Plaatselijk Nieuws. maand voor de behandeling is het ontwerp rondgezonden, en nog wel een maand waarin bijna een ieder op reis gaat. De heer Celosse zegt dat zulks niet anders mogelijk was en is verder onverstaanbaar. De heer Plomp vraagt of de heer Celosse zegt dat spr. een deskundige is. Spr. weet wel dat er in de af- deelingen iemand geweest is die zeide bij een deskundige licht te hebben ontstoken. De heer Jorissen zegt die persoon te zijn. 't Kan mogelijk wel niet in den vorm zijn geweest maar hij heeft bij een deskundige licht ontstoken De heer Vels-Heyn zegt dat indien de heer Heyligers 't niet wenschelijk acht dat belanghebbenden gehoord worden en meent dat spr. alleen be langhebbenden wil hooren hij zich nogal vergist 'tls zeker gewenschl dat belangstellenden zich uitspreken en dat de verordening nog niet be hoeft te verzwakken en het aange voerde zeer ad rem kan zijn bewijst o a. de voorlichting die wij gehad heb ben bij den vee- en vleeschkeur. De lieer Plomp zegt dat zulks ook niet oflicieel behoeft te worden ge vraagd aan alle belanghebbenden, doch dat men eemoudig de couranten verlof kan geven het ontwerp te publiceeren. De voorzitter en de heer Heyligers rcpliceereu doch zijn beide onverstaan baar. De heer Kleber is van oordeel dat elk ontwerp eerst moest worden ge publiceerd daar de verordeningen toch niet moeten woiden gemaakt uitslui tend voor de raadsleden maar voor 't algemeen. Bij de behartiging der belangen van 't algemeen kan menige vingerwijzing van buiten den Raad goede diensten bewijzen. De voorzitter meent dat de quaestie van het geven van publiciteit een afzonderlijk punt van bespreking moe->t uitmaken, hetwelk dan in een volgende vergadering aan de orde kan komen. Op do vraag van den heer Kleber of de stukken aan den Raad geheim zijn, deelde de vooizilter mede dat zij zulks niet zijn voor de raadsleden. De heer Esveld deelt vervolgens mede voor de behandeling in deze zitting te zijn. Na nog heel wat discussie waarvan het overgroote deel onverstaanbaar was werd het voorstel om de zaak naar do afdeelingen te zenden aan genomen met 7 tegen 5 stemmen. Vóór stemden de heeren Veis Heyn, Kleber, Plomp, Jorissen, Oosterveen, Hamers en Tromp. Vervolgens vroeg de heer Plomp of de verordening thans mocht ge publiceerd worden, waarop de voor zitter opmeikte dat de pers reeds in T bezit van het ontwerp is. 2. Verzoek van firma II. Gerritsen om gemeenteterrein te mogen pachten voor het stichten van een hooischuur, met advies. Ook dit verzoek werd naar de af deelingen verzonden, doch niet dan na zeer lang debat Bij dit debat betoogde de heer Plomp het volgende Toen de Raad de voormalige leer looierij der erven Overgoor kocht was het motief daartoe, dat de gemeente eigenares werd van den strook grond tusschen de Karnppoort en de Koning straat gelegen. Ook bij het verhuren van grond voor eene lozenkweekerij op bedoeld terren ging de Raad mede met spr. voorstel om de termijn van 3 jaar te veranderen in een van 6 maanden om zoodoende steeds die gronden beschikbaar te houden. Bovendien kreeg de gemeente door die aankoop do beschikking over een terrein, hetwelk bij egalisatie bijzon der goed kon worden aangewend bij eventueele uitbreiding der stad Wanneer men ook aan die zijde de stad open maakte, den zou er kans zijn dat do krotten die daar gelegen zijn, verdwenen Gaat men zich nu aan een 25-jarigen termijn verbinden, dan dalen de kan sen voor een opening van dat stads deel zeer. Van velschillende zijden wordt ver volgens gewezen op 't brandgevaar, terwijl gevraagd wordt of in deze het advies van den oppeibrandmeester is ingewonnen De heer Van Eek had een finan cieel bezwaar en zou het verzoek wel willen inwilligen doch met recht van opstal. De heer Celosse wil om de traditie het verzoek inwilligen, doch de heer Plomp komt daar tegen op. Als de omstandigheden veranderen moeten ook de maatregelen gewijzigd worden. De heer Plomp is vaor uitstelling der verdere behandeling tot dat men principieel zal hebben uitgemaakt of men dit terrein voor langen tijd aan de beschikking van den Raad ont trekken zal of met. Het slot is dal de zaak wordt aan gehouden. Zonder discussie of stemming wor den vervolgens toegestaan: a Verzoek van Dr. J II. Mol om privaatlessen te mogen geven met adviezen. b. Verzoek van de heeren W. G A. Meijer, Dr. P. K. Lulofs en J E A. Havinga om privaatlessen te mogen geven, met adviezen. c. Periodieke verhooging van jaar wedde van de leeraren Dr. P. K. Lulofs en A. M. Kerkkamp, Dr. Ph. T. II Peyrot en Dr. A. Smit. 7. Voorstel in zake het verzoek van het bestuur der Amersfoortsche Tram weg Maatschappij om eene subsidie van f 1000.voor 1904. Door het bestuur d r A. T. M is het volgende request ingezonden. Geeft met verschuldigde eerbied te kennen, het Bestuur der «Amersfoort sche Tram weg-Maatschappij" vertegen woordigd door de ondergeteekeuden J. C. J. Pels Rijcken, Voorzitter, en A. J. Krieger, Administrateur, ter uit voering van een besluit, genomen in de Algemeene vergadering van ven- nooten, gehouden op 19 Mei II.; dat het Uwen Gemeenteraad beleefd en dringend verzoekt, aan genoemde Maatschappij over het jaar 1904 een subsidie, groot duizend gulden (f 1000) te verleenen onder de voorwaarden, waarop dit over het jaar 1903 werd verleend. Het Bestuur hoopt en vertrouwt, dat Uw Gemeenteraad termen zal vinden, over 1904 geen kleinere som dan de gevraagde uit de Gemeente fondsen ten behoeve zijner Vennoot schap te willen afzonderen, aangezien, hoewel de uitgaven van den tramdienst niet vermeerderen, in 1904 tot nog toe, tot ons leedwezen, eene vermin dering van de opbrengst der passage, bij 1903 vergeleken, te constaieeren valt, hetgeen uit nevensgaande opgaven blijkt. Al is deze vermindei ing vermoedelijk aan invloeden van minder reizigers verkeer op de spoorwegen en van het weder toe te schrijven, zoodat zij direct nog niet tot bezorgdheid aanleiding behoeft te geven, zoo blijkt toch uit nevensgaande op die Algemeene ver gadering goedgekeurde Balans en Winst- en verliesrekening, met welke Uwe heeren Burgemeester en Wet houders door de uitbetaling van het geheele bedrag van het dooi Uw Raad over 1903 gevoteerde subsidie zich hebben kunnen vereenigen en sluitende met een saldo verlies var. f2314 56, dat steun uit de Gemeentekas iu de gevraagde mate niet zal kunnen worden gemist met het oog op de toekomst der Amersfoortsche tramwagonder- neming en van haren oningekrompen dienst. Nevensgaand Jaarverslag over 1903 hunner Vennootschap moge Uwen Raad aantoonen, dat ons Bestuur zich be ijvert, het trambedrijf alhier, dat in eene bepaalde behoefte voorziet, zoo goed mogelijk te beheeren, zoodat adressant zich vleit, dat Uw Gemeente raad een besluit zal mogen nemen, dat onze vennooten in allen deale bevredigt. Hetwelk doende. Namens het Bestuur der Amers foortsche Tramweg-Maatschappij PELS RIJCKEN, Voorzitter. A. J. KRIEGER, Administrateur. Op voorstel van den voorzitter wordt dit nader bij de begrooting behandeld. 8. Voorstel in zake het adres van G. J. Boode om eervol ontslag als onderwijzer bij het Lager Onderwijs. Op verzoek van den heer Hameps wordt dit punt lot hel einde der zitting verdaagd. 9. Voorstel betreffende het eervol ontslag verleend aan Mej A. P. Kleijals onderwijzeres bij het Lager Onderwijs. Dit voorstel is het gevolg eener vormkwestie. De raad gaat er stil zwijgend mee aecoord. 10. Voorstel tot het betuigen van adhaesie aan een adres van do ver- eeniging tot bevordering van stoom- vaartbelangen tot verbetering van den Eemmond. Zonder hoofdelijke stemming of discussie werd besloten dit adres te steunen. 11. Voorstel omtrent regeling van het onderwijs aan de Hoogete Burger school cursus 1904/1905. Voorgesteld wordt de 12 afdeelin gen die te samen de vijf klassen vormen terug te brengen tot 10- Over deze quaestie ontspon zich wederom een breedvoerig debat. Over deze quaesties zijn stukken gevoerd wel' e niet ter beschikking der Pers zijn gesteld. Ook de heer kon Esveld schijnt de motieven die B en W. lot hun voor stel hebben gebracht nergens te heb ben kunnen tinden. Ouk vroeg hij of er geen vrees bestond voor inkorting tier subsidie vari het Rijk. Er zullen als wij 'twel hebben klas sen van 27 leerlingen komen terwijl er nu zijn van 17—18. De heer Plomp wilde eerst aan den Mit i-ter doen viagen welke gevolgen dit zal hebben op de subsidie, w aarop wordt geantwoord dat de minister, evenals reeds vroeger, dan zeker zal antwoorden zijne beslissing maar af te wachten. Er werd heel wat gediscusseerd over de grootte der klassen. Voor zoover het ons duidelijk werd schijnt de heer Celosse groote klassen meer vrucht dragend voor 't onderwijs te achten. Ten slotte werd het voorstel van B en W aangenomen met 8 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Tromp, Van Eek, Esveld en Heyligers. 12 Indiening Gemeenterekening Zij sluit met een batig slot van f46.033 07!. 13. Benoeming leeraar in tie Staats wetenschappen aan de lloogere Bur gerschool. Benoemd werd met algemeene stemmen Dr. Beumer te Utrecht. 14. Benoeming onderwijzeres aan de school 3e soort in tie Koningstraat. Met algemeene stemmen wordt benoemd mej. L. C. Oerlemans te Vrijhoeve-Capelle. 15. Voordracht leden van het College van Zetters. De aftredende leden en plaatsver vangende leden, n.l. de heeren E. L. Visser, J Sinnige en T. van Daal en voorts de heeren S. Knoppers, A. Herschel en H. C. van Dam werden allen herbenoemd. 16. Betaling uit den post voor onvoor ziene uitgaven op de begrooting voor 1904. Overeenkomstig tie aanmerking van Ged. Staten wordt uitgave van de medailles voor het nationaal kegel? concours vastgesteld op f6180. 17. Behandeling verordening maze len enz. Sinds de ziekte «mazelen" uit de Wet van 4 December 1872 (Stbl. no. 134), houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten, is geschrapt bij de Wet van 21 Juli 1899 (Stbl. no 166) is het aantal sterfgevallen aan «mazelen" vrij steik toegenomen. Het moge blijken uit de volgende sterftecijfersin lnw 1888 1655 personen d.i. 3.7 op 10 000 1889 1620 36 1890 1526 34 1891 1331 2 9 1892 1200 26 1893 795 «17» 1894 737 i li 1895 538 1.1 o 1896 1171 2.4 1897 538 1.1 1898 838 1.7 b 1899 405 b b 14 b daarentegen 1900 1326 2.6 b b 1901 2741 8 5.25b 1902 2430 omstr. b 4.60 b b De ongestoorde verspreiding dezer ziekte heeft dus zeer ernstige gevol gen en waar de Gemeente de be voegdheid heeft, voorschriften ter beteugeling van de niet in de wet genoemde besmettelijke ziekten te geven, hebben B. en W. gemeend, niet langer te mogen wachten met de aanbieding van een ontwerp-ver- ordening tot voorkoming, wering en beteugeling van mazelen en andere besmettelijke ziekten. Bij het gereed maken van dit ont werp is uitgegaan van het denkbeeld om bij mazelen ook de niet-aange- taste kinderen, uit het gezin waarin een lijder vooikomt, te weren en bij de andere in artikel 2 genoemde be smettelijke zjekten alleen den lijder zelf. B- en W, hadden aanvankelijk ook «croup" en «hoofdzeer" opgenomen Overeenkomstig bijgaand advies van de Gezondheids-commissie is thans jn het ontwerp «croup" weggelaten en vervanger, door «epidemische bof" terwijl, in plaats van «hoofdzeer" worde gelezen «besmettelijke ziekte der behaarde, hoofdhuid". In verband met het slot van het advies van genoemde Commissie, be treffende de wenschelijkheid van het hebben van schoolartsen, overwegen B en W. een voorstel tot wijziging der instruction van de Gemeente? geneesheeren en heel- en vroed- meosters. liet adres der Gezondheidscommis sie luidt: «Ter ben twooiding van een in nevensgnn'. Ie om advies in onze ban den gestelde ontwerp-verordening tot vooiknining, wering en beteugeling van mazelen en andere besmettelijke ziekten, ons geworden bij Uw E. A. bovengenoemd schrijven, hebben wij de eer U mede te deelen, de daarin vermelde ziekten welke betreffen ocroup" en «hoofdzeer" vervat in artikel 2. aatib'idirg hebben gegeven tot eemge beJonkingen, en veroor loven wij ons, de navolgende gemaakte wijzigingen te vernielden, door eene kanlbijvoeging in het hiernevens teruggaand ontwerp In genoemd artikel Ie doen ver vallen «croup", zijnde een onjuiste naam. De sdipliterie", die aan dit verschijnsel ten gronde ligt, is ge regeld bij Rijkswet. Aan de in artikel 2 genoemde besmettelijke ziekten wenschten onze deskundigen toegevoegd te zien «epi- demische bof"; evenzoo «hoofdzeer te vervangen door «besmettelijke ziekte dei behaarde hoofdhuid". In de redactie van artikel 3, 5e alinea, te doen vervallen«hiervan" en ter verduidelijking daarvoor in de plaats te stellen «van dit vermoeden''. Bij de overweging van dit ontwerp is der Commissie opnieuw gebleken, dat dergelijke bepalingen bijna on uitvoerbaar zijn zonder de aanwezig heid van schoolartsen. De Gezondheids commissie voornoemd, De Voorzitter, J. HEYLIGERS. De Secretaris, DES TOMBE. De volgende vei ordening wordt zonder noemenswaardige discussie vastgesteld. De Gemeenteraad van Amersfoort, Gelet op het betrokken advies der Gezondheid-commissie dd.21 Mei 1904, no. 178, BESLUIT: vast te stellen de volgende: Verordening tot voorkoming, wering en beteugeling van maze len en anefere besmettelijke ziekten Art. 1. yoor de toepassing dezer verordening wordt verstaan: le. Onder school". a. iedere inrichting waar yooibe? reideixj of Ruger pndepwijs woidt gegeven, duf door de Wet niet als huis-onderwijs wordt beschouwd, mits zij niet uitsluitend bezocht wordt door leerlingen boven de twaalf jaar; b. iedere bewaar naai-, brei-, zang-, en Zondagschool en iedere andere inrichting, waar meer dan 10 kinderen eenigei lei onderricht ontvan gen, mits zij niet uitsluitend bezocht wordt door leerlingen boven de twaalf jaren. 2e. Onder «Hoofd der school" zoo wel dp mannelijke als vrouwelijke personen, die de )eir|jng hebben van dp onder I bedoelde spholen. Art 2. IJet is aan het Hoofd der school verboden, kinderen, lijdende aan mazelpn, epidemische bof of kinkhoest, besmettelijke huid? of oog ziekte of besmettelijke zjekto dei- behaarde hpofdhuid, of kinderen uil huisgezinnen, waapin mazelen voor komen, tot de school toe te |aten, vóór dat het hem uit eene genees kundige verklaring is gebleken, dat de ziekte heeft opgehouden, en er, voor zooveel mazelen betreft, geen ge vaar voor besmetting beslaat, voor de andere leerlingen der school. Art. 3. Wanneer hut Hoofd eener school vermoedt, dat in zijne school een leerling lijdende is aan een der in ait. 2 genoemde ziekten, of dat in het gozin, waartoe een leeiling zijner school behoort, mazelen voor komen, geeft hij van dit vermoeden terstond kennis aan het Hoofd van het huisgezin, waartoe de leerling behoort, en laat hij dien leerling niet in de school toe vóór dat hem, door overlegging eener geneeskundige ver- klaringj gebleken is, dat ?ijn ver? moeden onjuist was, of dat de ziekte geweken i?. Art. 4. liet is aan een Hoofd van een huisgezin, waarin zich een der in apt. 2 genoemde ziekten openbaart, verboden jn het geval van mazelen, een tot zijn gezin behoorend kind, en in de overige gevallen de door een dier ziekten aangetaste kinderen, eene school te doen bezoeken, vóór dat door overlegging van eene genees kundige verklaring, aan het Hoofd der school gebleken is, dat de ziekte is geweken. Art. 5. Tot het opsporen van de pveptredjngen dezer verordening zijn bevoegd de ambtenaren van Rijks- en Gemeentepolitie, de leden dei Ge zondheidscommissie en de Geme rite- geneesheeren en heelmeesters en wordt hun de bevoegdheid verleend o n, ten behoeve van een onderzoek ii lar de overtreding van de bepalingen dezer verordening, de woningen der inge zetenen, huns ondanks, met inacht neming van het bepaalde bij ar t. 3 der Wet van 31 Augustus IS53(Slaats blad no. 83) binnen te treden. Art 6. Overtreding van de bepalin gen dezer Verordening wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Gedaan te Amersfoort, ter open bare vergadering van den De Raad voornoemd, De Voorzitter, De Secretaris, Vervolgens werd van 4 uur tol half vijf met gesloten deuren vergaderd. Bij de heropening werd aan don hoer G. J. Boode eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openb. lag. school Beekstraat. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering gesloten. De verjaardag van II. M. de Koningin Moeder werd gisteren alhier op de traditionecle wijze gevieid, door het bespelen van het carillon, het uitsteken der vlag van openbare ge bouwen en het houden eener parade door het garnizoen. Deze laatste werd ditmaal, om den ongunstigen toestand van het kazerneplein, ge houden op een terrein aan de Regen- tesselaan, nabij het station. Ook in de winkelstraten werd druk gevlagd, wat niet gezegd kan worden van onze villa-wijken. Zondagavond werd door de stafmuziek van het le reg. huzaren onder directie van de heer41. A. Maas een concert gegeven op het terras van «Amicitia". Het wil ons voor komen dat deze kapel sedert zij van directeur is veranderd een groote wijziging ten goede heeft ondergaan. Wat wij Zondagavond te hooren kre gen was geen knetterend fanfare muziek maar goed doorwerkte zuivere harmonie. Een warm applaus na elk nummer bewees dat het pubjiek het gebodene wist op prijs te stejlen. Wij zouden dor direcfie van «Amicitia" wel in overweging \yillen geven voqr het volgend jaar dit corps voor meerdere concerten te engageeren. Het plaatselijk telefoon-net is weder met een aansluiting vermeer derd en wel voor den heer J. D. Reimann Jr., Regentesse-laan 1, met no. 107. Lijst van brieven en briefkaar ten geadresseerd aan onbekonden ver zonden van liet postkantoor te Amers foort over de 2e helft der maand Juli: Brieven. J R Kurnmon, 1 C. v. Doorn, Amsterdam. H. F„ 11 Putz, A Evertse, J. A. Qenderen, Arnhem. J. II de Ruijter, Vermeulen, Beuningen, Mei. M. Jangkees, Bqssum. J. Schreuder, Rotterdam, Reinders, Utrecht, v. Rijn, Mevr. Wittevrouwenst. 47 Bestuurder Gesticht v. Oarium Weert. Biiefkaaiten. II. Nijhuis, Amsterdam, Matroos de Mom, Maser, Apeldoorn. Mej A v. Schaick, Utrecht. Earmentsen, Vlissingen. Mej. T. Timmerman, Zwolle. M. Frankenhuis, Uit het buitenland terug ontvangen. Brief. W. A. Leonard, Brussel. Briefkaart. A. v. Gelder, Tetscheir. Zaterdag Q Augustus zal op plechtige wijze de ?ilvergn mpdaille voor 24-jarigen trouwen dienst wor? den uitgereikt aan den wachtmeester? trompetter L J. Kapel van het esca? dron ordonnansen. Met ingang van f Aug is be noemd tot adjudant-piqueur bij het depót-escadron van het le Regiment huzaren alhier, de wachtmeester Roosmalen van het 3de Regiment van dat wapen. Maandag j.l. had een onderling concours plaats op de Reusderheide van de Schiet vereeniging «Wilhelmina"

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2