nieuwe Nieuws- en Advertentieblad voor ie Provincie Utrecht. geïllustreerd weekblad ruitenland. FEUILLETON'. BAKON MONTEZ No. 98 Woensdag 9 December 1903 Twee-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. GRATIS DE DRANKWET. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephooimo. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'h Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Zij die zich met 1 JA NUARI 1904 op deze Cou rant aboniiecrcn ontvangen de in dit jaar nog verschijnende nummers gratis. Van 1 Januari 1904 af ontvangen alle abonne's (in de stad) zonder eenigerlei prijsveiiiooging ons waarin behalve boeiende romans, tal van prijsraadsels en rebussen om fraaie prijzen. DE UITGEVER. De Tweede Kanier heeft het overdruk, nu zij bezig is met de openbare be handeling van de staatsbegrooting en daarmede vóór Kerstmis gereed moet zijn. Te dien einde gaat zij ook op anders viije Maandagen en Zateidagen veigaderen; aanvangsuur van de ver gaderingen is van elf tol tien ver vroegd en zoo noodig, zal zij er ook des avonds aan moeten gelooven Neemt men daarbij in aanmerking, dat de stukken locli moeten worden bestudeerd, en dat de leden zich toch voor liet debat moeten voorbe reiden, dan begrijpt eenieder, dat in deze weken inderdaad buitenge woon véél van bun werkkracht wordt gevorderd. Nochtans beeft de Kamer besloten, tusschen de druppels door, liet re geeringsontwerp tot herziening dei Drankwet te onderzoeken in de af- deeiingen. Dat onderzoek is reeds afgeloopen, nu deze regelen van de pers komen. Aldus geschiedt, opdat liet schriftelijke overleg tusschen re- geeting en Kamer tijdig kunne zijn beëindigd om het wetsontwerp kort na de Kerst-vancalie in openbare beraadslaging te brengen, en om liet tot-stand-komen van de nieuwe Drank wet niet te vertragen. Die ijver verheugt ons. Want wij behooren tot hen, die de indiening van het wetsontwerp met vreugde hebben begroet, die met den inhoud ervan zeer zijn ingenomen en die er zich dus over zullen verblijden, indien het zoo spoedig mogelijk tot wet ver heven wordt. Hiermede willen wij niet gezegd hebben, dat bet ons ten volle bevredigt Het tegendeel is waar: op meer dan één punt van belang ge schiedt niet wat naar ons inzicht wenschelijk en noodig is. Doch dit doet geen afbreuk aan ons oordeel, dat de regeering, voortbouwend op hetgeen haar voorgangster had voor bereid, een verdienstelijk stuk werk heeft geleverd. Wij mogen dan niet geheel voldaan wezentoch zal er reden tol dankbaaibeid zijn, indien deze wetsvoordracht in veilige haven wot dl gebracht. Gelukt dit, dan kan met zekerheid worden voorspeld, dat de ovei beid heel wat sterker zal staan om voor haar deel het ontzettende kwaad van het drankmisbruik met goede kans van slagen te bestiijden Dit geld mee in de eerste plaats van de voorgestelde maatregelen om den clandestiene!! drank verkoop tegen te gaan. Men weet, wat onder «elandes tien" wordt verstaan. Uitgaande van de overtuiging, dat, gelijk de gelegen heid den dief maakt, zoo ook het drankmisbruik wordt bevorderd door de vele drankgelegenheden, heeft de wetgever van 1881 het aantal van deze willen verminderen en, in verband daarmede, de uitoefening van het tappersbedrijf gebonden aaneennver gunning." Wie geen zoodanige ver gunning bezat of verkreeg, binnen het daarvoor in verhouding tot liet zielental der gemeente gestelde max imum, zou geen stei ken drank mogen tappen. Maar helaas, de werkelijkheid heeft den spot gedreven niet den wil van den welgever, omdat hij er riiet genoegzaam voor had gezorgd, zijn wil tot wei kei ijk beid te maken. In bier- en koffiehuizen zonder tal is men, zonder «vergunning" te vragen en te erlangen, sterken drank blijven verkoopen. Het geschiedde, en geschiedt nog, clandestien; dat wil zeggen: in stiijd met de wet, zoogenaamd in het geheim. Maar liet zoogenaamde geheim is een geheim van Jan-en alleman. Een eder weet het Ook de justitie en politie zijn er mede bekend. Doch zij zijn onmachtig gebleken om de wetsoverlieders tot gehoorzaamheid te dwingen De fout lag hierin, dat niet ook de koffie- en bierhuizen on der zóódanig toezicht werden ge bracht, dat hun de clandestiene drank verkoop behoorlijk kon worden belet. Deze leemte nu in de wet van 1881 wil de regeering thans aanvullen. En er is goede hoop, dat met de voor dit doel door haar voorgedragen be palingen werkelijk zal kunnen worden doorgezet en gehandhaafd wat reeds destijds werd beoogd, maar wat in de verstreken meer dan twintig jaren een doode letter is gebleven. In haar Memorie van Toelichting er op wijzend, dat liet gebruik van sterken drank hier te lande sedert de invoering van de Drankwet van 9 38 op 8.22 liter per jaar en per hoofd der bevolking is gedaald, legt de regeering er klem op, dat deze daling, op zichzelve reeds niet zeer belangrijk, ongetwijfeld voor een groot deel te danken is aan invloeden, die met de wet niets te maken hebben Zoo wijst zij op veranderde zeden in meer-beschaafde maatschappelijke kringen op bet toegenomen gebruik van bier; op de sporlbewegingop het ook in werkliedenkringen ontwik kelde ijveren tegen het gebruiken van sterken drank. Dit alles is volkomen juist; gelijk eveneens juist is de bewering van de regeering, dat de wetgever van 1881 te uitsluitend heil gezocht heelt in liet verminderen van bet aantal drank- gelegenheden. Doch niet eens zijn wij liet met haar, waar zij de boven genoemde daling van liet drankge bruik toch althans voor een deel toe schrijft aan de werking van de wet. Wij meenen, dat zulks niet het ge val lean zijn. Om de eenvoudige reden, dat wel op het geduldige papier, maar niet feitelijk de drankgelegen- heden verminderd zijn Als liet waar is, wat door niemand wordt betwist, dat, op liet platteland evengoed als in de steden, de clandestiene drank winkels niet te tellen zijn, wat be- teekent het dan, of sedert '1881 de officieele tapperijen in aantal zijn af genomen Met andere woordeneerst nadat wet zal zijn geworden wat thans dooi de regeering is voorgesteld om den claridestienen drankhandel den kop in te drukken, eerst daarna zal in Neder land feitelijk een aanvang worden gemaakt met de proefneming, orn onder andere door beperking van gelegenheid te komen tot beperking van misbruik. Onder andere. Want nogmaalswij beamen de stelling van de regeering, dat men niet daarin alléén heil moet zoeken. Daarom dan ook juichen wij toe de verschillende verdere maat regelen, die zij in haar wetsontwerp heeft opgenomen. Maar onder die alle is er toch geen, die zóózeer nood doet als de in (leze regelen besprokene, of die, zoo deze achterwege bleven, tot bun volle recht zouden kunnen komen. Daarentegen zullen zij alle te zanien kunnen voeren tot groote verbete ring. Zij zullen krachtige steun ver- leenen aan de beweging der matig heids- en geheelonlhouders-vereeni- gingen. En al lijdt liet voor ons geen twijfel, dat eenmaal de wetgever nog dieper zal moeten ingrijpen om ons volk te onttrekken aan het bedroevende kwaad hetwelk méér dan iets anders zijn welvaart en zijn yeluk onder mijnt, toch zal op Jen weg naar dat doel ten minste een zeer groote en even verblijdende stap voorwaarts zijn gedaan. liet gele gevaar. Het gele gevaar vertoont zich in een gansch nieuwen en onverwachten vorm, en ditmaal zijn het do gele inwoners zeiven van het llemelsche Rijk, die het gevaar loopen. De Keizerin-weduwe van China, tot heden beschouwd als de incarnatie van sleur, conservatisme, en verper soonlijkt als het remblok van China, directe aanleiding tot den Bokser opstand, tot de herhaalde bewegingen tegen de «vreemde duivels", de groote vijandin van al hun modernen aan hang, de Chineesche Keizerin-weduwe gaat.... automobielen. Men zal binnenkort, van grooten muur tot grooten muur, in plaats van den heiligen langzamen draag stoel, den glitsenden luf-tuf zien snorren. Werkelijk is door den Pekingschen hofmaarschalk bij een groote Berlijnsche fabriek een dozijn stookwagens besteld, waarvan drie speciaal voor de Keizerin worden bestemd, bijzonder geriefelijk inge richt, versierd met den keizerlijken draak en gekleurd hei-geel, vanwaar het. gele gevaar Er is nu een oproep geplaatst voor bekwame chauffeursMaar wij zouden eventueele refiectanten ernstig willen aanraden: Laat u door schit terende aanbiedingen niet verlokken. Een chauffeur zelfs na den vier- daagschen betrouwbaarheidsrit zijn wij niet tei uggekomen van deze meaning is een feilbaar rnensch, en een smet- looze wagen bestaat nog niet. Laten wij dan mogen meedeelen, dat reeds van tevoren het strafpro- gramma is opgesteld, dat de Keizer- DOOR ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 13 A Dios, tot zes uurDoe j e werk hier, ik zal het mijne doen in de stad! Denk om zes uur bij het station. Daar zal Montez zijn leven beginnen." Domingo is spoedig omringd door een troep van zijn oude kennissen en vrienden, die hij opstookt met behulp van sterke pulque en slechte aquardiente. Montez verlaat dit kwar tier en slentert langs de Calle de la Merced naar het midden der oude stad. Hier ziet hij verscheidene passagiers van de Illinois, die snuisterijen van Choco-goud en Panama-paarlen, sombreros de Guayaquil en gekleurde stoffen koopen voor hun reis naar Californië. De zon is snel ondergegaan; in de winkels beginnen de lampen te schijnenenkele Spaan- sche dames, gekleed in een kort wit rokje en een licht hemd, nauwelijks verborgen door bevallige mantilla's en nelosos, die over het donkere haar vallen en haar naakten nek en armen bedekken, trippelen haastig huiswaarts. De lichten schitteren in het Café Victor en het Hötel Francais. Het getingel van bel len kondigt de komst aan van muilezels, be reden door eaballeros, die opgesmukt zijn, zooals slechts een Spaansch ruiter zijn kan. Nog schijnen de straten ledig; de lagere klas sen hebben haar verlaten; enkele mulateros, bootslieden of ladrones worden hier opgemerkt de meesten zijn in het Cuinago, en zij die daar nog niet zijn, spoeden zich er heen als gold het een rendez-vous. «Dat zal een heerlijke avond worden," denkt Montez. «Doch om zeker te zijn van alles' moet ik eerst Zijne Excellente gaan opzoeken." Hij doorschrijdt haastig de straat San Juan de Dios en blijft staan voor een laag steenen gebouw, waarvoor een neger als schildwacht, met vuil geweer en barrevoets op en neer wandelt. «Is kolonel Garrido aanwezig?" vraagt Montez. «Ja, Senor." «Ik moet hem spreken." Weldra verschijnt Garrido, kommandant der politie. Hij is voor de helft neger, een kwart Spanjaard, een kwart schurk en een heele duivel. Versierd met groote epauletten, een sjerp en een groot zwaard, draagt bij boven dien nog lange, donkere knevels, waaraan hij telkens trekt. «Ah, Senor Montez, mio!" lacht hij, zoodra hij den kleinen man ziet, die reeds zijn hand in den zak heeft gestoken en met dubloenen rammelt. «Eindelijk gekomen? Ik heb op u gewacht." «Ja, ik kom uit naam der wet,', zegt Montez. «Er wordt een oproer op touw gezet. De Americanos, de reizigers, zullen vannacht onze arme fruit-vensters aanvallen." «Dat hebt gij mij gisteren reeds gezegd." «Ja, ik ben een profeetIs de politie voorbe reid?" «De politie zal haar plicht doen. Zij staat reeds gereed," en Garrido grinnikt en wijst naar de patio, waar hij de honderd vagebonden, die hij de politie van Panama noemt, heeft ge monsterd en gewapend. «Dan zullen de Americanos ons niet lang meer sarren," herneemt Montez. «Ik dacht wel, dat gij zulk een besluit zoudt nemen. De Americanos hebben vrouwen en kinderen bij zichook groote sommen geld, waarvoor zij rancho's in Californië zullen koopen." «Maar de mannen die geduchte Yankee vechtersbazen," stamelt de kolonel der politie zenuwachtig. «Ik herinner mij hen nog in '49 en '50. Wat hanteeren zij hun revolvers «Thans hebben zij er slechts weinig; boven dien hier laat Fernando's hand een rolletje dubloenen in de uitgestrekte hand van den handhaver der wet glijden «bovendien zijn zij niet op een gevecht voorbereid, deze mui ters." «Ah, ha, dan zal men het wel met los Americanos klaar spelen," lacht Garrido. «Maar de gouverneur?" vraagt de ander. «Ja, de gouverneur," monpelt de kolonel. «Hij weifelt «Weifelen Diabloschreewt Montez. Daarop steeg de druppel bloed van Morgan den boe kanier naar het hoofd van dezen kleinen man; hij zag er vreeselijk uit. «Ik ga naar hem toebarst hij los. «Hij zal niet langer weifelen!" Hij ging onmiddellijk naar de woning van Zijne Excellentie en verzocht, den Gouverneur van de stad Panama te spreken. Er werd hem geantwoord, dat de gouverneur niet te spreken was. Mr. Fra Diavolo knarsetandde, schreef vier woorden op een strookje papier en zei«Geef dat aan Zijne Excellentie en zie dan, of hij nog niet te spreken is." Een oogenblik later kwam het bericht, dat de potentaat van Panama op hem wachtte. De jonge Fernando werd door den func tionaris brommend ontvangen. «Wat bedoelt gij met uw bedreiging, Senor Montez vroeg hij. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1