BINNENLAND. Gemengd Nieuws. nen die men nu denkt te verwezen lijken. De Macedoniërs zullen den sti ijd blijven doorvoeren, totdat het doel zal zijn bereikt. Boeren naar Dainaralaiid. Naar aanleiding van Richters' rede voenng in den Duitschen Rijksdag, waarin hij de regeering uitnoodigde aan de Boer en de kolonie Damaraland af te staan, verklaarde generaal Van Zijl, die op 't oogenblik in België vertoeft, dat in Tiansvaal honderde Kaapsche rebellen verblijven, die gaaine zich in Damaraland zouden vestigen. De Duitsche consul te Pre toria heeft generaal Van Zijl een mededeeling gezonden, waarin hij wijst op de voordeelen van een vestiging der Boeren in Damaraland, waar uit gestrekte terreinen ter bebouwing liggen. De Duitsche regeering zou dan van Damaraland een Boeren- kolonie moeten makon onder Duitsch protectoraat; hierdoor zou het vraag stuk opgelost worden. Hottentotten hebben ten Noorden van de Oranjerivier een aanval gedaan op de hoeve van een Afrikaander. die tijdens den Boerenoorlog in de rijen der Kaapsche rebellen streed. Zij omsingelden en beschoten het huis. Een der zoons van den eigenaar werd zwaar gewond. De Boerengeneraal Ben Viljoen, die op het oogenblik te Londen ver toeft, zal naar men van daar bericht eerlang in 't huwelijk treden meteen Engelschecafé-chantant-zangeres Aiiss May. De Boerengeneraal Van Zijl, wiens komst te Lissabon dezer dagen werd gemeld, is Donderdagavond te Biussel aangekomen. De Londensche Pall Mali Gazelle, een Zingo-blad, hetwelk indertijd het felst geijverd heeft tegen de Boeren, verklaart nu te vreezen, dat te Jo hannesburg een burgerooilog zal uit breken, als het komt tot invoer van Chineesche arbeidskrachten in Trans vaal, welke door de mijneigenaren, die alles op de Britsche Regeering ver mogen, wordt verlangd. Het Panama-knnaal. In zijn jongste Boodschap tot het Congres zegt president Roosevelt over het Inter-Oceanisch Kanaal, dat de vraag, in welke richting liet kanaal moet worden aangelegd, reeds uit gemaakt is. Beslist moet slechts worden dit eene: zal het kanaal er er zijn, ja of neen. En dan herinnert hij, boe in 1846 de regeering der Vereenigdo Staten met Nieuw-Gre nada, welke staat op de landengte Co lumbia en Panama voorafging, een ver drag sloot, waarbij bepaald werd. dat de Unie steeds vrijen doortocht zou° hebben over de landengte, door welke middelen van gemeenschap dan ook De Yankees van circa ze-tig jaar ge leden schijnen alzoo een fijn reuk orgaan te hebben bezeten Van haar kant waarborgde de regeering der Unie de volkomen onzijdigheid der landengte, opdat het vrije ver keer van zee tot zee door niemand of niets zou kunnen belemmerd worden. De Vereenigde Staten verkregen alzoo bij dat verdrag een formeel eigendomsrecht, hetwelk Nieuw-Gre- nada toen kon schenken, krachtens zijn toenmalige, onbetwistbare rech ten van souvereiniteit. Nieuw-Gre- nada verdween in politieken zin van de aarde en Columbia kwam, welks aanspraken thans door Panama zijn «overgenomen." En thans beroept Uncle Sam zich, ter rechtvaardiging van zijn gedrags lijn, op dat tractaat van 1846. Pre sident Roosevelt wijst er op, dat men op die wijze met Columbia nooit tot een bevredigende oplossing had kun nen geraken. In Panama gistte 'tal sinds lang, zegt hij en slechts de hoop op het tractaat kalmeerde de gemoederen. Geen geweerschot is op de landengte gelost om de Colum- biaansche regeering te verdedigen. Toen was de gedragslijn, de plicht van de Vereenigde Staten afgebakend, aangewezen. In volkomen overeen stemming met de beginselen door Cass en Seward uiteengezet, deden zij bekend maken, dat de landing van geen enkele expeditie- zou worden gedoogd, van geenerlei strijdmacht, waarvan de komst den spoorweg xou hebben bedreigd en het verkeer alzoo zou hebben belemmerd. En daarna volgde de erkenning van de nieuwe regeei ing te Panama Columbia komt er in deze bood schap ongenadig af. «Onverdiend" kan men echter bezwaarlijk er aan toe voegen In den loop van zeven-en- vijltig jaren kwamen op de landengte niet minder dan 53 revoluties, op standen en opstootjes voor! Genoeg toch wel zegt de heer Roosevelt om aan te toonen, dat Columbia niet bij machte is om rust en orde te handhaven. De correspondent van de «Times" te New-York zegt, dat de verklaringen van president Roosevelt een goeden indruk maken, getuigen als zij zijn van gezond verstand en vast, ferm overleg. Men zegt van de Boodschap, dat zij niet die is van een «candidaat voor het presidentschap, maar van den president der Vereenigde Staten Ziedaar ongetwijfeld een schoone lof spraak inen wil er mee te kennen geven, dat het schuchtere, kruiperige, overomzichtige, iedereen te vriend houdende van iemand, die de «gunst en recommandatie" tracht te ver overen er niet in worden gevonden, maar wel den (linken, vasten, kordaten toon van een Staatshoofd. Vooral in onzen tijd van politiek gekonkel en geschacher, maakt zooiets, per slot van rekening, toch op velen een goeden indruk en zóó zou 't kun nen wezen, dat, ondanks de geduchte tegenwerking, waaraan hij blootstaat, Roosevelt's energieke en moedige wijze van optreden hem toch nog de meerderheid der sympathieën bezorgt. Zooiets zou in elk geval aantoonen. dat het bederf in het politieke leven der Vereenigde Staten toch niet zoo diep is doorgedrongen, dat de achting voor lieden van durf en karakter een zinledig woord is geworden. De Koningin en de Prins zullen morgen om 1 uur 50 minuten met den Koninklijken trein van Het Loo naar Den Haag vei trekken. Het Bestuur van het Kinder ziekenhuis te Dordrecht vestigt de aandacht van de lezers van dit blad op eene Poppententoonstelling, die het voornemens is te houden in de maand Maart 1904, ten voordeele van hare inrichting. Door vele toezeggingen daartoe in staat gesteld, belooft die tentoonstelling zeer interessant te worden. Ook lezers van dit blad zijn wellicht in het bezit van poppen of speelgoed, die ter opluistering in de tentoonstelling kunnen opgenomen worden. Gaarne houdt het Bestuur zich aanbevolen voor de toezegging daarvan vóór 15 Febr Op verzoek woidt een circulaire toegezonden door de secretaresse Mevrouw A. C. Volker- Volkai*, Wol wevershaven 57, die steeds bereid is de noodige inlichtingen te veisti ekken. Moge deze roepstem velen opwekken door hunne inzending mede te werken tot liet succes van de tentoonstelling Het bestuur van den Vrijzinnig- democratischen Bond heeft thans uitvoering gegeven aan het besluit der laatste gehouden algemeene ver gadering, om in aansluiting bij het door haar vastgestelde program van werkzaamheid op gemeentelijk gebied, een commissie in te stellen met de opdracht, het vraagstuk der gemeente lijke geldmiddelen in studie te nemen en daaromtrent rapport aan den Bond uit te brengen. Het Bondsbestuur heeft tot leden dier commissie aangewezen en tot aanvaarden der benoeming bereid ge vonden de heeren A van Gijn. oud hoofdcommies ter provinciale grfïie van Zuid-Holland, secretaris van het bijstandscollege der Woningwet en van de gezondheidscommissie ie's-Gra- venhage; mr. A. Kerdijk, oud lid der Tweede Kamer, C. T. Knottenbelt, inspecteur der gemeente-financiën te Amsterdam; mr. H. P. Marchant, lid van de Tweede Kamer, oud-wethou- dei van financiën te Deventer; mr. E. E. van Raalte. lid van de Tweede Kamer, oud-wethouder van financiën te Rotteidam, en prof. mr. M. W. F. Treub, oud-wethouder van finatt-, ciën, publieke werken en de handels inrichtingen te Amsterdam. Het heeft tevens bereid gevonden als secreta rissen der commissie op te treden, de heeren mr. E M. Meijers te Am sterdam en F. G Schalkwijk, jur. docts. te Scheveningen. Bij het aanvaarden harer taak heeft de commissie evenwel voo- de vol ledige vervulling daarvan het voor behoud gemaakt, dat zij in staat moet blijken, voldoende gegevens te erlangen orn zich een haarzelve bevredigend oordeel te vormen. «Zondag werd in een vergadering, te Utrecht door eenige directeuren van melkinrichtingen gehouden, in principe tot oprichting van een bond van melkinrichtingen en melkfabrieken in Nederland besloten. Op een nader te bepalen dag zal te Amsterdam de constitueerenrle vergadering worden gehouden. Behalve van de aanwezen- rien kwamen reeds vele sympathie betuigingen uit het geheeleland binnen. De eerstvolgende algemeene vergadering der Christelijk-histoi ische partij wordt gehouden op 18 Januari 1904, te Amsterdam o a ter behan deling van het ontworpen reglement. Toegang en het recht om aandedis- cussiën deel te nemen hebben alle gelijkgezinden, die daarvan door on- derteekening eener formule op de presentielijst doen blijken. Het Hoofd bestuur bestaat thans uit de heeren jhr. mr. D. J. de Geer, jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman jhr. C Röell, mr. R. van Veen, mr. H. Verkouteren en dr. J. Th de Visser. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Naar aanleiding der verordening van den 27n October 1903 zijn bij besluit van Burgemeester en Wet houders dezer gemeente de rangen der ambtenaren ter secretarie, met ingang van 1 Januari 1904 vastgesteld en benoemd tot floo/dcommiesMr. W. D. Caudri. Cotnmies: W. Frans, G. Dekkeren J. Boeschoten. Adjunct commies: J. Busquet, L. A. Baron van Illersum. Klerk: H. Klerk, id. (lijdelijk) H. P. P. Ch. Busquet. Maandag 28 December a.s zullen verpleegden van «Neerbosch" alhier ten voordeele dier inrichting een con cert geven. Men is voornemens op de boter markt «onder de beurs" voortaan de gelegenheid te openen tot het wegen der boter. De quaestor der classis Amers foort van de Ned. Hervormde kerk ontving de mededeeling, dat mevrouw de wed. ds. G. WetselsOtto, 19 November hier ovei leden, een legaat van f 1000, vrij van successierechten, heeft vei maakt aan de Nerl. Hervormde Synodale weduwenbeurs. De heer G. Dekker, Commies ter Secretarie, is benoemd tot Secretaris der Kamer van Arbeid voor de Bouw bedrijven te Amersfoort en zulks in de vacature, ontstaan door het vertrek van mr. W. M. J. van Lullerveld. Iemand die gisterenmorgen op brutale wijze bij een der goudsmeden een gouden horloge ontvreemdde is door de politie aangehouden. Het schijnt G. de M. te zijn die als vechtersbaas ook al heel wat op zijn kerfstok heeft. De «Dolle" die een paar dagen geleden weder na de klokken van de Lieve Vrouwentoren zijn dol gedreun deed hooi en heeft weer goed Voorspeld, tenminste gisterenavond heeft eene patrouille omstreeks 9 uur een begin van brand gebluscht in het magazijn van den heer T. op den Hof. Ook de brandkraanwagen bediend door manschappen van spuit no. 3 en een brandkraanwagen der Vrijwilligers waren spoedig ter plaatse doch be hoefden geen dienst te doen. Eeist- genoemden vonden het echter raad zaam, de slangen vast nat te maken De afdeeling «Amersfoort" der Nederl. Ver. tot Afschaffing van Alco holhoudende dranken heeft in haie jongste ledenvergadering oesloten in eene gecombineerde vergadering van vereenigingen, die vei betering van den stollclijken en zedelijken toestand der leden beoogen, de kei misquaeslie ter sprake te brengen. In de vergadering van de Kiesver- eeniging „Amersfoort" kwam Maan dagavond de kermisquaestie ter sprake Onder het 20-tal aanwezigen waren zoowel vóór- als tegenstanders der afschaffing. Er werd eene zeer geanimeerde discussie gevoerd, die tot resultaat had, dat de Kiesvereeniging besloot, niet qua Kiesvereeniging zich in deze zaak te mengen, daar toch de leden voldoende gelegenheid hebben adhaesie te betuigen aar, het bekende voorstel. Quick II heeft Zondagmiddag U. D. I geklopt met 7—2. Wij vernemen dat mr. Sybrandy Vrijdagavond 8 uur op uitnoodiging der Anti-Revolutionairen in «de Arend" zal spreken. In de Kamerzitting van Zater dag heeft mr. H. Smeenge nog een poging gewaagd om den Minister van Binnenlandsche Zaken af te brengen van zijn voornemen om in plaats van f5000 voor de Industrie- en Huis houdschool f3500 op de Staats be grooting te brengen. Z Exc. deed toezegging dat, indien de werkelijke behoefte blijkt, hij als nog een verhoojring zal voorstellen. Wat zal de Gemeente uu doen? Hopen we't beste. Als opvolgstpr van mej. O. A. Rodenburg, die is overgeplaatst naar IJinuiden, is als Rijks telephoniste alhier werkzaam gesteld mej. M. Terhart, uit Amsterdam. Opnieuw wordt beproefd den Stationsweg lees «dijk" te be planten doch thans neemt men daar toe wat forscher boompjes. We willen hopen dat ze aamlaan en heel spoedig wat schaduw brengen op dien zon- nigen dijk. Amersfoort is weer een schiet- vereeniging rijker geworden Door leden der Sociëteit «Veieeniging" is een schietvereeniging opgericht. De Schietvereeniging «Wilhel- mina" wier leden zoo uitstekend buks en geweer hanteeren heeft Zaterdag avond bewezen ook wel een Hinken feestavond te kunnen organiseeren. Een hunner dichtte een feestinarseh waai voor de heer Hendriks de bege leiding schreef. 't Was een prettigen, flink geslaag den feestavond. Tot leden van de commissiën die in Januari een onderzoek zullen instellen naar de militair e bekwaam heid en lichamelijke geoefendheid van hen die deelnamen aan het Voorbe reidend militair onderricht zijn be noemd: voor Arnersfooi t majoor A. L Klerk de Reus en de kapiteins A A. Heisterkamp en P. C. J. P. Kroeze en voor Gorinchein majoor Klerk de Reus en de kapiteins J. A. F. Keetell en J. L. van der Moer. Aan eerstgenoemde commissie wor den toegevoegd de luitenants W F. N von llombracht, J. W. K. de Bas en J H. A. J. Strijbosch, en aan laatstbedoelde de luitenants K. F Dill, F. J. C baron van llardenbroek van Animerstol en L. C. Prey. Voor dearr.-rechtbank te Utrecht stond terecht G. v. d. K., van hier, wegens ergelijke mishandeling van een hond. Hij had het dier, verklaring van getuigen, langer dan een half uur met een stok geslagen en ten slotte met een mes in den bek ge stoken. Tot zijn verontschuldiging voerde beklaagde aan, dat de hond zoo lastig was en naar hem beet. De verkooper verklaarde ook, dat er rnet den hond niets te beginnen was. Deze getuige moest door den subs.-oflicier en door den president herinneid worden aan de gevolgen van meineed. Op de vraag van den voorzitter of bek 1wel eens meer was veroordeeld, antwoordde deze: één keer, maar niet voor mishandeling van een dier. En de officier voegde hem toe: «Juist, tot negen maanden, doch wegens zware mishandeling van een mensch De eiscli was '14 dagen. M. t. B. v. T. Afdeeling Arnhem. Uitvoering 19 Dec. 1903, 7uur, Musis Sacrum, Samson, oratorium van Handel. Toegang: leden met één dame. Plaatsbespreking 1518 Dec. (10 4 u.) bij gebr. Wagenaar Arnhem. Afd. Amersfoort zal 22 Dec. 8 ure in Araicitia ten gehoore brengen Acis und Galatea van Handel en de XCVe Psalm van Men delssohn. Leden hebben uitsluitend voor hun persoon toegang (ook op de repetitie 21 Dec. 7'/> u.) Leden kunnen dames en jongelieden beneden 18 jaren intro- duceeren h fl.Niet-leden f2. Toegangskaarten en tekstboekjes bij de firma Blankenberg. Afdeeling Apeldoorn. Uitvoering 17 Dec. 1903 8 ure Tivoli. Editha van Hofmann. Leden met 2 huisgenooten vrij. Garnizoeiisnicuws. Bij vonnis van den krijgsraad van het 3e Militaire arrondissement te Arnhem, van den 14 December 1903, is J. de Goot, militair bij het 5e Regiment infanterie, schuldig ver klaard aan Eerste desertie in tijd van vrede, door langer dan 8 dagen na het eindigen van zijn verlof afwezig te blijven van zijn korps, zonder de reden zijner afwezigheid ten genoe gen des rechters te bewijzen, met vrijwillige terugkomst na 4 weken na het einde van zijn verlof en ver oordeeld lot eene militaire detentie voor den tijd van 14 dagen en in de proceskosten. Bij vonnis van den krijgsraad in het 3e Militaire arrondissement te Arnhem, van den 14 December 1903, is T. van der Leer, milicien bij het 5e Regiment infanterie, schul dig veiklaard aan: I Mishandeling, en II. Het zich in kennelijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg; en veroordeeld tot betaling van twee geldboeten, eene van tien en eene van drie gulden, bij wanbetaling derzelve binnen twee dagen na de uitvoerbaarheid van het vonnis te vervangen, de eerste geldboete door hechtenis van 14 dagen, en de tweede geldboete door hechtenis van 3 dagen, alsmede in de proceskosten. Aan den sergeant W. Idzinga, van het 5e Regiment infanterie, is op zijn verzoek een vervroegd ontslag uit den dienst verleend. De sergeant M. Bootzema, van het 5e Regiment infanterie, is gede tacheerd bij het vaste kader van het koloniaal Weifdepoth. De sergeant F. Bremer, van liet 5e Regiment infanterie, gedeta cheerd bij het vaste kader van het koloniaal Werdepoth, is op zijn ver zoek van die detacheer ing ontheven en naar zijri korps teruggeplaatst. Bij het 5e Regiment infanterie zijn bevorderd tot Fourier de sergeant II. Benniriga en tot sergeant de sergeant-titulair W. J. K. J. M Keij- zer en de korporaals N G. Eger en J Recknrann. De fourier N. G. Vieleers van het 6e Regiment infanterie, is over geplaatst als sergeant-schrijver bij hot 5e Regiment infanterie met bestem ming om als zoodanig werkzaam te worden gesteld op het bureel van den kapitein kwartiermeester van laatstgemeld korps. De kanonnen van de Ruyter. De kanonnen van Nederlands grooten admiraal De Ruyter zijn onderweg naar het vaderland I Men zal zich herinneren, dat deze kanonnen destijds heel wat pennen in beweging hebben gebracht, daar algemeen de wensch werd gekoesterd, die merkwaardige en belangrijke vondst niet in Italië te laten. Welnu, thans kunnen wij mededeelen, dat het op de thuisreis zijnde Neder landsche ooi logsschip «Zeeland", commandant de kapitein ter zee W. Allirol, te Messina vijf dier stukken aan boord heeft genomen. Deze vijf stuks zijn door ons gouvernement gekocht voor 25.006 lire. Het zijn mooie bronzen stukken. De grootste en minst be schadigde is van 12 cM. kaliber en 3.35 M. lang. De inscriptie luidt: «ANNO DOMINI 1617, DIE ADMI RALITEIT TOT AMSTERDAM 1 2, GAAHARDUS, KOSTERUSMEFECIT, AMSTRLEDAM X. X. 3460." Dit laatste getal is vermoedelijk het gewicht in oude Delftsche ponden, daar liet stuk thans 1745 K G. weegt. Hel is dus een zeer zwaar karion voor dien tijd. Twee kleinere kanonnen, die Hr. Ms. «Zeeland" thans aan boord heeft, ook van 12 c.M. kaliber, zijn van de admiraliteit van Rotterdam afkomstig. Op één daarvan staat: «ADMIRALI TEIT. RESIDERENDE TOT ROT TERDAM A 1622. R. ARENT VAN DER SUT ME FECIT, ROTTERDAM 1 1622, 2954." Dit stuk weegt 1483 K G. en is 3.15 M. lang. De mooie versieringen van 't admi- raliteitswapen (de klimmende Holland- sche leeuw op een schild met ankers) zijn nog zeer goed te zien, niettegen staande de kanonnen ruim twee eeuwen op of in den bodem der zee hebben gerust. Het was n I in 1676 dat de schepen der Spaansch Hollandsche vloot onder De Ruyter en der Fran- sclio vloot onder De Quesne, in den zeeslag bij den Etna gezonken zijn. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat Hr. Ms. «Zeeland", het schip, dat de eer heeft deze getuigen uit het grootsch verleden van ons land, naar patria terug te mogen voeren, ver moedelijk Zaterdag den 19en dezer te Nieuwediep zal arriveeren, tenzij het schip nog te Plymouth moet bin- nenloopen, om den kolenvoorraad aan te vullen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2