NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BINNENLAND. FEUILLETON. BARON MONTEZ No. 50. Woensdag 22 Juni 1904. Drie-en-dertigste jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. De 5 voornaamste poepen van de ingediende Tariefwet. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS; Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten legen ver goeding van port Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte De 4i5 belaste en onbelaste arti kelen, in de nieuwe tariefwet genoemd, zijn verdeeld in 15 groepen. Van elke dezer groepen heeft de minister de vermoedelijke opbrengst geraamd. Ter wijl eene gezamenlijke opbrengst wordt verwacht van f20.000.000, wordt daarin door 5 groepen bijgedragen voor ruim f 15.000 000, door de overige tien te zamen voor nauwelijks f5.000 000. De groepen, waarvan de minister zoo hooge verwachting koestert zijn in volgorde haret' linancieele beteeke nisgroep IXGarens, weefsels en stollen, kleederen en modewaren met f5.984.100; groep XIII: voedings-en genotmiddelen met f3.044.450; groep XVvoorwerpen van verschillende grondstoffen met f2.245.300; groep III: mineralen, metalqn ori fabi ikaten daarvan met f2.057.780; groep VI: oliën, vetten, was, teer, pek en distilla tieproducten van teer en van steen kool met f 1.777.020. De overige tien groepen verdeelen zich over eene groote verscheidenheid van artikelen en varieeren in de geraamde opbrengst van slechts f90.900 tot f824.720 per groep. Deze kleinere groepen, die enkele zeer belangwekkende artikelen bevatten, zuilen in een volgend artikel behandeld worden. Voor velen concen treert zich de beteekenis der nieuwe wet in hoofdzaak in de vijf grootere groepen en daarvan verdienen de meeste aandacht groep IX(garens, weefsels en stoffen, kleederen en modewaren,) en groep XIII(voedings- en genotmiddelen) die het sterkst ingrijpen in het dagelijks leven van het grootst aantal Nederlanders. Betrekkelijk weinigen hebben direct geldelijk belang bij den bloei eener bepaalde nijverheid, dio men door het heflen van invoerrechten van de voortbrengselen der buitenlandsche nijverheid wenscht te beschermen. In het geheel zijn van de 1 930 706 Nederlanders, die een beroep uit oefenen. 650 574 werkzaam bij de nijverheid. Het ligt in de bedoeling van den ontwerper van de heiziening onzer tariefwet, dat deze zal worden «dienstbaar gemaakt aan de ont wikkeling onzer nijverheid en mits- »dien aan bevordering van den natio- «nalen arbeid." Echter niet de ge heele nijverheid wordt door de nieuwe tariefwet begunstigdeen gedeelte blijft onbeschermd, voor zoover het zelf niet door verbooging van in voerrechten wordt benadeeld. In deze ook in de toekomst onbeschermde industrie zijn ongeveer 300 000 per sonen werkzaam. Wanneer de inge diende tariefwet bevordelijk zal kun nen zijn aan de ontwikkeling onzer nijverheid, zullen daarvan dus niet meer dan ongeveer 350.000 personen de vruchten kunnen plukken, gesteld dat er voor hen inderdaad vruchten te plukken zullen zijn. Dit getal staat gelijk met niet meer dan 18 percent van het totaal van hen, die in ons vaderland een beroep uitoefenen. De overige 1.580.000 of 82 percent zullen met hunne gezinnen in min der voordeelige conditie geraken, daar zelfs in liet gunstigste geval hunne belangen door eene verhooging van het tarief van invoerrechten zeker niet zullen worden gebaat, wel hunne uitgaven daardoor zullen toe nemen. Do invoerrechten, welke geheven zullen worden van de artikelen ge noemd in groep IX, en welke vol gens de voorgestelde herziening der tariefwet zullen worden verhoogd van 5 tot 10, groolendeels tot 12 pCt., zullen voor hen allen leiden tot eene vrij aanmerkelijke verhooging van de prijzen van alle soorten manufacturen, van hunne kleeren, hoeden en mode waren, van de gordijnen, vioerkleeden en vloerzeilen in hunne woningen, van de dekens en lakens hunner bedden, welke op hunne beurt on derworpen worden aan een invoer recht van 12 pCt., zelfs van de veters in hunne schoenen. Aangezien de minister van de verhooging der in voerrechten van deze artikelen geene belangrijke vermindering van den invoer vieest, zal hot verhoogde recht wel degelijk worden betaald en zal de inlandsche n ij vei beid naar de meening van den minister derhalve niet in meeidere mate dan lot dusver in dio behoefte voorzien. Is deze ver wachting des ministers juist, dan be- hooren dogenen, die zich bezighouden met het fabriceeren dezer artikelen, dus te worden afgetrokken van de 350 000, die door de ingediende tai ief- wet heeten te worden beschermd. Evenals groep IX(garens, weefsels en stollen, kleederen en modewareu,) bevat ook de daarop in belangrijkheid volgende groep XIII(voedings- en genotmiddelen,) bijna uitsluitend ar tikelen, waarvan eene verhooging van het invoerrecht het leven, zoo niet voor allen, dan toch voor velen duurder zal maken. Men kan er over twisten in hoeverre thee en tabak behoore» tot de ai tikelen van weelde of be hoefte. Wat <oor den een weelde is, is voor den ander dikwijls eene be- hoelte. Niet twijfelachtig is het dat zout eene levensbehoefte is. Schijnbaar laat het nieuwe tarief het invoerrecht op zout onveranderd. Door de wijziging in de bepaling met betrekking tolde tarra, wordt echter het invoerrecht op zout inderdaad juist zooveel verhoogd, dat daardoor vermoedelijk de marge, welke den invoer van buitenlandse!) zout mogelijk maakt, verloren zal gaan. Dan zullen de Nederlandsche consumenten nog meer dan thans cijnsbaar worden gemaakt aan de Nederlandsche zoutzieders. In plaats dat de schatkist van de ruim 2 mil lioen kilogram men geraffineerd zout. die tot dusver werden ingevoerd, f80.000 invoerrecht zal ontvangen, zullen de verbruikers voor hunne geheele con- sumtie van iets meer dan 52 millioen kilogrammen aan de inlandsche zout zieders ruim f 156.000 moeten betalen Tot de artikelen, voorkomende in groep XV, belmoren machinerieën, drijfriemen en gereedschappen, welke volgens hst tegenwoordig geldend tarief in hoofdzaak vrij zijn van invoer rechten en met enkele andere arti kelen bijzondere vermelding zullen vinden in een volgend artikel, gewijd aan de expoi t-industrieën. Behalvedeze, ontmoet men daarin lampen, para- pluies, uurwerken, thans belast met 5 pCt, welke zullen worden verhoogd tot 12 pCt. en de zoogenaamde krame- rijen, waarvoor liet invoerrecht even eens van 5 tot 12 pCt. zal stijgen. Deze laatste post omvat die taliooze massa kleine gerieflijkheden, die men in eene huisiiouding dagelijks noodig heeft en die men in liet vervolg allo zooveel duuider zal moeten betalen, om op die wijze te zamen de f 1.080.000 bijeen te brengen, waarop de minister dit onderdeel van zijn tarief heeft geschat. Ook zullen in deze groep worden belast de naaimachines, die tegenwoordig vi ij kunnen worden in gevoerd, doch waarvan een invoerrecht wordt voorgesteld van 3 pCt. der waarde. Er bestaat tusschen de groepen XVvoorwerpen van verschillende grondslolïen,en III: mineralen, metalen en fabrikaten daarvan, met betrek king tol de daarin ondergebrachte artikelen eenig verband, voor zoover beide nadeelïg zullen zijn voor de export-industrieen en voor den land bouw, die in deze groepen vele ar tikelen belast zullen vinden, die hulp middelen zijn bij de uitoefening van beide takken van nijverheid. Behalve deze bijzondere belangen, wordt dooi de in groep lil voorgestelde verhooging van het invoerrecht van alle bewerkte artikelen van metaal van 5 tot 12 pCthel algemeen belang op gelijke wijze geschaad als door de verhooging voor de artikelen, genoemd in groep IXgarens, weefsels, en stoffen, kleede ren en modewafen. Evenals deze laat ste groep, bevat ook groep III eene menigte voorwerpen van buis-dijk ge bruik en noodig voor hel bouwen en inrichten van fabrieken, werkplaatsen en huizen, waardoor zoowel de nijver heid als hare beoefenaren individueel woiden belast. De laatste financieel belangrijke groep is de Vie: oliën, vetten, was, leer, pek en distillatieproducten van teer en van steenkool. Van de ruim 17 ton, die deze wordt verwacht op te brengen, zal ruim '14 ton moeten worden bijgedr agen door de petroleum. De minister erkent in zijn memorie van toelichting, dat het meerendeel der consumenten van dit artikel wordt gevonden onder de mindergegoeden. Toch meent do minister, dat de ver hooging van het recht voor een ar beidersgezin niet van zoo groote be teekenis is, dat daarom van de voor gestelde verhooging zou moeten worden afgezien. Indien do voorstellon van den minister zich uitsluitend bepaalden tot eeno verhooging van het invoer recht op petroleum, zou men zich met zijne zienswijze misschien kunnen vereenigen, maar, dat is allerminst het geval. Behalve voor petroleum wenscht de minister alleen reeds in 5 van de 15 groepen, waarin hij zijn tarief heeft veideeld, de invoerrech ten te verhoogen voor verreweg liet inéerendeel van de in elk gezin be- noodigde levensbehoeften. Vermeerdering der uitgaven voor eiken Nederlander zal het gevolg zijn van de vooigestelde verhooging van liet tarief van invoerrechten, terwijl zicli niet laat aantoonen, dat tegenover dit nadeel eenig daaraan geëvenrodigd voordeel zal slaan. Aan het Nederlandsche Volk! Landgenoolen De Zuid-Afrikaansche oorlog is pas achter den rug. De Japanscho vraagt weder uwe aandachtVol belangstel ling volgt ge de verschrikkelijke ge beurtenissen, en hebt geen oog voor alles wat in uw naaste omgeving, in uw eigen huis, in uw eigen lichaam DOOR ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 67) Open rijtuigen, landauers en barouches rijden de magnaten der Kanaal-maatschappij met hun vrouwen en hun kinderen of met iemand anders naar hun buiten in de Savanna. Den jongen man schijnt dit alles zeer gezellig toe, terwijl hij voortwandelt tusschen groene planten en over zachte padenhij merkt op, dat in de omgeving van de Plaza alles Fransch is moderne Parijsche café's, kantoren, hotels, bazars, en magasins. Alleen de groote kathedraal en het bisschoppelijk paleis zijn echt Spaansch gebleven. Een oogenblik blijft hij in bewondering staan. Plotseling schijnt hem iets te binnen te schieten. «Maar ik ben hier gekomen om te werken," bromt hij. «Om de zwakke plaatsen in zijn wapen rusting te kunnen ontdekken, moet ik weten wie hem kennen, wie zaken met hem doen, in één woord, met de Panameesche wereld! En om dat te hereiken, dien ik eerst gebruik te maken van mijn aanbevelingsbrieven Hij wandelt verder en vindt na eenige navraag spoedig het kantoor van den Amerikaanschencon- sul, juist tegenover het paleis van den bisschop in de Calle de Comercio. Gelukkig is de consul thuis; Harry wordt, na het overhandigen van zijn brieven, die eenige namen met goeden klank bevatten, zeer vriend schappelijk ontvangen. «Ik zal u onmiddelijk voorstellen aan de «Club international," zegt de consul. „Daar zult u iedereen kunnen ontmoetenGaat u van avond met mij mee «Uitstekendroept Harry «onder voor waarde dat u eerst' met mij dineert waar dineert men het best «O, Bethancourt is heel goed." «Goed,willen wij daar dan dineeren?" «Hoe laat «Half acht over een uur?" «Met genoegen," antwoordt de vertegenwoor diger van Amerika. Mr. Larchmont, bemerken de dat hij bezigheden heeft, verlaat het kantoor slentert door de stad, om den tijd te dooden, en vraagt nieuwsgierig naar de woning van den notaris Martinez. Na eenig zoeken vindt hij diehij gaat haar niet binnen, doch ver genoegt zich met een blik naar de ramen. Daarna gaat hij terug naar zijn hotel, om zich te kleeden, zoekt vervolgens den consul op en samen gaan zij naar het café der dandies van Panama waar mr. Larchmont den vertegenwoor diger van Uncle Sam een diner aanbiedt, dat dezen doet denkenWat een zonderlinge bediende heeft de Pacific Mail Company toch gekregen; hij geeft voor een maaltijd meer uit dan zijn halve salaris per maand bedraagt. Ik zou dezen jongen Lucullus wel eens in gezel schap van dames willen zienDeze wensch wordt na enkele dagen vervuld en dat wel op eene wijze, dat gansch Panama groote oogen opzet want Harry Larchmont gaat een spel spelen, waarbij alle zuinigheid is uitgesloten. Dat gebeurde op de volgende wijze. Larch mont en zijn vriend hadden hun koffie gedronken aan een tafeltje buiten vaD alle kanten kwamen er gedeelten van gesprekken tot hen van de naburige tafeltjes. Aan een der dichtstbij staande zijn twee Franschen gezeten, waarvan de een een habitué der landengte is, de ander een nieuweling. «Ik wou," zeide de nieuweling, «dat ik een bepaald woord uit dien Aguilla kon krijgen omtrent mijn contract. Doch hij scheept mij telkens af met het gezegde, dat Montez zelf spoe dig zal komen. Nu schijnt baron Fernando meer van het groote Parijs te houden dan van het kleine. In geen jaar is hij hier geweest, ik wacht nu al twee maanden en begin het moede te worden." «Ge zult niet lang meer behoeven te wachten", lachte de andere, de habitué. «Baron Fer- 1 nando zal spoedig hier zijn." «Heeft zijn compagnon u dat gezegd?" «Neen, Aguilla zegt nooit iets.'' «Hoe, weet gij het dan?" «HoeWel daardoorantwoordde de h abi- tué, met een zelfvoldaan glimlachje op een aanplakbiljet wijzende, dat aan den muur hing. Harry LarchinODt volgde de richting, waarin 1 de Franschman wees; hij zag daar de komst aangekondigd van Mademoiselle Bébé des Champs Elysées, van het Palais Royal te Parijs, die binnenkort zou optreden in de schouwburg te Panama. «Wanneer de komst van mademoiselle Bébé 1 wordt aangekondigd, is ook baron Montez spoe dig te verwachten." «Dus een vriendin van hem?" «Sans doute! Zulk een goede vriendin, dat zij hier nooit komt zonder haar c h e r ami, baron Montez Aandachtig had Harry naardit gesprek geluis terd. «U schijnt belang te stellen in dat onderhoud," fluistert de consul. «Kent gij den bekenden baron Montez?" «Eenigszins!» antwoordt Harry afgetrokken want hij meent nu iets gevonden te hebben waarover hij zeer tevreden is. f Wordt oeruolydj.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1