AGENTEN der StichtsÉ Hypotheekbank, Advertentie n. 4 '/4 °/0 Pandbrieven tegen 100 °/0 rechten samengesteld uit evenveel arbeiders als patroons, met een onpar tijdig voorzitter aan 't hoofd, en met bindende uitspraak, veel nuttiger en doeltreffender, dan welke reglemen ton ook. Vooral ten opzichte van den opzeg gingstermijn staat debater lijnrecht tegenover mr. S. Wat beteekent die anders, dan dat de arbeider tegen de patroon zegt, neem uw maatregelen, voorziet u van andere krachten want over zooveel tijd staken wij. Dan wordt immers aan elke staking haar succes ontnomen. Nu moge mr. S. al zeggen, dat staking groote schade kan geven aan den patroon, en dus in een tijd moet worden gestaakt waarop de patroon de minste schade lijdt, maar dan slaat men met eene werkstaking fiasco. Juist in den, voor den patroon, meest ongunstigen lijd, moet worden geslaakt. Alleen in geval van noodweer mag worden gestaakt Welnu de arbeider verkeert steeds in noodweer, en nu mag men steeds redeneeren over dub bele mo' aal, een feit blijft het dat het stakingsrecht is en blijft een recht en een middel van den arbeider om zijn bestaan te verbeteren. Die contractbreuk is toch niet zoo speciaal Hollandsch Do Engelsche ai heulers staken al meer dan 100 jaar i n de diamantbewerkeis in Amsterdam ook al sinds langen tijd, en met succes. Dat komt omdat zij hun slag slaan, wanneer de tijden gunstig zijn Als hot ai beidscontract do voor mannen in do organisatie in do kast kan duwen en het posten kan straf baar stellen, dan zullen de soc. dem. den ndnister Doelï voor een zoodanige regeling wel driemaal bedanken, en er zich met alle kracht tegen ver zetten. Hiermede zijn de hoofdpunten weer legd. Debater herhaalt nog eens, dat het karakteristiek van de rede van mr. Sybiandy bestaat uit arbeidersliefde en arbeidersvrees. Die vrees zit 'm in de vrees voor de werkstaking. Het eeiste, de arbeidersliefde, het lokaas waarmede men de goè gemeente tracht te vangen, geeft debater den heer S. gaarne cadeau. Mr. S. weet even goed als wij, dat de werkstaking het machtige middel der organisatie is, om vooruit te komen, en hij vreest die groote macht der organisatie De arbeiders zijn van de solidariteit te veel doordrongen, dan dat zij de organisatie zouden prijsgeven, en aan de tot stand te komen maatregelen, die die de aibeiders knoeten, zullen de sociaal-democraten nooit medewerken. Nog iets over de boeten, Die boeten moeten er zijn, zegt mr. S nog van morgen heeft hij een sociaal-democraat gesproken (och ja, men heeft altijd zoo'n man in den zak) die dat ook meende Debater is overtuigd dat boeten niet zoo noodzakelijk zijn. Robeit Koen de bekende utopist had reeds in 1819 een fabriek doen inrichten volgens zijn beginselen Owen hield niet van vaderschap spe len over- of onder den duim houden van arbeiders, en zijn wijze van op treden was niet Caesarislisch of Rus sisch Hij voedde de aibeiders op, zoodat zij langzamerhand hun eigen meester werden. Toch bloeide de fabriek te New-Lanaik en verdienden de arbeiders er meer, dan elders Owen heeft zijn ervaringen neer geschreven in een boek »The New- Lauark World" en daaiin noemt hij het onzin de arbeiders met boeten te regeeien. Door boeten kweekt men plichts- verzaking en juist plichtsbesef moet woiden aangekweekt. De heer Loopuit eindigt met te zeggen, dat hij parlementair en zaak rijk is geweest en dat hij hoopt, dat de heer Sybrandy in zijn repliek het ook zijn zal. Repliek. De heer Sybrandy zal trachten in minder tijd dan de lieer Loopuit noo- dig had, van repliek te dienen Dat de inleiding naar den zin des heeren Loopuit te lang is uitgevallen, is de omvangrijkheid van het onder werp in aanmerking genomen, niet de schuld van spr. Wat de taaiheid der behandeling betreft, deze quali- ficatie is een gevolg van de conceptie van den heer Loopuit, immers diens medestander Hermans had weinig tijds geleden juist beweerd, dat spr. op zoo'n aangename wijze het onder werp had behandeld. Spr. zag geen kans een juridisch onderwerp anders dan met gebruik van juridische termen te behandelen, doch aan het gevaar van niet ver staan te worden, heeft spr. trachten te ontkomen, door iederen term in goed Hollandsch toe te lichten Spr is overtuigd, dat de heer Loopuyt het opvattings vermogen der verga dering onderschat (applaus Spr. dankt den debater voor diens compliment over den goeden toon, doch moet opmerken, dat een oogenblik de vrees bij hem rees, dat compliment niet te kunnen beantwoorden, toen de heer Loopuyt het woord «waar achtig" bezigde. Alleen God is waarachtig. Dat hebben wij calvi nisten niet noodig, om in ons betoog God aan te roepen, om onze wooiden meer klem bij te zetten. Maar zet nu die vei klaring omtrent den goe den teon nu eens in «liet Volk" (rumoer, stemmen uit de zaal«hij is niet de verslaggever." Wij kennen de geschiedenis van «Barbertje moet hangen" schuldig of niet, Barbertje moet hangen. De heer Loopuyt sprak van twee heeren Sybrandy. Spr. wil zich geen bievet van weldenkendheid geven, maar moet opmerken, dat hij twee sociaal demo craten kent, beide verpersoonlijkt in den heer Loopuyt. Immers in «Het Volk" van 25 Juli schrijft de lieer Loopuyt in een artikel Onze strijd kan niet tegen den godsdienst gaan; ideologie dit is een dik woord, zegt spr. (rumoer, stemmen uit de zaal «schrijven is geen spreken") «ideologie bestrijden wij niet, doch wel de inmenging der keik. Ouze strijd gaat tegen het op treden der kerk, voor andere dan zuiver éthische en ideologische oog merken, enz." terwijl later de heer Loopuyt schreef: «Wij strijden tegen deri godsdienst om de politieke macht der kerk te breken." De heer Loopuyt: «De keik, jade politieke macht der keik niet het geloof." Mr. Sybrandy verzoekt den heer Loopuyt niet te interrompeeren en de onnette-partij te gaan spelen en ver volgt: Er zijn dan twee sociaal-de mocraten verpersoonlijkt in den heer Loopuyt. Eene vóór en eene tegen den godsdienst De heer Loopuyt: «Wat heeft dat met het arbeidscontract te maken." Mr. Sybrandy wijst er op, dat de soc. dem. hier anders werkt dan in Duitschlaud. In Nedeiland stemden de soc. dem. vóór alle sociale wetten, uitgenomen de Leerplichtwet (die feitelijk niet eens een sociale wet is). lil Duitschlaud stemden de soc dem. tot 1899 tegen alle sociale wetten, omdat zij, volgens Bebel niet voldoende gaven. De heer Tak meende dat de soc. dem. het weinige wat reeds te krijgen was gretig moesten aanpakken en noemdg Bebel's politiek skinderpolitiek." De heer Loopuyt: «Dat is niet waar, zoo, als u hel daar zegt, loochen ik het. Mr. Sybrandy verzoekt de heer Loopuyt den goeden toon te bewaren en wijst er op, dat, indien genoemde heer zoo vooi tgaal, hij wei kelijk geen propaganda maakt voor zijn pailij De ongevallenwet in Duitschlaud heeft de patroons 700 millioen gekost, de invaliditeitswet, 7'/j milliard, inaar de soc. dem stemden tegen. Om der wille vari den bekenden lijmstok werden de wetten op Beursbelasting, oneerlijke concurrentie, woeker, lote- i ijen, zelfs champagne, legen gestemd. De sociale wetgeving dachten zij een valken, dat men aan den staart moet trekken om het te doen voor- uitloopen. Volgens spr. is zjj een koe, die men flink bij de horens moet pakken. Na 1899 is men uit vrees voor de macht van het katholieke Centrum en om het katholieke Rijnland te bereiken van taktiek veranderd. De socialisten zijn geenszins de eer sten geweest, die inet sociale wet geving voor den dag kwamen. Toen Troelstra nog een jongen was en de lieer Loopuyt nog in zijn wieg lag, in 1878, schreef dr. Kuyper reeds over sociale wetten. In Duitschland ging Mgr. von Kettler, in Engeland kardinaal Manning,alle clericalen, vóór. Dat de socialisten in Duitschland stemmen hebben gewonnen, komtvoort uit de ontevredenheid met de wetten, (juist, dat is 't 'm, roept de heer Loopuyt) maar zij hebben den keizer lief. Al heeft spr gesproken van klassen, dan volgt daar nog niet uit dat spr. zich stelt op het standpunt van den klassenstrijd. Da', ware een zonder linge logica Al zijn er tweeërlei geslachten, daarom is er nog geen sti ijd tusschen mannen en vrouwen Volgens de heer Loopuyt staal het arbeidscontract nog niet op liet pro gram van actie der S. D. A. P.. maar dan wordt het toch heusch tijd. Intus- schen redeneeren de heeien soc dem. er druk over. Hetzelfde geval als niet de invoer- rechtsquaeslie. Spr. ontkent het arbeidsconli act als het voornaamste te beschouwen. De organisatie is veel belangrijker. Intusschen is dat niet het gevoelen van den Fianschen socialist-minister Millerand, die tegen collectieve orga nisatie is, niettegenstaande zij in zoo vele landen zoo goed werkt. De heer Loopuyt. Och, och. wat bent u toch mis, u bent heelemaal mis. De heer Sybi ainly zegt, dat Engeland geen arbeidscontract kende, doch ook geen klassenstrijd. In de machtige trade unions zijn geen soc.-dem. en toch marchecren er de zaken goed, en bestaat er simfs 1871 de Conspi- rations-act en sedei t 1877 de pro perty-act. De vergadering wordt erg rumoerig. De heer Sybrandy verzoekt den heer Loopuyt zijn beweringen te weerleggen. De heer Loopuyt. Ik kom te Almelo, (stemmen uit de zaal: «kom hier.") Mr. Sybrandy zegt voor arbitrage te zijn eii betreui t het. dal de Kamers van Arbeid zoo weinig kunnen uit- i ichten. Maar de Duilsche soc -dem. is niet zoo eig vóór die arbitrage De heer Loopuyt zegt, dat het arbeidscontract aan handen en voeten bindtin 't oog van mevrouw Roland Holst is het nog zoo kwaad niet. Ook mr S noemde stukloon moord- loon. De heer Loopuyt «Schaf het dan af." Mr. Sybrandy. De heer Loopuyt heeft gezegd, dat men staken moet als het tijdstip het meest ongunstig is voor den patroon en noemde als vooi beeld Borne. Maar daar weid niet geslaakt, dat was lock-out. De heer Loopuit: Ik zei Enschedé, Mr. S. Pardon, u zei Borne, maar u zei wel meer wat niet juist is. Vervolgens bespreekt mr. S. nog het boetestelsel en besluit dan zijn rede met te herhalen, dat van de hoogste beteekenis is, de organisatie. Hij wil de collectieve organisatie, zonder politieke bijbedoelingen en klassenstrijd, daarom kan er geen eenheid komen tusschen de levens beschouwingen van den heer Loopuit c. s. en spr. en zijn partij. Want de Christelijke aibeiders zullen zich niet laten afdringen van liet voetstuk van hun geloof, (applaus en gesis) De heer Zijlslra, die 15 minuten aan den heer Loopuit had afgestaan, wenschte nog het woord dat hein door den voorzitter uithoofde\an hel late uur werd geweigerd, wat nog weer heel wat rumoer verwekte. Mr. Sybiandy sloot daaiop even voor middernacht de vergadering met gebed. Agenda. Repetitie „Jubal" Zaterdag (Tweede Kerstdag) des ochtends te 10 uur. Maandagmiddag is alhier een comité saamgesteld dat met het Hoofd- comité te 's-Gravenhage zal trachten gelden bijeen te biengeri voor het Sanatorium «Oranje Nassau-oord" en voor het «Eirima-foiids" dier stichting en zulks in vei band mot hel25-jaug verblijf van H. M. de Koningin- Moeder hier ie lande en als bewijs van dankbaarheid voor het vele, dat door Haar voor Haar volk is gedaan De Commissie beslaat uit de heeren Jhr. J W. A. Baiehman Wuytiers van Vliet, Burgemeester; C. Th. van Beek, Lid van de Piounciale Staten en van den GemeentelaadM. Reik, R. K. pastoor-; W I1'. K. Bischofl van Heemskerk, majoor waarnemend-com mandant van het 5e regiment infan terie; M. L. Celosse, Wethouder; A. M. Donner, piedikant Gerefor meerde kerk A; P. J. Frederiks, journalist; H. .1 ter Haar Romeny, predikant Ned Hervormde gemeente D. P. Hamers, lid van de Provinciale StatenProf. F. Kenninck, pastoor Oud-bisschoppelijke klerezie; J. Ger. Kleber, Voorzitter van de Kamer van Koophandel en FabriekenW. G. Klomp, Vooizitter van den R K. Volks bond T. E. M. van Lilaar. m ij -comm. v. li. Depot-escadron v. h.'Ie reg. hu zaren; J L F de Meijere predikant Evang. Luthersche gemeente; A. J. P. Meieierkamp, majoor-directeur der Rij- en Hoefsmidschoo!J. C J Pels Rijrken, inspecteur der Vermogens belasting; A. P. F. Reedeis, Voor zitter van Pati imonium jhr. mr. B. W. Th. Sandberg, Secretaris der Gemeente; 11. G. J. Swaving, luitenant- kolonel, commandant der 2e afdeeling le regiment veld-artillerieB. Teerink, predikant Gereformeerde kerk B; A. M Tiomp van Holst, commandant der d.d. SchutterijG Vink, Voorzitter der plaatselijke afdeeling van den Kon. Ned. Bond van oud-onderofll- cieren; E L. Visser, Wethouder; mr P. J. F. van Voorst Vader, kanton rechter; en C. van Zwol, Voorzitter van den Chr. Nalionalen Wetkinans- b nd. Het Dagelijkse!) Bestuur bestaat uit do heeren: jhr. Wuytiers, Voor zitter; jhr mr. Sandberg, Secretaris en Tromp van Holst. Penningmeester. Evenals voor het Nationaal hulde blijk aan H. M. de Koningin-Regentes en het Nationaal geschenk aan II M de Koningin bij 11. D. huwelijk zullen weder circulaires worden bezorgd bjj alle ingezetenen en zal bij de terug- haling daarvan ook gelegenheid worden geboden, in een bus een bijdrage te geven. Ook hoopt men 22 Januari, den dag waarop Koningin Emma hier te lande kwam, tot een gepasten feest dag te maken. Volgens «Allen Weerbaar" belooft de vereenigingsdag van «Volksweer baarheid op de 2n Kerstdag op de Zeis- terheide, een groot succes te worden. De volgende afdeelmgen komen bepaald: Almelo, Amsterdam Apel doorn, Bussum, Hilveisuin Naarden, Nijmegen. Nijverdal, Schoonhoven, Uliecht, Veenendaal, Weesp, Zwolle. Vermoedelijk komen ook nog de afdeelingen Tiel en Den Haag, en één ot twee Vechlscho afdeelingen. Delft zend een afgevaardigde, die zich bij de af J. Utrecht zal aansluiten Leiden, Rotterdam, Zulphen, Barne- veld, Driebergen, Woubrugge, Culem- borg, en Leerdam hebben niets van zich laten hooien. De afdeeling Schoonhoven geeft een goed voorbeeld. Deze zal 's morgens vroeg naar Gouda marcheeren, afstand 3 uur, zal op tijd te Utiecht present zijn, en 't avonds weer van Gouda naar huis marcheeren. De definitieve indeeling dor afdeelin gen is nu als volgt samengesteld. Westpartij, witte band om rechter arm, de afdeelingen Utrecht Amsterdam, Schoonhoven, Zwolle. Nijverheid, l.oenen, Di iebergen. Den Haag, Tiel en Leerdam. Oosierpartij, witte band om hoofd deksel, de afdeelingen Almelo, Apel loorn, Bussum, Hilver sum, Naarden, Nijmegen, Veenendaal Weesp. De Utrechtsche Vereeniging tot bevordering der liefhebberij voor pluimgedierte «Oi nithophilia", zal van 24 tot en met 27 December a.s. hare 10e groote internationale tentoonstel ling van pluimgedierte en konijnen houden te Utrecht in de Fruithal, Handelsbeurs en Manége. - Van 28 December a.s. af zullen postzegelboekjes met zegels van ver schillende waarde, namelijk van 1, 3 en 5 cents, verkrijgbaar worden ge steld. Elk boekje beval G zegels van I cent 6 zegels van 3 cents en 12 zegels van 5 ets. De prijs der boekjes is 85 cents. In het Plantsoen tusschen Kamp- pooit en Koningstiaat is thans een -lantaar-» geplaatst, zeer ten gerieve van de omwonenden en van hen die, om den weg te bekorten, 's avonds nu wel zonder al te onaangename avonturen dit stukje Plantsoen kunnen oversteken. De G. bee- G. Prins is benoemd tot klerk ter Griffie van het Kan tongerecht alhier. Het aantal voor de lichting 1904 der Naiionale militie te leveren manschappen bedraagt voor Amers foort 63. Baain 19, De Bildt 8, Bun schoten 12, Doorn en Maarn IGEemnes 5, Hoogland 8, Leusden en Stouten- burg II, Renswoude 4, Soest 11, Woudenberg 9 enz. liet geheele contingent voor de provincie Utrecht bedraagt 828 man. Bij de Zaterdag ten overstaan van notaris Joh. Knoppers gehouden vei kooping der kapitale heerenhuizen rnel tuinen aan den Ai nhemscheweg, bewoond door den heer P. van der Mark en kolonel H. F. D. Braams, groot 8.30 A en '15 80 A. en verhuurd voor f800 en f 1200, vijf perceelen bouwterrein achter het eerste perceel aan de Beekensleitische laan groot 10 50 A. en 6 perceelen overturn op den hoek van de Beukenlaan, groot 22.40 A. werden deze in massa opge houden voor f 44850. Op het terrein aan den Leus- derweg hield het eerste elftal van »U. D. 1." een oefenspel tegen het tweede, dat geklopt werd met 61. Een gemengd elftal van »U. D. I." speelde te Soesterbcrg tegen «Prins Hendrik" en won met 6—0. Gariiizoensnieuws. Bij het 5e Regiment infanterie zijn bevorderd tot reserve-sergeant de reserve-koiporaals M. L. O. Ver kerk, D. M. H. Hai ling, G. J. Hoo- geweilt en L. C. van der Steen van Ommeren. De seigeant N. G. Eger van het 5e Regiment infanterie, is op vei zoek in zijn rang overgeplaatst bij het leger in Oost-lndië. Aan den soldaat W. H. J. Fij- ten, van het 5e Regiment infanterie, is de bronzen medaille voor 12 jaren trouwen dienst uitgereikt. De adjudant onderofficier vaan deldrager F. Kiepe, de sorgeant-ma- joor J. Kuijntjes en de sergeant-ma- joor-titulair Th. F. J. M. Zwaga, allen van het 5e Regiment infanterie, hebben liet verzoek ingediend om ter zake van langdurigen dienst te wor den gepensioneerd. De milicien wachtmeester C. Gordijn, van het le Regiment Veld- Artillerie, die bij het 5e Regiment infanterie de lessen volgt van het 2e studiejaar van den Cursus, is op zijn verzoek als milicien-sergeant overgeplaatst bij laatstgenoemd korps. Aan den cursus, ter opleiding van officier van wapening, welke van 16 Januari e.k. tot 16 Februari d.a.v. bij de werkplaatsen voor draagbare wapenen zal worden gehouden, zullen deelnemen de luitenants N. J. Schal- lenberg, J. D. Schneiders en L. J. de Wolf, allen van het 5e Regiment infanterie. 374e ST A ATSL.OTJEKI J. Derde klasse. Trekking van 21 en 22 Dec. 1903. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leikwebek te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 100 op No. 20093. Prijzen van f 45. 1064 1081 1082 1087 1719 17201732 2337 2340 2355 2823 11753 11757 11778 11859 13562 14166 14197 14200 18912 en 20084. Te zamen 22 prijzen. Onze vlag, ons land en onze Koningin ui den vreemde geëerd te zien, is voor het vaderlandse!) gevoel altijd streelend. Daaioni melden wij met genoegen, dat de commandant van den Neder landsehen kruiser «Kortenaer" Zater dag te Brest, toen hij zich daar in groot tenue, met den Nederlandschen Consul naar het gebouw der Prefec tuur begaf, hel voorwerp is geweest eener hartelijke ovatie. De menigte op straat juichte hem toe onder het geroep: «Vive la Hol- lande! Vive Wilhelmine (Leve Ne derland Leve Wilhelmina Een uur later bracht Admiraal Mallarmé een tegenbezoek aan den commandant van het Nederlandsche schip. gevraagd gfooz DE P,RINS der geïllustrejïjle bladenf. Zij, die genegen z^n abonjtfe's aante werven,/koiAsn dF aanmerking. Br. M-. aan (rejynr-'GRAATJW, Korde P,r>rfse n g r a c h t 6, A m s ftrr-d a na PANDBRIEVEN gevestigd te uTftECHT. Tot nader^ankóndiging"zijn verkrijgbaar: 4 °/0 pindbrieyOT't&Dïn 99 'y2 °/0 In stukken van 1000.f 500.en ƒ100.Coupons Januari en Juli,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2