BIJVOEGSEL Nieuwe imersfuortsciie Curat Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. ZATERDAG 12 MAART 1904. ^BINNENLAND." li UITEN LAND. COGNAC FINS BOIS HOg.bramen. belioorende bij de van Zooals in or.s vui ig nummer weid medegedeeld, wordt Woensdagavond in »de Arend" een openbare verga dering gehouden, waarin den aaiden het doel der Rein Leven-beweging zat worden uiteengezet. Al ontvangt deze beweging van de meest verschillende zijden zeer veel waardeering, toch en dit is een natuurlijk gevolg van haar jeugdigen leeftijd is zij bij lange na niet zoo algemeen bekend, als met recht mocht worden verwacht. Herhaaldelijk kwam de vraag tot ons. wat die beweging toch eigenlijk in zich houdt De heer A. Kiopveld, medisch candidaat te Amsteidam en onze stadgenoot, de heer Fehx Ortt, komen het in de aangekondigde ver gadering vertellen en hei is te hopen dat vele jonge mannen en vrouwen, talrijke ouders, onderwijzeis en allen, die verder eene vpvoedeude taak heb ben te verrichten, komen luisteren De Rein Leven-beweging ageert tegen do heiliooze invloeden van de prostitutie, bet nieuw-malthusianisme, slaafsheid aan eigen zinnelijke lusten, onzedelijke lectuur, afbeeldingen, enz. Zij doet dit niet alleen door voor lichting omtrent het afschuwelijke en noodlottige daarvan voor samenleving en individu, doch ook door met alle kracht en klem aan te dringen op waarheid in de opvoeding, om reine kennis te stellen in plaats van on- noozele onwetendheid, doch vooial door op te wekken tot het waarlijk schoone, tot het verhevene en groot- sche reine leven, dat in zijn mooiheid en waardigheid de rijkste belooningen, het oprechte geluk geeft. De Rein Leven-beweging draagt niet het karakter eener vereeniging, zooals men die kent met statuten en reglementen. Medestanders zijn zij, die oprecht streven naar een leven, dat niet beheerscht of beïnvloed wordt door seksueele neigingen. Wie van deze beweging iets wil weten veizuime niet die vergadering bij te wonen. Met bijzondere gestrengheid wordt dit jaar door de politie gelet op honden die niet >an een penning zijn voorzien. En dal dit niet over bodig is moge blijken uil hel feit, dat heel wat van die glad-, of lang hal ige viervoeters reeds ui het politie bureau hebben gelogeerd. Wij vinden het daarom niet ondienstig, houders van honden, die niet gaarne in moei lijkheden komen en ondanks de lief derijke verpleging toch zulk logies voor hun diertjes minder gewenscht achten, op de verplichting te wijzen dat de honden van een penning moe ten zijn voorzien, er den raad bijvoe gend voor behoorlijke bevestiging aan den halsband zorg te dragen. In »de Zaaier" gaat Zondag bij de Waalsche gemeente voor Ds. O. Genouy, Waalsch predikant te Utrecht. De vereeniging »Joan van Olden- barneveldt heeft op hare statuten de Koninklijke bewilliging verkiegen. De »Vei eeniging tot bevordeimg van het vreemdelingenverkeer" houdt a.s. Woensdagavond haarjaai lijksche algemeene vergadering in het hótel «De Vergulde Zwaan." Eindelijk zal dan ook in Amers foort eens iets, wat feestvieren mag heeien, plaats hebben op den Konin- ginne-dag. Tenminste in de vergade ring van Vreemdelingenverkeer, hier boven aangekondigd, zal een loorstel worden gedaan lot feestelijke viering van dien dag. Door de afdeeling «Utrecht" der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, zal op Dinsdag 15 Maait a.s. in de Burn kerk Bach's Mattheus passion worden uitgevoerd. Leden der Maatschappij hebben voor hun persoon vrijen toegang. Mej. A. C G. Munnik slaagde te Utrecht voor de acte nuttige hand werken. „Jubal." D.lubal gaal met reuzenschreden vooruit." Dat was het oordeel dat g sterenavond algemeen werd geuit. Nummer voor nummer gaf blijk vun ernstige studie en ze mogen allen geslaagd heeten. Bij de «King Cotton" marsch kon den we de steikle van het orchest duchtig gevoelen. Werkelijk verdienstelijk werden de «Sirer.en-zauber "en Abschieds-Stand- schen" uitgevoerd, bijzonder mooi klonk de «Oxfoid Symphonie Veel succes hadden de executanten ook inet «Vezzodi Melodie" en de «Piz zicato," wals van Strauss. liet geheele programma getuigde dat de heer Bikkers wat met zijn oichest durft te ondernemen en dal hij in den ijver en de toewijding dei- leden vei trouwen heeft. Ook de pianiste en de violist, die welwillend hunne medewerking ver leenden, hebben ons verrast. Mej. Josephine Stoelzer deed zich kennen als een pianiste waarvan groote verwachtingen mogen gekoes terd worden; vooral de «Berceuse" werd met veel gevoel door haar ge speeld. Het vioolspel van den heer Vierdag verdient niet minder lof. Fijn gevoeld werd «Wiegenlied" uitgevoerd, van groote technische vaardigheid ge tuigde de «Mazurka Caractéristique." Wat ons bijzonder vei heugde was dat het Amersloortsche symphonie- oikest met Amersfoortsche solisten kon optreden. De zaal was gevuld met een tab ijk publiek, dat zich heel dankbaar toonde. Willen we hopen dat dit conceit weer heeft bijgedragen om de be langstelling voor deze bloeiende ver eeniging te doen toenemen. Aan het politiebureau is terug te bekomen een fox-terrier. Gevonden voorwerpen. Twee opschrijfboekjes, een lederen sabelkwast. Garnizoensnieuws. De Ie luitenant K F. Dil, van het 5e regiment infanteiie, is bij kon besluit benoemd tol kapitein bij het korps. Aan den meester geweermaker Brouwer, van het 5e reg. inf., is een voortdurend pensioen toegekend van f432 'sjaars. Minister Kuyper over prof. Oppenlieini. liet «Vaderland" bevatte het vol gende schrijven van prof. Tichelaar te Leiden. «Wil mij vergunnen door de plaat sing van deze weinige regelen een kort maar krachtig protest aan te. teekenen tegen de wijzo, waarop de minister van binnenlandsche zaken in de Kamerzitting van Donderdag j.l. gemeend heeft zich te mogen uit laten over mijn ambtgenoot, den hoog leeraar mr. J. Oppenlieini. liet oordeel over den vorm, door den minister gekozen, laat ik over aan hel oordeel van allen, die Z.E. hebben hooien spreken, of van zijn woorden hebben kennis genomen door de lezing dei Handelingen. Wat echter betreft den inhoud van bet door hem gesprokene verklaar ik zoo nadrukkelijk mogelijk dat deze volkomen in strijd is met het algemeen gevoelen van anibtge- nooten en leerlingen van prof. Oppen lieini. Minder gelukkige uitdi ukkingeii. door mr. van der Vlugt gebezigd in de Kameizilting van 26 Februari j I., mogen tot vei klaring kunnen dienen van hetgeen door den minister is gezegd, verontschuldigd worden zijn woorden daardoor niet." In de »N R. Ct." was ook leeds prof. Fockema Andreae tegen de uitlating van minister Kuyper opge komen. Hij zeide om: «Oppenlieini heeft, zooals elk welen schappelijk man, een afkeer van het opzeggen van een van buiten geleerde les het opdreunen van een dictaat. Hij verlangt van den student dat hij denke, begrijpe, dat hij nooit half begrepen woorden napiate. Dal ver langen is rechtmatig. Eu als hij, zcoals collega van der Vlugt het heeft genoemd, «een geleerden pape gaai te lijf gaat," dan is dat alleen om zich te overtuigen, of deze het opgezegde ook goed gevat heeft, of de begrippen hein helder zijn, dan geschiedt het nooit om den candidaat in het nauw te brengen, maar altijd om hem gelegenheid te geven dege lijk kennis te toonen. dan is de vorm der ondervraging nooit zoo, dat hij de kans van slaging van den Candida it ook maar in het geringste kan vei- minderen Zoo is de waai heul. on zoo is hei ongetwijfeld ook bedoeld door mr. van der Vlugt, foen hij de woorden bezigde, die tot het misverstand aanleiding hebben gegeven. Oppenheim woont in een glazen huis; tallooze personen, die voor hem academische of andere examens af legden, en die hem hoorden exami- neeien, /uilen ongetw ijfeld dezer dagen het hunne doen om hem als exami nator in het juiste licht te stellen. In zoover is dit schrijven misschien overbodig. Maar ik kan niet zwijgen, nu op een ambtgenoot, dien ik hoog schat, een zoo onverdiende blaam is geworpen. Men weet het, waar zij het ten onrechte een smetje is aangewreven, moeten allen, die kun nen, het helpen uitwisschen, anders »il en resto toujours quelque chose." Dr. Kuyper schrijft nu in «Het Vad «Vergun mij zonder verwijl gen contraprotest tegen het schrijven van prof. mr. P. A. Tichelaar, opgenomen in uw avondblad van gisteren. Met leedwezen nam ik van dit schrijven kennis, omdat het de eere der Leidsche Universiteit, die ik nog steeds als mijn Alma mater hel heb. op zijn zachtst genomen, niet verhoogt. Ik sti l mij dan ook voor van repliek te dienen. Daarvoor ontbreekt mij echter op dit oogehblik de lijd Zoo iets moei men op zijn gemak doen. Wil mij daarom verplichten door iiu reeds dit contra-protest op te nemen en mij straks het profijt te schenken van uw gastvrijheid. Hoogachtend heb ik de eer te zijn, Uw dw dr. KUYPFR. Den Haag, 8 Maart l'J04. Een Pyrrhus-overwinning. De Huagsche briefschrijver van de «Arnh. Ct." zegt omtient het debat over het Hooger Ouderwijs-ontwerp a.s. dit: «Toch is ook hetgeen in ons landje voorvalt, gewichtig genoeg om ons bezig te houden. Groote lands belangen staan bij ons op 'tspel, maar het is de schuld der Tweede Kamer zelve, als onze belangstelling verflauwt, waar de geachte leden elkander en ons met hen, zoo eindeloos aan de praat houden. Welke parlementaire of niet-parlementaire maag is bij machte zóó veel politiek voedsel te verorbeien en te verteren? Zelf bij redenaars, die puntig en bijtend weten te zijn, zooals b.v. de heer Borgesius, loopt de Kamer voor meer dan de helft leeg, men kan 't niet meer bol werken. Dat deze Spr. overigens het H 0.- oritwerp nog op gevoelige wijze raakte, zij hier gaarne erkend. Scherp was zijn betoog, dat de eischen van be kwaamheid en onpartijdigheid, die men voorzeker aan examencommissies stel len moet, geen bevrediging zouden vinden bij de te verwachten samen stelling dier commissies uit de Vrije Universiteit. Eigenlijk zal wel niemand hiervan meer oveituigd zijn dan de Minister Kuyper zelf die zijn «Laiul und Leute" zoo wel kent. Toch zal hij vermoedelijk heden bij zijngioote repliek wel niet minder scherp dan de aanvaller hier tegen opkomen. Mei zijn zeldzame woordkunst zal dr. Kuy per de rake aanvallen van zijn talrijk.- bestrijders wel met talent trachten af te slaan, maar onmogelijk kan hij ongedeerd uit dezen strijd voor den dag komen. Het adres der orthodoxe piedikanten uit Amsterdam eileiders moet hem ook wel een biltere pil wezen. Al bezorgt hem het brutale stemmental hem de overwinning, het genot zal wel ver van overmengd zijn. Bovendien heeft 'ter wel iets van, of het een Pyrrhus-overwinning kan worden. In de rijen der Roomsche bondgenooten is men lang niet alge meen tevreden. Al komt het met tot verzet, ter wille der coalitie er schijnt in veler gemoed wrevel te heerschen, die zich misschien spoedig en op voor den premier zeer ongewenschte wijze kan openbaren Als zij 's Ministers H. O wet redden, dan zijn zij nog niet tot een gelijksoortig offer ten gunste van de Drankwet bereid. Wel heeft de premier eenige al te scherpe kantjes van laatstgenoemd ontwerp afgevijld, maar daarmede is hel verzet nog niet gebroken. De weerzin in de Roomsche provinciën van het Zuiden is nog bijzonder groot en daar niet alleen. Een wet, die tol allerlei clandestien geknoei uitlokten duizenden, die e: anders buiten zouden hlijieu. met den strafrechter in aan raking brengt is, ineen ik. een ellen- 'lee wei. waarvan de verwerping een heugelijk feit zou zijn Bovendien - moeten de bespicdtngscommtssies. welke de Regeering in 't aanzien roept, als een schandelijk verklikkingsbedrijf woiden gebrandmerkt. Zal de Minister dit onzalige denkbeeld blijven hand haven, dan kan hij hierop schipbreuk lijden, als 't ten minste waar is, dat hij op deze wet de kabinetskwestie stellen wil. Mocht hij echter, door eenigon van links gesteund want zijn felste tegenstander bij liet H. Omr. Bor gesius, zal met enkele getrouwen dan aan 's Ministers zijde staan ook dit voorstel in veilige haven brengen, dan zullen «die schonen 'Page von Aranjuez" toch voorbij zijn, want dan zal de kalk loslaten, die de steenen van liet meerderheidsgebouw bijeen houdt en dan zal 't verder zeer waar schijnlijk een treurig gesukkel worden tol aan de stembus van 1905. De «hobbezak" van prof. Treubl Een vriendelijke lezeres, zegt de »N Gr. Ct.'vestigt onze aandacht op een boekje van het bekende groote modemagazijn te Parijs: Grande Ma- gazin de Printemps. Boven het derde nummer van de «buitengewone koopjes" vinden wij inderdaad het bewijs, dat ook het buitenland rekening houdt met wat onze bekende Amsterdamsche gynae- koloog publiceert. Want als naam voor een beige ruitje «tissu pure laine" heel snoezig, moeten wij zeggen vinden wij aangegeven: «Le Hop- sack." Treub's «Hobbezak" door de konin gin der mode aanvaard en van haar zegel vooizien In antwoord op eene heftigecriliek van het bestuur der spoorwegen, door Sir George Farrar in den Inter- Kolonialen Raad te Johannesburg uitgesproken, heeft Lord Milner het wenschelijke betoogd van zelfbestuur voor Transvaal. Daardoor zou, naar zijne meening, een einde komen, aan de treurige toestanden, waarvan Sir George Farrar sprak. Die verklaring van den «Hoogen Commissaris" werd met groote vol doening begroet. Velen gelooven echter, dat de man die het meest heeft bijgedragen om Transvaal van zijne onafhankelijk heid te berooven, uit berekening tot dit nieuwe standpunt is gekomen en dat hij hoopt, door de macht van het geld de stemmen der volks- vertegenwooidigers te winnen voor zijne vrienden, dn mijneigenaren. Maar het zal zeker spoedig blijken, dal hij zich ook in dat opzicht weder in de Boeren vergist. Telegrammen uit Kaapstad melden, dat de Bond een hevigen veldtocht tegen Jameson op touw zet. De South African News zegt, dat de patriotten moeten kiezen tusschen Engeland en Jameson. Zuid-Afrika gaat zijn ondergang tegemoet en het loopt uit op den burgeroorlog. De Assoc Press verneemt uit Tokio van 6 Maart, dat de Japansche autori teiten nu vast van plan zijn Port Arthur krachtiger aan te pakken, een nieuwe aanval zou nog deze week plaats hebben. De Mikado zelf zou zijn verlangen hebben te kennen ge geven dat men deze plaats, het koste wat het wil, zou nemendergelijke uitlatingen zijn den Japanschen heer- scher reeds meer in den mond ge legd Men verneemt uit Petei>buig, dat de Russen van de kalmte der laatste weken hebben gebruik gemaakt, een belangrijk weik te voltooien op diie mijl buiten de haven van Port Art hur hebben hun ingenieurs een reeks mijnen gelegd, om naderende vij andelijke schepen in de lucht te kunnen laten vliegen. De mijnen zijn met electrische geleidingen verbon den met de oorlogsschepen in de haven. Te Arena, in Calabrië, waren verscheidene dorpelingen bezig met bakken van hun brood in den ge meentelijken oven, toen opeens een lawine losraakte op den top van een naburigen berg en naar beneden rolde, waarbij de boomen en schuren op de berghelling omver geworpen en bedolven werden Eenige inenschen snelden den oven uit en trachtten te vluchten; maar zij hadden geen tijd daartoe De sneeuwmassa bedolt hen en verspelde den uitgang van het gebouw. Het ongeluk verwekte groote ont steltenis. De alarmklok weid geluid en van alle kanten kwamen bewoneis van het dorp en den omtrek toesnellen om te helpen. Het bleek, dat zeven vrouwen on der de sneeuw waren bedolven. De dorpelingen met spaden en houweelen aan het werk en na verloop van een paar uren hadden zij de bedolvenen uitgegraven. Men kon echter slechts drie der vrouwen weder tol bewustzijn bren gen. De overigen waien|dood. i m Geboorten en sterfte in 191)3. Van wege hel Centraal Bureau voor de statistiek is thans een tabel bekend gemaakt omtrent de statistiek der ge boorten en der sterfte in ons land gedurende het jaar 1903. Het aantal levend geborenen bedroeg 170.100, waarvan 168,941 belioorende tot de werkelijke bevolking, d. i. 31,59 op de 1000 inwoners tegen 31 8 in 1902, 32 3 in 1901 en 315 in 1900. De laagste cijfers hadden in de grootste gemeenten Zaandam 25.74 en Leeu warden 25 91 Amsterdam had 28.14, 's-Giavenhage 29,45, maar Rotterdam 34 i9 levenu geborenen op 1000 in woners. Het hoogste cijfer hadden 's-Bosch 38.58 en Tilburg 38.88. Van de provinciën hadden de laagste cijfers Friesland 28.27 en Noord-Hol land 28.98, de hoogste Drente 34.77 en Noord-Brabant 34.67. Het getal sterfgevallen bedroeg van de werkelijke bevolking 83,922 of 15.69 op 1000 inwoners. Het wis selde af in de grootste steden van 10.81 te Zaandam en 11.49 lot Den Helder, tot 1917 te Tilburg en 20.50 in 's-Bosch. In de beide gemeenten met de meeste geboorten dus ook de grootste sterftezij hebben dan ook 20 pCt. ongeveer sterfte van kinderen onder het jaar, berekend over het getal geborenen Van de vijf grootste gemeenten had Amsterdam het laagste sterftecijfer 1396, tegen 14.12 in Den Haag,1432 te Groningen, 1494 te Utrecht en 15.42 te Rotterdam. Van de provinciën hadden Noord- Holland met 14, Friesland met 14.03 en Groningen met 14.22 de laagste sterftecijfers. De hoogste kwamen voor in Noord-Brabant 18 83, Limburg 17.98 en Overijsel 16.47. Het overschot van geboorten op steifte was ruim 85,000 tegen 82,450 in 1902, 78,400 in 1901 en 70,570 in 1900. Agenda. Zaterdag 12 Maart. oOnder Ons" uitvoering t>Keizerskroon" 8 uur. Zondag 13 Maart. Schildersgezellen. Openb. vergadering nDe Toekomst" 11 uur. 's Avonds 8 uur Volksconcert door het Sym- phonie-orchest »Jubal" in öAmicitia". Amersfoortsch Kruisverbond. Maandvergade ring gewoon lokaal kwart over acht. Woensdag 16 Maart. Rein-Leven-Beweging. Openb. vergadering »De Arend" 8 uur. 's Avonds 8 uur. Vergadering Vereen, t. Be vordering v. h. Vreemdelingenverkeer. burgerlijke" standen Amersfoort. van 3 tot en met 9 Maart. GeborenJannetje, d, van D. van Dorssen en E. van Straten. Grietje Elisabeth, d. van F. Setteur en J. H. Olijslag. Jacobus Johannes, z. van H. S. Apeldoorn en D. M. Maal Jo hannes Petrus Marinus, z. van P. Stijnman en M. E. Knoops. Eduard, z. van K. de Goede en A. Hemii.k. Elberdina, d. van H. Renes en N. van der Wiel, Cornelia, d. van H. J. van Barneveld en G. van der Heijden. Adri- anus, z. van H. Pot en G. Tesson. Francis- cus Hendrik Joseph, z. van W. H. van Ame- rongen en G. van der Weij. Albertus Ever- ardus Martinus, z. van E. Meerveld en C. Bouwman. Maria, d. van J. Janssen en W. van Nimwegen. Johanna Everdina, cL yan J. Brouwer en E. J. Oerlemans. Ondertrouwd: P. Frederiks en J. van Diermen. Gehuwd: J. van de Wakker en G. Pegtol. Overleden: Hendrikus Speekhoven, 83 j., wedr. van A. Voituron. Adriana van den Bedem, 13 j., Hendrik Ockhuizen, 63 j., echtg. van C. M. Ras. Aaltje Bakkenes, 65 j., echtg. van J. J. Hellendoorn. Hendrikus Vos, 86 j., wedr. van H. Beudeker. Catharina Maria de Bie, 42 j., echtg. van G. de Beijter. Evert van den Hoek, 44 jechtg. van C. Hermans. Antonius Hendrik de Kreek, 67 j., Hendrika Ververs, 75 j., wed. van G. Esveldt. Hoogland. Geboren: 10 Maart. Jannetje d. van Karei Overnest en Teunisje van Laar. Overleden10 Maart Berendina van Schaik, 7 j| Woudenberg, van 4 tot 11 Maart 1904. Geboren: Willem z. van W. van de Kloter- steeg en J. Sas Maria d. van W. Tolboom en N. Voskuilen Hendrik z. van H. Adams en A. Rouwendaal. 5 -É2 Overleden: I. Iszart, oud 74 jaren onge huwd. sociesc Anonymi 1.40 dc Liter Müi verzegelde bémando fleaek ■Itan 5 Liter. vot&Tzie* vam hal W attest van Dr &"F. va* HAMEL CT HOOS, DracfpéJeh K f 1.30. UiMtdtcnd terkrij gbaai bij AMERSFOORT,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 5