BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Te Petersburg is men over de jongste nederlagen ter zee natuurlijk niet best te spreken. Zooals altijd krijgen de officieren de schuld, in- plaats \ai. het legerbestuur, dal dezen oorlog vrijwel onvoorbereid doel voeren Men verwijt Skrydloll, dat hij niel zelf het bevel ovei het WJadiwo-.tok- smaldeel op zich nam, om den zieken Bezobrazolf te vervangen, en vraagl waarom hij het waagstuk ondernam om de vloten elkaar tegemoet te laten stoomen. Luitenant-generaal Ljapoenofi seinde Zondagnacht den tsaar: «Zooeven meldt de commandant der troepen te Korsarofsk, dat de vijand sedert vanochtend zeven uur Korsakofsk beschiet. Er ztjn eenige huizen beschadigd". Later seinde de comman lant te Korsakofsk nog, dat een vijandelijk oorlogsschip 's ochtends om zes uur aan den horizon zichtbaar werdhet naderde de kust tot op zeven werst en begon de stad te beschieten tot kwart over achten; daar op veitrok het en werd niet meer gezien. De schade, door het vijandelijke vuur in do stad aangericht, was onbe duidend, en er is niemand gedood of gewond. De Arnieeusche quaestie. Het bekende Engelscho Parlements lid Bryce heelt zich tegenover een Franschen correspondent uitgelaten over den toestand in Armenië. Er is nog slechts éen weg, dien de mogend heden kunnen bewandelen om den toestand te verbeteren, verklaarde Bryce: de sultan moet wotden ge- dwongon, den provincies, die zoolang door onlusten hebben geleden, vol komen autonomie te verleenen. Elke provincie zou dan een specialen, door de mogendheden benoemden gouverneur moeten hebben, over wien de sultan niets te zeggen heeft. Ook financieele autonomie is noodig. Hoe de sultan kan worden ge dwongen om deze oplossing te aan vaarden Wel, dat kan alleen door samenwerking tusschen Frankrijk, Engeland en Italië De keer Bryce hoopte, dat de verschillende «ententes cordiales", de laatste jaren tot stand gekomen, deze samenwerking zouden mogelijk maken. De landen, welker bestuur op «vrijheid" is gevestigd, moeten verbetering brengen in den toestand. Waarschijnlijk zijn helaas de andere leden der Britsche Regee- ïing niet zoozeer bereid tot samen werking als minister Lansdowne. liet uitvoerend cómite van den Engelschen Nationaal-Uemocratischen Bond heeft een protest-motie aange nomen legen den oorlog in Thibet, «waardoor hel Thibetaansche volk aan geweld is blootgesteld, zonder dat er eene poging is gedaan om een onpartijdige beslissing over het ge schil te krijgen." Ook wordt geprotes teerd tegen de huichelachtige bewering dat het invallende leger een diploma tieke missie heelt te vervullen," en tegen het laten dragen van de kosten door de hongerlijdende Indiërs. 11. M. de Koningin zal 1 Sep tember een bezoek brengen aan hel Ned. Taal en Letterkundig Congres te Deventer. H. M. moet den werisch te kennen hebben gegeven in de algerneerie vergadering de voordracht bij te wonen van piof. dr. Paul Frédéricq over «De liederavonden van het Willemsfonds te Gent". H. M. de Koningin-Moeder zal de viering van den verjaardag van II. M. de Koningin, 31 dezer, op Het Loo bijwonen. Algemeen kiesrecht. In verschillende gemeenten van ons land zijn Zondag kiesrecht-meetings gehouden. Overal werden ze druk bezochtzoo vinden we vermeld dat hel aantal meetinggangers te Rotterdam op 4000, te Groningen op 2000 werd geschat Te Rotterdam waren ook een 50-tal marine-matrozen tegenwoordig; hun namen werden door de politie geno teerd. Aan eiken bezoeker werd daar een kaart uitgereikt, waarop gedrukt stond: «Wij kleine luyden eischen het algemeen kiesrecht"; de meeste menschen staken die kaart op den hoed. Hier en daar weid na afloop een optocht gehouden. Alles verliep even ordelijk. De Spoorwegbrigade. Het bestuur van den anti-sociaal- democratischen bond van Nedeilandsch spoorwegpersoneel Recht en Plicht heeft zich met een adres tot den minist-T van Oorlog gewend, naar aanlei ling van het kon. besluit; waarbij militie-plichtigen, die zich als vrij williger aanmelden voor de nieuw opgerichte spoorweg-compagnie bij het leger, vrij worden gesteld van de opkomst onder de wapenen. Het bestuur wijst er echter op, dit de oprichting dezer compagnie in dit jaar juist samenvalt met den tijd, dat vele leden van het spoor wegpersoneel óf reeds onder de wape nen zijn, of binnenkort zullen opko men. Daarom verzoekt het bestuur den minister, de mililieplichtigen die zich reeds voor de spoorweg-compagnie als vrijwilliger hebben aangegeven, reeds dit jaar van hun verplichtingen om onder de wapenen te komen of te zijn te willen ontheffen. lil het orgaan van den Bond spoort de Bondspresident de leden van het spoorwegpersoneel, die dit jaar nog onder de wapenen moeten komen, aan zich zoo spoedig mogelijk aan te melden, als vrijwilliger hij de nieuwe compagnie. Door de vereeniging «Handelen Nijverheid" is de volgende circulaire verspreid Nu bijna een jaar geleden is op het Congres van den Handeldrijvenden Middenstand mét algeineene stemmen een conclusie aangenomen, naar aan leiding van een bijdrage over h* nadeel voor den middenstand van verbruiks coöperatie op groote schaal. Daaiin werd behandeld de toen in wording zijnde Coöperatieve vereeniging van hel personeel der H. IJ. S. M. Uitvoerig is daarin aangetoond niet alleen het grove onbillijke, maar ook hel onzede lijke, indien de Maatschappij de oprich ting daarvan steunde. De Maatschappij mag zich zelve niet op gelijke lijn plaatsen met een gewone industriëele onderneming. Zij bezit in hare con cessie een monopolie en is uithoofde daarvan zedelijk verplicht, zich te ont houden van handelingen, die op groot nadeel voor den handel zullen uitloopen. Het is niet te verdedigen, dat een Maatschappij, die bestaat mede door den handel, als concurrentie van dien handel optreedt. Een jaar geleden werd in genoemd betoog voorspeld, dat velen den on- gelijkcn strijd met de Maatschappij zouden ontbinden, indien het plan der nieuwe Vereeniging werd door gezet. Daarbij werd tevens de ver wachting geuit, dat de Maatschappij zou toonen zich sterk genoeg te wanen, en daaimede geen rekening houden! Beide voorspellingen zijn dezer dagen bewaarheid geworden. Onverwacht komt van uit Almelo het bericht, dat de veitoogen, tot de Maatschappij gericht en uitgaande van de Haiidels- vereeniging aldaar, niet tot een be vredigend resultaat hebben geleid, evenmin als de ondei handelingen, sedert geruimen tijd gevoerd door het Bestuur van den Middenstands Bond. De Almeioosche Handelsver- eeniging, overtuigd van den slag die de Maatschappij den handel toebrengt, heeft een oproep gedaan door geheel Twente voor een daad van tegenweer, en daaraan is gevolg gegeven. Overtuigd, dat het goed recht in deze aan de zijde van de Handels- vereenigingen is, hebben wij niet ge aarzeld, hier in Ameisfoort ook datgene te doen, wat onze plicht als Midden- stands-vereeniging ons voorschrijft. Op onze laatste maandvergadering is, bij acclamatie, aangenomen de vol gende motie: «De vereeniging «Handel en Nijver heid" te Amersfoort, bijeengekomen in de maandvergadering op 15 Augustus 1904, besluit: zoo min mogelijk goe deren te ontvangen of te verzenden per Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij, doch dit per Nederland- sche Centraal Spoorweg of andere gelegenheid te volbrengen, behoudens de gevallen waarin door andere ver voermiddelen daarin niet kan worden voorzien «draagt aar, het Bestuur op, te trachten de uitvoering van dit besluit zoo algemeen mogelijk te doen zijn." Ons verzoek is nu: Middenstand van Amersfoort sluit U bij ons aan, geef ons Uwen st.-uii in dezen stiijd, door te handelen zooals in de motie wordt aangegeven. Laat niemand zich onverschillig betoonen voor iets wat hem nog niet deert! Bewij=, dat solidariteit o^k door U w i-lt vi staan en begrepen! Niet de belangen van een enkele categoiie, maar dn- va allen, die bij den handel en do nij erluid zijn betrokken, loopen gevaar Coüpera'ie op groote schaal en veelvuldig toegepast kan niet anders dan de samenleving uit haar voegen rukken, door het groote nadeel wat zij toebrengt, in de eerste plaats aan den winkelstand, daarna aan den groot handel. Middenstanders van Amersfooit of gij lid zijt van onze vereeniging of niet, of ge al dan niet direct bij den handel zijt betrokken, steunt ons pogen er, komt op voor uw eigen belangen. De strijd is ongelijk laat ons daarom te vaster aaneengesloten zijn Bewijs, dat «Eendracht macht maakt" Laat lauwheid in deze verre van u zijn. Niemand make zich zelf wijs, dat zijn streven niet zou baten «Vele kleinen maken te zamen éen groote" Ieder steentje aangebracht bij een reuzenwerk, dient om dat werk nader te brengen tot de voltooiing. Bewijs, dat het verti ouwen wat we in U stellen, volkomen is gerecht vaardigd. Daarom verzendt en ontvangt zoo weinig mogelijk goederen per Hol landsche IJzeren Spoorweg Maat schappij De Bouw-verordening. Gisterenavond vergaderde voor de derde maal de bouwondernemers ter- bespreking van de aanhangige bouw verordening. Wederom waren een groot aantal belanghebbenden opge komen. De vergadering, evenals de vorigen, werd geleid door den heer J. R van 't Hot. Alvorens tot de bespreking dei- artikelen over te gaan, meende de voorzitter een tweetal opmerkingen te moeten maken. Met de verslagen over de gehouden vergaderingen is hem gebleken, dat het babbelen op vergaderingen nog niet altijd even goed afgaat. Hij heeft zich ten minste tot tweemaal toe leelijk versproken. Vooreeist heeft hij tegen zijn be doeling in gezegd, dat B. en W. zich met al die vrijstellingen een bievet van onbekwaamheid gaven, en in de tweede plaats heeft hij de raadsleden niel bewerkt, wat 'ti'ouweus buiten zijn macht zou liggen, doch eenvou dig getracht aan enkelen duidelijk te maken dat in zoo warmen tijd de verordening niet moest worden afge handeld. Daarna ging men over tot de ver dere bespreking der artikelen. Het eerste artikel dat tot belang rijke discussie aanleiding gaf was art. 05 luidend Het is verboden, een nieuw gebouw, tot woning bestemd, te bewonen of te laten bewonen, vroeger dan zes lueken nadat het gebouw glas- en waterdicht is gemaakt en de muren en plafonds bepleisterd zijn. De eigenaar is verplicht, den Ge meente architect te verwittigen, wan neer het gebouw zoover is voltooid. In dit artikel oordeele men de termijn van zes weken te ruim, door de geschiktheid geheel afhankelijk is van de weersgesteldheid. Daar toch B. en W. toestemming moeten ver leenen zou men liever dit artikel lezen met weglating van het gecur siveerde «en glas" zoodat den eisch van glasdicht zijn, zou komen te vervallen. Ook wordt de termijn van zes weken gewijzigd in veertien dagen. Vervolgens wordt in behandeling genomen artikel 66. In dat artikel wordt gesproken van bestaande gebouwen. Sommige aan wezigen oordeelen dit woord over bodig. Een gebouw dat niet bestaat is geen gebouw. Anderen rneenen dat dit woord geenszins overbodig is. Immers alle gebouwen die bij de inwerking treding der verordening niet aan de voorwaarden voldoen zullen veranderd moeten woiden. Opgemeikt wordt dat men als wo ningen aan redelijke eischen voldoen, men het den bouwers niet zoo lastig zal maken De wet is voor overtreders. Daarentegen merken anderen weer op, dat men zich te houden heeft aan wal er staat en niet wat er moest staan. Een der aanwezigen maakt de opmer king dat als de ontwerper van de ver ordening zijn werk had overgelegen hij zelf zou gemoikt hebben dat hij zich leelijk had vergist. Over artikel 60a wordt een breed voerige discussie gevoerd waarvan het ïesultaat is dat uitgesproken wordt, dat indien mei dat artikel bedoeld wordt dat de artikelen 6165daarbij in aanmerking worden genomen, dan tegen dat aitikul geen bezwaren be staan, doch dat dit artikel zeer be zwarend is, indien het naar de letter moet worden opgevolgd. Bij art. 666is wordt opgemerkt dat men de gestichten, scholen en andere gebouwen waar veel menschen te samen zijn, vergeten heeft In ait. 666is wordt zeer veel het woord svoldoend" gebruikt. Gevraagd wordt wat is «voldoend". Bij art. 60: Piivaten inoeten voldoen aan de bepalingen in afdeeling IV van Hoofdstuk II vermeld wordt besloten als toevoeging te vragen «behoudens de wijzigingen gevraagd in artikel 34-38 Ditzelfde heeft plaats bij art 69. Van art. 70 luidend: Het is ver boden, woningen geheel of gedeeltelijk met riet of andere licht brandbare stoffen te dekken. De bepalingen vervat in de art. 39 tot en inet 45 zijn op de bestaande gebouwen van toepassing, kan de eer ste alinea vervallen, daar zij elders in de verordening voorkomt. Bij art. 72 wordt voorgesteld een voudig te lezen dat in woningen geen lekkage mag zijn, met welk voorstel de vergadering zich vereenigd. Art. 75 wordt overbodig geacht daar het Burgerlijk Wetboek er in voorziet. De huurders kunnen met het wetboek in de hand van den huisheer flinke rookverdrijving eischen. Bij art. 76 wordt gesproken van een luchtpijp met een doorsnede van 14 c.M.2 men acht hier óf het woord doorsnede öf het vier kant overbodig. Ait. 79 luidend Indien eene woning besmet is met ongedierte of in hooge mate vervuild moet de eigenaar, hoofd bewoner of hij die tot het aanbren gen van verbeteringen bevoegd is, binnen den door Burgemeester en Wethoudeis te bepalen tijd het huis doen zuiveren of reinigen, kan zeei de goedkeuring der vergadering weg dragen. Bij het artikel 83 luidend «Het hoofd van het gezin is ver plicht zoowel zijn slaapplaats, als die van ieder lid van het gezin van ver schillende kunne van elf jaar en ouder behoorlijk af te scheiden. Deze bepaling is niet toepasselijk op echtelieden," raakten de lachspieren geducht in werking. Toch wordt de opmerking gemaakt waar men hier mede te doen heeft. Met een Bouwverordening? Wat heeft nu een dergelijke quaestie met bouwen van woningen te maken. Een voorstel om ook de in de tweede alinea gegeven viijstelling te doen vervallen wordt niet ondersteund. Op de andere artikelen worden geen aanmerkingen gemaakt. Nog wordt besproken het aange houden artikel 8. Sommigen willen handhaving, andeie rneenen dat de gemeente hier wel eersteen goed voor beeld mag geven. Herinnerd wordt aan den modderpoel aan den Soester- weg hoek Stationsdijk en andere van die pittoreske plekjes. De meerderheid wenscht dit artikel te zien vervallen. Aan het einde der vergadering werd eene commissie van redactie voor een aan den Raad te zenden adres benoemd bestaande uit de heeren J. R. van 't Holl, W. van Schaik, Salomons, C. Rui tenberg en Boerkool. Te ruim half elf gtng de vergadeiing uiteen. Door een nieuw Kon. besluit zijn de Agentschappen der Rijksver zekeringsbank gewijzigd, waardoor het agentschap Amersfoort nu omvat de Gemeenten Amersfoort, Stoutenburg Leusden, Woudenberg, Renswonde. Veenendaal, Rhenen, Amerongen, Wijk bij-Duurstede, Leersum, Maarn, Soest, Baarn, Eenines, Bunschoten, Hoogland, Nijkerk, Hoevelaken, Scherpenzeel en Putten. Bij ministerieele beschikking is te gelijkertijd bepaald, dat de standplaats van den agent in dit Agentschap zal zijn de Gemeente Ameisfoort. Op de Zaterdag gehouden paar denmarkt waien 260 paarden, 30 hitten en 40 veulens aangevoerd. Men besteedde voor paarden f80 tot f400: hitten f60 tot f 150; veulens f80 tot f180. Hel in de vorige week om het slechte weder uitgestelde concert van de stafmuziek van hel 5e reg. infanterie zal, wanneer God Plavius althans niet weder een spaak in het wiel steekt, as. Donderdagavond op het terras van «Amicitia" worden gegeven. Men verzoekt ons mee te deelen, dat op het Buurtstalion der N. C. S. te Utrecht, iu de onmiddellijke nabij heid van den toegangsweg van d it station naar het Centraal-station S.S., een plaatskaarten-bureau is ingericht ten behoeve van de doorgaande reizi gers, die per Staatsspoor hun reis wenschen voort te zetten. Aldaar is gelegenheid tot het nemen van plaats bewijzen in binnenverkeer der Staats spoorwegen en lot het doen afstem pelen van Kilometerboekjes. Welk een groot voorrecht het is, een goede gezondheid te bezitten, wordt gewoonlijk slechts ten volle ge waardeerd door hén, die haar gedu rende eenigen tijd hebben moeten missen of door dezulken, die dezen verloren schat nog niet terug gekre gen hebbon. Voor dezen is het zeer zeker van het grootste belang te weten, welke de beste weg is om die gezond heid te herkrijgen Zuchtend liggen zij op hun krankbed ter neer, of wel verrichten door de hun aangeboren energie zoo goed als liet gaat nog hun werk, maar met groot verlangen zien ze naar het oogenblik uit, waar op ze weer gezond en krachtig zullen zijn. Doch ook voor den gezonden mensch is het van veel gewicht, vooral op geneeskundig gebied, op de hoogte te zijn van zijn tijd. Niet alleen om ziekten te voorkomen, maar in hoofd zaak om bij de een of andere intre dende ziekte dadelijk tot die genees wijze de toevlucht te kunnen nemen, waarvan men zelf overtuigd is, dat ze de beste moet zijn en het meest te vertrouwen is. En wat wordt nu algemeen ge zien 1 Dat naast de Allopathie, die de oud ste en meest bekende geneeswijze is lanzaam maar zeker de Homoeopathie zich baan breekt en vooral gedurende de twee laatste :wee jaren steeds meer op den voorgrond treedt. De oorzaak hiervan wordt omschre ven in het boekwerk, Homoeopathie in de praktijk, door de bekwame arts, docter J. Voorhoeve. Op duidelijke en en voor iedereen verstaandare wijze wordt hierin de groote waarde der homoeopatische geneeswijze geschilferd. Op wetenschappelijk-populaire wij ze geschreven door een homoeopatisch geneesheer, die door een jarenlange drukke praktijk zélf de resultaten der Homoeopathie aan het ziekbed heeft kunnen waarnemen, is de uitgave inderdaad van zeer groote beteekenis. OARMZOE.VSMEIIHS. Aan den hoofdcursus te Kampen slaagden voor het officiers-examen de navolgende onderofficieren, oud-leer lingen van den cursus van het 5e regiment infanterieinf. h. t. 1. A. A J. Augustijn. D. Buijs, P. Keg, R. Lagaaij, J. F. J. Mollinger en II. J. Visscher; inf. O. I. H. J. A. D. Verhoeven en G. J. Homburg; adm. h. t. I. P. H. Roukens en L. S. Snoek. Een groot werk. Een interessant stuk werk is Donderdagmorgen aan het Oostelijk- viaduct te Amsterdam voor de eene helft volbracht. Circa twee jaren geleden is daar, zooals men zich zal herinneren, een stoomboot tegen de spoorbrug gevaren, met zoo ernstig gevolg, dat vervanging van de brug noodzakelijk was geworden. Met vreezen en beven en met de grootste omzichtigheid, is gedurende dien tijd over het beschadigde ge deelte geredenhet was aan geen enkele fabriek mogelijk, terstond een nieuwe brug te vervaardigen. De fabriek, die nog het spoedigst daar toe in staat was, te Kinderdijk, vroeg toch nog drie jaren tijds, maar heeft gedaan wat mogelijk was om een jaar vroeger gereed te komen. Donderdag in den vroegen morgen werd het ijzeren gevaarte aangevoerd en, nadat reeds Dinsdag de noorde lijke helft der beschadigde brug ver wijderd was, werd terstond een be gin gemaakt om het nieuwe gedeelte te plaatsen. Erg meewerken deden de omstan digheden niet. Er viel, bijna zonder tusschenpoozen, een slagregen en ver gezeld van een feilen wind de eerste deed de menschen, die met het werk bezig waren, druipen van het water en verkleumen, de wind verhoogde de moeielijkheid om het gevaarte, dat ruim 75.000 kilo weegt en aan tweo

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2