Plaatselijk Nieuws. overleg met- en ten genoegen van de spoor weg-maatschap pij, en dat alle veranderingen, die later ten behoeve van de exploitatie van de spoorweg noodig mochten blijken, door en teil koste van het Depaitement van Oor log (de Gemeente) op de eerste aan vraag moeten worden uitgevoerd. Werkzaamheden aan de buis dooi den spoorweg mueten 's nachts plaats hebben en alsdan moet voor toezicht van de zijde der Maatschappij f2 50 per nacht worden vergoed. Ook de gezondheidscommissie kan zich met de overname vereenigen mit-, de uitmonding van dit riool, die haar nu onvoldoende voorkomt, ver- beterd worde. Zij merkt daaromtrent op: Het zal technisch geen bezwaar opleveren om ter plaatse öf een syp hon te maken, die de monding onder normaal laag-waterpeil brengt öf het riool over eene lengte van pl. m. G meter lager te leggen waardoor de toestand veel gunstiger zou worden Verder wenscht zij B. en W. te wijzen op de noodzaakelijkheid om te zoigen, dat noch het Rijk nóch pai ticulieren in dit riool anders dan menage- ofschrobwate doen uitloopen. Overeenkomstig dit advies is punt li aan het hierboven afgedrukt ont wei p-besluit toegevoegd. Zonder discussie en zonder hoofde lijke stemming wordt daartoe be sloten. '2. Voorstel tot uitbreiding van het gasbuizennet in. den Arnhemschenweg en plaatsing van 10 lar.taars aldaar. Naar aanleiding van een adres, luidend »L)e ondergeteekenden, allen bewo- ners van den Arnhemschen straatweg, geven met verschuldigden eerbied te kennen dat het des avonds op genoemden straatweg van af het Aldegonde-gast- h 11 is zeer donker en daai door gevaar lijk is; dat er reeds nu een vrij druk ver keer op dien straatweg is, wat, daar er steeds huizen bijgebouwd worden, nog veel zal vermeerderen dat er eenigen van de aan ge noemden straatweg wonenden gaarne hunne huizen met de gasfabriek aan gesloten willen hebben voor licht en kookgas; reden waarom ondergeteekenden zich lot UEdel Achtbaien wenden niet hel beleefd verzoek, dien straat weg tol aan den overweg van de spoor bij de Gasthuislaan, met gas lantaarns te willen doen verlichten." (Volgen 67 handteekeningen) en het daarop uitgebracht advies der gas- comniissie, veizoeken B. en W. mach t-ging tot uitbreiding van het bui zennet en plaatsing van 10 lantaarns langs den Arnhemschenweg. In het advies der ga«commissie wordt medegedeeld, dat door den diiecteur der gasfabriek eene opgaaf van kosten is ingediend, waaruil blijkt, dat eene vermeerdering van het aan lal lantaarns met tien eene uitgave zon vorderen van 11600, terwijl de jaailijksche kosten van verbruik en onderhoud voor 4 nacht-en 6 avond lantaarns bedragen f'260. Daarentegen hebben zich tot heden bij den directeur 5 personen opge geven voor het gebruik van lichtgas en 3 voor muntgas, waarvan het gas- verbruik wordt geschat op 3000 M". Hoewel dus de uitgaven aanmer- kelijk de ontvangsten zullen overtref fen, meeuen wij, Jat het billijk is, door uitbreiding der leiding de be woners van dat gedeelte van den Arnhemschenweg in de gelegenheid te stellen zich voor licht- en kookgas te doen aansluiten Bovendien is het argument van verzoekers, betreffende hel vrij drukke verkeer op den Arn- hemscheweg, niet zonder grond, ter wijl dergelijke aansluitingen -kunnen medew ei ken tot het meer populair doen worden der gasfabiiek. Daarom adviseert de commissie tot inwilliging van het verzoek hetgeen zonder discussie en bij acclamatie geschiedt. Vei volgens komen aan de orde: 3. Voorstel met ontwerp-beduil tot vaststelling eener suppletoire begroo ting der gemeente, dienst 1903. •4 ld. tot onbewoonbaarverklaring van 3 woningen in de St. Agathastraat met advies der raadscommissie strek kende tot aanneming van dit voorstel. 5. Verzoek van den onderwijzer der O. L School 3e sooi t (Puntenburgei- laan) G. F. Clausing om eervol ont sla g wegens ziekte. ii Vaststelling van het derde aan- viilling.-kohier der inkomstenbelasting .:i- „>i 1903 (f 180.—) 7 Verzoek van den leeraat der 11. B School J. C, A. Havmga om lessen aan de Rijksnormaalschool en om privaatles te mogen geven, en 8 Verzoek van A. J. van Zalingen om een uitbouw temogen maken boven de Zuidsingelgracht, met adviezen. Al deze punten worden zonder hoofdei stemming goedgekeurd. 9. Benoeming van een secrelaris- penningmeester van het Burgerwees huis Alphabetifch zijn voorgedragen de heeren W. Croockewit W.A.zn.; A M. E des Tombe. Eerstgenoemde wordt met 13 van de 16 stemmen benoemd. 10. Voorstel tot benoeming van een adviseerend lid der Commissie voor den Gemeente-reinigingsdienst. Met algemeene stemmen wordt be noemd de heer T. van Daal. 11. Voorstel tot uitbreiding van het Raadhuis. 11. Voorstel tot uitbreiding van het Raadhuis. Het voorstel van B en W. gaat vergezeld van een uitvoerig rapport van den gemeente-architect en een advies der commissie van Fabricage Wij laten hier het plan volgen, het welk voldoet aan eene dringende be hoefte. Voor de Secretarie, welke thans veel te klein is en de noodige bergruimte mist, woidt een groot lokaal met veel kasten verkregen. Het lokaal voor den Burgerlijken Stand en de Bevolking wordt ruimer en eveneens het Archief, dat zooveel mogelijk brandvrij wordt gemaakt. De Ontvanger verkrijgt een lokaal van voldoende grootte en gelijkvloers. De raming voor deze werken be draagt f 13 600. Voor de meubileëring was op een bedrag van f 1000 ge rekend, zoodat op de Begrooting een post van f14600 was uitgetrokken. B. en W hebben gemeend, thans tevens in eene leemte te moeten voor zien, hierin bestaande, dat de looppnde registers van den Burgelijken Stand niet brandvrij kunnen worden bewaard en eveneens de boeken en verantwoor dingsstukken van den Gemeente-ont vanger. Voor de oude registers van den Burgerlijken Stand, waarvan de dubbe len ter Griffie van de Rechtbank be rusten, is een brandviije bewaaiplaats minder noodig. Blijkens opgave van den Gemeente- architect kan in deze leemte worden voorzien door aanbrenging van twee kluizen tusschen het nieuwe kantoor van den Ontvanger en het nieuwe bureau vooi den Burgerlijken Stand, welke (met inbegrip van twee kluis deuren) zullen kosten f 750. De totale kosten (zonder ameublement) zullen dan bedragen (14.350. Door den voorgestelden uitbouw aan de zijde van het Armkantoor kan de bestaande trap van het Raadhuis wor den behouden Een uitbouw aan de andeie zijde zoude ook ten gevolge hebben, dat de viije woning voor liet schoolhooid verviel en de Gemeente jaailijks f250.wegens gemis van vrije woning aan dit hoofd zoude heb ben uiltebetalen. Bij het overgelegde plan vervalt alleen de viije woning van den Concierge van het Gymnasium, geschal op f75welk bediag aan hem zal zijn uit te betalen en voor de helft door het Rijk wordt gedragen. B. en W. stellen thans vooi I. het overgelegde plan (raming f14.350) goed te keuren; II. de toelage voor gemis aan vrije woning voor den Concierge van het Gymnasium te bepalen op f75. III. het Armkantoor te verplaatsen naar het voormalig schoolgebouw in de Koestraat, waar geschikte lokaliteit is te vinden, zonder dat kusten be hoeven te worden gemaakt IV. ons te machtigen tot aanschaf fing van het benoodige ameublement voor het Raadhuis, geraamd op f 1000. Thans rest nog de vraag of de nieuwe voorgevel met hardsteenen platen zal worden bekleed evenals het Hoofdgebouw. Op de teek-mug is zulks door een oplegstuk aanschou welijk voorgesteld Deze, bekleeding zal een meerdere uitgave van f2500 vorderen. De Gemeente-architect acht zulks om de door hem aangegeven redenen niet wenschelijk de meerderheid van de Commissie van Fabricage is het met hem eens In het college van B. en W. zijn de gevoele.ns veideeld. De meerderheid is van oordeel, dat de hardsteenen goed zal staan en dat het zeer wenschelijk is deze aan te brengen, ook met het oog op lateien aanbouw (Noordelijke vleugel); de uitgave voor eens van f2500.komt haar gewettigd voor. Zij stelt de Raad mitsdien voor, ook deze uit-1 gave goed te keuren. Ten opzichte dezer quaestie zegt de gemeente-architect: »Aangaande deze hekleeding moet ik berichten, aanvankelijk óók plan gehad te hebben den nieuwen voor gevel met hardsteen te bekleeden. doch dat ik, na ernstige, overweging, besloot dit plan op te geven en wel om de redenen le. omdat één vleugel in nieuwen hardsteen uitgevoerd, te veel aandachi trekkende en met het hoofdgebouw een geheel willende uitmaken, het gemis van een vleugel aan den anderen kant van het houfdgebouw des te sterker doet gevoelen, en daardoor een grooten misstand zal veroor zaken 2e. omdat, wordt de gevel in bak steen uitgevoerd, hij, in opvatting, ondergeschikt blijft aan het bestaande hoofdgebouw, waardoor hel gemis van den anderen vleugel voel minder zal worden opgemerkt. 3e. omdat, hij uitvoering van den later te maken Noordelijken vleugel, óók in baksteen geen misstand kan ontstaan, want liet oude gebouw zal ilau toch als middelstuk altijd de hoofdaandacht tot zich blijven trek ken. hetgeen, uit aesthetisch oogpunt beschouwd, al/oo behoort te zijn De commissie van Fabricage deelt het gevoelen van den architect O'er dit vooistel ontspon zich een levendige discussie. De heer vail Esveld was van oor deel dat hou goed de gemeente-ar chitect geslaagd is in de verbinding van het hoofdgebouw met den nieuwen aanbouw, de gang zijn bezwaren toch blijft houden, liet komt immers zoo vaak voor, dat een groot aantal menschen moeten wachten en er daar dan een bedolven atmosplieer gaat heerschen. Spr had zoo gaarne afleiding van den stroom van bezoe kers gezien. Ook het spreekkamertje - op den bovengang is spr. een doorn in 't oog. Het belet behooi lijfee verlichting van den gang en is allerminst ge rieflijk. Ouk het armkantoor is niet be hoorlijk onder dak gebracht. B en W. stappen er luchtigjes overheen. De voorzitter stelt voor de zitting te schorsen om den gemeente-archi tect in de gelegenheid te stellen nopens het plan alle gewenschle in lichtingen te geven. Na heropening der zitting blijkt uit de discussie, dat «ovëibevolking" van den gang slechts nu en dan, bijv. op dagen van aangifte voor de militie enz. vooi komt eu dat de mogelijkheid, om zulks te vooi komen vrij onbeduidend is. liet spieekkamerije doet goeie diensten, om echter aan de.bezwaren van den heer van Esveld tegemoet te komen, zou men de oude glazen deu ren weer kunnen plaatsen, waardoor het licht niet belemmerd wordt. Ook ten opzichte van het armkan toor ontving de heer van Esveld de meest gei uststellende vei klaringen. Omtrent de bekleeding van den gevel met hardsteenen platen kon men hel niet gemakkelijk eens worden. Onzen oin zijn zuinig beheei zeer terecht geprezen wethouder van pu blieke werken, aarzelde niet een post van f2500 te verdedigen om ons stadhuis een siei lijk gebouw te doen blijven Ons deed dat feit goed. Want zoo wanhoopig ziet het er toch nog niet uit met orize gemeente-fiiiancièn. dat een dergelijke post ongewettigd is. Het gevolg der beschouwingen over achitectonisch mooi-zijn en «appel bloesem" was, dat bij de stemming liet v:orstel om den gevel mei hard steenen platen te b'-kleeden wenl vei worpen met 16 tegen 6 stemmen Vóór stemden de heeren Hameis, Visser, Heyligers, Van Beek, Van Kalken en Van Esveld. De overige vooi stellen werden niet algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag vroeg en verkreeg rle heer Van Kalken hel woord en interpelleerde deze li en W. over de.n lijd van vischkeurjng. liet is voorgekomen, dat bij avond afslag een partij viscli werd goedge keurd, die, vóór de kooper ze had kunnen van den hand zetten, reeds den volgenden morgen werd afge- keuid. Daarom vroeg de heer Van Kalken, ook naar aanleiding van een onderhoud met den keurmeester, voor taan na zonsondergang niet meer te doen keuren, behoudens nadere toe stemming. De vooizitter deed toezegging deze vraag in nadere overweging te zullen nemen. (Discussiën uitvoerig in volgend nummer Misschien is het overbodig nog een woord van aanbeveling neer te schrijven voorden volksavond Vrijdag avond door hel »Nut" met medewer kingvan hetSyuipliiinie-orchest»Jubal" in «Amicitia" te geven. Behalve het viertal muzieknummers door «Jubal" te geven zal rle heer A Weruineus Burring, de bekende schrijver van de frissehe echt mooie mai inesr fietsen, eeiuge zijner schetsen voordragen, n I. «Dronken Schulpie". de «Komedie van Olie Boer Famine" en iMaörrje jeut", «rle Rome" en «Dolle Gijs' Wal zal rlat een genot zijn. dien kraingen oude met zjjh jongens-fr srir- neid rle schetsen te hooien voordragen, vol van gezonde humor en ecnt-llol- laudsche geest. Wij zeggen den thuisblijvers dan nok vooruit: «Les absents avaient tort!" Toch onprettig, als om welke reilen dan ook. men een ander stuk le zien krijgt, rlau eerst is aangekondigd Wel was er een alle-z ns verschoon bare reden de heer Suliulze is ongesteld, zóó zelfs rlat Net hein de uiterste inspanninglleeftgekosl Vrijdag te 's Gravenhage in de galavoorstelling te hlijvej) spelen en heelt het bestuur 11 le pngingeii in liet .werk gesteld om de niet opvoering van «De Candida tuur van Bommel bij Ien volke rucht baar te maken, maar toch hopen wij, rlat dergelijke verrassingen hooge uit zondering blijven Wij gevoelen allerminst spijt, giste renavond naar «Auiicilia" te zijn ge trokken waar vooi rle goedbezette zaal Moser's «Ultimo" ging. T Was een goed vei zorgde opvoering van een aanlig blijspel, inet echt leuke scènes Het publiek heeft moeten lachen om de vele uitzeil en kwink slagen, die gelukkig niet zoo Hauw en zoo gezocht waren, als maar al te vaak het geval is. Wij komen plaatsruimte dwingt ons er toe op deze goedgeslaagde voorstelling nader terug. Na met de schaatsenrijders een week of drie gesold te hebben is liet weer ben goedgunstig gewoiden en kunnen zij weer over de gepolijste banen zwieren. Rerds Maandagmiddag opende «de Maat" haar banen die in uitstekende conditiën waren. Echt gezond ijs, zooals de buitenlui zeggen. Laat men die lui aan het woord, dan heet het wel. dat de wind nog in een kwaden hoek slaat en nog niet door zee is geslopen en dan hoort men beschou wingen over uit vriezen en waterval, doch het blijken propheten die liiiussclien hebben we ijs, en vooi de schaatsenrijdeis Nopen we (lat wij liet nog een poosje houden (eigenlijk egoïstisch). Ook «Monnikendam" opent vandaag. Hel komt ons voor dat deze baan in heiere conditie is dan bij de vorige gelegenheid Wij vernamen een en ander ovei verbeteringen een volgenden wintel aan le hiengen, en werkelijk daar valt nog wel wat le verbeteren We willen hopen, dat het met die plan nen gaat als met de toegezegde Itclit- verbeteringen. Immers die laat iiu niet langei le wenschen over. liet aantal brievenbussen is wéder rnet een tweetal vei meerderd. Eene is geplaatst in de Wilhoossti aat de andere aan de Bloemendaalsche (buitenpoon Zij zijn reeds in gebruik gesteld In de Zondagavond gehouden vergadering van Nel sKnnsverhoiid" werden de hei ren P Dieges en C de Ruiter als Besiuuisleden herkozen, terwijl in de plaats van den heer N. Duives die zich niet meer beschik baar stelde, weid gekozen de heer F Kiseer. Bij voldoende deelneming, waar van men kan doen blijken dooi vóór 15 Fehiuwri minstens éen entréekaart a f 1.50 aan het bullet te koopen, geeft het «Haarlemsche Tooneel", zeer waarschijnlijk op Woensdag 2 Maart a.s. het veel geroemde «Schakels" van Berm. Heijermans, waarin de heer Louis Bouwmeester de rol van Pancras Duil zal vervullen Heel prettig ge teind keerden wij Zondagavond huiswaarts van liet Volksconcert, door de Amersf. Muziek- vereeniging onder directie van den heer J. H. Jochems, met welwillende medewerking van eenige leden van «Jubal" en muzikanten van het 5e regiment infanterie gegeven. Het met zijn bijvalsbetuigingen royale publiek heeft werkelijk goede muziek genoten. Jammer dat de zaal groot genoeg bleek voor het aantal aanwezigen (echt Amersfoortsch). Wij hopen maar dat de recette zal toelaten aan «Kindervoeding" een flink batig saldo af te dragen; daar is kindervoeding mede gebaat. Voor de Amersf Muziekvereeniging wen schen wij dat eens flink wat donateurs toetreden, dan kan zij ons nog meer dere keereu op een concert vergasten. Maandag 1 Fehr zal D. V in liet lokaal «de Arend" optreden voor Ie A. R. P C. «Groen van Prinste- rer" de beer N. Oostei baan. met het onderwerp «Socialisme en Stofver- goding De Kamer van Koophandel en Fabrieken vergadert Donderdag avond te 8 uur lees kvvartover- aelit ten Raadbuize. De vergadering van de Centrale veree.niging der anti revolutionaire kiesvereenigingen in 't district Amers foort. waarin 't Kamerlid jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck zal spreken, is bepaald op 8 Februari in hei lokaal Mniitaubansiraat te Zeist. Het onder werp, dal de spreker zal behandelen, luidt: «Ons Cihisielijk kabinet en de i oeping der anti-revolutionaire partij." liet Bestuur van «Handel en Nijverheid" verzoekt ons mee te deelen, dat van de 550 circulaires welke het uitzond om de meeriing van den handeldrijvenden midden stand te kennen over het behoud of de afschaffing der kermis, uitsluitend int financieel oogpunt, een hondertal nog niet is ingekomen bij het bureau, Appelmarkt 15. liet verzoekt, die antwoorden als nog te willen inzenden. Van andere zijde verzoekt men ons mee te deelen. dat de Gemeenteraad van Schiedam met 13 tegen 8 stem men heeft besloten de Kermis le be houden. De vereeniging van 80 dames hier ter slede, welke zich ten doel stelt het verschaffen van versterkende middelen aan onvermogende zieken en zwakken, verstrekte in hét arge- loopen jaar, aan gemiddeld 10 patiën ten per week 2100 eieren en 4823 Liter melk. Bij 18de Internationale tentoon stelling van «Avicultura," van Zater dag tot Maandag in den Dierentuin te 's-Gravenhage gehouden, werden o. a de volgende prijzen behaald Fok-station der onderafdeeling Amersfoort van de «V. P. N." 2de prijs voor Minorca's en een le prijs voor Wyandotte's; luitenant J. Kooiman: le prijs don kere Brahma-haan (oud), drie Zeer Eervolle Vermeldingen idem hennen (oud), drie Z E. V. idem hennen (jong), Z E. V. en le prijs zwarte Minorca's hanen (oud), le en 3e prijs idem hennen (oud), le pr. en Z. E. V. zwarte Minorca hanen (jong), le en 5e pr. en twee E. V. idem hennen (jong), 2c pr. Donkere Brahma's en 2e pr. en Z. E. V Minorca's. Hem werden ook toegekend' twee prijzen van den «Ned. Brahma Cochin- club" voorden fraaisten Biahma-liaan; die van het hoendeipaik «De Nijver- Neid" vooi den fraai-ten Brahma-haan de Staals-eereprijs voor de beste inzending Zwarte Minorca's, twee prijzen van de. «Ne.d Leghorn Minorca- club" vooi den fraaisten ouden en den fraaisten jongen Minorca-haan, twee prijzen voor de fraaiste oude en de fraaiste jonge Mmoica-hen de zilveren beker voor jonge zwarte Minorca-lien; en twee wisselbekers van de «Minorca Club-show" voor den schooiisten Minorca-haan en de schoonste Minorca-hen. Tot oppeirabijn ad interim voor liet ressort «Amersfoort" der Ned. Isiaëhetisehe keik is voorloopig voor ten tijd van zes maanden en zoo noodig gedurende het verdere deel van 1904 benoemd de heer S. J. F. Hirscli, oppeirabijn van het ressort Overijsel De Haarlemsche correspondent der »N. Rolt. Crt." vertelt, dat de vrouw van een weikman aan de Centrale werkplaats aldaar, een moe der van zeven kinderen, over de tij ding dat haar man heeft kunnen ruilen, zoodat hij niet naar Amers foort behoefde en zij dus in haar winkeltje kon blijven, zóo verheugd was, dat zij plotseling dood bleef. Toch bepaalt wel een vrouwtje

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2