Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. werking voor deze historische groepen verleenen. Tweede Kamer. Het laat zich aanzien, dat de Tweede Kamer nog een paar weken zitting zal moeten honden voor afdoening der Drankwet. Het voornemen is om dan de eindstemming te doen plaats hebben na afloop van het afdeelings- onderzoek der voorstellen tot grond wetsherziening, waarmede de Kamer zich na de Drankwet zal bezighouden De heer Joh. Wagenaar te Utrecht is definitief benoemd tol opvolger van wijlen den heer Rich. Hol, zoowel als directeur van de Zangver- eeniging, als in het ambt van directeur der muziekschool van de te Utrecht gevestigd afdeeling der Maatschappij tot bevordering van Toonkunst. De gezondheid van H M. de Koningin is uitstekend, en ook de Rrins is zeer welvarend. De Koningin-Moeder verblijft tot 28 dezer te Scherke in den Harz. Melkvervnleching. Uit Amsterdam meldt men: Het gerechtshof alhier bevestigde Dinsdag in hooger beroep het vonnis der Amsterdamscherechtbank, waarbij A. de Jong tot een maand gevangenis straf werd veroordeeld wegens verval- sching van voor verkoop bestemde melk, door nl die te vermengen met ondeugelijk (sloot) water. Zijn broer D., van medeplichtigheid beschuldigd en eveneens tot een maand veroordeeld door de rechtbank, werd door het Hof vrijgesproken. Drankbestrijding 29 en 30 October a.s. zal te Amsterdam vanwege de Ned. Vereeniging tot afschaffing van Alcoholhoudende Dranken een congres gehouden wor den ter bespreking van het verband tusschen de maatschappelijke toestan den der arbeidende klasse en het alcoholisme. In de commissie van voor bereiding hebben zitting de heeren ds. A. v. d. Heide, F. U. Schmidt en A. H. Willemse voor de genoemde Vereeniging, mr. M. Mendels voorde S. D. A. P., P. W. J. van Hassel voor den Vrijz. Dem. Bond en V. H. König voor den Bond van Ned. Gemeen lewerklieden Ter vervulling van vier plaatsen in de Provinciale Staten van Utrecht, zijn in het hoofdkiesdistricht Amers foort de volgende Candidaten gesteld C. Th. van Beek (R K.), J. Bolk (Lib.), K. van der Burg (A. R.), P Hartman (R. K.), Mr. F. D. Graaf Schimmelpenninck (Chr. His.). De stemming zal plaats hebben op 15 Juni a. s. De schietvereeniging «Wilhel- mina", van de plaatselijke afdeeling van den «Kon. Nederlandschen Bond van oud-onderofficieren" behaalde in den schietwedstrijd te Nijmegen den 7den prijs in den korpswedslrijd buks met 447 punten, een even hoog aan tal als de 5de en 6de prijs-winners. In de personeele wedstrijden (maxi mum 100 punten) behaalde de heer L. B. J. Serré met 95 punten den 5den prijs cylinder-geweer en de heer D. van Buuren met 96 punten den 23sten prijs buks. De heer J. D. J^ammerts van Bueren behaalde met 98 punten den oden prijs cylinder-geweer vrije baan en tevens een zilveren dag-medaille als hoogste schutter. Doordat de stadszwanen de vriendelijkheden van hun gastheer dreigden te beloonen met den tuin van «Lusthof" eens te vernielen, werden zij gisteren weer naar de beek nabij het politie bureau gebracht alwaar zij van morgen op het gazon aan den oever de eerste excursie maakten met hun achttal piepjonge kleuteis. 't Was een aardig gezicht die kleine diertjes door het gras te zien rennen rondom de beide ouden, die de kopjes van de klaver plukten en slakken en andere lekkernijen op spaarden om de hongerige maagjes der vlugge kuikens te vullen. Nog leuker was het te zien hoe ze dc o^den in het water volgden en er plasten dat het een aard had. Vreemdelingenverkeer heeft wel succes gehad met zijn schenking. De classis Amersfoort der Ned. Hervormde kerk zal Woendsdag 22 JuDihaar voorjaarsvergadering houden te Amersfoort, waarin o. m. zullen behandeld worden de voorstellen voor de Algemeene Synode. Verder zal moeten worden voorzien in de vaca tures, die zullen ontstaan door het aftreden van de volgende ledendr. H. H. Meulenbelt, pred. te Baarn, sec. ds. D. P. Brans, pred. te Soest ds. A. Gelderman, pred. te Bunschoten, sec. ds. J. A. de Vlieger, pred. te Eemnes-binnends. H. Th. Barbas, pred. te Vreeland, sec. ds. G. B. Fijn- vandraat, pred. te Tienhoven C. L. Mense, ouderling te Zeist, sec. H. Schoenmaker, ouderling te Achttien hoven. De ambtenaar van het openbaar ministerie bij de Rechtbank te Utrecht requireeide vijftien jaar gevangenis straf tegen C van dan H., bijgenaamd «Hooglander Jan," beschuldigd van op 9 April onder De Bilt do 56-jarige E. C. weduwe G. van G., meer bekend als «Harderwijker Bet," geworgd te hebben. Tot trein-controleur bij de H. IJ. S. M. is o.a. benoemd de hoofd-con- ducteur G. Riphagen, alhier. Het overgangs-examen aan de Kon. Militaire Academie te Bieda is o.a. met gunstig gevolg afgelegd door de cadetten: W. van der Gant W. A. van den Wall Bake, H. V G. Romer, M. R. baron Bentinck en A. N. S. W. L Coblijn. Door het te hard stoken der keukenkachel geraakte Zaterdagmid dag even voor half vijf het rietendak der woning van Dr. Cramer rechts van het gemeentehuis van Leusden te Hamersveld in brand. Aanstonds werd het huisraad van waarde naar buiten gesleept en weldra ving men met eene spuit uit Hamers veld en even later met eene uit Leusbroek het blusscbingswerk aan. Het gelukte de brandweer de kli niek, die bezijden het woonhuis is gelegen, en den in-bouw-zijnden stal te behouden. Het woonhuis brandde echter geheel uit. Behalve de goederen van deri knecht, die ook bij den brand bij de schilder Van Raay op Heiligenberg alles ver loor, was alles tegen brandschade ver zekerd bij de Onderl. Brandwaarborg Mij. De Jong en Co. te Amsterdam. Heel wat fietsers gingen Zaterdag avond hunne nieuwsgierigheid bevre digen. Maandagmiddag moest de brand weer nogmaals uitrukken naar de Kamppoort waar de puinhoopen van den brand van j.l. Donderdag weder lustig opvlamden, naar men wil doordat jongens er met lucifers hebben gespeeld. Met een standpijp op de waterleiding was men het vuur vrij spoedig meester. Alsof het personeel der brandweer geen rust wordt gegund brak giste renmiddag omstreeks half drie door onbekende oorzaak wederom brand uit in de klompenmakerij van E. M. ten Ham aan den Naarderstraatweg. Het geheele achterhuis, dat als schuur en als klompenmakerij dienst deed ging in vlammen op, eveneens een hooi schelf. Een varken kon nog, natuur lijk met heel wal lawaai, met bran denden staart ontsnappen. Met een standpijp van den slangenwagen, ge stationeerd aan het algemeene kerk hof, commandeur de heer Fröger, verrichtte men het blusschingswerk onder het bevel van den commandant en een onderbrandmeester der Amers- foortsche Vrijwillige Brandweer. Daar bij maakte ook ritmeester Von Wrangel zich bijzonder verdienstelijk. De Onderl. Brandwaarb. M'J. De Jong en Co. te Amsterdam dekt de schade. Aan Mr. W. H. de Beaufort, te Leusden, is bij Koninklijk besluit opgedragen de Regeering te vertegen woordigen op het XXVIIle Neder- landsch Taal- en Letterkundig Con gres, te Deventer. Bij de verkiezing voor de Prov. Staten doet zich in het district Amers foort het geval voor, dat de Chr. Hist, partij niet eenstemmig is in de keuze van haar candidaat. In Baarn en Amersfoort heeft de partij den heer K. van der Burg te Amersfoort gecandideerd, die ook door de Anti- rev. en R.-Katholieken is overgenomen, In Soest daarentegen blijft men hand haven de candidatuur van het aftr. lid den heer J. Bolk (lib.) te Amers foort, die bij de vorige verkiezing door al de Chr. Historischen in ons district gesteund werd. Bij de j 1. Maandag gehouden aanbesteding van het opruimen der in de vorige week afgebrande stroo- schuur met inhoud werd het hoogst ingeschreven door G. Wolfswinkel te Scherpenzeel voor fill Do hteiop onmiddelijk volgende inschrijvingen waren van de heeren E. v. d. Hoek, Koestraat f105.J. Sinnige f 101.25, E v. d. Hoek, Ap pelmarkt f 97.35 De laagste in schrijving bedroeg f50. Reeds heden (Woensdag) avond moet het terrein geheel ontruimd zijn De Amersfoortsche Muziekver- eeniging zal Donderdag 8 Juni in den Tuin van het Café «de Arend", 's avonds ten 8 uur een concert geven onder Directie van den heer J. A. Jochems. Het navolgende Programma zal worden uitgevoerd t. Cadetten MarschSousa. 2. Ouverture Mignonnette Boumann. 3. Valse BleueMargis. 4. Fantaisie: La Fitte du Régiment Kessels. 5. Marsch Dem Froufolger Toreli. 6. Ouverture: Aprés L'Orage Clodomir. 7. Mazurka Lente Knop Mathen. 8. Potpourri PopulaireRenaud. 9. Finale. De toegang tot den tuin is vrij. „Handel en Nijverheid". In de gisterenavond van half negen tot rond tien uur, onder voorzitting van den heer S. J. van Duinen ge houden maandvergadering waren met een drietal bestuursleden slechts zes leden tegenwoordig, welke slechte opkomst ('/is) mogelijk in verband stond met het droevig feit, dat het vergadergebouw tevens het sterfhuis is van het eerste lid dat de veree niging door den dood ontviel. De voorzitter kon dan ook niet na laten dit te memoreeren en deelneming betuigen in het smartelijk verlies dat de familie Schwemmer heden trof. Wijlen de heer W. R. Schwemmer was een lid van «Handel en Nijverheid" met den besten geest bezieldtrouw deelnemer aan de vergaderingen, in wier handelingen de overledene een werkzaam aandeel had. De notulen werden na lezing door den secretaris, de heer M. R N. Ooster veen, zonder bemerkingen goed gekeurd. Dooreen zeer verblijdend antecedent, dat bij het verzenden der convocaties nog onbekend was, moesten de be sprekingen voor den nieuw op te rich ten Handelscursus tot de volgende vergadering verdaagd worden. Zooals reeds vropger werd medegedeeld gaven de leerlingen, die de IVe klasse der Herhalingsschool hebben doorloopen, den wensch te kennen het onderwijs in de handelsvakken voort te zetten. Het bestuur, meenend hen daarin te moeten steunen, benoemde een com missie, die de voorbereidende maat regelen zal nemen om tot een Handels cursus te geraken. Doordat kort voor de vergadering werd vernomen, dat de heer J. D. Reyman accountant le klasse, zich beschikbaar wil stellen jongelui in de accountancy te onderrichten. Daar dergelijke medewerking natuurlijk van de grootste waarde is, besloot men deze zaak aan te houden en zich nader in verbinding te stellen met den heer Reyman. Tot lid werden vervolgens toegelaten de heeren P. B. Burgers, Kampstraat en A. Scholten, Groote Spui, terwijl een viertal adspirant-leden zich hebben opgegeven. Verschillende couranten-uitknipsels waren aan den voorzitter gezonden, waarbij één bevallend de artikelen van Dr. Bos over de Middenstands beweging geschreven, (waarvan het eerste stuk voorkomt in de Telegraaf van 1 Juni j.l.) Bovendien een Nieuws van den Dag bevattende eene advertentie waarin personeel gevraagd wordt tegen 15 Juni aan de H. IJ. S. M.-coöperatie Deze advertentie kan als bewijs gel den dat deze coöperatie een aanvang heeft genomen. Betreffende de groote Bondsverga dering, (de vervangster der congressen van den Handeldrijvenden Midden stand) 29 en 30 Juni a s. in «Tivoli" te Utrecht te houden werden verschil lende mededeelingen gedaan. De agenda werd medegedeeld. Reeds ren aantal der uit le brengen referaten zijn in druk verschenen (Wij komen op deze vergadering nader terug Tot afgevaardigden werden gekozen de heeren S. J. van Duinen en M. N. R. van Oosterveen. Daar zonder aanvrage aan het Hoofd bestuur (met het oog op de beschik bare ruimte) geen toegang wordt ver leend, worden de leden, die deze ver gadering wenschen te bezoeken, en we hopen dat hel er velen zijn verzocht zich zoo spoedig mogelijk op te geven aan den heer S. J. van Duir.en. Ten opzichte van de bevoegdheid tot het kiezen van leden voorde Kamer van Koophandel, (ook hierop wordt nader teruggekomen). Besloten werd aan alle leden een circulaire te zenden ter opwekking tot deelname aan het congres te Utrecht en tot aanmelding als kiezer voor de Kamer van Koop handel alhier. I lil Door den drank. Aan den Deventprweg te Zutphen maakte Zondagnamiddag oen beschon ken persoon 'l den voorbijgaande wan delaars erg lastig. Toen de politie hem wilde arresteeren, zette hij het op een loopen en sprong in de na- bijzijnde gracht, waar hij geruimen tijd heen en weer bleef zwemmen. Een agent wierp met ren dreg naar hem, om hem zoodoende te pakken te krijgenopeens dook hij onder water en kwam niet weer boven. Een poosje later werd hij levenloos uit de gracht opgehaald. Een leeperd. Op eon dorpspostkantoor kwam een persoon verontwaardigd binnen- loopen en verklaarde aan den beambte, dat hij reeds eenigen tijd geleden een biiefkaart met betaald antwoord had gekocht en verzonden en dat tot heden het antwoord op zich liet wachten. Kwam het niet spoedig, dan zou hij een klacht indienen bij den directeur-generaal. De briefkaart was betaald, hij had dus recht op antwoord. Oude kerken worden blijkbaar niet altijd goed onderhouden. Eenige jaren geleden is liet te Delft vooorge- komen dat een groot stuk steen van de Oude kerk afviel op het hoofd van een voorbijgaand heer die zóó gewond werd dat hij kort daarop overleed. En nu is dezer dagen een groot brok steen van den toren St. Maarten te Zalt- Bommel door het dak van het kerk gebouw gevallen. Toon ging men zoe ken en vond, dat nog eenige stukken op het punt van vallen waren. Van gemeentewege heeft men deze stukken doen wegnemen en van rijkswege worden opnemingen in loco gedaan, met hot oog op de oventueele restau ratie van dit schoone bouwwerk. Te Belgrado wordt de bevolking door een der kranten uitgenoodigd, den veijaardag van den moord op het koningspaar feostelijk te vieren. Tuberculose. Te Haarlem worden, op aansporing van eenige doctoren, pogingen aan gewend om een comité samen te stellen tot het oprichten van eene «Vereeniging tot Bestrijding van Tuberculose". Evenals te Rotterdam hoopt men, met behulp van een consultatie-bureau voor behoeftige tuberculose-lijders, de gevallen dezer ziekte te kunnen re- gistreeren, uitgebreide prophylactiscbe maatregelen te nemen, teneinde de besmetting te voorkomen en den lijders zooveel mogelijk in hunne eigen omgeving een doel matige be handeling te verzekeren. Ooff-oogst. In geen jaren zijn er in de om streken van Breda zooveel aarbeien, kersen en bessen geweest als dit jaar het geval zal zijn. De mooie, warme zomerdagen doen de vruchten snel rijpen en men verwacht spoedig den eersten aanvoer en verzending van aardbeien. Pech. Een uitgesloten diamantbewerker te Amsterdam, zekere P., kreeg be zoek van een «looper" der Staats loterij, van wien hij gewoonlijk zijn twintigje kocht. Ditmaal moest hij evenwel den man afwijzen. De tijden waren te treurig, do uitkeering niet hoog genoeg om zich een dergelijke weelde te veroorlooven. Maar de looper, die zijn trouwen klant kende, bood hem het twintigje aan nop de pof' later zou dan alles terechtkomen. Bij de eerste fourneering kwam de looper terug, kreeg natuurlijk hetzelfde ant woord en verlengde het crediet. Zoo ging het ook met de tweede en derde fourneering, maar toen de laatste kwam, de vijfde klasse, waarin zooveel nieten vallen, werd de man bang voor zijn geld, hij had al zooveel kans gegeven. De diamantbewerker toonde nog altijd dezelfde ledige zakken en, hoe ongaarne ook, meonde de «looper" het lot terug te moeten nemen, om het aan anderen te verkoopen. Men kan zich echter de teleurstelling van den diamantbewerker voorstellen, toen hij Donderdag vernam, dat op het lot de f31,009 was gevallen, zoodat een som van f1300 hem ontglipt was. De man stond te schreien, toen hij het vertelde. Eene nieuwe brandstof. Het is bekend dat van onze brati- stoflen in de kachel slechts een dei de gedeelte dient voor het eigenlijke doel verwarming. Vandaar dat men steeds zoekt naar een nieuwe brandstof, die meer warmte geeft en daardoor goedkooper is. In den laatsten tijd wordt er veel ge sproken over eene nieuwe ontdekking, die de Amei ikaanscbe ingenieur Atkin son uit Boston heeft gedaan. Bij een landreis vond hij een bodem, die met varens van allerlei aard was begroeid, waaronder zich een zwarte laag plantenresten bevond. Hij kwam op de g.elukkige gedachte iels van deze stof mee naar huis le nemen en op zijn haard te probeeren. De stof zag er op het eerste ge zicht uit als slijk, mot resten van takken en wortelen, Nadat hij echter de stof gedroogd en gecomprimeerd had, kreeg hij een zeer hard mengsel, en nadat hij het geheel had gedroogd in een retort, werd de stof een zeer goede kool, welke een warmte ontwikkelde van 9600 a 14000 warmte-eenheden. Deze kool kwam dus in dit opzicht de beste Arnerikaansche kool zeer nabij en was in allen gevalle veel beter dan de gewone koolsoorten. De door Atkinson ontdekte bodem moet een hoeveelheid van minstens 12 000 ton goede kolen bevatten. Atkin son is nu verder aan het zoeken gegaan. Hij is van meening dat het oostelijk gedeelte der Vereenigde Staten derge lijke lagen in groote hoeveelheden bevat, welke hij voor de industrie wil exploiteeren. Ook in Zweden, Engeland en Duitschland wordt een onderzoek ge daan naar deze nieuwe brandstof. Een nieuw paradijs. Eigenlijk is het er dus te vol om met eenig recht nog te spreken van een idyllisch plekje. Vóór alles verlangt men immers ruimte voor zoo iets I En daarom is het een geluk, uit de bladen te vernemen, dat men nu een uithoek van onzen aardbol heeft gevon den, waar men het paradijs op aarde zal kunnen vinden. De mededeeling komt tot ons, en dat neemt wel iets van haar bekoorlijkheid af door een interview, dat Reuter heeft gehad met den heer Cunningham secretaris van het protectoraal Oeganda Het gesprek werd door den correspondent eerst geleid naar de economische voordeelen die te behalen zouden zijn met den nu voltooiden Oegandaspoorweg. Maar de heer Cunningham opende hem heel andere horizonten. «Deze spoorweg," zeide hij, «is ge roepen tot de schitterendste toekomst. Vooral het toei ismezalhem overvloedige ontvangsten bezorgen. Men schat op 10,000 het aantal excursionisten,dat zich reeds heeft laten inschrijven om in het aanstaande seizoen dit wonder lijke land te bezoeken." De schatting van het reizigers- cijfer voorloopig daargelaten, schijnt het bezoek de reis waard te zijn. Oeganda is niet alleen bewonderens waardig door een natuurschoon, zooals men dat nergens vindt; neen, het is do natuur zelve, de maagdelijke natuur, zooals de eerste menschen haar zagen den dag na de schepping. Mannen en vrouwen leven er naakt, en dat met zooveel kuischheid, met zooveel vrijmoedigheid dat de meest preutsche blikken geen ergenis zouden kunnen vinden. Vroeger, tien jaar geleden, zou een reis naar Oeganda veel moeite en 25,000 gulden gekost hebben. Op het oogenblik verzekert de heer Cun ningham bereist men het land in veertien dagen en zijn do gozamelijke kosten minder dan het verblijf van een week of wat in Engadin. Overal worden bungalows in gereed heid gehouden; overal vindt men modem comfort, overal zijn keukens van den eersten rang; de tocht por stoomboot op het Victoria-Nyanza is een verrukking voor het oog; het kli maat is gezond. En hoe dit alles te bereiken In 48 uur is men van Mombasa naar het meer, en de gezamelijke reiskosten wel te verstaan van Mombasa naar Victoria-Nyana zijn 300 gulden. Wat niet te veel is om het aardsche paradijs te zien 1

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2