NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor da Provincie Utrecht. FEUILLETON. BARON MONTEZ So. 99 Zaterdag 12 December 1903 Twee-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Bij flit nummer Moorteen Bijvoegsel. GRATIS GEÏLLUSTREERD WEERRLAD Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het gebeele Rijk Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Tclephoouno. 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Zij die zich luet I JA NUARI 1904 op deze Cou rant abonnecrcii ontvangen de in dit jaar nog verschijnende nummers gratis. Van I Januari 1904 af ontvangen alle aboimé's (in de stad) zonder eenigerlei prijsverhooging ons waarin behalve boeiende romans, tal van prijsraadsels en rebussen om fraaie prijzen. BE UITGEVER. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Als uitvloeisel van de vergade ring, Maandagavond in de Consistorie kamer der Groote kerk gehouden, is het volgende adres verzonden aan den Raad dezer Gemeente: De ondergeteekenden, gelezen heb bende het voorstel, gedaan in Uwe Raadsvergadering van 24 November 1.1. door de heeren Veis Heijn en Oosterveen, om in beginsel te be sluiten tot afschaffing der Kermis en wel om redenen van financieelen, moreelen en godsdienstigen aard van meening zijnde, dat de Kermis te veroordeelen is om één of meer redenen, zooals zij in de toelichting van bovengenoemd voorstel nader ontwikkeld zijn verzoeken U met krachtigen aan drang liet voorstel, om in beginsel het besluit tot afschaffing der Ker mis, aan te nemen. 't Welk doende, enz. D. J. van Aalst, Herv. pred.. O. Akkerman, Best.lid »Ons Huis," A. Benschop, Best.lid A N. Typ Bond. Th. J A. Bianchi, Voorz. v. li. Ki uis- verbond, C. H. van Buuren, Ouder- ïng Ger. Kerk B., P. J. Th. Dieges, Best.lid Ki uisverbond, N. Duyves, Best.lid Kruisverbond, A M. Donrier, Ger. pred., R. van Dijk, Diaken Herv. Gem., J J. van der Eist, Best.lid Lib. Kiesvereeniging, D. Gerritsen, Best lid »Ons Huis" en Ouderl. Hulp, II. P. Goossens, Best.lid Patrimonium, 11. J. ter Haar Romeny. Herv. pred., J. van der Horst Bruijn, Best.lid Nut van 't Algemeen, J. van der Horst, Best lid Ned. Ouderw. Genootschap, 1. Hooykaas, Rem. pred., F. Kenninck, Oud-Kathol. pastoor. C. D. van Kuyk, Best lid «Nederland en Oranje," H. Koning, Best.lid «Nederland en Oranje," W. Kleber, Onderl. Herv. Gem., J. N. A Kochheim, Best.lid Chr. Nat Werkmansbond, D. Meester, Best.lid Pati iinonium, W. J. Meiners, llerv. pred., C. L D. Mqunier, Best. lid Rem. gem Pb. van der Pol, Best. lid Chr Nat. geheel onth. ver., L. Ruitenberg, Best lid Chr. Nat. geheel onth. ver., W. Ruitenberg, Ouderl. Ger. kerk A H. Teerink, Ger. pred., F. M. van Veen, Best.lid Lib. Kies vereeniging, F. Wesseling, Ouderl Herv. Gem., Jhr. E. W von Wrangel auf Lindenberg, Best.lid Tehuis voor Mililairen, en C. van Zwol, Best.lid Chr. Nat. Werkmansbond. „Handel en Nijverheid." Bovengenoemde vereeniging hield Donderdagavond op het gewone uur in de «Vergulde Zwaan" hare maand vergadering onder voorzitterschap van den heer S. J. van Duinen. De vergadering werd door een dertigtal leden bezocht. De notulen der vergadering van 9 November j.l. werden gelezen en na geringe wijziging vastgesteld. Tot lid werd toegelaten de heer C. J de Koning. De mededeehngen betroffen a Het adres der slagers inzake de vee- en vleeschkear. Als gevolg van bet gesprokene in de vorige vergadering had liet bestuur, na zich vooizien te hebben van de ontwerp-verordening voor de vee en vleeschkeur, liet adres en de me morie daaibij, van de slagersver- eeniging en deze stukken behoorlijk bij de bestuursleden te hebben doen circuleeren, eene bestuursvergadering gebonden, waarin deze quaestie is behandeld In de eerste plaats rees de vraag, wie moeten die keurkoslen opbrengen, de slagers of de vei bruikers. Een der leden had toen opgemeikt, dateven- als accijns, inkomende rechten, waar- borgsgelden voor goud en zilver, enz. deze kosten door de slagers moesten worden gedragen. Doch men was het er over eens geworden, dat men keur koslen niet op één voet mag stellen met eene belasting. Als zoodanig mag deze keur niet worden opgevat, wat ook niet in de bedoeling ligt van B en W die in de toelichting tot de concept-veror dening zeggen«Uit een en ander blijkt derhalve, dat de kosten van den keurdienst voldoende worden gedekt door de baten, welke die tak van dienst zal afwerpen." Daardoor krijgt de zaak een geheel ander ka rakter. Met algemeene stemmen be sloot liet bestuur, dus overeenkomstig den wensch der slagersver.eeniging, als zijn meening in deze, kenbaar te maken, dat bekostiging der keur dienst uit de gemeente-kas moet plaats hebben. Bij de behandeling dei technische bezwaren der slagers werd het 't be stuur moeilijker een oordeel te vellen. Te meer daar het een der bestuurs leden gelukt was 't oordeel van een strikt onpartijdig deskundige te ver nemen, die niet geaarzeld had te verklaren, dat in vele opzichten de verordening overdreven- in andere gevallen te laksche eisclien bevatte Toen bleef het bestuur niets anders over, wilde het strikt onpartijdig handelen, niet in beoordeeling der technische bijzonderheden te treden, doch den Raa i te verzoeken niet noodeloos hel slopersbedrijf te be lemmeren- Hot algemeene stemmen werd be sloten bet volgende adres aan den Raad te zenden Geeft met verschuldigde!! eerbied te kennen: «hel Bestuur der Vereeniging «Handel en Nijverheid" (goedgek. bij Kon. besluit van 3 Maai t 1902, No 35) en in deze optredende voor de Ver eeniging. blijkens machtiging der maandelijksche Ledenvergadering van 9 November 1903 dat het, op verzoek der Slagers- vereeniging bier ter stede, beeft kennis genomen van de Conceptverordening in zake eene reorganisatie der Vee- en vleeschkeuring; dat bet zich de vrijheid veroorlooft, zich te plaatsen op het standpunt der gen. Slagersvereeniging en het zich daarom kan vereenigen met de con clusie dezer Veieeniging, door, waar zij verzoekt dat de kosten bij eene eventueel intevoeren wettelijke keu ring, niet, ingevolge de Concept-ver ordening, voor rekening der slagers, maar ten laste der Gemeente komen dus ten laste van de gemeenschap, te wier behoeve de reorganisatie der vee- en vleeschkeuring wordt in 't loven geroepen. Tevens veroorlooft het Bestuur van «Handel en Nijveiheid" zich de vrij heid, zonder zich over de bezwaren, door de Slagersvereeniging alhier aangevoerd, uit te spreken, als zijnde daartoe niet competent, uw College te verzoeken, zonder afbreuk te doen aan eene degelijke keuring, geen maat regelen te nemen, die noodeloos het slagersbedrijf belemmeren. 't Welk doende, enz. De voorzitter betuigde nog zijn leedwezen over het feit, dat de slagers niet een deskundige de zaak hebben doen inleiden, wat hoor en weder hoor had in de hand gewerkt. Zulks was toch ook aanvankelijk hun be doeling. De heer Lohman (firma Water schot) merkte naar aanleiding dezer mededeeling op, dat de slagersver eeniging eerst na de vorige maand vergadering werd opgericht. In de vergadering der slagers werd de quaestie zeer breedvoerig besproken en er werd eene commissie van 5 personen waaraan een deskundige werd toegevoegd, benoemd, welke de wenschen en bezwaren der slagers had te formuleeren. De heer Willigenburg beantwoordde de opmerking van den heer van Duinen betredende de openbare vergadering ter bespreking der quaestie. Deze is juist op advies van een deskundige (van den Alg. Nederl. Slagershond) achterwege gelaten. Voorts merkte genoemde heer nog op, dat de keuring van levend vee den slagers minder bezwaarlijk voorkomt, indien zij op den stal plaats vindt. Juist liet vee- vervoer door de stad. is zoo bezwaarlijk voor de slagers, maar ook gevaarlijk voor een ieder. Eigenaardig is boven dien, dat de keur niet wordt vereischt voor varkens. Zelfs de slagers kunnen voor de uitsluiting van varkens geen motieven vinder.. De lieer van Ede zou die keur van levend vee maar geheel achterwege willen laten, want die geeft onvol doende waarborg, o.a. kon tuberculose niet worden geconstateerd. De voorzitter ziet zich verplicht nogmaals op te merken, dal het be stuur zoo conciëntieus mogelijk beeft gehandeld door niet te beoordcelen dingen die huiten zijn competentie liggen. Door slechts dat te benoi deelen wat binnen de grenzen der bevoegd heid ligt kan het oordeel waaide krijgen. De slagers kunnen zelf de technische zijde breedvoerig toelichten. b. Omtrent de cursus in stenografie deelde de voorzitter mede, dat de cursus inet 11 leerlingen van zeer uiteenloopende leeftijd is aangevangen. Op 't oogenblik telt zij 12 leerlingen. De le les werd Woensdag 24 Nov. ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 14 «Niets; alleen, dat wanneer de president te Bogota weet wat ik weet, aan den gouverneur yan Panama binnen een maand zes voet aarde op ons rustig kerkhof zal worden ge geven, ofschoon liij niet aan de gele koorts zal sterven. Zal ik het hem vertellen «Zeker niet!" «Niet, wanneer gij doet, wat beloofd is. Er is geen gevaar bijDe Amerikaansche consul is een nul! Wanneer het Engelschen waren, die gedood moestén worden Santos, dat zou een verschil zijn I" «Zeer Juist! Is Garrido er op voorbereid?" «Volkomen! Bovendien is dit volk bijna ge heel ongewapend; er zijn vrouwen en kinderen bij hen. Zij zullen niet erg lastig zijn. Er zal bijgevolg nog al wat te plunderen zijn." «En mijn aandeel «Zal zoo groot zijn als ik beloofd heb." «O, dan wil ik van de gansche zaak niets wetenIk ga slapenIk wil niet gewekt wor den. Buenas nocbes, Senor Montez! Zeg mijn bedienden, dat ik in geen geval gestoord wil worden zelfs niet voor een aardbeving niet wegens een oproer in geen geval vóór mor genochtend." «Zeer, goed, ik zal uw bevelen bekend ma ken lacht Fernando. Hij staat op bet punt om been te gaan, als de gouverneur nog vraagt «Hoe zal het oproer beginnen?" «Dat zullen de Americanos doen.« «De Americanos boe dat" «Er zijn negen honderd en veertig passagiers eenigen zullen zeer zeker dronken zijn. Dron ken menscben zijn twistziek Met deze woorden vertrekt Montez, een deuntje fluitende uit een van Yerdi's eerste opera's want dit kleine heerschap beeft een paar droppels Italiaanscb bloed in zijn aderen, welke hem doen dwepen met de mu ziek. Hij slentert verder en mengt zich- onder de menigte reizigers bij de loodsen van bet sta tion. Het tooneel is daar nog ongeveer betzelfde gebleven als toen bij bet verliet; alleen zijn er meer reizigers bezig met huu bagage en bet laten controleerender kaartjes. Verscheidene dames en beeren zijn nog aan boord van de Toboga gegaan, en het gelach uit de salons van Mc Ear- lane's hotel en bet Ocean House (twee eon- curreerende hotels) klink wat luider. Een paar dronken Amerikanen zmerven voor de loods op en neer en bespotten op dronkemanswanier eenige zwarte fruitverkoopsters, die op min of meer bloeddorstige wijze baar waren te koop aanbieden, want dreigend en woest zwaaien zij de messen, waarmede zij de water meloenen en ananassen doorsnijden. Achter hem staat Domingo met vijftig of zestig van zijn kennissen, terwijl er misschien een honderd overal verspreid loopen, voor het station en langs de laan naar bet Cuinago. Verscheidene Amerikanen, met bun vrouwen en kinderen, benevens een paar Spaanscbe dames uit den hoogeren stand, zien dit tooneel aan, dat nog schilderachtiger wordt, zoodra bij het invallen van de duisternis eenige fakkels worden ontstoken. Het is een zonderling contrast tusschen beschaving en barbaarschheid. Aan de eene lange rij gele personen-waggons een reusachtige locomotief, thans bewegingloos, omdat de stoom haar ontbreekt; de spoorlijn; de steunende stoomboot aan bet eind van de pierdames en beeren van Angel-Saksisch ras in de kleeding \an Parijs, en New-York, want enkele dames dragen kleine crinolines, die kort te voren zijn gezien op de boulevards en den Broadway. Aan de andere zijde de vlammende toortsen der negersbun zwa.ite aangezichtende wui vende palmen en bamboezen der tropen; de wilde bewegingen en de brabbeltaal van de wilde rassen, die half gekleed zijn, en niet alleen opgewonden schijnen door pulque en aquardiente, doch door een meer harts tochtelijk iets, want onder de toortsen gloeien j hun oogen met een onheilspellend vuur. Tusschen deze twee verschillende groepen een blanke en beschaafde, een zwarte en wilde staat een man dronken en twistziek en, belaas van bet Angel-Saksisch ras. Hij onderhandelt met een negerin over een schijf meloen. Hij neemt de meloen, verdwijnt; de negerin houdt haar band op en vraagt een real. «Looloop nnaar den duivel," hikt de dronken Amerikaan. I «Een real of bet bloed van je lichaam, Gringo", schreeuwt een wilde neger, zijn machete langs het hoofd van den Amerikaan zwaaiende. «Hier heb je tien pence, zwartje. Maak nu geen ruzie," schreeuwt een ander Amerikaan, die naast zijn landgenoot staat en den neger het gevraagde geldstuk toegooit. „VervloektHijbij wou probeebeeren om mij af te zetten," bikt weer de dronken Amerikaan, die zijn revolver tracht te trekken. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1