NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor Ie Provincie Utrecht. FEUILLETON. BARON MONTEZ No. 80. Woensdag 5 October 1904. Drie-en-dertigste jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Kijk Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langcgtraat 77. Tclcphooiino. 69. AD VERTENT1ËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Algemeene Grondbeginselen voor de Veredeling van het Ambacht. De beginselen, welke aan elk ambachtswerk moeten ten grondslag liggen zijn: doelmatigheid, hechtheid, duurzaamheid en volmaaktheid in den vorm. De werkman behoort in elk ambacht de doelmatigheid in den vorm duidelijk aan te toonen. De vorm moet ondergeschikt zijn aan de behoefte, waaraan het voorwerp moet voldoen en tevens verband houden met de eigenschappen en hoedanig heden van de grondstof, welke ge bezigd wordt. Nimmer mag de vorm, het uiterlijk aanzien, in strijd zijn met den aard, de eigenschappen en hoedanigheden der gebruikte grondstof. Het uiterlijk aanzien moet in over eenstemming zijn met de wijze van bewerking en de middelen, welke gebezigd zijn om het voorwerp tot stand te brengen. Nimmer mag liet in strijd zijn met de voorschriften van het gezond verstand. Niet alleen de hoofdvorm, maar ook de details en versieringen moeten in overeenstemming zijn met een doelmatige en hechte samenstelling, in verband met den aard, de hoe danigheid en de eigenschappen der gebezigde materialen. De versiering, verre van de natuur en de hoedanigheden, der grondstof fen te bedekken of aan het gezicht te onttrekken, moet dienen om aan het voorwerp duidelijk te doen uit komen de natuur, de bestemming, den aard der grondstof, waaruit het is vervaardigd, zoowel in de doel matigheid ter voldoening aan materieele behoeften, als in het aangename uiter lijk ter beantwoording aandeacsthe- tisclie eischen van den mensch. Bij elke samenstelling moet het denkbeeld vooropstaan, dat de grond stof wordt aangewend in verband met haar eigenschappen en hoedanig heden en met toepassing van de eenvoudigste en redelijkste middelen om aan liet te vervaardigen voorwerp het aanzien te geven van doelmatig heid, hechtheid en duurzaamheid, in vormen en verhoudingen, die onder worpen zijn aan zekere uit het gezond verstand en de traditie voortgekomen wetten. De wijze van bewerking moet nood zakelijk gewijzigd worden naar gelang van de natuur der te bezigen grondstof, de middelen, waarover men beschikt en het midden, waai in men leeft De schoonheid van een voorwerp is afhankelijk van de juistheid en de doelmatigheid van den vorm, in ver band met de eigenschappen en hoe danigheden der grondstoffen, waaruit het is vervaardigd, het doel, waarvoor het moet dienen en de middelen, die voor het lot stand komen zijn noodig geweest. De grondstoffen, welke dienen tot het vervaardigen van een voorwerp, bebeerschen den vorm en de wijze van bewerking. Hout, dat min of rneer hard, recht lijnig van vezel, taai en elastisch is, en een groot weerstandsvermogen tegen trekking, buiging en samenpersing heeft, eischt bewerking en vormen, welke vol komen aari deze eigenschappen beantwoorden. De metalen hebben andere eigen schappen en hoedanigheden, waarmede rekening moet gehouden worden met betrekking tot den vorm, de bewerking en het doel, waartoe het voorwerp wordt gemaakt. Het ijzer, taai rekbaar en zeer buigzaam in de bewerking, eischt andere vormen en andere wijze van het hout. Zelfs zal een voorwerp in ijzer veelal zeer moeten verschillen in.vorm met een voorwerp in koper, aangezien de bewerking van beide metalen zeer verschillend is. Het ijzer is zeer taai en heeft een groot draag vermogen, het koper is vee! zachter en zijn draagvermogen is geringer. Beide metalen hebben echter groot weerstandsvermogen tegen samendruk king en beide bezitten de eigenschap van zich, bij met oordeel geleide bewerking met hamer en punt, te leenen tot de meeste verscheidenheid van voorwerpen van kunst en nijver heid, zonder dat de goede eigenschap pen van het metaal verloren gaan. Daar ijzer, blootgesteld aan vochtige lucht, in sterke mate onderhevig is aan roesten, moeten daartegen be hoedmiddelen worden aangewend. IJzeren voorwerpen, verkregen door smelting en gieting moeten in vorm verschillen met door besmeding ont stane. Steen, een stof van minerale her komst, vast van samenstelling, niet buigzaam, onbrandbaar, ondergaat een geheel andere bewerking dan hout en metaal. Daarom zullen voorwerpen van steen ook een geheel ander aan zien moeten hebben dan houten en metalen. Glas, bij gewone temperatuur hard en broos, met scherpe kanten brekend, wordt bij matige verhitting week en smelt in hooge hitte. Zijn voornaamste eigenschappen zijn doorschijnendheid, doorlaten der zonnewarmte, terwijl het den gloed van onze haarden koert. Voorwerpen van aardewerk woiden op geheel andere wijze verkregen dan de tot dusver beschrevene en hebben ook weder andere eigen schappen en hoedanigheden, waaraan vormen en bewerking dus weder hebben te beantwoorden. Wanneer wij rekening houden met de groote verscheiden beid van eigen schappen, welke de verschillende ter onzer beschikking staande grond stoffen ons aanbieden, dan volgt daar uit, dat in al wat wij samonstellen ook de grootste verscheidenheid moet verkregen worden. Een pijler, zuil of standvink van graniet of porfier kan vijfmaal meer gewicht torschen dan een van zachten zandsteen. Het zou dus bespottelijk zijn een granieten pijler dezelfde afmetingen te geven, die zandsteen eischt, om dezelfde belasting te kunnen dragen, en de vorm der heide zuilen zal ook zeer verschillend moeten zijn, zal iiij in overeenstemming zijn met het draagvermogen dat elk der beide steensoorten op zich zelf bezit. Hetzelfde zal waar zijn voor het gebruik van hout tegenover ijzer voor oen balk, die moet dienen om vloer- ribben to dragen. Het profiel en de afmetingen van den houten balk zullen veel grooter moeten zijn dan die van een ijzeren, die voor hetzelfde doel moet dienst doen. De vorm, welke het moest beant woordt aan de behoefte, waaraan moet worden voldaan, is de ware en eenige goede vorm. Het gezond ver stand en de spaarzaamheid schrijven hier de wet voor, welke zegt, dat nimmer meer grondstof moet worden verbruikt, dan hechtheid, en duurzaam heid redelijkerwijze eischen. Een zuil van gegoten ijzer zal den vorm moeten hebben, die beantwoord: aan haar natuurlijke eischen, zij zal de uitdrukking moeten dragen van door smelting en gieting te zijn ver kregen, zij mag volstrekt niet den schijn hebben van uit steen of hout te zijn vervaardigd; het voetstuk, de basis, zal breed moeten zijn, terwijl de top gevormd zal moeten zijn in evenredigheid met den last, dien zij zal hebben te dragen. Een kraagsteen of console in steen zal nimmer als model mogen dienen voor een console in hout of in ge goten ijzer. Deze grondstoffen eischen geheel verschillende vormen, omdat zij in aard en hoedanigheden ver uiteen loopen. Alle menschelijke scheppingen en samenstellingen zijn niet anders dan toepassingen van grondbeginselen, buiten ons toedoen ontstaan, doch die wij toepassen naar aanleiding onzer waarnemingen en beschouwingen. De meetkundige vormen maken deel uit van de universeele orde; de eigenschappen daaraan verbonden zijn van alle tijden: de cirkel, de driehoek, alle meetkundige figuren zijn door ons waargenomenwij hebben er de eigenschappen van leoren kennen en passen ze nu toe op onze werken, nadat wij ze door studie hebben leeren doorgronden en begrijpen. Op dezelfde wijze mooten wij haridelon met de eigenschappen en hoedanig heden van de grondstoffen, welke de natuur ons aanbiedt om to voldoen aan de behoeften, welke zicli voor doen. Wij kunnen tot op zekere iioogte de grondstollen verkrachtenwij kun nen bijv. aan metalen willekeurige vormen geven, maar steen en hout moeten wel degelijk zoo gebruikt worden als de natuur ze heeft voort gebracht; wij moeten de wetten, die door hun eigenschappen zijn tot stand gebracht, eerbiedigen, willen wij wer ken voortbrengen, die hecht en duur zaam zijn. Goed en schoon werk kan alleen dan verkregen worden, wanneer de grondstof bepaald zijnde de kunstvorm niet anders is dan liet gevolg, de harmonische consequentie van de eigenschappen, aan de grond stof verbonden en aan de bestemming pasgomaakt, in dien zin dat de aan gewende grondstof in overeenstemming zij met het voorwerp, dat gewensclit wordt. De lijfspreuk van een timmerbaas uit het midden der negentiende eeuw luidde; «Behoudt de regels en de regels zullen U behouden". Hij had daarmede vooral het oog op de in deeling der zuil met haar basis, kapiteel en kroonlijst in modullen en parten, volgens een of ander orderboek, on verschillig welk materiaal wordt aan gewend. Deze toepassing van een overigens zeer aanbevelenswaardige zinspreuk is verwerpelijk. De verhoudingen zijn betrekkelijk, maar niet oppermachtig, niet onaf hankelijk. Zij zijn niet betrekkelijk ten opzichte der getallen, maar ten opzichte van de grondstof, van het voorwerp en van zijn bestemming. DOOR CLAVERING GUNTER. ARCHIBALD 97. «Zij was te bang en daarom hebben wij ons maar opgesloten O lach mij niet uit het is te vreeselijk «En mevrouw Dewitt?" «Mevrouw Dewitt is voor een week naar Zwitserland gegaan doch zal spoedig terug- keeren. Wij wisten ook dat gij zoudt komen en dachten we het beste deden, je komst af te wachten. Het zou zulk een schandaal voor Frank zijn geweest! Maar och," smeekt zij weer met verschrikt gelaat, «laat mij niet met hem alleen «Hoe lang verkeert die arme kerel beneden in zulk een toestand?" «Toen wij terugkeerden, was Frank nog gezond en had ik hier in de omgeving een zeer genoegelijk leven; doch iederen dag, gedurende minstens twee maanden, is hij steeds zenuwachtiger geworden. Ik geloof, dat het komt door de streken van dien vreeSelijken baron Montez, voor hij naar Panama ging. Destijds is hij voor een politieke zaak zeer druk bezig geweest, zooals hij zegt; maar nu eerst drie dagen geleden is hij zoo buitenge woon prikkelbaar geworden. «Hebt gij baron Montez gezien, voor hij naar Panama ging?" «Ja, eenmaal. Hij verliet Parijs juist, toen wij terugkeerden. Om Prank genoegen te doen, ben ik even naar beneden gegaan hem te spreken. Ik ik geloof, dat Frank doodsbe nauwd voor hem is. Hij maakt voorbereidselen voor mijn huwelijk,"fluistert zij. «De trous seau is hier. De tijd is per telegram vastge steld wilt gij de kleeren der bruid niet eens zien?" lacht zij. Larehmont, verbaasd over dezen onverschilli gen toon, ziet haar aan. «Waart gij werkelijk niet bang, dat ge Montez moest trouwen Neen," antwoordt het meisje, vol vertrouwen met haar groote blauwe oogen tot hem opziende «neen, want gij hebt mij gezworen, dat ik hem niet zou behoeven te trouwen!" «Ik zal zelf de noodige beschikkingen nemen voegt Harry de gouvernante toe, «opdat mis3 Severn beneden kan komen." Het meisje uit een kreet van vreugde. »0!" roept zij uit, en staat weer als een schoon, schitterend beeld voor hem. De jonge man gaat met een strak, ernstig gelaat naar beneden, naar zijn broeder, die nog in de bibliotheek zit en hem ontvangt met de vraag: «Moppert het kind nog?" «Neen, het nu rustig!" «O," roept Frank uit, «wat ging zij tekeer toen ik een opname van haar maakte." «Wat heb je gedaan?" «Ik heb haar gesnapt gephotografeerd, haar alzoo vereeuwigd en Montez een afdruk gezonden.» Franyois, die overal liefhebberij in heeft, laat een carte de visite van Jessie zien, welke kaart Harry doet lachen, niet tegenstaande de ernstige toestand. «Zou Montez zulk een vreeselijk kind als dit is durven trouwen?» vraagt Frank. «Neen, dat geloof ik niet!" antwoordt Harry met een blik op het portret van het grootste enfant terrible, dat hij ooit gekend heeft. De oogen staren vol schrik voor zich uit tranen zwemmen er in; het mondje pruilt, doch lijkt wild, woesthet schijnt alsof zij op de camera wil aanvliegen en haar vernielen. Dit is ook werkelijk het geval geweest, doch Frank was haar te viug af. «Zou door zoo iets niet het fortuin van een artist zijn gemaakt?" vraagt Franyois. «Ik zal haar vragen voor mij te poseeren zooals u weet kladder ik een beetje ten minste, ik deed het, vóór die gemeene Montez mij van huis tot huis liet wandelen Red mij valt hij eensklaps weer uit. «Hij zal mij in de gevangenis brengen De oogen der broeders ontmoeten elkaar Frank slaat de zijne neer bij de woorden van zijn broeder. «Er is alleen één ding te doen, FrankJij moet, wanneer je goed nadenkt, overtuigd zijn, dat ik de eenige ben, die je tegen baron Montez kan beschermen." «Ja, antwoordt de oudste; «ik heb zoo gebe den, dat je toch maar zoudt komen." «Goed. Om je te kunnen ontslaan van den man, dien je vreest, moet ik van alles goed op de hoogte zijn, moet ik alles beheeren. Je moet onder de bepalingen der Fransche wet de voogdijschap over Jessie overdragen op mij, zij zal daarin schriftelijk toestemmen en op haar leeftijd is dat wettig." «Jij jij hijgt de zwakke mau «jij zult mij een bewijs geven, dat Jessie haar ver mogen nog bezit het vermogen, dat ik ver loren heb een volledig bewijs?" »Ja," is het kalme antwoord, «om jetered den Groote Godbarst hij eindelijk uit. kunt ge toch niet veronderstellen, ik zou toestaan dat het vermogen van een kind, uw pupil, verloren ging door nHet zou voor altijd een smet op onze familie werpen. Doch geef mij alles over wat je bezit!" «Goed, bescherm mij slechts tegen dien Mon tez?" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1