)imm HULTENLAiNLK Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. COGNAC FINS ,)B0IS in één lokaal van een pereel veiling gehouden wordt in een ander lokaal van dat perceel toch wel getapt mag worden Schelvisch-overvloed. Dit IJmuiden wordt geschreven: Bijzonder groot is de/.er dagen de aanvoer van schelvisch, welke door de stoomtrawlers wordt aangevoerd. Op Doggersbank, waar de schelvisch op haringkuit aast, worden ze in groote scholen aangetroffen. In enkele trekken wordt een trawler vol ge vangen. Het Nut. De Maatschappij tot Nul van 't Algemeen, telt thans 12, G54 gewone leden en begunsligeis, 6 vereeniging- leden, 199 eereleden, 26 algemeene leden en 155 buitengewone leden. Tot algemeen voorzitter der Maat schappij is gekozen prof. nu. J. F. Houwing en tot vice-voorzit ter mr. J. Kruseman- De «gemengde commissie voor onderwijsbelangen" zal op verzoek van het hoofdbestuui een onderzoek instel len naar het.voorbereidend onderwijs en de kleinkinderbewaarplaatsen in Nederland. De verbruikscoöperatie der II IJ S. M. Het bestuur van den «Neder- landschen Bond van Verepniginger van den Handeldrijvende Middenstand,' gevestigd te Utrechl, heeft liet volgende schrijven gericht tot de besturen der vereenigingen, aangesloten bij den Nederlandsche Bond van Vereenigingen van den Handeldi ijvende Middenstand. Mijne Heeren. Van eenige middenstands-vereeni- gingen ontving het bondsbestuur het verzoek eene buitengewone algemeene vergadering van den Bond te beleggen, tot bespreking van de verbruikscoöpera tie »Voor Allen" van de Holl. Spoor weg-Maatschappij, en tot beraming van middelen tot het tegengaan van die coöperatie en de haar door de Maatschappij verleenden steun. Ons bestuur kent de moeilijkheid, waarin vele middenstanders zich hier door bevinden, en begrijpt, dat op vergaderingen eene agatatie tegen de verbruiks-coöperatieve en de Maat schappij, door wier toedoen zij is in het leven geroepen, is ontslaan. Op sommige plaatsen is deze in daden omgezet Toch meent liet bestuur, dat de lijd nog niet daar is om met uit zicht op succes eene buitengewone vergadering bijeen te roepen, ter bera ming van afdoende middelen tegen den steun dien de bedoelde coöpera tie geniet, en die haar maakt tot eene oneerlijke concurrente voor den mid denstand. Waar de Bond reeds herhaaldelijk met de directie der Spoorwegmaat schappij in correspondentie is geweest over deze aangelegenheid, meent het bestuur, dat lang, nog niet alle mid delen zijn uitgeput om met kans van slagen met de Maatschappij in over leg te treden, en dat het niet wen- schelijk moet worden geacht, nu er nog volop gelegenheid is met de Maat schappij te onderhandelen, eene agitatie over het geheele land in het lever, te roepen, welks gevolgen niet te overzien zijn en waarvan het te betwijfelen is, ot zij met kans van slagen zou kun nen worden doorgevoerd. Onderhandelingen met de betrokken instelling worden door lal van invloed rijke personen de beste middelen genoemd voor de neringdoenden, en het is verre van onzeker, dat die onderhandelingen niet zullen slagen. Benoemd is eene commissie, om vanwege den Bond de verdere onder handelingen over dit onderwerp te voeren. Het bestuur van den Bond geeft daarom den vereenigingen ernstig in overweging hare everitueele actie tegen de II. IJ. S. M op te schorten, tot de bemoeiingen van de commissie van den Bond bekend zullen zijn J. S. MEUWSEN. vooizitter. W. NIEUWENHU1ZEN, secretaris. J. DAS, Dzn. penningmeester. Handel en Nijverheid. Onder voorzitterschap van den heer Louis L. van Emden van (jroningen, werd Dinsdag j.l. in het cafe »de Kroon" te Amsterdam de 10e algemeene ver gadering gehouden van den Alge- meenen Nederlandschen Bond van Industrieelen en Handelslieden. Na een inleidend woord van den voorzitter en de voorlezing der notu len der vorige vergadering kwam bij punt 3 van de Agenda ter sprake hoe de handel het beste gevrijwaard zal zijn tegen oplichters en wanbe talers Een levendige discussie werd om trent dit punt gevoerd, en kon men moeielijk tot overeenstemming ge raken Ten slotte stelde de heer Schoenmakers van Geerti uidenberg eene motie voor waarin de wensche- lijkheid betoogd werd van het aan leggen van eeri z. g. «zwart Boek," dat zoo volledig mogelijk zal worden ingericht op de wijze zooals liet Be stuur, dit het meest practisch acht Deze promotie werd bij acclamatie aangenomen. Verder werd aangenomen een voor stel van het Hoofdbestuur om dit uittebieiden met hoogstens vier leden De verkiezing van die nieuwe Be- stuuisleden zal op de volgende Alg. Vergadering geschieden Tol Penningmeester van den Bond werd gekozen de lieer Asselbergs, van de firma Asselbergs Co. te Bergen op Zoom. Daarna bracht de vooizitter ver slag uit over de audiëntie welke hij gehad heeft met den Bonds-adviseur Mr. M. C. Nijland bij Z Exc. den Minister van W. H. N. Uit dit verslag bleek, dat de Minister de plannen van den Bond om te komen tot een zoolang reeds gewenscl.te Raad van Handel Nij- veilieid" in beginsel wel goedkeurde, doch Z Exc. wilde eerst afwachten de reorganisatie voorstellen van de Kamer van Koophandel. De Minister zegde echter ernsti Bonds voorstel toe. Bij de rondvraag werden door eenige leden nog zeer actueele zaken behan deld, die meer betrellen ondervonden teleurstellingen op gebied van handel. De Voorzitter verklaaide, dat de Bond in deze zoo krachtig mogelijk zal op treden, waarvoor de betreffende leden dank betuigden. Daarna sloot de Voorzitter de ver gadering. Oorlogsschip contra visschersboot Admiraal Rodjestvenski's rapport is er. Eindelijk! De admiraal veiklaart, dat er geen opzet bestond om op traw- leis te schieten; misschien heeft bij ongeluk «een verdwaald schot" een visschersboot geraakt. Men zag tus- schen de visschersbooten twee snel varende stoomschepen, die er als torpedobooten uitzagen, en meende dat 't wel Japansche konden zijn De admiraal ontkent, dat een der Russische booten achterbleef zonder de gekwetsten te helpen; inen wist niet eens, dal een trawler was geraakt De admiraal spreekt zijn leedwezen over 't gebeurde uit. In een nader telegram heet 't, dat het incident ontstond door een aanval van twee torpedobooten op de eerste schepen van 't eskader, welke torpedobooten geen licht hadden. Toen bezigden de Russen hun zoeklichten en vuurden, trachtend de visschersbooten te spa ren en ophoudend met schieten toen de «toi pedobooten" waren verdwenen. De schepen openden hel vuur omdat de »loi pedobooten" torpodo's «sche nen" te werpen. Do visschersvlool had geen licht. Verder meldt de ad miraal nog, dat den kleinen stoom schepen geen hulp weid verleend, omdat men meende, dat zij de torpe dobooten hielpen, daar zij «hardnekkig trachtten de linie te verbreken." Aldus 'sadmiiaals explicatie Dat we er veel wijzer door worden, kan niet beweerd worden. De partijdigste zal echter thans moeten erkennen, dat de beschuldiging, dat de Russen willens eri wetens op weerlooze visschers zouden hebben geschoten, niet kan worden gehandhaafd; er is geen enkele reden, om aan de waar heid van de vei klaringen van den admiraal te twijfelen. Maar daarmee is de zaak niet uit. Men zal opmei- ken, dat de verklaringen op meer dan één punt tegenstrijdig zijn. Het meest opvallend is die tegenstrijdig heid wel voor zoover de verklaringen van den admiraal betreft over het fond der heele quaestie in hoeverre de Russen reden hadden om aan de aanwezigheid van torpedobooten te geiooven. 't Eene oogenblik spreekt hij, heel aarzelend, van schepen, die er «als torpedobooten uitzagen", en 't volgende pertinent van «torpedo- booten." En dan: de admiraal zegt, dat geen der booten licht had. Maar waar dienden de Russische zoeklichten dan voor, indien niet om uil te maken, wat voor schepen men voor had. eer men het vuur opende? Nadere bijzonderheden dienen dus afgewacht, alvorens men de Russen van smetten vrij kan verklaren Een Duitsch deskundige komt nog met de zeer aannemelijke opmerking, dat de Russeri wel van koers hadden kunnen veranderen, om te zien of de «tor pedobooten" hen volgden hadden zij dit tijdig gedaan, dan hadden zij, zonder gevaar voor zichzelf, do werkelijke feiten kunnen constateeren Iieuter meldt, dat het antwoord der Russische Regeeriiig nu spopdig zal inkomen. De grootste moeilijkheid is nog. dat de Britsche Regeering waar schijnlijk bestraffing der schuldigen zal eischen; en wellicht wil de Russische Regeeiing daar niet aan. De Russische vloolzal waarschijn lijk heden uit Vigo vei trekken. De Engelsche Regeenng neeint allerlei maatregelen tot concentratie harer vloot, 't ls te hopen, dat deze niet voor oorlogsdoeleinden zal noodigzijn. In de jongste vergadering var, «Patrimonium" werd door eenige leden geklaagd over de zeer hooge vleeschprijzen te dezer stede en werd zelfs over oprichting van eeu coöpo ratieve slachterij gesproken. Ook wenschte men een coöperatieve bouw vereeniging. In verband met deze wenschen zal de Voorzitter voor de volgende ver gadeiing inleiden het onderwerp: «Is coöperatie naar de beginselen van Gods Woord?" Aan belanghebbenden zij mee gedeeld, dat het Voorbereidend militair onderricht hier ter stede zal aan vangen op Woensdag 2 November. De oefeningen hebben plaats in de srhermzaal dor infanterie des Woens dags van half zeven tot half negen, des Zaterdags van twee tot vijf uur. Met de leiding der oefeningpn is belast luitenant L J. Rieber, van liet 5e regiment infanterie. Bij de gisteren ten raadhuize gehouden aanbesteding voor het bou wen van een wachtkamer en wasch keuken in het gemeentehuis is inge schreven door: G. Wassing voor f760, J. van Keulen voor 1720, T. van lloogevest voor 1695, J. Wildeman voor f691, C. J. Kuntz voor f653. N. Wolfswinkel voor f650. allen alhierL. van den Berg. te Hoogland, voor f590; E de Bruin, te Hoogland, voor f500C. Ruitenberg, alhier, voor f -479 Aan den minsten inschrijver, C Rui tenberg, aannemer alhier, is het werk gegund. Hedennacht omstreeks half één is de schuur belioorende bij de woning van den heer v. d. K. aan de Woestij- gervveg totaal afgebrand. De Vrijwilligers en spuit no. 3 zijn wel uitgerukt doch behoefden geen dienst te doen. Door den vonkenregen en de on gunstige windrichting liep de molen van den heer Nefkens nog een oogeri- blik gevaar. De kermis. Nog enkele uren en ook deze ker mis behoort tot het verleden. Tot op dit oogenblik is alles goed gegaan, dank zij het schei pe toezicht en liet uileimate prijzenswaardige optreden der politie zijn ergerlijke wanordelijk heden voorkomen. Door de nieuwe verbinding met Barneveld waieti er gisteren heel wat boertjes uit die omgeving hier om van de kermisvreugde te genieten Ook uit de dichterbij gelegen dorpen waren de boei innen en niet mindei de mannelijke bevolking toegeslioomd. Af en toe dreigde het Docli nauw zagen de agenten een boos plan of even spoedig was het verijdeld. Men paste een goede methode toe, zij die bewezen over zich zelf slecht meester te zijn en wanordelijk werden, werden een, twee, drie voor een aantal uren opgeborgen. Het politierapport blijft dan ook van iets bijzonders zwijgen. Willen we hopen dat we na alloop van den Zater dagavond hetzelfde kunnen zeggen. Mag er ook al door velen ge klaagd worden over een «slappe ker mis" zeker niet door de gebroeders Alberis. Avond aan avond toch was hunne net ingerichte tent propvol en moesten bezoekers worden afgewezen. Waar zulks aan ligt? In de eerste plaats aan de rijke afwisseling van het gebodene, secundo aan het ge soigneerde der voorstellingen en teri dei de aan de wijze waarop de pro- jectiën worden weergegeven en die het volmaakte nabij komt. Het aanvankelijk bestaande plan nog eenige voorstellingen in «Amicitia" te geven gaat niet door. Hedenmiddag ecliter 3 kindervoorstellingen en van 5 hui namiddag af geregeld voor stellingen met voortdurend afwisse lend nieuw programma. Hoogland Woensdag 2 November zal het herhalitigsondeiwijs voor de jongens eeu aanvang nemen. De lossen worden gegeven des avonds van vijl tot zeven uur gedurende vier avonden per week. De cursus eindigt 1 Maart 1905. Voor de meisjes wordt het gegeven gedurende het geheele jam 's Zateidags voormiddags van 9 lol 12 uur. GAR.MZOEAS.MEUtl S. Ingevolge beslissing van den I. d. I. is de 2e Luitenant-kvvai tienuecsler II. M. Al, Bulfart overgeplaatst bij het 10e Regiment Infanterie met bestem ming voor het garnizoen Haarlem. Ingevolge beslissing van den M. v. S., M. v O. is de kapitein J M. Mazel van het 5e Regiment Infanterie, thans gedetacheerd bij het D. v. O met ingang van 1 November a.s. defi nitief bij dat Departement werkzaam gesteld en is genoemden Kapitein in velband daannede overgeplaatst bij den Slaf der Infanterie. Bij beslissing van den I. d I is de Kapitein E G. Staal van het In structie-Balaljon met ingang van 1 November oveigeplaatst bij het 5e Regiment Infanterie en is genoemde! Kapitein door den Korpscommandanl belast met het bevel over de Ie Comp 2e Bat. Met ingang van 1 November a s zijn door den Kolonel Commandant van het 5e Regiment Infanterie bevorderd tot Sergeant-majoor de Serg.-maj-lit B. Heeren, tol Sergeant majoor-titulair de Sergeant-onderwijzer Th. den Daas Bij vonnis van den krijgsraad in het Hle Militaire arrondissement is de korpoiaal-kok A. Mater, ter zake van mishandeling, veroordeeld tot eene ge vangenisstraf van twee maanden en teruggebracht tot den stand van sol daat. 75-jarig bestaan der spoorwegen. Als men zoo in zijn omgeving eens rondvraagt hoe lang de spoorwegen al bestaan, zal men niet licht van ieder het juiste antwoord vernemen. De meeste menschen zijn zoo gewend aan liet reizen per spoor dat ze ziel kwalijk kunnen voorstellen, dat de spoorweg gisteren pas zijn 75en ver jaardag herdacht 25 October 1829 toch behaalde George Stephenson met zijne locomotief, «the Rocket" den prijs van f6000 in den wedstrijd, uitgeschreven door de Liverpool Manchester Spoor weg-Maatschappij. Daar werd voor het eerst een reizigers trein langs ijzeren baan vervoerd door een locomotief 't Was niet de eerste spoorweg, die daar in gebruik werd genomen, evenmin was 'tde eerste locomotief die daar werd ge bezigd. De spoorweg in zijn meest primitieven voim is meer dan twee duizend jaar oud een baan van ijzeren staven, ofschoon van meer recenten datum, was toch in 1829 niets vreemds meer. De locomotief, waai mede George Stephenson in het tijdperk trad, was de vrucht van jarenlange onderzoekin gen en proefnemingen. Stephenson was niet de uitvinder van den locomotief, dat gaf hij zelf me. rmalen toe, maar hij was de eerste die, door practische ervaringen van anderen geleid, een practisch resul taat wist te bereiken. Bij den wed stiijd moest zijn locomotief aan heel wat eischen beantwoorden de brand stof moest rookvrij verbranden; de machine mocht niet meer dan 0 ton wegen en niet meer dan f 6600 kosten; bij een stoomspanning van 3'/, at mosfeer moest een trein van 20 ton met een snelheid van 16 K.M. per uur worden vervoerd. De «Rocket' van Stephenson reed zelfs 29 Engelsche mijlen, d.i. 46 K.M. per uur Te voren had men hem gevraagd wat er gebeuren zou als er een koe op den weg was en hij kwam aan rijden met een snelheid van 15 KM.; zou dat niet aktlig zijn? «Ja, wel akelig" had Stephenson geantwooid, «maar alleen voor de koe In de steenkolenmijnen van Iloussu in België zijn 7 mijnwerkers door een aardstorting levend begra ven. Twee weiden doodgevonden Er wordt ijveiig gewei kt orn de anderen te bevrijden. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 20 tot en met 27 October. Geboren: Berend Willem, z. van G. Speelberg en A. van Ree. Geertruida, d. van G. Speelberg en A. van Ree- Jacoba Cornelia, d. van P. de Wilde en Sophia Kuyer. Hittjo, z. van D. Schrikkema en E. Buis, Maria, d. van G. Kommer en G. Renes. Aaltje, d. van J. van Es en J. van Essen. Arnoldus, z. van J. Apeldoorn en W. Ze venboom. Petrus, z. van P. Janssen en Th. J. Moor. Marinus Johannes, z. van J. van Groenestein en E. Zonneveld. Elias. z. van E. van der Wart en A. van Eijken. Anthonius Johannes, z. van J. H. van der Tol en A. M. van Deude- kom. Eva, d. van J. van Reijswoud en B. Landhuis. Johanna Elisabeth, d. van A- Hulst en M. ter Beek, Johan Frans, z. van W. A. Brinck en J. M. van Hemert. Ondertrouwd: Johannes Marinus Gren- zenberg en Christina Jacoba Alijda Schmitt- mann. Johannes Dermois en Geurtje van den Bosch. Christianus Andreas van Veen en Johanna Antonia Schoter man. GetrouwdHeimen Kok en Aleida Aan der Hijden. Overleden: Johanna Cornelia Hagebeuk, 2 j., d. van E. Hagebeuk en J. de Jeger. Woutera Schoonhorst, 90 j. wed. van W. van Engelen. Wilhelmina Johanna van Apeldoorn, 1 j., d. van W. M. van Apeldoorn. Johanna Maria Gerarda Schalk, 20 j-, ongeh-, d. van C- A. Schalk en G. M. Bosschenstein. Gerrit Hendriks, 42 j., echtg. van W. M. Wagensveld. Albertus Johannes van Leijenhorst, 4m., z. van Geurt van Lijenhorst en C. Haze laar. Maria ter Beest, 3 m., d. van Geurt ter Beest en J. van Eldert. Pau lina Peterse, 2 j., d. van W. Peterse en A. H. van den Ham. Johannes Rijn, 1 j., z. van J. Rijn en J. van Eikelenburg. Hermanus Josephus Hendriks, 24 j. ongeh., z. van A. M. Hendriks en A. M. Roosen. Franqois Joseph Carabain, 85 j., wedr. van Elisabeth Catrina Slooterhof. Mathijs van Eijs, 75 j., wedr. van Elisabeth Roep. Frans Boerwinkel. 6 m., z. van H. Boerwinkel en E. Scheuer- man. Alexander Bikkers, 9 m., z. van G. Bikkers en M. van Dijk. Jannetje Niezen, 7 m., d. van H. Niezen en A. van Ekelen. Rijntje Gijsberta Vlug, 3 j-, d. van N. Vlug en J. Geijtenbeek. Jo hanna Maria van Stokkum, 76 j- ongeh., d. van Th- van Stokkum en E. Geurtse Verschuur. Hoogland. Geboren: Jannetje, dochter van Maas van Loen en Antje Traa. Ondertrouwd: E. van den Hengen en G. Schoonderbeek. L. Epskamp en A. Traa. G. Hortman en M. Smink. Leusden. 21—28 October. GeborenTimotheus. zoon van G. Hoog land en E. Blom. Gehuwd: JohannisKuijt, wed. van Aleida van deD Berkts met Aaltje Veldhuizen. Overleden: H. van Apeldoorn, oud 74 j., echtg. van A. Willemsen. Woudenberg. Geboren: 21 Oct Jacoba, d. van Willem van Ginkel en Jacoba van Bennekoni- 22. Anton, z. van Matthijs van de Wete ring en Johanna Cornelia Hardeveld (Kleu- ver). Maria Elizabeth, d. van Hen drik van Ingen en Cornelia van Dijk. 24. Cornelia, d. van Karei Albertus van Lunteren en Cornelia Woudenberg. 25. Sander, z. van Brand Bloemendal en Dirkje de Greef. Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel llcekscher senr. in Hamburg welke zich in dit noinnier van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door' zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede naam ver worven, dat wij al onze lezers aan bevelen op deze advertentie acht te geven. marktbericht. AMERSFOORT, 28 Oct. 1904. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0—0 Appelen f3a f5. Peren f3.a f G. Nieuwe aardapp. f0. a f0 Zandaardapp. fl.C0af2 Hoendereieren f7.a f 7.50 per -100 st. Eenden f U.a f O.Boter M.30 a f 1.40 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoetem. kaas f Kippen f0.70 a fl.Kuikens f 1.af 1.30 Piep kuikens f 030 a f 0.60 Ganzen fö.f0.Eenden f 0.90 a f 1 20 p. st. Jonge fO.OO a f 0 00. Hazen I 0.a f 0.Wilde konijnen f 0 00 a f 0.00. Tamrne f 0.80 a f120 Duiven f0.40 a f0 50 paar. Magere varkens fa fVarkens voor export f 0.a fZeugen f30.— f GO.Biggen f7.a fli.Sclirainmen f 00a f00—Vette koeien 000a f 000.Guste koeien f 00. a f000.Kalf koeien f 0.00 a fO.OO Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 000.— a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Roggeheet. Boekweit: 80 heet. Appelen30 heet. Peren; heet. Kleiaardappe- len; 120 heet. ZanduardappeleniOOOO stuks Hoen dereieren; stuks Eendene eren 900 kilo Hooi- boter; kilo Margarn.e; kilo Kaas; stuks Vee 15 magere varkens, varkens voor exportslagerijen 150 biggen en 10 zeugen...- ,-'Sóciété Anonym 1.40 de Liter lp vcrzegcldo beiuundc flcsch van 5 Liter, voiisiien van het au Dr P P- VAN HAMEL Procfrtosth a f 1.30. ♦êrkrijibaar bij: AMERSFOOI

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2