NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BARON MONTEZ No. 62. Woensdag 3 Augustus 1904. ürie-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Laugestraat 77. Tclcphootuio. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Genicenterand. Maandagmiddag van half twee tot half vijf vergaderde de Raad dezer gemeente ten stadhuize, onder voor zitting van den burgemeester Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers. Niettegenstaande dit reeds de derde raadszitting is tijdens den verbouw van het stadhuis waren er geen maatregelen genomen waardoor ook op de tribune kon worden verstaan wat aan de andere zijde der gordijnen werd gesproken. Het gehamer en getik heeft dan ook gemaakt, dat van het gesprokene, hetwelk dank zij de uitstekende plaat sing der Pers toch reeds in gewone omstandigheden bijkans onverstaan baar is, de ooren der reporters niet heeft kunnen bereiken. Ook zijn er raadsleden die vrij onhebbelijk, wanneer door hen 't woord wordt gevoerd, legen den Voorzit ter redeneeren waardoor het gesprokene voor de oude heeren onverstaanbaar wordt. 't Kost dan ook menigeen op de tribune moeite zich van interrupties te onthouden, en niet enkele malen door «harder" te beduiden wat zij nu met schouderophalen willen te kennen geven. Het is toch waarlijk te hopen, dat er eens gezorgd wordt, dat aan de reporters een geschikter plaats wordt toegewezen. Er waren heel wat zetels onbezet. Buiten de vaceerende zetel van den heer Croockewit, die der heeren Visser, Van Beek, nr. van Voorst Vader en mr. Prikken. De notulen der vorige vergadoring werden na lezing door den secretaris jhr. Sandberg ongewijzigd gearresteerd. Ingekomen waren goedkeuringen van Ged. Staton op verschillende Raadsbesluiten, procesverbaal der kas opname bij den ontvanger, welke stukken voor kennisgeving werden aangenomen. Van de commissie welke zich ten doel stelde de feestelijke viering in het openbaar van de 31ste Augustus was de bekende mededeeling, welke wij leeds vroeger publiceerden inge komen. Naar aanleiding van het feit dat genoemde commissie om de bijna grievende en bezwarende bepalingen het ciediet van f500 weigerde te aanvaarden en zich heeft ontbonden, en in de gemeente zich de hoop op een feestviering heeft gevestigd meen den B. en W. te moeten voorstellen de uitgetrokken f500 beschikbaar te stellen voor de hoofden der lagere scholen, voorzoover bezocht door on- en minvermogenden, ten einde op dien dag schoolfeesten te organiseeren tot opwekking van eerbied en liefde voor het vorstenhuis. De lieer Plomp opende het debat met de opmerking dat hij de vorige vergadering niet had kunnen ver moeden dat de commissie zich gegriefd of beleedigd zou gevoelen indien hij voorstelde het crediet afhankelijk te maken aan de betoonde belangstel ling der burgerij. En vooral door de toelichting, zoo als die gepubliceerd is in de plaatse lijke bladen, kwam hem de zaak nog onbegrijpelijker voor. Spr. was juist van oordeel dat er tusschen de commissie en de Raad zelden meer overeenkomst van ge voelen had bestaan. De commissie wilde liever een volksfeest dan een kinderfeest, ver volgens moest blijken dat voor dat feest van de zijde der ingezetenen sympathie moest bestaan. Wat wilde de Raad anders. Wat er nu echter gebeurd is, is mij niet recht duidelijk. Nu willen B. en W. de som toch voorde feestviering beschikbaarstellen. Toen de raad aarzelde gelden toe te staan was dit omdat men vreesde voor een jaarlijksch, terugkeerenden post, welke door de financieele toe stand wel eens ongewenscht kon zijn. Men moet voorzichtig zijn in 't schep pen van posten. Blijkt de sympathie der burgerij voor een feestviering werkelijk groot te zijn dan wordt de zaak anders. Toch kan de Raad dan slechts subsidieeren, echter niet organiseeren. De voorzitter gevoelt ook zeer goed dat de Raad geen feesten moet orga niseeren, doch daar men de kinderen gaarne tot opwekking van liefde en eerbied voor 't Oranjehuis verschafte meenden B. en W. het voorstel te moeten doen, op de bekende wijze een feest te organiseeren. De heer Van Esveld achtte de som van f500 onvoldoende Om de kinderen te onthalen is heel wat noodig. De commissie dacht van '20 ets. per kind dat zou minstens f950 zijn. De heer Van Eek heeft niet veel met het voorgestelde op. Hij had zoo gaarne iets voor 't volk. Ook acht hij buitensluiting der ge goede klasse ongewenscht, en voor die kinderen is het evengoed noodig als voor de anderen. De voorzitter stemt dit toe, doel) meent dat de school als van mej Van Lessen en van den heer v. d. Nagel er wel buiten kunnen blijven. De heer Vels-IIeyn herinnert dat het vroeger wel eens tot grief gemaakt is dat sommige categoriën buiten do feestviering werden gelaten. De heer Celosse wil eenige opmer kingen weerleggen. Spr. kan zich heel goed vereenigen met het denkbeeld dat men zoo min mogelijk posten moet scheppen, 't Geldt hier echter een bijzonder geval. Niet ieder jaar behoeft er feest gevierd te worden. Thans is de aanleiding aan de hand liggend. Door het niet correct op treden der commissie is men in de verwachtingen van een feestje teleur gesteld en nu willen B. en W. toch wat voor de kinderen in 't leven roe pen. Voor de groote menschen zorgt Vreemdelingenverkeer, zoowel 's och tends als 's middags en s' avonds Voor de kinderen niets organisee ren en voor de grooten wel dat geeft een onregelmatigheid. De heer Jorissen zegt dat hij niet toe kan geven dat er voor de feest viering veel sympathie bestaat. Ook de commissie zelf getuigde dat ge voelen te deelen anders had zij 't bijltje er niet bij neergelegd. Er is gesproken van minder waardeering van den Raad, doch dat is spr. ner gens uit gebleken. Hij gelooft dan ook dat met hel aftreden niet de beste weg werd ingeslagen. De heer Celosse repliceert maar is onverstaanbaar. De Voorzitter stelde voor to stem men. Het voorstel van B. en W. werd met 7 tegen 5 stemmen verworpen. Tegen stemden de heeren Plomp, Jorissen, Oosterveen. Hamers, Tromp Veis Heyn en van Eek. Vervolgens deelt de voorzitter mede dat van den heer H. J. Croockewit is ingekomen een beiicht waarbij hij ontslag neemt als lid van den Raad. Wij houden ons overtuigd dat den voorzitter zeer waardeerenden woor den aan het adres van den heer Croockewit heeft gesproken, doch welke die woorden zijn weten we niet daar ze geheel in het rumoer der bouwerij opgingen. Even later overstemden de toejuichingen der raadsleden het gehamer der timmer lieden. Van curatoren van het Gymnasium was bericht gekomen dat er geen bezwaar bestaat de kast met inland- sche vogels onlangs aan het Gymna sium geschonken ook voor particu lieren ter bezichtiging te stellen. De voorzitter deelde zulks mede tevens als antwoord aan den heer Kleber, van wie het vei zoek om ter bezich tigingstelling is uitgegaan. Een verzoek van «Vreemdelingen verkeer" om flOO subsidie en de mede ingekomen begrooting der schut terij zullen bij de gemeente begrooting worden behandeld. Daarna kwam de agenda aan de orde. 1. Behandeling Bouwverordening. De heer Veis lleyn stelt voor deze verordening eerst in de afdeelingen nader te onderzoeken, daar het van zoo zeer ingrijpenden aard is. De voorzitter kan daar moeielijk vrijheid voor vinden. Het ontwerp is al in zoovee! handen geweest, dat de meeste leden ook buiten de afdeelin gen, in commissien het reeds hebben onderzocht. Bovendien moet de ver ordening uiterlijk 1 Augustus zijn vastgesteld. De heer Plomp ondersteunt het voorstel van den heer Vels-Heyn. Wel is de verordening den 26. April aan den Raad toegezonden doch eerst in het eind van Juni heeft het ontwerp de leden bereikt. Aan het afdeelingsonderzock hebben slechts 8 leden deelgenomen. Voorts dringt de heer Plomp aan op meerdere publiciteit van het ontwerp. De raadsleden zijn voor het meeren- deel geen deskundigen, zoodat bemer kingen van betrokkenen en doskun- digen buiten den Raad zeer moeten gewaaideerd worden. Spr. zou wel willen zien dat de zaak werd uitgesteld eu dat de plaatselijke bladen het ontwerp publiceerden. De voorzitter merkt op dat een dergelijke wijze van werken geheel zou afwijken van den weg, dien men hier gewoon is te bewandelen. De heer Kleber betreurt het dat de afdeelingsvergadering is gehouden in een tijd dat veel leden afwezig waron, omdat hier kennis van zaken zeer noodig is, zou hij gaarne uitstel zien. De heer Ileyligers meende dat de leden voldoende gelegenheid hebben gehad hel ontwerp te bestudeeren. Dat de afdeelingsvergaderingen slecht bezocht waren, is de schuld der afuezigen. Allen wisten dat de ver- oidening er voor 1 Augustus moest zijn. Spr. is daarom niet voor uitstel. De heer Kleber komt er tegenop dat de Raad reeds I'/j jaar do ver ordening zou kennen. Slechts een door ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 79) Ik zal hedenavoud afscheid van u moeten nemen, want ik ben niet gewoon vroeg op staan. De beide personen verdiepen zich nu geheel in particuliere besprekingen; doch als Montez zijn vriend goeden nacht toe wenscht, fluistert hij deze woorden: Binnen een maand zult gij mij te Parijs zien. Over een paar weken ver trek ik van hier en laat niets achter niets!" Hij maakt een zonderlinge beweging met de hand en lacht: "Dan zal ik hen allen hebben verslonden mijn eetlust is ook zoo goed De Germaan drukt zijn hand en grinnikt: «En'de mijne ook!» De twee vrienden verlaten elkaar na menigen handdruk' na omhelzing, zelfs kussen, als bewijs hoeveel zij van elkaar houden. En toch heeft Wernig het voornemen, Montez te verslinden en Montez heeft het er op gezet, Wernig het zelfde lot te doen ondergaan. In het verre Australië is, onder de vele zon derlinge soorten van visschen en reptiliën, het leven gegeven aan een zonderling insect Yadalia Cardinalis! Zijn eetlust is ko lossaal, zijn wreedheid gaat alle beschrijving te boven. Ofschoon onschadelijk voor de planten wereld, zou hij het gansche dierenrijk wel wil len verslinden. Er is ook een lager soort insecten, dat lui en loom leeft op de bladeren der oranjeboomen van Californië. De bewegingen van dit dier zijn zoo langzaam, dat het daardoor meer gelijkt op een witten uitwas van het blad, dan op een dier, dat daar zijn leven slijt. In een gaarde van oranje-boomen, die anders zou worden ver nietigd door myriaden van dit loome insect, laat de planter eenige exemplaren van Yadalia Cardinalis neer; zij strijken neer op die myriaden en eten alle3 met ongelooflijke snel heid op, zoodat de schoone planten, bevrijd van het ongedierte, dat haar vernielde, opnieuw beginnen te leven. Doch nadat de Yadalia Cardinales alle insecten in de olantage hebben opgegeten, vallen zij met verwoedheid elkander aan en de eene overlevende verslindt den andere. Zij verminderen uur aan uur, tot er slechts twee overblijven. En twee strijden en vechten, tot één de overwinning heeft be haald en zijn vijand heeft opgegeten. En in de plantage, die eens wit was van myriaden van insecten, die schitterde in de tropische zon, en waar hier en daar een rood groepje der Vadalia Cardinales zichtbaar was, is slechts één insect overgebleven, dat steeds naar prooi blijft zoekenéén Vad ali a Car dinales Zulk een insect is baron Montez van Panama, Hij heeft reeds een aantal aandeelhouders verslonden en vernietigd, zooals Francois Leroy Larchmont en Bastien Lefort. Nu is hij bezig, zijn eigen broedsel te verscheuren zijn deel genoot Aguilla, zijn ouden vriend Wernig, zijn vroegeren compagnon Domingo, den ex-zee- roover, die zijn geld onder het beheer van Montez heeft geplaatst, en nog honderd andere vrienden meer, die met hem hebben medege werkt om weer anderen ten gronde te richten. Hij wil de eenige Vadalia Car din ales zijn op de groote plantage, die het Panama-kanaal wordt genoemd. Misschien zon hij wijzer hebben gedaan, zou hij minder zorg hebben gehad en nog meer succes, wanneer hij ook aan enkele anderen had toegestaan iets te behouden of mede te nemen, zooals Domingo, den ex-zeeroover, en Aguilla, die in zijn tijd ook menigeen volgens zijn eerlijke methode heeft afgezet. Doch allen te verslinden, ligt in de natuur van Montez, hij is immers een Vadalia Cardinales. HOOFDSTUK XVIII. Het geschenk van Béké. Eenige bewijzen daarvoor krijgt miss Minturn den volgenden morgen ODder de oogen. De oude Aguilla is nog altijd even kalm, gelukkig en tevreden, doch nauwelijks heeft hij tegen elf uur een onderhoud gehad met Montez, of hij schijnt angstig, zenuwachtig, en niet op zijn gemak. "Denk er maar niet over, oude," lacht Montez, met een blik op Aguilla's betrokken gelaat. »De wetgevende macht zal de loterij-wet zeker aannemen en dan zal alles in orde zijn." Hierdoor gerustgesteld, gaat Aguilla aan zijn werk. Eenige minuten later ontstaat er echter een groote opschudding in het kantoor. Bastien Lefort wordt in het particulier kabinet Montez toegelaten. »Mon Dieu!" schreeuwt, hij, zoo hard, dat ieder het kan hro.-en. "Eindelijk zijt gij ge komen! Ik heb rp u gewacht! Op u! op u! die mij hebt overgehaald om mijn geld te steken in deze bedriegerijHonderd duizend francs voor dit! Een millioen voor dat! Alles weg! Schurkerij en oplichterij! Ah! nom de Dieu de spaarpenningen van een geheel leTen!" Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1