NI EU W 1 Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 79. Zaterdag 1 October 1904. Drie-en-dertigste jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Bij flit nmmer behoort een Bijvoegsel. VAN WEEK TOT WEEK. BINNENLAND. FEUILLETON. BARON MONTEZ Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port Afzondert ij ke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoonuo. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Waar vrede niet woont, en hoe hem te vinden. Ik zou wel eens willen weten wat Andrew Carnegie denkt over de vlug heid waarmede hier zijn geld wordt besteed. Aan het besteden is men nog niet toe, want de plaats moet nog gevonden worden. De man die zijn vooruitgang aan zijn voortvarendheid grootendeels beeft te danken krijgt intusschen een heel goed idee van de Hollandsche langzaamheid. Nu, waarom zouden wij ook haast makenHet arbitrage-hof zit niet zonder dak als het moet vergaderen en niemand behoeft bang te zijn dat wij te Iaat komen en spoedig de tijd daar zal zijn dat een dergelijk vredes paleis overbodig is, want zoolang er nog twee menschen op de aarde wonen zal het noodig zijn voor den vrede te werken en arbitrage in te roepen. Terwijl kalm naar een goed plekje uitgekeken wordt is men zich gaan afvragen welken naam het gebouw moet dragen. Vredes-paleis, beweerde de een, kan niet want wij kennen geen pa leizen, en zelfs de woningen onzer vorsten verschillen niet veel van de deftige huizen onzer patriciërs; boven dien woont de vrede niet in paleizen maar in de huizen, dus vredehuis moet het heeten. Wij hebben te veel gehoord uit de paleizen van Servië, Coburg, België enz. om niet te weten dat de vrede niet bij voorkeur een vorstelijke woning opzoekt. Een ander betoogde, dat ook in voorname huizen als zoodanig de vrede niet woont, en dat liet daarom vrede-tempel moet zijn. Wij gelooven ook dat de vrede eerder te vinden is in den nederigen woning van den eenvoudigen werkman dan achter de statie gordijnen van de rustig ge legen villa. Maar vrede-tempel lijkt ook niet best gekozen, merkte een dérde op, want in een tempel als zoodanig woont de vrede ook al niet. En deze spotvogel stelt den r.aam voor van vrede-mausoleum, omdat men den vrede eigenlijk slechts vindt in het graf, op het kerkhof. Zeker, ook in tempels woont niet juist de vrede. Als wij de scharen zien opgaan naar de velerlei tempels en ze zien terugkeeren nog even on verdraagzaam en strijdlustig, dan moeten wij wel besluiten dat tempels niet de verblijven zijn waar per se vrede gepredikt en aangekweekt wordt. Dat hij er kan gevonden worden door wie hem ernstig zoeken, dat gelooven wij wel, en dat hij kan bevorderd worden in de nieuwe Haagsche woning, dat willen wij hopen. De naam dier woning doet er ten slotte heel weinig toe. Kunnen vredes-conferenties ons geen blijvenden vrede verzekeren, het najagen van de vrede is goed, het streven naar een edel en verheven doei, al wordt dit doel nimmer be reikt, is reeds zegenrijk. Daarom verdient de poging van Roosevelt om een nieuwe vredes-conferentie bij een te roepen toejuiging, vooral nu wij dagelijks lezen van de verschrikkin gen en rampen van den oorlog in liet oosten, waar de vuurmonden dood en brand braken, waar de akkers van ongelukkigen landlieden worden ge teisterd door het vuur van den oor logsbliksem en omgeploegd door het zwaard. De ooiijke Chineezen geven een lesje hoe het best do vrede bewaard kan worden. In een proclamatie wordt gezegd, dat ei' voor liet machtige en onover winnelijke leger van het Chineesche rijk geen aanleiding bestaat om tus- schenbeide te komen in den strijd tusschen de twee volken wier machten blijkbaar tegen elkaar zijn opgewas sen. Er wordt vermaand om de strikste onzijdigheid in acht te nemen, geen teekenen van bijval te geven aan de winnonde partij, en het wordt verboden zelfs in intieme gesprekken en op alle plaatsen over den oorlog ook maar te spreken. En dan eindigt de proclamatie met een wenk die niet als de rest belachelijk maar zeer goed is en ook bij ons ten harte genomen kan wordeneenieder be- moeie zich met zijn eigen zaken, de koopman met zijn handel, de land man met zijn akker, de ambachtsman met zijn handwerk. «Ieder moet zich met zijn eigen zaken bemoeien," ja, er zou meer vrede zijn, wanneer wij ons niet zoo veel bemoeiden met de zaken van anderen, die ons volstrekt niet aan gaan. Een middel om in vrede te leven is: bekommer u om uw eigen aangelegenheden, kibbel niet om klei nigheden, en wanneer anderen hun plichten jegens u verwaarloozen kom de uwe slechts te beter na. Wij hebben genoeg met onszelven en met onze zaken te doen wanneer wij die naar behooren willen behar tigen, dan dat er tijd overschiet om nog de zaken van een ander waar te nemen. Het spreekt van zelf dat alleen de bemoeizucht waaruit zooveel twist geboren wordt is te laken, en dat niet de goede zorg voor anderen wordt veroordeeld. Bemoeiingen in het werkelijk belang van anderen mogen niet vreemd zijn aan ieder die liet Kainsantwoord niet tot liet zijne wil maken. Bemoei u met uw eigen zaken wil mede niet zeggenwees een rustig en werkeloos toeschouwer van onrecht en ongerechtigheid. Geenszins, daar geldt geen verdraagzaamheid. Maar vrede en recht zoeken met wapenen van geweld, dat is nooit te verdedigen. Vrede is een woord, liefelijk zooals bijna geen ander; wie wenscht niet den vrede met al den sleep zijner zegeningen voor hart en huis en volkVrede geen ijdele klank in onze tempels, als dat Japan en het geheele oosten mocht aanschouwen en ervaren, er zou geen rassen- strijd zoo bloedig meer gestreden worden, maar menschen van elke kleur zouden niets liever begeeren dan de zegeningen te genieten van den vrede dien de blanken bezitten en bewaren, zou die tijd nog eens komen? De Nieuwe Arbeidswet. Aan minister Kuyper is een uit voerig adres gezonden door het cen traal bestuur van den Ned R. K. Volksbondwaarin enkele wenschen worden geuit met betrekking tot de nieuwe Arbeidswet. Zoo acht de cen trale raad het noodzakelijk, datalge- heele afschaffing van nachtarbeid in de bakkerijen, zoowel voor patroons als ondergeschikten, in de wet worde opgenomen. Voorts is hij van meening, dat de arbeid op de fabrieken en werkplaatsen voor de gehuwde vrouw wettelijk dient te worden vei boden, en dat hierbij het uitstervingssysteem worde toegepast; hij wenscht, wat den arbeid voor ongehuwde vrouwen en meisjes betreft, korteren arbeids duur, dan in het wetsontwerp wordt voorgesteld, vroeger verlaten van de fabriek door vi ouwen en meisjes dan door mannen, en scheiding van de beide seksen en toezicht van vrouwen over vrouwen en meisjes. Als het eenig middel om den arbeid wederom in eere te herstellen, dringt de C. R aan op diplomeering van patroons en werkliedenhij vraagt de opleiding van leerlingen door gediplomeerde leermeesters en verzoekt dat in elke fabriek, werk plaats of winkel voor iederen tak van bedrijf een gediplomeerde de verant woordelijkheid drage. Verder acht de centrale raad liet noodzakelijk, dat de Zondagsrust voot het winkelbedrijf in de Arbeidswei worde opgenomen, behoudens de allernoodzakelijkste uitzonderingen, bij algemeenen maatregel van bestuur te bepalen. Ons leger. Als de Oorlogsbegrooting tot wet is verheven, zal onze infanterie in den loop van 1905 zijn samengesteld uit 4 divisiën, elk van 3 regimenten a 4 bataljons; dan zal de sterkte der lichtingen van het wapen der infanterie p.m. 66,000 man gaan bo dragen en zal het dus mogelijk worden om, ingeval van mobilisatie, bij elk regiment niet alleen een Vde maar ook een Vie bataljon op te richten. In verband hiermede zijn op de be- grooling gelden ingetrokken om de formatie der in vredestijd bestaande staven en onderdeden daarnaar in te richten, om uit de 48 bataljons op vredesvoet 72 bataljons op voet van oorlog te vormen. Gaandeweg zal men nu ook de cavalerie en de veldartillerie gaan reorganiseeren, in dien zin, dat bij elk der 4 divisiën over. een regiment cavalerie van 4 eskadrons en over een regiment veldartillerie van 9 bat terijen zal kunnen worden beschikt. Het voornemen bestaat de noodigo uitbreiding der bereden wapens over eenige jaren te verdeelen. Voor 1905 is er op gerekend, in plaats van de 3 bestaande depot-eskadrons, 2 de pots op te richten, uitsluitend bestemd tot africhting der jonge paarden. Te Amersfoort komt een veldeska- dron; te Amsterdam zullen het nieuw op te richten veld-eskadron en het bestaande twee eskadrons vormen van het 5e regiment huzarenhij gereed komen der kazerne te Ede, (vermoedelijk in 19d7) zullen aldaar in garnizoen komen 2 eskadrons, al. 1 eskadron uit Venloo en liet eskadron ordonnansen uit Amersfoort, terwijl dan 1 eskadron, uit Deventer te Amersfoort in garnizoen zal komen. In 1907 zal te Ede de oprichting van den staf van het 4e regiment veld-artillerie kunnen worden ter hand genomen. DOOR ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 96. Henri, mijn broeder, red mij van hemen hij rilt, alsof hij het koud had. «Laat mij de telegrammen eens zien." De ander haalt ze spoedig te voorschijn, drie: een van Panama, twee van New-York. De voornaamste inhoud heeft betrekking op al de voorbereidselen tot het huwelijk, dat bij Montez' aankomst te Parijs moet plaats grijpen, ofschoon een dreigende toon niet valt te mis kennen. «Wat bedoelt die man met zijn zinspelingen vraagt Harry. Het antwoordt treft hem in hooge mate. «Ah ha," gichelt zijn broeder «ik heb de afgevaardigden voor hem bewerkt! De afge vaardigden voor deKanaalwetl De loterij-wet Ik ben dagen lang bezoeker geweest van de buraux der afgevaardigden Ik heb hen bewerkt Hij zinspeelt daaarop alleen hij durft dat te doen en dreigt mij daarmede, de ellende ling! o ho, met het werk, dat op zijn bevel is gedaan I Henri, bescherm mijsmeekt hij. «Zeker!" mompelt de jonge man, bijna te zeer getroffen om te kunnen spreken, want er ligt iets in de manier van doen van zijn broe der, dat hem voor diens verstand doet vreezen. «Waarom zou ik Montez niet op dezelfde wijze kunnen bedriegen? peinst hij. «Wanneer mijn broeder tegen de wet heeft gezondigd, heeft hij het ook gedaan." Spoedig komt hij van dit denkbeeld terug. Zijn broeder begint hem plotseling te spreken over een nieuwe opera. «Maar mijn God," denkt hij bij dit ijdele gepraat, «welke jury zou zijn verklaring gelooven Francois is nooit lang kalm. Plotseling be gint hij weer «Maar nu het huwelijk! Ik had een plan een grootsch plan. Gedurende de laatste drie dagen heb ik een middel gevonden om het huwelijk uit te stellenRaad eens, wat ik gedaan heb! Ik heb Jessie jonger ge maakt «Jessie j onger gemaakt!" «Ja, zij is nu nog maar elf jaar!" «Waar is zij?" vraagt Harrij plotseling ern stig. «O, boven aan het leeren, verwacht ik. Je zult haar dadelijk zienFrancois schelt, Ro bert verschijnt. Breng het kind benedenbeveelt hij ernstig. Met een glimlach op het gelaat vertrekt de bediendeeen minuut later verschijnt hij weer. «Het kind zegt, dat het niet wil komen Heel goed, ik zal zelf naar haar toe gaan!" antwoordt Harry «Blijf maar kalm zitten, Frank, ik zal alleen wel gaan." Hij gevoelt angst, waarvoor, dat weet hij niet. De bediende, die zijn verschrikt gelaat heeft opgemerkt fluistert hem toe: «Met Jessie gaat het goed! Zij is boven bij de gouvernante; zij hebben zich opgesloten. Zij zijn als den dood zoo bang voor hem Harry spoedt zich naar boven en klopt aan hij hoort de matte stem der gouvernante zeggen «Miss Jessie heeft les, zij mag niet gestoord worden, mijnheer Francois!" Of zij les heeft of niet, dat doet er niet toe roept Harry. «Ik ben het, Harry Larchinont. Doe de deur open Eene seconde later wordt de sleutel in het slot omgedraaid, de grendel wordt verschoven en hij bevindt zich tegenover de gouvernante en miss Severn, die beiden zuchten«Goddank dat gij zijt gekomenGoddank Hij uit een kreet van verbazing. «Watis dat?" roept hij uit. «Voor een ballet? Een danspakje?" «Groote Hemel! Weet ge dat niet?" vraagt Jessie. «Ik ben weer een kind!" «Ja, en een lief kind ook," lacht Harry, want toch is het hem onmogelijk, een lach te onderdrukken. Het meisje bloost. «Wees nu niet zoo onaardig, Harry! Ik moest het doen! Frank kwam drie dagen geleden bij mij boven en deed mij en de gouvernante doodelijk schrikken. Hij zei, dat ik weer een kind was en dat hij de gouvernante korte rokken voor mij zou laten maken en dat Montez daardoor wel zou nalaten mij te trou wen! Ik zou nog veel te jong zijn!" «Hoe?" vraagt Harry met een strengen blik op de gouvernante. Deze barst in tranen uit. «Zou u hetzelfde hebben gedaan," snikt zij, «wanneer hij u dreigde met een pistool en zei, dat het Gods wil was?" «Maar waarom zijt gij dan niet gevlucht?" Met deze vraag wendt Harry zich tot miss Severn. «Hoe kon ik in deze kleeren uitgaan? Al het overige hield hij buiten ons bereikZie mij eens aan! Neen, doe het toch niet!" roept zij verschrikt, want Harry heeft haar gehoorzaamd en bewondert haar aardig figuurtje Miss Severn is gekleed als een Parijsch kind van elf jaar, met korte rokjes en zeer dunne zijden kousen; de japon is met blauwe linten over de albasten schouders en boven aan de blanke armen vastgemaakt; beur haar valt in een langen vlecht op haar rug. «Waarom is dan je gouvernante niet gegaan Wordt vervolgd}.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1