Gemengd Nieuws. eene goede overkomst der pakketten, «r.mhevolen lo. zorg te dragen voor eene doel matige en stevige verpakking van de te verzenden voorwerpen, in dier voege, dat deze op afdoende wijze tegen breken of beschadigen verzekerd zijn 2o. zoo mogelijk de adressen op den omslag van de pakketten te schrijven en, waar opplakking of aanhechting van een adres onver mijdelijk is, dit zóó vast te hechten, dat voor het verloren gaan daarvan tijdens het vervoer, geen vrees be hoeft te bestaan 3o in de pakketten een tweede, los adres, te sluiten. (Sf -Cf.) liet navolgende adres werd door de Ver. v. Vrouwenarbeid 30 Nov. II. verzonden aan de Tweede Kamer der Staten Generaal: Met leedwezen gezien hebbende dat in het Wetsont werp tot herziening van de drankwet van 28 Juni 1881 de vrouwen uit gesloten worden vai: de Commissies van ingezetenen (bedoeld in art. 150), die mede belast zullen zijn met het toezicht op de naleving der wet. Wij meenen dat met die uitsluiting aan de belangen der vrouwen en die der maatschappij te kort gedaan wordt en levens het doel der Commissies ge- geschaad. Onder alcoholmisbruik toch lijdt meest nog, meer dan de drinker zelf zijn gezin zijn vrouw en kinderen. En het is niet alleen de economische ellende, waaronder zulk oen gezin gebukt gaat, dat het tot een last voor de gemeenschap maakt. Ook de zedelijke verwildering der kinderen door erfelijke aanleg voorbereid en door voorbeeld versterkt maakt zulk een gezin tot een be paald gevaar, tot een middelpunt van waaruit het kwaad zich langs vele wegen uitbreidt en weer nieuwe ge zinnen verwoest. Waar dus alle vrouwen zich in hare gezinnen, in hare kinderen bedreigd zien, is het voor haar van 't hoogste belang, dat de maatregelen genomen om dit misbruik te keeren en de wijze, waarop toezicht wordt uitge oefend zoo doelmatig mogelijk zijn Zij hebben er recht op daarin een stem te hebben en het is haar plicht daarom te vragen in het belang van hare kinderen, van het toekomstig geslacht. Maar bovendien zullen de Com missies zich door de uitsluiting dei- vrouwen van een groote hulp beroofd zien en wordt ook daarmee hel be lang van het algemeen geschaad. Blijkbaar toch is de bedoeling van den wetgever met de instelling dezer Commissies en hun wijze van werken, bepaald in art. 150 alinea 2, iets anders dan bloot-toezicht, dat im mers reeds door de overheid wordt uitgeoefend. Een wet, als deze, zal zij iets uitwerken, moet door het volk begrepen wordon, in zijn bewustzijn opgenomen. Het geheele volk moet inzien door «elk onmetelijk gevaar het bedreigd wordt door het toene mend alcohol-misbruik en hoe ieder geroepen is naar zijn beste krachten mee te werken aan de handhaving der maatregelen, genomen om het te beteugelen. Deze taak van populariseering der wet is het o. i., waartoe de Commis sies geroepen zijn. Hoe kunnen zij daarbij de hulp der vrouwen ontberen? Overal waar het 't belang geldt van het gezin is zij, die het middelpunt daarvan uitmaakt toch wel het meest bevoegd tot raadgeven, overal waar het geldt de invloed der vrouwen, die in dezen van zoo groot gewicht is, ten goede te leiden, is zij toch zeker daartoe aangewezen. Dat alles is in dubbele kracht van toepassing op dat gedeelte van het wetsontwerp, dat zooveel mogelijk wil beperken den kanker der onzede lijkheid. die helaas met alcoholmis bruik ten nauwste verbonden is. Heeft de moeder daarbij evenzeer als de vader het recht en den plicht te waken over haar zonen, ook in ander opzicht is medewerking van vrouwen in de Commissies rechtvaardig en practisch. Voor de vele vrouwen, gebezigd voor den verkoop van sterken drank, van wier afhankelijkheid aan haar middel van bestaan dikwijls het grootste misbruik gemaakt wordt, zou het gemakkelijker zijn zich met haar klachten te wenden tot een vrouw dan tot mannen. Bijdearbeid- inspectie is door Uwe Vergadering door de aanstelling van adjunct-in- spectrices hetzelfde beginsel reeds gehuldigd en het nut daarvan is ook gebleken. Om al deze redenen wenden wij ons tot Uwe Vergadering met het dringend verzoek het woord «man nelijke" uil art 150 te doen verval len niet alleen, maar er in tegendeel de bepaling in op te nemen, dat in de bedoelde Commissies één of meer vrouwen moeten zitting nemen. Het Bestuur der Nat. Ver. v. Vrouwenarbeid. 's-Gravenhage 31 November 1904. m PLit'l NKI.IJKE BERICHTEN. Zondag 6 Dec. a.s. ten 10'/»uur treedt in de Remonstrantsche kerk op Dr. H. L Oort uit Utrecht. De Godsdienstoefening voor jonge lieden zal niet plaats hebben. Met 1 Januari a s. zal alhier onder den naam »de Eemlander" we derom een nieuwe courant verschijnen. Dit in een bepaalde behoefte voor ziende blad zal naar wij vernemen eene beslist anti-clericale richting heb ben. Als verantwoordelijk redacteur wordt genoemd de heer P. v. d. Meer Jzn. De gisterenavond gehouden Nutsavond trok zooveel bezoek, dat de groote zaal van »Amicitia" alweer veel to klein bleek. De heer Lammerts droeg op de hem eigen, uitstekende wijze een aan tal mooie nummers voor. De Amersf. Tramweg-Maat schappij vervoerde in November 6032 passagiers met een bruto-opbrengsf van f519.56' of per dag-kilometer f 9.62. In dezelfde maand van het vorig jaar bedroegen deze cijfers respectie velijk 5911, f519.05 eri f9 43. De uitgestelde vergadering van de V. P. N. zal nu Vrijdag 11 De cember in »de Arend" worden ge houden. Men herinnert zich, dat als spreker zal optreden de heer M L. Spruyt van Gorredijk met het onderwerp: «het afmaken en slachten van hoen ders en konijnen." Aan een 100-tal kinderen van mi litairen wordt Zondag 6 December in de schermzaal der kazerne een kin derfeest gegeven. De Kamer van Koophandel en Fabrieken, vergadert morgenavond 8 uur ten stadhuize. Mej. A. A. Dalhuisen heeft met gunstig gevolg het doctoraal examen in Wis- en Natuurkunde afgelegd. De match QuickH. B. S. welke gepasseerden Zondag zou worden gehouden is niet doorgegaan daar Zaterdag het terrein onbespeelbaar werd verklaard. Bij een oefenmatch Zondagmid dag bij Oud Leusden gespeeld, klopte U. D. I. het eerste elftal van Quick met 54. Het Amersfoortsche Leesmuseum is zoovele vereenigingen hier te stede gevolgd en heeft opgehouden te be staan. De vereeniging is ontbonden en het saldo in kas voor «Ons Huis" beschikbaar gesteld. „JL'BAL." In alle opzichten nog beter geslaagd dan de uitvoering van Vrijdag j 1. is de volksuitvoering Zondagavond door het Symphonieorchest»Jubal"gegeven. In de zaal was geen plaatsje onbezet gebleven, wat een merkbaren gunsti gen invloed had op de ambitie der executanten. Het enorme succes is voor een zeer groot deel te danken aan de welwil lendheid van mejuflrouw Mary van Wyngaerdt, die ook dezen avond een aantal liederen innig-mooi zong.Bloem stukken moesten den dank vertolken aan zangeres en accompagnatrice. Het toegift alleen was het naar Amicitia trekken overwaard. Op zeer lofwaardige wijze begeleid door me juffrouw Georgine van Aaken (viool) en mejuffrouw Mezger (piano) zong mejuffrouw van Wyngaerdt het «Panis Angelicum". Wij willen hopen dat mejuflrouw van Wyngaerdt ons meermalen op haar schoone zang zal komen vergasten. Ook de orchestnummers liepen goed van stapel. De heer Bikkers ontving namens den Burgemeester beschermheer der vereeniging, een lauwerkrans. Bij de overreiking had de heer Kollewijn gelegenheid den heer Bik kers dank te zeggen voor den onver- moeiden ijver en de groote ambitie, waarmede deze den dirigeerstok over »Jubal" voert en in hartelijke woorden te kennen to geven hoe »Juhal" Bik kers dankbaar is voor wat hij voorde vereeniging doet. Wij wenschen sJubal" spoedig weer te hooren, doch vooral hopen wij, dat de vereeniging, aangemoedigd dooi het groote succes van Zondagavond, mid delen wete te vinden om dit concert, nog dezen winter, door meerdere volks concerten te laten volgen. Laat daartoe eenieder die kan »Jubal" steunen. Garnizoensnicuws. Kolonel 'W. A. T de Meester, commandant van het 5e Reg. Inf. heeft twee maanden verlof bekomen om gezondheidsredenen. In dien tijd voert majoor Bischoff van Heemskerck het commando. Kapitein J. J. Storm van Leeuwen van het 5e Reg. Inf. is benoemd tot majoor bij het 7e regiment. Tot Kapitein bij het 5e Reg. Inf. is benoemd A S. Doorman, le luit-adj. bij de Grenadiers en Jagers. Bij vonnis van den Krijgsraad in het 3e Militaire arrondissement te Arnhem van den 27 November. 1903, is J. Otten milicien bij het 5e Regiment infanterie schuldig verklaard aan het dreigen met woorden en gebaren van zijn meerderen in rang en veioordeeld tot eene militaire detentie voor den tijd van 14 dagen en in de pioces- kosten. Aan de na te noemen onder officieren van het 5e Regiment infan terie is bij Koninklijk Besluit, ter zake van langdurigen dienst een voort durend pensioen toegekendSergeant- majoor F. W. Hendriks ad f389. en lourier L. J. B. Posthouwer ad f315.'sjaars. De korporaal H. H. Alberts van het 5e Regiment infanlei ie is gedegra deerd en teruggesteld tot soldaat, wegens het plegen van feiten waar door hij zich onwaardig heeft getoond een graad in het Leger te bekleeden. Bij het 5e Regiment infanterie zijn bevorderd tot Sergeantmajoor- administrateur de fourier J. A. F. van Geelkerken, tot fourier de Sergeant D. van Aurich en tot Sergeant de korporaal L. van der Heide. De Kapitein E W. Klop van het 5e Regiment infanterie is overgeplaatst naar het 9e Regiment infanterie met bestemming voor het garnizoen Utrecht. De Eerste luitenant A. P. Lou- man van het 7e Regiment infanteiife, gedetacheerd bij de Militaire Verken ningen to 's Gravenhage, wordt met ingang van 1 Februari 1904 op zijn verzoek eervol van die detacheering ontheven en overgeplaatst bij het 5e Regiment infantei ie. De Eerste-luitenant H. J. Offer- haus van het 5e Regiment iufanterie is met ingang van 1 December gede tacheerd bij de Militaire Verkenningen te 's Gravenhage. Drentsche zeden. Herhaaldelijk hoort men in Drente nog van snijpai tijen niet alleen op jaarmarkten en bij feestelijke gelegen heden, maar ook dikwijls op gewone Zondagen. Natuurlijk speelt koning Alcohol hierin vaak zijn rol. Aloude gebruiken (en hoevelen bestaan er nog niet in dit landschap die noodig dienden te worden afge schaft, staan hiermee gewoonlijk in nauw verband. In de eerste plaats bedoelen we het «an- en ofscheid geven." In vele dorpen, en voornamelijk gehuchten, geeft een nieuwe knecht aan «de jeugd" (zijne toekomstige kameraden) 1 liter jenever, en bij vertrek de helft van genoemde hoeveelheid Hoe meer nieuwe knechts dus, hoe meer liters! Bij zijn huwelijk geeft een boeren zoon een rijksdaalder in 't gelag aan »'t jongvolk"een knecht kan in zoo'n geval met een daalder volstaan. Jongens en meisjes, die aan 't feest deelnemen, offeren nog een dubbeltje, en als zij in een plaats woonachtig zijn een kwartje Het groote glas (bierglas) gaat nu rond, de hoofden worden vei hit en de onaangename gevolgen, als ruzie en vechtpartijen, blijven gewoonlijk niet uit. Werd hieraan een einde gemaakt, dan zou een groote schrede in de goede rich ting zijn gedaan. Te dik voor zijn leeftijd. Engeland is het land van de dikke jongens na de «Pickwick Papers" is Groot-Brittanje zijn onbetwiste ba kermat geworden. Verwonderen kunnen wij ons dus niet over het bericht, dat een Albi on's zonen opnieuw de wereld van zijn dikte laten spreken. Ongetwijfeld verkeert deze knaap onder abnormale omstandigheden, zelfs het school bestuur van Londen weet er geen raad mee: hij is te dik en te groot voor zijn leeftijd, en dus totaal onge schikt als schooljongen zijn gewel dig vooi komen zou één voortdurende afleiding zijn voor anders brave en oplettende mede klasgenooten; dan zijn er de omstandigheden van lokalen aardbijvoorbeeld, er is geen school bank, waarop de jongen voldoende plaats kan vinden. Op verzoek van schoolcommisie heeft een geneesheer, dr. Thomas, in dit moeilijk geval van advies ge diend en zijn rapport luidde: «Hij weegt 130 pond, is pas zes jaar oud, kan makkelijk een volwassen meuscb optillen, daar hij, in evenredigheid tot zijn ongewonen onvang, gespierd is; hij is wat achterlijk, doch kan anders best het onderwijs volgen slaapt tot 's middags, wordt dan ge kleed en naar een café geleid, waar hij zijn voedsel nuttigt, daarbij tege lijk dienende als levende reclame". Het rapport luidt orn afwijzend te beschikken en dezen gewichligen jongeman niet toe te laten. De quaestie is niet zonders moei lijkheid; de argumenten van den dokter zijn niet zoo zwaartillend als de jongen waarom het gaat. Kon men de mede-scholieren niet leeren wennen aan hun abnormalen kame raad? Kan men geen aparten lesse naar bouwen zijn zitbankje niet versterken? kan men deze dikheid niet wennen wat matineuser te wor den? en wat zijn geweldige eetlust betreft dit is immers geen önpae- dagogisch vooi beeld voor zijn omge ving. Oude gebruiken. In Tubatilia lezen we: «Voor enkele dagen bevond schrijver dezes zich op «de Haar" ten oosten van Denenkamp, een uitgestrekt heide veld, met hier en daar eenige wild opgaande struiken, in dezen tijd van 't seizoen bladerloos. Behalve de meer aaneengegroeide sparreboomen aan de Noordzijde ziet men dus over een groote vlakte in de verte het Pruisische stadje Gildehaus. Terwijl ik dus voortliep, kwam ik, in een kiomming van den weg bij een landhoeve, den bewoner tegen rnet een grooten emmer met geschilde aardappelen bij zich, om die over de grenzen te brengen na enkele oogen- blikken zag ik weder iemand aan komen, eveneens een dito emmer met geschilde aardappelen mede voerende. Op mijn vraag, wat zulks toch beteekende, antwoordde mijn eerste metgezel aldus: Sedert onheuglijke jaren hestaat alhier de gewoonte, ja de plicht, dat als iemand in de grensroute gaat trouwen en hij laat daar een huis bouwen, dan moeten de omliggende bewoneis als het huis onder dak is, een zoogenaamd richtmaal of Bühr- mahl geven, ieder bewoner is dus verplicht een grooten emmer ge schilde aardappelen, een tweede melk en elk lid van het huisgezin een Pruisischen daalder of f 1.80 mede te brengen. Den daaropvolgenden dag worden allen genoodigd het feestmaal bij te wonen den gasten wordt verzocht plaats te nemen en het menu luidt als volgt soep met vleesch, warm bier, gekookte halve varkens, koeken met jenever, aardappelen met stok- visch, melk met rijst. Kring en krans om de maan. Hoewel beide verschijnselen nogal eens gelijktijdig voorkomen, zijn zij alsdan zelden beiden zoo in het oog vallend, als gisteravond gedurende meerdere uren het geval was. Bij matigen N -Oostelijken wind was de lucht geheel bedekt door een sluier van vederwolken, waarvan de hoogst- gelegene, die den krans teweegbrach ten, voor den bovenluchtstroom uit hel Z.-Westen overkwamen, terwijl de lager gelegene, waarin de kring te zien was, uit het N.-Oosten overdreven. De volledige kring was sierk ont wikkeld. ter breedte van een tweetal graden en had de geheele binnenrand een rooden tint. De krans, met straal van ongeveer een halven graad, was levendig gekleurd, violet, dat de maan met een scherp afgeteekenden ring omsloot, waarom oranje met rooden buitenrand. De planeet Jupiter, die binnen en nabij den kring aan den hemel stond, was door een smallen, geel gekleur- den ring omgeven. ZulfCl.) De Fransche weerprofeet Capré voorspelt nu eens niet veel kwaads van de Decembermaand. Van 1 tot 10 December mooi we der in 't westen van Europa, met Nooid-Oostenwind. Van 10 tot 20 December hooge luchtdruk in het Oosten van Europa en depressies in het Westen. Van 20 tot 31 December iu West- Europa hooge luchtdruk, mooi, koud weder, met Noorden- en Noord-Oosten wind. De Victoria-waterval in de Zambezi. Het nieuws, dat de spoorweg van Boeloewayo den Victoria-waterval na dert, en dat de val weldra zal wor den aangewend om voor industriëele doeleinden electriciteit te leveren, zooals met zooveel succes bij den Niagara-val is gebeurd, heeft in som mige kringen de vrees doen ontstaan, dat de zeldzame schoonheid dor heer lijke vallen nadeel zou kunnen lijden bij den voortgang van het werk, zegt De Aarde en haar volken. Toch schijnt die vrees overbodig, daar de Engelsch Zuid-Afrikaansche maatschappij het gevaar onder de oogen ziet en de noodzakelijkheid begrijpt, dit wonderwerk van de na tuur te sparen. De spoorweg zelf zal van af de vallen totaal verborgen zijn, en de brug over de Zambezikloof zal op een giooten afstand van den val komen Beiden, spoorlijn en brug, zullen minder in het oog vallen dan de hangende brug bij den Niagara. Zelfs het Reuzen-hotel van vijf veidiepingen met honderd kamers, dat er zal worden geopend tegen 1905, zal twee of dre mijlen van den waterval verwijderd blijven en ook de Chartered Company wil meewer ken om het landschappelijk schoon tot zijn recht te doen komen, want die maatschappij heeft aan beide oevers der rivier breede strooken lands bestemd, om in parken veran derd te worden, In het park aan den zuidelijken of rechteroever zal het hotel komen, maar zullen geen andere gebouwen verder mogen worden ge plaatst en de aanleg van den noor delijken oever zal enkel een zoölogi- schen en een botanischen tuin mogen bevatten. Als de spoorweg ven Boeloewayo uitzoover gevorderd is, zal het mo gelijk zijn, in veertien dagen heen en terug van Kaapstad te reizen met vier dagen oponthoud in de Loepata engte bij de Victoria-waterval. Dar, zal zeker een b-eede en steeds aan groeiende toeristenstroom den groot sten waterval ter wereld willen zien, de cascade, die zooveel breeder en zoo oneindig veel hooger is dan de Niagara. Maar de strooming der Zam bezi is niet zoo regelmatig als van de Sint-Laurensivier, zoodat deze Afri- kaansclie Niagara in het droge' jaar getijde heel wat in volume verliest. Toch stort zich in de droogste jaren altijd nog een overweldigende water massa in de diepe kloof. David Livingstone was de eerste blanke, die, in 1856, deze plek be zocht. De inboorlingen pagaaiden hem in een kano naar het eilandje in 't midden der rivier, nu Livingstone- eiland geheeten. [lij geeft een leven dige beschrijving van den overwel digenden indruk, dien hij kreeg, toen hij daar plotseling de rivier als af gebroken zag door de spleet, waarin de reuzenmassa wegzonk om hemel- hooge dampkolommen te doen op stuiven Het donkerbruine bazalt- gesteente glimt en fonkelt, waar de schuimende massa het even vrijlaat. De spleet in het harde bazaitge- steente, die van rechts en links tot de beide oevers der Zambezi reikt, zet zich dan van den linkeroever af voort door dertig of veertigmijlen heuvelland, een kloof van glorieuse schoonheid vormend. Tegen tuberculose. Naar aanleiding van de meermalen uitgesproken wensch, dat een ver bod tot spuwen in de trams worde opgehangen zijn te Breda vanwege de vereeniging «Het Groene Kruis" in de rijtuigen der verschillende tram lijnen kaarten geplaatst en (ingrootere afmetingen) ook in voor het publiek toegankelijke lokalen waarop met sprekende letters in verschillende kleu ren is gedrukt. De Tuberculose doodt jaarlijks 3.000.000 menschen Zij verspreidt zich door het spuwen. Laat ons daarom niet spuwen op den grond, nóch op straat nóch in onze woningen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2