Plaatselijk Nieuws. hardsteen uitgevoerd, te veel aandacht trekkende en met het hoofdgebouw een geheel willende uitmaken, het gemis van een vleugel aan den anderen kant van het hoofdgebouw des te steiker doet gevoelen, en daardoor een grooten misstand zal veroor zaken 2e. omdat, wordt de gevel in bak steen uitgevoerd, hij, in opvatting, ondergeschikt blijft aan het bestaande hoofdgebouw, waardoor het gemis yan den anderen vleugel veel minder zal worden opgemerkt. 3e. omdat, bij uitvoering van den later te maken Noordelijken vleugel, óók in baksteen geen misstand kan ontstaan, want het oude gebouw zal dan toch als middelstuk altijd de hoofdaandacht tot zich blijven trek ken, hetgeen, uit aesthetisch oogpunt beschouwd, alzoo behoort te zijn." Do commissie van Fabricage deelt het gevoelen van den architect. Door den voorzitter werd medege deeld, dat de gemeente-architect ten stadhuize aanwezig is en dat, indien zulks gewenscht wordt, hij bereid is de vergadering te schorsen, orn den architect in de gelegenheid tostellen alle gevraagde inlichtingen te geven. De heer van Esveld voert het eerst het woord en zegt, dat het hem zeer verheugd dat de gemeente-architect, de heer W. II Kam, zoo gelukkig gedaagd is, in de verbinding van het hoofdgebouw met den nieuw op te trekken zijvleugel. Het is voor spr. echter een teleur stelling geweest, dat er slechts één toegang voor het gansche gebouw zal zijn. Reeds nu is de gang vaak opgepropt met menschen en nu die toevloed zoo sterk toeneemt door Ar beidswet en Militiewet, betreurt spr. het te meer, dat de groote stroom niet méér is afgeleid, 't Zal er mee gaan, als met de vestibule van het Postkantoor; de gr:ote opeenhooping van menschen zal iets vunzigs, althans een bedorven atmospheer veroorzaken. Spr. hoopte, dat zulks door een ge ringe wijziging van het plan zal ver meden worden. Spr. mist ook in het plan de opruiming van het spreekkameije op den bovengang. Indertijd is het als eenig hulpmiddel te baat genomen, en het heette toen, dat het bij een eventueele verbouwing zou worden weggeiuimd. liet is een onooglijk ding, dat het licht wegneemt op den rnooien coi- ridor, en den geheelen omtrek ontsieit. Eii bij plechtige trouwpartijen, wan neer de Raadszaal als Trouwzaal wordt gebezigd, is deze gang zoo weinig imposant, en is het vriendelijk aan zien, hetwelk die gang vroeger had, totaal weggenomen. Spr. zou het zeer aangenaam vinden wanneer dat spreekkamertje werd weggeruimd, trouwens reeds vroeger zijn daar bezwaren tegen ingebracht Spr. acht het een groot voordeel der verbouwing, dat daardoor verkregen wordt een brandvrij archief. Uil den catalogus is gebleken, dat ons archief werkelijk heel veel moois bevat, het welk ook voor het nageslacht van groote waarde is. Ileeft spr. het plan goed begrepen, dan zal de nieuwe corridor rechtstreeks toegang geven tot de archiefkamer, echter door middel van houten deuren. Is dat zóó, dan zal dat «brandvrije" erg illusoir zijn. Spr. wenscht afsluiting door ijzeren deuren. Een gevolg dezer verbouwing is de verplaatsing van het Armbestuur. Daar glijden B. en W. volgens spr wat luchtigjes overheen. liet eenige wat daarover wordt ge zegd, is: »het Armkantoor wordt ver plaatst naar het voormalig school gebouw in de Koestiaat, w aar geschikte iocalileil is te vinden, zonder dat kosten behoeven te worden gemaakt." Nu moet spr. bekennen, dat hij van oordeel is, dat als door een deugdelijke inlichting van het Airnkantoor geen kosten worden veroorzaakt, het hem voorkomt dat het Armbestuur er zoo ietwat wordt «opgeborgen", en hij vreest dan ook, dat het gebouw in de Koestraat niet zal voldoen aan de eisehen, welke men aan een behoorlijk ingericht Armkantoor zal mogen stel len. Ook degemeente-architectspreekt er in 't geheel niet over. Spr. zou wel eens willen weten, wat die overplaatsing zal kosten en of èn ai mlastigen èn bestuursleden behoor lijk zullen gehuisvest worden. Al deze overwegingen leiden spr. tot het doen van een voorstel om deze zaak naar de afdeelingen te renvoyeeren. De heer Celosse komt het voor, dut men ii raad var, den voorzitter had moeten volgen en in geheime zitting den gemeente-architect de gelegenheid had moeten geven het plan nader toe te lichten. De heer Esveld «meent" zus en «heeft gehoord" zoo, doch spreekt over heel wal dingen, over welke de heer Kam hem gemakkelijk had kunnen in lichten. De bezwaren over den gang door den vorigen spreker geopperd, komen den heer. Celosse sterk overdreven voor men kan het geheele Raadhuis wel willen afbreken. De heer van Esveld zegt. dat de heer Celosse hem in 't geheel niet heeft begrepen Juist hij is begonnen met op te merken, dat de communi catie tusschen het oude en het nieuwe gebouw zeer gelukkig gevonden is. Spr. wenschte nog een anderen toe gang orn den grooten toevloed door één gang af te leiden. De vergadering wordt voor een half uur geschorst, in welken tijd de heer Kam inlichtingen verstrekt De heer Visser wethouder van Publieke werken zegt, dat het beeld, hetwelk de heer van Esveld geeft van den gang, schromelijk over dreven is Het mag eens vijf of zes maal geschieden dat de gang over propt is met menschen, in het algemeen zal een paard nog niet in staat zijn iemand omver te loopen. Ook zal de nieuwe zijgang ontlasting brengen. Wat het armkantoor betreft, spr is evenals de heer van Esveld, lid van het Armbestuur, en hij erkent, dat menigmaal is geklaagd over de slechte huisvesting, van dat Bestuur, 't ls nog niet zoo heel lang geleden, dat werd voorgesteld, hel kantoor naar de Breedestraat te verplaatsen. Doch dat plan is afgestuit op de hooge kosten, die zoo ongeveer 4 a 5 mille zouden bedragen. Nu kun nen wij een goede gelegenheid krij gen. met een ruime keuze lokalen, zoowel voor bestuurskamer als wacht lokaal geschikt Enkele hoeren zullen die localeiten wel kennen, waarvan er één reeds meermalen voor stem bureau werd gebruikt. Wij hebben dan slechts kosten ten bedrage van een heel tientje. Tert opzichte van het Armbestuur durft de heer Visser dan ook den heer van Esveld veilig gerust te stellen. En wat het spreekkamertje op den bovengang betreft, dit doet zulke goede diensten bij zittingen der Reclame- cornmtssie, en ook als personen den burgemeester of den secretaris wen- schen te spreken, dat de heer Visser dit niet gaarne zou verwijderd zien. Aan het bezwaar van lichtbeneming kan worden tegemoet gezien, door de oude glazen deuren er weder te plaat sen, waardoor het licht weer vrij in den corridor kan tieden. Door den gemeente-architect wordt voorgesteld den govel van den bijbouw niet met hardsleenen platen te be dekken. Spr. behoort tot de meerder- derheid van het D. B. die met dat plan niet mede gaat. De lichtere kleur van den hardsteen zal met den dag verouderen en binnen weinig tijdszal daarvan geen nadoel meer te bespeu ren zijn. Een volgend geslacht zal ons dank baar zijn, wanneer zij den noordvleu gel optrekken, medegewerkt te hebben aan het tot stand komen van een monumentaal gebouw. Bouwen wij in baksteen, dan zal daarvan eveneens de kleur afsteken bij die van den zuidvleugel. Spr. smijt niet met geld, doch acht f2500 van dit doel uitgetrokken een allerzins geoorloofden post. De beslis sing is echter aan den Raad of wij iets moos en degelijks zullen krijgen De heer van Esveld zegt niet tegen den verbouw te zullen stemmen, omdat er geen tweeden toegang is. Uit de inlichtingen van den architekt blijkt de on mogen lijk heid daarvan; maar daar uit blijkt ook hoe moeilijk het is deze zaak op het oogenblik te beoordeelen en spr. persisteert bij zijn meening dal behandeling in de afdeelingen gewenscht is. Omtrent het Armkantoor is spr. nog altijd niet gerust gesteld. Een tienije is wel noodig voor vernieu wing der stoelen, waar men nu door- valt. En waarom heeft men nu geen schels gegeven waaruit blijkt hoe de toestand worden zal. Alléén als de wethouder mij de verzekering geeft dat het Armbestuur niet zoo rr.aar wordt opgeborgen, wil ik voor het voorstel stemmen. Wethouder Visser wil die ver zekering wel geven. Was het gebouw in de Koestraat ongeschikt, B. en W. zouden er wer kelijk niet aan gedacht hebben hel I als Armkantoor in te richten. Wat de stoelen betreft dit is een questie van meubileering. Als de heer Esveld door zijn stoel dreigde te vallen dan had hij maar even behoeven te waarschuwen en er was wel een nieuwe stoel gekomen. De heer Celosse is het met zijn ambtgenoot in het Dag Bestuur m heel veel punten eens, maar vindt diens meening overdreven ten opzichte der hardstemien gevelplaten. liet hoofdgebouw kan hoofdgebouw blijven en de zijvleugels kunnen in een daaraan ondergeschikten trant worden opge trokken. Dat is immers ook geschiedt bij het raadhuis van 's Hertogenbosch. Tijdens de bespreking met den architect zijn enkele aanmerkingen gemaakt ten opzichte, van de inrich ting van het gebouw Nu komt het spr. wenschelijker voor, als men toch 12500.wil bestellen, die aan te wenden tot verbetering der inrichting, dan ze te besteden aan een gevel, die architectonisch niet kan voldoen aan hetgeen do heer Visser verlangt. Mr. Heyhgeis zal stemmen vóór den hardsreenen gevel. Spi. vrees, dat anders een voorbij ganger niet zal weten met een fabriek of met een school te doen te hebben In Den Bosch zijn de verhoudingen geheel anders. Een vergelijking tus schen beide stadhuizen zal falikant uitkomen. De heer Croockewit is het volstrekt oneens met rnr. Heylyneis doch sluit zich aan bij het gesprokene door den heer Celosse 11ij is geenszins be vreesd. dat de zijvleugel op een fabriek zal gelijken. De motieven zijn aan gegeven in de lijnen van het hoofd gebouw. Dergelijke vleugels moeten meestal van ander materiaal gebouwd worden dan de middelmoot. De heer Kleber zal stemmen voor een baksteeugevel, op grond, dat met beide vleugels gelijktijdig worden ge bouwd. De voorzitter brengt nu in stem ming of de gevel in baksteen of in hardsteen zal worden opgetrokken Met 11 legen 6 stemmen wordt be sloten in baksteen te bouwen. Voor hardsteen stemden de heerenMr. Heyligers, Visser, Van Kalken, Ha mers, Van Beek en Van Esv-ld. Vei volgens werden de volgende voorstellen met algetneene stemmen aangenomen I. het overgelegde plan (raming f 1 i.350) goed te keuren II. de toelage voor gemis aanviije woning voor den Concieige van hei Gymnasium te bepalen op f75 verhoogd met f50.vergoeding vooi- vuur en licht. III. het Armkantoor tc verplaatsen naar het voormalig schoolgebouw m de Koestraat, waar geschikte lokaliteit is te vinden, zonder dat kosten be hoeven te worden gemaakt: IV. ons te machtigen tot aanschaf fing van het benoodige ameublement voor het Raadhuis, geraamd op f 1000 Daarna had de interpellatie van den heer Van Kalken plaats die reeds in ons Woetisdagniimmer werd ver meld. Kamer van Koepliandel. Donderdagavond hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken ten stadhuize op het gewone uur haar 114e openbare zitting onder leiding van haren voorzitter, de lieer J. Ger Kleber Behoudens de heer van Haselen, die wegens ongesteldheid verhinderd was, waren alle leden aanwezig. De notulen der 113e vergadering werden zonder bemerkingen gearres- teeid. Alvorens tot de gewone weikzaatn- heden over te gaan. verwelkomde de voorzitter de aanwezigen iri deze eerste vergadering na dp jaarswissehng. De heer Klebei zei. dat, hoewel men van hern geen retrospectieve beschou wingen te w achten had, omdat daan ooi- het jaarverslag de aangewezen plaats was, hij toch niet kon nalaten een enkel feit om zijn groot belang te memoreeren en wel de gioote ver betering der haven, die in het afge- loopen jaar is tot stand gekomen Dit is een zaak van het grootste gewicht voor den handel en de nijvei heid onzer gemeente. De geachte Burgemeester heeft leeds bij de opening der raads zitting van j.l. Dinsdag in onze ge meenleraad er op gewezen, dat de han del en de nijverheid blijkbaar niet zijn achteruitgegaan. Spr. zal daaiin niet verder treden, hei jaarveislag immeis zal daaromtrent meer licht brengen. Van den heer A. Visser is bij don secretaris een schrijven ingekomen, waarin hij mededeelt wegens vei trek naar 's Giavnnliage ontslag te nemen als lid der Kamer Daaraan zijn toe gevoegd welwillende wenschen voor de bemoeiingen der Kamer, in het belang van den handel en de nijver heid der gemeente De voorzitter drukte zijn leedwezen uit over deze ontslagname, daar de heer Visser steeds is geweest een lid met zeer veel ambitie en een trouw bezoeker der vergadeiingen. üp de daarvoor bestemde plaats zal de missive van den heer Visser worden bekend gemaakt. Voorts is ingekomen een missive van den heer Visser, waarin hij ont slag vraagt als lid der «Commissie tot beoordeehng der invoerrechten in de provincie Utiecht welke ian de betrokken autoriteiten zal worden bekend gemaakt. Aan de orde is de aangehouden missive van het «Landelijk Comité, weikzaatn tot het verkrijgen van de afschaffing van accijns op liet ge slicht," om steun bij de rngeeririg van hun adres Daarin wordt gezegd, dat Italië en Nederland nog de eenige rijken zijn, waar op levensmiddelen accijns wordt geheven. De voorzitter zegt wel overtuigd Ie zijn, dat alle leden voor afschaffing zoude zijn. indien niet het bezwaar bestond, dat de Minister van Finan ciën moeilijk een aequivalent zal kun nen vinden, om daaruit de opbrengst circa 4 milhoen gld. per jaar, te vinden. De heer van dei Zoo de Jong deeldo die overtuiging. Wel was in de vo- tige vergadering gpzegd, dat de kosten van toezicht en inning de feitelijke op brengst vrijwel nihil maakten, maar lat komt spi. zeer overdreven voor. 't Klinkt wel heel mooi zoo'n he- lasting af te schallen, maar het geld moet er toch zijn. en dan gaat liet weer op een andere zijde drukken Bovendien is het nog zeer de vraag of werkelijk de pi ijs van het vloescli er door zal verlaagd worden, zóó dat dit artikel meer in ieders bereik zal kunnen komen. Spr. is niet zoo voor ondersteuning van het adres. De heer Kleber is het met den vorige spr. «ens en zegt dat het hem wenschelijk vooi komt da missieve voor kennisgeving aan te riemen, hetgeen algemeen wordt beaamd Van B en W van Amersfoort is een missive ingekomen, waarin ver zocht wordt ten behoeve van het jaarverslag omtrent den toestand dei- gemeente, voor 15 Februari a. s. ver slag te willen uitbrengen over den toestand van fabi leken en werkin richtingen, over nieuw ingevoerde werktuigen, verder over de ambach ten eri bedrijven, voorts over den kleinhandel en de winkelneringen en den buitenlandsche handel en hoven- dien opgave van de voornaamste in en uitgevoerde artikelen met vermei ding der hoeveelheid daarvan Voorts van hetzelfde college een verzoek om vóór 1 Maart te mogen ontvangen het verslag aangaande de werkzaamheden der Kamer in 1903 Den secretaris werd opgedragen te gplegener lijd aan deze verzoeken te voldoen. Verder is ingekomen van de Ned. Kamer van Kooph. te Smyrna de mededeeling, dat de gedrukte stukken dier Kamer voortaan zullen worden toegezonden en het verzoek tot in achtneming van reciprociteit. Van de Minister van Waterstaat Handel en Nijverheid is een verzoek ingekomen om 'l jaarverslag ten be hoeve der afdeeluig «Landbouw Ook hieraan zal worden vuldaan. Door den heer Meursing werd de mededeeling gezonden, dat de Phoenix Brouwerij" is omgezet in een Naain- looze Vennootschap, hetgeen voor kenn. werd aangenomen. De volgende stukken zijn ingekomen en voor belangstellenden bij den secre taris ter lezing gedeponeerd. Prospectus met insein ijvingsbiljetten voor de te I.uik te bonden inter nationale Tentoonstelling (in de Neder- landsche taal); van de Amsterdamscho Kamer statistische gegevens over de (buiten)scheepvaarl, en het scheeps verkeer op den Rijn. De Kamer van Koophandel te Eind hoven. Woensel, Gestel en Sliauim, gevestigd te Eindhoven, verzocht steun voor haar adres aan de Staten van Noord-Biahant ter verkrijging eener kanaal verbinding Eind hoven-Hel mond. Aangezien de Kamer incompetent was orn in deze ie oordeelen, als zijnde niet voldoende op de hoogte met de locale omstandigheden en de zaak spoedeiscliend was, werd besloten de missive voor kennisgeving aan te nemen. Van den Minister van W. 11. en N is ontvangen liet verslag uitgebracht door den heer R. P. J. Tutei-Nolthenus als regeerings-vertegenwoordiger bij liet laatste congres van den Handel diijvnnden Middenstand. Dit verslag wordt op de gebruikelijke wijze ter lezing gelegd. De rekening en verantwoording, sluitend in ontvangst en uitgaaf met f200.met een batig saldo van f 17.— werd, na accoord bevinding door de commissie, bestaande uit de heeren Visser en van der Zoo de Jong, vast gesteld en goedgekeurd. Bij de rondvraag bracht de heer Visser een woord van dank voor de welwillende stemming die steeds, dank zij de verdienstelijke leiding van den voorzitter, bij de discussiën heerschte, en sprak den weiisch uit, dat de werk zaamheden der Kamer rijke vruchten mogen afwerpen. De voorzitter dankte voor die woor den, ook namens de overige leden, en hoopte, dat het den heer Visser in zijn nieuwe w oonplaats wel moge gaan. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering te kwart voor negen gesloten. Bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk hoopt morgen om half ell vóór te gaan Prof. L. Knappert, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden. Op bet verzoek van «Quick" om baar eerste elftal uit de competitie te mogen terugtrekken, is van het Bestuur van den «Ned Voetbal Bond" een weigerend antwoord ontvangen Wil dus «Quick" geen boeten etc. beloopen, dan moet het blijven mede spelen, hoe slecht het ook gedispo neerd is. De laatste dagen is er veel gespro ken over een combinatie van «Quick" met U. D. 1. en werd zelfs de naam Q(uiek), U. (D. 1.). C(orribinatie) ge noemd. Uit zeer hetrouwbare bron vernamen wij, dat daarvan volstrekt geen sprake kan zijn, al is in de toe komst een dergelijke combinatie niet onmogelijk Zondag krijgen wij op liet teirein aan den Leusderweg een competitie wedstrijd tusschen »Quick"-s tweede elftal en het eerste van B. T. C. Bussum. Het tweede elftal van U. D. I. speelt te Hilveisum tegen het tweede van «Victoria" van daar. Als Pluvius het n 1 wil. Als netto-opbrengst van den feestavond Donderdag 21 Januari in Amicilia" gegeven, en door de plaat selijke afdeeling van de Kon. Ned Bond van Oud-onderofficieren een be drag van f5.103 afgedragen aan de Commissie, voor de bijzondere hulde aan II. M de Koningin-Moeder. Genoemde afdeeling telt thans 40 leden, 50 burger- en 120 militaire donateurs Woensdag hebben wij weer eens moeten ondervinden hoe ons wispel turig weertje er steeds op uit is iemand parten te spelen. 's Morgens schreven wij over liet prachtige ijs, waarover wij 's middags hoopten te zwieren en nauwelijks was de courant op de pers of hel watei stond reeds eenige centimeters op liet ijs. Velen, die hun vermaak niet zoo spoedig opgaven, hebben dan ook emi paar natte voelen gehaald. Als wij sommigen een vergeefscbe tocht hebben doen maken, dan vin den wij hel voor hen heel jammer, dal zij niet hebben kunnen rijden maar voor 't overige spijt liet ons niet hen de frissche lucht in te hebben gejaagd. Dat inoest veel meer ge beuren en bet is zoo jammer, dat velen 's winters erg bang voor een wandeling zijn Heusch dan is het in de omtrek ook zeer mooi. Nog meer betreuien wij het, dat er zoovelen gevonden worden, die's win ters hun fiets opbergen. Wij zouden die lui wel willen aanporren om toch eens de proef te nemen om gedurende den geheelen winter te blijven ge meten van de buitenlucht «Handel- en Nijverheid" houdt Donderdag 4 Febr. 1904 ifi «de Zwaan" haar maandvergadering. In die. vergadering zal den uitslag worden medegedeeld van het onder zoek omtrent liet financieele voor- of nadeel van de kermis voor de nering doenden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2