BINNENLAND. Advertentie n. jOtrecttscfte W|el®iliDï-Maècliappjj. GNAC FINS BOIS H^BRANBSEN kan in stille, om op het geschikte oogeiiblik geheel gereed voor den dag te treden. He oppositie 111 de llongaarsche Kamer heeft door alle mogelijke middelen getracht de behandeling der regeeringszaken te voorkomen, doch is door den president Perczel schaakmat gezet. Hij heeft door een handig middel het houden van dubbele zittingen de obstructie geslagen. Ex-kapitein Dreyfus heeft een ver zot k tot burdening van zijn proces bij den minister van justitie ingediend. He minister van oorlog heeft het dossier onderzocht en is, naar Reuter seint, vóór de herziening. Zal het heftig bewogen Frankrijk opnieuw be roerd worden door de Dreyfus kwes tie? Het eind der revolutie in San Domingo is reeds gekomen. President, nu ex president, Wos-y-Gil heeft zich ingescheept aan boord van den Duitschen kruiser »Falke" en daarmee is de revolutie uit. Een brief van den Minister van Oorlog. Volgens Hel Volk hebben de gar- nizoens-commandanten, waarschijnlijk een week ol wat geleden, een belang lijken brief ontvangen van den Mini ster van Oorlog, en zich op hun beurt gewend tot de burgemeesters om inlichtingen over deze volgende vragen I. Op welke gedeelten der ge meente moet wegens den aard der bewoners als anderszins het oog ge vestigd zijn en welk- gebouwen worden gewoonlijk gebezigd voor vergaderingen enz Een en ander in verband met mogelijke werkstakingen, oproerige bewegingen of andere gevallen waarin militaire bijstand gevraagd kan wor den. II. Op welke w-ijze openbare dien- Men hetzij van gemeentewege, hetzij door maatschappijen) zooals stads reiniging, levering van gas eleelrici- leilskiachi, telefoondienst enz. zijn georganiseeid, en welke gebouwen en punten het eerst zouden moeten worden bezet bij eventueel intredende werkstakingen in diensten ter voor koming van vernieling of van onge lukken als anderszins. III. Waar opslagplaatsen van pe troleum, benzine brandstoffen, graan, enz. gelegen zijn, die door kwaadwil ligen gemakkelijk kunnen worden vernield door brandstichting. VI Welke gebouwen als bevat tende kunstverzamelingen voor bij zondere bewaking in aanmerking komen. V. Hoe de plaatselijke politie is georganiseerd, waarde politiebureelen en posten gevestigd zijn en hoe in het algemeen die dienst is geregeld VI. Welke gebouwen (behalve de de z. g. militairet voor huisvesting van troepen eri paarden in aanmerking komen bij onverwacht noodige ver sterking van het garnizoen. VII. Bezit de gemeente een goed bijgehouden plattegrond en kan die door een door mij daartoe aan te wijzen officier, op de door u aan te wijzen plaats, nagezien worden om een plattegrond daarvan te kunnen bijwerken. Liep een lijd geleden het ge rucht, dat mr Th Heemskerk, wet houder te Amsterdam, bestemd was om het volgende jaar den heer Roosebooni op te volgen als gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië. dit gerucht is thans op den achter grond gelredendaarentegen weet men thans in sommige kringen met zekerheid mede te deelen, dat mr. Heemskerk benoemd zal worden tot commissaris der Koningin in Drenthe, nu dit hooge ambt vacant is gewor den door de benoeming van jhr. mr. P. van Swinderen tot vicepresident van den Raad van State. Wij noemen dit een vrij dwaas gerucht. De antirevolutionaire partij is voor zeker niet van zoovele bek wame poli tieke mannen voorzien om de heer Heemskerk te kunnen missen als lid der Tweede Kaïner en Wethouder der hoofdstad. Sprekende cijfers. »De Rotterdammer" geeft enkele getallen, die een schril licht op het diankmisbruik werpen. Ziehier de opbrengst van eenige middelen in 's Rijks schatkist gevloeid. Grondbelasting f 13,000,000 Personeele belasting - 9,000,000 Bedrijfsbelasting - 6.0U0.000 Vei mogensbelasting - 7 000,000 Binnenl. en buitenl. ge- distilleeid -20,000 000 Natuuilijk zijn dat de ronde cijfers. Maar zij zijn welsprekend. Alleen de sterke drank levert dus aan ons Rijk meer op dan de grondbelasting en de personeele belasting saam ge nomen. Men berekent het bedrag dat jaar lijks wordt uitgegeven in ons vader land aan sterken drank, op niet min der dan 80 millioen gulden. Verschrikkelijk. Immers, leg daar nu eens andere cijfers naast, dan worden jaarlijks in ons land, naar een opgave uit het jaar 1898 uitgegeven aan: sterken drank f 80.000,000 zeep - 6,000,000 tabak - 6.000,000 suiker - 20,000 000 koffie -18,000,000 thee - 4,500,000 rund- en kalfsvleesch - 30,000,000 steenkolen (voor huisge bruik) - 12.000,000 turf (voor huisgebruik) -12,000 000 lager onderwijs - 15,000 O00 huurwaarde der wonin gen in steden - 39,000.000 inleg spaaibanken -25,000,000 Zegge tachtig millioen 'sjaars aan sterkendrank Sclir. voegt daaraan toe dat Dr. Kuyper eens in de Heraut" heeft uiteengezet, dat als men de vrouwen er voor het grootste deel buitenlaat en ook de bevolking onder de 15 jaar niet meetelt, en voorts let op de breede schare van afschaffers, er dan slechts overblijft hoogstens één vierde deel van ons volk, waardoor deze tachtig millioen gulden aan sterken drank worden verbruikt. Tegen de Drankwet. Door het bestuui der vereeniging «Ondeiling Belang" bestaande uit kleinhandelaren in sterken drank te 's Hage is een adres gericht aan de Tweede Kamer met deerbiedig verzoek om rekening te houden met zoovele duizenden belanghebben den, wier vonnis zonder onderscheid, volgens het ontwerp wordt geveld tot vernietiging van bun bediijf, ten koste van hun rechtmatige eigendom, waarvoor zij opkomen, alsmede voor de folterende uitdrukkingen jegens hen in de memorie van toelichting, alsof allen gewetenlooze individuen zijn, doch waaronder zeker nog wel duizenden zullen gevonden worden, die zich voor hunne daden durven verantwoorden, waarom zij vrijmoe dig, doch in allen ernst dui ven vragen, dit adres in dezen geest te steunen, wat zeker zal leiden tot een meer zuiveren toestand entevens voorkoming van groote schade van zoovele staats burgers." Drankcijfers voor Nederland. Uit een door hel Bureel Statistiek der Afdeeling Invoerrechten en Ac- cijnsen verschafte mededeeling blijkt dat we in het jaar 1900 achleruil zijn gegaan. Was in 1809 de accijns- opbrengst beneden 26 millioen gulden gebleven in 1900 bedroeg deze bijna 1 millioen meer: n.l. f26 648 804,72, totaal of per hoofd gerekend f5.18, terwijl dat in 1899 waren de volgende getallen f25 738 055,82s of per hoofd 15 07. De verbruikscijfers voor de laatste jaren geven een overzicht van het alcoholgebruik en vooral van de ver meerdering of vermindering. 1895 was het 8,65; in 1896 8,66; in lc97 8,46; in 1898 - 8,28: in 1899 8,04 torwijl het in 1900 weer 8,22 was. Gedurende 1895 daalde het cijfer dus elk jaar en in 1900 steeg het weer aanmerkelijk. Laat elk weldenkende zich inspan nen om het cijfer te doen dalen. In de eerste plaats door zelf zoo weinig mogelijk te gebruiken, en om anderen, die zwakker zijn flink te steunen kan geen beter middel worden aangewend dan in 't geheel geen alcohol te ge- bi uilcen. Een hevige brand werd Maan dagavond halftwaalf ontdekt in het achterpand van het gebouw der firma G. G. J Puygeis, groothandelaars in chemicaliën aan de Boompjes te Rotterdam De brandweer was spoedig in grooten getale aanwezig, doch, gevoed door den grooten voorraad chemicaliën, bood het vuur langen tijd weerstand aan de zee van wa ter, welke er in werd geworpen. Was aanvankelijk aan den vooizijde weinig van het vuur te zien, meer en meer kwam het ook naar voren, en om streeks één uur stonden ook de twee bovenste verdiepingen, benevens het dak, in lichtelaaie. Thans echter kreeg de brandweer ook meer gelegenheid om liet vuur te bereiken en, nadat het nog een half uur met onvei min derde kiacht had voortgewoed, werd het merkbaar, dat de brandweer terrein won. Daar hot brandende pand onmid- delijk aan het Maas-hólel grensde, kwam ook dat in groot gevaar en had de brandweer handen vol werk om dit te bescheimen, waarin zij ook slaagde. Zoowel brand- als water schade zijn zeer groot. liet pand aan de andere zijde ver keerde intusschen in grooler gevaar en werd dan ook aan de achterzijde reeds door hel vuur aangetast. Daar wist de brandweer hot evenwel onder bedwang te houden. Ongeveer 2 uur- was men den brand meester. De brand was het eerst ondekt door de echtgenoote van den Heer De Joode, directeur van het Maashötel. Deze hoorde een ruit breken waarop de Heer De Joode zich naar de tweede verdieping spoedde om te onderzoeken wat de oorzaak was. Zijn eerste werk was de logeergasten, ten getale van 16, te wekken en in veiligheid te brengentevens waarschuwde hij per telefoon het cenlraalbureau, zoodat ook de brandweer spoedig aanwezig was. Van uit het Maashötel zelf had men inmiddels reeds met de eigen brandleiding een poging tot blusschen aangewend. Het aangetaste pand is van binnen geheel uitgebrand. Wel waren geen muren bezweken, doch de vloeren waren alle ingestort. Het kantoor, op de eerste verdieping, kreeg geen brandschade, doch veel waterschade Een aantal boeken zijn hedenmorgen geborgen kunnen worden. Van den kolossalen voorraad che mische en pharmaceutisclie prepara ten, vei bandartikelen, enz. is niet anders gespaard gebleven dan eenige va'en in het benedengedeelte. Tegen half drie kon de brandweer achtereenvolgens lui ukken. De stoom spuit I en «Gemeentewerken" hielden aan de Boompjes en de Scheepma kershaven den smeulenden puinhoop den geheelen volgenden dag nog in bedwang. PI, 4 4 INEEIJKE BERICII I E.V Hulde aan II. M. de Koningin- Moeder. De Hoofdcommissie tot het brengen van eene bijzondere hulde aan H M. de Koningin-Moeder bij gelegenheid van de herdenking dal zij voor 25 jaren haar intocht deed als onze konin gin, heeft een rondschrijven geiicht aan de burgemeesters, om hunne medewei king in te roepen. De hoofdcommissie verwacht, dat de hoofden der gemeenten van mee ning zullen zijn, dat du jubileum van de Koningin Moeder niet onopgemerkt mag voorbijgaan, dat de Nederlandsche dribkleur met de Oranjevaan op den gedenkdag v;tn de gevels der huizen moet wapperen en zoo mogelijk op andere wijze de feestvreugde zich alsdan moet uilen, naai mate dit in iedere gemeente op gepaste wijze kan geschieden Als datum van den algemeenen gedenkdag wordt de 22e Januari, de dag waarop de intocht m de residentie plaats had, aanbe volen Aan de plaatselijke commissiëu woidt geheel overgelaten om te beslis sen omtrent de wijze waaiop gelden voor hel huldeblijk zullen worden bij eengebracht. hetzij door inzameling van giften, hetzij door uitvoeringen van verschillenden aard met geldelijke opbrengsten, hetzij langs andere we gen. Behoudens viering van den alge meenen herdenkdag op den 22en Januari aanstaande door te vlaggen als anderszins wordt ook aan de plaatselijke commissiën oveigelaten, om het tijdstip te bepalen waarop de te beramen middelen zullen worden uitgevoerd, nuts vóór 1 .Vlei 1904. De Hoofdcommissie roept voorts Ie medewei king der burgemeesters in, om tot hel vormen van de plaatselijke comité's te geraken. Te dezer stede werd in eene bijeenkomst in den Foyer van Amicilia op 30 November II. opgelicht een «Doopsgezinde Kling". Vier en dei- tig Doopsgezinde Ingezetenen van Ainersloort sloten zich als lid aan, terwijl anderen latei nog toeiraden. Er zal geregelde Godsdienstoefening en Catechisatie (die reeds sedert Februari wordt gegeven) worden ge houden. terwijl men hierdoo- tevens de anders noodzakelijke vervloeiing van Doopsgezinden in andere kerke lijke gemeenten hoopt te voorkomen, in afwachting eener later te stichten Doopsgezinde Gemeente. De heer II B. Fijuenberg. on derwijzer met hoofd-acte aandeR.K Jongensschool en leeraar in Aardiijks- kunde aan oe R. R. Normaalschool, heeft met gunstig gevolg afgelegd hel examen voor de acte A Fransche taal, Middelbaar onderwijs. Woensdagavond wordt eene ge combineerde vergadering gehouden der verschillende drankbestiijdersver- eenigingen De heer G Bruna, re dacteur van «liet Centrum" komt het drankwelontwerp uiteenzetten. Garnizoensnieuws. De afdeelingeri Den Haag, Nijmegen en Haarlem van Volksweerbaarheid zullen 26 December in de omstreken van Arneisfoort een velddienst houden Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden en verzonden van bel Postkantoor te Amersfoort ge durende de 2e helft der maand No vember 1903 Bi ieven. 1. W. C. Veen hof Amsterdam. 2. Johan Bakker 3. H. Sch rij fer 4 Van Gelder 5 C. Driessen Schoonhoven. 6. S. D. N. Jas Twello. Briefkaarten. I. J Evers Amsterdam. 2 I Hoffmann 3. C. Verhoeven 4- H. van Lonkhuizen Arnhem. 5. Van Bladel Breda. 6 Ed. Koning Nunspeet. 7. Pols Utrecht. Uit het Buitenland terugontvangen Brieven. 1. A. Mookhoek Marsels Duitschl. 2. H Lumans Kleene London Biiefkaarten. 1 Jacob Dublin. Vervolg plaatselijke berichten in het bijvoegsel. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 4 Dec. 1903. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 00 \ppelcn 15a f8. Peren f 7.—a f 10. Nieuwe aardapp. f 0. a 10 Zandaardapp. f 2.50 a f 3 Hoendereieren f 7 50 a 1 8.00 per 100 sc. Eenden 1 O.a f O.Boter '1.20 a f 1 35 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoetem kaas f Kippen f0 80 a fl.20 Kuikens f 1 00 a 'A 25 Piep kuikens f 0.40 a f 0 70 Ganzen f 0.f0.Eenden 10 90 a f 1 10 p. st. Jonge l'O.OO a f 0 00. Hazen I 1 50 a f2.Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00 Tamine f 0.80 f150 Duiven f 0.40 a f0 60 paar Magere t ark ens f 10 a f 15 Varkens voor export f 0.a fZeugen f40.— f45.Biggen f5a f7.Schrammen 100a f00Vette koeien 000 af 000.Guste koeien f 00 a f000.— Kalfkoeien f 0.00 af 0 00 Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f <>00. - f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet Rogge: heet. Boekweit: 30 heet Appelen 10 heet Peren; heet. Kleiaardappe- len; 120 heet. Zandaardappclen8000 stuks Hoen- dereieren; stuks Eendeue eren 9<>0 kilo Hnoibo- ter; kilo Margarinekilo Kaas; stuks Vee 20 magere varkens, varkens voor exportslagerijen 300 biggen en 0 zeugen. KCKCERLIJKE STAXDKX. Amersfoort. van 26 November tot. en met 2 Dec. 1903. Geboren: Jacoba, d. van A. vanNjikerk en J. Jonker. Heiltje, d. van W. van dei- Geld en H. Hoksbergen. Geertruida, d. van N. H. van den Heuvel en J. van Esveld. Guillaume Louis, z. van G. L- Müller en L N. G. de Petit. Elberta, d. van H. Niezen en W. Kleuver. Timotheus, z. van H. van Koot en A. van Dijk. Maria Helena Cornelia, d. van J. de Waal en T. van Leuveren. Aalbertus, z. van G. Kaal en G. van de Kooi. Maria Elisabeth, d. van W. Wakelkamp en F. de Gooijer. Aljjda, d. van J. Arends en M. Kuizendaa). Bernardus Johannes, z. van A. Haarsma en A. M. Schouten. Reintje, d. van H. Apeldoorn en G. A. van de Kieft. .Ondertrouw: P. A. Manné en J. Hage- nian. Gehuwd: D. Boom en G. de Vries. J. Kluver en R. van Elven. OverledenBarbara Antonia Verschuur, 2 j. Johannes van Esveld, 49j., echtg, van M. Zevenboom. Jannetje Emmes- kamp, 91 j., wed. van A. van Ruitenbeek. Hendrik van Beek, 8 m. Alida van Putten, 68 j., ongeil. Johan Bernard Bruggeman, 83 j. ongehuwd. Hoogland. Geboren: Joanna, d. van H. van Beek en J. Smit. Ondertrouwd: geen. Gehuwd: Gerrit Dijkhuizen en Heintje Buis. Overleden: Petrus van de Pol, 78 j., ongeh. Dirkje Lokhorst, 45 j., echtg. van G. Lasseur. Leusden. Geboren: 27 Nov. Willemina d. van Rijk Kamerbeek en Jannigje Gerritse. Ondertrouwd3 Decm. Hendrikus 03na- brugge met Hendrikje van Voorthuizen. Gehuwd3 Decm. Aalt van der Hoef met Heintje Bloemendal. Overleden: 1 Decm. Nicolaas van Maanen Oud 6 weken. Stoutenburg. Geboren: 1 Decm. Anna, d. van Hen drik Kuijt en Alida van Egdom. Ondertrouwd4 Decm. Hendrik Enden dijk met Anna Kuijt. Overleden: 29 Nov. Wouterus Sand- brink, oud 75 j. wed van Alijda van Mispelaar. Woudenberg. Geboren: 30 Nov. Marinus, z. van Ma- rinus Velthuizen en Jannigje van Hars kamp. Jan Willem, z. v. Evert Roze- boom en Dientje van de Pol. 1 Dec. Hendrika Wilhelmina, d. van Gerritje Cornelia van der Lee. 2 Nov. Maria Anna, d. van Gerard van Velthuizen en Aaltje Gaasbeek. Ondertrouwd: 28 Nov. Jan Willem Walen, 33 j. en Gerritje Cornelia van der Lee, 26 j. 3 Dec. Gerrit van Egdom, 25 j. en Hendrika van Ingen, 22 j. Overleden: 27 Nov. Ljjsje van Geeren- stein, weduwe van Cornelis Sukkel, 75 j. RECLAMES. Laatste echo van het Vaticaan. Een prelaat die zeer op de hoogte was van wat er in het Vaticaan voorviel, verhaalde onlangs in een geselschap het volgende, het geen wel aantohnt dat Leo XIII tot aan het uiterste van zijn ouderdom een zeer helderen en opgeruiraden geest behouden had. Op zekeren dag dan gedurende deze laatste jaren, ontving Leo XIII vele pelgrims. Vele onder hen wilden een voorwerp met zich nemen dat zijne Heilighelli met de handen aangeraakt had. Eene oude dame ging zelfs zoo ver dat zij uitriep: {Heilige Vader geeft mij een uwer kousen, dezelve zal mijn ziek been genezen! Met genoegen, Madame, antwoordde Leo XIII, mflar ik acht het goed u te verwittigen dat dftzelve het mijne niet genezen heeft. Om zich van ziekelijke beenen, rheumatiek bij voorbeeld te geneden, moet men eene be handeling volgen. Er zijn er vele, maar er zijn er weinig die zulke schitterende resultaten kunnen aantooneif als de behandeling met de Pink Pillen. Deze pillen hebben duizende lieden gezond gemaakt die niet meer loopen konden of moeielijk, of wel met behulp van een stok ten prooi aan hevige pijnen. Onder de talrijke genezingen vermelden wij die van den Heer G. Anker, Timmerman te Stolwijk bij Gouda. «tl verhaalde dezen zomer aan onze ver slaggever die hem een bezoek bracht dat hij sedert meer dan twintig jaren aan knobbeljicht geleden had. Zulks was van lieverlede al erger en erger geworden, was begonnen met de voeten, vervolgens de knieën en eindelijk de pols.. Ik kon slechts met moeite mijn beroep uitoefenen, zoo hevig waren mijne pijnen. In de dagbladen las ik de laatste tijden zoo vele wondervolle genezingen door de Pink Pillen bewerkstelligd, dat ik het besluit nam er terstond van te nepten en werkelijk weldra hebben zij mij opk vap mijn knobbeljicht verlosfef Deze ziekjê komt jvoort uit den slech ten toestand varf het bloed. De Pink Pillen komen in dit' geval uw lichaamsgestel ter hulpe, hernieuwen uw bl >ed en zuiveren het lichaam van alle vuile toffen die de ziekte veroorzaken. De zoo krachtige werkl g die de Pink Pillen op het bloed uitoefenen (fat zij hernieuwen en verrijken, maken ze onoverjreffelijk légen bloed armoede, algemeene zwakke, schele hoofdpijn, zenuwpijnen, zenuwziekten, verbytdingen, duize ligheden, hartkloppingen, otarejjdlmatlgheden. Prijs f 1.75 de doos, f9.— der 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger, 27, Rotterdam hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Amersfoort en omstreken bij A. VAN DE WEG, drogist en A. DE VRIES, Kerkstraat 90, Hilversum. J, A. SCHOTERMAN, Wed"' »an G. Brocwer, ENJ C. M. COLPA. Amsterdam, ü-lDecember 1903. *V* Voor., de vele blijken van belangstelling-.bij bun huwelijk ondervonden beftuigen/'bij deze Jjtrfmen hartelijfcen d:jók J. A. SdBQTEKMAN èVt Echtgenoote. v' De Utreektsche, Waterleiding- M«btschappij herinnert den ge- abonneerden eii verbruikers aan ae verplichting om de water meters tegen^Korst te beveiligen jen aan wenschelijkkei j.' om, "dn gejat 'van vorst,Woor aan- brëken van den nacitt r]e*hinnpn- leidingen te doen Xedigloopen. iciété Anonyms. 1.40 dé Liter iu verzegelde befeiaude flesch van 5 Liter, votazien van het :test van Dr f. van hamel is. ProafflÊseh a f 1.30. lattffldverkrij {baar bij: AMEHpFopurr.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2