""BUS rilNL/VNir Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. richt in verband met de oprichting der 4e divisie, zullen meer benondigd zijn: 1 luit., 1 serg.-majoor, 13 ser geanten en fouriers, 12 korporaals. De kosten bedragen f 10,000 De totale meerdere jaailijksche uit gaven ten behoeve der nieuwe organi satie en het actieve leger zullen alzoo bedragen: voor de infanterie f280,000. voor de cavalerie f9i000; voor de vcld-artillerie f350,000; voor de ves ting-artillerie, pontonniers en torpedis- ten f33,000; voor de genietroepen 123 000; voor het personeel der mili taire administratie en de administra tietroepen f51,000; voor het personeel van den geneeskundigen dienst en de hospitaal-soldaten f19,000. Totaal f850,000. Bovendien voor eerste aanschaffing van het meer benoodigd aantal paar den: voor de cavalerie f181.000, voor de veld-artillerie f165 000, totaal f316.000. Garnizoensindeeling In do bijlagen tot dit overzicht is aangegeven een ontwerp van een garnizoensindeeling voor de onderdeelen der verschillende wapens. Zooals de dislocatie thans is ont worpen, zal één divisie infanterie garnizoen houden in de provinciën Noord- en Zuid-Holland, één in de zuidelijke provinciën, terwijl de beide andere divisiën gelegerd zijn in de oostelijke provinciën en in het centrum des lands. Alleen twee bataljons infanterie ril. dat te Geertruidenberg en dat te Utrecht resp. tot de 2e en tot de 4e divisie beboerende ligeen min of meer afgezonderd van de onder deelen, waartoe zij behooren, doch de garnizoenen dier bataljons moeten dan ook slechts als voorloopige wor den beschouwd. Zoodra de omstan digheden zulks veroorloven, ligt het in de bedoeling in de dislocatie dezer bataljons wijziging te brengen. De cavalerie en de artillerie, die in oorlogstijd tot de divisiën behooren, houden voor zooveel zulks met de bestaande gelegenheid tot stalling is overeen te brongen, garnizoen in de plaatsen, waar ook de troepen der infanterie, tot de betrokken divisiën behoorende, verblijf houden. De ontwerp-indeeling vertoont met de bestaande de volgende verschillen. Infanterie. Leeuwarden1 regi mentsstaf en 1 bataljon meer (zijn daar reeds gevestigd); Assen: 1 ba taljon meer; Utrecht: 1 bataljon tninder; Haarlem: 1 regimentsstaf en 1 bataljon meer (zijn daar reeds gevestigd); 's-Gravenhage: 1 bataljon minder; Bergen-op-Zoom1 bataljon minder; Nijmegen: I regimentsstaf en 1 bataljon meer; Ede: 2 bataljons meer. Cavalerie. Deventer: I veldeskadron minüer; Venlo1 veldeskadron min der; Aineisfoort: 1 regimentsstaf en 2 veldeskadrons meer en 1 depot- eskadron en 1 eskadron ordonnansen minder; Ede: 1 veldeskadron en 1 eskadron ordonnansen meer. Veld-artillerie. Bergen-op-Zoom: I afdeeling meer en 1 depot ril de met 1 November 1903 opgeheven lijschool voor de bereden artillerie minder; Breda: 1 depot meer; Utrecht: 1 treinafdeeling meer; Haarlem: 1 depot meer; 's-Gravenhage: 1 batterij min der; Leiden: 1 batterij meer; Edo: 4 regimentsstaf er. 1 afdeeling meer. Hospitaal-soldaten. 's-Gravenhage 1 compagnie meer. Administratietroepen. Utiecht1 compagnie meer. De garnizoensindeeling van de vesting- en van de pantser fort-artil lerie, van de rijdende artilleiie, van de pontonniers, van de tor pedisten en van de genietroepen ondergaat geene wijziging. Voor de nieuwe dislocatie der infan terie is kazernebouw en kazerneuit- breiding in uitvoering te Assen, Haar lem cn Nijmegen, alwaar het gar nizoen met 1 bataljon wordt vermeer derd en te Ede, alwaar 2 bataljons in garnizoen zullen komen. Voor die der cavalerie en der veld artillerie is kazernebouw en bouw van stallen noodig voor 1 regimentsstaf en 1 afdeeling veld-artillerie, alsmede voor 2 eskadrons cavalerie te Ede, terwijl te Breda, te Utrecht en te Roei mond voor pl.m 40, alsmede, te Amersfoort voor pl.m. 50 paarJen zal moeten worden bijgebouwd. Wat rijbanen, betieft, is voorloopig alleen getekend op den bouw van een overdekte rijbaan to Breda, terwijl, wanneer het depot van bet 4e regi ment veld-artillerie woidt opgericht, nog een zoodanige rijbaan te Haarlem zal noodig zijn. Voorts zal gaandeweg eenige uit breiding van kazernement moeten plaats hebben. Met name betreft dit infanterie-kazernes te Naarden. Den Helder, Hoorn, Leidén, Delft, Gouda. Amersfoort, Arnhem, Deventer, Roer mond, Venlo en de cavalerie-kazerne te Zutphen. Baarn op 2 Augustus. Der traditie getrouw zal Baam ook dit jaar weer op waardige wijze den verjaardag vieren van H. M de Koningin-Moeder, Ambachtsvrouwe van Baarn. Ditmaal is iets zeer bij zonders ontworpen: de voorstelling van een Germaansche Marke (dorp), uit de 2e a 5e eeuw na Chr. Met den opbouw daarvan is men reeds begonnen. Een groot terrein nabij de Pekingkom in het Baarnsche Bosch, is met bijzondere toestemming der Koningin-Moeder thans voor het pu bliek gesloten, om tot Germaansche maike te worden ingericht. Men wenscht het leven en bediijf onzer voorouders zoo getrouw mogelijk weer te geven. Er komt vooreerst een groote zaalhof (boerderij), van binnen met huiden en schilden behangen, en gestoffeerd met ouderwetsch vaat werk, drinkhorens, schedels, enz. Verder bouwt men een leemen hut. een zodenhut, een graflerp, een brand stapel voor den lijkenbrand, een hune bed, een oflerplaats, enz. De veestallen bevatten levende koeien, schapen, kalveien, enz, terwijl op het erf opgezette kippen en fazanten staan. In de Pekingkom ligt een oud-ger- maansc'ne boot (een uitgeholde boom stam), waarin het visschersbediijf wordt uitgeoefend. De bewoners zijn natuurlijk geheel volgens de ver- eischte kleederdracht gekleed; ook hun voedsel zal met de historie over eenkomen. liet bestaat uit grof brood, dat op het terrein in een oven ge bakken wordt; vleesch, aan het spit gebraden; boter, kaas, eieren, honigraat, oud gerstebier, enz. Het glanspunt van de feestelijkhe den is voor den avond bewaard. Dan wordt door de tooneelvereeniging »De Vriendenkring," de weik- liedenvereeniging, waarvan het initia tief dezer feestelijkheden uitging, een serie tableaux vivants gegeven, waaraan 40 personen medewerken. Onder meer zal worden voorgesteld een Germaansche rechtsspraak, waar bij dezelfde kostuums gebruikt wor den, die in den Ballerkuil bij het bezoek der Koninginnen dienst deden. Het podium voor de tableaux wordt electrisch verlicht met een sterkte van 4000 kaarsen, zoodat ieder het geheel nog op vrij grooten afstand zal kunnen zien. In een «modernen" hoek van het terrein worden ten behoeve van vreemdelingen buffetten, bergplaatsen voor i ij wielen, auto's, enz. aangebracht. Indien het weer meewerkt, zal het dien dag in Baarn zeer druk worden Aan bet tuinfeest, Zaterdagmid dag in den tuin van liet park op liet Luo door de Koningin en den Prins aangeboden, namen verschil lende dames en herren deel. Het Koninklijk Echtpaar woonde een groot deel van het feest bijde muziek van bet 8e reg. infanterie uit Arnhem luisterde het op. Er waren heel wat buffetten geplaatst. Een extra Staatsloterij. 3 Augustus komen de Provinciale Staten bijeen om leden der Eerste Kamer te kiezen. In Overijsel zullen de stemmen vei rnoedelijk staken, aan gezien de partijen tegen elkaar op wegen, en er 1 vacature is. Derhalve zal het lot wel moeten beslissen of Overijsel ininisterieele of anti-minis- terieele vertegeuwoordigers afvaar digt. Dat noemt het Hbl. »een extra Staatsloterij een zonderlinge spe ling van de gebeurtenissen, juist nu een wetsontwerp aanhangig is over het doodbloeden der Staatsloterij Met toestemming van de Konin gin-Moeder zullen Donderdagnarniddag to 3 uur in het Baarnsche Bosch, naast het paleis Soestdijk, de chr. zangver- eenigingen «Kerkzang" van Utrecht, en «Soli Deo Gloria" van Soest, onder haar gemeenschappelijke!! directeur, den heer Van der Blij uit Utrecht, een zanguitvoering geven. De «Pr. Dr Ass. Ct." ver neemt, dat de Heer Mr. II. van Lier, lid der Eerste Kamer uit Drente, be sloten heeft zich, wegens redenen van gezondheid, niet weer beschik baar te stellen vooreen hei benoeming. Mr. L. H. W. Regout, lid der Ged. Staten van Limburg, heeft zich candidaat gesteld vooi lipt lidmaat schap ran de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Begrafenis van Paul Kruger. Het stollelijk o,verschot van Paul Kruger vei liet gisteren Clarens met den trein van 12 32 naar Den Haag, via Bazel, Biussel Het inwendige van den lijkwagen was versierd met bloemen en vlaggen. Om de lijkkist was de Transvaalsche vlag gewikkold. De kist draagt de volgende inscriptie Stephaan Johan Paul Kruger, geb. te Colesberg, den lOden October 1823. gestorven den I4den Juli 1904 te Clarens. In leven president der Zuid- Afrikaansche Republiek. Naar nog kan gemeld worden om trent de bijzetting van het stollelijk overschot van president Kruger, zul len behalve de naaste familieleden en personen uit de oninirldelijke omge ving van den oud-president (de heer Eloff, schoonzoon en Bredell, piivé- secretaris) en de reeds gemelde stede lijke autoriteiten, voor zoover tot dus ver bekend is, in den stoet plaats nemen dr. Leyds, voormalig gezant der Zd.-Afr. Republiek; de heer Can- neel, oud-vice-consuldr. Ileymans, Krugei's geneesheer; de Hollandsche predikant, die te Clarens bij den president vertoefdevoorts ds. Los, uit Hilversum; terwijl ds. Fernhout, die het gebed zal uitspreken, het hulsel op den doodenakker zal op wachten. Op uitdrukkelijken wensch van de familie, zullen de twee bedienden van den president, die lieni in den laatsten tijd zijns levens verzorgden, in den stoet volgen. Eindelijk eene deputatie van 5 leden uit den Stedelijken Raad van Antwerpen. liet is thans zeker, dat de oud president Steijn in een der eerste rijtuigen het hulsel grafwaarts zal volgen. Van deputatiën, die zich bij den stoet kunnen aansluiten, is hier op het oogenblik bekend, dat zullen deel nemen: eene uil het hoofdbestuur der Ned. Zd. Afrik. Verceniging; een uit de afdeeling Den Haag dezer vereeni- ging; uit de Zuid-Air. Spoorwegmaat schappij te Amsterdam en de Neder- landsche Oranje-vereeniging te Rotter dam en zeer vermoedelijk ook eenige afgevaardigden van het All Deutscher Verband te Bei lijn. De kransen en bloemstukken, welke mochten worden aangeboden, worden aan het Siaatsspoorslation aan den rouwwagen gehangen. Naar wij vernemen zijn de aan de bloemen gehechte linten bestemd om later, na de overbrenging van het stoffelijk overschot naar Zuid-Afrika, een plaats in het graf te krijgen. Het voornemen, om de overbrenging naar Zd. Afrika te doen geschieden met een onzer oorlogsbodems, heeft in ruimen kring en in de eerste plaats bij de betrekkingen van den ontslapen President veel instemming ontmoet. Of aan het voornemen gevolg kan worden gegeven, is nog afhankelijk van eenige omstandigheden. Door Nijmeegsche Boeren vrienden werd Maandag een prachtig bloemstuk naar den Haag gezonden om te worden neergelegd op de lijkbaar. Het bestaat uit vredepalmen met lelies omstren geld eri Transvaalsche vierkleur in rouwfloers; op de slippen leest men «Victus Vincam" en Nijmegen. Ook de gouverneur-generaal J. B. van Heut6z neemt aan die hulde deel. Drankbestrijding. Te Zwolle is onder leiding van den heer P. van der Meulen de jaarver gadering gehouden van de Ned. Ver- eeniging lol afschaffing van alcohol houdende dranken. In zijn openings rede noemde de president de nieuwe Drankwet «een droevig product van wetgevende onmacht", een wet, «die niemand voldoet, behalve misschien die katholieke voorstemmers, die eer lijk genoeg waren het uit te spreken, dal zij elk amendement zouden steunen, dat het ontwerp zou verzwakken". De voorzitter zei dit hier openlijk, «omdat men niet geschioomd heeft van deze wetsherziening een partijzaak in den slechten zin des woords te maken". Hij besloot met een opwekking tot het kweeken van meer geheelonthou ders, opdat er eerlang een goede wet zal moeten komen. Onder applaus werd meegedeeld, dat het bestuur in samenwerking met den Volksbond een adres aan de Re geering heeft gezonden, met vei zoek de post op de Staatsbegrooling voor drankbestrijding op f 100.000 te brengen. Zonder hoofdelijke stemming werd aan het hoofdbestuur opgedragen, over te gaan tot een uitgave van doelmatige wandteksten en motto's, voor huis- en gelagkamers. Eveneens met algemeene stemmen werd aan bet hoofdbestuur opgedragen, de actie tegen den bierhandel kracht dadig ter hand te nomen. Uitgemaakt werd, dal het den leden niet verboden is, tevens lid van een matigüèidvereeniging te wezen. Als lid van het hoofdbestuur werden herkozen do lieeren D. A. van Eek en R. Casimir, tei wijl als redacteur van De Blauwe Vaan de heer A. Don, te Rotterdam, werd herkozen. Aan de Eerste Kamer zal waar schijn lijk worden verzocht de nieuwe Drankwet te verwerpen. Begrafenis van Kruger. Volgens een telegram van generaal Louis Botha hebben de autoriteiten in Zuid-Afrika verlof gegeven tot de teraardebestelling van wijlen Piesident Kruger in Transvaal. De conespondent van de Standard te Johannesburg weet mede te deelen, dat de familie Kruger voor den datum der teraardebestelling van den presi dent bepaald heeft den lOn October, zijn verjaardag. Militaire eerbewijzen zullen niet plaats hebben, maar wel zullen van alle kanten Boeren naar Pretai ia komen om bij de begrafenis tegenwoordig te zijn Zelfbestuur in Transvaal. In het Lagerhuis heeft minister Lyttelton bij de bespreking van de begrooting van Koloniën medegedeeld, dat de Regeering had besloten, dat hot volgend jaar de thans benoemde leden van den Transvaalschen Wet gevende Raad zullen worden ver vangen door gekozen leden. Toe juichingenHun verkiezing zal too- nen of do Regeering het aan 't rechte eind had mot de ten aanzien van Chineeschen arbeid gevolgde ge dragslijn. Staatscourant No. 173 bevat de statuten der Naamlooze Vennootschap Nesenberend's Cacaofabriek, te Amers foort kapitaal f 190,000, waarvan f30,000 geplaatst en de overige te plaatsen binnen 10 jaren; direc teuren T. II. C. K. Nesenberend en J. 11. K. Nesenberend Jr., commis sarissen te benoemen in de eerst volgende vergadering. Bij de op 23 Juli 1904, des avonds 7 uur, in het hotel «de Ver gulde Zwaan" aan de Utrechtsche- straat te Amersfoort, ten overstaan van notaris A. N. J. Vos gehouden veiling, zijn de 15 huizen met erven aan den Soesterstraatweg en de Withoosstraat te Amersfoort in massa verkocht aan de heeren J R. van 't llof en P. van Achteibcrgh alhier voor f30.000. Bij Kon. besluit is rnr. A. van Traa met ingang van 25 Juli a.s. be noemd tot plaatsvervangend kanton rechter in het kanton Amersfoort. Ter benoeming eener onder wijzeres aan de O. L. School 3e soort (hoofl de heer N. van Veen) te Amers foort worden voorgediagen 1°. Mej. L. C. Oerlemans te Viijhoeve. Bij de 2e groep, welke deelnam aan het Eindexamen H. B. S. (te Utrechl) zijn van de hier gevestigde school geslaagd: W. F. K. Bischoff van Heemskerck, I'. J. Boogaert, T. van Daal, A. C. F. van Kuijk, W. A. Piepers, H. Riedel en A. H. Schimmel. De lieer J H. van Drie heeft met gunstig gevolg deelgenomen aan het examen voor do hoofdacte. Mogen wij alle dierenvrienden nog eens opwekken tijdens de felle droogte toch zooveel mogelijk aan trek en andere honden drinkwater te ver- schallen. Die dieren staan nu aan heel wat bloot, 't Behoeft nog niet zoo erg te loopen dat vooi bijgangers een bestuur der van een hondenkar moeten doen verbaliseeren wegens mishandeling, ook bij schijnbaar zachte behandeling hebben die dieren het vaak hard te verantw'óorden. Maandagavond deed de warmte een hond voor het politiebureau in zwijm vallen. Laten vooral de buitenwoners eens een bakje drinkwater gereed zetten, 'tis toch niet zoo'n groote moeite. Kapitein J. C. H. A. Quark, van het 5e regiment infanterie is mei ingang van 1 Augustus bevorderd lot majoor bij het 2e regiment. Met ingang van 27 Juli zijn be vorderd tot lo luitenant bij liet 5e regiment infanterie de 2e luitenants F. J. C. baron Van llardenbroek van Ammerstol, L. J. de Wolf en D. J. Gorter, van het korps. Tot 2e luitenant bij het 5e regi ment infanterie zijn benoemd de cadetten-sergeant P. N. van Bavel en L. D. Keus, beiden herkomstig van de Kon. Militaire Academie te Breda. Bij de gehouden onderhandsche verpachting van standplaatsen op de jaarmarkt alhier, werd het hoogst in geschreven doorH. Wolfs, voor stoorncaroussel, voor f 3100; J. Appel, voor draaimolen, voor f37137; G. Wolfs, voor hippodrome, voor f263; Gebrs. Alberts, voor kinomatograaf, voor f410.10; Wed A. L. Bonefang, voor schiettent, voor f35 75; H. v.d. Zee, voor wafelkraam, voor f 101H. Stam. voor gebakkraam, voor f 40.07; W. Biouwer, voor gebakkraam, voor f44.49; wed. F. Dekkers, voor pof fertjeskraam, voor f235; Chr. de Haan, voor poffertjeskraam, voor f226: C. M. Vermolen, voor panopticum, voor f 135. De standplaatsen werden aan die hoogste inschrijvers gegund. Gisterenmorgen werden aan de vischmarkt eenige partijen bot, door Spakenburger venters aangevoerd, door den keurmeester afgekeurd en vernietigd. Men ontvangt van allo zijden berichten omtrent boschbranden Over de bluschmiddelen wordt in 't alge meen niet gesproken. Trouwens men kent niet veel meer dan een schop zand ol een eikentak. Thans leest men In de bosschen van den Heer F. F. en J. II. Dobbelmann, te Nijmegen, onder Hatert op Heidepaik en op de Gofiert aldaar, van de Nijmeegsche Weeshuizen, heeft een boschbrand gewoed Met Tlieo-fakkels slaagde men er in den brand, welke zich ernstig deed aanzien, vrij spoedig te blusschen. Waardccring. Uit de legerplaats bij Zeist ineldt men aan het «U. D.": Door de heeren J. B de Beaufort te Woudenberg en mr. J. F. de Beaufoi t te Utrecht is aan den com mandant van het regiment genietroe pen een som gelds ter hand gesteld, als bewijs van waai deering voor de belangiijke diensten door de genie troepen bewezen bij het blusschen van de heidebranden in de afgeloopen weken, die de aan en bij de Pyramide gelegen bosschen in ernstig gevaar brachten. Stierengevechten. liet vermaak van den hidalgo, blijven in Spanje nog altijd erg popu lair. Te St. Sabastiaan is er een gehouden, dat den kijkers naar dat barbaarsche spel heugen zal. Men het een tijger tegen een stier vech ten, met elkaar in een groote kooi opgesloten. Door liet rennen dei- beesten tegen de wanden van hun hun hok braken er eenige tralies en tijger en stier waren vrij. De toe schouwers geraakten in verwarring en vluchttende bewakers schoten den tijger neer en de stier werd in zijn hok gejaagd. Maar enkele afge dwaalde schoten trollen een drietal kijkers, o. a. den ondervoorzitter van den Spaanschen Senaat, markies de Pidal. Zondagochtend is de naaktloo- per bij Haarlem weer te voorschijn gekomen, in het Bloemendaalsche park, waar hij een melkmeisje naliep. Op haar hulpgeroep werd hij door een in de buurt zijnden melkboer gegre pen en aan de politie overgeleverd. Zijn kleeren had hij in den tuin van een leegstaand huis gelaten. Als bewijs hoe die moderne weder- dooper de menschen er van streek maakte, kan het volgende dienen Eqnige dagen geleden zaten een paar oude dames rustig op een bank in een boscli; in de buurt een school spelende kinderen. Plotseling heftig geschreeuw en gejoel van die kleinen de beide dames zagen een man met bloote armen en beenen naar hen toesnellen en de hand uitsteken. Gil lend vlogen de beide oudjes op, en zagen tot haar geruststelling dat zij

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2