Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. beslist tegen de H. IJ. S. M. te kunnen optreden. lm Zulphensche llandelsvereeniging heelt besloten deze zaak aanhangig te maken bij den Hund van vereeni- gingen van den liandeldrijvenden middenstand. Dekking van liet tekort. Volgens het Centrum zal de Re geering ten einde in het tekort op de gewone middelen te voorzien, zeer waarschijnlijk voorstellen een ver hooging van den accijns op het gedistilleerd en het hellen van eenige opcenten op de bedrijfs- en ver mogens belastingen. Aan het Zuid-Afrikaansch Museum te Dordrecht zijn afgestaan de verschillende ridderorden, aan President Kroger geschonken, en de vier sjerpen welke hem successievelijk zijn overhandigd bij de aanvaarding van zijn ambt, na elke verkiezing. President Krugcr. Behalve van H. M. de Koningin heelt mevrouw Elofl een schrijven van rouwbeklag ontvangen van H M. de Koningin-Moeder. Het schrijven was onderteekend door den groot meester van II. M. rle Koningin- Moeder, jhr. S. M. S. de Ranitz en luidde als volgt «Gevolg gevende aan de bevelen van Hare Majesteit de Koningin- Moeder, heb ik de eer UwEdelgebo- ron Harer Majesleit's oprechte deel neming te betuigen bij het overlijden van uw vader, den hoogwelgestrengen heer S. J. P. Kroger. »Mel leedwezen ontving H. M. de kennisgeving betreffende het door u en uwe betrekkingen geleden groot verlies, en H. M draagt mij op u de verzekering te geven dat 11. M. de nagedachtenis zal in eere houden van den ontslapen Staats-President, wiens leven en werken door 11. M. met belangstelling werden gevolgd, en die op hoogen leeftijd zoo zwaar beeft moeten lijden met het land en het volk dat hij naar zijn beste krachten heeft gediend." Woningwet. Aangezien 't gebleken is dat de bij art. 1 van de Woningwet bedoel de voorschriften binnen den gestelden termijn (van twee jaren) niet kunnen gereed zijn in verreweg de meeste gemeenten, is voor den in art. 8 der wet gestelden termijn en dienten gevolge ook voor den in art. 51 ge noemden termijn, verlenging met één jaar voorgesteld bij een wijzigings- onderwerp. Leerplich to vertredingen. De schoolopziener in het district Zulphen schrijft in zijn verslag over 1003: «Mede naar aanleiding van het ge wicht, dat topgekend moet worden aan de vei klaringen en mededeelingen der hoofden van scholen meen ik. in aansluiting bij zoovelen, in over weging te moeten geven, dat alle onderwijzers bij de aanvaarding hunner betrekking beëedigd zullen worden, opdat zij bevoegd zullen zijn oen schoolverzuim bij als bewijsmid del geldig proces-verbaal te consta- leoren. Immers, het is m. i. terecht opge merkt, dat bij de tegenwoordige wet alles, zoowel de vervolging als de veroordeeling, afhangt van den onder wijzer. In de praktijk komt het er op neer, dat hij volkomen vrij is in het beoordeelen van alle mogelijke ingebrachte verontschuldigingen, in hel opteekenen van verzuimen als al of niet geoorloofd. Door het beëedigen van den onderwijzer zal ten minste een kleine waarborg worden gegeven, dat hij zal opteekenen naar waarheid, en wordt althans de mogelijkheid geopend hem te straffen, wanneer hij dat niet doet. Wanneer de wet wordt herzien, zal men m. i. goed doen het in art. 1 gestelde vereischte van inwoning en de omschrijving der verantwoordelijkheid beter te regelen dan is geschied." Van de hand van onzen vroegeren stadgenoot, den heer A. J. Stilting, Directeur der Nedei landrche Bank van Verzekering te Amsterdam wonende te Utrecht, is thans weder een zeer belangrijk werk verschenen. Het boek, dat in de Fransche taal geschreven is en den 11tel draagt van «Mouvement Gréristn Aux Pays- Bas," wordt hier te lanue uitgegeven bij de lirma L. Beyers te Utrecht, in Frankiijk door V. Giard E. Brière te Parijs, in Duitschland voor Pult- kammer Muhlbrecht te Berlijn en in België door de Nodorlandsche Boek handel te Antwerpen. Deze uitgave behandelt de arbeiders beweging van 1903 en geeft tevens een overzicht van de buitenlandsche wetgeving aangaande dienstweigering van ambtenaren en personen in dienst bij pai ticulieren. Verder wordt door den schrijver in dil, algemeen zeer gewaardeerd werk, beschreven onze staatsinrichting en de oorsprong en strekking van de ver schillende politieke partijen in ons land met aanduiding hunner belang rijkheid in de beide kamers. In verschillende buitenlandsche bla den werd reeds met veel lof over dit bock gesproken en op de gioote ver diensten er van de aandacht gevestigd. Zoo kw-am ons thans weder in handen het bekende Belgische blad «La Flandre libérale" van 18 Juli j.l. waarin een groot artikel wordt gewijd aari dit uitgebreid werk, waaruit wij enkele zinsneden vertalen en hier laten vol gen: «Dit is het giondigst onderzoek van deze economische ge beurtenissen, met talrijke bewijzen gesteund, wat voortzet de wezentlijke studie van den heer A J. Stilting. «Maar daar houdt het wei k van d n heer Stilling niet mede op. Het bevat o.a. elementen die men zeld zaam vereenigd vindt op een wijze zoo logisch en ook zoo rijk om te raadplegen. Wij willen spreken van «de Nederlandsche staatsinrichting" en van de beschrijving aangaande de voornaamste politieke partijen in Holland" te weten: De anti-revoluti- onnaiie partij, de Katholieke paitij. de Christ.-lust. partij, de liberale partij, de vrijzinnig-democratische partij, de sociaal-democratische ar beiderspartij, (S. D. A. P.) en de revolutionnair-socialistische partij (anarchisten). Eindelijk een ovei zicht van de wetgeving in de voornaamste landen (Frankrijk, België, Italië, Engeland, Ver. Staten, Duitschland, Zwitserland enz.) met betrekking tot dienstweige ring van ambtenaren en personen in dienst bij particulieren maakt deze studie volledig, waarvan de lezing de hoogste belangstelling bij iedereen die bekend wil worden m«t de botsingen, die aantoonen, boter dan al de andere gebeurten.ssen der volkeren, de tijdperken van de talrijke overgangen, die zich voor doen in de tegenwoordige maat schappij." Zondagavond 8 uur wordt in «De Arend" wederom een concert gegeven, deze keer door een Utrecht- sche kapel. Wij twijfelen niet of het zal er dien avond druk worden. In het plantsoen tusschen Utrechtschepoort en «Amicitia" is wederom een bar.k geplaatst. De heer A. M. Kollewijn Nzn herdenkt 1 September den dag waarop hij voor 50 jaar bij het onderwijs hier ter stede werd werkzaam gesteld De heer A. M van Bemmel, Soesterwcg 15, verwierf bij de van 5 tot 7 dezer te Bussum gehouden tentoonstelling vanwege de «Neder landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde": een Bestuursprijs voor araucaria's; een 2den prijs, bronzen medaille, voor den schoonsten bouquet; en een bronzen medaille voor een inzending buiten het pro gramma Bij den j.l. Zondag te Dordrecht, ter gelegenheid der 17de jaarverga dering van den Kon. Ned. Bond van Oud onderofficieren gehouden schiet wedstrijd, hebben onze stadgenooten zich kranig gehouden. In den korpswedsti ijd cylinder heeft de schietvereeniging «Wilhelmina" van hier met 156 p. in 15 treffers den 2den prijs behaald. Dezelfde vereeniging behaalde in den korps wedstrijd buks voor de afdee- lingen van den Bond de eereprijs, zijnde de medaille beschikbaar gesteld door Prins Hendrik. In den korpswedstrijd cylinder van afdeelingen van den Bond behaalde «Wilhelmina" den lsten prijs. Een schitterend succes. Garnizoeiis Nieuws. De generaal-niajoor, bevelheb ber in de 11e militaire afdeeling, ver toefde gisteren hier ter stede voor de inspectie van do militaire gebouwen. De le luit. II. F. Keetell, van het 5e regiment infanterie is op zijn verzoek eervol ontheven van zijne detacheering bij de koloniale reserve en ei erg plaatst bij het 2e reg. inf. te Nijmegen. Do kapitein G. Snellen van de Cadettenschool le Alktnaai is tijdelijk ingedeeld bij het 5e regiment infan terie. (lij zal bij dit korps gedurende een maand de practische oefeningen bijwonen. De le luitenant der cavallerie van het O.-I leger K. W. Rauh, ge detacheerd bij de Hoogere Krijgs school, keert in December naar Indië terug. Opperwachtmeester J C F. de Raadt, van het 'le regiment veld artillerie hier, wordt na ommekomst van zijn dienstverband op 1 Septem ber weikzaam gesteld als sergeant majoor-schrijver bij den kolonel- plaatselijk commandant van 's-Gra- venhage. Hedenmorgen werd op plech tige wijze voor het front der troep de gouden medaille uitgereikt aan den Adjudant-onderofficier W. A. Spits, schrijver bij den Kapitein kwartiermeester, aan wion dit eeie- teeken bij beslissing van den Minister van Staat Minister van Ooi log d.d. '1 Augustus j.l. was toegekend. Nadat de medaille door den Kolonel Do Meester op de borst was gehecht, herdacht hij in eenige kernachtige woorden de verdienste van dien onderofficier, en werd daarna voor den jubilaris gedefileerd. Op Donderdag 11 Augustus zal op de Zeistei heide een groote manoeuvre plaats hebben, hoofdzakelijk ter oefe ning van het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht. Reeds zijn eenige groote zieken wagens, welke bij de oefening moeten gebruikt worden, naar hier verzonden. De hoofd verband plaats zal worden gevestigd nabij het hotel De Berg, aan den Utrechtschen straatweg. «Bij eenigszins gunstig weer zullen ongetwijfeld zeer veel nieuwsgierigen en belangstellenden de manoeuvre komen bijwonen. De onderdeelen van verschillende wapens uit het garnizoen zullen aan de oefening deelnemen. Het bevel over de tioepon zal worden gevoerd door den luitenant-kolonel W. F. K. Bischoir van Heemskerk. Voor het bei eden maken van de officieren van gezondheid worden paar den van bet escadron ordonnansen beschikbaar gesteld. Aan de Vlaauische zee. 4000 4200 4500 In verbazende snelheid stijgt het getal baden welke men te Ostende neemt. Geen wonder! Juni en Juli zijn uitzonderlijk warme en zonnige maan den geweest en we hebben in reeksen van jaren het badpubliek niet zoo vroeg, zoo talrijk en zoo beslist zich naar Ostende en Blankenberghe weten heenspoeden. Sedert een gansche maand is het badgelijde in vollen gang. Het «volk stroomt" naar de zee, de dijken krielen van menschen en de hotelhouders wrij ven zich vergenoegd de handen, want dit jaar schijnt wel een «record" in hun kas te willen houden natuur lijk «plus". Ook, wat een weer! Zoo warm, dat het enkele woord «zee" of «bad" u van lust een griezeling over de verhitte huid doet huppelen en ge daarheen wilt waar men zich baden kan. Waar beter voor een Vlaming dan te Ostende en le Blankenberghe, en volgens bij op grooten voet leven wil, of tevreden is met een eenvoudig en burgerlijk leven trekt hij naar de eene of de andere der beide steden. Want üstende is prachtig, niet alleen «la station la plus fréquentée" maar ook «la plus èblouissante du littoral" een Brussel-aan-zee, een tweede hofstad sedert Koning Leopold er zich op toelegt zijn gelief koosd verblijf zoo bekend en rijk mo gelijk te maken. Aan de mondaine propaganda helpt hij geducht mee; bij werkt »k coups d'invitation". Dan is het de Shah van Perzië, dan Willem II. Dit jaar staal het bezoek van president Uoubet bijna vast. liet zal ongetwijfeld de moeite over waard zijn zich dien dag te Ostende te bevinden niet alleen om deprachtigo stad in feestdos gebuid te zien, maar om bet buitengewoons aan te zien dat Ostende er dien dag wel op vinden zal. Want, zoowel bij uitzondering, op zeldzame gelegenheden, als gewoonlijk, voegt Ostende bij al haar schoonheid nog aantiekkingen bij de vleet. De spelen, helaas! zijn afgeschaft. Maar zomb r spelen was het niet uit— houdelijk, wam de stoffelijke -verhezen waren onberekenbaar. De-pelers hier niet meer hunne drift kunnende haren vrijen loop laten, vierden haar lot in allerlei verdachte casino's en «tripots" eventjes over de grens. De spelen zijn dus met alle waar borgen vooi de zedelijkheid hersteld; slechts wat men «le hasard" noemt heeft men er zooveel mogelijk uit gebannen. Ostende had nog een anderen droom gekoesterd. Het heeft hem niet laten varen, enkel uitgesteld om saam te vallen met de viering van België's 75-jarig bestaan in 1905. Het zal zijn de uitgang van een historischen stoet die alle andere stoeten van dien aard zal overtreffen. Builen do tusschenkornst van Staat, provincie, stad en koning beschikt men reeds over een som van 75.000 Fr. als begin. Die stoet zou onze gezamenlijke geschiedenis doen heropleven, verbeel dend het beleg van Ostende 1001 1004 door Aartshertog Aalbrecht. Wie herinnert zich niet dat schrik kelijke beleg met zulk een overmacht geleid, met zulk een hardnekkigheid volgehouden en toch vruchteloos po gend een slecht versterkte stad met 7000 soldaten als garnizoen machtig te worden. Wie herinnert zich niet die ongelijke strijd die aan de 00.000 menschen- levens een einde stelde en die zoo ter eere strekt aan Prins Maurits? Men zegt dat de Aartshertogin Isabella de gelofte deed niet van linnen te veranderen voor de over geving der stad. Bedenkelijk sprookje, waarvan men in de stoet zeker geen rekenschap zal houden. Het eenige historische dat daaivan is overgeble ven is de nog gangbare benaming «couleur Isabelle" aan een vuilgele tint gegeven. Wat zekerder kan bewezen worden is dat donna Isabella zelf deel nam aan het beleg, zelf de lont aan de kanonnen stak. Dit beleg zal toekomend jaar de stof leveren tot een luisterrijken stoet. Dit jaar echter zal Ostende riiet ruin prachtige feesten geven. Gewone schotels in dat gedurig festijn zijn de dagelijksche concerten in de Kursaal gegeven door een orchest schier uitsluitend saamgesteld uit vii tuosen. In reeksen concerten zullen tot afwisseling al de «étoiles" der be roemdste schouwburgen optreden. Zoo kondigt men aan voor 15 en 18 Augst aanstaande de Italiaansche zanger Tamagno, zoo'n beroemd or gelaar nut de stem dat slechts zijn naam aangekondigd is in alle steden. Hij treedt tweemaal op voor 00.000 Fr. Zooals ge ziet blijft Ostende nog immer de aantrekkelijkste badstad welke men in België bezoeken kan. Wie haar vreest voor de duurte en de aanstellerigheid van een hofstad heeft dichtbij het eenvoudige Blan kenberghe, zoo burgerlijk familiaal, vanwaar uit men alles te Ostende bijwonen kan en waar men zuinig leven kan in een vertrouwder midden van niet minder opvallende schoonheid. J. S. Brugge, 4 Augst 1904. Huiselijk geluk. Zondagavond ontstond in een woning in de Solostraat te Arnhem een hevige twist tusschen een paar echtelieden, waarbij de man zoowat alle meubelen stuk sloeg en naar buiten wierp. Een paar agenten van politie, die de woning binnentraden, zagen, dat de man zijn kinderen met een stuk ijzer dreigde. Een der agenten, die daaiop naar boven liep, kreeg een kachelplaat op zijn hoofd. De woesteling wierp verder nog andere voorwerpen o.a. eep tafel naar beneden, waardoor een agent bekneld geiaakte en uit zelfverdediging een revolverschot loste. Na veel verzet slaagden de agenten er in den man te arresleeren en naar het politie-r buieau over te brengen. In een groote vergadering te Tooting, belegd om te protesteeren tegen Chamberlain's protectionnisti- sche plannen, zeide de voorzitter o.a., dat a|le arbeidersafgevaardigden in bet Parlement protgetie afkeurep, evenals arbeidersvertegen woord igers in andere lichamen, daar zij de belangen der arbeiders beter begrijpen dan eenige «aristocratische staatslieden," De vergadering nam een motie aan, waarin alle voedselbelasting werd ver oordeeld. Een mei kwaardighoid van dezen merk waardigen zomer, merkt de Zutph. Ct. op, is 't bijna geheel afwezig zijn van wespen. Blijkbaar hebben de vele regens van 1903 «Ie broze nesten vroeg vernietigd en zijn er daardoor inaar weinig wijfjes in den winter overgebleven. Terwijl men anders in den nazomer buiten niets kan ge bruiken, of men wordt geplaagd door die dieien, ziet men er nu zelden een Vliegen daarentegen schijnen er meer te zijn dan verleden jaar. Bedaagd bruidje. Te Winterswijk is een paartje in ondertrouw opgenomen, waarvan de vrouw den respectabelen leeftijd heeft van 73 jaar. Haar toekomstige echt vriend telt 35 jaar. Drankbestrijding. Buffalo Bill, de welbekende circus man, is een ijverig voorstander der afschaffing van sterken drank. «Ik ben een afschaffer," zoo zeide hij tot een paar drankbestrijders, die hem te North-Shields daarover kwa men spreken," en ik ben dat al sinds eenige jaren. «Ik werd er toe gebracht mij van sterken drank te onthouden, omdat ik dit het best vind voor mijn ge zondheid, mijn beuis en mijn goeden naam; maar vooral om een goed voorbeeld te geven aan de menschen onder mij. «Ik heb hier 600 menschen uit alle wereldstreken, en een matiger soort van reizigers is niet te vinden. Mijn mannen zeggen gewoonlijk: Wilt ge weggezonden worden Word dan dronken." «Gij ziet dus, dat ik zeer streng ben op matigheid. Bij een weik als het onze is matig wezen volsliekt noodzakelijk. Dat is een eerste ver eischte voor goed paardrijden en goed schieten. Mijn aangenomen zoon, de heer Bakker, die een zeer knap scherpschutter is, onthoudt zich ook volstrekt van sterken drank." Een paar bad-avonturen uit de «Midd. Ct.": Het volgende tragi-comische vei haal wordt uit Veere gezonden Zondag deed een Engel.scli beer, die daar iri het hotel «Roland" logeerde, eene wandeling naar Vrouwepolder. Het schoone strand en de kaïn.e zee, bij den molen aldaar, lokten hem tol het nemen van een bad. Hij kleedde zich fluks uit en ging te water, maar o wee Het is een groot verschil in het water te springen of er uit te komen, en dit ondervond ook onze zwemmer. Hoe hij zich ook inspande, hij kop niet uit het natte element geraken, en er was ook niemand om hem te helpen. Goede raad was duur: hij be sloot, waar hij op Walcheren niet kon landen, dit maar eens op Noord- Beveland te beproeven. Hij zwom het veergat over en landde behouden aan. Hoe hij daar in Adams kostuum ont vangen werd, is ons niet ter oore gekomen. Intusschen was de zoon van den molenaar yan yrouwepolder op de plaats gekomen waar de klpedeppp van den zwemmer waren neergelegd en daar hij niemand ontdekte, kwam hij tot de slotsom, dat er iemand verdronken moest zijn. Hij onderzocht de kleeren en ging, toen hij het adres van den zwemmer had gevonden, naar Veere en depo neerde de goederen aldaar bij den burgemeester. Deze bpgafzjch qnmiij- delijk, vergezeld van den secretaris, naar het hotel en verzegelde, oveir eerikomstig de wettelijke voorschriften, de zaken, die aan den vermoedelijk verdronken heer behoorden, Een poos later echter kwam iemand over het Veer van Kamperland en bij zijn aankomst bleek hij de dood gewaande drenkeling te zijn, die ge kleed was in een boerenpak met de hooge zijden pet op". r^lle gezichten in het hotel, die op regen stonden, klaarden weldra op en natuurlijk werd er hartelijk over dit voorval gelachen. Gelukkig, dat de Engelschman een goed zwemmer was, anders toch was bij zeker verdronken, daar de plaats, door hein uitgekozen voor zijn bad, bekend staat als zeer gevaarlijk voor baders. Vrijdag woonden de bezoekers van het strand te Domburg een angst wekkend schouwspel bij. Twee daar tijdelijk vertoevepdé |ongeps baddep zich tp ver in zee gewaagd en zafep op het eind van een der paalhoofden, onmachtig om naar het strand terug te keerep. Telkens sloegen de go|vep over hen heen en slechts met moeite konden zij zich vasthouden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2