~~BÏNNÏMlND~ Plaatselijk Nieuws. moening, dat de bouwbedrijven van dit invoerrecht geen noemenswaardige nadeelen zullen ondervinden. Dat hangt er slechts van af wat men noemenswaardig acht, wat niet. Vol gens de ingediende tariefwet zal niet alleen ec-n invoerrecht worden geheven van geschaafd hout, maar ook van timmerwerk voor huizenbouw, van velerlei soorten steen, van glas, verf, behangselpapier, voorwerpen van ijzer, van ongeveer alles wat benoodigd is in het bouwbedrijf. Zal dat bedrijf van deze combinatie van invoerrechten geen nadeel ondervinden? En welk nut heeft een invoerrecht op ge schaafd hout? Meent de minister daarmede de slaverijen te beschermen? Indien dat zijne bedoeling is, zal hij een hooger invoerrecht moeten voor stellen dan ongeveer 3 pCt. dei- waarde. Van geschaafd hout betaalt de importeur lagere vracht dan van ongeschaald. Dit vrachtverschil staat gelijk met ongeveer 2 pCt. van de gemiddelde waarde van het ingevoerde hout. Het voordeel, verbonden aan een invoerrecht van 3 pCt. wordt daardoor voor de schaver ij dus ver minderd tot slechts 1 pCt. Waar zal men schaverijen gaan oprichten voor zulk een miniem voordeel Als maat regel ter bevordering van den natio- nalen arbeid zal het voorgestelde invoerrecht op geschaafd hout geen eflect hebben, het zal uitsluitend leiden tot eene verhooging van den prijs dier houtsoort, te zamen met de vele andere verhoogingen ten na- deele van de bewoners vooral van de kleinere woningen, waarop deze rech ten in verhouding het zwaartst zullen drukken. De overblijvende groep IVmeel en meelfabrikaten. Hare beteekenis ontleent zij niet aan de rechten, die daarin worden voorgesteld, doch aan die waarvan bij de vaststelling van het nieuwe tarief van invoerrechten is afgezien. Deze groep zal worden behandeld in een afzonderlijk daaraan gewijd artikel. Leerplicht statistiek. Vanwege het Centraal Bureau voor de Statistiek is verschenen de eerste jaargang der leerplichtstatistiek, waar in voor de gemeenten, arrondissemen ten, dislricten, provinciën en het Rijk een overzicht wordt gegeven van het betrekkelijk schoolverzuim in 1902 en het volstrekt leerverzuim op 15 Januari 1903. In het eerste hoofdstuk der inlei ding, welke door mr. A. Heringa, adj -commies aan hot Centraal-burean, is bewerkt, wordt nagogaan hoe het met het schoolverzuim in de vorige eeuw was gesteld. Aan de hand der schoolverslagen wordt hieiin aange toond. dat het schoolverzuim vari 1815 af steeds het volksonderwijs heelt belemmerd, hetgeen voor de jaren na 1851 met bohulp van tabellarische overzichten nader wordt uiteengezet. Welke maatregelen men ook in het werk stelde om het verzuim te be strijden, tot aan het eind van de vorige eeuw is het in aanzienlijke mate blijven bestaan. Dit blijkt niet alleen hieruit dat in de jaren 1842 1900 nog steeds ongeveer 22.000 kinderen zonder geldige redenen de lagere school niet bezochten, doch ook uit ile klachten der laatste ver slaggevers van voor 1900. die den toestand van het lager onderwijs on bevredigend noemen en daarvan geen vei betering verwachten, zoolang de voornaamste oorzaak «bet veel voor komend verzuim" niet weg is genomen. In het tweede hoofdstuk worden ile uitkomsten van bet door de Leer plichtwet voorgeschreven onderzoek door bet schooltoezicht naar den om vang van het verzuim in 1902 samen gevat. liet relatieve verzuim bedroeg in. dat jaar voor het geheele Rijk bijna 7 pet. van de schooltijden, waarvan aan ongeoorloofde redenen 1.33, aan geoorloofde 5.49 pet. moet worden toegeschreven, zoodat de verhouding der beide soorten verzuim ongeveer is als 1 4. Van de provinciën wijst Zeeland op het hoogste verzuim-cijfer n.l. 11.18 pet., daarna volgt Drente met 10, Groningen met 7 24, Noord- Holland met 6.66, Friesland met 6.52, Utrecht met 6 45, Uverijsel met 6.34, Gelderland met 5 65 en ten slotte Lmiburg met 4 99 pet. Telt men het verzuim aan alle bijzondeie scholen, de protestantscbe, de katholieke en do «andere" te za men, dan blijkt, dat dit geringer is dan dat aan de openbare scholen aan deze toch werd ruim 7, aan de bijzondere nog geen 6 percent van schooltijden verzuimd; aan de eerste werd ruim 21 percent van idle ver zuimen ongeoorloofd geacht, ran de bijzondere nog geen 15 p. reent Neemt men echter de soorten der bijzondere scholen afzonderlijk, dan blijkt, dat liet geringste ongeoorloofde verzuim aan de katholieke scholen wordt gevonden, n.l. 4 percent, liet meeste aan de protestantscbe, n.l. bijna 6 percent. Voorts wordt nagegaan, aan welke oorzaken het verzuim was te wijten en welke oorzaak den meesten invloed had op bet totale verzuimbet on geoorloofde verzuim was vooral aan landbouw- en huiselijke» arbeid te wijten, bet geoorloofde aan ziekte der leerlingen. Kinderarbeid op bet veld en in huis hadden den meesten invloed in Zeeland (31 pet. van het totaal), den gerir.gsten in Noord-Hol land (4.62 pet.). De in ongunstige economische toestanden gelegen oor zaken deden zich aan de bijzondere scholen in minder mate gelden dan aan de openbare. Van de arrondis sementen wijst Tholen het hoogste verzuim-cijfer aan, n.l. 15.79 pet., Tilburg bet geringste, n.l. 2 1 pet. van de districten doen dit Goes (12 46 pet) en Roermond (4 65 pet Uit de tabel, waarin bet verzuim is gesplist naar de maanden van het jaar, blijkt dat bet meeste ongeoor loofde verzuim voorkwam in de maand October (13.16 pet), het geringste m December (5 80 pet.); voor bet geoorloofde verzuim wijzen de maan den Februari met 1130 pet. en Augustus met 4.23 pet. op het hoogste resp. laagste cijfer. Gelijk in het voorbericht door den directeur van hel centraal bureau nader wordt uiteengezet, kon geen overzicht worden gegeven van de oorzaken van het volstrekte verzuim, wegens de onvolledigheid der door het schooltoezicht verstrekte gegevens. Volstaan moest worden met een op gave van bet aantal kinderen, die volgens mededeeling van hel school toezicht zonder wettig geoorloofde r eden op 15 Januari de lagere school niet bezochten. Voor het geheele Rijk bedraagt dit aantal 1966. In verhouding tot het aantal kinderen van 713 jaar is het verzuim in het Rijk 0.24 pet., in Zeeland het hoogst n I. 0 50 pet., in Groningen het ge ringst, 0 00 pet. Vergelijkt men den toestand van het verzuim met dien voor het in werking treden der Leer plichtwet, dan blijkt dat het absolute verzuim, in 190J 18.194 kinderen omvattende, is verminderd tot op 1966 in 1903, dat dit dus is gedaald van 2 71 pet. tot op 0.24 pet., en dat mag worden aangenomen dat ook liet ongeoorloofde relatieve verzuim aanzienlijk is afgenomen, daar het rhans slechts i 33 pet. van de school tijden bedraagt. Te Amsterdam is dezer dagen opge richt, de Nederlandsche Vereeniging voor Ambachts- en Nijverheidskunst. Sinds lang deed zich de behoefte aan een dergelijke vereeniging gevoelen, zóó zelfs, dat reeds door onderscheidene personen, onafhankelijk van elkaar, plannen in deze richting waren be raamd. Deze vereeniging is te beschouwen als een zuiver gevolg van het krachtig streven dat zich in de laatste jaren op het gebied der ambachts- en nijverheidskunst in ons land heeft ont wikkeld. Als resultaat van een aantal ver gaderingen waarop de voornaamste kunstnijveren tegenwoordig waren, terwijl van anderen schriftelijkeadhesie betuigingen inkwamen, is in de ver gadering van 8 Juni j.I. de oprichting tot stand gekomen. Den 15 Juni werden de statuten goedgekeurd en het bestuur gekozen Dit bestaat uit de HeerenK. van Leeuwen, Voorzitter; \V. Penaat, Vice- Voorzitter; H. Hana, 1« Secretaris; Jac. van den Bosch, 2e Secretaris en Th. Molkenboer, Penningmeester, allen te Amsterdam. Het doel dezer vereeniging is, vol gens Art 1 der Statuten, mede te werken tot de ontwikkeling van Ambachts- en Nijverheidskunst, en ile vakbelangen te behartigen. Zij zal dit dool trachten te berei ken door: A. het houden van vergaderingen. B. het houden van tentoonstellingen. C. do uitgave te bevorderen van geschriften op het gebied der am bachts- en nijverheidskunst. 1). liet behartigen van de belangen van het ambacht en de nijverheid voor zooverre die verbaad houden met het doel in art. 1. E. de belangen voor te staan van het vakonderwijs. F. het samenwerken met comités van tentoonstellingen buiten de ver eeniging. G. het vormen en instand houden eener leestafel. 11. het samenwerken met andere vereenigingen. Tevens zal zij zorg dragen voor de uitgave van een vereenigingsoi- gaan, dat zoo spoedig mogelijk als maandblad verschijnen zal. Het is hot ernstig streven der vereeniging dit maandblad zoowel door den in houd als door het uiterlijk een waar dige tolk te doen zijn der artistieke vakbeweging op elk gebied. De vereeniging bestaat uitLeden van verdienste, Begunstigers, Leden, Aspirant ledenen Kunstlievende leden cn Vereenigingen. De leden vormen de eigenlijke kern. Tot lid kan een ieder worden ge kozen, die blijk heeft gegeven zelf standig heoefenaai'(ster) van eenige ambachts- of nijverheidskunst te zijn. Tot kunstlievend lid worden zij toegelaten die in en door hun werk kring de ambachts- of nijverheidskunst helpen bevorderen. De zetel der vereeniging is te Amsterdam. De vergaderingen wor den gehouden van September tot en A[uil, op den laatston Zaterdag van iedere maand Verdere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den lsten secretaris II. Hana, Groenmarktkade 1 te Am sterdam. Kamer van Koophandel en Fabrieken. In de Zaterdagavond gehouden 117e openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier waren met den voorzitter en den secretaris alle leden aanwezig. De notulen van 21 April 1904 werden gelezen on ongewijzigd goed gekeurd. Ingekomen waren: Missive van den Directeur-genet aal der Posterijen om trent de wijze van verpakking van sigaren welke als postpakket moeten verzonden worden Missive van den Min. v. W. H. en N. betreffende de benoeming der commis sie van advies inzake de spoorweg- dienstregeling. Kennisgevingen van tentoonstellin gen te houden in Augustus en Sep tember te Lyon en van 13 Augustus tot 10 September te Londen. Al deze stukken werden voor ken nisgeving aangenomen en ter lezing gelegd. Inzake de vroeger aangehouden mis sive der Brusselsche kamer behelzende o. m. de uitnoodrging tot deelname aan het ter gelegenheid der Luiker tentoonstelling te houden congres werd besloten de zaak te laten rusten totdat de te Amsterdam te houden vergade ring van Kamers van Koophandel zich zal hebben uitgesproken. Vervolgens werden de ingekomen circulaiies rnet verzoek om adhaesie- betuiging aan de Kamer met inge diende adressen nopens de ingediende Tariefwet. Na langdurig debat werd besloten aan de adressen geen steun te ver- leenen, deze dus voor kennisgeving aan te nemen. Nog werd door de voorzitter de vraag gesteld of het wenschelijk was zich zelfstandig tot de Kamer te wen den met een adres, overeenkomstig het advies van 22 Mei 1903 aan den Minister uitgebracht. Ook zulks wordt onnoodig geoor deeld. Voorts was aan de orde de missive van de Kamer te Hoogezand—Sappe nneer houdende verzoek om adhaesie op haar adres aan den Min. v. Bin. Zaken om wijziging van art. 245 der Gemeentewet. (In de Hoofdelijke omslagen of andere plaatselijke directe belastingen worden uitsluitend aangeslagen, zij die in de gemeente hun hoofdverblijf houden en zij die er verblijven.) Genoemde Kamer wil daarom lezen Inkomsten uit beroep of bedrijf worden belast in gemeenten waar dezen wor den verkregen en inkomsten uit ande ren hoofde in de gemeente waar het hoofdverblijf is gevestigd. Daar dit een zaak is van gemeente belang meent do Kamer dat dit adres in den gemeenteraad thuis hooit, waarom zij do missive dan ook voor kennisgeving aanneemt. Alsnog werd besproken het rapport de commissie betreflendo de eier markt welke rapport door ons werd gepubliceerd in liet nummer van 23 April jl. Na eenige discussie werd het rapport met alg. st. aangenomen. Door den voorzitter werd na afhan deling der agenda nog ter sprake gebracht het ontwerp-arbeidswet. De Amsterdamsche Kamer wendde zich r. eds tot de Tweede Kamer nrcl een ad.'es inzake het leerlingstelsel. OuK deze Kamer heeft in besloten zitting deze queslie besproken. Indien door Amsterdam geen adhaesie wordt gevraagd zou de voorzitter gaarne zien dat deze Kamer zelfstandig requesti eerde. Op liet voorontwerp is een advies uitgebracht dal reeds 14 Juli 1903 aan de Amsterdamsche Kamer werd ge zonden in ruil voor haar advies. üp voorstel van den voor zitter weid het bestuur diligent verklaard om naar bevind van zaken met de Anrsteidain- sche Kamer te kunnen handelen. Ten slotte werd door den lieer van Haselen het verzoek ingediend om te trachten liet slanon telephonisch te verbinden, terwijl de lieer van Dam wederom de postbus ter sprake bracht. Het Dag. Bestuur zal trachten deze zaak tot.een goed einde te brengen Rond 10 uur werd de vergadering gesloten. Mej. M. Groeneboom is benoemd tot Directrice van het Ziekenhuis te Zutphen. Mej. H. S. E. Burgers legde eergisteren aan de Rijks universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af het eerste natuurkundig examen. De heer C. C. van Helsdingen Jr. slaagde gisterenmiddag te Utrecht voor liet candidaats-examen rechten. Aan de Polytechnische School te Delft zijn o.a. geslaagd voor technoloog de heeren A. II. L. de Bel en G. A. Brender a Brandis. Bij den Zaterdagavond ten over staan van notaiis A. N. J. Vos ge houden vei koop van twee villa's met schuurtje, erf en tuin aan de Johan van Oldenbarneveld-laan No. 28, groot 3 Aren 42 centiaren, en No. 26. groot 3 Aren en 40 centiaren, werden deze voor f 11000 verkocht aan den heer H. R. Str uve q.q. De Rechtbank te Utrecht heeft viijgesproken den zwerver, beschuldigd van moord op Harderwijker Bet, legen wien het Openbaar ministerie vijftien jaar heeft geëischt. De schatting van een terrein tot de uitbreiding van de O. L. School voor meisjes alhier, is opgedragen aan de heeren G Prins alhier en W. A. G. Jansen te Utrecht. De Heer P. van den Hooll, eerste opzichterder Gemeente-wei kon, hoopt 16 Juli den dag te herdenken waarop hij dertig jaar geleden werd benoemd tot opzichter der Gemeente werken en eigendommen. Evenals vorige jaren zullen van af 13 Juli as. weer eiken Woensdag goedkoope excuisietreinen loopen van Haarlem, Amsterdam, Amersfoort en tusschengelegen stations naar Rhenen, Nijmegen, Groesbeek en Kleef. Door de eigenaars van de bad en zweminrichting is aan B. en W. het verzoek gedaan om een gasmotor van 4 p.k. te mogen plaatsen. De machine zal dienen tot liet geregeld ververschen van het water in het zwembassin. Aangezien eerst op 7 Juli bezwaren tegen het verzoek kunnen worden in gebracht, zal het dus zeker nog wel een week of drie duren, alvorens de nieuwe inrichting gereed kan zijn. Naar wij vernemen heeft de bad- en zwemmeester van de Bad en zweminrichting zijn ontslag ge nomen en is in zijn plaats benoemd de heer L. Pezie, te Zwolle. Aan den Raad dezer Gemeente is verzonden het volgende adres, voorzien van een bondertal handteekeningen «Geven met versclruldigden eerbied te kennen ondergeteekenden, bijna allen belasting betalende bewoners van den Bisschopsweg en Achter Lui aard, dat genoemde wegen des avonds bij gemis aan verlichting zeer duister zijn en dus gevaar opleveren, dat meer in 't bijzonder de Bisschopsweg hij slecht weder in bijna onbegaanbare» toestand verkeert. «Redenen waarom adressanten uw college eerbiedig verzoeken, u op de tijden zooals op overige verkeerswegen in rlo Gemeente gebruikelijk is, kunst licht te willen doen aanbrengen en den Bisschopsweg te willen doen be straten." Hierbij is gevoegd de volgende toe lichting Alleen op den hoek der Hendrik van Vianden-straat en Beekensteinsche laan staan gaslantaarns, die voor den Bisschopsweg geen en voor Achter Luiaard onvoldoende, jazelfs valsch licht verspreiden. Dit licht heeft voor de bewoners Nos. 3542 Achter Lui aard geen waarde, zoodat daar des avonds volslagen duisternis heerscht, wat, met het oog op de sloot langs dien weg en de beek aan het einde daarvan, gevaar kan opleveren. Dat dit gevaar niet twijfelachtig is, bewijst het plaatsen van een particu- lieie, zij het dan ook een zeer onvol ledige, afrastering bij de brug langs de beek. Bovendien geeft de duisternis aan leiding tot handelingen van onge- wenschte voorbijgangers, welke bij voldoend licht achterwege zouden blijven. Door onvoldoenden waterafvoer is de Bisschopsweg bij regenachtig weer onbegaanbaar wegens de aanwezigheid van groote plassen en modderpoelen, welke niet alleen hel verkeer bemoei lijken. maar ook bij de verdamping een hinderlijken stank verspreiden. De dichtheid der bevolking in deze buurt doet dan ook een bestrating als hoognoodig gevoelen. Bij het eindexamen aan het Gymnasium alhier zijn alle leerlingen, n.l. K. de Bel (A.), G. K. van der Horst (AJ. Muller (A.), A. Th. Neeb (A.), J. Spijkerboer (B.), W. J. de Vrij (A geslaagd Afgewezen werd een extraneus. Gisterenochtend, omstreeks negen uur, is op de Langestraat een paard, gespannen voor eon twee- wieligen wagen, op hol geslagen. In de St. Andriesslraat reed de wagen tegen een telefoonpaal waardoor de voerman, een landbouwer uitNijkerk, er af viel en eenige kneuzingen aan borst en armen bekwam. De agent Wolfswinkel, die bij liet ongeluk tegenwoordig was, r iep dade lijk geneeskundige hulp van dr. Joris- sen in, die constateerde dat de kneu zingen niet van ernstigen aard waren. Behalve aan het voertuig, werd ook aan een in den weg staanden melkwagen belangrijke schade toe gebracht. Garnizoensnicuws. Bij Kon. Besluit van 16 Juni j 1. No. 50, is met ingang van 16 Juni benoemd en aangesteld bij het 5e Reg. inf. tot kapitein de le lui tenant L. E. W. van Albada, van den staf der infanterie, werkzaam bij den Hoofdcursus, en is hij Ministerieele Beschikking bepaald dat dezen officier tot 1 September werkzaam blijft bij gemelde inrichting op welke datum hij wordt gedetacheerd bij de Hoogere Krijgsschool tot het volgen van de studiën voor den Intendance drenst. Bij beschikking van den com mandant der 2e Divisie infanterie d.d. 22 Juni j.I., is de kapitein van Albada in verband met zijn verblijf aan den Hoofdcursus belast met de functie van kapitein voor speciale diensten, ter vervanging van den kapitein J. A. F. Keetell, die eervol is ontheven van de beschikking van kapitein voor speciale diensten en belast is met het bevel over de le Compagnie 4e Bataljon. De le luitenant O. H. G. Gel derman en den 2e luitenant J. H A. L. Strijbosch zijn aangewezen tot het volgen van den cursus D. van 16 Juli14 October, aan de Normaal Schietschool. Bij Kon. Besluit van 25 Mei j.I. No 71, is de positie van de schrijvers bij de Landmacht op nieuw geregeld en vastgesteld en zijn die soldijen van die categoriëen van militairen vastgesteld als volgt: Sergeant-schrijver f0.97, voor ser geant-majoor-schrijver, gewoon f 1.22, na 3 jaren f 1.32, na 6 jaren fl.42, voor adjudant-onderofficier-schrijver, gewoon f 1.47 na 3 jaren f157, na 6 jaren f 1.67. Voor de betrekking van schrijver komen alleen voor den vervolge in aanmerking actiefdienend militairen. Aan de tegenwoordige titularissen is vergund tot 1 Januari 1906 hunne tegenwoordige uniform te blijven dragen. Bij beschikking van den M. v. O. is de sergeant Schoutsen van het 5e Reg. irrf. met ingang van 1 Juli aangesteld tot sergeant-schrijver bij het 2e Reg. inf. met bestemming om werkzaam te worden gesteld ten bureele van den Provincialen adjudant in Noord Brabant.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2