NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BARON MONTEZ No. 9. Zaterdag 30 Januari 1904. Drïe-en-dertigste jaargang.~3 VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Bjj dit nnmmer behoort een Bijvoegsel. VAN WEEK TOT WEEK. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Kijk Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port. Afzonde rlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephooimo. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Grroote letters en vignetten naar plaatsruimte Iets over de ouderdomspension- neering en de ongevallenwet. Wie den arbeid beschouwt als een eer en een zegen, zal niets liever wenschen dan tot zijn einde toe, nog in hoogen ouderdom, tot arbeiden in staat te zijn Maar velen beschouwen den arbeid als een last en een plaag, en beijveren zich omspoedig de schaapjes op het drooge te biengen ten einde van allen arbeid ontslagen te zijn en wat zij noemen een wel verdiende rust te genieten. Zij ken nen niet het genot van den arbei weten niet hoe heilzaam hij is voor lichaam en ziel. Echter zijn er die gaarne wilden doorwerken als hun krachten maar niet minderden en de ouderdom niet kwam met gebreken ouden die door zwak gestel, door overmatigen of eentoonigen of af- beulenden arbeid vroeger afgewerkt zijn dan zij wel wenschen. En wat dan ais zij onbemiddeld zijn O. de toestand waarin velen hunne laatste levensjaren moeten slijten wekt deer nis. Éere daarom aan allen die in dien toestand verbetering willen brengen, eere ook aan den bond voor staatspensionneering wiens streven het is een wet in het leven te roepen, die iedereen op zekeren leeftijd door een pensioen een onbezorgd bestaan verzekert, onbezorgd is misschien wat veel gevorderd, maar laat ons zeggen minder zorgvol, reeds dit zou veel gewonnen zijn. Dat het idee van «staatspensioen voor iedereen" in den smaak valt is te begrijpen. Waarom ook in dit opzicht geen gelijkheid van de wet? Een minister ontvangt wel flOOO pensioen voor ieder jaar dat hij in functie is geweestIs dat niet on gehoord? Zeker, zij hebben toch al in functie een aardig salaris van f 12000, en al hebben zij een goed bezoldigde betrekking in 's lands be lang opgegeven, als zij minister af zijn is er allicht met hun kunde en connecties weer een beste betrekking te vinden; bovendien zijn ministers toch al niet zonder en de meeste vennootschappen prijken met namen van oud-ministers onder de commis sarissen en hebben graag wat over voor een mooi uithang bord. Met die pensioenen voor oud-ministers, die een aardig sommetje vertegen woordigen, zouden heel wat behoef tige oudjes geholpen zijn. Wellicht zien wij ook hier het nobele gebruik komen, zooals het ook in Engeland moet bestaan, dat ministers hun pen sioen willen beuren alleen wanneer zij het noodig hebben. Zoo, om bij één het voorbeeld te blijven, kan heel wat bezuinigd wor den voordat men bijv. een oudeidoms- pensioiineering een onmogelijkheid mag noemen. Het streven van den Bond verdient sympathie, al is het in zijn algemeen heid, zooais ik al eens gelegenheid had op to merken, een streven naar het onbereikbare. Do Bond zal dit stellig wel inzien en zijn wenschen bepalen tot het bereikbare, en dan zal ongetwijfeld kracht ten goede van van hem uitgaan. Zeer goed is reeds de waarschuwing met het oog op het aangekondigde wetsontwerp der ouderdornspension- neering. Want het is niet te hopen, dat liet Duitsclie stelsel tot model genomen woidt, waardoor de werk gever financieel en anderzins mei weinig wordt belast. Dat 'Ie premie voor de verzekering volgens de On gevallenwet van den werkgever ge vorderd wordt, het is begrijpelijk omdat het ongevallen betreft die den werkman in of in verband met het bedrijf overkomen. In sommige ge vallen schijnt het ook billijk dat de oude werkman gesteund woidt door den patroon en niet eenvoudig aan den dijk wordt gezet als hij onbruikbaar wordt of niet genoeg winst oplevert. In het algemeen echter bestaat die billijkheid niet, de last zou voor vele werkgevers te zwaar zijn, de last die door allen behoort gedragen te wor den. En vergeet niet den last aan administratieven omslag. Daarvan kunnen de werkgevers meepraten nu de ongevallenwet een jaar in werk- king is. Er zal nog heel wat tijd heengaan eer deze wet zóó werkt, dat zij geen ontevredenheid meer wekt, eer zij juist en rechtvaardig kan worden toegepast. De indeehng in klassen laat nog veel te wenschen over, het geen niet te verwonderen is omdat zij berust op gegevens door de werk gevers zeiven verstrekt Het spreekt van zelf dal ieder zich beijverde zijn onderneming zoo gunstig mogelijk voor te stellen teneinde zoo laag mogelijk premie te betalen, want als hel op betalen aankomt is men op zijn hoede. Één voorbeeld slechts dat mij bekend is. Drie aannemers van bouwwerken zijn resp. geplaatst in de tiende, elfde, en twaalfde klasse, hebben te betalen 35, -43 en 53 gulden per duizend gulden aibeidsloon. Toch hebben ze precies hetzelfde werk. Het ligt aan de opgaven. De eerste noemde zich behanger, sch lder. metselaar en timmerman de tweede was aannemer maar noemde ook het onderhoud van zijn huizen: de derde gaf eenvoudig op het bouwen van huizen en is vol gens den een de eerlijkste, volgens een ander de domste van dediie En dan de invulling der loonlijstenIk wou dat ik rijk was wat aan pieniie te min woidt betaald. De controle zal heel wat verscherpt moeten wor den hoe moeilijk zij ook is. Hoe goed de wet ook is en gezegend voor den werkman, dit is een van haar scha duwzijden, dat zij een ruime gelegen heid biedt tot fraude en simulatie. De begeerte naar meersociale wetten wordt daardoor wel getemperd, en als niet de ziekte- en pensioenwetten tevens strekken tot een betere uitvoering van de ongevallenwet, zouden wij een al te spoedige opeenvolging van die wetten niet onbedenkelijk achten. Gemeenteraad. (Vervolg.) Zooals reeds in ons verslag van j I. Woensdag is gebleken, werd de agenda tot aan het laatste purit af gehamerd, zonder dat eenige discussie werd gevoerd. Anders was het met punt 11, het voorstel tot verbouwing van het Raad huis. Wij laten hier nog even volgen, welke voordeelen aan die verbouwing verbonden zijn en op welke wijze zij zal worden uitgevoerd Voor de Secretarie, welke thans veel te klein is en de noodige bergruimte mist, wordt een groot lokaal met voel kasten verkregen. Het lokaal voor den Burgerlijken Stand en de Bevolking wordt ruimer en eveneens het Archief, dat zooveel mogelijk brandvrij wordt gemaakt. De Ontvanger verkrijgt een lokaal van voldoende grootte en gelijkvloers. De raming voor deze werken be draagt f 13.600. Voor de meubileering was op een bedrag van f 1000 ge rekend, zoodat op de Begrooting een post van f 14.000 was uitgetrokken. B. en W. hebben gemeend, thans tevens in eene leemte te moeten voor zien, hierin bestaande, dat de loopende registers van den Burgelijken Stand niet brandvrij kunnen worden bewaard en eveneens de boeken en verantwoor dingsstukken van den Gemeente-ont vanger. Voor de oude registers van den Burgerlijken Stand, waarvan de dubbe len ter Griflie van de Rechtbank be rusten, is een brandvrije bewaarplaats minder noodig. Blijkens opgave van den Gemeente- architect kan in deze leemte worden voorzien door aanbrenging van twee kluizen tusschen het nieuwe kantoor van den Ontvanger en het nieuwe bureau voor den Burgerlijken Stand,I welke (met inbegrip van twee kluis deuren) zullen kosten f750. De totale kosten (zonder ameublement) zullen dan bedragen f14.350. Door den voorgestelden uitbouw aan de zijde van het Armkantoor kan de bestaande trap van het Raadhuis wor den behouden. Een uitbouw aan de andere zijde zoude ook ten gevolge hebben, dat de vrije woning voor het schoolhoofd verviel en de Gemeente jaarlijks f250.wegens gemis van vrije woning aan dit hoofd zoude heb ben uittebetalen. Bij het overgelegde plan vervalt alleen de vrije woning van den Concierge van het Gymnasium, geschat op f75.welk bedrag aan hem zal zijn uit te betalen en voor de helft door het Rijk wordt gedragen. Thans rest nog de vraag of de nieuwe voorgevel met hardsteenen platen zal worden bekleed evenals het Hoofdgebouw. Op de teeknuing is zulks door een oplegstuk aanschou welijk voorgesteld. Deze bekleeding zal een meerdere uitgave van f2500 vorderen. De Gemeente-architect acht zulks om de door bent aangegeven redenen niet wenschelijk; de meerderheid van de Commissie van Fabricage is het met hem eens. In het college van B. en W. zijn de gevoelens verdeeld. De meerderheid is van oordeel, dat de hardsteenen gevel goed zal staan en dat het zeer wenschelijk is deze aan te brengen, ook inet bet oog op Iateren aanbouw (Noordelijke vleugel); de uitgave voor eens van f2500.komt haar gewettigd voor. Zij stelt de Raad mitsdien voor, ook deze uit gave goed te keuren. Ten opzichte dezer quaestie zegt de gemeente-architect: «Aangaande deze bekleeding moet ik bericiiten, aanvankelijk óók plan gehad te hebben den nieuwen voor gevel met hardsteen te bekleeden, docli dat ik, na ernstige overweging, besloot dit plan op te geven, en wel om de redenen ie. omdat één vleugel in nieuwen DOOR ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 28 Zij heeft mij iets verteld, dat ik moeilijk kan gelooven dat jij je macht als voogd wilt gebruiken om haar over te halen tot een huwelijk met dien Zuid-Amerikaanschen beurs- rekel en speler baron Fernando Montez Is dat waar «Het is zoo," stamelt de ander. »Ik verlang, dat zij met hem trouwt. O, versta mij niet verkeerd, Henri," vervolgt hij, den blik vol afkeer van zijn broeder bemerkende; «het is noodzakelijk. Zij heeft nu den besten leeftijd bereikt voor een jonge vrouw om zich in de wereld te begeven; en om dat in Frankrijk te kunnen doen, is het noodzakelijk voor haar, dat zij een man neemt." "Maar niet zulk een man." «Hij zal haar een titel geven." »Ba! Titels zijn hier algemeen." "Hij zal haar nemen en dat is het be langrijkste van de zaak zonder huwelijks gift." "Zonder huwelijksgift? Wat? Zij, die zelf een millioen dollars bezit?" "Niettemin bezit zij geen huwelijksgift." "Wat bedoel je?'' hijgt de ander. «Zie mij niet zoo aan," valt Frank onrustig uit. "Ik heb Jessie's vermogen met speculeeren verloren. "Dan moet je dat met je eigen vermogen weer goed maken. Je bent een rijk man." "Ik weet het.» «Gerechte HemelI Ook dat verspeeld?" »Ja, Wanneer het mij gevraagd werd, zou ik op dit oogenblik onmogelijk Jessie het ver mogen kunnen terug geven, dat door de be schikking van haar vader onder mijn beheer werd gepaatst en dat ik zon moeten uitkeeren, wanneer zij een ander echtgenoot nam. In Frankrijk zou mij dat in eens gevraagd worden wanneer zp een ander tot man kreeg dan baron Montez." »En je hebt al dat geld verloren Wanneer?" »In Panama-aandeelen, geloof ik.» «In Panama-aandeelen geloof je?" spot Harry. Dan voegt hij zijn broer op beleedigende wijze toe: «Jij bent de eenige Amerikaan, die geen geld met deze reusachtige bedriegerij heeft verdiend? Jij bent zoo bang, dat men je voor een man van zaken zal aanzien, dat je je door dien Zuid-Amerikaanschen zwendel bankroet laat maken "Ik ik weet het niet mijn zaken zijn zoo in de war. Ik ben in zooveel speculaties met Montez betrokken.» »Aha, hij heeft je geldHij heeft het geld van miss Severn. Hij heeft de huwelijksgift reeds vooraf. Nu zal hij, de edelmoedige man, de bruid nemen zonder die gift. Maar dat zal hij niet; dat heb ik gezworen!» "Groote God! Zou je mij geheel willen ruïneeren?» »Ik zou iedereen willen ruïneeren om dat meisje gelukkig te maken.» "Jij jij bemint Jessie?" hijgt Frank met zenuwachtig trekkende lippen. »Als een broeder! Dat is alles. Doch dat is genoeg om haar niet door jou ongelukkig gemaakt te willen zien?» »Je vergeet, dat ik haar voogd ben!» «En ik ben haar beschermer! Zij zal dien baron Montez niet trouwenIk zal dat voor komen met mijn vermogen met mijn leven Denk je soms, dat ik er bij zou staan blijven kijken, wanneer zulk een lief, schoon, jong Amerikaansch meisje werd opgeofferd op het altaar van jouw speculaties? Neen! Bij den Almachtigen God neen!» »Wil jij haar redden?" vraagt Francois Leroy Larchmont met een bezorgden blik uit zijn fletse oogen. Ja »God zegen je!» roept Frank; hij valt neer in een stoel, hij snikt, .maar geen traan komt er m zijn oogen. "Bedank jij mij, omdat ik haar tegen je vriend in bescherming neem?» »Hij is mijn vriend niet! Ik haat hem! Ik vrees hem! Ik veracht hem nu, maar ik ben in zijn macht! Maar, Goddank, Henri," en de zwakke man grijpt de hand van zijn broeder, drukt die krampachtig en mompelt"Goddank jij zult mij redden bescherm haar tegen hem bewaar haar voor mij voor mij, want ik bemin haar." »Neen, niet voor jou!" schreeuwt de ander, de hand van zijn broeder van zich slingerende. «Jij bent haar niet waard. Jij hebt niemand anders lief dan je zelf, en dat nog niet eens zoo, dat je voor je eigen hoop, je eigen wen schen kunt strijden! Toen je je vaderland hebt verloochend, heb je al je manlijkheid verloren. Ik zal haar bewaren voor den een of anderen echten Amerikaan Met deze woorden verlaat hij zijn broeder, die, in elkaar gedoken, Harry's verontwaardig den blik ontwijkthij gaat weer naar het lieve meisje, dat aan de zwakheid van haar voogd zou worden opgeofferden zegt haar, dat zij goeden moed moet houden, want dat hij haar zal redden. »Ben ding echterhuichel. Ben je vrouw genoeg om te kunnen huichelen vraagt hij. »Of ben je nog een kind?» Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1