Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. in zinkenden toestand door de be manning verlaten, en naderhand door de Russen genomen. Op een afstand zag ik verschillende kruisers van de Japanners, die zoek licht uitwierpen Na het terugtrekken van de Japan- sche torpedo-booten keerde bet Rus sische eskader onder commando van admiraal prins Uklitomsky naar de haven terug. Het was toen drie uur in den nacht. De verliezen der Russen bedroegen acht dooden en '20 ge wonden. Afgezien van de drie beschadigde Russische schepen, leed deze viool niet veel. Er waren velen torpedo- booten en vernielers in de haven, doch zij waren niet in staat den aanval te weerstaan. Den volgenden morgen kwam het bericht uit Dalny dat de Japansche vloot westwaarts stoomde in aanval- formalie. Er waren 15 schepen in twee linies. De Russen hadden huiten 13 groote schepen onder admiraal Stark. De aanval werd geopend door de groote kanonnen van de land-batterij. Er was geen wind en de dichte rook maakte het juist waarnemen moeilijk Twee granaten vielen dicht bij mij neer, een twintig tal viel in da oude stad en de westelijks haven, waar vele stoombooten, varende ondei neutrale vlag, geankerd lagen. De ge- heole bevolking vluchtte naar den heuvel. De gebouwen van de «Yalu- Con cessions Company" en de Russo- Chineso Bank" werden vernield. De Japansche oorlogschepen stoom den langzaam op, westwaaits. Toen zij vier mijlen weg waien. begonnen zij te schieten. Van beide zijden werd hevig gevuurd. Ik telde 300 projec tielen. welke echter voor het grootste deel geen doel troffen. Het vuren hield na een half uur op. De Japanners gingen zuidelijk op, na een slagschip verloren te hebben, terwijl een kruiser zwaar beschadigd was. De Russen hadden 22 dooden (geen officieren) en 04 gewonden (één offi cier. liet Russische oorlogschip »Novvik", de commandant Essen is sedert ge decoreerd, bracht een klein Japansch oorlogsvaartuig tot zinken. De correspondent is van meening dat het vuur vau de Japanners on schadelijker is dan hun torpedo's. Den dag na hel gevecht werden in de haven vele drijvende Japansche torpedo's gevonden, welke de Russen onschadelijk maakten. Centrale Anti-Revolutionnairc Kiesvereeniging. Wij laten hier volgen het verslag der vergadering van bovengenoemde Kiesvereeniging, 8 dezer te Zeist ge houden. Daar de vergadering slechts vuor geestverwanten toegankelijk was, ne men wij het verslag over van de Stichtsche Courant. «Dat was nu nog eens een echt goede vergadering, die der Centrale Anti-revolutionnaire Kiesvereeniging in het district Amersfoort gehouden te Zeist, op Maandag j. I. En we hebben niet een heel steik vertrou wen noodig om te gelooven, dat zoo'n politieke vergadering vruchten afwerpt voor het district. We konden zeer goed begrijpen wat een der aanwezigen in hel debat zeide, toen hij zijn vreugde uitsprak over het welslagen: «Zulke vergade ringen doen goed; ik begin nu te gelooven, dat zelfs in onze woonplaats in den donkeren nacht van het doodo conservatisme nog het licht zou kunnen dagen." Dit was dau ook geen vergadering, waar een spreker het zittend Kabinet stond af te kammen en de deugden van zijn eigen pari ij stond op te vijzelen, speculeeiende op de goedge lovigheid van de kiezers; neen, hier was het doel de band hechter te maken, die kiezers en afgevaardigden bindt. Ook was het er niet uitsluitend om te doen, der vergadering de deugden van het Ministerie te roe men en verantwoording te doen van eigen daden maar veeleer te hooren welke zegeningen God gegeven heeft in de mannen die de kroon omringen en elkaar de roeping nog eens voor te houden, die afgevaardigden en kie zers beiden tegenover God en Re geering te vervullen hebben. Maar laat ons eerst meedeelen wat er van de vóórvergadering mee te deelen is. Om 6 uur werd de vergadering ge opend door den Voorzitter, ds. Don- ner, uit Amersfoort. Hij las «Romeinen 13" en ging voor in gebed. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deed mededeeling van de ingekomen stuk ken Van belang was Ie de mede deeling van den heer De Waal Male- feit, dat hij door vertrek naar Utrecht buiten hel district woont en mits dien opgehouden had Vice-voorzitter en lid te zijn, en 2e. een voorstel van Baarn om in het statuut op te nemen de bepaling dat jaarlijks een vergadering moet plaats hebben waarop de verslagen van het Bestuur eu de Besjuursvei kiezingeri plaats hebben. De vioeger benoemde Commissie lot het nazien van de rekening en verantwoording van den Penningmees tpr bracht bij monde van ds. Gispen rapport uit en stelde voor, dank aan den Penningmeester te brengen en de verantwoording goed te keuren. Bjj de bespreking over de finan ciën werd er nadiuk op gelegd, dat er kiesvereenigingen zijn die tolaal niets doen voor de kas der Centrale en elke vraag daaromtrent onbeantwoord laten. Besloten werd, die nalatigen op te wekken tot hun plicht. Er is thans een tekort van f34 eu met liet oog op de verkiezingen in 1005 moet er nu reeds gezoigd worden, dat er geld komt. Het voorstel-Baarn om vast eens per jaar te vergaderen, werd, geamen deerd door den lieer De Koning, na eenige bespreking aangenomen In Januari zal vooitaan vast de Jaar vergadering der Centrale gehouden worden. Wijl in de laatste jaren de perio dieke aftredingen niet hebben plaats geluid, trad lielgelieele inoderamen af. De altredenden werden evenwol her kozen. In de vacature- De Waal Malefijt werd gekozen de heer Jii van Zanten, te Zeist." Te half acht volgde een ve/gadering met leden en geestverwanten, waarin Jhr. inr. H. W. van Ascb van Wijck, afgeiaardigde voor liet district Amers foort, een rede hield. Van deze rede geven «ij in een volgend nummer een résumé Gezondheidscommissie. In de volgens atl. 2/ der gezond heidswet voorgeschreven openbare vergadering der Gezondheids-com missie. onder voorzitterschap van mr. J. Heyligors, ten stadhuize gehouden, is als eenig punt van behandeling het jaarverslag gelezen en vastgesteld Uitgenomen den lieer W. G. Klomp waren alle leden aanwezig. Wij laten hier een resumé volgen van wat 111 het jaarverslag over 1903. hetwelk later in druk verschijnt, is vervat. Het is opgemaakt door den secretaris der commissie mr. W. D. Caudri. Er werden 12 maand-vergadei ingen gehouden, van welke twee werden bijgewoond door den Rijks-veearts W. H. van Haselen, éen door den Inspecteur van Volkshuisvesting en éen door den Inspecteur der Volks gezondheid. Over 't algemeen was de gezond heidstoestand gunstig; besmettelijke ziekten kwamen slechts sporadisch voor, terwijl geen voor de gezondheid schadelijke bedrijven in de Gemeente worden uitgeoefend. Vooral de oudere woningen hebben slechten afvoer van menage-water. Een belangrijke verbetering voor dien afvoer uit de woningen der «Bouw maatschappij" bracht het riool in den Arnhemschen straatweg; nochtans deden de eigenaars die woningen niet aansluiten, zoodat dit langs wettelijken weg zal geregeld moeten worden. Over dien afvoer uit een perceel aan de Langestraal kwatn men tot minnelijke schikking; omtrent een perceel Achter Luiaard is men in onderhandeling; in den ergerlijken toestand aan het Lieve Vi ouwekerk hof zijn vooizienmgen te wachten; omtrent een klacht aan de Van 01- denbarneveldt-laan is bij onderzoek de waarheid daarvan niet gebleken. De overneming door de Gemeente van liet Rijksiiuol in de Arnhemschen- en Leusdervveg is thans eeu feit ge worden De Commissie, die daartoe adviseerde, verwacht daarvan zeei veel nut. Werk is gemaakt van rle spoorsloot aan den Utrechtschen weg, lerwijl getracht wordt de fecahën vroeger te doen halen en de straatreiniging doelmatiger te doen geschieden. Hst openbaar privaat bij de Sint Agathaslraat werd opgeruimd, even als mestvaalten, varkenshokken en hondenstallen aldaar en Achter het Oude Weeshuis Over een systemalisch woningon- derzoek werden correspondentiën ge voerd met het Gemeentebestuur, dat bezwaar moesL maken om daarvoor een ambtenaar af te staan, onuiat naar zijn meening, deze geen twee lieeren te gelijk kan dienen. Intusschen vingen twee leden der Commissie dat onderzoek aan en ho pen dit stelselmatig voort te zetten Een gevolg van hun onderzoek dat zich nog slechts uitslrekte tot de woningen tusschen Spui, Zand. Bloe- mendaal en Plantsoen, was, dat in de Sint Agathaslraat drie woningen onbewoonbaar werden verklaard en andere zijn of «oiden hersteld. Ook zijn in de Groote Haag wo ningen hersteld, evenals in de Tent straat en aan de Stationsstraat, waar een huis in slechte specie werd op getrokken. De Commissie adviseerde op ver zoek van den Inspecteur der Volks gezondheid nopens de oprichting dei Chemische fabriek «Voorwaarts". Het Gemeentebestuur volgde haar advies bij de toekenning der voorwaarden van oprichting Besmettelijke ziekten kwamen wei nig voor en slecliis zeer enkelen mei doodelijken afloop Geconstateei d wer den 10 gevallen van dipliteritis en '14 van roodvonk. Dankbaar werden de hulp en de voorlichting der medici hier ter stede gememoreerd. De Commissie besloot niet in te gaan op het verzoek der Commissie te Appingadam c, a. om deel te ne men aan een actie tegen de Vaccine- wet. Met groote dankbaarheid werd ook gewag gemaakt van den voorgenomen bouw en do beschikbaarstelling van een barak voor besmettelijke ziekten op het teirein van het «Aldegonde- gasthuts" door mr. baron Van Boet- zelaar. De verschillende gestichten voor ziekenverpleging werden op geregelde lijden bezocht. Gebreken aan drinkwater bij zes woningen aan den Leusderweg en twee aan de Breestraat werden verholpen. Bijna alle woningen aan de Aldegonde- straat en vele van. de «Bouwmaat schappij" hebben slecht drinkwater. Rechterlijke boslissing is ingeroepen. Omtrent de melk van «Amersfortia" kon, op verzoek van Baarn, een gun stig rapport worden overgelegd. De Commissie ontwierp een nieuw Reglement op de Vee- en vleesch- keuring, ter vervanging van dal van 1858; liet had een heftig verweer schrift der slagers ten gevolge, die in hun verzet gedeeltelijk gesteund worden door de Kamei van Koop handel. De Commissie zond inmiddels een wederantwoord aan het Gemeen tebestuur. Het advies der Commissie voor de nieuwe Verordening op de straat- politie werd voor een groot deel ge volgd. De ontwerp-Bouwverordening is grondig door de Commissie onder zocht en met voorgestelde wijzigingen teruggezonden aan B en W. Op voorstel van den voorzitter werd het verslag vastgesteld, en «erd be sloten hel aldus aan den Inspecteur te verzenden en afschrift te zenden aan het Gemeentebestuur. Daar de agenda was afgehandeld en geen der leden andere punten ter tafel bracht werd de vergadering ge sloten. Concert ten bate van Kindervoeding. Op 25 Febiuart a.s. des avonds te 8 uur zal in de groote zaal vari Ami- cilia een vocaal en instrumentaal concert gegeven worden ten bate van bovengenoemde vereeriiging. Het initiatief daartoe werd genomen door den heer v. Aaken alhier, die voor zijn menschlievend streven dade lijk steun vond bij verschillende di lettanten en zoo gelukkig was zich daarvoor de beiangelooze medewerking te zien toegezegd door mejuffrouw S Ilpsema Vinckers, altzangores in liet zoo gunstig bekende Spool's a capella koor. Het afwisselend programma deelen wij later mede. Wij plaatsen gaarne een woord Ier opwekking van allen om de uitvoei ing bij te wonen Niet alleen is men verzekeid weikeliji, goede muziek te hoon n, doch men steunt daardoor hel streven der zoo nuttige vereerii ging «Kindei voeding" die ja ai lijks. ook ten gevolge van de leerplichtwet, nar uiigaven belangrijk ziel toenemen Voor toegangsbewijzen a fl kan men zich wenden tot de Dames der vereeniging, de boekhandelaren en den kastelein van Amicitia bij uien ook plaatsen zijn te bespreken op 24 en 25 Februari a s. In de Zaterdag j I. gehouden algemeene vergadering van de Ste delijkn Hypolheekbank te 's-Graven- liage (directie Mr. P. Droogleever Fortuyn eri Mr. C. Schuit) werd ver slag uitgebracht over het aigeloopen jaar Daaruit bleek dat deze instel ling wederom krachtig was vooruit gegaan, tegenover een bedrag van f4149200.dat aan pandbiieven in omloop was stonden als dekking f4217900 aan eerste hypotheken, f900000.door aandeelhouders te storten en f10600 reserve in ef fecten bij de Nederlandsc.be Bank be legd in totaal dus f5134500.zoo dat een overwaarde vari f985300. aanwezig is Dn balans en winst- en verliesrekening werden goedgekeurd en het dividend bepaald op 6Vv°/o H. M. de Koningin en Z. K. H de Prins der Nederlanden passeerden gisterenoebtend omstreeks 9 uur ons slation op Hun reis van Den Haag naar 't Loo. Zij zullen hedenavond langs deuzelfduii weg tprugkeeren. Alweer een volksuitvoering, 't Is toch een verblijdend verschijnsel dat dezen winter voor eenieder zoo veel goeds voor zoo weinig geld valt te genieten. Zondagavond wordt in de groote zaal van «Amicitia" weder een Toynbee-avoud gegeven, meteen wer kelijk mooi programma. Wij twijfelen niet oi de zaal zal wel eivol zijn. Zondagavond heeft deS. D A. P. in «Amicitia" meteen goedgeslaagden feestavond haar jaarfeest gevierd. Daartoe verleenden een arbeiders-too- neelvereeniging en de arbeiders-zang- vereeniging hare medewerking. Maandagavond hield de Amers- foorlsclio Vrijwillige Brandweer in «de Arend" haai algemeene jaarlijksche vergadering. Uit het jaarverslag bleek dat de vereeniging van gezondheid blakende is. De tekening en verantwoording van den penningmeester werd goedge keurd. Zij sloot mot een batig saldo van ruim f30. De aftredende bestuursleden de lieeren J. Sclioterman, H. S. Massa en G. de Jager werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Vele zaken van meer teclinisclien aard werden besproken. Bij het te Utrecht gehouden examen ter verkrijging der acte «Nut tige Handweiken" slaagden de dames M. J. D. Kok en A. Baas van hier. Maandagmiddag omstreeks hall drie werd het stoffelijk overschot van mr. F. H. van Persijn op de Oude Algem. Begt aafplaats aan den schoot der aaide toevertrouwd. Op den doo- denakker waren talrijke autoiiteiten en bestuurderen van corporaties waai in de afgestorvene zitting had, vereenigd, oin den overledene de laatste eer te bewijzen. Aan de groeve werd op uitdrukkelijk verlangen van den ontslapene niet gesproken. De Onderofficieren-Voetbalclub «Wilhelmina" is Zondag te Kampen uitgekomen tegonover een elftal van den Hoofdcursus. Bij hel einde van liet spel was de stand 22. Het tweede elftal van Quick klopte Zondag het eerste van »U D. I." met 4-1. Het tweede »U. D. 1speelde te Utrecht met »U V V." 22 gelijk. De Kruideniers-bedienden-ver- eeniging «Recht en Plicht," hield Zondagavond in «de Keizerskroon" een gezellige bijeenkomst, die heel goed geslaagd is. Er werden eeri aantal auidige voordrachten gehouden, af gewisseld door muziek. De zaal was goed bezet. Een gezellig bal besloot den avond. Gisteren en hedenmiddag ver gaderden de afdeelingen van den Gemeenteraad ter bespreking der kermisquaestie Vrijdag 19 Febr. hoopt in het lokaal «de Keizerskroon" op te treden voor Antirev. Pai tijgenooten de lieer J. van Oversteeg uit Amsterdam, met liet onderwerp «Drieerlei Macht Over eenige oorzaken van het mislukken van den oogst en de middelen, daartegen. De landbouwer heeft aanhoudend strijd te voeren tegen verschillende vijanden, die hem de vruchten van zijn arbeid wil len ontnemen. Hoe vaak gebeurt het, dat, wanneer hij met de noodige zorg heert gezaaid, de jonge plantjes, als zij pas uitkomen, door insecten of andere kleine diertjes worden beschadigd en zoo in hnn groei belemmerd of zelfs vernietigd worden. Hoe dikwfjls ziet hfj zijn landbouwge wassen door verschillende ziekten aan getast (aardappelziekte, korenbrand enz). Hoe moet de landbouwer eik jaar strijden tegen de talrijke onkruiden, die de plaats op den akker betwisten aan de pas uit komende cultuurplanten. Hoe vaak gebeurt het, dat koude en vorst of ook wel lang durige droogte of overvloedige regens den groei van den oogst belemmeren. In 't algemeen kan de landbouwer dezen strijd op twee manieren voeren. Ten eerste kan hij trachten de schadelijke in vloeden rechtstreeks tegen te gaan, b.v. het vernietigen van schadelijke insecten en andere dieren. Ten andere kan hij trachten de landbouwgewassen, die hij zaait, krachtiger en sterker te maken, zoodat deze beter bestand zijn tegen schadelijke invloeden, als insecten-scha, ziekten, bevriezen, verdroogen enz., of zoodat deze in 't geheel niet van die in vloeden te lijden hebben. Het is immers bewezen, dat juist de ziekelijke en zwakke planten het eerst door al deze vijanden worden aangetast, dat de zwakste plan ten, het eerst bevriezen, het eerst ziek worden, het spoedig in den strijd met het onkruid opgeven. Behalve de middelen, waardoor de boer rechtstreeks de schade lijke invloeden kan tegengaan (vernieti ging van insecten, aanhoudend en zorg vuldig wieden) is er dus een ander, dat is: de planten sterk en gezond te voorschijn doen komen, ze in hare jeugd snel en krachtig te doen groeien. De plan ten hebben daartoe noodig een krachtig bemesten bodem, die goed bewerkt is, zoodat voedsel en lucht in voldoende mate kunnen toetreden. Zij hebben daartoe noodig licht, wat men het best kan ver krijgen door het zaaien op rijen. De bodem moet krachtig bemest zijn, zeg ik. Dat beteekent: alle noodige voedingsstoffen moeten in voldoende hoeveelheid in den grond aanwezig zijn. Doch, al schijnt deze laatste eisch alles omtrent de bemesting in te houden, inderdaad is er toch nog één ding, dat kan ontbreken. Gesteld, dat stikstof, kali en phosphorzuur in voldoende hoeveelheid, er is, is die aanwezige voedingsstof directopneem- baar? En dat is toch, althans voor een deel der meststof, volstrekt noodzakelijk om de planten, reeds in haar eerste periode de noodige groeikracht te geven. De stikstof moet dus in den vorm van sal peter in den grond aanwezig z\jn, d.w. z. in den eenigen vorm, waarin deze, op gelost in het bodemwater, direct opneem baar is. Dat er in het voorjaar nog vol doende salpeter in den grond aanwezig is, kan kwalijk verwacht worden. En om die reden is het noodzakelijk in het voor jaar een bemesting met chilisalpeter te geven. Het chilisalpeter is dan een der krachtigste bestrijdingsmiddelen tegen insecten, ziekten, onkruiden en schadelijke invloeden van het weer. Sehooienderwijs in d. hygiën in Engeland. Door eenige geneeskundigen van naam in Engeland is aan de collega's iri het Rijk een circulaire gericht be- tieffende een petitie aan de school- autoriteiten over de werisclielijkheid om op de scholen onderwijs in de hygiëne te doen geven. In het bij zonder wenscht men tiet onderricht te doen strekken tot verbreiding van de kennis van het alcohol vraagstuk, maar de bedoeling is toch ook dat lessen zullen worden gegeven over alles wat verder met de verzorging der gezondheid verband houdt. Hier is ten minste iets, waarin wij al vóór zijn. Hel plan wordt in Engeland van geneeskundige zijde wel toegejuicht, maar bij den buitengewoon treurigen toestand van vele huishoudens, waarin de aldus onderwezen kinderen moeten verkeeren, durft men er zich toch niet dadelijk veel resultaten van voor stellen. TOONEEL. „Nieuwe Nederlaudsche Opera." Zaterdag- en Zondagavond 20 en 21 dezer, zullen te Amsterdam in het »Paleis voor Volks vlijt" de eerste opvoeringen plaats hebben van i>De Bruid der Zee" opera van Jan Blockx. Verleden jaar werd deze opera te Antwerpen mei veel succes opgevoerd en gelooven wy wel dat zij evenals de »de Herbergprinse»" opgang zal maken. De première zal door den componist lelf worden geleid. De rollen zijn op de volgende wyze verdeeld: Arrie, de heer D. Pauwels; Kerlien, mej. A. WibbelsPeter WulfF, de heer Jos. M. Orelio; Djovita, mevr. Auguste Renard; Free Kerdec, de heer H. Maal; Morik, de hear S. Poons; Guduul, mevr. C. Dirckx v. d. Weghe; een ouderken, mevr. A. Langerak v. Ommeren; eerste gebuurvrouw, mevr. B. Mathijssen tweede gebuurvrouw, mej. G. Willemsens; een gebuurrnan, de heer S. Kapper; een oude zee- visscber, de heer H. Reuling enz. enz. Agenda. Woensdag 11 Feb mar i. Groot militair feest, nieuwe Rijbaan der Be reden Wapens, 's avonds 8 uur. Donderdag '18 Februari. Groot militair feest, nieuwe Rijbaan der Be reden Wapens, 's avonds 8 uur. Friesch Gezelschap. Bijeenkomst j>Keizer§- kioon", 8 uur. Alg. Ned. Typ.-Bond, ledenvergadering in iDe Toekomst", half negen. Vrijdag 19 Februari. i)Anti-Revolutionnaire Partij". Vergadering voor partijgenooten, ^Keizerskroon" 8 uur. Zondag %l Februari. JÏ,<^nbee"-Fee8tavond, iAmicitia", 8 uür,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2