BINNENLAAT). Plaatselijk Mieuws. Gemengd Mieuws. President Loubet heeft in een rede voering vetklaard, dat hij over eenigen tijd zich uit de politiek wil terugtrekken en dan geen nieuwe candidatuur voor het presidentschap zal aanvaarden. H. M. de Koningin zal Maandag 19 dezer te 3.10 n m. (*pooi tijd) per extra trein van Het Loo naar de Residentie vertrekken. Bij Kon. besluit is benoemd tot Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de zitting die zal aanvangen den derden Dinsdag in September 1904, J. E. N. baron Scbimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken, lid van dio Kamer. Den 20en dezer wordt de zitting der Staten-Generaal met het gewone ceremonieel door H. M. de Koningin geopend. De vereenigde zitting der Kamets wordt ditmaal voor het eerst gehouden in de gerestaureerde Grafelijke zaal De nieuwe Drankwet. Al heeft de Tweede Kamer de nieu we Drankwet dan ook al aangenomen, de Bierhuishoudersbond te Rotterdam, die afdeelingen heelt te Amsterdam, Den Haag, Breda en Tilburg, hoopt nog altijd op verwerping door de Eer ste Kamer. In een gisteren te Rotterdam door den Bond belegde vergadering van eigenaars van rate's zonder ver gunning erkende de voorzitter dat de kansen op verwerping door de Kamer zijn gedaald. Maar toch zou men nog maals, nu bij de Eerste Kamer, in een adres de grieven tegen de wel uiteen zetten. Op de vergadering werd nu een beroep gedaan om dat verzoek door een adhaesie-adres te steunen. Daartoe werd met algemeene stemmen besloten. Men zal deze adresbeweging over het heelt land voorzetten. Men weet dal de directeur-ge neraal der Posterijen en Telegrafie het aanbieden van kermis en nieuw- jaarswenschen aan de brieven- en tele grambestellers heeft ve; boden. Dat heeft natuurlijk groote teleuisteliiug gewekt bij de beambten. De afd Amsterdam van De Post heeft nu deze motie aangenomen »De vergadering, gehoord de be spreking van het verbod betreffende 'l najaar- en nieuwjaarwenschen, be sluit 't na te komen en spreekt haro teleurstelling uit dat het lage salaris bij wijze van vergoeding niet verhoogd is. waardoor het den beambten nog meer dan voorheen aan hoogst noodige zaken in het gezin zal ontbreken, wijl de schade f75 a f 100 zal bedragen per man en per jaar; dringt er bij don hetrokkcn minister op aan nog vóór Januari a.s. aan dezen treurigen toestand een einde te maken; en noodigt alle arbeidersorganisaties uit hiermee instemming te betuigen. President Steyn. President Steyn en zijn echtge- noote, vergezeld van de heeren Duprez en Mulder, zijn gisterenmiddag om 1 uur te Utrecht aangekomen. Zij werden ontvangen door eene com missie, bestaande uit de heeren jhr. mr. Huydecoper van Maarssevepn en Nigtevecht. dr. IJ. J. Jonkman en mr. C. de Wilde Jr. Op het perron waren ook twee dochtertjes van den heer Steyn tegenwoordig. Onder luid gejuich reed men naar het Ilolel des Pays Bas. Uit tal van huizen wooi de vlag. Bij het hotel was een groote menigte verzameld, die den oud-President levendig toe juichte. Na de lunch had de aanbieding plaats van de buste des heeren Steyn, door Pier Pander vervaardigd, aan zijn echtgenoote. Handel en Nijverheid. Woensdagavond vergaderde «Han del en Nijverheid", èn als gewoonlijk wanneer de agenda er niet erg wel voorzien uitziet, waien er weinig leden opgekomen. Wel jammer is 't, dat zooveel leden de belangrijk heid eener vergadering afmeten aan de agenda. De maandelijksche bijeen komsten zijn nog nimmer onbelangrijk geweest, integendeel, steeds hebben wij er ons over verwond :rd, dat zoo veel belang/ielitendeM zoo weinig be langstellend waren in de besprekingen, die om hun eigen bestwil worden gehouden. Laksheid en nie - wel be grijpen van eigen belang zijn hier toch de eenige oorzaak. Natuurlijk zagen we op deze ver gadering weer de bekende gezichten, want wie maand aan maand aan de interressante en zeker ook gezellige besprekingen komt deelnemen of er naar komt luisteren wordt het een behoefte. Trouwens als zakenmenschen bijeen zijn om hun belangen te bespreken, dan is het niet te verwonderen, dat de ooren weinig rust hebben. Met heel veel genoegen vernamen wij dat het ledental reeds de 165 heeft bereikt. Dat is zoo ruw geschat van het aantal dat lid moest zijn. Als we bedenken dat we in Amers foort wonen zijn we eigenlijk met dat getal tevreden, al is 't ook dat we alles behalve voldaan zijn. Wanneer echter inplaats van eens ter vergadering komt, dan zal er inderdaad reden zijn om «Han del en Nijverheid" niet alleen een bloeiende, maar ook een heel hard werkenden vereeniging te kunnen noe men, want waar zooveel practische mannen practiscne zaken komen be hartigen, moeten de resultaten, die nu reeds beteekenend zijn, toch wel heel gewichtig worden. Natuurlijk was de hoofdschotel de H. S. M -boycot. De heer Van Duinen resumeerde wat alzoo in de Pers omtrent deze materie is medegedeeld Wij achten liet overbodig het ge prokene hier uitvoerig mede te deelen, daar wij steeds ons beijverd hebben onze lezeis op de hoogte te houden met wat over den boycot en de coöperatie zelf wordt geschreven. Alleen vermelden wij het volgende voor hen die goederen uit het buiten land betrekken. Wenschen zij die goederen per Centraalspoor te ontvangen, dan moet op den vrachtbrief vermeld worden als «Empfangsbahn", «Cliemin de fer destinataiie" dus: spoorweg waarop het vervoer eindigt «Nederlandsche Centraal-Spoorwegmaatschappij". Een verslag omtrent de 17 Augus tus te Amsterdam gehouden algemeene jaarvergadering van den Bond voor informatie- en incasso-wezen, naar welke vergadering de heer G. Berns werd afgevaardigd zal in een volgende vergadering worden uitgebracht. Als lid werden vervolgens een twee tal heeren toegelaten. Voor de vol gende ballotage heeft zich weer een viertal aangemeld. Ook vóór de sluiting (er na werden de tongen ook nog eens duchtig ge roerd) werd nog weer de coöperatie- questie besproken. We resumeeren die besprekingen in 't volgend Dat de coöperatie genn troetel kindje van het lagere personeel is, blijkt wel uit de manier waarop zij door dat personeel wordt besproken. Typisch is 't zeker dat van de 200 Amersfoortsche leden slechts veertig «verbruikers" zijn. Ook de wijze waarop de leden voor de coöperatie moeten gewonnen wor den getuigd niet van groote inge nomenheid. Velo firma's kunnen nu nog niet aan de boycot deelnemen daar hunne contracten eerst met Januari a.s. alloopen. De heer Van der Meiden zou zoo gaarne zien dat onze afgevaardigde ter Tweede Kamer deze verkapte gedwongen winkelneiing in 's lands vetgaderzaal ter .sprake bracht. De heer Eggink hoopte dat de Pers getrouw zou wedijveren wat in deze vergadering werd besproken. De voorzitter, die reeds meerdere malen zijn ingenomenheid met de wijze waarop de Pers de vereeniging tracht te steunen, te kennen gaf, vond die aansporing blijkbaar overbodig. Kwart over tien werd de ofiiciecle bijeenkomst gesloten. In de godsdienstoefening van den Doopsgezinden Kring zal Zondag 18 September te half elf in de Luthersche kerk voorgaan ds.S. Lulofs van's-Gra- venhage. De plaatselijke afdeelirig van het «Utrechtsch Genootschap voor Land bouw en Kruikunde» zal 23 Septem ber bij de Waag, aan het Smallepad, een keuring van vrouwelijk fok vee (runderen) houden. De Vrije Universiteit te Amster dam, heeft van den heer mr. 11. H. Everts te Twello uit de nalatenschap van wijlen ds. M. J. Bouman een legaat ad f3000 ontvangen. Door wijlen den heer A. A Crol- lius te Dordrecht, in Augustus over leden, is een som van f 1000 gelegateerd aan de diaconie dor Nederduitsche Hervormde gemeente alhier. De bail- en zweminrichting wordt a s. Maandag 19 September gesloten. Het eerste elftal van »CJ. I) 1 speelt bij gunstig weer Zondag te Hil versum tegen het eerste elftal van «Victoria" aldaar. De heer A. Nijhofl heeft na af legging der gevoi derdo enden j I. Don derdag de funcliën van Commissaris van politie hier aanvaard. De 2e luit. J E. Schneiders van het 5e legiment infanterie en dé 2e luit -kwartiermeester J. de Roy van Zuydewijn zijn benoemd tot 4e luitenant bij hun korps. Van begin October tot einde Maart, gedurende vijf avonden per week zal in de openbare Lagere school 2e soort aan de Hellestraat weder I lethal in gs- onderwijs worden gegeven aan jongens. Van Maandag 19 dezer kan men zich daarvoor eiken avond tusschen 5 en 7 uur doen inschrijven aan het schoolgebouw. Het schoolgeld bediaagl slechts 30 cent per maand het onderwijs omvat weder: Nedetlandsche taal, Rekenen, Teekenen, Kennis der Natuur, Vader- landsche geschiedenis, Aardtijkskun- de, Boekhouden, lloogduiische taal: voor hen die niet meer dan 9G uur per cursus onderwijs willen genieten, de eerste vier leervakken. Heden begint onder leiding van den sympathieken Hoofdconsul van den A. N. W. Bden heer D. Fockema, een vierdaagschen bondstocht door Noord-Holland, Utrecht en Gelderland. Vandaag wordt van uit Amsterdam over Zaandam en Monnikendam een bezoek gebracht aan Marken. Morgen, Zondag, gaat de tocht over Hilversum, Baarn en Soestdijk naar Amersfoort en zullen de touristen hier overnachten. Maandag van Amersfooi t over Gar deren, Uddelermeer, Apeldoorn, Beek bergen, Loenen (watei val) naar Apel doorn en Dinsdag van Apeldoorn, dwars door de Veluwe ovet lloendei lo,Otterlo en Ede naar Arnhem, waar de tocht wordt ontbonden. Amersfoortsche bondsleden, die hunne sportbioeders en -zusters ge deeltelijk een geleide wenschen te geven, kunnen wij mededeelen, dat de tochtgenooten morgenmiddag te 12 uur iu hotel «Trier" te So' sulijk denken te lunchen om vandaar over Soest en Soesterberg naar hier te trappen. Van wege het Algemeen Nedor- landsch Werkliedenverbond zal Zondag a. s., des namiddags te 42 uur, een openbare vergadering worden gehou den in hel lokaal «Odéon" in de Krornmestraat alhier. Als spreker treedt op de heer N. G. Brouwer Jr., voorzitter van hel centraal bestuur, met liet onderwerp «Opneming van de landbouwarbeiders in do Ongevallenwet." De toegang is vrij en er zal gele genheid worden gegeven tot debat. De centrale verwarming van de gerestaureerde grafelijke zalen te 's Gravenhage is ingericht door de, firtna H. J. Wolter alhier. J.l. Donderdag poogde men een doode koe binnen de stad te smok kelen, welk dier wegens ziekte was afgemaakt. De politie was gelukkig op haar hoede en legde beslag op het beest. Het vleesch was ongeschikt voor de consumptie en werd onder politietoezicht verbrand. Men zij toch op zijn hoede voor het gebruik van zoogenaamd «goedkoop vleesch." De Afdeelirig Amersfoort van den B. v. N. O. houdt eene vergadering in het Hotel «De Zwaan" op Donder dag, 22 September a. s., des avonds 7 uur, waar de heer J. J. Lamers zal spreken over: De voorgestelde wijzingen in de Wet op 't Lager Onderwijs. Ter gelegenheid van het onlangs op de baan der Sociëteit «de Veree niging" gehouden kegelconcouis be haalde een viertal leden der club U. D. 1. een ptijs. Dat leden van een der jongste clubs met den tweeden zoowel als met den derden prijs gingen strijken was een feit dat zoomin de piijswinners als de minder door Fortuna begunstigde leden allerminst onopgemeikt wilden laten voorbijgaan. De jongste clubavond werd dan ook omgezet in een feestavond een recht gezellig aan leden en genoodigden aan geboden concours, besloten met een eebte kegelaars pretavond. Bij het concours hadden allen hun beste been'je voorgezet (do bestuurs leden alleen waren heel bescheiden) en elke worp was een vernietiging van hel meesterstuk van d u kegeljongen. liet was een lust om te zien hoe de kegels onophoudelijk dooi elkander werden geworpen De heer P. Nefkeus was natuurlijk weer de Sire, hij won zij 'took met slechts een enkel punt voorsprong, den Uten ptijs. Dü volgende prijzen weiden behaald door de heerenA. Nel kens 2 pr. C. de Jager 3 pr.J. v. Ouwerkerk 4e pr.G. de Jager 5e pr.W. 14. Schuileman Ge pr.L Muys, 7e pr. J. 11 ij men 8e pr.; R de Iiaas9epr.; E.C. J.Kuyper lOepr.;P.Sanders 1 lepr. De negenprijs werd behaald door den heer A. Nel kens, de P. prijs door den heer F. Sanders. De plechtige uitreiking der prijzen had plaats door den heer A. H. van Kalken, voorzitter der sociëteit, dio zulks op de hein eigene, innemende wijze verrichtte. Een door heeren prijswinners aange boden souper besloot den feestavond. !t~6e STA VTSI.OTERJJ. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 14 en 15 Sept. 1904. (1400 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R, O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 100 op No. 11530. Prijzen van f 70. 5817 5819 19153 en 19199. Te zamen 5 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 758 5207 5234 5238 5808 6333 6368 6371 6383 6824 6857 10074 10089 11510 11521 1409614099 16421 10425 16794 16804 18281 18299 19169 19178 en 19184. Volgende trekkingen geschieden: 20—23, 26—29 Sept. en 3—7 Oct. 1904. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of kooger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingebleven de navolgende prijzen 1 van f lOO.OOO, 1 van f25.000, 1 van f 15.000, 1 van f 10.000, 1 van f 5000, 1 van f 2000, 3 van f 1500, 45 van f 1000, 56 van f 400, 57 van f 200, 135 van f 100 en 3008 van f 70. In hot Hotel Kiek te Arnhem moest gistermorgen vroeg een Duitsch heer, dio daar logeerde en met den tieiu van 5 uur wilde vertrekken, gewekt worden. De kellner kreeg na herhaald kloppen geen gehoor, maar wel een steike gaslucht in zijn neus. zoodat hij onraad vermoedde. Hij maakte alarm, waardoor andere reizi gers uit hun kamers kwamen, die de deur intrapten. Men vond den logé bewusteloos op zijn bed liggen en het gaskraan tje open. Toevallig logeerde er ook een dokter in het hotel, die onmiddellijk hulp verleende en het bewustzijn weer wist op te wekken, wat net bijtijds was. De man ineende zi> h flauw te herinneren in den nacht even te zijn opgestaan; half slapende schijnt hij toen het voornemen te hebben gehad het licht aan te stoken, maar niet verder te zijn gekomen dan het openen van het kraantje. Agenda. Zondag 18 September. Alg. Nederl. Werkliedenverbond. Üpenb. vergadering. Lokaal Odéon, Krornmestraat. 12 uur. Spr. N. G. Brouwer Jr over: «Op neming van de landbouwarbeiders in de ongevallenwet." S. D. A. P. 10-jarig bestaan der Partij Feestvergadering «De Toe komst", Havik 20. 3 uur. Spr J Oudegeest. Kruideniersbedienden. Uitvoei ing «Keizerskroon". Half acht Opvoering van: «De wraak eens vaders." Donderdag 22 September. Bond van Nederl. Onderwijzers. Vergadering in 't hotel «de Zwaan". Spr. J. Lammers, over «De voor gestelde wijziging op de wet van het Lager Onderwijs." BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 8 Sept. tot en met 14 September. Geboren Bernardus Johannes, z. van A. Koppen en A. van de Belt. Coen- raad, z van C. van Nieuwenhuizen en E. van der Velden. Henri Bernardus, z. van J. H. Scholten en P. M. Kreffer. Maria Wilhelmina. d. van J. H. Scholten en P. M. Kreffer. Cornelia, d. van J. F. do Hoop en C. Langras. Adrianus, z. van J. F. de Hoop en C. Langras. Petrus Jacobus, z. van H. G. Bosselaar en M. van den Bos. Maria Christina Anna, d. van P. Leenards en A. M Smits. Johanna Elisabeth Maria, d. van J. J. Teeuwissen en M. C. van der Voort. Heintje, d. van L. H. Smit en T. Stomp- horst. Johannes, z. van G. Driesman en J. W. de Gooijer. Louisa Agatha Cornelia, d. van A. M. van Bemmel en A.Hendriks. Elisabeth Jacoba Everarda, d. van J. de Wit en M. Koot. Antonius Hermanus Hendrikus, z. van H. G. Bek veld en W. Opscherper. Petronella Alijda, d. van B. Schoonderbeek en A. de Groot. Elzina Geertruida, d. van G. de Kovel en A. Mufis. Ondertrouwd: J. van Rossum en H. A. van Heeteren. T. E. Hienekamp en G. Heere. M. Juffer en J. H. van Brenk. W. Bilderbeek en A. S. J. Dettmeijer. Getrouwd A. Visser en A. van Dui nen- J. W. Wolthuis en J. Florijn. OverledenPeter van Eessen, 75 j. wedn. van E. Blom. Nicolaas Johannes Weeldenburg, 65 j. ongeh. - Petronella Blom, 5 w. Aart van Hell, 1 j- Theodorus Stephanus Weijer, 1 m. Jacobus Johannes van Plateringen, 3 j. Elisabeth Margaretha Adriana van der Vliet, 29 j. echtg. van S. H. Massa. Franciscus Nicolaas Kreikamp, 4 m- Teunis van Ooik, 71 j. echtg. van R. Veenschoten. Hoogland. GeborenHendrikus Pelegrenus, z- van P. Boersen en G. van den Heuvel. Dirkje, d. van Dirk Catoen en S. van den Ham. Cornells, z. van W. de Ridder en R. van Brakel. Ondertrouwd: F. Huurdeman en M. Voorburg. D. van Moorselaar en N. van de Kooy. G- van Reo en J. H. van Dijk. Overleden: A. M. van Velsen, 4 m.— G. Traa, 3 m. Leusden. Geboren: Dina Johanna, d. van J.Ver- steegh en W. Bakkernes. Overleden Aaltje Voskuilen, 81 j. wed. van W. Boshuis. Jacob Voskuilen, 82 j. Woudenberg. Geboren10 Sept. Nelis, z. van Nicolaas Jansen en Hendrika van den Broek- Ondertrouwd: 14 Sept. Hendrik Willem Meerbeek, 25 j. en Johanna Cornelia van Kooten, 26 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 16 Sept. 1904. Tarwe f 0.Rmrpe f 0.Boekweit f 0—0 Appelen f 3.00 a f 5. Peren f4 a f9 Nieuwe lardapp. f U. a f0 Zanrtaardapp. f 1.50 a f 2 Hoendereleren f4al 450 per 100 st. Eenden f O.a fU.Hoter 14.45 a f 1 30 per kilo. Mar garine f0a fO.Zoetem kaas f Kippen f0 30 a ft. 10 Kuikens fiaft.20 Piep kuikens f 0 30 a f 0.60 Ganzen fO.f0.Eenden f 0.90 a f 1 20 p. St. Jonpe fO.OO af 000. Hazen 10.a f0Wilde konijnen f000 a f 0.00. Tamme f 0.30 a f 0 80 Duiven f0.40 a f 0.50 paar. Magere varkens f 11 a f14. Varkens voor ezport f 0.a f Zeugen f 40.f 60.Biggen f8.a f 10. Schrammen f 00.a f00Vette koeien 000.a f 000.Guste koeien f 00. a f000.— Kalfkoeien fO.OOafOOO— Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 000. -af 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet Rogge: heet. Boekweit: 120 heet. Appelen60 heet Peren; heet. Kteiaardappc- !en; 300 heet. Zandaardappelen50000 stuks Iloen- dereieren; stuks Eendeueeren; 4400 kilo Gras- boter, kilo Margarine: kilo Kaas; stuks Vee 10 magere varkens, varkens voor exportslagerijen 300 biggen en 20 zeugen. Reclames. Aan de Vrouwen. Dc Pink Pillen zijn de bron van gezondheid en kracht. De gezondheid van iedere vrouw hangt voor alles af van haar bloed en deszelfs rijkdom en regelmatigheid in dpirfWrUiup. Het bloed is zeer zekerlijk de oorradlT van al ds onregelmatigheden in hare gezondfëid. Als dar» doen zich de ver schijnselen óèr van geheime pijnen, hoofdpijn, pijnen in dim rug, pijnen Jn de zijde, blcckc wangen, omringde oogen, d| eetlust verdwijnt, een zekergf zenuwachtigheid doet zich voor, gal- aandocnidgen, zwakte en kwijning, neerslachtig heid, widflioop, en al de elleiyfige gewaarwordingen die de vrouwen ondervinden gedurende dc dagen dat zijjFongesteld -zijn. Het bloed is de schuld van cjp alles, winnecr/bet bloed rood, rijk en regelrijtltig is, daVi dj*n er zich slechts kleine wolkjjfc voor in heT bestaan van het jonge meisje en dgr moeder. Daarom worden de Pink Pillen voorr»de vrouwen aangeraden. Zij geven bloed, iedetf dosis doet in de aderen een zuiver, rijk en rooif, bloed vloeien dat de oorzaak van het kwaad rechtstreeks aantast. Het nieuwe, zuivere bloed hei-Helt. de regelmatigheid, versterkt al de spéciale organen. Op die wijze doen de Pink Pillen de pijlen in hoofd en rug verdwijnen, wekken den eetWst en de kracht op, bedaren de zenuwen en gevtti aan het gelaat der vrouw dit. zoo innemende zoo -gezocht voorkomen, hetwelk het deel der vrodCen is welke ingezonden toestand verkeeren. .Met-Jjiet bloed aangetasten genezen de Pink Pillersniet allcervtle aandoeningen der vrouwen, maar "St.jjg^jjiJtfllIi.-n van bloedarmoede, zwakte maagziekte, neurasthene, hartkloppingen, zenuw pijnen enz. Zulks heeft juffrouw C. Josse, Eigen- haardslraat, 139, te ^[iddelhurg ook mogen on dervinden, sedert lengen tijd was zij lijdende geweest aan hevig/ hoofd en lendenpijnen en was bovendien erdf zenuwachtig geworden. Alle middelen die zij li iertoe aangewend had waren vruchteloos gebleAn cn het zijn alleen de Pink Pillen geweest, (fic zij op aanraden regelmatig gebruikt heeft dafizij van al die pijnen cn smar ten verlost is gemaf htiging de w-erkdadigc uitwerking op kaargh^tel te pu- bliceeren. Prijs f 1.75 de doos; f9.perOdoozffln. Ver krijgbaar bij Snabilié,'Steiger, 27, Rotterdam, lioofddepotbouder voor Nederlanden Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Amersloort cn omstreken bij A. VAN DE WEG, drogist en A. DE VRIES, Kerkstraat 90, Hilversum.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2