Amersfoort Bank Slftalaas-Caieaux. TWEEDE KAMER. Advertentie n. 1 D. J. SAllTS, Zie de étalage Methorst Van Lutterveld, GNAC FINS BOIS ARDSEN seley het toe, dat het Engelsche leger in Zuid-Afrika zich niet nógjammer- lijker gehouden heeft. Dienstplicht is volgens Woiseley hier het eerst noodige geneesmiddel. Men heeft wel eens gezegd, dat Chamberlain's campagne slechts ten doel had om de aandacht van het publiek van het rapport over den Zuid-Afrikaanschen oorlog af te leiden. Maar hier wordt nu toch een schelletje geluid, dat nog wél zoo alarmeerend klinkt! Wat moeten we doen? Lachen, huilen of allebei? We gelooven eigen lijk 't laatste. Want wat is de zaak? In de Kamer komt een wijziging der Militiewet in behandeling, waarbij 't blijvend gedeelte van 7500 tot 8000 man zal worden verhoogd en waarbij in plaate van twee ploegen, die ieder vier maanden zullen na blijven er één ploeg komt op de halve sterkte, die acht maanden langer dan 't overige deel der lichting in dienst zal moeten blijven. Daai bij komen dan nog eenige bepalingen omtrent vei betering der i egeling van de schade vergoeding voor onvermogende mi liciens. Welnu, Vrijdag van de vorige week werd 't debat scherp ingezet. Dij de algemeene beschouwingen li< tde heer Troelstra reeds luid zijne bezwaien weerklinken Hij wees op de reactie, die uit deze voorstellen sprak en al werd hij herhaaldelijk tot de orde geroepen, omdat bij zich te veel in de discussie over de artikelen begaf, toch had hij in zijn beschouwiugen op zich zelf groot gelijk. We willen niet de discussies over alle artikelen nagaan Hoofdzaak waren de vooislellen over 't blijvend gedeelte, hierboven gememoreerd De vryzinnig-demokraat Marchant hield daarover een scherpe, vernie tigende redevoering, waarin ten dui delijkste werd aangetoond, hoe de Minister in strijd met de beloften door Minister Kool hij de behandeling der Militiewet 1901 afgelegd, thans verder en verder zich verwijderde van 't standpunt van hen, die op een volksleger aansturen. De lasten zouden verzwaard worden, zoowel de financieels als de per soonlijke. De kadervorming der militie zou vei moord worden, zooals nu reeds de vrijwillige vooroefeningen door den Minister om hals gebracht waren Door de nummer verwisseling bij 't blijvend gedeelte, zou 't beginsel van persoonlijken dienstplicht in 't aan gezicht geslagen worden, in één woord, elk woord in dit artikel wees op reactie en nogmaals icactie. De verhooging van 7500 tot 8000 man was wel zoo zwaar niet, maar zou 'l daarbij blijven? Of was Minister Kuyper, die indeitijd 't woord van den heer Drucker, dat hij en de zijnen niet voor vei hooging van 't blijvend gedeelte te vinden zouden zijn, met minachting had beantwoord, ten slotte tot inkeer gekomen? Of zou later nog een nieuwe verhooging voorge steld worden, een vraag, zeer gepast tot dit ministerie gericht, dat in partieels wijzigingen zijn kracht zoekt. Zoo stapelde de heer Marchant argument op argument. Scherp was hij, maar waar. 't Was Vrijdag 4 uur geworden en de kamer ging huiswaarts. Dinsdags was afdeelings- onderzoek, maar Woensdag.... Woensdag zou er een parlementaire storm woeden, dat begreep ieder. En wie Woensdagochtend in de Kamer kwam en de volle zaal zag, de vele leden, die met dikke pakken papieren liepen, de bodes, die met deelen van vroegere Handelingen kwamen aan zeulen, de tribunes, die overvuld waren, moest heel wat verwachten. Maar wat er werkelijk geschiedde, had niemand verwacht. Zoodra de notulen en de mededeelingen afge daan waren, vroeg de Minister van Oorlog het woord, inderdaad een vreemd verschijnsel, nu slechts een spreker der oppositie, de heer Mar chant, gesproken had. Een uur lang verdedigde de Minis ter zijn voorstel en toonde aan, dal 't toch nog niet zóó dwaas was, als men 't wilde voorstellen, doch 't eind was, dat in overleg met zijn ambt- genooten de Minister 't gewraakte artikel introk Welnu, moet men lachen of huilen In de gewisselde stukkon worden a tors et a travers door de Regeering haar voorstellen verdedigd en na een stormloop niet van een der Regeering bevriend lid, maar van een der ge smade vrijzinnig-democraten en dan nog wel een advocaat geen «hooge militair", slaat genei aal Bergarisius op de vlucht. O zeker, lachen zullen we, omdat onze legerwet niet in reactionairen zin gewijzigd is, maar huilen moeten we bij zulk een houding van een regeering. «Wij willen de natie geen onnoodige lasten opleggen", zoo ongeveei sprak minister Dergansius, ruaar 't blijkt dan toch waar, dat geduchte waar schuwingen uit de Kamer noodig waren, om den Minister duidelijk te maken, dat deze lasten indeidaad onnoodig moesten genoemd worden. Huilen, moeten we, omdat een man als Dr. Kuyper, die in 19(31 nog zoo sterk 't stelsel van een volks leger verdedigde, thans dit wetsont werp mede onderteekende, doch de verantwoordelijkheid van die hand- teekening zoo weinig voelde, dat hij bij de debatten niet eenmaal in de Kamer verscheen, zelfs niet bij de verklaring door den Minister van Oorlog afgelegd. Of voelde de pre mier de verantwoordelijkheid juist te zwaar en liet bij daarom een ander maar do kastanjes uit 't vuur balen? Ook dat is mogelijk, maar of 't hoog zedelijk is? Ten slotte zij nog vermeld, dat de commissie van rappoiteurs een amen dement had gesteld, dat beoogde de miliciens, die door de troebelen iu 't voorjaar twee maanden te laat upgeroepen waren, niet de volle 8'/j doch sieciits 6'/'s maand te doen dienen en dus met I December naar huis te sturen, 'l Verzet van den Minister was alweer zeer zwak, al was 'tin de gewisselde stukkeu zeer stei k geweest. En zoo gebeurde het, dat dit amendement zonder hoofdelijke stem ming, ja zelfs de geheele wet op dezelfde wijze aangenomen werd. De vorige week had niemand dit kunnen voorspellen. Wij verblijden ons hierover ter wille van de indienst zijnde en van de toekomstige miliciensof echter de regeeringspartij, zelfs de leden die deze oplossing gewenseht hebben, tevreden zullen zijn over haar regee ring, dit zal te bezien staan. PI.AA'I SEL1JKE ItEniCHTE.V. De Raad der gemeente Amers- f'ooit zal op Dinsdag, den 24Novem her 1903, des namiddags ten half twee vergaderen ter behandeling van de navolgende punten 1. Voorstel lot onderhaudsche ver huring van de bouwmanswoning op »Ma Retraite." 2. Id. in zake uitbetaling van de bijdrage tot bevordering van de ophef fing van de tollen op den straatweg Aamhern Brug Bavoort. 3. M. tot gratis in gebruik geving van een lokaal van het voormalige schoolgebouw in de Koestraat, aan de Amersfoortsche Muziekvereenigii.g. 4. Id. lot het opnieuw vaststellen van de verordening tot heffing van rechten op de Algemeene Begraaf plaatsen en van die op de invordering dier rechten. 5. Id. tot onttrekking aan den open baren dienst en ruiling van grond van de Zuidsingelgracht. 6. Id. tot het verleenen van een verlof van drie maanden, buiten be zwaar van de gemeentekas, aan de onderwijzeres der O. L. School 3e soort in de Koningstraat A. P. Kley. 7. Id. tot het verlengen van het verlof verleend aan den onderwijzer der O. L. School le soort voor jon gens L. A. Slot, met drie maanden. 8. Vaststelling van het 2e aanvul- lings-kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1903. 9. Voorstel tot wijziging der ver ordening betreffende de straalpolitie. 10. Id. tot vei hooging der jaar wedde van de onderwijzeres aan de O. L. School 3e soort aan de Punlen- burgerlaan E. L. M. Sinnige. 11. Benoeming van personeel der Burgeravondschool. In het eivolle zaaltje van liet gebouw »do Toekomst" aan het Havik hield gisterenavond dr. Frederik van Eeden voor een zeer gemengd publiek een rede over het lot vari de slachtoffers der «misdadige woelingen" van dit voor jaar, om op te wekken tot daadwer kelijken steun. Aanvangende met een nadere aan kondiging van zijn onderwerp meende dr. van Eeden in de eerste plaats te moeten nagaan, wat wij te rerstaan hebben met het woord «misdadig"; daartoe gaf spreker een historisch overzicht wat alzoo in den loop der tijden de beteekenis is geweest van het woord misdadig. Als eerste voor beeld koos spr. den Man uit het begin dezer jaartelling, die om «misdadige woelingen", handelingen die niet waren overeenkomstig de heerscher.de wet aan het kruis werd geslachtofferd. Ook de G'ieksche wijsgeer Socrates rnoestden giftbeker drinken niettegen staande hij om zijn noblesse verdiend had op Staatskosten te worden onder houden. En onder Marcus Aurelius hadden de christenen om hun «misdadige woelingen" een alles behalve benijd baar lot. Uit een en ander maakt spreker op dat wat door een zekere cata- gorie om zelfbehoud wordt ge daan nog lang niet is het werkelijk Christelijk en werkelijk zedelijke en dat het woord misdadig slechts onder veel voorbehoud moet worden ge bruikt. Hoevelen zijn om hun «misdaden" veroordeelt, die ons thans ten voor beeld woiden gesteld. Daarna ontwikkelde spreker den loop der gebeurtenissen van hetvooi- jaar, en spiak de overtuiging uit, dat hadde men overal gestaakt als hier ter stede, het land iets anders gezien zou hebben. De nederlaag is volkomen geweest, doch niet door het machtsvertoon der regeering wier soldaten met hunne geweren meer ongelukken hebben aangericht, dan stakers gedood, even min het verweer der behoudenden, doch. louter en alleen de onvolkomen heid, de onrijpheid van den arbeider Dat de arbeidersbeweging alles be halve genekt is, kan men hier in Amersfoort wel zien, waar niet langer vergaderd wordt in een rookerige «samenzweerdersspelonk," doch men nu een eigen vereenigingsgebouw met behoorlijke zaal heeft. De werkman heeft zijn zwakheid leeren kennen, «at leering is voor de toekomst. Men had verwacht dat de patroons nog een menschcrihait bezaten, maar talrijke waren keisteenen, onvermurw baar. Nu heeft men tijdelijk de sta kers in de macht, nu moeten zij boeten, nu getroffen worden aan lijl en leden, in vrouw en kindei en. Wel heet de doodstraf opgeheven, maar doodhonger* n laten schijnt niet afgeschaft. Spr. doet ten slotte een krachtig beroep op allen die nog menschelijk gevoel en gezond verstand bezitten om met een kleine wekelijksche bij drage de slachtoffers te steunen. Wij vernemen, dat ook hier ter stede een rornité tot steun is opge richt. Maandag 23 Nov. a.s. wordt in 't gebouw «De Toekomst", Havik alhier, eene openbare vergadering gehouden, waar de heer T. Luitjes van Blaricum het onderwerp «Anar chie en Algemeene Werkstaking" zal behandelen. Naar wij vernemen heeft de heer Mr. W M. J. van Lutterveld, wegens vertrek naar elders, bedankt als secretaris van de Kamer van Arbeid voor Bouwbedrijven. De Directeur van hel Postkan toor alhier maakt bekend, dat voor de a.s. St Nicolaasdrukte het Post kantoor voor het publiek opengesteld is ook voor de aanneming van post- pakketteu Op werkdagen van 6Vi voorm. 8'/j nam. Op Zondag G December van 714 8'/i vm. en 12'/, l'/j n.m. Niet stevig ingepakte postpak ketten, worden in het belang van de goede overkomst niet aangenomen, terwijl het adres zooveel mogelijk op de stukken zelf te vermelden is. Bevestiging van adreseen met lak op de pakketten is niet toegelaten, ter wijl het aanbeveling verdient eeri adres in het pakket te sluiten. Naar wij vernemen, heeft zich te Amsterdam eerie Commissie ge vormd met het doel, aan te dringen op eene spoedige instelling van een Rijkspensoenfonds voor Weduwen en weezen van Oud- en actief dienende militairen. Ook hier ter stede zal eene ver gadering worden gebonden om deze aangelegenheid te bespreken; tijd en plaats dezer zullen nader in ons blad worden aangekondigd Alsdan zal tevens een afgevaardigde worden benoemd tot bijwoning van eene door de Commissie te Amster dam uitgeschreven Algemeene Ver gadering voor het vaststellen van nadere plannen. Te Utrecht is dp hand gelegd op een postbeambte verdacht van het vervalseden van quilanties betredende de betaling van vergoeding vooi ver huiskosten van Zutphen naar Uitrecht. De man is reeds uit 's Rijks dienst ontslagen. Gariiizoensnieuws. Majoor J. W. van Bisselick, van het 5 Reg. Inf. alhier in garnizoen zal wegens ziekte op non-activiteit worden gesteld. De tweede elftallen van »U. D. I van hier, en »B. F C" uit Bussum, zullen aanstaanden Zondag op het teirein aan den Leusdervveg een voetbalwedstrijd houden. IttDKGERI.I.JItK STANDEN. Amersfoort. Van 12 tot en met 18 Nov. 1903. Geboren: Liefine, d. van A. IJ. Reitsma en T. A. Otlen. Adrians Johanna Klazina, d. van K. van Loenen. Hen drik Jan z. van J. van IJken en G. van den Bor. Leuntje, d. van C. de Rijke en H. Post. Aaltje, d. van C. Eikel boom en W. de Wit. - Hermanus, z. van P. Anema en H. Meester. Petro- nella Martina, d. van G. H. van den Berg en H. C. W. Carels- Aartje d. van P. Veenendaal en H. J. de Wijs. Jan Willem, z. van G. Kingma en J. A. Log- tenberg. Renarda Sophia Johanna, d. van C. J. Prins en B. J. R. Roos. Willem, z. van T. Kelder en G. Jansen. Theodora, d. van A. Hazelaar en H. Bokkers. Hendrik, z. van E. Buis en W. van de Veenbrink. Frans, z. van F. van der Leek en T. Helmsing. Ondertrouwd: D. Boom en G. de Vries. Gehuwd: N. Alberti en A. M- M. Ock- huisen. A. A. Damen en T. J. Werk hoven. T. P. P. Knuivers en M. G. Koelman. D. Huisman en P. de Vrije. F. A. M. Kurvers en C- M. Kraaikamp. L. H. Smit en T. Stomphorst. Overleden: Een levenl. aang. kind van mg. van G. Zevenboom en J. Hendriksen. Gerardus Josephus van Lent, 3 m. Theodora Wilhelmina van Barneveld, 10 m. Leendert van Dasselaar, 3d.— Johannes van Willigenburg, 76 j. ongeh. Jacob Dirk Methorst, 66 j. ongeh. Hoogland. Geboren: Aaltje, d. van G. Lasseur en D. Lokhorst. Ondertrouwd: Gerrit Dijkhuizen en Heintje Buis. Gehuwd: D. Sas en W. van de Vlas akker. W. Dreuning en H. Morsing. I. van de Biezen en E. van de Veen. Overleden: W. Penterman oud 77 j. ongeh. A. van Willigenburg 66 j. echtg. van G. van Dykhuizen. Leusden. Geboren: 15 Nov. Anna Marie, d. van Jozeph Franciscus Haars en Beligje de Groot. IS Nov. Helena, d. van Jacobus Steenkamp en Wilhelmina Beijer. Ondertrouwd20 Nov. Aalt van der Hoef en Heintje Bloemendal. Gehuwd: 19 Nov. Ruth van den Hoofd akker met Rijkje Buitenhuis. 19 Nov. Eduard Knoppers met Eibertje Puik. Stoiitenburg. Geboren: 15 Nov. Jannetje, d. van Jan van Donselaar en van Gerritje van Leiien- horst. Woudenberg. Geboren: 12 Nov. Jakob, z. van Barend van de Wetering en Maria Vermeulen. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, -20 Nov. 1903. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 00 Appelen 10a 18. Peren 17 a 110 Nieuwe aardapp. 10. a 10 Zandaardapp. f 2.50 a f 3 Hoendereicren 17 50 a 1 800 per 100 st. Eenden 10a 10.lioter 11.20 a 1 30 per kilo Mar garine 10a 10.Zoetcin kaas 1 Kippen 180 0 it 11.00 Kuikens 11 00 a 11 20 Piep kuikens 10.40 :t 10 60 Ganzen 10.10.Eender. 10 90 a 1 1 10 p. st. Jonge 10.00 a 10 00. Hazen II.50 a 12.Wilde konijnen 10.00 it 10.00. Tainine 10.80 a 11.50 Duiven 10.40 a 1060 paar Magere varkens 110 a 115 Varkens voor export 10.— a fZeugen 140.— (45 Biggen f5.a 18.Schrammen 100.it 100Vette koeien 000a f 000.Guste koeien 100—. a 1000.— Kalfkoeien f 0.00 i 10.00 Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pmkstieren f 000.— a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit: 50 heet. Appelen15 heet. Peren; heet. Kleiaardappe- len; 150 heet Zandaardappclen1G000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneeren; 1400 kilo Grasbo- ter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee 20 magere varkens, varkens voor exportslagerijcn 300 biggen en 10 zeugen. RECLAMES. De nimf en de jonge herder. In de provincie Achrie, bevond zich een fontein, de fontein van Argyrus waar op eene nimf zat. Zij werd op zekeren dag op een jongen herder, Selemnus verliefd, wiens kudden aan de fontein, kwamen drinken. Selemnus was wonderschoon en de nimf was hem zeer genegen. Maar de schoonheid van Selemnus verminderd zijnde, vertoonde de nimf zich niet meer. De herder kwijnde van verdriet. Venus door medelijden getroffen, veran derde hem in een groote rivier die de fontein ging opzoeken waarop de nimf zat. De herder begon te vergeten en van toen af bekwamen de wateren dezer rivier de deugd elk aandenken van hunne liefde te doen verliezen aan hen die er van dronken of een bad in namen. Hoe vele lieden wenschten thans niet aan dit water te drinken om hun zede lijk lijden te vergeten, een groot aantal personen zou veel willen geven om een water te kennen of een produkt dat het lichamelijk lijden doet vergeten. Dit pro drukt bestaat, velen hebben er gebruik van gemaakt, het heeft ontzaggelijk vele zieken genezen, en als men de gezond heid heeft terug bekomen zijn de slechte dagen snel vergeten. Wenscht gjj dit produkt, dit wondervol geneesmiddel te kennen, leest de volgende verklaring van Mej. K. Kleywegt te Hoek van Holland. Mej. KjKleywegt, volgmfc portret. Sedert een jaar beir/fk lijdende ge weest, zoo verklaarde zjj in 't bijzijn van haar echtgenoot aan onzen verslag- geverijdie haar deze zomer een bezoek gebracht heeft, aan bloedarmoede. Ik had, hoegenaamd geen eetlust meer, klaagde dikwijls over steken in zijde, sclieele hoofdpijn en ik had ook veel last van koude handen en voeten. Toe- viflliger wijze viel mij een boekje in de hénden waarin ik vele genezingen las vin personen die aan de zelfde onge- niakken geleden hadden als ik en die dóór de Pink PU|en-rhunne genezing be- konieft—haddbK. Ik gesloot er ook toe over te gaan ten einde mij naderhand geen verwijt te kunnen maken dat ik niet alles geprobeerd had. Na 't gebruik van de eerste doos^ gevoelde ik reeds eene verbetering, ik was dezelfde niet meer, ik voelde een rijker bloed in mijne aderen stroomen. Ik zette deze behande ling voort zooals wel denken kunt en ik ben radicaal ea snel genezen. Ik ben thans sterker daiÉvoorheen. Verzwakte persjghen volgt dit voorbeeld, neemt de Pink» Pillen, gij zult sterk worden en aan ifierlei ziekten weerstand bieden. Prijs f 1.75 de ilun 4«liii iImhii 1 krijgbaar Lij Snnbilié, Steiger, 27, Hotte'rifiifn, hootddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending legen postwissel. Ook eclit verkrijgbaar voor Amersfoort en omstreken bij A. VAN DE WEG, drogist en A. DE VRIES, Kerkstraat 90, Hilversum. Dé CHKF.SI'RIJ- ZEN aan de Gemeente- Gasfabriek alhier, zijn van af hedén .iget 5 cent ^er H.L. ver laagd. 19 November 1903. De Directeur R. ZIJLSTRA. KORTEGRACI1T 20. Belast zich met Incasso's, sluit Prolphgatie. Verleent erediet in Rekémng-courant .etiz., neemt gelijen in Deposito tegen rente vergoeding., van 3°/o met 1 d. opvragen ii S'/a'/u n 14 a ii a 3 Va 1 mnd. Op langeren termijn, volgens te maken overeenkomst. Kantoor geopend op eiken werkdag van 's vóbrihiddags 93. Langestraat 20. Kasssiers Coinmiaslónnairs In Effecten. -Walei deposit. ESpcten, Coupons, Buiten- landsdh geld.,. Ertffongatiën, Beleeningen; Incasseeren en ver schaffen van Wjssels op Binnen- en Buitenland. Kantoor: Huurhuizen 288. Société Anonyms. f 1.4® de Liter verzegelde bemande llesch Lit/r, voorzien van het jrffpr P. F. VAN HAMEL Pxdü^Pioefflcscli a f 1.30. Uitsluitend verkrijgbaar bij: AMERSFOORT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2