Advertentiën. A. N. J. VOS PUBLIEK VEHBOOPEN: inboedel/ Jr® COGNAC FINS BOIS BH» Til H.G.BJÜHSKS BniV AMERSFOORT, to. Requesten inzake de vee- en vleescbkeur van de Kamer van Kooph. en Fabrieken en van «Handel en Nijverheid", (geienvoyeerd naai de afdeelingen). eti zeer vele hooggeplaatste Duitsche imii nou tegenwoordig waien. L»e eerste toost bracht de regiments commandant, luitenant-kolonel Von Zitzewitz, een kranig ruiteroffieier, uit op Keizer Wilhelm en de Regi- mentschef Koningin Wilhelmina. waar na de muziek het Duitsche Volkslied en het «Wilhelmus van Nassauwen" speelde! Vervolgens begroette luit-kolonel v Zitzewitz de afgezanten van H. M de Koningin, dankte voor hunne aan- wezigheid en somde de verschillende eerbetuigingen op, die het regiment van H. M. mocht ontvangen. Luitenant-kolonel jhr. Van Tets, wijdde een dronk aan het regiment. Gedurende het diner had zich een groote menigte in de zalen bij «Reiss- ner" verzameld, om het «Festspiel" bij te wonen, dat door luitenant Moriz Eichborn was vervaardigd. Het bestond uit vier afdeelingen, waarin de voor naamste episoden uit de geschiedenis van het regiment in dichtmaat ver toond werden. Handelsblad Keizer Wilhelm heeft zich weer in zijn oude kracht getoond, alle ge ruchten over zijn minder gunstigen gezondheidsstaat ten spijt. Bij gelegen heid van het honderdjarig bestaan van de Hannoversche regimenten ant woordde de keizer op een toast van prins Albert, die hem gelukwenschte met zijn herstel. Zijne Majesteit sprak van de roemrijke traditie,die hij hoopte, dat ook de feestvierende regimenten zouden hooghouden. Met een driewerf «hoera" besloot de keizer zijn speech, die met heldere, luide stem werd uitgesproken. Ook de plechtige dienst in de garni zoenskerk werd door den keizer bij gewoond. Hij werd daar ontvangen door prins Albrecht, den veldmaar schalk graal Waldersee en den com mandeerenden genei aal VonStünzner. De militaire predikant dr. Rocholl leidde den dienst. Kort na twaalven had op de Water- looplatz een groote parade plaats. Het volk juichte den keizer hartelijk toe. Rusland en Japan. Ontegenzeglijk leven wij ten op zichte van de wederzijdsche verhou ding tusschen beide landen in dagen van spanning Alarmeerende bench- ten -olgeri elkaar slag op slag. Wel iswaar ziet men vele mannetjes in de maan en wordt een grout deel van de oorlogsgei uchten weer subiet tegengesproken, maar alles wijst toch op een gespannen toestand. Zoo deelde het telegram-agentschap «Havas" uit Tien-Tsin mede: «Men verzekert, dat Japan aan Rusland een ultimatum gezonden heeft." Daarna verklaarde het Russische gezantschap te Londen, Zondagmor gen, dal er van een ultimatum niets bekend was. En uit Peking werd, alweer uit naam van Engeland, ver kondigt, dat er geen ultimatum was. De «Manch. Courier" beweert zelfs, dat een handelshuis te Manchester Vrijdagmiddag een telegram ontvan gen zuu hebben van den volgenden inhoud «Alle zaken zijn geschorstde ooi log is hedenmiddag verklaard." Het blad voegt er bij, dat bet betiokken handelshuis dadelijk alle zaken met Japan heeft gestaakt. Echter heeft de Japarische gezant to Londen het bericht van de oor logsverklaring onmiddelijk tegenge sproken. Men meldde uit Tokio, dat ten gevolge van een ongesteldheid van den Russischen gezant Rosen het antwoord van Japan nogjiiet is over handigd. Dat de Engelsche admiraliteit, met het oog op den toestand in het Uiterste Oosten gezegd heeft: Enge land is altijd gereed" zou er weer op wijzen, dat de Britten ook een woordje willen meespieken Maar de laatste berichten uit Pe ter-burg luiden weer geruststellend. Zij zeggen: De ongerustheid en alar meerende persberichten ten spijt, ge looft men in Russische diplomatieke kringen, dat voor 't Russisch-Japansch geschil een vreedzame oplossing zal gevonden worden. De Japansche legatie te Londen ontvangt tal van dienstaanbiedingen in geval van oorlog. Militairen, oud- zeeofficieren, doctoren, vei pleegsters en zelfs burgerlijke ambtenaren ver klaren zich bereid onmiddelijk naar Japan te vei-treil ken. De aanbiedingen Tegen liet gele gevaar. De Zuid-Afrikaanscho bladen deelen den tekst mede van een petitie, in de Kaap opgesteld en van zeer veel handteekeningen voorzien. Zij zal den koning worden overhandigd en bevat het verzoek zijn goedkeuring te weigeren aan het voorstel om Chi- neescho werklieden voor dc mijnen te bezigen. De petitie zegt, dat de invoer van dezen de zwarten tot werkeloosheid zal doemen, daar deze den lust tot den arbeid zullen verliezen. Wanneer de Chineezen burger-.of staatsrechten zullen hebben verkregen zal de Transvaal een Chineesche ko lonie worden, en zoo zij die niet ver werven, zal de Transvaal in een slavenstaat verkeeren. Natuurlijk kan er dan onmogelijk iets komen van een federatie, der Zuid-Afrikaansche koloniën. Er is alweder een reus op weg naar Europa, namelijk de reus Hogn, die aan boord van «La Savoie" uit New-York naar Frankrijk vertrok. De colossus is 2.55 M. lang 10 centimeter korter of liever minder lang dan de van hier gevluchte reus Machnow. Aan boord van het stoomschip moest men twee kajuiten tot één maken en een bed van 10 voet maken om hem te kunnen logeeren. Bij Marburg zal, in een bosch, op kosten van de Pruisische Regeering, een inrichting voor het bereiden van verschillende soorten van «heilserum" voor menschen en dieren worden geslicht. Professor Behring, de ontdekker van het serum tegen diphtheritis, zal aan het hoofd daarvan staan. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Zondag 27 Dec. des voormid dags half elf zal de Godsdienstoefe ning in de Remonstr. kerk worden geleid door Ds. J. J. van Hille, uit Zaandam. Toonkunst. Onderdezeer verdienstelijke leiding van den heer M. W. Petri, gaf de Zangvereeniging van de plaatselijke afdeeling der «Maatschappij tot be vordering der Toonkunst" hare 56ste uitvoering. Het programma vermeldde: «Acis und Galatea" van Handel en «der XCVste Psalm" van Mendelssohn. «Acis und Galatea", pastorale van G. Fr. Handel is, zooals Heye in zijn inleidend woord (in de teksboekjes) opmerkte, een der reinste en rijkste scheppingen van Handel op 't gebied van het wereldlijk gezang, In 1709 als Cantate gecomponeerd, onderging het werk in de volgende jaren beduidende wijzigingen, doch het werd twintig jaren later weder tot de vorm van 1719 terug gebracht. Mozart voltooide eene instrumentale bewerking der orgelpartij, doch de moeilijkheid om die bewerking in het bezit of in gebruik te krijgen, noopte onzen landgenoot Verhulst een nieuwe bewerking te volvoeren. «Acis und Galatea" is eene fabel, waarvan hier een beknopt overzicht volgt: (ontleend aan de inleiding van dr. J. P. Heye). «De Griekschc oudheid verplaatst ons in een Siciliaansch dal, waaruit een kleine rivier, die nog heden Acis genoemd wordt, naar zee stroomt. De overlevering zelve luidt, dat de schoone zeenimf Galatea uit liefde tot een herdersknaap Acis mensche- lijke gestalte heeft aangenomen, en met hem te midden der gelukkige herders zalige dagen slijt, totdat Polypheem, het reusachtig eenoogig monster, dat van Jupiter heet af te stammen (en dat we in de Ulysses- sage terugvinden en zijn straf zien ondergaan!) insgelijks in liefde voor haar ontbrandt. Met schimp door Galatea afge wezen, en door de liefkozingen van het getrouwe paar in woede ont stoken verpletterd hij uit wraak Acis onder een rotsblok. Nadat nu de herders de dood van Acis betreurt hebben, troosten zij Galatea, die in wanhoop weeklaagt, met de herinnering aan haar god delijke afstamming en met de macht die haar geschonken is om aan Acis onsterfelijkheid te geven, door hem te veranderen in een zilverheldere vloed, die als een zegenrijke goden telg door het dal in zee stroomende, zich weer met haar vereenigen zal, hetgeen Galatea volvoert." «Acis und Galatea" werd succesvol uitgevoerd. Vooral de begeleiding was uitmuntend, en de medewerking van de strijkorkestklasse der Muziekschool en orgelbegeleiding van mejuffrouw H. J. F. Mezger hebben tot dat succes enorm veel bijgedragen. De strijkorchestklasse bewees in den heer van Aaken een zeldzaam, niet genoeg op prijs te stellen leeraar te hebben. Ook voor de solisten hebben wij veel lof. In 't bijzonder voor mejuf frouw M. van Rhijn (Galatea) uit Utrecht, die met haar beschaafde dictie, met haar klaar en rond ge luid ons heerlijke oogenblikken heeft bezorgd. Vooral de aria: Herz, der Liebe süsser Born, Sei fortan ein Silberquel! enz., werd innig mooi door haar gezongen. Doch ook de heeren Frans An- dreoli (tenor) uit 's-Gravenhage en Ludwig Breeuws (bas) uit Berlijn, verschaften ons veel genot. De koren klonken goed en gaven blijk van ernstige oefening. Over het algemeen mocht de uit voering van «Acin und Galatea" ge hoord worden. «Der XCVste Psalm" van Felix Mendelssohn Bartholdy, welke geen nadere toelichting behoeft, werd even verdienstelijk uitgevoerd als «Acis und Galatea". Vooral de heer An- dreoli had daarbij volop gelegenheid het publiek van zijn mooi tenorge luid te doen genieten. De heer Petri had wel gelijk toen hij zeide, over tuigd te zijn, dat het onnoodig was voor den heer Andreoli de toege vendheid van het auditorium in te roepen voor het feit, dat buiten 's heeren Andreoli's schuld, deze onvoorbereid zong. Maar ook mejuffrouw van Rhijn zong bijzonder waardig, daarbij voor treffelijk gesecondeerd door mej. Johanna Petri, voor het Amersfoortsch Toonkunst-publliek geen onbekende. Wel beschikt mejuffrouw Petri over een krachtiger orgaan, dat vooral in een kerkgebouw tot haar zijn komt, doch in een zaal als die van Ami- citia, in 't algemeen voor kamer muziek is ons het geluid van mejuf frouw ven Rhijn even lief. De klavier-begeleiding van mejuf frouw M. E. van Driel was als al tijd voortreffelijk. Ook de koren waren in deze Psalm uitstekend. Een goedgeslaagde Toonkunst avond, die meer belangstelling ver diend hadt als thans het geval is geweest. De zaal was tenminste echt Amers foortsch leest: «slecht bezet." Nieuwe Ncderlandselie Opera. Op veler verzoek van lamiliën buiten Amsterdam heeft het Bestuur dei- Nieuwe Nederlandsche Opera (van liet Paleis voor Volksvlijt), besloten eene middagvoorstelling te geven van «Her bergprinses" van Jan Blockx op Zondag 27 December a. s., ten einde nu ook builen wonenden in de gelegenheid te stellen eene opvoering van deze opera te kunnen bijwonen. De op voeringen van «Herbergprinses" heb ben te Amsterdam als elders buiten gewoon succes Do achtste voorstelling te Amsterdam vond plaats voor eene uitverkochte zaal. De bezetting van deze opera is voor de matinee geheel dezelfde als bij de avondvoorstellingen De leiding van dit werk is in handen van den Heer J. A. Kwast en de regie van den Heer Jacq. Coini, terwijl do verdeeling der partijen is als volgt Rita-Mevr. F. Coini Franisca. Merlijn de 11 r. D. Pauwels. Rabo de llr. Jos M. Orelio. Marcus-de llr. Henri Maal. Katelijn-Mevr. C. Dirck v.d Weghe. Reinilde-Mej. A v. Overeen). Bluts- De Hr. P. Koster. De Zusters van Rita De Dames M Lisjaljet, A Wibbels en B Mathijssen. Een oude Dienstmeid Mvr A Langerak v. Ommeren. Een Zanger-de llr. A. Moerings. Twee vrienden van Bluts-de Heeren S. Kapper en .1. Geeninger. Een oude Boer de llr. A. Ilille. enz. enz. een groot kinderkoor en versterkt orkest In de 2e acte de groote carnavals cène. De voorstelling vangt aan te 1J/» uur, en eindigt te 4-*/» uur. Plaatsen kunnen van afheden be sproken worden bij den Bureaulist van het Paleis voor Volksvlijt van 10—4 uur. - Gemeenteraad. In de Dinsdagmiddag, onder voor zitterschap van Jhr. J. VV. A Barchnian Wuytiers gehouden raadszitting waren de heeren van Kalken en Veis Heyn (met kennisgeving) afwezig. De notulen der vergadering van 24 November j I. werden, na vooi lezing door den secretaris,Jhr mr. B. W.Th. Sandberg, ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen waren a Van Z Ex den Min. v. Binn.Z. mededeoling van Z.Ex's berusting in de benoeming van de heeren Koop- mansen Drossaard tot tijd. leeraar aan de Burgei av ondschool b. Van Ged. Staten de goedkeuring van het aanvuilingskohier der inkom stenbelasting over 1903; c. id. bericht ontvangst van de ge wijzigde vei ordening op de slraat- politie d id goedkeuring van 'net raads besluit tot liet verhuren der houvv- manswoning op Ma Retraite; e. id. goedkeuring van het raads besluit tot ruiling van grond aan den Zuidsingel: f. id. goedkeuring van de rekening der schutterij over 1902 en der be grooting voor 1904; g. Uittreksel vari het Kon. Besluit tot goedkeuring van het besluit van Ged. St om de jaarwedde van den Burgemeester te brengen op f-250ü, van den secretaris op f2400 en van den gemeenteontvanger op f2000. h. Van Ged St. een missive inhou dende goedkeuiing van het raads besluit tol heffing van 50van bet vuur- haven- en tongeld. {a—h voor kennisgeving aange nomen.) j. Voorstel tot onbewoonbaar ver klaring van drie woningen in de St. Agatha-slraat. Op voorstel van den voorzitter wordt eene commissie van onderzoek benoemd, bestaande uit de heeren Van Eek, Hamers en Tromp van Holst, (naar de afdeelingen verzonden.) k. Mededeeling van B. en W. dat in plaats van den heer E. Wever, tot ondervvijzbies aan de Herhalingsschool is benoemd mej. Van Eek van Voort huizen I. id. der toekenning van de rangen en regeling der jaarwedden der amb tenaren ter secretarie; (k. en I. voor kennisgeving aangenomen). ii. Een aantal requesten van vóór- en tegenstanders der kermis (geren- voyeerd naar de afdeelingen); o Bericht der commissie van Toezicht op het L O., waarbij woidl medegedeeld, dat in de veigadering der commissie de volgende rooster van aftreding is vastgesteld, 18U4 de heeren Veis Heyn, Vermolen en Bolk. 1905 Mevrouw liagedoorn, Jonkvrouwe Sandberg, Geisweit van der Netten en dr. Jorissen. 1906 de heeien Reynders, Genitsen en van Drenth. p. Dankbetuigingen van den ge meente-secretaris en -ontvanger voor de regeling hunner jaarwedden. q. Een request van de Erven van Zahngen, hetwelk op verzoek van den heer Heilygers wordt voorgelezen, waarin wordt verzocht tegen vergoe ding van f300 te mogen uitbouwen aan den kant der Zuid-Singelgracht. De Agenda. 1. Voorstel om Burg. en Weth. te maclitigen tot het aangaan van een overeenkomst met mr. 11. J. 11 Baron Van Boetzelaer ter verkrijging van een barak voor besmettelijke zieken. Vernolg zie Bijvoegsel. 374e SIAAISLOTFUIJ. Derde klasse. Trekking van 23 Dec. 1903. (500 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwebee te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f 400 op No. 2386. Prijzen van f 45. 1089 2363 2845 6984 8324 11772 13600 18910 20086 en 20097. Te zamen 11 prijzen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 17 tot en met 23 Dec. 1903. Geboren: Gerritje, d. v. A. Vos en D. M. Klomp. Alijda Anna, d. v. W. van Goinga en A. van den Akker. Adrians, d. v. T. F- Koops en E. Muffs. Willem Theodoor, z. v. G. Zweers en B. Jacobs. Willemina Maria, d. v. M. van den Brink en W. M. Lamers. Johannes, z. v. J. van Loenen en H. J. Haenen. Gerbrand, z. v. G. van 't Klooster en L. Herder. Gerritje, d. v. D. van de Vuurst en A. van den Hoek. Aalt, d- v. L. van Putten en A. van den Berg. Ni colaas, z. v. N. J. Vervoort en A. Steusel. Arie, z. v. J. van Goor en H. A. Maters. Bernardus Wilhelmus, z. v. J. Matser en P. B. van Logchem. Petrus Jo hannes, z. v. J. F. van Doorn en H. Bosman. Cornells Johannes, z. v. C. J. van den Heuvel en H. Q. Berg. Jaeobus Hen- drikus, z. v. P. Wellerd en C. Kuffer. Ondertrouwd: H. P. A- Blaeser en A. L. H. Maas. GehuwdN. D. Bfftelaar en M. H. van der Horst. P. A. Manné en J. Hage- man. F. van Slooten en E. A. ten Hoove. Overleden: Hendrikus Wilhelmus Lu- cassen, 68 j., wedr. van H. Jansen. Evertje de Ruiter, 80 j., wed. van W. van den Hoek. Barend Kamphorst, 4 j., Cornells Dijkhuizen, 73 j., wedr. van P. van Dijkhuizen. Johannes van Brakel, 69 j., wedr. van W. Bianco. Dirk Heetkamp, 83 j., wedr. van G. P. Huffgen. Gerritje Methorst, 81 j., wed. van F. Kroes. Willem Schimmel, 39 j., echtg. van G. van Zwol. Willem Arlar, 36 j., ongeh. Aaltje Kok, 54 j., echtg. van H. van Grol. Reclames. De Influenza is nabij I Bij honderd duizenden kan men gedurende deze laatste vijftien jaren de slachtoffers der Influenza tellen. De influenza begint met niezen en eindigt met ^verwikkelingen. Zij onderdrukt de/sterkste njan, zij martelt hem door koortseijf en rillingen, Zij maakt er een prooi van voor de longontsteking, bronchitis, tering en airJere ziekten-'die over 't algemeen doodelijk zjfn. De ïnffuenza is nabff! Gij znlt er niet aan ontsnappejl dan onder .voorwaarde dat gij Uwe krachten ^onderhoudt, ,Öoor een rijk en zuiver bloed tejèicbben. Indien de kiemen der influ enza in,«uw lichaamsgestel dringen en als uw bloed verzwakt en/arm is. alsdan zijt gij het aangewezene slachtoffer van de griep. Dooi* van lijd tol lijd de Pink Pillen te nemen kunt gij U voor dpze vreeseiijke ziekte wachten. Wanneer gij do' Pink Pillen na het slimste tijdpeijk der influenza neemt zullen zij de her- stelliijg verhaten en U behoeden voor de noodlettige tjévolgen dezer ziekte. De Heer R. tl it vers, landbouwer te Schoonoord, Drenthe, heeft zijne gezondheid en krachten door ae Pink Pillen teruggevonden. ledVreen van mijne omgeving, zoo schrijft hij. vvas verwonderd omtrent de verkregene resuljialen door de Pink Pillen. Mijn zwakte was, «oodanig dat ik niet meer op mijne heenen kon slaan. Men .dacht dat ik een borstlijder was geworden.-Ik had den eetlust verloren. Zeer óver delink ïhlten met roem hebbende hooren'-zpr-eken, weiKchte ik ze ook te probeeren en na verloop vaft' veertien doozen gevoelde ik mij veel heter. Ik heb de behandeling voort gezet en korten tijg: daarna was ik geheel en al hersteld. Een ieder moet jjweten dat de Pink Pillen de woudervolste hernieuwen van het bloed zijn en dat zij onovertrtffelijk zijn tegen, bloedar moede, bleekzucht: ^eurasthénie, maagkwalen, algemeene zwakte, schede hoofdpijn, oorsuizin gen, zenuwpijnen, hmp.jicht, rheumaljek. Prijs f 1.75 de doosVj f 9.per 6 daözen. Ver krijgbaar bij SnahiliévSteiger, 27dototterdam, hoolddepothouder voon^Iederlanfl^n Apotheken. Franco toezending tegè^ po^HCssel. Ook echt verkrijgbaai* woor Amersfoort en omstreken bij A. VAN DE WEG, drogist en A. DE MUFS. Kerkstraat 90, Hilversum. DE NOTARIS te Amersfopït zal op Woensdag 30 Deceipber 1903 des voor middags 9' uur ten huize van P. RUIZEN'DAAL aan de Groote Nachteghalsteeg 16 te Amers foort) 1 gladtands bruin ppard, 1 aftands merrjepaard. 1 zevenjarige hit, 1 melkgevende geit, Utrechtsch wagentje, goederenwagen, boe renmagen, dogcart, stortkar, 3 stel paardentuig (compleet,) tuigenkist, eene partij goed ge wonnen hooi, eene partij zomer roze, sDV>9; riet, strooijing, mest, snijbank ihet mes, boonen- staken,slieten, brandhout, man den, kljten, pannen, land- bouw- en deelgereedscijïtppeii, voor af- braak een groote Schuur en eeq.' hooiberg en eindefyk en hetgeen verder tëv^pefschijn zal worden gebracht. Daags te voren te bezichtigen. NB De koopen tot en met f 10 benevens de onkosten contant; daarboven op dag 1 MFI 1904 mits 2 soliede den notaris bekende borgen stellende. Société Anonyms. Avmi mj 1.40 d/ Liter v verzegelde b^niande fleacn Liter, voorzien van het fi f. van hamel njEjr ROOS. Proefflesch k f 1.30. Uitsluitend verkrijgbaar

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2