NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. BINNENLAND. BARON MONTEZ IVO. 74. Woensdag 14 September 1904. Drie-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangcgtrnat 77. Telephooimo. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/j Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten dui plaatsruimte Aan een diner in liet groot hertogelijk paleis te Schwerin, waaraan ook de keizerin en de kroonprins deelnamen, heeft keizer Wilhelm zijn groote blijdschap uitgesproken over de ver loving van een kroonprins met her togin Cecilie die den kroonprins z.i. stellig gelukkig zal maken. De keizer dronk op de vriendschappelijke be trekkingen tusschen beide landen en vorstenparen. Drie Duitsche colonnes in Z. W. Afrika hebben met succes gevochten vele Herero's zijn gedood, en er is veel vee buitgemaakt. De Duitschers hadden geen noemenswaard verlies de Herero's vluchtten naar verschillende kanten en de vervolging werd door watergebrek en onbekendheid met de streek in oostelijke richting be moeilijkt. Port-Arthur. Een Japansch officier deelt mede, dat de Japanners voor Port-Arthur in de laatste dagen zeer ernstige ver liezen hadden geloden, meer dan 15,000 man. Het aantal Japanners, gedood en gewond in de gevechten bij Liaojang, is volgens dezen officier meer dan 20,000 man. Het succes van Koeroki's flankbe weging hing af van het bezit van een lagen heuvel, Hayventai geheeten. De helling dezer hoogte was het tooneel van het bloedigste gevecht, dat tot nog toe in dezen oorlog heeft plaats gehad. De Japanners deden's nachts op dezen heuvel een bajonnet-aanval en veroverden de stelling na een ge vecht, dat uren duurde. Den volgenden dag viel een hagel van Russische projectielen op den heuvel neder, doch de Japanners hielden stand. Den volgenden nacht werden krachtige aanvallen gedaan door de Japanners om de Russische batterij te veroveren, door de Russen om Ilaiyenta te heroveren, doch noch de Japanners, noch de Russen bereikten hun doel. De Russen stormden met een bui tengewonen moed en groote doods verachting tegen de helling van den heuvel en bijna hadden zij den top bereikt, toen de Japanners den strijd met een gevecht van man tegen man beslisten. De Russen bleven hierbij in de minderheid en moesten terug trekken, na vreesehjke verliezen ge leden te hebben. De aanval der Japanners op de Russische batter ij werd ontdekt door middel van electrisch zoeklicht. Een Japansch bataljon werd gezien en dadelijk werden de aanvallers toen beschoten. De Japanners moesten terug, nadat de Russische artillerie verschrikke lijke verwoestingen had aangericht in hun gelederen. Er kan niet gezegd worden, dat de Japanners te spoedig ile vlucht namen, want hun dooden lagen na afloop van liet gevecht bij hoopen langs de heuvelhelling, die zoo bedekt was met geronnen bloed, dat men er moeielijk kon loopen zonder uit te glijden. Tusschen de lijken lagen gebroken wapens, kleeding- stukken en andere voorwerpen, die vroeger aan Japansche of Russische soldaten behoord hadden. Het bezit van dezen kleinen groe nen heuvel had 30(10 man aan dooden en gewonden gekost. Het optreden van Obolenski, den nieuwen gouverneur-generaal van Fin land, heeft een gemengden indruk gemaakt. Wel is waar bezigt hij aan genamer taal dan zijn voorganger, maar ook in zijn verklaringen is veel dubbelzinnigs. Hoewel hij uitdrukkelijk verklaarde, dat hij graag van de be volking zelf hoorde, hoe de toestand is, weigerde hij toch, adressen van boeren in ontvangst te nemen, waarin de waarheid onomwonden werd ge zegd. En de dictatuur kan niet worden opgeheven, verklaarde hij, voordal de uitingen van haat en toorn achter wege blijven. Dezezoogenaamdliberaler denkende gouverneur schijnt alweer een man met gezichten te zijn. Men beweert, dat de nieuwe Rus sische minister van Binnenlandsche Zaken zeer ontstemd is over de nieuwe uitspattingen tegen da Israëlieten te Wolkymo en Kief), en dat hij heeft besloten legen dergelijke uitspattingen streng op te treden. Hijzaleencirculaire richten tot de gouverneurs der pro vincies waarin hij hun beveelt, het vervolgen der Israëlieten streng te straffen. 't Is te hopen dat '1 niet alleen op papier is, dat de nieuwe minister zich liberaal toont. De Porie heeft thans zijn hoofd bezwaren legen de vei meerdering van het aantal vreemde gendarmerieoffi cieren in Macedonië opgegeven. De mogendheden slellen echter de invoe ring van die horvorming nog uit om het eerst met generaal Degiorgis eens te worden, die nog altijd ontslag wil nemen en zich tegen de vermeerde ring van het officierscorps blijft ver zetten. Vaaiidcluitreiking. In de legerplaats te Milligen heeft H. M. de Koningin, vergezeld van Prins Hendrik, Zaterdagmiddag het vaandel uitgereikt aan het 9e reg. inf. Voor deze gelegenheid was het kamp feestelijk versierd. Tal van eere- bogen, bekleed met sparregroen en heide, waarop een hulde aan de Koningin en den Prins te lezen stond, waren aan de ingangen der tentenrijen opgericht, terwijl bijna voor iedere tent zeer kunstig een wapen op den grond was aangebracht. Verder wap perde allerwege de vaderlandsche drie kleur, terwijl de tenten onderling door koorden met vlaggetjes vei bonden waren. Voor de komst van H. M. de Ko ningin en den Prins waren voor de manschappen volksspelen georgani seerd, terwijl een groot vuurweik des avonds werd afgestoken. Bij de uitreiking van het vaandel hield H. M. de volgende rede «Officieren, onderofficieren en sol daten van het 9e regiment infanterie! «Ik heb gewensclit u in persoon uw vaandel hier ter plaatse uit te reiken. «Dit is een beteekenisvol en ge wichtig oogenblik voor uw korps. Ik ben overtuigd, dat gij dit met mij zult gevoelen. Gij ontvangt uit de hand van uw opperbevelhebber in het vaandel het zinnebeeld van Vaderland en Koningin, dat de bataljons schaart tot een regi ment. Op u rust thans de ernslige taak dit vaandel als kostbaar kleinood van uw korps hoog te houden en u zijner waardig te betoonen, door nauw gezette vervulling uwer plichten. »Zijt indachtig aan de deugden, die een sieraad zijn van den krijgsman en waarvan zeker de eersten zijnmoed, trouw en gehoorzaamheid tot in den dood. «Nieuw is het 9e regiment en nieuw is het vaandel, dat het van nu aan in zijn gelederen zal voeren, doch aloud is de dapperheid van het leger, waartoe dit regiment het voorrecht heeft te behooren! Onthoudt dit in de jaren, waarin God ons den zegen des vredes schenkt, maar bovenal in de tijden, waarin Zijne wijsheid ons volk druk en beproevingen bescheert. i Dan rust op u de heilige plicht te beschermen hetgeen ons het dierbaarst is, ons zelfstandig volksbestaan en onzen vaderlandschen bodem. «En mocht gij eenmaal tot die hooge maar zware taak geroepen worden, die gij met inspanning uwer uiterste kracht, ja, misschien wat God verhoedezij het ook ten koste van uw leven volbrengen moet, zoo zal de laatste getuigenis uwer mak kers van u kunnen zijn, dat gij uw plicht deedt en uw roeping vervuldet. «Op dit vaandel staan geschreven de woorden«Koningin en Vader land-Schaart u mot deze lous onder zijne plooien en geve God, dat zij u voere tot overwinning!" Na deze rede reikte II. M. het vaandel aan kolonel De Veer over. Generaal Snijders sprak tot H. M. een woord van dank voor de hooge onderscheiding, die het 9e regiment is te beurt gevallen. Hoewel dit regi ment nog jong is, zeide de generaal, is 't toch ongetwijfeld bezield met dezelfde liefde voor Koningin en Vaderland, waarvan oudere regimenten zoo vaak blijk hebben gegeven. De generaal eindigde met een: «Leve de Koningin, hoera!" waarmee de troepen instemden. Na afloop der plechtigheid defileer den de troepen voor H. M., die hot militair saluut met een buiging beant woordde. Tien minuten over vieren keerden de Koningin en de Prins naar Het Loo terug. In dezelfde legerplaats had Zondag ochtend in open lucht een godsdienst oefening plaats, welke geleid werd door dr. Van de Flier. H. M. de Koningin, Prins Hendrik en het gevolg woonden den dienst bij en hadden plaats genomen voor de tent, waar de predikant zijn rede hield naar aanleiding van Exodus 17, vers 15&. Do troepen stonden er omheen ge schaard en alle manschappen waren voorzien van den tekst der liederen, die gezongen werden. Na afloop der godsdienstoefening, die ruim een half uur geduurd had, speelde de muziek het Wilhelmus en moest het publiek de legerplaats verlaten. De koninklijke familie maakte, nadat de troepen waren afgemarcheerd, te voet een wandeling door het kamp om de tenten en ver sieringen in oogenschouw te nemen, bezocht ook het hospitaal, waar de reconvalescenten gelogeerd zijn, en ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 92) Schrijf op, hoe Montez haar sprak van liefde. Met hoeveel haat de schoone oogen hem aan zagen. Schrijf op, hoe zij in de hut tegen hem te keer ging en dreigde zich liever te dooden dan hem te beminnen! Hoe hij, om te zien of wij vervolgd werden, haar opgesloten in de hut achterliet, haar een dag tijd gaf om te beslissen of zij hem vrij willig of gedwongen zou beminnen. Hoe ik, Domingo, haar bespiedde om haar paarlen te stelen. Ik had ze haar wel kunnen ontnemen, doch zij had het Montez kunnen vertellen en ik was bang voor Montez, want hij is sterker dan ik! Montez el diablo muchachol Schrijf op, hoe zij uit de hut gluurde en door het venster den Indiaanschen slangen bezweerder zag. Hoe de vogels verschrikt wegvluchten voor de vreeselijke slang die ik een vriend heb zien dooden in Saint Lucia, toen ik nog scheepsjongen was bij Lafitte de slang, die ze de gele slang noemen, de Labarri van Guiana, en Macagua van de Caribs Hoe de Macagua, acht voet lang, met een zwarte gespleten tong, die altijd in beweging is, met fletsche oogen, die nooit verzwakken, over de zandbank in de rivier kroop, achter een vogeltje, hoe de slangenbezweerder met een langen stok zijn kop aan den grond nagelde en hem greep en lachte! Schrijf op, hoe de vrouw, door wanhoop aangegrepen, den slan genbezweerder toewenkte, toen hij de geest des doods de groote slang vasthield, in een groote flesch deed, er een stuk huid over deed en den levenden dood gevangen hield schrijf dat op! En de dame de blanke dame zag mij aan met wanhopigen blik zij wenkte deD Carib en hij doorwaadde het water en naderde haar, want zij hield hem een der witte paar len van het snoer toe een glinsterende parel, die veel geld waard was. Schrijf op! De man met den levenden dood ging naar haar toezij greep de flesch, waarin de Macagua zat, en liet de parel in zijn hand vallen. En de slangenbezweerder lachte en ik, Domingo, kende een wanhopige vrouw, die voor een onzer of voor ons beiden den dood in handen had, wanneer wij de hut binnentraden, of die zichzelve wilde dooden. «Hier is een onbekend genot voor Montez, die spoedig hier zal zijn,» grinnikte ik, «want Montez bemint deze vrouw met het gouden haar en de blauwe oogen en de huid, wit als de Santo Espirutu!» Bij het aanbreken van den avond keerde Montez terug en zei: «Wij worden niet ver volgd!» En ik zei: »Ha, was dat maar waar!» Dat zei ik tot mijzelf, want ik had haar iets zien schrijven, doch ik wist niet, wat zij er mee deed. Montez vroeg: «Is zij daar?" En ik zeide»Daar is zij ga naar binnen Ik lachte ik, Domingo, lachte. En toen hij binnentrad, zag ik de vrouw oprijzen gelijk een zeemeermin. Hare blanke ledematen, haar naakte boezem want de takken van het bosch hadden haar kleederen gescheurd schitterden in de laatste stralen der zonhaar oogen blauw als de golven een oogen blik staarde Montez op al deze bekoorlijkheden, toen riep hij haar toe: «Ik bemin u! Ik wil uw echtgenoot zijn! Ik zal de plaats innemen van hem, die voor u verloren is!» En zij schreeuwde: «Nooit!» En nadat zij dit gezegd had, sprong Montez op haar toe en ik zag, hoe zij de slang tusschen hen beiden hield, en ik hoorde haar lachen: «Kom nu! Hier houd ik meer van dan vanu! En de Macagua, niet wetende waarin hij moest bijten, schudde den kop en siste en joeg Montez de hut rond. En met een gil van angst sprong hij naar de deur. En de slang beet haar en de vrouw riep: «Ik houd van hem het meest!» En zoo stierf zij! Schrijf het op! Ont houd de geschiedenis, die baron Montez aan den galg kan brengen, den baron, die mij mijn goud ontsteeltSchrijfhetop! Schrijf het op! ook ik, Domingo van Porto Bello, zal er een eed op doen!» Het arme meisje is bijna niet bij machte nog meer te schrijven, en zij gevoelt zich ver licht, wanneer de schurk, de moordenaar, de deur uitwaggelt en tot den Franschman, Bastien Lefort, die verlegen naast hem wandelt, zegt: «Ik heb het opgeschreven! Dat zal dien gemeenen Montez aan de galg kunnen bren gen, die mij en jou bestolen heeft! Ik heb het opgeschreven!» HOOFDSTUK XXI. Half bewusteloos blijft het meisje eenige tijd over haar typewriter gebogen zitten; met kracht herstelt zij zich eindelijk eenigszins, neemt het dictaat op, verlaat bevend het ge bouw en is blijde, dat zij zich eindelijk op straat, tusschen de wandelaars, bevindt. Wordt vervolgd].

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1