KUITEN LAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. digers van het Haagsche gemeente bestuur, die directie van de begraaf plaats Eik en Duinen, voor de passende tijdelijke verblijfplaats aan het stof felijk overschot, de verschillende cor- poratiën en alle aanwezigen, die ook heden weer blijk hadden gegeven van aanhankelijkheid en waardeering van den man, met het groote liefdevolle hart, die nimmer eigen grootheid zocht, maar die zijn volk trachtte te regecren naar zijn beste weten pn naar zijn beste krachten. Dien dank bracht hij ook aan de bewoners der residentie, die den president bij zijn aankomst in Nederland het eerst gastvrijheid boden en ook heden weer zoo ondubbelzinnig blijk gaven van hunne liefde. Dien dank bracht hij nok aan het Noderlandsche Volk, dat in droeve dagen zoo menig blijk had gegeven van mede te gevoelen met hen, die leden. Na de treilende woorden van den piedikant vei liet men de kapel en kieeg het volk gelegenheid om langs het gebouwtje, waarvan de deuren open hieven staan, te wandelen en een blik te kunnen werpen op de onder het hloemenhed rustende kist. Tot de deputaties, die den stoet grafwaarts gevolgd hadden, behoorden nog een van de Leidsche Studenten- afdeeling, van de Ned. Zuiil-Afri- kaansche Vereeniging en een uit de commissie van advies van emigratie naar Zuid-Afrika. en bestaande uit kolonel v. I.öben Seis, de heeren De Druïne en dl', van Dam. Woensdagnamiddag gaven met welwillende toestemming van II. M. de Koningin-Moeder de Clir. zang- vereenigingen »Kei kzang," uit Utrecht, en »Soli Deo Gloria," uil Soest, onder haar gemeenschappelijke!! diiecteur, den lieer W. van der Blij uit Utrecht, een uitvoering in het Daai nsche Bosch, nabij het Paleis. Door den hevigen plasiegen werd echter slechts de helft van het programma uitgevoerd Toch waren er meer dan 300 per sonen opgekomen. De uitvoering maakte in het bosch een plechtigen indruk. Van het pro gramma was een prachtexemplaar aangeboden aan 11. M. de Koningin- Moeder. Dit programma was met «peinture de socie" bewerkt door den Heer Leenden Goudswaard, te Baarn. Ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin-Moeder zal de Verieni- ging tot Verfraaiing en Bevordering van hel Vreeuidelingenverkeei des avonds het Stationsplein doen ver lichten. Feesten te Baarn. Over de tableaux-vivants, in het Germaansche kamp te Baarn te ver- toonen op 2 Augustus, wordt nog g.-mel l, dat de tafereelen 's avonds te halfnegen beginnen en tot halfelf duren. Zij beslaan uil 4 groepen, nl.: Ie tafereel: een lijkenbiand, in 3 af- deelingen a tiet leggen van het lijk op den brandstapelb. het afmaken van het lievelingspaard, de jachthon den en de valkenen c. het verbranden van het lijk; 2e tafereel, in-2 aid a. de Germaan aan het dobbelspel, b. een twist uit liet dobbelspel ont staan; 3e tafereel, in 3 afd.a olTe rande op den offersteen b een Ger maansche rechtszitting met voltrek king van eeri doodvonnisc een hoofd man op het schild geheven; 4e tafe reel, in 3 afd.: het nageslacht door het voorgeslacht gehuldigd. Ir. dit fan tasiestuk zal o. a een Germaansch vorst aan de buste der Koningin- Moeder een hulde brengen. De toegangspiijzen zijn als volgt: van 91 uur 50 cents; 4 —2 uur ontruiming; 2 4 2 gulden; 4 6 23 cent; C8 uur; 25 cerit; 6—8 uur ontiuiming. Voor de tableaux gelden vier rangen, nl. van f 1.50, f If0 50 en f0 25. Het terrein ligt slechts G minuten van de beide stations verwijderd, nl. tegenover Peking. De feestcommissie zal de Koninlijke familie uitnoo ligen om het Ger- nvmnsche dorp met een bezoek te w: len vereeren. liet Zuid-Afrikaansch Museum te Dordrecht heeft thans, naar aanlei ding van het overlijden van President Krug r. in een der zalen een ten toonstelling geopond van platen, op het lev on van den gestorven staats man trekking hebbende. Men vindt er e o aantal portretten uit ver schillende tijdstippen zijn levens, platen over zijn reis door Frankrijk in 1900, zijn verblijf en reizen in Holland, Frankrijk en Zwitserland, politieke spotprenten enz. De Provinciale Geldersche en Nijmeesclie Courant van 26 Juli schrijft Bosclibrand. Gisterenmiddag omstreeks 2 uur- heeft een boschbrand gewoed in de bezitting van den beer Ph. Dobbel- mann, Ileidepark, en op de Gofferl van beide Weeshuizen. De Heer Paijens, directeur der Ge meentelijke Brandweer, mocht er in slagen met Tlieo-Fakkels het vuur te blusschen, een kranig stukje waarmede groote schade en veel onheil werd voorkomen. Een detachement der Koloniale Be- serve, dat gewapend met spaden zich in allerijl naar den brand begaf, kon ondeiweg terugkeeren. Volgens »llet Vad." is het zoo goed als zeker, dat binnenkoi t eenige automobielen ten dienste van het Hof zullen worden aangekocht. Bedienden van het Paleis zullen tot chauffeurs worden opgeleid Aiucriknanschc Presidents verkiezing. De deputatie uit de ropublikeinsclie conventie deelde president Roosevelt offtceel mee, dat de keuze voor een presidents-candidaat te zijnen gunste was vastgesteld in zijn antwoord zei president Roosevelt, dat hij van ganscher harte goedkeurde de vei klaringen van de conventie betreflende den gouden standaard en de vei ander ingen in de tarieven. Walbetreftdebnitenlandsche aangelegenheden zij hij dat de he irekkingen van de Unie met alle vreemde volkeren van den meest vrede lievender] aard waren. Er is geen wolk aan den horizon. Uit Brussel wordt aan de Frankf. Ztg. gemeld, dat de Japansche sociaal democratische partij op het inter nationale socialistencongres te Amster dam een voorstel ter tafel zal brengen, waarin aangedrongen wordt slappen te doen om de beëindiging van den Russisch-Japanschen ooi log te be spoedigen. De strijd wordt volgens haar gevoerd door de kapitalistische Regeeringen der beide landen, en hiengt niets dan groote ellende aan de arbeiders van Rusland en Japan. De Engclsche» in Thibet. In antwoord op verschillende vragen, hem in het Lagerhuis gesteld, gaf minister Brodrick eenige inlichtingen over den tegenwoordigen stand van zaken in Thibet. Ilij zei dat de missie en de troepen, die haar vergezellen, bevel hebben ge kregen naar Lhassa te vertrekken om daar onderhandelingen te voeren, vol gens de verklaringen gericht lot de Thibetaansche autoriteiten. Niets staat het voeren van onderhandelingen in den weg, wanneer de Thibetaansche vertegenwoordigers hiertoe de noodige volmacht hebben. Volgens de laatste berichten is de rnis-ie ongeveer honderd kilometer van Lhassa verwijderd. Wanneer zij in de Thibetaansche hoofdplaats zal ann- koinen, is niet met zekerheid te zeggen. Sedert het begin van de vijandelijk heden verloren de Engclschen drie Europeesche officieren, die sneuvelden, eu zeventien, die gewond werden, twee Europeesche soldaten gedood en twaalf gewond; twee Indische officieren ge dood en vijf gewond een-en-dortig Indische soldaten gedood en achl-en tachtig gewond. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Maandag, den 1. Augustus 1904 des namiddags ten 1 Va ure. Punten van behandeling: 1. Behandeling Bouwverordening. 2. Verzoek van firma 11. Gerritsen om gemeenteterrein temogen pachten voor het stichten van een hooischuur, rnet advies. 3. Verzoek van Dr. J. H. Mol om privaatlessen te mogen geven met adviezen. 4. Verzoek van de heeren W. G. A. Meijer, Dr. P. K. Lulofs en J. E. A. 11a v inga om privaatlessen te mogen geven, met adviezen. 5. Voorstel omtrent periodieke vei- hooging van jaarwedde van de leerar, n Di. P K. Lulofs en A. M. Kerkkamp, met adviezen. 0. Voorstel omtrent periodieke ver- hooging van jaar wedde van de leeraren Pr. Ph. T. H. Peyrot en Dr. A. Smit, nu t adviezen 7. Voorstel in zake het verzoek van het bestuur der Amersfoortsche Tram weg Maatschapp j om ee.nc subsidie van f lüOO.voor 1904. 8. Voorstel m zate het adres van G. J. Boode run eervol ontslag als onderwijze! bij het Lagei Onderwijs 9 Voorstel botreflende het eervol ontslag verleend aan Mej A. P. Kleij als onderwijzeres hij het Lager Onderwijs. 10. Voorstel tot het betuigen van adhaesie aan een adies van de ver eeniging tot bevordering van stoom- vaartbclaiigc.n tot verbetering van den Eemmoud. I'. Vooistel omtrent regeling van het onderwijs aan de lloogeie Burger school cursus 1901/1905. 12. Indiening Gemeenterekening. 13 Benoeming leeraar in de Staats wetenschappen aan de Hoogere Bui- gerschool. 14. Benoeming onderwijzeres aan de school 3e soort in de Koningstraat. 15. Voordracht leden van het College van Zetters. 1G. Betaling uitden post vooronvoor- ziene uitgaven op do begrooting voor 1904. 17. Behandeling verordening maze len enz. De Amersfoortsche Muziekver- eeniging zal Zondagavond le 8 uur een concert geven in den tuin van 't cafe »De Arend" het navolgend programma zal worden uitgevoerd: 1. Marsch. 2. Ouverture Mignonnette J. Baurnan. 3. Valse BleueAlfred Marges. 4. Fantaisie La Fee des Alpes Guil. Rodeur. 5. Marsch Hoch Habsburg J. N. Kral. 6. Marsch Le Retour E. Mathieu. 7. Polka voor Piston. door den heer J. van Eijkelenburg. 8. Mazurka Gage d'Aniour I). Bauwcns. 9. Potpourri Populaire No. 3 T. Renaud. 10. Fantaisie Romeo et Juliette Bellini. 11. Finale. Voorts geeft dezelfde Muziek vereniging a s. Dinsdag 's avonds 8 uur in de Koninginnelaan ter ge legenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder een concert, waarvan het programma luidt als volgt: 1. Marsch. 2. Ouverture La dame de Coeur Gerh. Duval. 3. Mazurka Gage d'Amour D. Bauwens. 4. Wals Tausendschon H. Neche. 5. Fantaisie Rêve de Bonheur Jo$. Kessels. 6. Marsch Le Retour E. Mathieu. 7. Ouverture Marie Hcnriette Montagne. 8. Potpourri Populaire No. 3 T. Renaud. 9. Volksliederen. 10. Finale. Rij het eindexamen der Hoogere Burgerscholen in de provincie Utrecht zijn in de derde groep geëxamineerd 20 kandidaten, van welke er 17 liet diploma verkregen hebben. Geslaagd zijn uit Amersfoort: Johanna M. van Helsdingen, E. G. van Gisselick. M tl van Eek, J. Ente en VV. II. van Helsdingen. De Vrijzinnig propaganda club te Amersfoort besloot in hare ver gadering van 25 Jnh zich aan te sluiten bij den Boni van Vrijzinnige propaganda clubs. Door de Gemeente is een som gelds ter beschikking gesteld van den Garn izoens-commandant ter vei deel ing onder de corpsen die de branden op de Leusderheide beperkten. Mr. W. H. de Beaufort schonk eveneens een bedrag voor het garni zoen alhier. Het uitstapje naar Marken, onder leiding van den lieer II. C. den llartng gaat beslist door op Dinsdag 2 Augustus. Wier er nog aan mocht willen doon deelnemen door zijn kinderen of pupillen wende zich tol den heer Den Hartog, Achter Luiaard 30 bij de Nieuwe zwemschool, die gaarne bereid is allo inlichtingen te geren. De jongedames T. II Korteweg en J. IJperlaan hebben met gunstig gevolg afgelegd bet examen voor de acte Engelsche taal, Lager onderwijs. Heden morgen is wederom aan de vischmarkt door den keurmeester een partij bot afgekeurd en vernietigd. Zondag a.s. hoopt voor de Evange- lisch-Luthersche gemeente op te tre den ds. L. Schutte, Luthersch pre dikant te Utrecht. De kiesvereeniging «Amersfoort" houdt Donderdag 4 Augustus a.s., een algemeene ledenvergadering in 't hotel «De Zwaan." Bij de gehouden schietwedstrijd var: Ned. Schutterij-Kadei bond te 's Giavenhagen werden porsoneele pi ij zen behaald door onze stadgenooten de herren: II. van Gelder, .1. W. van Achterberg!), G. Muys, J. D. Lammerts van Bueren L T. van Zwol, J. J. Otto en R. E. van Ruyven. Un<l- eu Zweminrichting. Naar aanlefei ig van vernomen klach ten heeft de Gezondheidscommissie een onderzoek ingest, ld naar den tun- stan I van het water in de Bad- en Zweminrichting alhier. De helderheid van het water in het bassin hou.lt natuurlijk verband mei die van het water in de Beek ter hoogte van de toevoerbuis, en de hel derheid van het Beekwater hangt weder af, znoais bekend is, van weersgesteld heden, enz. De door de ondernemers der iniich- ting reeds geplaatste en in werking gestelde centtifugaalpomp, welke het water uit het bassin nlvoeit, ververschl hij ongeveer lien diensturen per dag het bassinwater geheel in omstreeks drie dagen, hetgeen alleszins voldoende geacht kan worden. 01 zonder werking van de pomp bij viij sterken stroom in de Beek een voldoende ververscliing van het bassin water plaats limit, beeft de Commissie van deskundigen bij de heerschende droogte niet kunnen constateeren. In ieder goval zijn de ondernemors, door liet in werking houden van de pomp, als bovenbedoeld, in staat, voor een voldoende verversching van hel bad- en zwemwater te zorgen en hangt liet van hen zeiven af, de instand houding van hunne voor de algemeene gezondheid zoo nuttige inrichting le verzekeren. Amersfoort, 27 Juli 1904. De Gezondheids commissie voor de Gemeente Amersfoort, J. HEYLIGERS, DES TOMBE, Voorzitter. Secretaris Garnizocns Nieuws. Bij Kon. besluit is aan den sergeant Hendriks van het 5e Regi ment infanterie, een vooitdurend pen sioen toegekend van f311 'sjaars. Bij aanschrijving van het D. v. O. d.d. 14 Juli 1904, heeft Z. E. den Minister van Staat, Minister van Oorlog goedgeiouden den le luitenant op non activiteit G. van Olden, met ingang van 1 Februaii 1905 in actie ven dienst to herstellen bij het 5e Regiment infanterie. Bij Koninklijk BeMuit van 22 Juli j.l. No. 41, zijn met ingang van 27 Juli d. a v. benoemd en aange steld tot eerste luitenant de 2c luite nants F. J. C Baron van Hardenbroek van Ammerstol, f.. J. de Wolf en D. J. Gorter. Bij Koninklijk Besluit van 22 Juli No 43, is met ingang van 1 Augustus a. s. benoemd en aangesteld tot majoor bij. bet 2e Regiment in fanterie, de kapitein J. C. II. A. Quack, van tiet 5e regiment infanterie en beeft Z E. de Minister van Staat, Minister van Oorlog, goedgevonden genoemden majoor te belasten met bet bevel over bot 5e Bataljon. Bij be.-lissing van den Comman dant der 2e Divisie infanterie, d d. 23 Juli j.lis de 2e luitenant J. Govers op zijn verzoek overgeplaatst hij hel 'le Reg. infanterie met be stemming voor het garnizoen Assen. Bij beslissing van den comman dant der 2u Divisie infanterie, d.d 26 Juli j.l., is de le luitenant 11. Rilsma van hel 9e Regiment inf. op zijn vei zoek ovei geplaatst bij het 5e Regiment infanterie. Genoemden officier wordt door den Reg comin ingedeeld bij de 2e Comp. 4e Bat. De hoogste macht. Vele jaien geleden, toen men nog spiak van 't hoold der school als de «mesjeu van 't dorp' en van «Zijne Exellentie den Gouverneur," bracht de commissaris des Konings van Noord-Brabant op zijn rondreis een bezoek aan 't dorpje G. Zijne Excel lentie zag verwonderd op dat 't hoold der school hem niet was komen cotnplimenteeren, terwijl toch de school «nog niet aan" was, daar er zooveel jongens blootshoofds en bar revoets het Raadhuis aangaapten. Op zijn \raag aan den Burgemeester hoe hel toch kwam dat zoovele kinderen blootsvoets liepen, antwoordde de Burgemeester zeer moedig, «dat zij zoo in G geboren werden," waarop Z. Exc. te kennen gaf nader kennis met die wonderkinderen le willen makeri en een bezoek aan de school te willen brengen. In dien «goeden ouden tijd" di elke autoriteit dagelijks ecu «hoo^c en bij de komst ran Z. Exc. in de school vervolgde (ie meester onver stoord met den hoed op zijn les en beval den jongens naar hem te zien. terwijl èn Zijn Excellentie, èn Bnr- gemeestei en Wethouders met ont- bloote hoofden dit plechtig bezoek brachten. Toen de meester, op een wenk van den Burgemeester naderbij kwam en voorgesteld werd, groette hij terug houdend beleefd met den hoed, zonder echter 't hoofd te ontblooten Z. Exc. was over die ontvangst niet zeer gesticht, sprak zijn onge noegen daarover uit aan den Burge meester, die order gaf, «dat (in meester als de school uit was op het Raadhuis moest komen." Gevolg gevonde aan die order, vei- scheen onderdanigst met den hoe 1 in de hand de meester voor de vierschaar van Z. Exc den Burgemeester en de Wethouders, die hem het ongepaste en oneerbiedige van zijn houding wil den onder 't oog brengrn. Op de vraagWat hem bewogen had, om bij liet schoolbezoek tegen over Zijne Excellentie den hoed te blijven ophouden? antwoordde de verstandige paedagoog: «Zijn Excel lentie zal mij dat niet kwalijk nemen. De jongens van de school mogen niet welen, dat er een hoogere macht in de wereld is dan ik". Boven Paiijs werd Zondagavond een luchtballon gezien, die door den wind nu eens naar luiks, dan weer naar rechts werd gedrevenblijkbaar hadden do luchtreizigers alle macht over hun ballon verloren, die met reusachtige snelheid al hooger en hooger steeg en eindelijk in de wolken verdween. Ondanks den neerstroomen- den regen hieven duizenden in de lucht staren, wachtende of de ballon weder zichtbaar zou worden. Bij onderzoek bleek, dat het de ballon moest zijn van den luchtreiziger Léon Laire, die des middags om drie uur voor de tiende maal was opgestegen, zeven personen in zijn mand medevoerende, onder wie een vrouw en nog een kleiri kind. Reeds viel de duisternis toen de ballon weder uit de wolken te voorschijn kwam en met een razende snelheid omlaag daalde. Iutusschen waren reeds maatregelen genomen, om de luchtreizigers oogen- blikkelijk hulp te kunnen bieden; de ballon kwam na lang wachten neer aan de oevers van de Seine, waar de reizigers aanstonds door een ambulance werden afgehaald. Hoewel sprakeloos van schrik, bleek niemand eenig letsel te hebben bekomen. Van den kapitein vernam men, dat de ballon aanvankelijk prachtig op steeg; de zware onweerswolken maak ten het echter noodig spoedig te dalen en reeds was men tot op een vijftien tal meters van den grond genaderd, toen een geweldige rukwind de anker ketting deed breken en liet buitenste taf op verschillende plaatsen vaneen scheurde Het touwwerk raakte in het onge- reede, zoodat de ballon nergens meer naar luistcide en wij mot een ont zettende vaai t naar boven gingen, heen eu weer geslingerd door den wind. Mijn medereizigers stonden natuur lijk doodsangsten uit, maar gelukkig behield ik mijn tegenwoordigheid van geest. Up mijn bevel gingen allen plat op den bodem \an den mand liggen, terwijl een onzer, een militair, inmid dels trachtte omhoog te klimmen en den ballon te hereiken, ten einde er met een roes gaten in te kunnen steken, opdat wij zouden dalen. Na lang tobben gelukte hem dit eindelijk; we zweefden toen in de wolken, lang zouden we het daar niet hebben kunnen uithouden, we konden haast geen adem halen. De ballon daalde eerst langzaam, toen sneller en sneller en ten slotte onderscheidde ik weer voorwerpen op de aarde. Ik zag dat we boven de Seine waren en ons als geied konden beschouwen, toen waien ook mijn krachten uitge put en ik verloor het bewustzijn. Toen ik bijkwam, lag ik in een ambu lance-wagen. Nog nimmer maakte ik zoo'n buitengewoon gevaarlijke reis medehet mag een wonder worden genoemd, dat we er allen het leven hebben afgebracht. Bij President Kruger. Onder dit opschrift bevatte het Hbld. dezer dagen het volgende in teressante ingezonden stuk, getee- kend C D.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2