NIE1ÏW1 Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. BINNENLAND. BARON MONTEZ No. 64. Woensdag 10 Augustus 1904. Dne-en-dertigste jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten legen vergoeding van port Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telcphoomio. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/j Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte De aanval op Port-Arthur. De «Matin" deelt mede dat voor den irifanterieaanval op Port-Arthur de Japansche kanonnen vijftig uren aan een stuk de stad en de Russische stellingen beschoten. De Japansche stukken waren zoo gericht dat ze de geheele Russische stelling bestreken, waarop dan ook een waie regen van projectielen neerviel. De Russen bleven onder dit helsch bombardement uiterst koelbloedig. Uit den verderen loop van het gevecht geeft de »Novi Krai", die te Port Arthur verschijnt, eenige episoden. Een aaneengeschakeld ver haal is haar bericht geenszins, het geeft echter een indruk van hevig heid van den aanval. De 25en Juli opende de Japansche artillerie het vuur om den afstand der Russische stellingen te verkennen. De Russen sliepen gewapend in de loopgraven. Den '26 Juli, te 6 uur heropende de Japansche artillerie haar vuur, thans beter gericht en dat tot den avond aanhield. Het levendigste vuur werd gericht tegen de batterij, aangevoerd door prins Tocheodse en waar 12-duimsveld- stukken zich bevonden. Een regen van bommen viel om die stelling en op de forten achter de batterij, zware verliezen berokkenende aan de Rus sische artilleristen. Den 27 Juli, bij dageraad, begon een nog hardnekkiger gevecht. Onder eene brandende zon stond de Russische rechtervleugel bloot aan eene helsche beschieting. De scheepsbatterij moest, onder eenen storm van bommen, het vuur staken en ook de forten werden deerlijk gehavend. Naarmate de dag vorderde werd de pointeering der Japanners nauw keuriger en het Russische voetvolk, in de loopgraven liggend, was werke- looze getuige van het reusachtige tweegevecht. Omstreeks 9 uur weerklonken plot seling geweersalvo's, die de naderende bestorming aankondigden. Het Japansche kanonvuur verzwakte, terwijl de Russiche batterijen nu werkten met volle kracht. Het Russi sche voetvolk loste salvo op salvo en stormen van lood volgden op orkanen van lood. Een uur lang rukten de Japanners op in deze uitbarsting van vuur, doch toen was het eensklaps als een golving en het Japansche leger viel als één man neder. De Russen barstten uit in hoera geroep en meenden de zege behaald te hebben, toen een officier spoor slag belicht bracht: »De aanval op den rechtervleugel is een list, die de samentrekking der Japanners op den linkervleugel verbergt, waar zij zich willen meester maken van den Wolfsberg." «Het is noodig dat generaal Kon- dratsjenko en zijn stat onmiddelijk komen". Onmiddelijk reden Kondratsjenko en zijne officieren weg, door eene vallei, onophoudelijk beschoten door de Japanners. Den 27, 's middags, hield de Japan sche aanval plotseling opmet kijkers zag men de Japanners een haastig maal nemen, en toen werd het kanonvuur op den Russischen rech tervleugel hervat; doch voor deze was het ergste oogenblik voorbij. De Japannors gingen toen tot den aan val over die eindigde met de bezet ting van den Wolfsheuvel. «Indien de Japanners de vesting met dezelfde hardnekkigheid blijven aanvallen, moet Port-Arthur binnen één of twee maanden vallen", ver klaarde een hooggeplaatste Rus, die pas uit de stad te Tsjifoe is aange komen. De Japanners vullen hun verliezen gestadig uit versterkingen aan en elke gevallen Russische strijder is een onherstelbaar verlies voor de vesting, waar man noch muis kan binnenkomen, zeide de vluchteling. De «Echo de Paris" verneemt daarentegen dat aan Port-Arthur over zee een nieuwe vooraad munitie is toegevoerd. Het «Journal" verneemt dat de Fransche marine-attaché te Port- Arthur gunstige berichten heeft ge zonden naar Petersburg. Hij meldt dat er voldoende mondkost in de vesting is. Welk en eieren zijn over vloedig en de gezondheid van de troepen en de belegerden is uitstekend. Uit Liao-jang verneemt het Noiuoje Vremia dat volgens de Chineezen de regentijd dit jaar korter zal zijn dan anders en niet tot in September zal duren. Heel Mandselioerije is een modderpoel: zelfs de bergvlakten zijn tot moerassen gemaakt. In Liao-jang staan groote plassen in de straten en men zinkt tot de knieën in het slik, als men 't probeert te voet uit te gaan. Tentoonstelling te Utrecht. Omtrent de internationale tentoon stelling, het volgend jaar te Utrecht te houden, kunnen, wij het volgende mededeelen Het tentoonstellingsterrein is ge legen achter het Wilhelminapark; het wordt begrensd door de grachten en aardwerken van de Utrechtsche linie en hoog opgaand geboomte. Het totaal van het daarbinnen be grepen, hooggelegen verder complex, is minstens 32 11.11. groot. Bij de zuivelfabricage zullen een Hollandsche en Deensche boederij behooren bij jacht en visscherij een paviljoen voor jacht bassins voor zoet- en zeewatervischverder een pagode en Indisch woonhuis in de afdeeling thee en koffie, een Levantsch paleis voor de tabak, de Porto Nizza voor Moezel- en Bacharach's Weins- tube voor Rijnwijn, enz. Het plan is systematisch ingedeeld in zeven groepen. De eerste groep omvat dierlijke voedingsstoffen, waaronder vleesch en visch, met tijdelijke veetentoon stellingen, vischpaviljoens enz zui velbereiding, eiwitstoffen enz. De tweede groep omvat plant aardige voedingsstoffen, waarbij wordt uitgegaan van de gedachte dat Neder land kan en moet worden de vruch ten en groententuin van Europa; voorts brood, verduurzaamde levens middelen, jamfabricage en suiker gebak, banket en honig. De derde groep zal een beeld geven van de kookkunst, zoowel van de volkskookkunst als weelde-kookkunsl. Onder de eerste vallen schoolvoeding en soldatenvoeding, soldatenveldkeu- ken, intendance enz De weelde-kookkunst zal niet min der interessant zijn. Er zal een wed strijd in sierlijk en smaakvol gedokte tafels worden gehouden. Hieronder valt ook de heele inrichting van keukens, kleinmotoren voor bereiding eri dergelijke. De vierde groep omvat specerijen en daaruit bereide dranken, als cacao, thee en koffie. De vijfde groep geeft dranken uit vruchtensappen, zoowel alcoholische als niet-aicoholische; wijn en bier zullen hier een groote plaats in nemen. De zesde groep omvat ontspanning en vermaak. Voorgesteld wordt om verschillende restaurants te maken als een Hollandse!), Duitsch, Engelsch, Fransch en vegetarisch restaurant. Voorts zal er zijn een groote feest zaal voor congressen, concerten en feestelijkheden, waaraan een alge meen tenloonstellingsreslaurant zal zijn verbonden. De zevende groep omvat technische diensten en hulpmiddelen. Daarnaast heeft men ook een plaats gegeven aan degelijke ontspanning zoowel als aan vermaak. Van uitstekende muziek zal men kunnen genieten, evenals van kunst en schilderijen, waarvan mede een tentoonstelling zal worden gehouden. Zoo mogelijk zal ook op het gebied der hygiëne tentoongesteld worden. Op het feestterrein zal men vermakelijk heden van allerlei aard vinden, zoo mogelijk opgeluisterd door personen in nationale kleederdracht. De opening van den Maasmond. Zooals bekend is zal op 18 Ang. a.s. plaats hebben de opening van den Maasmond bij Heusden en de plechtige onthulling van den gedenk steen op den afsluitdijk te Andel door de Koningin in tegenwoordigheid van den Prins der Nederlanden, ter ge dachtenis aan deze gewichtige ge beurtenis. Door den Minister van Waterstaat zijn ter bijwoning van deze plechtig heid een 1000-tal personen (500 heeren en 500 dames) uitgenoodigd en zijn daartoe afgehuurd de drie fraaiste salonbooten der reederij Fop Smit en Cote Rotterdam, n I. de W. F. Leemans, de President Kruger en de President Steijn. Per extra-trein zullen H. M. de Koningin en Z. K H. de Prins der Nederlanden, de Ministers en verdere autoriteiten zich van uit 's-Gravenhage naar Gorinchem begeven, alwaar de W. F. Leemans ter ontvangst van dit hooge gezelschap zal gereed liggen. De President Kruger en de Presi dent Steijn zullen van 's-Hertogenbosch vertrekken. CoOpcratie bij dc II. IJ. S. M. Naar aanleiding van de afwijzende beschikking der directie der II. IJ S. M. op liet adres van de Almelosche Handelsvereeniging, betreffende de oprichting vari een centrale coöpe ratieve verbruiksvereeniging door de ambtenaren dier maatschappij, is in een vergadering van verscheiden llen- gelosche neringdoenden een comité van 5 leden gekozen om samen te werken met de handelsvereenigingen te Borne, Enschede, Almolo en Olden- zaal, ten einde met vereeodo kracht DOOR ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 82) »Ik vraag u voor lieden verlof," stamelt zij, «particuliere bezigheden!" Gedurende een oogenblik komt er een vrouwelijke uitdrukking op haar schoon gelaat een uitdrukking, die hij nog ergens anders heeft gezien en die de bladzijden van het verleden voor hem open legt. «Heeft u nog brieven te schrijven?" «Neen, vandaag niet." «Wat lag daar in dien blik?» peinst hij, zoodra de jonge dame hem heeft verlaten. «Was het niet dezelfde blik van de Ameri- kaansche senora van dertig jaar geleden? De oogen van dit meisje zijn bruin, niet blauw. Bovendien had Alicia zulk heerlijk blond haar, waar ik verzot op hen. Ba! Laten wij het verleden laten rusten!" En hij denkt aan een paar andere blauwe oogen, die hij eens de zijne zal kunnen noe men; hij denkt aan het lieve gezichtje van de kleine pruilende Jessie Severn, die hij in het terre Parijs heeft achtergelaten onder de hoede van een zwakken voogd, dien hij nu nog meer in zijn macht heeft dan vroeger en die heeft gezegd, dat zij de bruid zal zijn, zoodra Montez terugkeert. «Wanneer ik terugkom, is zij de mijne,» bromt hij; «en dat moet heel spoedig het geval zijn. Hier heb ik een brief,» hij werpt een blik op den brief, dien hij pas heeft ge schreven «doch de mails gaan zoo langzaam. Ik zal een telegram zenden.» Dat doet hijhij telegrafeert aan Franjois Leroy Larch- mont 238'/i Boulevard Malesherbe, Parijs, roept een bediende en beveelt: «Breng dat telegram weg!» Dan vervalt hij weer in gepeins. «Het verwondert mij toch, waar dat parel snoer is gebleven, dat ik nooit heb kunnen terugvinden. Zou Domingo het hebben ge stolen? Maar wat gaat mij dat aan?« Hij glimlache. «Deze Amerikaansche stenograaf is jaloersch op Jessie Severn! Waarom? Omdat deze jonge dandy de broeder van Francois Leroy Larchmont mijn bruid bemint. Wat voert hem hier naar de landengte Om mij ten onder te brengen, zoodat hij haar kan trouwen?» Het wraakzuchtige Corsicaansche bloed kleurt Montez' gelaat, dat tevens een vastbe raden uitdrukking krijgt. «Ik heb het!» mom pelt hij. «Hij zal op de landengte blijven! Evenals de man, die dertig jaar geleden paarlen kocht, hier gebleven isIk zal hem te pakken krijgen. Caramba!» Eenigen tijd blijft hij hierover nog zitten peinzen; dan laat hij den Chinees roepen, die zijn onroerende goederen beheerscht, doet dezen eenige vragen omtrent enkele eigendommen, die hij in Panama heeft, hoort het rapport van den zoon van het Hemelsche Rijk aan, glimlacht, en mompelt vergenoegd«Men kan niet altijd zoo gemakkelijk twee vliegen in een klap slaan!» Mademoiselle Bébé des Champ Elysées is in den laatsten tijd werkelijk veeleischend geweest, herhaalde malen heeft zij den baron verweten, dat hij niet zoo vrijgevig was als gewoonlijk. Zij heeft er zich 'over beklaagd, dat hij zuiniger met den inhoud van zijn portefeuille omgaat sedert zijn genegenheid voor mademoiselle Jessie Severn, de pupil van zijn vriend Frampois Leroy Larchmont. De zinspeling, welke zij den vorigen avond in den schouwburg heeft gemaakt, doet hem vreezen, dat hij soms in vertrouwelijke oogen- blikken, haar iets van zijn geheimen heeft verteld, hetgeen in Parijs gevaarlijk voor hem kan zijn; want hij weet, dat de tijd nabij is, dat de kracht van het Panama-Kanaal een on gehoord schandaal in het leven zal roepen. Mademoiselle Bébé des Champs Elysées keert naar Parijs terug. Wanneer zij zich woedend maakt over zijn huwelijk wanneer haar een hoog bod wordt gedaan voor het een of ander geheim, dat zijn vijanden van nut kan zijn, zal zij dat geheim verkoopen daarvoor kent hij haar genoeg. Zijn gedachten houden zich nog met dit onderwerp bezig, wanneer hij des middags met mademoiselle Bébé een rit doet door de Sa vanna en zij, aan de grenzen der stad, voorbij een lieve kieine villa rijden. De baron en zijn gezellin zijn in een kibbelend gesprek gewik keld. Mademoiselle pruilt«Je komt mij in het geheel niet meer opzoeken! Gisteravond ben je maar even in den schouwburg ge bleven! Je hebt geen juweelen voor mij uit Parijs meegebracht 0,« roept zij driftig uit, »ik weet het wel, dat komt door die jonge Amerikaansche, van wie in Parijs het gerucht loopt, dat je haar zult trouwen. Geloofje.dat jouw Bébé zich zoo gemakkelijk aan den dijk laat zetten, mon cher?» Diable! ma petite!" antwoordt de baron woedend«niet zoo lang ik nog geld heb. Maar kom,» lacht hij, «je kunt nog genoeg aanbidders krijgen die Henri Larchmont was ook verliefd op je.» «Was verliefd!" Bébé uit; «neen, hij is verliefd, hij bemint mij, hij aanbidt mij 1" Wordt vervolgd}.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1