BINNENLAND. Ingezonden. lijke scherprechter aan den ongeluk- kigen chauiïeur zal volvoeren, indien deze het ongeluk mocht hebben, der Keizerin-Weduwe op een harer tochten iets te doen wedervaren. Een lekke band honderd stokslagen; caleeren: ooren afgesneden; trilveer gebrokenmet zout ingewreven een echte »en panne": kop d'r af. Men zij gewaarschuwd Memorie van antwoord op de Begrooting van Binucn- landsche Zaken. IVzh Memoiie vei scheen Maandag- naclit te twaalf uur. Üaai in wordt overweging toegezegd van de splitsing van het provinciale kiesdistrict 's-Gravenhage. Lie bur gemeester van Marum is gewaar schuwd zich te onthouden van be moeiingen bij politieke vergaderingen. Beslist weigert de minister af te keuren het optreden van den butge- meester van Arnhem bij de uitvoe ring eener zangvereeniging. Een regeling betreffende openbare inza melingen is gereed. Het onderwerp betreffende de banken van leening wordt onderzocht. De invoering der crematie wenscht het Kabinet niet te bevordeien. Plannen tot oprich ting van een Kijksleprozenhuis wor den voorbereid. De regeering is bedacht op maatregelen tegen mijn- wormziekte. Voor den Centralen Gezondheidsraad beperkt de minister zich tol den bouw van een labora torium. 's Ministers voorstellen, ra kende 't onderwijs, zullen de bestaande inrichtingen zooveel mogelijk intact laten en zich bepalen tot urgente wijzigingen. Overwogen wordt te Leiden een leerstoel voor geschiedenis en geogra- phie de- geneeskunde te vestigen. Aangevraagd worden nog f2000 voor subsidie-verhooging van de industrie scholen vcor meisjes te Haarlem en Utrecht; subsidie-vei hooging voor de ambachtsscholen te Leeuwarden, Veen- dam, Gorinchem, Zierikzee en Nijme gen subsidiën voor ambachtsscholen te Brielle en Tilburg; subsidieveihoo gingen voor de teekenscholen van «Patrimonium" en «De Eenheid" te Amsterdam, en van 't patronaat voor jeugdige werklieden te Maastricht. Aan wijziging van de Leerplichtwet zal niet te ontkomen zijn, maar de Regeering wil eerst nog over hare resultaten oordeelenmaatregelen tegen indringing van vreemd onder wijzend personeel door vreemde kloos terlingen, acht de Regeering niet noo- dig. Buiten de school moeten, naar 's Ministers inzien, de openbare ouder wijzers worden vrijgelaten in het uit komen voor hunne politieke belijdenis, waaraan zij echter geen vrijheid ont- leenen om deel te nemen aan een actte als bijvoorbeeld van het Comité van Verweer. Rij den noodstand der gemeente- fluaiiciëu dringt de Minister niet aan op aanstelling van schoolartsen. Ovei wogen wordt de ophefling in 1904 van 5 Rijksnormaallessen. Uitgetrokken wordt f850 subsidie voor het Schoolfonds voor Schippeis- kii-deren 11. t ontwerp van de nieuwe Arbeids wet /.al waken tegen arbeid van jonge kinderen builen de schooltijden, zoo mede maatregelen bevatten tot meer dere beveiliging van werklieden in loodw itfabi ieken voor onderzoek naar de slachtollers der stakingen, acht de minister geen reden. In het ontwerp der Arbeidswet woidt teuen dubbele aangiften van ongevallen gewaakt. Eenheid van tijd. De Nederlandsche Bond van Hor logemakers, die per adies aan den Minister van Binnenlandsche Zaken heeft verzocht maatregelen in het leven te roepen om te komen tot eene wettelijk vastgestelde uniforme tijdsbepaling en in verband hiermede, vermeedering der tijdseinen, afkomstig van 's Rijks Sterrewacht te Leiden, heeft thans aan de leden van beide Kamers der Staten-Generaal mede- deeld, dat in deze aangelegenheid reeds adhaesie-adressen aan den Minister zijn verzonden door de ge meenteraden van Veendam, Hoogkerk en Stadskanaal, door de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Arnhem, Assen, Zwolle, Dordrecht, Amersfoort, Gorinchem, Veendam, Weert, Vlissin- gen, Zaandam, Breda, Hoogezand, Zutphen, Ter-Neuzen en Nijmegen, en door de volgende vereenigingen; «Nederlandsche Handelsreizigers-Ver- eeniging", gevestigd te Rotterdam, «Amersfoortsche Vereeniging van Handel en Nijverheid" «Deventer Handelsvereeniging" en de Handelsrei- zigers-Vereeninging «Mercurius", ge vestigd te Groningen, terwijl met grond mag verwacht worden, dal ook nog van andere zijden adhaesie- adressen zullen worden ingediend. Wedden en Zondagsrust. Zooals bekend is, worden door onze Regeering maatregelen genomen om het wedden bij paardenrennen en harddrateiijen te beteugelen en ook het honden van races op Zondag legen te gaan. In Duitschland bestaan die bepalingen reeds en van welk een belangrijken invloed die zijn kan hieruit blijken, dat tengevolge van de hooge Rijksbelasting van 20 pCt. op den totalisator, en het ver bod van rennen op Zondag de omzet aan den totalisator, die in 1899 nog 27 rnillioen mark bedroeg, thans tot ruim 4 rnillioen gedaald is. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Naar wij vernemen is door de officieren van het Leger des Heils, wonende Krankenledenstr. alhier, het plan opgevat om met het aanstaande Kerstfeest, evenals een vorig jaar weder, aan een honderdtal armen uit deze plaats een kosteloos middagmaal te verschaffen, en ook de kinderen een heerlijk Kerstfeest te bereiden. De toestand waarin velen ter dezer stede verkeeren is dikwijls zeer treurig. Velen hunner gaan gebukt onder zeer gioote en moeielijke zorgen, die hun bet leven veronaangenamen. De gezinnen welke door de officieren vaak bezocht worden zijn dikwijls de armste onder de armeri, waardoor zij de omstandigheden kennen waarin deze veikeeren. Daarom zal het hun niet moeielijk vallen een houderdtal zulke armen te vinden. Een ieder die eenigszins op de hoogste is van het groote doel van het Leger des Heils, namelijk: te trachten door maat schappelijke hulp ieder een kans te geven in andere omstandigheden te geraken, zal ook zeker in dezen hen willen helpen om hun opgevat plan ten uitvoer te brengen. Zeer dank baar zijn zij voor de goede resultaten van de laatste jaarlijksche collecte voor de verschillende toevluchten en andere Maatschappelijke inrichtingen. Dat eenieder zich opgewekt gevoele om dit goede plan te kunnen vol voeren groote of kleine bijdragen te doen toekomen aan bovengenoemd adres der officieren. De afdeeling «Rotterdam" van «Toonkunst" zal den 11 December a s. in de Harmonie aldaar een uit voering geven. Gezongen wordt «Dam nation de Faust" van Berlioz Maandagmiddag is de brievenbus aan de Hendrik v. Viandenslraal in dienst gesteld. Zeker een groot gemak voor de bewoners van dat zuidelijk stadskwartier. Naar wij vernemen, is de O. K Aaitsbisschop van Utrecht Mgr. G. Gul voornemens op Zaterdag 19 Dec. a.s. in het O. K. Seminarium alhier de diakenwijding toe te dienen aan de Eerw. HeerenW. B. Copper, E. Lagerwey en L. Rinkel. Gisterenmiddag precies 4 uur sloeg een opslagkar waai mede de sneeuw naar de grachten werd ver voerd aan den waterkaut op het Havik om, voor de bak was losge maakt. Het paard werd over den wagen geslingerd en zoo in 't water geploft. Het duurde ruim drie kwartier eer het arme dier met vereende krachten uit het natte en koude element was gered. Het paard toonde uitwendig geen letsel. Dit is nu reeds het derde paard dat daar te water geraakt. De heer J. v. d. Berg is voor 13'/» ct. per M*. het onderhoud der bestratingen in onze gemeente ge durende 1904 en 1905 gegund. Het onderzoek naar de adenoïde vegetaties bij schoolkinderen is door B. en W. opgedragen aan de ge meente-geneesheeren. Voor een goed bezette zaal ging Maandagavond in Amicitia «Verleden" van Mevrouw Ina BoudierBakker, door do «Nederlandsche Tooneelver- eeniging" onder directie van de heeren Ternooy Apèl en tan der Horst als eerste der abonnementsvoorstellingen gegeven. «Verleden" is een gezond-rsalistisch familiedrama, eenvoudig en stemmig. De inhoud komt in hoofdzaak neer op 't volgende: Dolf, de jongste zoon der Verduin's, heeft in Amerika, door speelschulden ten verderve gevoerd, een jaar gezeten. In zijn woonplaats weet niemand het, behalve zijn familie en zijn meisje Hij komt terug, krijgt een betrekking op 't kantoor, waarin de oude Verduin deelgenoot is en nu begint zijn ellende. Ieder wil op hem passen. Hij kan de deur niet uitgaan, of 'tis: waarheen, waarom? Geen vinger kan hij ver roeren of bij vader en moeder en broer komt de gedachte op: wat zou hij doen? Ieder is bevreesd, dat hij ten tweede male zich vergeten zal en een innerlijk wantrouwen blijft in allen bestaan. Op 't kantoor wordt geld gemist; alleen de oude Verduin weet bet, maar een klerk vertelt het en ieder denkt: O, God, dat heeft Dolf weer gedaan. Zelfs zijn meisje, dat tot nu toe vast in hem geloofd heeft, wordt door vrees en siddering aangegrepen Doch Peters, de klerk, gaat voort en vertelt hoe het geld terecht is gekomen. Als hij spoedig daarna is vertrokken, vaart Dolf, die allen en speciaal Catherina, zijn verloofde, heeft gadegeslagen uit en in heftige bewoordingen verwijt hij hun wan trouwen. Zijn besluit staat vast. De betrek king te Hamburg, waai voor hij eerst wilde bedanken, neemt hij aanthuis kan hij 't niet langer uithouden. Zoo zou hij geheel te gronde gaan. En op 't dertigjarig huwelijksfeest zijner ouders, vertelt hij, ook niet tegen gehouden door 't smeeken van Cathe rina, die zelf maar al te goed voelt, dat ze haar eigen fier woord dat ze hem, haar Dolf, altijd zou vertrouwen, heeft gebroken. In diepe verslagenheid blijven allen achter; ze konden het «Velleden" maar niet vergeten. Zooals te verwachten was kregen we mooi spel te zien. Vooral de «Dolf" van den heer Faassen was uitstekend evenals de «Catherine" van mevr. Ternooy Apél. Ook aan het ensem ble onlbiak niets Allen hebben hun best gedaan van «Verleden" te maken wat er van te maken is, en 't is hun zeer goed gelukt. Aan het decoratief was meer zorg besteed dan gewoonlijk in Amersfoort het geval is. Het naslukje «Oud en joug" deed de lachspieren eens flink in beweging komen. Wij willen hopen dat de volgende abonnements- voorstellingen evenveel of nog meer publiek trekken. De heer C. T. van Beek is benoemd tot lid der commissie welke beheer voert over de Eembrug in- plaats van mr. A. J. de Beaufort, burgemeester der gemeente Leusden die als zoodanig bedankt heeft. Het Bestuur der classis Amersfoort van de Ned. Hervormde keik is voor 1 Januaii 1904 saamgesteld als volgt A. Couvée Azn., pred. te Zeist, praeses; sec. G B. Fijn van Draat, pred. te Tienhoven; dr. II. II. Meulenbelt, pred. te Baarn, assessor; sec. D. P. Brans, pred. te Soest; G. van Kempen, pred te Westbroek, scriba; sec. W H. Stegenga, pred. te Oud-Loosdrecht; sec. dr. G. Vellenga, pred. te Nieuw- Loosdrecht; H. J. ter Haar Romeney, pred te Amersfoort; sec. W. J. Meiners, pred. te Amersfoort; A Gel derman. pred te Bunschoten: sec. J. A. de Vlieger, pred. te Eemnes-binnen J. B. de Beaufort, oud ouderling te Woudenberg; sec. H. J. 11. baron Van Boetzelaer van Oosterhout, oud ouderling te SoesterbeigC. L. Mensa, ouderling te Zeist; sec. H. Schoen maker, ouderling te Achttienhoven mr. F. D. graaf Schiinmelpenninck, oud-ouderling te Eemnes-binnen sec. J. M Meerdink, oud-ouderling te Zeist; G. van Kempen, pred te Westbroek, quaestor; sec. H. H. Meulenbelt, pred. te Baarn. De vergadering, op aanstichting van den Algemeenen keikraad der Ned. Hervormde gemeente Maandag van 7 tot 10 uur in de consistorie kamer der Sint-Joriskerk gehouden, was bezocht door 32 afgeiaardigden van allerlei vereenigiiigeo, van de meest uiteenloopende kerkelijke en politieke kleur, en werd geleid door ds. W. Meiners. Na geconstateerd te hebben, dat allen door hun aanwezigheid instem ming betuigden met het voorstel-Vels- Heyn-0'Sterveen (om in principe te besluiten tot afschaffing der kermis) gaf Z.Esrw. gelegenheid tot gedachten- wisseling, waarvan een zeer ruim gebruik werd gemaakt. Ten slotte werd, op voorstel van van ds. D. J. van Aalst, met alge- rneene stemmen besloten een adres van adhsesie aan den Gemeenteraad te zenden. De hoofdinhoud komt over een met de Memoiie van toelichting door de heeren Veis Heyn en Ooster veen aan hun voorstel toegevoegd. Om liet verkrijgen van handteeke- ningen minder tijdroovend te doen zijn, zal men de verdeeling der Ge meente naar de kiesdistricten volgen; voor elk district is pen commissie benoemd, die het recht van assumptie heeft. Bovenal zal de meening worden gevraagd van de arbeiders en in 't algemeen van hen voor wie de ker mis het eenige vermaak is. Daar. uit den aard der zaak, de vertegenwoordigers der vereenigingen geen bepaald mandaat hadden, is hun verzocht de zaak in hun vereeniging ter sprake te brengen en zoo moge lijk het daarheen te leiden, dat ook van deze vereenigingen individueel adressen uitgaan, zoodanig gemoti veerd als elke vereeniging dienstig zal achten. Onder meer is het houden eener reuzenmeeting ter sprake gekomen, doch men heeft daarvan afgezien omdat men haar nagenoeg onuitvoer baar achtte. Nauwelijks is de haven met groote kosten verdiept of een scheeps lading vuilnis verdwaalt weer daarin. Natuurlijk is dit zonder opzet geschied door het vergaan, helaas zoó dicht onder de kust, van een schuit der Gemeente-reiniging, de derde iu een vrij kort tijdsbestek. Bij de ten Raadhuize gehouden aanbesteding van het onderhoud der bestratingen in deze Gemeente ge durende 1904 en 1905 was minste inschrijver de heer Jan van den Berg, hier, voor 13'/i cent per M'. De heer H. G. Verhaar heeft met gunstig gevolg afgelegd het examen voor do acte Wiskunde Lager onderwijs, art 65. Het einile van een verkwister. Een ook hier ter stede welbekende jonge man, die gezegd werd van goede familie te zijn, deed de laatste maan den te Amsterdam in vele winkels en vooial koffiehuizen, tingeltangels, e. d niet altijd van het beste soort, de menschen verbaasd staan door de wijze waarop hij letterlijk met het geld smeet. Hij was daarom de lie veling van de kellneis, kellnerinnen in de «sociëteit" en van de dames, die optreden in de tingeltangels van de Nes. Geld terugvragen deed hij nooit, zijn potje bier betaalde hij met bank biljetten van vijf-en-twintig gulden en meer; wat hij meer gaf voor zijn gelag, liet hij «houden." Hoe de man aan al de schatten kwam, die hij dikwerf op de allerdolste wijze weg smeet, begreep niemand. De millioenen juffrouw was er niets bij en de millioenen-heer had dit op haar vooruit dat hij zijn schatten liet zien; steeds liep hij met pakken bank papier in zijn portefeuille, gouden tientjes en rijksdaalders liet hij rinkelen in zijn zak. Op een gegeven oogenblik was hij onlangs verdwenen en thans vernemen wij, dat hij te Parijs een eind heeft gemaakt aan zijn verkwistend bestaan. Óf aan zijn schatten een einde was gekomen of dat een andere reden hem het leven ondragelijk deed zijn, hij heeft zich in het vreemde land een kogel door het hoofd gejaagd en is niet meer In vijf jaar tijd, dus deelt men ons mede, heeft hij kans gezien een rnillioen goede Hollandsche gul dens te vergooien; op één enkelen dag verteerde hij of beter versmeet hij in een eerste-rang-hotel te Amster dam een bedrag van f3600. Op een goeden dag kreeg hij den zonderlingen inval alle «aapjes" koetsieis, die met hun rijtuigen voor het Paleis op den Dam stonden, de hoeden af te slaan; hevige veront waardiging onder de koetsiers, die hij luwde door voor ieder hunner bij een hoedenmaker in de buurt een hoogzijete koopen voor tien gulden per stuk, wat hem voor de twaalf koet siers dus eventjes f120 kostte. De genen, die hem hier en daar meer «aan 't werk" zagen, zouden tal van staaltjes van 's mans roekelooze ver spilzucht kunnen verhalen. Hij is thans niet meer; door nie mand betreurd, dan allicht door degenen, die van zijn dwaasheden hun zak spekten. Beklagenswaardige rijkaard, die, had hij gewild, met de schatten, die hij bezat, zéé veels goeds had kunnen doen! Garnizoensnieuws. Luitenant L Roelfsema. van het le regiment huzaren, is overgeplaatst naar hol depot-eskadron hier en be stemd voor liet eskadron ordonnansen. Luitenant jhr. M. C. F. J. de Rotte, thans op non-activiteit, heeft detacheenng aangevraagd bij de cavale rie O. I. L. Het heeft er allen schijn van dat het 5e regiment infanterie het volgend jaar van najaarsoefeningen vrij komt. De Eerste luitenant P. S. Hartogh lleijs van Zouteveen van het 8e Regi ment infanterie te Utrecht en de Tweede luitenant O R. Plet van het 5e Regiment infanterie alhier zullen op hun verzoek met ingang van 1 Maart 1904, onderling van regiment en garnizoen verwisselen. Het ondprscheidingsteeken voor langdurigen dienst als Officier met het cijfer XV, ingesteld bij Koninklijk Besluit van 10 November 1844, No. 46, is op de gebruikelijke wijze uitgereikt aan den Eerste luitenant-adjudant M. D. J. de Jong en de Eerste luitenants A. IJ Reitsma en J. M. C. Haak, allen van het 5e Reg. Inf. Bij Koninklijk Besluit is de Eerste luitenant-adjudant A. S. Doorman van het Regiment Grenadiers en Jagers benoemd en aangesteld tot Kapitein bij het 5e Regiment infanterie. Ge noemde kapitein komt den 10 Decem ber e.k. alhier in garnizoe.n en wordt belast met het bevel over de 2e compagnie 4 bataljon van het re giment. 374e STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 7 en 8 Dec. 1903. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leikweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 100 op No. 8336. Prijzen van f 30. 1072 2356 2835 2851 11761 11861 11871 13573 13581 13586 13589 13597 14151 14171 14196 18921 20085 20091 20092 20096 en 20099. Te zamen 22 prijzen. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik u, onderstaand stuk te willen opnemen. Bij voorbaat mijn dank. Zooals bekend is, werd in de laatst gehouden Algemeene vergaderingen der vereeniging «Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken" door den heer Buys medegedeeld, dat hij de herbenoeming als Bestuurslid dier vereeniging niet kon aanvaarden, daar hij om persoonlijke redenen, geheel buiten de Ambachtsschool gelegen, niet verder met den Secretaris dier vereeniging kon samenwerken. De heer Buys vermeed zorgvuldig, zoowel in de Bestuurs- en in de Algemeene vergadeiingen, die redenen te vermelden en weigerde pertinent te antwoorden, wanneer hem door mij in die vergaderingen naar de redenen gevraagd werd. Aldus werd die geheimzinnigheid min of meer een bron van allerlei gissingen en vermoedens. Ten einde te voldoen aan het ver zoek van velen, die meer licht in deze zaak wenschten, wendde ik mij bij gekopieerd en aangeleekend schrij ven van den 2 December II. tot den heer Buys met het verzoek mij schrif telijk te laten welen of er zijnerzijds overwegend bezwaar bestaat tegen publiceering van den inhoud van den biief. dien hij mij den 21 Augustus II. geschreven hepft. Deze brief toch, welke niet zonder redenen door mij onbeantwoord is gelaten, geeft den sleutel tot het ge- heele incident. In antwoord nu op deze vraag deelde de heer Buys mij den 4 De cember II. schriftelijk mede, dat er zijnerzijds zeer zeker overwegende bezwaren bestaan tegen publiceering van den inhoud van zijn brief van 21 Aug. II. Waar de heer Buys derhalve zelve wenscht, dat zijn werk zal blijven een werk der duisternis, is het mij niet mogelijk, de zaak helderder toe- telichten dan door dezen wensch van den heer Buys bekend te maken. Mr. J. C. II. PRIKKEN Amersfoort, 8 December 1903.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2