Gemengd Nieuws. ÖGNAC FINS.80IS TIM.BRANDSEN. De Bond van vrijzinnige Pro paganda- vereenigingen zal morgen, Zondag, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht eene, uitsluitend voor leden van al of niet aangesloten Vrijzinnige Propaganda- clubs toegankelijke, bondsvergadering houden, waarin o.a. aan de orde is gesteld eeno bespreking van het stand punt der aangesloten vereenigingen, ten einde te bevorderen, dat alle aan gesloten clubs dezelfde tactiek zullen volgen bij verkiezingen. De heeren A. C. R O. Leinweber en C. Moerman zijn door de Tab. Prop - Cl. alhier naar deze vergadering afge vaardigd. Onder vele blijken van belang stelling herdacht de heer P. J. Dam mers, commissaris van politie te Utrecht, den dag, waarop hij 25jaar geleden zijn loopbaan bij de politie in ons land begon. Op drie en-twintig-jarigen leeftijd trad hij 1 November 1879 als klerk bij de Rotterdamsche politie in dienst en na sedert October 1886 commis saris van politie te Amersfoort te zijn geweest, werd hij bij Kon. Be sluit van 17 Juli 1894 benoemd tot commissaris van politie te Utrecht, ter vervanging van den overleden commissaris J. Vervooren. De heer Dammers staat bekend als een welwillend, scherpzinnig en be kwaam politieman, die algemeene achting geniet. Hij is oprichter van de Broederschap van commissarissen en hoofdcommissarissen van politie in Nederland, van welke vereeniging hij thans secretaris is. In zijne feestelijk versierde werk kamer aan het hoofdbureau van politie werd hij hartelijk ontvangen door den hoofdcommissaris van politie en den commissaris van politie den heer Wijnmalen, die hem een studeerlamp aanboden. Daarna begon een stroom van gelukwenschen, meerdere ver gezeld van huldeblijken en bloem stukken, o a. eon van den heer Voor molen, hoofdcommissaris van pohtte te Rotterdam. Een vertegenwoordiging van de Broederschap van commissarissen en hoofdcommissarissen van politie in Nederland bracht de gelukwenschen der broederschap over en bood als huldeblijk een prachtige boekenkast aan. Nog vele andere blijken van belangstelling ontving de heer Dam mers. Van uit Amersfoort was een depu tatie van het politiecorps den jubi laris gaan compiimenteeren. Lijst van Brieven en Briefkaarten enz. geadresseerd aan onbekenden verzonden van het Post-kantoor te Amersfoort, gedurende de 2e helft der maand October 1904. Brieven. C. van Doorn, Amsterdam. Mej. «Emma", Mej. M. Hengeveld, J G Plantagie B. Vonk, B van den Berg, Bloemendaal. Klaas Plantinga, Dokkum. Wim van Poll, Tiel. Leon van Es, Zwolle—Utrecht. De Jager, Amersfoort. A'dainZutfen W. de Boer, Briefkaarten. H. Hijzen, Amsterdam. Miss D. Krans, B. Hindriks, Groningen. Mevr. Suermondt, Scheveningen. W. E. H Jufr. W. Huber, Utrecht. 13 drukwerken, en Uit het Buitenland terug. Frau Jakobs, Lauterdeich. W. Willintz Esqr, Chicago. Donderdagavond geeft »het Nut" wederom een volksavond waarvan wij groote verwachtigen koesteren. De heer en mevrouw C. P. T. Bigot- Eggers zullen dan optreden. Onze lezers herinneren zich ongetwijfeld het succes vol optreden van genoemd echtpaar in het gezelschap van de heeren Bigot- en Delrnonte in »do Arend" gedurende eenige achtereenvolgende kermissen. Men zorge zich tijdig van kaarten te voorzien. Dc oorzaken der armoede. Donderdagavond werd onder leiding van den heer Butselaar de eerste der serie-cursus vergaderingen, welke hier door den heer F. van der Goes privaat-docent te Amsterdam worden gegeven, gehouden in de zaal van »de Toekomst." Een vijf en twintigtal personen woonde de voordracht hij. Tot onderwerp dezer bijeen komst had inleider gekozeni>De oorzaken der armoede." De oorzaken der armoede zoo als die heerscht bij de arbeidende klasse. Vooraf wenschte spr. echter te omschrijven, wat wij onder het begrip ^armoede" hebben te verstaan. Het gaat niet aan om te zeggen dat die menschen arm zijn, welke bijna niets bezitten. Dakloosheid is voor barbaren, die geen woning kennen, geen teeken van armoede. Voor de nijlbcwoners, die een vegatarische leefwijze volgen, is gebrek aan dierlijk voedsel geen teeken van armoede. De maatstaf voor armoede is het geuoel van het gemis van iets dat wij als een behoefte hebben leeren kennen. Een maatschappelijke klasse zal dus arm kunnen worden genoemd, als de bepaalde be hoefte aan dingen welke die klasse langzamer hand als wenschelijk is gaan leeren kennen, niet wordt vervuld; als dus gemis ontstaat aan voorwerpen van algemeen gebruik, al thans die voorwerpen, in onvoldoende mate worden verstrekt. Als iemand tegenwoordig te voet van Amersfoort naar Amsterdam moet gaan, en dus niet kan gebruik maken van de goedkoopste middelen van vervoer, is dat een bewijs van armoede, omdat hem de trein een behoefte is geworden. Voor een eeuw was reizen met den trein voor niemand een be hoefte, dus het niet kunnen gebruik maken van den trein ook geen bewijs van armoede. Armoede is dus de onvervulde behoefte. Hoe komen de menschen tot armoede? Wat is nu de oorzaak dat sommigen wel, anderen niet in hunne behoelten kunnen voorzien Hoe komt het, dat de groote klasse, die den maatschappelijken arbeid verricht, als regel ternauwernood in hare behoefte kan voorzien. Door onze maatschappelijke organisatie heeft men dit onverklaarbare gekregen, dat de klasse, die het minst uitvoert de grootste weelde geniet, en het voortbrengende deel niet in zijn weinige behoeften kan voorzien. Voor sommigen is die vraag heel gauw te beantwoorden, zij zien in dat alles een wijze Voorzienigheid, die dit alles zoo heeft geordon neerd. Maar van hen die wat dieper op de zaak in gaan, wordt het antwoord gansch anders. Voor hen ligt de ware oorzaak in onze Maatschappe lijke organisatie. Om eene behoefte te bevredigen is verbruik noodig, en voor verbruik werk. Er wordt bijna niets verbruikt zonder arbeid (lucht, die wij in ademen, doch niet eens altijd.) Voedsel klee ding, woning en ontspanning, de vier categoriën waartoe de behoeften zijn te brengen, zij allen kunnen niet verkregen worden zonder arbeid. Nu is het een kenmerk van elke beschaafde, kapitalistisch georganiseerde maatschappij, dat de middelen voor den arbeid, de werktuigen en machinerièn en de grondstoffen het eigendom zijn van enkelen. Hoe komen dan de andere aan hun bestaan? Zij moeten tevreden zijn met hetgeen zij in dienst der bezitters van hen in ruil hunner arbeidskracht ontvangen. Zij krijgen van die bezitters, dat geen wat noodig is om te werken. Als 10 arbeiders voor f 1000 produceeren, doch met f100.voor zooveel in hun bestaan kunnen voorzien dat het hun mogelijk blijft te kunnen produceeren, ontvangen zij ook niet meer en het overige deel blijlt aan den bezitter. Zoo is het althans gesteld, dat niet het loon in staat is in de behoefte te voorzien maar pl. m, voorziet om den arbeid te kunnen doen voort duren. Wij zien dus als eersto en voornaamste oorzaak der armoede het privaat bezit van de productiemiddelen, waardoor de niet bezitters slechts een deel behouden van wat zij voort brengen, en wel dat deel dat pl. m. in staat is hen te doen voortwerken althans niet belang rijk meer en waardoor aan de overige behoelten dus niet kan worden voldaan. Slechts afschaffing van het stelsel waarbij de productiemiddelen privaat bezit, eigendom van enkelen zijn, kan de armoede delgen. Dit is mogelijk als alle arbeiders maar flink georgani seerd zijn. Eigenlijk kan de arbeider zelf zijn loon bepalen indien hij maar krachtig georga niseerd optreedt. De in samenwerking verrichtte loonbewe- wegingen zijn niet zonder resultaat gebleven. Even belangrijk als de vraag »wat is armoede" en ï>hoe ontstaat zij" is: uNemen de oorzaken die de armoede veroorzaken toe of verminde ren zij. Niet alleen het privaat bezit der productie middelen, doet tal van oorzaken, noodzakelijk behoorend tot de kapitalistische organisatie der Maatschappij inwerken op de toename, ver meerdering der armoede, m. a. w. doen die on vervulde behoefte vergrooten. Hoewel de kapitalisten-klasse beweert, dat de toestand van den arbeider zooveel beter is ge worden, dat de arbeider van thans veel meer geniet dan zijn collega van voor een halve eeuw (minder goede behandeling, geen ongevallen verzekering, veiligheidsmaatregelen), moet men niet uit hel oog verliezen, dat zulks nog niet heeft verminderd het gevoel van minder arm te zijn. Onder de oorzaken die het gevoel van armoede verhoogen is de algemeen toenemende weelde een zeer belangrijke. Dank zij de geweldige productiviteit die op het oogenblik reeds kan ontwikkeld worden, worden de middelen om in de behoeften te voorzien niet alleen, doch ook deze zelf veel overvloediger. De toenemende weelde door de bezitters steeds overvloediger genoten, ten koste van steeds meerder krachtsverbruik der niet-bezitters, doet de laatste steeds scherper het gemis tot ver vulling hunner redelijke behoelten voelen. Naarmatede verbruiksvoorwerpen goedkooper worden, naarmate die voorwerpen dichter onder het bereik komen, naar die mate doet het niet kunnen vervullen der behoeften pijnlijker aan. Bij de schijnbare vooruitgang der arbeiders zijn dus de eischen meer opgekomen, de behoeften hebben zich scherper doen gevoelen maar de toenamen der middelen om in die behoeften te voorzien heeft voor hen daarmede geen gelijken tred gehouden. Een tweede factor is het publiek genieten, Alles wordt in het publiek genoten. Daardoor wordt het gevoel geprikkeld, waardoor de ar moede alweer minder dragelijk wordt. Dil wordt sterk in de hand gewerkt o. a. door het t'daleeren en de reclame. Er is nog een andere quaestie die nader dient beschouwd te worden. De kapitalistisch gezinden zoggen: deloonen nemen toe. Doch als men dit als een teeken van vermindering der armoede vil aanmerken, moet men kunnen zeggen: de loonen nemen evenredig meer toe dan dc behoeften. En of dat wel waar is betwijfelt spr. Als iemand bij een loon van f 10.voor f 12.behoefte heeft, voelt hij voor f 2.armoede. Zijn die cijfers 12 en 15 dan van f 3.Bij beter loon ook feller nood. Voor den arbeider geldt dan niet alleen de vraag: wat verdien ik, maar bovendien: wat moet ik uitgeven. Ui' inderdaad de loonen ge stegen zijn is moeilijk uit te maken, doch spr. b< Lvijfelt het. Immers al is het weekloon vooruitgegaan, door de toenemende onvastheid, de grooter wor dende werkeloosheid, is het aantal werkweken verminderd, ergo het loon. Doch niet alleen de weken, ook de jaren. Een arbeider is bij de intensiteit van den arbeid, en dit wordt door alle economen erkend, spoediger op. zijn spieren, niet zoo zeer, maar van zijn zenuwen wordt ontzaglijk veel meer geéischt. Bovendien zijn de noodzakelijkste verbruiks- artikclen bijna alle in prijs toegenomen. De levensmiddelen zelfs zijn duurder. Kleeding is in prijs gedaald, doch daarbij zoo in kwaliteit, dat feitelijk de kleeding duurder is geworden. Vleeschwaren en zuivelproducten zijn in prijs gestegen, huishuur evenzoo. Nooit heeft men de omkooping der menschen in de nabijheid der fabrieken zoo gekend als tegenwoordig. Dc soort der verbruiksartikelen de qualiteit is vermindert, waardoor de benoodigde quali teit is vermeerderd. Men ziet dus dat de loonsvverhooging slechts schijn is. Ten slotte wil spr. zeggen, 't Is waar dat de armoede vast zit aan het kapitalistisch stel sel, en slechts met dit stelsel verdwijnen zal. Doch men vergete niet dat zij niet onover komelijk is. Als de armoede thans wordt be streden, dan wordt daarmede de kapitalisiische organisatie der maatschappij bestreden. Er is wisselwerking. Doch de arbeiders zelf zijn nog te laks. Waarom niet meer zich georga niseerd. Dan kan men de regeerende. klasse dwingen wettelijke maatregelen in het leven te roepen. Nergens heeft iemand meer recht dan macht Daarom moeten de arbeiders hun macht ver sterken, coöperatie ook organisatie, enz. Veel is reeds verkregen. Doch vaak was het motief mèt deernis met het lot der arbeiders. In de militaire landen kreeg men de hinder wetten tot bescherming van het leger. De ar beidswetten zijn vaak ontstaan omdat men vreest voor zijn (levend) materiaal, meer dan voor het heil van den arbeider. Doch ook tengevolge het eigen optreden is veel verkregen. Bicmarck erkende in 1878. dat hij met de socialistenwet alleen het socialisme niet kan onderdrukken. De grond der onte vredenheid moet worden weggenomen. Van daar wilde hij de arbeiders de verzekerings wetten geven. Men kan slechts op één voorwaarden de ar moede verbannen. Daardoor slechts is zij over komelijk; en men zal daarmee niet iets maar alles gedaan krijgen. Het ligt aan den arbeider zelf of hij de ellende van het kapitalistisch stelsel wil wegnemen. Alleen kan hij niets, georganiseerd alles. Daarom dringt spr. aan op krachtige organisatie. Te kwart over tien werd de vergadering gesloten. De volgende bijeenkomst heeft plaats Donderdag 10 November. ltijkt' arme. In het Fiiesche dorp Woudsend is dezer dagen op 66-jarigen leeftijd overleden Geeske Giijpsma, bijge naamd salde Kene", een hoogst zon- deilinge vrouw. Zij leefde gescheiden van haar man en liad het schijnbaar armoedig. In havelooze kleeren hep ze al sedei t jaren met de bollekorf. Lang woonde ze in een zoogenaamde aik (woonschip), waai in ze nieman toeliet. Van armvoogden kreeg ze on dersteuning tot weinige jaren vóór baar dood, toen ze een eigen huis kocht. Nu kwamen de longen in be weging en de vergelen »alde Keke' werd het onderwerp van aller gesprek Bij haar dood vond men onder hel bed 1 1800, terwijl er overvloed was van mondbehoeften, zelfs vanlekkei- nijen. Zoo ontdekte inen in eene kast meel, suiker, erwten, rozijnen, eieren, alles in belangiijke boeveelheid. Zelf leefde ze in hoogst bekrompen omstandigheden en voor anderen had ze nauwelijks een woord over. Haar geheele vermogen wordt geschat op f8000 a f 10,000; dit komt nu aan haar eenigen zoon. Zonderlinge liefhebberij. Door de ïdburgsche Vogelclub is een wedstrijd in hanengekiaai uit geschreven. De mededingende hanen zullen worden geslacht en den vol genden avond worden verorberd, wanneer zij niet de hellt van de punten behalen van den eersten prijswinner. Daarom kunnen alleen jonge banen mededingen. Boerenjongens uit Staphorst en Rouveen hebben Zaterdagavond ge- duclu met messen gevochten. Een jongen uit Staphorst werd daarbij ernstig gewond aan het achterhoofd en kreeg bovendien een snede door de lip. Ook enkele anderen kregen kwets uren. De politie kent de daders. Gevaarlijk speelgoed. Dat het een gevaarlijke gewoonte is voor vrouwen en kinderen om spelden ol naalden in den mond te nemen, bleek onlangs weer toen het meisje van Z. te Loenen o. d. Veluwe, op school zijnde, bij het handwerk- onderwijs een naald dooi beet, met het gevolg dat ze het stompe eind doorslikte, en dit achter in den keel bleef vastzitten. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, doch het stuk zat te diep, dan dat het kon worden ver wijderd. Do natuur moet dus zichzelf helpen. Langzaam gaat het stuk naald nog naar beneden en is nu ongeveer tot de maag genadeid. De toestand is anders vrij wel lu den nacht van Zaterdag op Zondag is in het dorp Huizen een groote boerderij afgebrand waarbij 20 stuks vee in de vlammen omkwa men. Er bestond ernstig vermoeden, dat de brand gesticht was door zeke ren Klaas Meijer, bijgenaamd »de trat- tpr" (denkelijk een verbastering van treiter), een gevaarlijk heerschap, die juist enkele dagen te voren gevang» nis- straf had ondergaan wegens vechten en snijpartijen. Zondagmorgen weeg werd hij gearresteerd. Toen de ge meenteveldwachter hem 's middags in zijn kerker, het ruim in den loien, eten bracht, gal hij dien veldwachter, zulk een klap. dat de man nederstort- te en van die gelegenheid maakte Klaas gebruik om te ontsnappen. Dit werd echter opgemerkt e.n een verwoede menigte begon een wedloop met den »tratter", lot men hom even buiten bet doip slaande hield. Het kostte der rijk^- en gemeente politie toen heel wat werk om hem uit de handen van bel volk te houden, dat hem waarschijnlijk gelyncht zou hebben. De trekvogels uit het liooge Noor den zijn alle naar de Wadden terug gekeerd. Mei twee zoogenaamde scheepskanonncn wordt op deze vogels gejaagd. Het eene staat op een vaar tuig van een Engelschman, en houdt zich op bij Ameland het andere staat op een boot in de Lauwerzee. Alleen bij dag wordt geschoten, bij nacht is er haast geen kans de gescho ten vogels te bemachtigen. Soms wordt drie of viermaal op denzelfden dag geschoten, soms minder, want zoodi a er een schot valt, vliegen de schich tige zeevogels in alle richtingen op en het duuit eenigen tijd vóór ze zicli weer vereenigen. [Iondeiden,ja duizen den vogels zijn soms bijeen. De geschoten vogels, zooals talingen, pijlstaarten, smienten, enz., worden als handelswaar naar elders verzonden. Woordbreuk. 19 October 1899 gingen twee per sonen to Rest (N.-Br.) een wedden schap aan, dat de ecu den ander f500 zou uitbetalen, wanncerdezegedurende 5 jaren geen sterken drank zou heb ben gebruikt. De onthouder, die zich stipt aan de overeenkomst beeft ge houden, eisclit nu de f500 die men hem weigert te betalen. Voorloopig is de zaak in handen van een advocaat te Eindhoven. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 27 October tot en met 2 November. GeborenDirkje, d. van P. Kuyer. Bernardus, z. van Barend Meerman en Hillegien van Wijk. Hendrika Paulina, d. van Cornells van Doornik en Cornelia Merlijn. Gijsbertus Johannes, z. van Adrianus van Lent en Hendrika Koenen. Dirk, z. van Aalt Hofland en Willemijntje Antonia van de Klomp. Elisabeth Geertruida, d. van G. BloDk- Aartje Reintje, d. van M. J. M. A. Hugo. Hendrikus Johannes, z. van Evert van Daatselaar en Hendrika Koller. Jan Dirk, z. van Hendrikus Vos en Hendrika van der Meer. Klazina Johanna, d. van Nicolaas Gijben en Antonia van Dijk. Gerarda, d. van Cornelis Rijn en Geer truida van den Belt. Maria Antonia, d. van Antonius Hendrikus Sauer en Johanna Geertruida Hoopen. Dirkje, d. van Albertus van Nus en Dirkje van den Berg. Helena Odilia Wilhelmina. d. van Theodorus Carolus Valerianus ter Maat en Anna Maria Catharina Mengel berg. Elisabeth, d. van Gerardus Witte- veen en Elisabeth Sukkel. Alijda, d. van Jan de Goede en Willemijntje Veenen- daal. Ondertrouwd: Jan Aikens en Jannetje van Boeijen. Gerrit Stam en Janna Willemina Kreuzer. Lucas Johannes Koekoek en Willemina Dorresteyn. Hermanus van Slooten en Antonia de Rooy. Antonie Christoffel Lamers en Bertha Maria van Bekkum. Wouter Adrianus van der Vorst en Engelina Battels. Bernardus Christ en Theresia Johanna van den Berg. J. G. Sinia en C- M. Woudenberg van den Berg. Getrouwd: Jean Baptiste Masseus en Willemina Maria van Apeldoorn. Johan nes van Hees en Adriana Sophia Elisabeth van Beek. Johannes Dermois en Geurtje van den Bosch. Overleden: Georgius Bonsel, 2j., z. van Johannes Bonsel en Hendrika Merkenjj. Maria Hendrika Johanna Hofman, 3 j., d. van Johan Frederik Andreas Hofmann en Gijsberta Eibers. Bertha Antonia Wilhelmina, Heere, 4 mnd., d. van Reiner Heere en CorneilaHol. Hendrika Theo dora Gijsbertse, 2 j., d- van Hermanus Gijsbertse en Catharina Bottenburg. Dirkje van Uppelschoten, 74 j., ongeh. Anthonius Bernardus Gerardus van Deelen, 3 mnd., z. van Gerardus Johannes van Deelen en Maria Berendina Lucassen. Wilhelmina Hendrica Paulina van Lent 3 j., d. van Marinus Hendrik Josephus van Lent en Hendrika Merlijn. Aaltje Berendse, 14 j., d. van Peter Berendse en Evertie van Kommer. Gerrit Eikel boom, 11 mnd-, z. van Coenraad Eikel boom en Evertje de Graaf. Petrus Janssen, 6 d., z. van Petrus Janssen en Theodora Johanna Moor. Helena Hen drika van Millingen, 2 j., d. van Cornelis van Millingen en Helena Maria Kraaij- vanger. Johanna Catrina Wels, 4 j., d. van J. C- Wels. Efert Hoegen, 1 j., z. van Jan Hoegen en Teunisje Bet- tink. Barbara Geertruida van der Veer, 74 j., weduwe van Wouter Drummer. Hendrikus Eijbergen, 1 j-, z. van Nicolaas Eijbergen en Cornelia van de Coterlet. Gezina Maria Scholte, 1. j., d. van Anto nius Scholte en Aleida Maria Wilhelmina Neerrincs. Timotheus Hermanus Jo- haniu-s Verschuur, 3 j., z. van Gijsbertus Verschuur en Cornelia van Geijn. Jo hannes Rosier, 8 j-, z- van wijlen Stephanus Rosier en Berendina Peters. Leusdcu. 28 October—4 November. GeborenCornelis Antoon, zoon van Th. van Zwol en H.v. Kolfschooten. Arie, zoon van C. van Apeldoorn en C.Velhuizen. Johannes, zoon van W. Tijmensen en J. Greefhorst. Ondertrouwd: Tijmen Baas en Gerarda Smal. OverledenAntjeVoskuilen 72j. weduwe van W. van Roomen. Woudenberg. Geboren28 Oct. Gijsbertje, d. van Hendrik Methorst en Hendrica van der Wilt. 28 Oct. Levenl. aangegeven kd. mann. gesl. van Gerrit Vlastuin en Trijntje van Schoonhoven. Ondertrouwd: 3 Nov. Evert ter Burg, 26 j. en Maria Cornelia van Kooten, 21 j. RECLAMES. Ons tijdelijk verblijf hier op aarde. Het is een ieder niet gegeven den tachtig of negentig jarigen leeftijd te bereiken. De statis tieken hebben ongelukkigerwijze te zeer aange toond dat er meer menschen beneden den vyf- tigjarigen teeltijd sterven don er boven. Ën hoevele personen zijn er niet die gedurende hun verblijf op dezen aardbol met veel ongemakken te kampen hebben. Wij willfn daarmede niet zeggen met geldelijke ongemakken maar meer in het bijzonder een strijd tdt hel behoud der gezondheid. Als de mensch gezond is kan hij vele tegenspoeden in het levefi weerstand bieden en daarom is het onze plicht de gczondslieids- toestand te bevorderen, al bet andere is slechts bijzaak. De mensch die gezond is heeft moed en energie om de moeielijkste zaken te onder nemen: dat zult gij waarde lezers oflezeressen wel metions eens zijn. Mejuffrouw Johanna wn Noort Langewcg B. "2'20b gemeente ZwijndA'cht Zuidholland) was sedert juini zes japen lijdende geweest aan bloedarpnoede gepaard gaande met lievige hoofd pijn: aftelt U zoo'n leven voor. Inplaats van levenslust en energie te hebben zou dan onder deze omstandigheden U het leven niet eer tot last d£n tot lust zijn. De gevolgen der bloed armoede benemen U den eetlust, het lichaam niet noodige voeding bekomende wordt van dag tbt dag zwakker en deze zwakte wordt zoo erg rat er geen geneesmiddelen meer gewassen zijn om dit verpletterd leven op te beuren. Laat het dus zoover niet komen, smeedt het ijzer terwijl het heet is, zooals een oud Hollandsch spreekwoord zegt, tracht Uw leven op te beuren en doet gelijk juffrouw van Noort gedaan heeft; neenit liet reddende, het kracht gevende middel, dat dó-hernieuwervan liet bloed bij uitnemend heid ia. n. I. de Pink-Pillen van Ür. Williams. Dat liékluit lie^fi juffrouw van Noort ook geno men ert-.tlism^r zoo verklaart zij aan onzen ver- slaggeve'iVuicn ik veel welvarender dan ooit te voren. Nooit had ik kunnen denken dat er nog een geneesmiddel zoude bestaan dat mij had kunnen opbeuren. Ik ben den bereider der Pink-Pillen ^Jan ook uiterst dankbaar mij van mijn beproevend lijden verlost te hebben en machtig U djt in het belang der menschheid te publiceeren. Wij hopen d»t het bovenstaande in goede aarde moge vauén en wij herinneren er nogjf maats aan dat dé Pink-Pillen hunne bewijzen van geneeskracht gegeven hebben terwijl«ue andere middelös die U hier en daar wojipbn aanbevolen zulk» nog nimmer op eene zoqjfref- fende wijze gedmn hebben. De Pmk-Pilleï werken rechtstreeks^"}1 het bloed en genezai^ at de ziekten voorldvjmende uit den slechterfVoestand van hetzelUt; zooals rheuraatiek,heupjgcht,bloedarmoedflj61eekzucht nierziekten, ruggepijn, zenuwzieümi, gevolgen der intluenza, SuJ(itus dans, zcimvziekte, alge meene zwakte bijjinan en vro#tv, en de onre gelmatigheden in t^en tücsUgwt van het zwakke geslacht. f-iL. Prijs f 1.75 de doosf^W— per 6 doozen Ver krijgbaar bij Snabilié, Steiger, 27, Rotterdam, hoolddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Amerstoort en omstreken bij A. VAN DE WEfi* drogist en, A. DE VRIES, Kerkstraat JJbf Itilvei-sujli. ?Société Anonymi. f 1.40 dé Liter iin verzegelde h/pbande flcsch van 5 Liter, yeorzien van hot attest van Dii*r. F. VAN HAMEL ROOS. I'mëfflesch a f 1.30. r-«*fcaluiu»rfl verkrijgbaar bij: AafcERSFOOR/J MARKTBERKjiT. AMERSFOORT, 4 Kov. IflUÏ. Tarwe f 0.Rogge f O.-^Sdlekweit f 0—0 \ppelen f 3.a f 5. Peren fd—a f6. Nieuwe aardapp. fü. a f0 Zandaardapp. f 1.40 af 190 Hoendereieren f7.25 af 7.75 per I00 st. Eenden f U.a fü.boter 1.25 a 11.35 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoetem. kaas f Kippen f0.70 a M.Kuikens f 1.af 1.40 Piep kuikens f 0 30 a f 0.60 Ganzen f0.f0.Eenden f0 90 a f 1 20 p. st. Jonge fO.OO afOOO. Hazen 11.50 a f 2.Wilde konijnen f 0 40 k f 0 50. Tamrne f 0.90 a f 1.40 Duiven f0.40 a f 0.50 paar. Magere varkens f a f Varkens voor export f 0.a fZeugen f30.f60.Biggen f 7.a f 11.Schrammen f 00.a f00Vette koeien 000.a f 000.Guste koeien f 00. a fOOO.— Kalf koeien f 0.00 a fO.OO Kalf- vaarzen f00.a f00.Os f000.a f000. Pinkstieren f 000.— a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit: 150 heet. Appelen30 heet. Peren; heet. Kleiaardappe- len; 500 heet. Zandaardappelcn7000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneeren; 1300 kilo Hooi- boter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee 15 magere varkens, varkens voor exportslageryen 400 biggen en 8 zeugen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2