BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Advertentie n. pondent aan. »Daarop kan ik geen ntwoord geven," zei de gezanltoen, n deze «opheldering" lijkt niet anders dan natuurlijk. De gelukkige en vredelievende wen ding der zaken wordt toegeschreven n de zegepraal der vredespartij te Sarskoie-Selo. De Russische nota verzekert de N. Fr. Presse bevat Rusland's toestemming der bezetting van Korea's zuidelijke havens door Japan. Nadat hiervan dus de zekerheid was vei kregen, behoefden de Japanners de zaken niet te forceeren. Van het oogenbjik af, waarop Rusland, wat dit punt betieft, had toegegeven, wonschte men van Japansche zijde de situatie niet te verscherpen. Hierin ligt de verklaring en de oplossing van het verschijnsel, dat Japan tot dusver van eene landing op Korea afzag. Laten wij hopen, dat nu niet weer plotseling het haantje een anderen iioek gaat uitdraaien en dat althans voorloopig het ergste gevaar gewe ken is. Koninklijk bezoek aan Drente. De »Prov. Dr. en Ass. Ct." verneemt, dat de Koningin en de Prins den vvensch hebben te kennen gegeven, om eens de Drentsche venen te aan schouwen, zoodat het niet onwaar schijnlijk is, dat te eenige tijd het Koninklijk Echtpaar een bezoek aan de veenstieken in deze provincie zal brengen. Algemeene werkstaking. Door bet Inteinationaal Socialistisch Bureau is aan het Partijbestuur van de S. D. A P. een rapport gevraagd over de «Algemeene Werkstaking". Het Partijbestuur vroeg aan de redactie De Nieuive Tijd om voor een monde linge gedaclitenvvissding uit de kamer fractie, en de redacties van De Nieuive Tijd en Het Volle. De bijeenkomst had Zondag plaats in «De Kroon" en duurde van elf tot zes uur. Zestien partijgenóoten waren opgekomen. In de discussie bleek, dat zeer ver schillend over het onderwerp werd gedaciit. Aan liet bekende standpunt van de icdactie van De Nieuwe Tijd sloot zich het nauwst aan de meeiiing dat de politieke werkstaking wel on der de gegeven omstandigheden op gebrek aan organistie en aan alge meene deelneming zou afsluiten, maar dat het denkbeeld toch niet moest geweerd worden uit onze oveivvegin gen. Verder deed een meening zich gelden dat de toepassing van dit middel te onwaarschijnlijk is wegens de vele bezwaren aan de uitvoerin in verschillend opzicht verbonden; terwijl eindelijk een vierde opinie was, dat het middel wegens zijn onmoge lijkheid en schadelijke gevolgen, geheel buiten overweging moest worden ge steld, en dus het denkbeeld van onzen kant moest worden bestreden (Het Volk.) Nieuwe Ncderlandsche Opera. liestaur: Oretio, Piunrvils, Coini cu V. D. VeD Aangemoedigd door den grooten bijval, die den derden Kerstdag de matinée van Herbergprinses mocht vinden, en tevens om tegemoet te komen aan den uitgesproken vvensch van vele familien buiten de stad woon achtig, heeft het Bestuur der Nieuwe Nederlandsche Opera van het Paleis voor Volksvlijt besloten, om as Zon dag 17 Januari ten I3/» uur weder dit grootsche echt Nedei landsche werk van den Vlaamschen componist Jat Bloekx als middagvoorstelling te ge ven, zijnde de 20e opvoering. De opvoering zal volkomen gelijk zijn aan de avondvoorstellingen, met dezelfde bezetting, uitgebreide koren en groote figuratie, kinderkoor, ver sterkt orkest enz. enz. Het geheel onder leiding van den Heer J. A. Kwast. Over Dr. Kuyper's reis. In de korte beschouwing, welke de «Temps" in zijn Bulletin de l'Etran- gar" wijdt aan dr. Kuyper's reis, wordt o a gezegd, dat men »zich niet kin denken eene geographischepositie, welke meer tot een Zollvergin uitlokt"' dan die tusschen Nederland en Belgie. Daar beide landen machtige naburen hebben en »men, bij één dier buren althans, voortdurend spreekt over aanhechting en zelfs over oeconomi- sche inlijving, is niets meer gerecht vaardigd dan de gedachte om zich door een «entente" te willen beveiligen. De «Temps" acht het intusschen onwaarschijnlijk, dat men reeds tot een ontwerp zou gekomen zijn «België zegt het blad «geniet van liet voorrecht, eeno neutrale mogendheid te zijn. Zou 't dat werkelijk op 't pel durven zetten dooreen verbond? Een tolovereeiikomst zou ongetwijfeld den handel in beide landen aangenaam zijn, maar zou 't ook de rekening maken van de landbouwers, speciaal de Belgische? En aangenomen dat zulk eene overeenkomst mogelijk ware: is het oogenblik er ook gun stig voor? De Temps besluit zijne beschouwing met het vermoeden uit te spreken, dat een eventueele reis van Leopold II naar den Haag dezelfde stiekking zou hebben als die men in dr. Kuypers tocht naar Bru>sel moet zienden weg te openen voor onderhandelingen, die wellicht tol liet beoogde doel kun nen voeren. Het Handelsblad gelooft, dat de reis van den heer Kuyper naar Brussel ook ten doel heeft te bevorderen, dal Nederland officieel deel nepmt aan de voorgenomen tentoonstelling te Luik PLAATSELIJKE BERICHTEN. Gisternacht overleed vrij plotse ling onzen stadgenoot de lieer D. van der Werf. Dit ve scheiden zal door de velen met wien de overledene in ambtelijke of vriendschappelijke betrekking stom zeer worden betreurd. Den 16 Juli 1829 te Alkmaar ge boren, werd hij na liet doorloopen eener uitstekende Fransclie school opgeleid voor waterbouwkundige. Na langen diensttijd bij 's Rijks Waterstaat werd hem bij het berei ken van den leeftijdsgrens op de meest eervolle wijze ontslag verleend als opzichter der eerste klasse, welk ambt hij de laatste jaren te Amers- loort bekleedde. Bij den watersnood in 1855 onderscheidde hij zich der mate, dat hem de groote bronzen medaille werd toegekend, die hij met voorliefde bij oflieieele plechtigheden dioeg. Jaien achtereen had hij hier zitting in openbare lichamen ol instellingen van weldadigheid. Zoo was hij Voor zitter van de Gezondheids-commissie, Secretaris-Penningmeester van het Burger-Weeshuis, Bestuurslid van de Vereenigmg lot uitdeeliug van spijs aan behoeftigen en van de Volksbibliotheek van het plaatselijk Departement der Maatschappij tot Nul van 't Algemeen, ouderling en notabele van de Ned. Hervormde kerk, Secretaris der kerkelijke kies- vereeniging «Geloof en Liefde" enz. Ook was hij geruimen lijd opper- brandmeester tot bet klimmen dei jaren hein ontslag uit die betrekking deed vragen. Als architect bouwde hij o.a. de stallen en sommige college-zalen der Veeartsenijschool te Utrecht en her bouwde bij, na lange en ernstige studie, de Pyramide van Austerlitz, terwijl hij een zeer fraai plan ont wierp voor eventueele verbouwing van bet Buiger-Weeshuis. De oudheidkundige vereenigirig «Flehite" hield Maandagavond haar jaarlijksche algemeene vergadering ten stadhuize, onder voorzitterschap van overste Heldring. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten over 1993 bedroegen f 1724.78, de uitgaven f 1709.43, en er dus een batig saldo is van f24.35 Tot bestuurslid werd hei kozen de heer A. M. Tromp van Holst; van de geldleening voor den bouw van het Museum in 1898 gesloten wei den uitgeloot de aandeelen 10, 12, 19 en 39. Het jaarverslag werd gelezen eu goedgekeurd. liet zal later den leden in druk worden toegezonden. Het Amersfoortsch Drankbe strijders-Comité, houdt hedenavond 8 uur in «de Arend" een openbare vergadering ter bespreking van liet Drankwetsontwerp. Als sprekers zullen optreden de heeren G. Bruna van Utrecht over: «Het Drankwetsontwerp" ntr. V. H. Rutgers van Amsterdam over «De ontvangst van het drankwetsontwerp door drankhandel en Drankbestrij ders," A. II. Willemse uit Utrecht, over «Ons belang bij het Drank wets ontwerp" en mevrouw Hein Bieren over «Het belang der vrouwen bij de Drankbestrijding." De entiée is vrij Het bekende volksverzoekschi ift zal ter teekenmg worden gelegd. Jhr. nar. H. W van Ascli van Wijck, afgevaaidigdo ter Tweede Kamer voor Amersfooit, zal in het begin der volgende maand te Zeist spreken in een vergade.iing der Cen trale anti revolutionnaire kiesvereeni- ging in dit district. Door de Amersfoortsche Tram- maatschappij zijn in 1903 verkocht B1376 enkele-en 17885 retouibiljetten, benevens 1909 tieni ittenboekjes, ter wijl in 1902 werden verkocht 27469 enkele en 12209 retourbiljetten be nevens 192 tieni ittenboekjes. De opbrengst van liet vervoer be droeg f68 1 6 725 in 1903 tegen f 5792.77, in 1902; de totaal op- bi engst onderscheidenlijk f7079.93 en f6216 55 Andermaal wordt herinnerd, dat tusschen 3 20 en 4 20 (spoortijd) anders wordt gereden, dan op de winterdienstregeling staat vermeld. Er vertrekken dan te 329, 3 43 Z., 403 en 4.17 Z trams van de Kampstraat, en te 3.32 Z, 3 39. Z en 4 20 van het station. Uitdrukkelijk wordt er op attent gemaakt, dat 's nachts na 10.40 te allen tijde tegen enkel tarief wordt gereden en dus tiennttenbiljetten en coupons niet geldig zijn De heer E. Gerst, district-in specteur der II IJ. S. M., is weder belast met het dagelijsch toezicht op de spoorwegen Zwolle Leeuwarden en Zwolle Ommen met inbegrip van liet station Zwolle der SS. Aan den heer R CruylT, oud-leeraar in handteekeneö aan de Burger Avond school, is thans bij Kon. besluit pen sioen verleend Zondagavond omstreeks half zes werd brand ontdekt in liet hotel Sell wem mer. Aanstonds poogde men te bltisschen, doch het vuur greep zoo spoedig om zich heen, dat alleen een flinke water straal het had kunnen dooven Doch het materiaal, dat spoedig genoeg aanwezig was, kon eerst tegen 0 uur in werking worden gesteld. De Vrijwillige Brandweer, die het eoist op het terrein was, moest de pogingen om aan de Koestraat en aan de Hellingslraat met behulp van een standpijp op den waterleiding water te ge;en, opgeven Eerst ever, voor zes uur gelukte het aan 'l personeel van spuit no 2 de brandkraan bij de Hellingbrug in werking te stellen. Omstieeks 7 Uur kwam een de tachement militairen om liet terrein behoorlijk af lu zetten Zij hadden bovendien de spuit medegebracht die spoedig in werking werd gesteld. Het perceel brandde echter geheel uit Het belendend perceel bewoond door den heer de Gans leel veel waterschade. De inboedel was voor f8000 ver zekerd bij de Tielsche Bramlwa-ar- borgmaatschappij en liet onroerend goed vooi f25000 bij de Onderlinge Br and waarborgmaatschappij de Jong en Co. te Amsterdam. Gnrnizoeiisnietiws Aan den sergeant dd. luitenant te velde J A. Udmg is de bronzen medaille voor 12 jaren trouwen dienst toegekend. Bij beslissing van Z.E den luitenant-Generaal Inspecteur der Infanterie is de le luitenant J. Alma, die op 1 Mei a.s. eervol wordt ont heven van zijne detacheering bij de militaire verkenningen, van het 4e reg. overgeplaatst bij liet 5e reg. inf De vereeniging «Oorcas" ont ving in 1903 aan jaarlijksche bijdra gen, vrije giften en contributiën der werkende leden de som van f607.53. Het was haar streven, die som op de beste wijze te besteden en zooveel mogelijk in de haar voorkomende behoeften te voorzien. Gedurende dat jaar zijn door haar 32 kraamvrouwen bedeeld en heeft zij den dringenden nood van enkelen trachten te lenigen teiuijl aan het einde des jaars bovendien door haar aari 196 huisgezinnen uitdeeling is gehouden van 339 hemden. 95 lakens48 dekens, 140 paar kousen en sokken, 44 baaien en andere kleedingstukken. De belangen der vereeniging woiden bij hare gewone jaarlijksche inzame ling, die in den loop dezer maand zal plaats hebben, alle weidenkenden dringend aanbevolen. Mnatsch. tot Bevord. v. Toonkunst, ACd. Zeist. Uitvoering 14 Jan. 1904 n.m. Th Concertzaal Nieuwe Sociëteit. »Der Rose PilgerfaJirt'Lvan Simt "Erlköniu Leden met één dame toegang. se Pilgevfa^rt'^n^if ^|W mgstochter^ Ivan Niels Gade. u. 'tJed n S74e STAATSLOTERIJ. De vijfde klasse, welke trekt van 18—21, 26—29 Jan., 1—4 en 8—12 Febr. 1904, bevat behalve de premie van f30.000 voor den laatst uitko menden prijs van f1000 of hooger en de premie van f3000 voor het laatst uitgetrokken lot, de navolgende prijzen: I van fIOO.OOO, 1 vanf50.000, 1 van f25.000, 1 van f 15.000, 1 van f 10.000, 1 van f5000, 1 van f2000, 3 van f 1-500, 55 van f1000, 65 van f400, 70 van f200, 170 van f 100, en 3730 van f70. Loten zijn ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) nog verkrijgbaar it f3.50 per Een portret van Don Quichote. Naar aanleiding van de Don Quichol-feesten in Spanje noodigt liet Spaanscho tijdschrift Blanco y Negro allo kunstenaars ter wereld uit, deel te nemen aan een wedstrijd voor het beste portret van den edelen hidalgo, gelijk Cervantes hem in zijn onsterfelijk werk heeft geschilderd 5000 pesetas zijn als prijs uitgeloofd. Tot 30 October 1904 kan men in zenden. Dat zal een bezending hidalgo's worden Hooge boord en neuskwalen I Dr. W Posthnmus Meyes wijst in het «Maandblad der Vereeniging voor Verbetering van Vrouwenkleeding" en op, hoe de steeds hooger, stijver ei nauwer worden halsomsluiting, de uitsluitende oorzaak kan wezen b.v een verstopten neus, van herhaalde neusbloeding, van hoofdpijn, van oor suizen en van een «gevoelige keel." Een keiiringsgescliicdeiiis. Uit Ilijssen wordt aan »N. R. Ct." geschreven De zoon van den steenbakker F. J t. B. alhier had. no 34 getrokken bij de jongste loting voor de militie. Hoi was een «twijfelnummer" en alles hing er van af hoe de keuring zou afloopen. Werden de lotelingen De Lange en Struik, die beiden een dienst plichtig nummer hadden getrokken, goedgekeurd, dan was de zaak in ordedaarom besloot t B. niets on beproefd te laten, orn zulks gedaan te krijgen. Zaterdag j I. was de groote dag en t. B. toog hoopvol naar Al melo oin de zitting van den militie raad bij te wonen; hij zou we! zorgen dat de Lange en Struik moesten dienen. Zijn zoon soldaat worden? Neen, dal nooit De keuring ving aan. maar wal schrik? De Lange en Snuik werden onvoorwaardelijk afgekeurd en de telg uil het buis t B. zou dus zijn leven veil moeten hebben voorKoningiu en Vaderland. Toen de keuiing was afgeloopen en bet publiek zich zou verwijderen, werd door een der leden van den militieraad de aandacht der aanwe zigen gevraagd voor een schrijven, dat door hem was ontvangen van t. B. uit Rijssen, en dat hij hun vvenschte voor te lezen. En wat bleek nu het middel te zijn, dat de steenbakker had aangewend om zijn zoon van den dienst vrij te maken? Wel, hij had den heeren doctoren eenvoudig medegedeeld, dat De Lange wegens zijn beenkwaal niet afgekeurd kon worden, «want den kan wal dat- lig'; uur loopun," en Struik behoorde eveneens goedgekeurd te worden, «want den kan den heelen dag wal fietsen en in de tinunei kamer staon.' En als de heeren dan overeenkom stig zijn advies handelden, dan zou hij hun... honderd gulden ten ge schenke geven. Onder het voorlezen van dsn brief t. B. af. Datlig derlig. Treurige toestand. Een vrouw, dis eenige maanden geleden to Wageningen uit haar woning werd gezet, kampeert nog altijd met haar due jeodigc kinderen in de open lucht tusschen een paar rietmatten. Door het Comité van Weldadigheid waren maatiegelen ge nomen om de kinderen onder dak te brengen, doch de moeder wilde haai kinderen hij zich .houden-.-Nog vverdSn*"i5oSPi{ë^n.. jf&nsf-^iyëid crfiv'ëlf i I99.V 'jl ïayvr, rul ByEiarr .moeder en klinlefrn lu de ge: iictrtefr J3il nO-tnuaism nus JnLi nnt) -r. f van ds. Pierson1-te metten aeönuis- vesten. doch de vrouw weigerde zich aan het daartoe vereischte genees kundig onderzoek to onderwerpen. Over sterkeu drank. Prof. Nothnagvl, te Weenen, schrijft in het orgaan der Onthoudersvereeni- ging te Weenen het volgende: «Alcoholische dranken zijn voor het mensche.lijk lichaam evenmin een be- hoefic als koffie, thee, chocolaad, opium, tabak, kola en andere genotmiddelen. Woiden /ij echter in kleine hoeveel heid gebruikt en wel geheel naar den persoonlijken aard van een ieder, dan lioud ik hun opneming in het lichaam voor onschadelijk. De ontwikkeling van hel menschdom tol hel tegenwoordig peil van beschaving is beieikt, terwijl alcoholische dranken genuttigd wer den. Maar elke overmaat van alcohol gebruik behoort onvoorwaardelijk te worden gesmeden, wat hij kan tot de zwaarste stoornissen in het lichaam leiden en doet dal ook in den regel. Voor kinderen moet tot liet 15e of 16e jaar elk gebruik van alcoholische dranken, evenals van koffie, thee en tabak, onvoorwaardelijk worden ver boden. Ook het voortduiend gebruik van alcohol (wijn) lol zoogenaamde versteiking bij toestanden van zwakte, bleekzucht en dergelijke ziekten is ver keerd wijn is wel opwekkend, maar niet versterkend. Alleen bij zeer bepaalde gevallen, bij enkele acute ziekten, als flauwte, long ontsteking, typhus enz. is toekenning van alcohol aan kinderen geoorloofd. Tot principieele bestrijding van mis bruik van sterke dranken acht ik volledig onthouding den eenigjuisten weg, evenwel niet om physiologisclie, maar om psychiologische redenen." Kaïiiict op de Weiden. Een weide kan dan eerst goed genoemd worden, als er voldoende grassen van goede kwaliteit op groeien, afgewisseld door een rijke hoeveelheid vlinderbloemige planten, met name verschillende klaversoorten. De aard der weide staat in onmiddelijk verband met de wijze, waarop ze bemest wordt. De tijd, dat de weide in het geheel niet bemest werd, is gelukkig voorbij, doch de tijd, dat de weide op oordeelkundige wijze, dat wil zeggen verstandig, doelmatig en tevens op zijn voordeelïgst bemest wordt, schijnt helaas nog verre. Wanneer ik naga, hoe en waarmede de weide bemest worden in de streken, die ik ken, dan durf ik gerust zeggen, dat de tijd der verstandige bemesting nog niet genaderd is. Kalk en stalmest zijn de twee stoffen, die ik op de weide zie brengen, de eerste in groote hoeveelheden soms en ook in groote stukked. Ik zou niet gaarne de bemesting der weide met kalk. wanneer ze met mate en op verstandige wijze geschiedt, willen bestrijden, maar dit wil ik in elk geval den landbouwer zeggen, die kalk gebruikt»Wie kalk gebruikt, en alleen kalk en niets meer, bemest niet" Bij de kalk behooren de overige meststoffen, op de weiden vooral Kainiet en Thomasslakken. Ik kom hier aanstonds od terug. Tegen stalmest op de weide heb ik geen ander bezwaar dan dat het te duur is. Stal mest is altijd duur, maar op de weide dubbel, omdat een groot deel van de vaste stof der stalmest, van het strooisel, absoluut geen dienst doet. Hoe moet dan een weide bemest worden'? In olk geval, op welke grondsoort de weide ook ligt of aangelegd wordt, altijd heeft de weide twee stollen zeker noodig n.l. kali en phosphozuur, die zooals ik reeds zei, het best in den vorm van Kaïniet en Slakken kunnen worden. »Ligt de weide op veengrond" zoo zegt de bekende landbouwkundig en landbouwer Fleischer »dan geve men bij den aanleg op de allereerste plaats 1000 d 1200 K.G. Kaïniet per II.A. en jaarlijks na den aanleg 800 K.G. per H.A. en daar" zoogaat hij voort »in het hooi of gras veel minder phosphorzzur dan kali aan den bodem onttrokken wordt, kan de bemesting met phosphaten geringer zijn." In elk geval, waar de weide ook ligt is een bemesting met 600 A 800 K.G. kaïniet hoog noodig, om een voldoende hoeveelheid klaver en gras te krijgen. Degenoemde kunstmeststoffen worden het best reeds in den herfst over het land gebracht en in het voorjaar als de grond behoorlijk droog is, goed ingeëgd. Door de wijze, waarop men bemest, heeft men het eenigszins in zijn macht den plantengroei in een grasland te wijzigen Cebruikt men veel stikstofhoudenden mest (chilisalpeter) dan is de groei der grassen zoo welig, dat de vlinder bloemige planten nagenoeg geheel-onderdrukt worden. Gebruikt men enkel Kaïniet en Tho- masphosphaat (of superphosphaat) dan ontwik kelen zich meer de vlinderbloemigen. Wil men dus beide in voldoende hoeveelheid, dan geve men naast Kaïniet en Thomasslakken nog een of andere stikstof houdende mest. Men kan voor deze laatste zeer geschikt den gier uit de mestvaalt nemen, waaraan men in den winter geen beter bestemming kan geven en die in dat jaargetijde meestal overvloedig voorhanden is. Tot onze diepe j droeÊJitëid overleed lieden plotseling onze geliefde j ecïtgenoot, vader, be- awd- en grootvader de ieer DIRK^AJLOEB .WERF óudêr®ifi_y: jaren. blij tiM i;cI eniolit Jo EtaHRMf

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 4