NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON BARON MONTEZ No. 96. Woensdag 2 December 1903. Twee-en-dertigste jaargang,. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. CONGRES VOOII KINDERBESCHERMING. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Kijk Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoomio. 00. AD VERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Ongetijfeld zullen velen die reeds bij de allereerste voorbereidende maat regelen voor dit Congres blijken van belangstelling gaven, verlangend zijn te weten of de deelneming algemeen beloofd te worden. Toen de circulaire met de voorloopige uiteenzetting dor plannen de wereld inging, wisten zij die haar uitzonden zeer goed, boe moeiiijke, wellicht hachelijke onder neming zij aanvaarden. Maar zij wis ten ook, dat waar hare verwachting bescheiden was, hare hoop des te grooter mocht zijn, wijl aan de een voudige aanvraag, die al weer nieuwen arbeid kwam opleggen aan leeds zwaar belaste schouders en kostbare medewerking kwam vragen aan over bezette krachten, een stille talisman werd meegegeven. Zonder dien onzichtbaren geleider ware nauwelijks de moed gevonden in deze donkere, overvolle tijden, een zoo dringend en uitgebieid beroep te doen op veler, op aller mede-hulp aan zoo omvangrijken arbeid. Maar zij wisten het wel, dat het toover- woord het kindde herinnering aan de weerloosheid err den nood van het onbeschermde jeugdige leven een won- dersleutel is, die alle harten opent! Zij wisten liet wel, dat heeft ook dit vraagstuk vele wetenschappelijke zijden, al zijn ook hier doorzicht, scherpzinnigheid en studie factoren ter richtige beoordeeling. dat de aller hoogste en krachtigste drijfveer van al het werken in deze richting toch is en blijft het groeiend hurnaniteits- gevoel, dat niet langer lijdelijk kan noch wil blijven bij zoo wijden jammer om ons heen. De bescheiden verwachting dan werd overtrollen en de stoutere hoop geenzins beschaamd, en de Nat Vrouwenraad van Nederland, zelve nog zoo jong een instelling, met haar mooi te weinig gekend doelleorerr kennen en begrijpen van elkanders meening en werk, hoe uiteenloopend ook, mag inet opgewektheid verder gaan op den ingeslagen weg ter be reiking van haar doel voor dit werkjaar: het vereenigen en samenbrengen van doelverwante groepen en personen om een wet kelijk Nationaal Congres van Kinderbescherming te organi- seeren. Want naar uit de beste bron ver nomen werd, meldden zich reeds nu zooveel en velerlei tot medewerking aan hij hel Nat. Bureau van Vronwen- ai beid (waaraan de voorbereidende organisatie was opgedragen), dat we in waarheid kunnen zeggen dat het bouwmater iaal zal komen en we ons oog mogen vestigen op bekwame cn liefdevolle bouwmeesters en werklieden. Allereerst zij vermeld dat nagenoeg 500 leden') zich reeds opgaven, waarin zeer talrijke vereenigrrigen, groepen of besturen vertegenwoordigd zijn. Neemt men in aanmerking dat nog geen of weinig circulaires aan parti culieren werden gezonden en in hoofd zaak Vereenigingen, Colleges en Autori teiten werden aange?.ocht, dan mag het aantal zeker bevredigend heeten. Maar blijder dan 't aantal stemt nog rle verscheidenheidhet is hartver warmend te zien, hoe voor dit doel de verst van elkaar verwijderde, meest uiteerrlooperide bewegingen zich op maakten en zich beschikbaar stelden. Verschil en strijd blijven hier rusten, hel kind roept en zijn zwakke kreet overstemt alle leuzen. Moge zoo de geest van dit geheele Congres zijn. Zoo groot is in verhouding het aantal rereenigingen van allerlei aard en richting, naast vele personen tevens (waaronder autoriteiten op rechts kundig en aanverwant gebied, onder wijzers, doktoren, weiklieden, kinder verzorgsters, moeders, opvoedkundi gen) dat zelfs bij een zeer nauwgezette keuze in verhand met de meer of mindere doelverwatillieid der verschil lende werkkringen liet resultaat is, Mogen we hier in herinnering brengen, dat het lidmaatschap ft.bedraagt. dal besloten weid niet één waar een drietal Congres-commissiën te vor men. (z.ooals hekend is werd voor- loopig het aantal congresdagen op 3 met minstens 5 zittingen bepaald), lil verband nu met het voorloopig schema van indeeling der onderwerpen werd aan velschillende vereenigingen, of groepen van doelverwante vereeni gingen, de uiüioodiging gericht een vertegenwoordiger (ster) te willen aan wijzen die met audete vertegenwoor digers zitting wil nemen in de Con grescommissie voor den eersten, tweeden of derden dag. Voldoen de Vereenigingen aan dit verzoek, en staal niet de getoonde belangstelling er ons borg voor, dat zij het moge lijke zullen doen dan zijn er dus te verwachten Congres-commissiën, die in veelzijdigen geest kunnen werk- ,zaam zijn, waar naar wij hopen geen enkel element van welslagen zal ont breken en waarvan zooals logisch is de vertegenwoordigders der veieeni- gingen de hoofdkern vormei), terwijl de band met de Vereeniging die het initiatief nam, behouden blijlt door het zitting nemen van een of twee bestuursleden van den Nat. Vr. Raad. Daar zal veel en ernstig werk moeten verricht worden door die Commis siën, waar niet alleen keus en uit- noodiging van sprekers (sters) maar ook grondige bereiding en indeeling van de stof voor hunnerekening zullen komen. We kunnen dan ook niet anders dan wenschen, dat zij inder daad zóó tot stand zullen komen, als men zich vorstelt, nl. zoo veel zijdig en degelijk mogelijk. Meldden zich dus tot nu toe bijna 500 leden aan (eenige honderden cir culaires voor parliculiei en liggen nog ter verzending gereed), niet minder gioot is de voorloopig gebleken be langstelling ten opzichte van het waarborgfonds; dit is nagenoeg vol gestort en ook hier is 't verkwikkend te zien, hoe naast de groote bijdragen de kleine giften kwamen meehelpen om financieel althans den arbeid mogelijk te maken. De Ned Bond tot Kinderbescher ming opende de rij met een llinke bijdrage, de Vereen, lot Opvoeding van Halfverweesde, Verwaarloosde oi Verlaten Kinderen in het Huisgezin deed hetzelfde, eveneens de Presi dente van den Ned. Kinderbond, vakvereenigingen, verschillende gioe- pen van drankbestrijders, van onder- wijzeis, doctoren, politieke en maat schappelijke vereenigingen volgden spoedig en verder groote en kleine persoonlijke gilten van vele, autori teiten en eenvoudig belangstellenden, waai onder personen, die nog geen circulaire ontvingen. De kosten voor een flink Congies zullen stellig aan zienlijk zijn, zoodat ook uit een zuiver piaklisch oogplint deze voorloopige deelneming vei blijdend is terwijl zij daarnaast gegrende hoop geeft op nog meerderen financieelen steun Gelukkig, de aanmelding en toezen dingen vloeien dan ook nog steeds geregeld. En het geldelijk beheer? Laat het mij vergund zijn hier een enkelen naam te noemen, dien van Mej. M. van Dijk, Den Haag, Amsterdamsche Veerkade 27, oud Penningmeesteres der Nat. Tentoonst. van Vrouwenar beid. aan wier uitnemend beleid ge durende de 5 jaar van 't bestaan der Vereeniging van dien naam zeker voor een groot deel het financieel succes dier onderneming te danken was. Zij riant daartoe aangezocht, bij haar omvatlenden arbeid, toch nog deze laak op zich, lot groote vol doening van de initiatiefneemsters Het werk gaat beginnen onder het teeken van samenwerking en toewijding moge het zoo ten einde toe volbracht worden en iets blijvends nalaten voor de kinderen, die om bescherming vragen. Suze Groshans. 18 November 1903. Prins Hendrik vertrok Zaterdag tegen 9 uur naar Duitschland en keert Zaterdag weer terug. Onlangs is door den minister van Justitie, op grond van tot de regeering gerichte klachten, een voor- sclnifl uitgevaardigd om door scher per toezicht en zoonoodig strafver volging, het op noodeloos kwellende wijze vervoeren van nuchtere kalveren legen te gaan. Do «Gemengde Commissie voor Ondei wijsbelangen" (het bekende co mité, samengesteld uit gedelegeerden van het »Nut" en van «Volksonder wijs") heeft in opdracht van het hoofdbestuur der Mij. tot Nut van 't Algemeen een onderzoek ingesteld naar den arbied, die door leerplich tige kinderen buiten de schooluren wordt verricht Meermalen werden klachten vernomen, dat sedert de inwerkingtreding dor Leerplichtwet van dergelijken arbeid een vrij groot misbruik wordt gemaakt. De geëxploi teerde leerlingen zóó oververmoeid, dat zij onmogelijk het onderwijs kun nen volgen. Om nu van een en ander een juiste statistiek te kunnen op maken en eventueel op verbetering te kunnen aandringen, heeft genoemde commissie aan alle hoofden van scholen een circulaire gezonden, waarin een 8-tal vragen omtrent bedoelden ar beid gesteld worden. De dir-generaal der post. en tel. brengt ter kennis: Bij gelegenheid van het aanst. St. Nicolaasfeest wordt de vergunning om verschillende pakketten aan hetzelfde adres van slechts ééne adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2 tot en met 7 December inge trokken en zal derhalve bij elk ge durende dat tijdvak ter verzending aangeboden pakket eene adreskaart behooren te zijn gevoegd. Voorts wordt, ter verzekering van DOOK ^ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. Montez en Ripley klauteren op de kade en helpen dan de Amerikaansche dame die spoedig naast hen staat. «Er zal waarschijnlijk niet eerder dan mor genochtend een trein naar Aspinwall gaan. Ik geloof dat wij het beste doen, wanneer wij een hotel in het voornaamste deel der stad gaan opzoeken. Dat zal wel zoo gemakkelijk zijn", merkt Ripley op. «Zeer goed," antwoordt Montez, ofschoon een trek van teleurstelling over zijn gelaat vliegt: «het hótel Francais. Maar wat znlt gij met uw koffer doen met dien zware? Het schijnt, dat de drie bootslieden moeite genoeg daarmee hebben." «Zeker, George, zij kunnen hem in deze hitte niet naar de stad dragen," merkt Alice op, terwijl zij een bevallig zonnescherm opsteekt. «Laat mij u dan het «Pacific House" aan bevelen," antwoordt Fernando, op een wit hotel wijzende, recht tegenover den weg naar het station. «Het is slechts een stap van hier voor uw vrouw en nw koffer." George neemt dezen voorslag aan, en zij wandelen de kade af, gevolgd door de drie bootslieden, die zwoegen onder het gewicht van den met ijzer beslagen koffer, waarop het waakzaam oog van den Californiër steeds ge vestigd is. De oude Domingo komt achteraan; hij heeft den lichten koffer, die de garderobe van den Californiër bevat, op zijn sterke schouders gezwaaid. Zij verlaten de kade en bevinden zich spoedig tusschen een menigte passagiers van de Illinois, welke hen eenige uren vroeger te Aspinwall, aan de Atlantische zijde van het schiereiland, aan land heeft gezet. Zij maken toebereidselen voor het vertrek; sommigen laten hun bagage onderzoeken, anderen hun kaartjes controleeren enkelen (gelukkig voor hen) gaan met hun familie aan boord van de Toboga, daar de Golden Age, de Pacific-stoomboot in het ge zicht is. Montez fluistert als bij het hoort, den Cali forniër toe: «De trein naar Aspinwall zal morgen zeker vroeg vertrekken. Het Pacific- House is het beste voor uhet ligt dicht bij het station." Spoedig bevinden zij zich in het hotel, geven hun namen op en worden dan door Mc Farlane, den eigenaar in een klein vertrek geleid, aan de oostzijde van het huis; de schaduwzijde, want de zon neigt reeds ten ondergang. Het is een zeer rustige kamer, zoo rustig als een kamer kan zijn in een woning met dunne muren, die hier en daar met papier beplakt zijn Naar dit vertrek slepen de drie inboor lingen den zwaren koffer, gevolgd door Domingo met den lichte. «Au revoir" zegt Montez zoo onverschillig mogelijk tot den Amerikaan. «Of wilt gij soms een wandelingetje door de stad doen? Daar zult gij een menigte reizigers vinden voor Cali- fornië. Waarom zouden wij den avond niet gezellig doorbrengen? Wij dineeren in het café: Victor en dan is er van avond, geloof ik, een circus in de stad." «Dat zou verrukkelijk zijn," roept Alice. Doch een oogenblik later zegt zij peinzend: «maar ik ben bang, dat ik te moe ben." «Neen, dank je, Montez, ouwe jongen,"ant woordt George. «Ik zal maar bij mijn bagage en mijn vermoeide vrouw blijven." «Dan nogmaals, au revoir!" en Fernando keert zich om, de Californiër houdt hem echter tegen, knijpt zijne kleine vingers in zijne krachtige vuist, en zegt vol erkentelijk heid: ii'/oo moeten wij geen afscheid nemen! Beloof mij, dat gij van avond zult terugkomen. Mijn vrouw en ik moeten u nogmaals dank zeggen voor uw gastvrijheid en voor hetgeen gij voor ons hebt gedaan. Ik zal niet vergeten u de revolver over te sturen, zoodra wij in New-York zijn." «O wees niet bang ik kom bij u terug!" antwoordt Montez.- «Tot van avond!" Na deze woorden, spriDgt hij de trap af, na eerst nog eeu langen, smachtenden blik geworpen te hebben op de schoone Amerikaansche dame, die er heerlijk uitziet, zooals zij daar op den zwaren koffer zit. Hoe spoedig zullen deze beide schatten van den Amerikaan in zijn bezit zijn In de gang van het hotel wendt hij zich nog eens om en roept: «Maar ik heb veel te doenZoo spoedig mogelijk verlaat hij dan het Pacific House, waar door reizigers, die verlangend uitzien naar het Goudland, menig glas word geledigd op het eerste aan schouwen van den Grooten Oceaan. Alleen zijnde, zegt Ripley tot Alice: «Het heeft den schijn, vronwtje, alsof je je tot mor genochtend wilt vervelen." «O, neen, ik zal aan Mary schrijven." «Waarom? Het kind zal ons even vroeg zien als den brief." «Niet precies. Wij zullen een .dag te New- York blijven en de brief gaat recht door. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1