DSEN- BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Ingezonden. THIS BOIS Een verschrikkelijk spoorwegonge luk beeft Maandagmorgen te Brussel, op 10 minuten afslands van het Noorderstation, plaats gehad. Te 8'/i uur kwam de trein uit Antwerpen op de lijn, die naar het station voert, toen plotseling de verbindingsstangen tusschen twee wagons verbroken wer den, met het gevolg, dal de achter ste twee passagiersrijtuigen achter hielen. Nauwelijks stonden deze stil of een sneltrein uit Gent kwam op dezelfde lijn aan en liep met groole kracht op de beide afgehaakte wagons. Een tweede-klasse rijtuig werd let terlijk verbrijzeld, alletusschenschotten werden vernield. De wagon ziet er verschrikkelijk uiter is bijna niets van overgebleven. Twee schooljongens, die uit Vilvorde kwamen, Georges Despret, 12 jaar oud, en Petre, 13jaar oud, waienon middelijk dood, De eerste is Ie.ter- lijk onthoofd. Men veronderstelt, dat hij op het oogenblik van de botsing uit het raampje gekeken heeft. De vader vau den jongen Despret, die zijn zoon vergezelde, is ernstig ge wond hij vei keert in beklagenswaar- digen toestand In het geheel zijn er 17 gewonden bijna allen handelaais uit Vilvorde of uit Antwerpen. Zij zijn gelukkig niet levensgevaarlijk ge wond. Drie van hen hebben echier ernstige kneuzingpn opgeloopen. Alle hooge ambtenaren van het de partement van spoorwegen zijn op de plaals des onheils tegenwoordig Reeds sedert 10 jaar oordeelde men den ingang van het Noorder station gevaarlijk en men had reeds lang aangedrongen op een verbouwing. De ongelukken gebeuren altijd op diezelfde plaats. Het bericht van het ongeluk heeft in de stad groote ontroering veroor zaakt. Donderdag heeft te Vilvorde de be grafenis plaals gehad van de slacht offers Het stoffelijk overschot van de heide ongelukkige kinderen werd, door een ontzaglijke menigte gevolgd, naai de kerk gedragen. Daar waren reeds aangekomen, de minister presi dent en de vertegenwoordiger der spoorwegen, de vice-president van de Kamer en eenige afgevaai digden, een groot aantal leden van gemeenteraden, de geheele gemeenteraad van Vilvotde en lal van andere belangstellenden. De kerk was van binnen geheel met krip behangen. Het bericht, dat do heer De Coch als derde slachtoller van de ramp zou overleden zijn, wordt gelukkig te gengesproken. De verpleegde neemt integendeel in beterschap toe. Over den opstand der «Zwijgers'' in Zuid-Nigeria deelt Beuier nog mede, dat de opstandelingen de stad Asala zelf niet aangevallen hebben Zij plunderden de dorpen in de om streken en vielen de neerzettingen der zendelingen aan. Het achterland van Asala wemelt van geheime ge nootschappen reeds in 1898 veroor zaakten deze aan de zendelingen veel last. De heer Ralph Moor, ex-regee- ringscommissaris voor Zuid-Nigeria, heeft in een interview meegedeeld, dat naar zijn meening do huidige op stand niet in verband staat met een kort geleden berichte aanval op den districtscommissaris van Ifon. De En- gelsche zendelingen hebben tot nog toe geen dooden. Eenige christenin landers werden gewónd. Naar «De Tijd" meldt, zal dezen zomer Rolduc zijn 800 jarig bestaan vieren Bij deze gelegenheid zal er een standbeeld opgericht worden, voorstellende den stichter van dit huis, den abt Ailbertus met twee zijner broeders en de maagd Maiia. Het monument zal geplaatst worden op het plein vóór de kerk, en wel tegen de aanstaande prijsuitdeeling. In het district Eist wordt volgens «De Tijd" door velen als candidaat voor de Kamervacature- Van W'ijck genoemd mr. F J. M. A. Reekers, iid der Eerste, oud-lid der Tweede Kamer, die ook in 1901 iti de kies- veieeriigirig tal van stemmen op zich vereenigde. Herziening der Drankwet. De ontworpen nieuwe Drankwet zou, zooals men weet, 1 Mei a s. in werking treden. Men verneemt echter ilat daar geen kans op is en dat de datum van 1 Mei verandetd zal wor den in 1 Aug. 1904. Ons garnizoen heeft niet willen achterstaan bij het brengen van hulde aan H. M. Koningin Emma en het gelijktijdig steunen Ilarer grootsche stichting Oranje-Nassauoord, sanato rium voor longlijders. Met voldoening kunnen de medewer kers en de commissie van officieren op hun aibeid terugzien. Zoowel Woensdag als Dondei dagavond was de groote ruimte, die de nieuwe manege aanbiedt, schier geheel gevuld met be langstellend publiek, waaronder vele dames en heeren uit omliggende plaatsen. Het pogramma bevatte een negen tal nummers, welke werden uitgevoerd door officieren, onderofficieren en manschappen van de verschillende wapens alhier in garnizoen. Begonnen werd met wielrijden (waar voor een planken vloer was aange bracht), door onderofficieren van het 5e. reg. inf., die de verschillende figuren op hun net versierde rijwielen zeer goed reden en daarvoor dan ook een welverdiend applaus mochten ont vangen. Vervolgens een serie orde- oefeningen van 12 sergeanten der infanterie, die kranig en zeer correct werden uitgevoerd. Een zeer aardig nummer was de llongaarsche post. Drie koiporaals van de veld-ai lillei ie, staande elk op twee paaiden, reden behalve deze nog een voorspan. Het zal heel wat oefening gekost hebben alvorens dit werkelijk uitstekend uitgevueide num mer er bij de ruiters zoowel als bij de paarden zóó vast in zat als nu bleek Ze deden ook aardig die twaalf zwartjes met hun witte tuigen en arrebellen. De thans volgende pantomime viel niet minder in den smaak, niet zoo zeer om de pantomime zelf, als wel om de kranige stukjes van rijkunst en spiingen, welke het publiek te aanschouwen kreeg. Het eenvoudig ti oepenpaardje, dal los ener zeer hooge hindernissen sprong wekte veler be wondering. Hij onder wiens leiding dit nummer is ingestudeerd, heeft alle eer van zijn werk. Na de pauze een caroussel. gereden door 10 officieren van de Rijschool. Wij gelooven niet te overdrijven, wan neer wij zeggen dat dit op tijkun- stig gebied, het glanspunt was van den avond. Dat gelijkmatige tempo, zoowel in draf als in galop, die keurig gereden figuren, het traver- seeien, het overgaan van de eene op de andere hand, kortom alles bewees, dat hier werkelijke ruiters aan 't werk waren. Een daverend applaus viel hun dan ook ten deel. Het voltigeeren door huzaren deed duidelijk uitkomen hoe ver men het bij nauwgezette oefening kan bren gen Springen over vier, vijf, zes naast elkaar staande paarden is nog zoo gemakkelijk niet en vereischt een groote vlug- en lenigheid. Bij het jeu de rose, door drie onderofficieren van de artillerie en cavalerie, kwamen het vast |in den zadel zitten en het goed in de hand hebben van het pautd weer ter degu uit. Het voorlaatste nummer was een colonne geweer, uitgevoerd door 16 miliciens der infanterie, dezelfden die onlangs bij den schermwedstrijd in Den Haag een 2en prijs behaalden. De colonne werd vrij goed uitgevoerd en de verschillende standen waren heel aardig. Eigenlijk was het jammer, dat dit nummer achteraan kwam, omdat schermen, vooral voor niel- kenners, in den regel 'n beetje afvalt bij het rijden en springen dat men te voren heelt gezien. Met eene apotheose Hulde aan H. M. de Koningin-Moeder werd de avond besloten. De stafmuziek van het 5e reg. infant rie onder leiding van haten verdienstelijken directeur den heer Van Aken begeleidde op uitnemende wijze de verschillende nummers, terwijl de noodige afwisseling werd bezorgd door een paar militairen voor deze gelegen heid in clown en nHerr Director" gemetamorphoseerd. Bij de examens te Utrecht voor de akte «Nuttige hand wei ken" slaag den o.m. mejuffrouw A. H. van den Akker en rn. juffrouw M L A. Baya. pupil der Maatschappij tol opvoeding van V\eezen in hel Huisgezin. Woensdag 24 Fehruai i a.s hoopt in de gewone godsdienstoefening in de St. Joriskei k (kleine of gai inzoons- kerk) de heer van Woerden. Evange list der «Evangelische Maatschappij" mededeelingen te doen omtrent den arbeid dier Maatschappij in vei hand met de «Los van Rome" beweging. Wij laten hier het programma volgen der uitvoering welke door de Amersfoortsche Toynbee-vereeniping «Ons Huis" aanstaanden Zondagav-.nd te half acht in «Amicitia woidt ge geven 1. Kriegsmarsch der Priester aus »Atha)ia" Mendelssohn. 2. Ouverture »La dame blan che" muziek Boeildeu. 3. Van 't boompje, dat andere bladeren wenschte, zang Reinecke. i. Voordracht. 5. ProbatumHeyblotn. 6. Jong Holland, zang Schubert. 7. Einzug der Gaste auf Wart- burg Wagner. 8. O du mein holder Abend- stern Wagner. 9. Voordracht. 10. De Rozenstruik Van Millingen. 11. Oude Ballade, zang Van Millingen. 12. Blaas me even inm'noog, blyspel in éen bedrijf. 13. An dich, Gonzertwalzer Waldteufel. Leden derToynbee-vereenigmg heb ben toegang op vertoon van hun kaart; met-leden tegen betaling van 10 cent. Opening der deuren 7 uur. Op het door dillettanten onder leiding van den heer G. K. G. van Aaken op 25 Februari a.s. te geven concert ten bate van «Kindervoeding" zal het navolgende programma worden uitgevoerd 1. Comelius-Marsch F. Mendelsohn Bartholdy. 2. Symphnnie (Unvollen- dete)F. Sahubert. n. Allegro, b. Andante. g Rosenlieder Philip zu Eulenberg. c. Vater Unser C. Krebs. (voor te dragen door Mej. S. Ilpsema Vinckers uit 's tiage 4. Concert für 2 Violinca mit Streichorchester. G. F. Handel. 5. Eine kleine Nachtmusik. tl'. Mozart. 6. a. Romance 1). v. Goens. b. Sous le bolcon R. Wuêrst (Solo voor Violoncel, voor te dragen door den heer P. uit Haailem.) 7. a. DeinCarl. Bohm. b. Das kleine lied Meyroos. (voor te dragen door Mej. S. Ilpsema Vinckers) 8. Invitation a la Valse C. M. v. tVeber. Introduction et Rondo. Clir. Nat. Werkmansbond. De plaatselijke afdeehng van den Christ. Nationalen Werkmansbond hield Maandag j.l. haar zesde jaar vergadering. Na opening met gebed door den lsten Voorzitter, het zingen van Psalm 423 en het lezen van Matlh. 27:18 werden de notulen der vorige vergadering, door den 2den Secretaris gelezen, goedgekeurd. De lste Secretaris gaf een kort verslag van zijne werkzaamheden met een kleine toelichting en zetde ongeveer: «Toen wij verleden jaar Februari uit elkander gingen, had niemand durven denken, dat wij een zóo belangrijk jaar te gemoet gingen. Alles voor spelde een rustig jaar, waarin wij be daard onzen weg zouden gaan. Maai de voorspelling is niet uitgekomen. De dag van 17 April 1903 ligt ons nog versch in liet geheugen. Wij dachten toen, dat ons land, liet geliefd Oranjehuis en onze Kerk ten onder zouden gaan, maar dit is Gode zij dank niet gebeurd. Gelukkig, dat et- in ons land met Godes hulp, nog mannen van rang, maar ook nog werk lieden waien, die dit verhoedden Het was een jaar van vele teleur stellingen maar toch ook van zegen voor den Bond, óok voor de afdeeling. De Bond ging in dit jaar met rassclie schreden vooruit; in 1903 telde hij even 7000 leden, in 1904 telt hij er 8500: onze afdeeling telt heden 190 loden15 nieuwe werden aangenomen. Doordat de Koninklijke Bewilliging op de statuien werd verleend heeft de afdeeling haar gebouw «Eben Haëzer" thans op haar naam gekregen. In 1903 zijn 2 lezingen gehouden, een door den WelEerw. heer ds. Schouwenburg, te De Meern, en een door den heer N. van Veen. bene vens 21 bestuursvergaderingen 8 ledenvergaderingen. De Afd. sloot zich aan bij het Algemeen begrafe nisfonds van den bond. Een muziek- vereeniging is in wording, waarvoor veel ambitie wordt aan den dag ge legd. Het jaarverslag, waarin buide werd gebracht aan de toewijding van het bestuur, inzonderheid aan den ijier ian den lsten vooizitler, werd onder dankbetuiging aan den secretaris aan vaard. De rekening en veranmoulding van len penningmeester sloot met een baiig saldo van f 10.26. Het «Ziekenfonds" bleek in blaken- deii welstand te zijn In 1002 stond er f745 98 op del Rijkspostspaarbank, dit cijter daalde I in 1903 tot op f632.— In 19031 werd echter aan contiibutie ontvan gen f 888 40. aan «Ziekengeld" werd uitbetaald f522 49, zoodat in dit jaar de rekening met een batig slot van f338 57 sloot. Het geheele saldo is dus thans f971.42. Hel ledental bleef stationnair. Uil liet verslag van den Biblio thecaris bleek, dat liet aantal boeken van 110 tot 310 stepg. Er werden er 590 gelezen a l cis per deel. Als i-en bewijs dat de »Cln. Nat. W. B." nog niet dood gaat, zooals een der bladen voorspelde voerde de penningmeester van het Algemeen begrafenisfonds aan, dat er in bet afgeloopen jaar bijna f2000.was overgehouden voor het Pensien- en .Weduwenfonds. Nadat nog het Jaarverslag was be sproken deed de Vooizitler de ge bruikelijke rondvraag en sloot daat niemand meer hut woord verlangde, met gebed de vergadering. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur t Vergun mij een klein plaatsje in uw courant om het volgende onder de aandacht uwer lezers te brengen Hoewel in velerlei opzicht Amers foort op muzikaal gebied tracht te geven, wat eene gemeente als de onze kan doen ik denk hier o* a. aan de bloeiende muziekschool, de uit voeringen van Toonkunst, Jubal, het dileltantenstrijkorkest, de Amersloort- scbe Muziekvereeniging, toch blijft er nog veel te wenschen over. Waar door do goede regeling van het buurt verkeer onzen inwoners de gelegen beid wordt geboden elders goede orkestmuziek to gaan hooren, daai spreekt bet van zelf, dat niet geeisclit kan worden, dat daarvoor ook hier wordt gezorgd. Omdat wij dit hiei missen, moet juist alle belangstelling vau de muziekliefhebbers geconcen treerd worden op wat wij hier wél liet publiek kunnen aanbieden. Ik denk hier in de eerste plaats aan de uitvoeiingen van Toonkunst. Onze afdeeling behoort het veieenigings punt te zijn van allen, die belaDg stellen in een krachtig muzikaal leven Dat Toonkunst wat praesteeren kan, heeft het meermalen bewezen En nu dit jaar de Maatschappij haar 75-jarig bestaan zal vieren, dient onze af deeling niet achter te staan bij andere ufdeelingen in liet luister!ijk vieren van dit heugelijke feest. Het Bestuur besloot daarom, in overleg met den Directeur, Max Bruch's Ora torium «Odysseus" ten gehoore te brengen. Alleen wanneer allen de handen ineenslaan tot samenwerking kan eei dergelijke uitvoering slagen. Men denke tocli niet dat men hel zijne doet, door zich als lid op te geven. Neen, op ieder die in de gelegenheid is mede te werken, rust tegelijker tijd de zedelijke verplichting het koor te steunen. Vooral over de bezetting der mannenstemmen heeft de Direc tem te klagen. Daarom richt ik mijn oproep tot u allen, die wilt bijdtagen tot eene goede uitvoering van Odys seus, niet langer te wachten met u aan te sluiten bij liet koor. De repe tities worden Maandagavond gehouden in de Muziekschool. Wie geen lid van Toonkunst is, kan zich nok opgeven als werkend lid van de Zangvereeriiging, tegen een contributie van f2.50 jaarlijks U, M. de R., dankende voor de verleende plaatsruimte, teeken ik mij. Hoogachtend, E. VAN BERESTE1JN. Secr. der afdeeling Amersfoort M t. B. d. T. Regentesselaan 9. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 11 tot en 17 Februari 1904. Geboren: Hendrika Geertruida, d. van A. van Ooik en J. Ruitenberg. Fen- nigje, d. van J. Hagebeuk. Siebren Marten, z. van L. Oosterbos en P. van Essen. Bartholomeus Hendrikus, z. van B. H. Lensing en H. van Wandelen. Johannes Willem Gerardus, z. van C. A. Heunks en J. F. F. Stein. Carel Hendrik Franciscus, z. van C. A. H. Bartelsman en F. M. de Bie. Martinus Arnoldus Joseph, z. van F. J. Willenborg en A. H. M. Eijmer. Jan, z. van J. van Eeden en G. A. van der Wart. Betsjj Johanna Maria, d. van A. van Luytelaar en G van Hamersveld. Aart, z. van P. Kraak en A. Rommers. Jannetje, d. van J. IJzerman en W. Born. Lambertus Jacobus Marta, d. van F. Rosenboom en A. M. Putman. Jofcssaes, z. y. J.9. ftfereuftr, - Hwdrlka Clasina, d. van P. Kortee en W. H. van Nijkerk. OndertrouwdH. Koenen en G. Barter* W. A. Kleber en S. W. de Haas. J. A- Snijders en C. Bruins. Gehuwd: H. H. van Zuilen en E. van Bekkum. H. H. Bytelaar en G. Koning. J. Renes en W. van Nijkerk J. J. C. Foster en D. de Vries. - A. J. We- wer en J. C. de Kreek. H. G. Rekveld en W. Opscherper. H. G. Heijerman en J. de Waal. Overleden: Een levenl. aangeg. kind van het m. gesl. van M. van Plateringen en J. Vonhof. - Petronella Veenendaal, 6 m. Hendrikus Rijnders, 65 j. echtg. van E. J. Engelhard. Mr. Frederik Hendrik van Persijn, 76 j. wedr. van Jonkvrouwe A. van Borssele. Catrina Hazelaar, lm. Hendrik Tiggelaven, 3 m. Simon Johannes Kuypers, 27 j. ongeh. Peter Dirk van Loenen, 4 m. Hoogland. Geboren: Lambertus, z. van H. Kraan en G. van der Hyden. OverledenB. van Bekkum, 48 j. echtg. van G. van de Pol. Leusden. Overleden: 14 Febr. Cornelia Hilhorst, 77 j. echtg. van Arnoldus Tymusse. Stoutenburg. Geboren: 14 Febr. Cornells z. van Ger- rit van de Berkt en Aartje Schotsman. 18 Febr. Gerarda, d. van Breunis Vos kuilen en Wilhelmina Blank. Woudenberg. Geboren: 14 Febr. Jan Johan, z. van Johan Kramer en Neeltje Kleinveld. 15 Febr. Teuntje, d. van Gerrit de Bree en Hendrika van Essen. Overleden: 18 Febr. Jan Stekelenburg, gehuwd met Evertje van Hardeveld, 66 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, i9 Febr. 1904. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit t 00 Appelen f 5.a f8. Peren f 0.a f 00. Nieuwt aardapp, f 0, a f0 Zandaardapp. f2.80 d f3.50 Hoendereieren f3.25 a f 3.80 per 100 st. Eenden f U.a f'ü.Boter 1.40 a f 1.55 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoetem. kaas f Kippen f0.90 a f 1.20 Kuikens f 1.00af 1.30 Piep kuikens f 0.00 a f 0.00 Ganzen f0.f0.Eenden f0 90 a f 1 20 p. st. Jonge fO.OO afOOO. Hazen I 0.a f 0.Wilde konyuen f 0.06 k f 0.06. Tamme f 0.80 a f 1.50 Duiven f0.50 a f 0.70 paar. Magere varkens f10 a f 16. Varkens voor export f 0.a f Zeugen f 50.— f 60.—. Biggen f6.a f9.Schrammen f 00.a f00Vette koeien 000.a f 000.Guste koeien f 00. a f000.— Kalf koeien f 0.00 a fO.OO Kap vaarzen f 00.ii f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f U00.— i f000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Roggeheet. Boekweit: 10 heet Appelen00 heet. Peren; heet. Kleiaardappe len; 40 heet. Zandaardappelen50000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendene eren1400 kilo Hooibo ter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Ve 30 magere varkens, varkens voor exportslagerije 120 biggen en 6 zeugen. Reclames. De beste reden. De Heer G. £churink zegt waarom hij in de PinJt Pillen vertrouwen heeft Toen men apn den Heer G. Schurink, Wa genmaker te Jïaalte vroeg, waarom hij de Pink Pillen zoo waardeerde, antwoordde hij: »Om de eenvoudigste reden ter wereld, omdat zy mij genezenfhebben toen al de andere behan delingen sclppbreuk haddén geleden. Onze verslaggever kwam op zyn laatste reis in Nederlafid te Raalte én hoorde aldaar van den Heer Jen Hove, kruidenier, dat er zich zeer merkwaardige geVallen van genezingen door de Ptjik Pillen te/" Raalte hadden voorge daan en oöder andereM bij den Heer Schurink. Onze verslaggever liét deze gelegenheid niet voorbijgaah en begaf zich naar zijne woning. Aldaar vernam hij/ van hem persoonlijk dat hij twintig jarer^aan de maag geleden had, en een ieqer we/t wat het is aan eene maag ziekte te Iydenc' Telkens na het eten had hij eene ongêwone uitzetting der maag welke hem zeer ,'cleed lijden. De eetlust was gering, de spijsvertering moeielijk, by dit alles kort ademig en "hinderde hem ten zeerst bij de uit oefening van zijn beroep en maakte hem lus teloos. -i In de dagÖiaden, zoo verhaalde hij aan onze verslaggever -^ad ik veelover de Pink Pillen gelezen welke- in dergelijke gevallen als het mijne groote diensten hadden bewezen. Van af de eerste doos gevoelde ik reeds beterschap dit moedigde mij'aan, ik zette de behandeling voort, mijne kraohten namen: toe, met lust verricht ik weder^hiijn arbeid,' zie daar zijne eigen woorden enjdaarom wahrdeer ik ze zoo en kan ze eenfcder ten/zeerste aanbevelen. Zij zijn onovertreffelijk te»n bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, ifljiagzie^fen, alge- meene zwakte, bewijzen gÖote diensten bij de vorming der jonge meisjfcb, reumatiek en hèupjicht. Prijs f 1.75 de doos f 9.pé*$ doozen. Ver krijgbaar bij Snabilié, Steiger, 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Amersfoort en omstreken bij A. VAN DE WEG, drogiat «n A. DE VRIES, Kerkstraat 90, Hilveraum. -Mejuffrouw D. A. SEDDRÉ beinigt haffen bartélijken dank yor de rrele blijken yap deel neming bij^aara^artSytvejIies pndervondeitj f v Amei^^ort, Febr. W- Société Anonym». 1.40 üe Liter verzegelde bemande fleick n 5 Liter, vóórzien vai het test van Dr 9. F. vak HAMEL L.80. 1 by: iFOORT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2