BINNENLAND. Gemengd Nieuws. van 't personeel bevredigd, een aan merkelijke verbetering is toch inge treden, die vooral voldoende zal blijken, als de Minister in even gun- stigen zin beslist omtrent de wenscheri van 't dozijn kamerleden, die ver schillende overgangsmaatregelen enz. bepleitten, als hij welwillend was in zijn antwoorden. Dat uit 's Ministers antwoord echter bleek, dat hij zich goed in de zaak ingewerkt had, kan niet beweerd worden. Eiken keer als deze Minister iets verdedigt, vragen we ons af: hoe moet dat toch gaan, als de tariefwetten eens aan de orde komen? Na 't belastingwezen 't hoofdstuk, dat een goed deel onzer belastingen verslindt, n 1. Oorlog. Den geheelen Zaterdag werd aan de algemeene beschouwingen besteed, die toch niet erg vijandig waren. Wel sputteide de heer Ter Laan in een langdradige redevoering veel tegen over straffen, enz., maar deze heer wordt zoo weinig au séiieux genomen bij deze dingen, lat in de heele Kamer letterlijk nie mand naar hem luisterde, zelfs zijn eigen vrienden niet. Toch was wat hij o. a. over de slechte traktementen der onderofficieren zeide niet onbe langrijk. Trouwens de heeren Seret en Duymaer van Twist hamerden ook op dit aambeeld. Tegen verhooging der offiiierstraktementen verzette zich niemand laat ons hopen, dat 't vol gend jaar nu 't kader eens aan de beurt komt. Do heer Tydeman haalde nog eenige zonderlinge staaltjes op van 't beheer aan 't departement van oorlog, o.a., dat men er een voorraad achterlappen voor schoenen had, voldoende voor 14 jaar enz. Toch werd t dien dag laat en te ongeveer zes uur was bijna niemand meer in de Kamer. Opmerkelijk was echter het groepje vrijzinnig-demo craten, die vooral als de Voorzitter een woord zeide,nauwlettend toeluisterden. Wat was er toch aan de hand? 't Bleek aan 't einde der zitting. Toen nog meer leden vertrokken waren, stelde de Voorzitter voor, 't wetje betreffende de zeven millioen voor snelvuurgeschut ook nog maar op de agenda te plaatsen. De memorie van antwoord was nota- bene den vorigen avond eerst inge komen. En nu vroeg de heer Drucker dadelijk 't woord, om zich tegen die overhaaste behandeling te verzetten. Gestemd kon er natuurlijk niet worden en de Voorzitter trok dus voorloopig zijn voorstel in. Den volgenden Maandag kwam hij er echter op terug. Niet zoo in eens, maar te onge veer vier uur, toen de neuzen geteld waren en rechts niet meer zooveel ledige zitplaatsen waren als in den aanvang der vergadering, 't was nu de vrijzinnig-democraat de heer van Raalte, die 's Ministers voorstel krach tig bestreed. De heer Melchers gaf ook nog een zetje, maar met 36 tegen 32 stemmen werd tot behandeling besloten, 't Ging bijna rechts tegen links. Alleen de heeren Staalman en De Rarn stemden tegen, de libe ralen Tydeman, Goedkoop en Van Karnebeek voor behandeling, de laat- sten aldus tot bun schande mede werkende om deze geweldige uitgaaf en door te jagen, zonder dat de meeste leden zelfs lijd gehad hadden, de stukken goed te lezen. Toen dan ook Dinsdagmorgen daarop 't wetsontwerp in behandeling kwam, werd over de eigenlijk tech nische kwesties alleen door den lieer Tydeman gesproken, die als voorzitter van de commissie voor rapporteurs natuuilijk de zaak wel goed bestu deerd had. Geprotesteerd tegen de uitgaaf werd vooral door de heeren Troelstra, Staalman, Drucker en Smeerige. ver dedigd weid de zaak door de heeren Seret eri Talina, welke laatste bij deze gelegenheid zelfs wist te spreken van de beste tradniën der anti-re volutionaire partij, 't Korte woord van den heer Nolting, die wees op de tegenstelling met 't aanstaande vredesfeest en op den honger, die hier en daar in ons land geleden werd, was voorzeker op zijn plaats. Opmerking verdient, dat van de rechterzijde behalve de heer Staalman ook de katholieke leden De Ram, Artz, Janssen en Passtoors tegen stemden. De Patrimoniumman Van der Vliet stemde als altijd met de Regeering mee; de heer Bijleveld was afwezig; toch geen kanonnenkoorts? Links stomden alle vrijzinnig-de mocraten tegen. Van de oud libeialen stemden de heeren Hennequin, Van Styrum en Van Foreest tegen, de andere 2es vóór, zoodat 't wetsont werp met 50 tegen 38 stemmen werd aangenomen. Den vorigen avond had de Kamer haar jaarlijks offer aan Oorlog ge bracht. De goudverslindende vesting Amsterdam vroeg weer voor den aanvang van den bouw van nieuwe forten di ie ton. De heeren Bos en Borgesius, elk met nog twee geest verwanten, waagden een stormloop op deze nog niet gebouwde forten, maar zelfs doze nog ongebouwde on- derdeelen van de groote vesting bleken zoo sterk, dat de aanval werd afge slagen. Vier en veertig leden stemden tegen, vijf en twintig voor 't amen dement-Bos c. s. Toen volgde de heele oorlogsbe- grooting, waartegen zich 21 van de 69 stemmen verklaarden. Waai lijk deze Regeering staat in 't teeken der militaire uitgaven. Als hoofdstuk VIII afgeloopen is, volgt natuurlijk hoofdstuk IX, d. i Handel, Waterstaat en Nijverheid. De belangstelling is er dan bij de Kamer al geheel uit, maar bijna elk lid heeft wel wat op zijn hart in 't belang van zijn district, welke last er dan ook noodzakelijk af moet. 't Schijnt wel, of de deftige Minister De Marez Oyens de baas van een drukbeklanle kroeg is, waar telkens een andpre klant voor de toonbank komt om bediend te worden. Alleen geen bitter, klare of welke van deze heerlijkheden meer wordt gevraagd, maar een brug, een sluis, een kanaal een weg, een station, een tram, een postkantoor en wat niet al meer. Men zal van deze verlanglijst geen afdruk hier wenschen. Alleen 't debat over de spooi wegen had belangrijk kunnen zijn, als de enquête al verder gevorderd was. Nu hield de heer Melchers een langdradige rede, waarin vooral merk waardig was, dat hij de onwettigheid ging betogen van 't nieuwe art. '1)3 bis in 't spoor wegreglement, een artikel geheel ten voordeelo van de arbeiders. Als men zich nu herrinnert, dat de heer Schaper ten vorigen jare deze maatregel juist aanbevolen had, begrijpt men, dat laatstgenoemde zich boos maakte en den heer Melchers verweet de Regeering in den rug aan te vallen tegenover de spoorwegmaatschappijen en dat terwijl zijn «vriend" Melchers op ge bied van wetsuitlegging «toch ook 't buskruit niet uitgevonden had". 'tWat bepaald vermakelijk. Over landbouw voerden heel wat sprekers 't woord, maar wegens 't late uur op den dag voor Kerstmis kwam toch de zaak niet tot haar recht. De kwestie-Lindeman is uitgesteld, doordat de heer Drucker een inter pellatie daarover aanvroeg. Op aandringen van den heer Kete laar verklaarde de Minister zich beieid een suppletoire begrooting in te dienen beti effende 't personeel van post en lelegraphie, waarop alle spiekers nu van 'l woord afzagen. Met kunst- en vliegwerk is dus de begrooling afgehandeld. In Februari komt de Kamer weer bijeen. Ze zal ongetwijfeld in 1904 hard moeten werken, want de Regee ring moet in dat jaar haar meeste wetten in 't Staadsblad krijgen. Anders loopt 't mis rnet de balans. Rijksverzekeringsbank. Met 1 Februari II. is de Rijksver zekeringsbank in werking getreden en in de elf maanden, op enkele dagen na, die sedert zijn verloopen, zijn niet minder dan 38000 aangiften van on gevallen bij haar ingekomen 1 Te Heerlen zal een groot zieken huis gebouwd worden ter verpleging van ruim 100 zieken. Zondag 24 Januari zal ook in de Groote Kerk te 's Gravenhage het 25 jarig verblijf van H. M de Koningin- Moeder in de Residentie plechtig her dacht worden. Bij de godsdienstoefe ning, bij te wonen door II. M. de Koningin-Moeder met gevolg, zal de hofprediker dr. G. J Van der Flier voorgaan, terwijl de Christelijke zang- vereeniging «Excelsior" drie gewijde koornummers zal zingen, met liet orgel begeleid door den heer A. N Koopman Deze plechtigheid zal, als gewone godsdienstoefening, vooor eenieder toegankelijk zijn. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De Directeur van het Postkan toor bericht dat op Nieuwjaarsdag geen postpakketten worden aange nomen en geen postwissel- en qui- tantiezaken woiden behandeld. De gewone wekelijksche repe titie van het symphonieorkest «Jubal" zal a.s. Zondag-namiddag te half één gehouden worden, om daarna weder geregeld des Vrijdagsavonds te 8 uur plaats te hebben. Liefhebbers van schaatsenrijden mogen tevreden zijn. Reeds gisteren waren de banen van «de Maat" ge opend en heden zal ook de ijsbaan bij Monnikendam geopend zijn. Beide banen hebben uitstekend ijs Zij die bang zijn vooi een \eire wandeling kunnen nu naar Monniken dam, waar men het ook voor toe schouwers zeer gerieflijk heeft inge richt, terwijl fietsers en zij die van een fiissche wandeling genieten willen, hunne verdere tocht vergoed krijgen door een ruimere baan. De nieuwe ijsbaan wordt 's avonds van halfzeven tot tien uur vei licht. Op «do Maat" wordt Vi ijdagmiddag een rnatinée gegeven De heer H. Klerk, tijdelijk klerk ter Gemeente-Secretarie alhier, is be noemd tot 3e Commies ter Gemeente- Secretarie van Wormerveer. De Weerbaarheid op manoeuvre. In de heide tusschen Zeist en Amersfoort werden Tweeden Kerst dag veldoefeningen gehouden door de verschillende afdeehngen van «Volksweerbaarheid." Het hoofdidee dezer manoeuvre was, dat het grootste gedeelte van oris land in handen van den vijand (Oost-partij) was, en daarbij ook Amersfoort en Utrecht, welke plaatsen flink waren bezet. In de Nederstichtsche bosschen, ten Westen der Geldersche Vallei, heeft zich em sterke pailij weeibare man nen verzameld, wier doel is de Utrechtsche en Amersfoortsche wa terleidingen, waarvan In t pompstation nabij het station Soesterbeig ligl, te vernielen, om Utrecht en Amersfoort dus van water te berooven. Om dit te volvoeren, marcheerde de aanvallende (Oost-)partij onder het opper-commando van den kapitein van het Nijineegsche Vrljwilligercorps, naar Oud Leusden, waar nabij het kerkhof, aan den voet van het rneei dan acht eeuwen oude torentje de beschikbare macht in drie gelijke afdeehngen werd gesplist. Twee kre gen (denkbeeldig) last Utrecht en Amersfooit te verkennen, terwijl de 3e onder commandant Schoemakers den aanval zou doen. De afueehng onder commando van kapitein Schoemakers weid weder gesplitst in tw ee onderafdelingen, die opr ukten onder commando der heeren Schoemakers en Enthoven. Deze moes ten trachten door het kamp van Zeist den Stomperd te bereiken, en dan een fiontaanval te doen, terwijl de hoofdcommandant Oostwaarts naar Kamphuis trok om er een flankaan- val te doen. Tusschen beide colonnes in werd een gedeelte als algemeene reserve achtergelaten. Bij twaalven vingen de manoeuvres der aanvallende partij aan met op te rukken naar het Lageveen (ten Oosten van den weg Amersfooit Driebergen). Militaire wielrijders wer den uitgezonden om te zoeken naai de afdeeling-Driebergen, waarvan ver wacht werd, dat zij zich hier met de hoofdmacht zou vereenigen. Wij volgden de colonne onder kapitein Enthoven, die zijn opdracht als volgt vervulde Van het Lageveen uit werd opge marcheerd naar de Leusder heide, benoorden de schietbanen. De compagnie werd verdeeld in vier secties, waarvan de eeiste sectie met 7 wielrijders de voorhoede uit maakte en de diie andere als hoofd troep volgden. Als verkennings-detachement zond de voorhoede 10 man en 5 wielrijders vooruit. 'tWeer was prachtig. Hoe gedekt wij ook moesten marcheeren, toch hadden wij gelegenheid genoeg onze kijkers om ons heen te richten en te genieten van de mooie natuur om Amersfoort. Tegen twee uur was men in het kamp van Zeist, en nog altijd had men van den vijand niet het minste ontdekt. Men verwachtte nu elk oogenblik een treffen. Bij den «Eifleltoren", in het kamp van Zeist, werd onze macht in twee afdeelingnn verdeeld, een rechter- en hnkeiflank, terwijl de 3e en 4e sectie in reserve bleien De reserve gaf 10 man als achter hoede De afstand tusschen reserve en hoofdtroep bedroeg 250 M De voorhoede en de flankdekkin- gen zonden elk een aantal patrouilles op 200 M. voor hun flanken uit. Het kamp bleef geheel onbezet, en zoo was het ook met de bosschen tusschen het kamp en den Utrecht- scher,straatweg. Toen wij dien straatweg reeds ge naderd waren, kwam het eerste be richt, dal men op vijandelijk* troepen was gestooten. Een vijandelijke patrouille, steik 6 wielrijders en 15 man, werd afge sneden en opgelicht. Zonder eenigen tegenstand bereikte men nu de heide aan den anderen kant van den straatweg op 300 M. van den Stomperd, zonder eenigen tegenstand en zonder een schot te hebben gelost. Onze colonne was nog onvermoeid en onversaagd want de geweren jeukten den mannen in de handen en met zichtbare blijdschap werd het bevel tot den aanval ontvangen. De voorhoede loste zich op in een tiraiilenrlinie en pakte liet front aan, terwijl do ffankdekkingen nog ver stel kt werden. De flanksecties, waarvan de lech- ter door middel van eene gevechts patrouille voeling had met kapitein Schoemakers' tioep. hadden in op dracht te overvleugelen, wat volmaakt gelukte, daar zij ongezien tot op 150 M. achtereen instelling liggende afd. van 60 man, onder bevel van een luitenantder infanterie,konden komen, en die in den rug aanvielen, hetgeen door een scheidsrechter werd beëin digd, toen de tirailleurslinie in front last kreeg, onder dekking der linker flank voorwaarts te rukken. Terwijl in de verte de hoera's uit klonken boven liet geratel van het geweervuur, toeterde een der hoorn blazers het signaal voor den aanval, 't Wordt nu tijd om flink te attaqueeren, Volgt nu dapper uwen commandant, Hoe do vijand zich moge weren, Tegen ons is hij toch niet bestand Toen brandden ook bij ons de salvo's los en weldra ratelde het snelvuur en snelden de tiralleurs, als de golven op het stiand, over de heide. Door onze kijkers namen wij Schoe makers' zegevierende troepen waar, eu ook voor ons uit vluchtende pa trouilles en wachten, en 't was ver makelijk te zien, hoe de gladheid en de oneffenheden van hel terrein menigeen deden duikelen. Toen klonk het signaal: «Loopt nu hard, loopt nu hard, wees nu maar vlug. «In den pas. in den pas één, twéé, drie, één, twéé drie." Plotseling hoorden wij ook de salvo's der lihkeiflank en overal uit de beukenstruiken, die als kopjes over de heide verspreid lagen, kwamen vijanden te voorschijn, die precies als de hazen, die door het knallen der geweren worden opgeschrikt, deden wat des hazen was. Aan den horizon teekpnden zich scheidsrechters en troepen stei k af en, terwijl juist de stormloop werd gecommandeerd, verscheen het mooie profiel van een lenig paardje en een tiompetter, die zijn instrument aan den mond bracht, liet sein tol staking van het gevecht werd gegeven. 't Bereikte ons al even plotseling als de manschappen, op wier gezicht de teleurstelling duidelijk te lezen stond. Zij hadden zoo gaarne gestormd Rondom den wateitoien verzamel den zich de weerbaarheidsmannen. Tijdens de rust nam kapitein Fabius het woord. Hij heette allen welkom en daarbij in de eerste plaats de heeren officieren en verdere belangstellenden, die door hunne aanwezigheid sym pathie hadden betuigd met het streven van «Volksweerbaarheid." Het hoofddoel van dezen dag, zoo zei spr., is in de eerste plaats geweest, met een daad te bevestigen, wat reeds lang in theorie werd verkondigd, nl. dat het mogelijk is, van Nederland een weerbaar volk te maken. Verder is deze velddienst de beste gymnastiek, de vruchtbaarste lichaams oefening. Vooral zelfbeheersching moet wor den aangekweekt. Spreker eindigde met een scherpe critiek op de vei richtingen van dezen dag. Vervolgens nam kapt, jhr. Ram, die Nederland in den Transvaaloorlog vertegenwoordigde, het woord, waarbij hij allen dankte, dat zij een rustdag hadden prijsgegeven orn zich te oefenen en weerbaar te maken. Hij was versterkt in zijn meening, dat weldegelijk van hel Nederlandsche volk was te maken een weerbaar volk. Nog voerde kapitein Schoemakers het woord. Hij merkte op, dat door te late aankomst de manoeuvres bijna twee uur te laat aanvingen en daar door de aanval een uur te laat ge schiedde. De heer Fabius besloot den dag met eene krachtige opwekking «Wij moeten van Nederland maken een bijenkorf Wee hem, die er zijn poot insteekt. Nu zijn we een vliegenpapier, waarop alleen een natten vinger is te halen." Even voor vijven kwam men te Amersfoort aan en met muziek ging het de straten door. Wij hopen dat deze oefeningen ook wat meer belangstelling hebben gebracht onder de Amersfoortsche jongelui, en dat ook hier weldra een sterke weerhaal heidafdeeling moge gevestigd zijn. Hedenochtend gaf de heer Neel- meijer uit Apeldoorn op een terrein van de heeren Berns Co. aan de van Persijnstraat eenige goedgeslaagde proeven van het blusschen van begin- bianden met den door hem gefabii- ceeide Theo-fakkel. Poetskatoen ge drenkt met petroleum, benzine, boog- opvlammende vernis werd met enkele «lagen van de fakkel gedoofd, zelfs een grootere brand van een met petroleum bespoten schutting werd in een oogwenk gedoofd. Ons inziens mag en zal do Theo- fakkel welhaast in geen enkel gebouw ontbreken. Men schrijft uit Amsterdam van j.l. Maandag: Papuss heeft zichzelf vanavond aan de maatschappij en het leven te ruggegeven, na een vastgestelden tijd van dertien dagen en dertien nachten in vrijwillige gevangenschap te heb ben dooi gebracht, zonder eenig voed sel tot zich te nemen, althans zoo luidt het verhaal en zeggen zijner impresarii Een volle schouwburg heeft dezen uit- en intocht bijgewoond. Geen plaatsje in den Salon de Variétés was onbezet, en beneden betaalde je toch een guldenVooraf werd door een vijftal heeien «uit het geachte publiek", die dertien dagen geleden bij de opsluiting assisteerden, nagezien of de zegels nog ongeschonden waren met ongedekte hoofden en veel plech tigheid verrichtten zij dit ernstig werk. Daarna werden de louwen, die den glazen kiosk omspanden, doorgesne den, een ruit viel rinkelend neer en Papuss trad met levendige vlugheid «van den rand des doods" terug, te midden der verbaasde en verrukte menschheid. die met applaus en fan fares den hongerlijder van beroep, weder in haar midden ontving. Toen volgde pen spel van zware nooddruft en groote uilputting. De straffe geheel-onthouder zonk neder op een te juister tijd aangeschoven stoel, en zond achtereenvolgens drie glazen versche melk naar zijn ver langende maag. Dat gaf den burger moed Een wasehkom werd aangedra gen Papuss verwijderde 312 uren vuil, daar dit ook de handen eens weikloozen niet ontziet, ledigde nog maals een glas melk en bestak ver volgens, terugkeerend tot het vermaak der toeschouwers, zijn linkerarm met naalden, zonder dat er een druppeltje bloed opwelde. Nieuwe voldoening alleen hier en daar een dame, die 't niet zien wilde, niet zien kon om dat 't zoo eng was Eindelijk, het glans punt van den avond, een zoodje ijzer, 106 kilo's zwaar, werd eigenhandig dooc den professor samengebonden en hem vervolgens op de moede ver zwakte schouders gelegd. En ziet, ook deze proef doorstond de taaie, de eenige Papuss, rnet goed gevolg, want zonder een oogenblik te wankelen, stak hij het tooneel over en plofte de viacht achter de coulissen neder. Stormachtige toejuichingen Papus voelde zich gedrongen nog maals voor het voetlicht te treden. Hij dankte een ieder «uit den grond van zijn hart" en verdween voorgoed, 't Was mooi geweest 1

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2