BINNENLAND. Moltke, werd overgebracht. En de Nordd. Allg. Zlg., liet officieuse Duitsche orgaan scinijft, aan den vooravond van 's Konings feestdagen »L)e regeering van koning Christiaan omvat voor Denemarken een tijd perk van staag vooruitgaanden bloei en ontwikkeling; op het gebied van geestelijke en materieele cultuur was een opwaartsgaande beweging waar te nemen, waarvan de zegenin gen zich in alle deelen des lands voelbaar gemaakt hebben. Het Jubel feest van den eerwaardigen monarch wordt daarom in geheel Denemarken dankbaar en feestelijk herdacht. En overal wordt de innige wensch uit gesproken, dat den koning nog lange jaren van trouwe zorg voor zijn volk ten deel mogon vallen. «Maar ook buiten Denemarken, en vooral in Duitsland neemt men deel aan hel feest van de Deensche konings- familie, die tot het Duitscheregeerende Huis vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt. Mel Z. M den keizer, die voor den gi ijzen koning oprechte, persoonlijke vereering heeft, is het geheele volk eenstemmig in den wensch, dat het den koning, onder wiens bestuur de betrekkingen tus- schen Denemarken en het Duitsche Rijk van echt vriendschappelijken aard geworden zijn, vergund moge wezen nog lang te regeeren tot zegen voor zijn land, en tot vermeerde ring van de welvaart van het Deen sche volk." Het Hoofdbestuur der «Neder iandsche Onderwijzers Propaganda- Club" heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres ver zonden, waarin het verzoekt art. 15j en art. 15/ te willen vervangen door de volgende bepalingen: le. De houders van lokaliteiten met vergunning tol kleinverkoop van sterken drank (Art. I. al. 3, lett. a en b van het Ontwerp) en die van lokaliteiien met verlof tot verkoop van gegiste dranken (Ait. 15 al. '2, lett. a van het Ontwerp) zijn gehou den a. niet toe te laten dat personen beneden 18 jaar, zonder geleide van ouderen, in hun lokalen aanwezig zijn h. met toe le laten, dot personen beneden 18 jaar, onder geleide van ouderen in hun lokalen aanwezig, alcoholhoudende dranken worden ver strekt. 2e. Personen beneden 18 jaar mogen niet als werkkiacht voorliet bedrijf als zoodanig in de lokalen bedoeld in Art. 1 al. 3 lett a en b in Art. 15 al. 2 lett. a gebruikt wor den 3e. Personen beneden 18 jaar mogen niet gebezigd worden voor het vervoer van sterke of gegiste dranken. Het Nationaal Comité, dat zich onlangs gevormd heeft om in Januari a. s. le doen herdenken, dat H M. Koningin Emma 25 jaren geleden zich liier te lande vestigde, heeft Zaterdagmiddag te's Gravenhage eene vergadering gehouden, onder voor zitterschap van Jhr. Van der Wijck, oud-Gouverneur-Generaal van Neder landse h-Indië. De vergadering welke bijgewoond werd door enkele Commissarissen der Koningin uit de provinciën en o. a. door de burgemeesters van Amster dam, 's-Gravenhage, Utrecht en Arn hem heeft besloten de herdenking te doen bestaan in eene inzameling, waarvan de opbrengst zal strekken ten bate van het Sanatorium «Oranje- Nassau's-Oord" de stichting van H. M. de Koningin-Moeder, die daarvoor indertijd de gelden beschikbaar stelde, welke bijeengebracht waren voor het aan H. M. aangeboden Nationaal Geschenk, bij het einde van haar Regentschap. Verder zal getracht worden in de verschillende gemeenten des lands plaatselijke comité's in te stellen ter bevordering van hel doel. Provinciale Staten. Na lange discussie werd in de zitting van Maandag goedgekeurd de split sing van het waterschap «Achttien- hovert" in de waterschappen «Acht tienhoven" en «Roosendaal". Aan de orde was hierna het ont- werp-besluit tot wijziging van het reglement van politie voor den Leid- schen Rijn. De voordracht strekt tot opneming in het reglement van een verbod, om te varen met mechanische kracht in het sterk vernauwde vak van den Leidschen Rijn binnen de bebouwde kom der gemeente llarmelen, op grond dat dit gevaar oplevert, omdat de huizen, erven en schoeiingen aldaar worden ondermijnd door de werking van het in beweging gebrachte water. Het voorstel werd na eenige be spreking met 268 stemmen aan genomen. Aan de orde was liet voorstel van Gedep. Staten om de jaarlijksche subsidie aan het bestuur der Ver- eeniging «de Ambachtsschool" te Utrecht, met f500 te veilioogen. Het bestuur van de Ambachtsschool heeft op een adres tot verhooging van het rijkssubsidie van f 14,000 op f 16,000 het bescheid ontvangen, dat over 1004 een lijkssubsidie van f 15,000 zal worden verleend, mits het subsidie van de gemeente of dat van de provincie of wel de subsidiën van de beide corporaliën te zamen eveneens niet f 1000 worden verhoogd. Dientengevolge is vei hooging gevraagd van de subsidiën van de provincie en van de gemeente Utrecht met f 500 voor elk. De commissie van rapporteurs is verdeeld in hun advies: de meerder heid adviseert het voorstel van Ged. Staten tot het veileenen van de ge vraagde verhooging niet aan te nemen, de minderheid meent de aan neming van dat voorstel niet te mogen ontraden. De heer Bolk motiveerde het stand punt van de minderheid en wees er op, dat de Ambachtsschool te Utrecht bij verwerping van het voorstel in moeielijkheden zou geraken, die niet in overeenstemming zouden zijn met het geringe olTer dat de Provincie zou brengen. De heer Roodhuijzen verklaarde zich te vereenigen met de be zwaren van de meerder beid der com missie en ook met haar wensch dat er een vaste regeling gemaakt zou worden voor het toekennen van on derscheiden subsidies en drong er op aan, dat zou worden overgegaan tot de invoering van proportioneeleschool- geld heffing. Spr. zou dan ook voor het voorstel van Gedep. Staten stemmen, als daar aan verbonden werd de voorwaarde dat het bestuur der Ambachtschool een proportioneele schoolgeldheffmg invoeren zal. Spr. diende in dien geest een voorstel in. De heer De Waal Malefijt ontraadde de aanneming van dit voorstel, wat zou gelijk staan met weigering der subsidie, welke dan ook weigering der rijkssubsidie zou tengevolge heb ben De heer van Beuningen wees er op, waarom de subsidie-aanvrage gedaan was en tevens op de moeilijkheden, verbonden aan een proportioneele schoolgeldheffing, welke hij in strijd zou achten met het doel der school De heer Roodhuijzen trok zijn amen dement in. De heer J. J. van Asch van Wijck was het er nog niet mee eens, dat de ambachtsschool door de weigering der subsidie, in groote moeilijkheden zal geraken. Bovendien achtte Spr. het tijdstip voor de aanvrage niet het juiste. Dergelijke aanvragen be- hooren bij de begrooting gedaan te worden. Is er op de rekening niet een en ander te bezuinigen? Spr. had er ook bezwaar tegen, dat thans de Provincie Utrecht even veel zou geven als de gemeente Utrecht en adviseert het voorstel van de meerderheid der Comm. van Rapp. aan te nemen opdat het bestuur der Ambachtsschool zijn aanvrage kan doen voor de a.s. Zomervergadering, en dan in de verhouding, zooals die tot nog toe gebruikelijk was. De heer Ragay betwistte dat voor vele leerlingen het schoolgeld verhoogd zou kunnen worden. Wat de leerlin gen van Utrecht betreft, er zijn er 295, waarvan er 180 zijn kinderen van personen, die niet in de inkom sten belasting zijn aangeslagen. Voorts zijn er 40 kinderen van ouders die in de 1ste en 20 van ouders die in de 2e klasse zijn aan geslagen en die dus minder dan f 800 inkomen hebben. Er zijn slechts 3 leerlingen voor wie wel een hoog schoolgeld betaald zou kunnen wor den, doch de ouders van deze geven op andere wijze van hun tbelangstel- ling blijken. Voor de leerlingen uit de provincie moet dan bovendien nog het reisgeld worden betaald. Het debat wordt hierna gesloten Ten slotte werd in stemming ge bracht het voorstel van de meerder heid der commissie, om de subsidie niet te verleenen, welk voorstel werd aangenomen met 18 tegen 17 stem men Voor stemden de heeren Bos, Van der Bijl, Roghair, Scbilte, Schout Velthuys, Van Boetzelaer, Roodhuijzen, Van Heemstra, L II. J. M van Asch van Wijck, De Wijkerslooth, Van Hazendorik, Hartman, H a m e r s A. W.v. Beeck Calkoen, Van Beek, W. A. van Beeck Calkoen, J J. van Asch van Wijck en Kleinschmit Tegen de heeren Van Tuyll, De Waal Malefijt, Hnydecoper, Schim- melpenninck, Van Baerle. Van Beunin gen, Van Lier, Reiger, Van Bolhuis, Doude van Troostwijk. Coblijn, De Beaufort, Bolk, Mees, De Louter, Ragay en Laseur. PU tTSEI.IJKE BERICHTEN. Op initiatief der plaatselijke Afdeeling van de Nederl. Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken, werd Maandag j.l. In «Ons Huis" een gecombineerde vergadering gehouden der besturen van de drank- bestrijders-vereenigingen hier terstede met het doel, tot de oprichting van een comité van actie voor de a.s. drankwetsherziening te geraken. Besloten werd een Amersfoortsch Drankwet Comité op te richten, het welk als taak heeft, de publieke opinie te bewerken, ten gunste der thans reeds voorgestelde en nog voor te stellen drankwetswijzigingen, welke kunnen geacht worden te strekken tot beteugeling der onmatigheid; en het verwekken eeuer agitatie die aan de spoedige totstandkoming dier wijzigingen bevorderlijk kan zijn. Het A. D. B. zal bestaan uit de" voorzitters en secretarissen der on derscheidene vereenigingen, en wel de heeren: W. Hekkenberg, voorzit ter, E. C. J. Kuyper, secretaris, L. Ruitenberg, penningmeester, Prof. F. Kenninck, Th. J. II. Bianchi. De »St Ct bevat het K. B. be palende de onteigening ten behoeve van het bouwen van een wagenwerk plaats, en daarmede in verband staande werken, te Amersfoort, ten algemeenen nutte, ten name van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij, ter uit voering van de wet van l2Januari 1903 van de eigendommen in de gemeente Amersfooit, aangeduid in het plan en de kaarten, vermeld op deri staat, opgenomen in genoemde «St.-Ct." Het Amersfooitsche Kruisver- hond vierde gisteravond met een uitstekend geslaagde feestavond het 8ste jaarfeest. Een 500-tal aanwezigen aanhoorde met groote aandacht de boeiende lezing van den Weleerw. rector A. Meijer uit Oldenzaal, die in schrille kleuren den noodloltigen invloed op individu, huisgezin en maatschappij, door den alcohol teweeggebi acht wist te schetsen en de noodzakelijk heid van goed georganiseeide drank bestrijding wist aan te toonen. Emile Bamberg uit Amsterdam gaf een prestidigitatieve séance, die hij het geheele publiek vei bazend in sloeg. Ook de lieer Bamberg Junior had een enorm succes. Het Amersfooitsche Kruisverbond kan dankbaar op den avond van gisteren terugzien, en is het succes evenredig met de stijging van het ledental, dan ook voldaan zijn. Tot lid der redactie van de N. Rolt. Courant, ter vervanging van dr. G Pekelharing, die benoemd is tot directeur van de Bijbank der Nederl. Bank te Rotterdam, is tegen 1 Januari a.s. benoemil mr. W. M. J. van Lutter- veld alhier. Het Centrale Departement van leeraren aan inrichtingen van M. O., zal Zondag 29 November a.s. eene vergadering houden te Utrecht in Buitenlust (Maliebaan.) Door mej. F. J. Eldering te Leiden, zal ingeleid worden de vraag: «Hoe staat het met den bloei der middel bare scholen voor meisjes?" In de namiddag vergadering zal als spreker optreden de heer prof. dr. H. Zwaardemaker Cz. van Utrecht, met het onderwerp: «Lichamelijke en gees telijke vermoeienis". Na prof. Zwaai demaker zullen hier over het woord voeren de h.h F. Wesseling van hier eri J. F. Bense te Arnhem. Tot gemeente geneesheer "te Huissen hij Arnhem is benoemd de heer J. Lindenhovius, thans in ge lijke functie werkzaam te Voort huizen. Met medewerking van mejuf frouw Mary 1. Wijngaerdt, sopraan, leerlinge van mejuffrouw Cato Loman, zal het symphonie-orkest «Jubal" Vrijdag 27 Nov. een uitvoering geven, welke Zondag den 29ste door een volksuitvoeiing zal worden gevolgd. In de Kerk van O L. Vrouwe Hemelvaart had gisterenavond de in stallatie plaats van 86 leden der Mariavereeniging, welke zich ten doel stelt drankbestrijding door en onder de Katholieke vrouwen en meisjes De WelEerw Heer Oldenhof uit Enschedé hield een feestrede. De jeugdige vereeniging telt thans pl. m. 130 leden. Aan de Langestraat werd gis terenavond wedeiom een nieuwe win kel geopend, die zoowel wat het uiterlijk als inwendige betreft zelfs een sieiaad zou zijn voor de hoofd straat van een onzer groote steden. In het perceel waarin tot voor korten lijd de heer Hamers den boek handel uitoefende, thans door den architect Kroes op de hem eigen smaakvolle wijze geheel herbouwd, heeft de heer Louis Morsink een zaak gevestigd in commestibles, fijne vleeschwaren en delicatessen, die zelfi- aan de rneest buitensporige eischen van het toch reeds veeleischend pu bliek kan voldoen. «Quick" I moest jl. Zondag het tegen «Spaita" uil Rotterdam afleg gen met 03. «Quick" II bracht het er beter af en bleef met 41 overwinnaar in den strijd tegen de Utreelitsche voet balclub «Hercules". Het is heden negentig jaar ge leden dat ons land zijn onafhanke lijkheid herkreeg. Geen enkele vlag zelfs niet van torens of openbare gebouwen herin nert aan het feit! Het verstand komt niet met het ambt! De groote massa is van die waarheid hitter weinig dooi dron gen, getuige de gei inge belangstelling in de openbare zaken, aan den dag gelegd door hun pleitbezorgers. Keer op keer komt de praktijk de leering brengen, dat men mannen, die men gewichtige posten toevertrouwd, met het ambt hun het daartoe noodige versland had moeten doen toekomen Dkt was, wat ons vaak voor den geest komt, als wij in de gelegenheid zijn, personen, die staan moeten voor de openbare zaak, behartigen rnoeten algemeene belangen, te critiseeren. Maar ook hebben wij ondervonden, dat zoo talloos velen steeds afdingen en vitten op lien, die aan den weg timmeien, zonder dit geargumenteerd ter rechtertijd en tor bestemder plaatse te doen. Hun gemak wat richt 't uit Ridderlijker komt het ons voor, in 't openbaar te critiseeren. met niet uitgesloten mogelijkheid tot verweer. Daarom zullen wij steeds bereid zijn, waar wij misstanden zien, den vingei op de wonde plek te leggen, doch eerlijk en loyaal, zonder aanzien des persoons, alleen met het belang der goede zaak voor oogen. Dat zal ons wel in conflict bi engen met de kleinzielige en onridderlijke opvatting van velen, die in eerlijke critiek persoonlijke aanvallerij of bijoogmerken zien, maar wij willen hopen daardoor niet uit onze koers te worden gebracht. Da naald van ons coinpas zal slechts wijzen naar «algemeen belang", hetgeen wij willen dienen eerlijk en ridderlijk, zonder aanzien des persoons. Wij kunnen nog steeds niet inzien, dat tegen vakonderricht voor jongens, andere dan financieelo bezwaren be staan. Zulks schijnt echter riiet het geval bij twee onzer afgevaardigden ter Provinciale Staten. Wij toch kunnen ons niet voorstel len, dat bedoelde heeren om een luttele f500.een ambachtsschool als de Utreelitsche in moeielijkheden zouden helpen brengen, die niet anders dan schadelijk kunnen inwerken op het onderwijs. Men leze uit ons verslag over de Statenvergadering de mededeelingen van den heer Ragay, waaruit o. i. voldoende blijkt, dat de Utreelitsche Ambachtsschool, alleen reeds, omdat zij zoovele jongelieden uit stoffelijk zwakkeren kring het middel aan de hand doet om als bekwaam vakman in hun onderhoud op eei lijke wijze te voorzien. De stoffelijke welvaart van zoovelen mag om f500 geen schade kunnen ondervinden. Er moeten dus andere motieven zijn waarom deze heeren tegen de subsidie-verhooging hebben gestemd en wij betreuren het, dat men met die gronden niet voor den dag is gekomen. Nu rijst allicht het vermoedenIs 't wellicht verregaande onkunde met de hooge eischen, die het maatschap pelijk leven thans stelt óf is 't on voldoende verantwoordelijkheidsbesef, dat deze heeren aldus heeft doen stemmen? Wij kunnen heusch geen termen vinden die zouden wettigen met voldoening neer te zien op der gelijke vertegenwoordiging, en wen- schen, hen, die zulke heeren de be hartiging hunner staatkundige belan gen toevertrouwen, beter inzicht in ook hunne zedelijke verantwoordelijk heid en gunnen hen van harte fris- schere denkbeelden omtrent de eischen die het maatschappelijk leven stelt. Garnizoeiisiiieuws. Donderdag, den 26sten November e.k., zal van wege de militaire sport- vereeniging een jachtrit worden gehouden met jhr. E. W. von Wran- gel auf Lindenberg, ritmeester-in structeur aan de Rij- en Hoefsmid- school, als jagermeester. De afrit zal ongeveer te half een aan den «Hertenkop" plaats hebben. Do eiridloop wordt gehouden in de nabijheid van het station Soesterberg. Bij Kon besluit is toegekend het hij de Kon. besluiten van 5 De cember 1851 en van 30 December 1866 ingestelde eereteeken tot be looning van eei vollen langdurigen werkelijken dienst bij de schutterijen aan W. Croockewit W.Az., voor malig kapitein bij de dienstdoende schutterij alhier thans majoorcom mandant van het 2de bataljon rus- stende schutterij in de provincie Utrecht. Bij het 5e Regiment infanterie zijn bevorderd: lot sergeant onderwij zer de sergeant C. H Keiser, tot seigeant de korporaals J. Hazewijzer, F. 11. H. Dekker, K. van Beek en de sergpant-titulair A. V. C. Lamers, en lot korporaal de soldaat H. J. Nol- thenius. Aan de na te noemen onder officieren en minderen van het 5o Regiment infanterie, is het onder- scheidingsteeken voor langdurigen en trouwen dienst uitgereikt: Aan den sergeant schrijver J L. Caroii, en den lourier H. F. Reijnvaan de bronzen medaille voor 12 jaren, en aan den korporaal kleermaker J. Mol de zilveren medaille voor 24 jaren dienst. Aan den korporaal J. F. Hul- steyn van het 5e Regiment infanterie is hij Koninklijk Besluit, ter zake van lichaamsgebreken een voortdu rend pensioen toegekend van f 188 's jaars. Bij vonnis van den krijgsraad in het 3e Militaire arrondissement te Ainhem van den 16 November is T. F. Rubingh, milicien bij het 5e Re giment infanterie, schuldig verklaard aan eeiste desertie in tijd van vrede, door langer dan acht dagen, na het eindigen van zijn verlof, afwezig te blijven van zijn korps, zonder de redenen zijner afwezigheid ten ge noegen des rechters te bewijzen, op gevolgd door arrestatie, en veroordeeld tol eene militaire detentie van eene maand en in de pi oceskosten. Tengevolge van een zeer goed geslaagde oefening te Kampen in het verleenen van hulp aan gewonden in lijd van oorlog en met de geringe middelen, waarover de officieren van gezondheid te velde hebben te be schikken, gehouden met het hospitaal- peisoneel door den officier van ge zondheid 2e klasse dr. J. B. P. Frijllng, is bevolen, dat in alle garnizoenen, waar infanterie aanwezig is, eenmaal per jaar bij voorkeur in de maand Augustus door de commandeerende officieren in overleg met den chef van het militair hospitaal een derge lijke oefening zal worden gehouden. De Rechtbank te Utrecht eischte gister tegen den kippenkoopman B., die hier in Augustus door een der bataljons van het 5e regt. inf. reed, f 12 boete, subsidiair 8 dagen hech tenis. Uitspraak in deze zaak 23 dezer. Verder veroordeelde zij de twee jongens die onlangs een meisje, dat met haar aanstaande huiswaarts keerde, bij de Meisjesschool aanrand den, ieder tot 14 dagen gevangenis straf.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2