NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Kerstmis. FEUILLETON. BARON MONTEZ No 103. Zaterdag 26 December 1903. Twee-en-dertigste jaargang. VEIISGHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. VAN WEEK TOT WEEK. BUITENLAND. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoouno. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/> Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Wij maken ons op voor de viering van het heerlijke Kerstfeest, dat feest getij zoo lijk in vreugde, zoo diep in beteekenis. Kerstmis is de herinnering aan de zegepraal van het licht over do duis ternis in de stollelijko en in de geestelijke wereld. Weleer vierden de heidenen in deze dagen het feest der onoverwinnelijke zon, die voor de macht der duisternis scheen te zullen wijken, rnaar in het lengen der dagen haren triomf vierde. De christenheid verving het heidensche feest dooi het geboortefeest van haren stichter. Men pleegt wel eens de waaide van het Kerstfeest te verminderen door triomfantelijk te wijzen op zijn oor sprong in het oude heidendom. Wij vinden het integendeel niet alleen begrijpelijk, maar diepzinnig en schoon, het Kerstfeest met het Zonnefeest in verband te brengen. Hei lag voor de hand, den donkeren wintertijd, waarin de rijzende zon verheerlijkt werd, te wijden aan de viering van de geboorte van Hem, die als het licht der waarheid en de vruchtbaar makende zon der gerechtigheid door rnillioenen werd begroet. Werkelijk zag het er tijdens Jezus' geboorte op aarde donker uit, en inderdaad kwam er met Hem licht voor vele volken en standen en menschen. Daarom is Kerstmis ook het feest van de zegepraal van het licht in de geestelijke wereld. Kerstmis doet ons denken aan de zegeningen des Christendoms, brengt de hooge gedachten op den voorgrond, dat alle inenschen zijn kinderen van eenen vader, alle menschen broeders en zusters en de samenleving een wordend godsrijk waarin liefde en vrede heerschen. Dat zijn gedachten die den mensch verheffen en veredelen, en moeden en teleurgestelden ver vullen met nieuwen moed en frisch vertrouwen. Er zijn menschen voor wie de Kerstdagen zijn als alle dagen, ja misschien wat saaier en eentoniger. Er zijn er, die ternauwernood weten wiens geboortefeest wordt *evierd, die weinig of niets van dien persoon hebben gehoord. Dat is treuiig, maar treuriger is dat velen hun onwetend heid in deze als zeer beschaafd en modern beschouwen, als een blijk van goede opvoeding en onbekrom penheid. Toch zijn die menschen zeer achterlijk en waarheid is, dat aan hun opvoeding en hooggeroemde ontwik keling veel ontbieekt. Zij zullen op u neerzien en glimlachen over uwe beperkte konnis, als gij nooit gehoord hebt van den trustkoning Morgan of van den millioenenstrooienden Car negie; gij zijt in hun oog niet wel opgevoed en niet ontwikkeld", wanneer gij onbekend zij met de wijsgeeren leeks van Plato tót Herbeit Spencer, wanneer gij niet weet welk een invloed mannen als Alexander de Groote en Napoleon hebben gehad op de wereldgeschiedenis. Zij zullen het honderdjarig geboortefeest van een dichter oi schilder of grooten denker meevieren met volle sym pathie, uit dankbaarheid voor hun onsterfelijke werken, waarvan de roem afstraalt op heel een volk, maar het Kerstfeest laat hun koud. Eu toch is dit het geboortefeest van Hem, die meer dan eenig ander persoon invloed heeft geoefend op de wereldgeschiedenis en de beschaving. En toch is dit de persoon voor wiens grootheid alle grooten van alle tijden nedei buigen, die in reinheid van hart, in liefde en goedheid boven alle edelen verheven is, die de vriend was van verachten en kleinen en wiens heerschappij de vorsten van oost en west kwamen erkennen. Waarlijk! de geboorte, die wij heden herdenken, was een gebeurtenis zoo belangrijk en zoo vol zegen als nooit de geboorte van een sterveling geweest is of zijn zal. Niemand heeft als hij in geestelijken zin het gelaat des aardrijks veianderd; hij heeft in de menschheid de liefde voor de waarheid en de liefde voor do liefde wakker gemaakt, hij is geworden de troost en de kracht van duizenden in de beste en in de gewichtigste uren des levens. Kerstmis is het herdenken van de planting van de altijd groene boom die Christendom heet. De kerstboom is het beeld daarvan. Te midden van den donkeren, doodschen winter staat de groene boom, zijne takken vol licht en leven, als een lenteproletie sprekend van vreugde en dank. Licht aan den boom, leven in den boom, liefde onder den boom. Zonder dit tiio zoudt gij kerstmis niet be grijpen. Welk een diepen zin in deze drie woorden Wat zou het oog zijn zonder licht? Wat zou de mnnschheid zijn zonder licht? Wat zou het menschen- hart zijn zonder liefde? Zonder licht was er in de schepping geen leven, zonder liefde zou het hart dood zijn. Op het graf van Herder, den man wiens honderdste geboortedag juist dezer dagen is gevierd, ligt een graf steen met slechts deze drie woorden als opschrift: licht, liefde, leven. Wat zou het heerlijk zijn voor de weield. en wat zou het Christendom goed begrepen zijn, als ieder grafschrift eens luidend kon wezen, en in waar heid de zinspreuk van ieder mensclien- leven kon heeten licht, liefde, leven I Hoe zou het in de wereld anders zijn, hoe gelukkiger het leven voor het meerendeel der menschen, wan neer het getwist over den godsdienst en over de leer van Jezus dat zelfs de politiek beheerschten zijn orizaligen zetel inneemt tot zelfs in de parle menten, wat zou het gelukkig zijn als aan dat getwist eens een einde kwam, en al degenen die zich christenen noe men metterdaad gedachtig waren, dat het eerste en grootste gebod van den Stichter des Christendoms was: het gebod der liefde Slechts menschelijke negeering en overtreding van dat gebod is oorzaak, dat het lied van den kerstnacht nog vaak een ijdele klank is en geen waar heid schijnt te bevatten, dat de godde- lijk-schoone strophe «vrede op aarde" met de werkelijkheid in zoo'n schrille tegenstelling is Vrede op aarde! Het mocht wat! Het kerstnummer van de Lustige Blatter geeft er een goede illustratie van. De plaat stelt voor het kantoor van Krupp Aan den wand hangt een kaiikatuur van Bertha von Suttner, en daarnevens zijn opgehangen de noodige bestellingen van departemen ten van oorlog in en buiten Europa. Het onderschrift is: «wanneer op het kantoor van Krupp berichten over vre desconferenties worden voorgelezen." Het geheele personeel barst uit in een onbedaarlijk homerisch gelach; zij vallen bijna van hun krukken van 't lachen. Geen wonder, het is bij Krupp nog even druk in spijt van al de vredesbewegingen en conferenties Helaas, vrede op aardewij zijn er nog ver van af. De fakkel van den haat blijft overal ontstoken. Bitterheid en haat, wraakzucht en vijandschap verwijderen menschen en volken van elkaar. Zouden wij nog kerstfeest vieren? wat geeft het? Ja, laat ons toch blijmoedig feest vieren, er is reden voor en het is zoo goed. Het geboortefeest van hem, die het leven der liefde in woord en daad als het hoogste, als het echt mensche lijke leven heeft aan het licht gebracht, dat feest zal weder harten doorgloeien van naastenliefde, het zal vrede en vreugde brengen laat ons hopen aan velen, en zoo ten zegen zijn voor menigeen. De vorige week was het feest voor het Wandsbecker Huzarenregiment «Koningin Wilhelmina der Neder landen". Dit regiment vierde toch zijn hon derdjarig bestaan. Onze Koningin, die Chef van dit regiment is, had eene deputatie van drie officieren opgedragen, Haar bij deze feesten te vertegenwoordigen, en wel Hr. Ms. adjudant luitenant-kolonel jhr. Van Tets en de beido ordonnance- officieren luitenant jhr. Van Reigers berg Versluys en luitenant baron Van Heemstra. De feesten begonnen reeds Dinsdag, toen in de Groote Manege van «Reis- ner's Tivoli" in Wandsbeck een groot «Ruiterfeest" gehouden werd, dat Don derdag herhaald werd, waarbij behalve genoemde Hollandsche officieren ook nog tegenwoordig waren de eerste secretaris van het gezantschap in Ber lijn, Ridder Van Rappard, de consul- generaal der Nederlanden te Hamburg, de lieer E Gleichman, en de vice- consul aldaar, de heer J. Barendrecht. in een groote loge zaten de Hertog van Mecklenburg, d-: commandant van het 9de legercoips, luitenant-generaal Von Bock und Polach, en de drie Hollandsche officieren. Vooral de ordonnance-officieren in hun mooi donkergroen uniform mH zwarte tres sen en de wit-zilveren ordonnance- koorden maakten een zeer goeden indruk. Er werden vele mooie nummers gereden, zoowel door officieren als manschappen, die blijk gaven goed te paard te zijn. Het was een prachtig feest, waarbij vooral de kleurige uniformen der ver schillende huzaren-regimenten, met de rijke toiletten der dames een schitte rend geheel vormden. Het eigenlijke feest was ecliter eerst Zaterdagavond. Daags te voren waren de Hollandsche officieren, met Ridder Van Rappard en den heer Barendrecht, de gasten van den consul-generaal, den lieer Gleichman. Zaterdag werd in het Officiers-casino een diner ge geven, waarbij de HollandscheofTicieren ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 18 «De leening moet in eens volteekend wor den," roept Montez. «De koorts moet in Frankrijk geen tijd hebben om tot bedaren te komen." «O, vertrouw in dat opzicht maar op De Lesseps," antwoordt een van zijn satellieten, monsieur Dirks, een Hollandsch ingenieur, die in het vlakke Holland kanalen heeft gegraven. «Laat mij de eerste inschrijver zijn," zegt de Franco-Amerikaan. «Och, toe," fluistert hij een der Fransche attaché's toe, «geef mijn naam graaf de Lesseps op voor de eerste duizend aandeelen." «De eerste duizend aandeelen genomen door een Amerikaan I" Er ontstaat een opgewonden gedruiseh aan tafel. De champagneglazen klinken. «Op uw gezondheid,roept Montez; «op de groote Republiek en den Amerikaan, mr. Frank Leroy Larchmont!« «Ik vraag vergiffenis l« zegt de heer, op wien hij den dronk uitbrengt, «reken mij niet onder de Amerikanen. Beschouw mij half als Fransch- man, half als Amerikaan Francois Leroy Larchmont. «Maar u woont toch in de Vereenigde Staten vraagt José Paralta, die naast hem zit. /.Dat heb ik gedaan. Nu beschouw ik mij zelf als een Pariizenaar.,/ En dat deed hij ook werkelijk. «Die heer, die daar zoo haastig duizend aandeelen neemt, ken ik wel bij naam maar wat doet hij fluistert Montez den Franschman toe, die naast hem zit. «O, hij is heel rijk, geloof ik! Dat is alles wat ik van hem weet. Hij woont te Parijs, heeft den goeden smaak om van Frankrijk te houden en bezoekt zeer zelden zijn geboorte land. Het souper wordt aldus voortgezetdoch onder het gesprek, onder de uitbarstingen van opgewondenheid verliest Montez geen oogenblik het gelnat uit het oog van den Franco-Amerikaan die de eerste, duizend aandeelen heeft genomen. Fernando Gomez Montez heeft vast besloten, door dit kanaal een der rijkste mannen ter wereld te worden. Er zijn er meer, die dit voornemen hadden en waarvan enkelen zijn geslaagd. Hij is slim genoeg om te voorzien, dat dit niet kan geschieden door de dividenden, welke aan de aandeelhuoders zullen worden betaalt zijn fortuin moet zijn gelegen in de enorme geldsommen, die gebruikt moeten worden, en die zullen rollen van de eene hand in de andere en van het eene wisselboek in het andere. Zijn vlugge geest had zich spoedig vastge hecht aan de gedachte, dat bij dit spel iets in zijn klauwen zou moeten achterblijven. De persoon, die zoo achteloos deelgenomen had aan een plan, dat pas op zijn voeten stond; wiens gelaat een bijzondere weekheid toont, welke anders den mannen der Vereenigde Staten niet eigen is, kon een goed kuikentje zijn om ge plukt te worden bij de groote plukpartij, welke zal gehouden worden gedurende al de finan- ciëele evoluties van deze groote onderneming. Zoodra de sigaren gediend worden en het vormelijke van het diner begint te verdwijnen, gelukt het hem zijn stoel naast dien van Mr. Larchmont te plaatsen en in aanmerking ge nomen, dat hun kennismaking nog slechts van korten duur is, krijgt hnn gesprek al zeer spoedig iets vertrouwelijks als waren zij vrienden. Op Fernando's zoetsappige vragen vertelt Mr. Larchmont, dat hij gedeeltelijk in Amerika is opgevoed; dat zijn familie echte Amerikanen waren en dat hij van zijn zeventiende jaar af hoofdzakelijk in Europa en in Parijs heeft ge woond. «Parijs," zegt hij, «beschouw ik als mijn thuis. Ik heb nog een jongeren broeder n Amerika, die nu een-en-t»vintig jaar is. Ik ben bang, dat hij te veel Amerikaan is, om ooit Parijzenaar te worden, zooals ik." Hier wordt hun gesprek gestoord. Een flink gebouwd jonkman, met de houding van iemand, wiens tijd geld is en die oordeelt, dat geen tijd beter is dan de tegenwoordige, komt de kamer binnen en zegt: Vergeef mij, monsieur Dirks, dat ik u lastig val onder de champagne. Ik geloof, dat u een der inge nieurs is, die belast zijn met het voorloopig toeziht op de werkzaamgeden aan het ka naal?" «Die eer heb ik," antwoordt de Hollander. «Sta mij dan toe, u onder het drinken vier vragen te doen. Ten eerstewanneer denkt u het kanaal te openen, waarvan de werkzaam heden thans zijn ingewijd'?" «Wel," antwoord de Hollandsche ingenieur, die verbaasd is over de zakelijkheid der vraag: «Op zijn mijnst over vijf jaar. «Is u daar zeker van?" «Zoo zeker, dat ik het twintig voet hoog in woorden zou willen beitelen." «Kan u mij dan ook zeggen, hoe u het zult aanleggan om de vreeselijke watervloeden der Chagres te keeren, die elk regen-seizoen ge noeg vuil meeslepen, om het gansche kanaal te vullen (Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1