NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor ie Provincie Utrecht FEUILLETON. BUITENLAND. BARON MONTEZ flo. 91. Zaterdag 12 November 1904. Dne-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Bij flit nummer Behoort een Bpoepl. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER. Bureau: Laugcstraat 71. Telephoomio. 69. AU VERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Roosevelt herkozen. Roosevelt is herkozen als president Het is nog wel niet ollicieel ter kennis van het volk gebracht, maar uit de toenemende republikeinsche «winst tijdens de verkiezingen was de over winning met zekerheid af te lijden. Ook in het democratische nationale hoofdkwartier werd Roosevelt's ver kiezing met overweldigende meerder heid zeker geacht. Alleen in den Staat New-York, die onder de twijfelachtige gerekend werd, bedraagt de meerder heid van de republikeinen meer dan 200.000 stemmen. En wat het doorslaande bewijs is voor Roosevelt's verkiezing is de ge- lukwensch hem door den tegencandi- daat Parker gezonden, waarin deze spreekt van de goedkeuring van Roose velt's bestuur door de stern des volks. De president heeft uiting gegeven aan zijn erkentelijkheid door een pu blicatie, waarin hij mededeelt gevoelig te zijn voor de eer, welke hem is bewezen door het Ainerikaansche volk, dat aldus uiting heeft gegeven aan het vertrouwen in wat hij heeft ge daan of trachtte te doen. Nader vernemen wij, dal Roosevelt's herkiezing een schitterende overwin ning is. De «New-York Herald" gewaagt van eene «verpletterende republikein sche meerderheid". Te Chicago zou Roosevelt 50.000 stemmen boven zijn mededinger blijven. Te Buffalo zal Roosevelt meer dan 9000 stemmen meerderheid hebben, terwijl vier jaar geleden Mc. Kinley het niet verder dan tot 5000 stemmen meerderheid bracht. Ill Mandschoerije. Het Russische leger aan de Chaho ontvangt volgens de Morning Post voortdurend versterkingen, en telt thans 300,000 man mot 1200 stukken geschut. Het leger is thans sterker dan het ooit geweest is. De Tsaar gaat een reis maken naar Buwalki om de 5e scherpschutters brigade te inspecteeren, welke on middellijk na de 4e naar het oorlogs terrein vertrekt. Beide brigades hebben aan de China-expeditie deelgenomen en de meeste manschappen zijn dus met de toestanden in Oost Azië be kend. Beide brigades gelden ook als élite-troepen van liet Russische leger. Over den juisten stand van zaken te Port Arthur. verluidt weer niets dat volkomen betrouwbaar is. Niet dat de berichten op zichzelf zoo dwaas zijn, maar vele zijn met elkaar in tegenspraak. Uit Tokio verluidt, dat de forten Erloeng- chan en Soengchoesan volkomen tol zwijgen zijn gebracht en de hoofd aanval nu legen het fort Itsoechan gericht is. Dit lijkt heel mooi; maar tegelijkt seint de Petersburgsche cor respondent van het Deri. Tag eldat' de Engeische berichten over het nemen der forten aan het Oost- en Noord front on het terugwijken van Stössel naar Liaotichan te Petersburg groote verbazing hebben gewekt. Van de 26 permanente forten om Port-Arthur is volgens de Russische berichten nog geen enkel gevallen. Het door de Japanners genomen fort Koeropatkin was slechts een op het laatste oogen- bhk voorloopig gebouwd werk. Intusscben: de aanval der Japan ners is nu toch zoover gevorderd, dat men het glacis kan aanvallen. De toestand is dus stellig ernstig, en een bestorming van de forten van het noordfront, dat den Japanners het meest geschikt voor een bestor ming voorkomt, is nog slechts een quaestie van tijd. Of echter werkelijk met de inname van het noordfront de heele vesting valt, daaraan twijfelen velen nog. De Koningin en de Prins zijn van plan na terugkomst uit Dobbin nog ongeieer een maand op Het Loo te blijven alvorens het verdere deel van den winter in de residentie te gaan doorbrengen. Ook tusschen Utrecht en Drie bergen wil men een automobielen- dienst inrichten men is al in onder handeling over den aankoop van 6 motorwagens. Optochten op Zondag. Bij het onderzoek der begrootin van Binnenlandsche Zaken werd door verscheidene Kamerleden geklaagd over de veschillende bepalingen van de toepassing der Zondagswet, meer speciaal wat betreft aanvragen tot vergunning om optochten met muziek te houden. Men vroeg of de minister niet zou willen aansporen dergelijke be'.oogingen niet te belemmeren. Van andere zijde werd voorzichtigheid aan bevolen bij het beoordeelen van de motieven, waarop het verlof werd gevraagdook omdat in sommige geval len alleen de burgemeester, in andere het dagelijksch bestuur aausprakelijk Dc Drankwet in de praktijk. Het artikel uit de nieuwe Drankwet, dat bepaalt, dat twee uren na een verkooping, verhuring of verpachting in een herberg geen sterken drank mag worden geschonken, in die loca- liteit, wordt in vele dorpen zoo uitge legd, dat ouder «localiteit" verstaan wordt «lokaal." Verschillende verkoopingen, zijn dan ook al o. a. in de Groninger Veen koloniën gehouden, waar in een aangrenzend vertrek heel gewoon getapt werd, of als de verkooping op de bovenzaal wordt gehouden, tapt men beneden. Van een opgemaakt procesverbaal vernam men niets. Op sommige plaatsen is nogal vrij wat clandestiene verkoop van sterken drank. Van den eigenaar van een ver trek huurt men althans zoo't heet voor een avond dit af en dan wordt er maar flink op los geschonken. Genezing der Tuberculose. Uit Breda schijft men aan de Res. bode Door dr. Kauling te Ginneke werd den 2ien October aan Z. Ex. den minister van Binnenlandsche Ziken een request verzonden welks inhoud in 'weinige woorden gezegd, de volgen de is: Dat hij geeft gevond .n een methode ter genezing van longtuberculose, welke methode in pi. m. 50 gevallen gunsti ge en blijvende resultaten heeft gehad. Tevens verzoekende hem, door het benoemen van een commissie van des kundigen, de gelegenheid te willen geven, de deugdelijkheid zijner met hode te bewijzen. Dr. K. had aan de redactie van liet Nederlandsche Tijdschrift voor de Geneeskunde aangeboden, zijn statis tiek over de door hem toegepaste met hode in dat tijdschrift te pubheeeren. De redactie van dit tijdschrift heeft met taal nog teeken op deze aanvrage, om een klein plaatsje in zijn kolom men, geantwoord. Aangezien hier nu het vreemde feit te constantneren valt, dat een vakblad, door zulk een spiekend zwijgen, wei gert een ontdekking speciaal het vak betreffende te beoordeelen, heeft dr, K. zich om die reden rechtstreeks gewend tot den minister, ten einde in ieder geval publiceering der met hode te verkrijgen. Moord in de Scheveniiigsehc Boschjes. Woensdagmiddag tusschen 3 uur en half vier, is, op klaarlichten dag dus, in de Sclieveningsche Boschjes een moord gepleegd. Een 35-jarige dame, movr. wed. A. II. K. P., wonende in een pension in de Celebes- straat, is in liet Sparrendwarslaantje vlak achter De Bataaf met een mes in den hals gestoken, waardoor een slagader werd doorgesneden. De dood rnoet vrij spoedig zijn ingetreden. De verslagerie heeft vroeger in Oost-Indië gewoond, haar echtgenoot is daar overleden en nu leefde zij van een pensioen met baar 15-jarig dochtertje. Zij was meest thuis en als zij uitging was 't om bezoeken te brengen aan familieleden. O. a. was zij gewoon de brieven die zij ontving onmuldelijk te verscheuren. Met afwijking van de stellige ge woonte om bij het uitgaan alle kasten af te sluiten, waren gisteren alle sleutels op deuren, kasten .en kisten gelaten. Toen mevr. K. zich Woensdag in de Scheveningsche Boschjes achter De Bataaf bevond, zag mevr. M., die haar kende, haar vertrouwelijk praten met een als heer gekleed pei-oon, met een jockeypet op het hoofd, in allen gevalle een jongmensch, veel jonger dan mevr. K. Uit discretie ver volgde mevr. M. haai' weg, maar tien passen verder omkijkende, zag zij mevr. K. ter aarde vallen en den per soon. met wieri zij de dame kort te voren zag praten, ijlings wegloopen. Hevig verschrikt ijlde mevr. M. toen naar liet politieposthuis in de nabijheid om aangifte te doen van het gebeurde. Weldra was de commissaris van politie der 3e afdeeling, de lieer Sypkens, met eenige rechercheurs ter plaatse. Dr. A. de Niet Mz. con stateerde den dood. flet bleek dat er geen sprake is van een moord uit zucht om te stelen, want het slacht offer droeg nog haar broche en andere sieraden, en een portemonnaie met geld zat nog in haar zak. Haar ge laat toonde ook sporen var. vei won- dingen, vermoedelijk het gevolg van den val voorover op den grond Nadat de justitie ter plaatse een voor loopig onderzoek had ingesteld, werd iiet door ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 107. De kamer is feestelijk ingericht; de huwelijks cadeaus zijn tentoongesteld en door de ge opende deur, die naar de bibliotheek leidt, kan hij den notaris zien en nog een ambtenaar, met groote documenten voor hen op tafel, waarschijnlijk huwelijkscontracten, die slechts op de onderteekening wachten; toch komt hem dit iets vreemd voor, te meer nu het Harry Larchmont is, die hem hier ontvangt. Hij heeft goed gedacht; werkelijk voegt Larchmont hem toe: "De notaris maakt de trouwacten gereed." Hij schelt. Robert komt binnen. "Traag mijnheer Leheau of hij ge reed is met zijn documenten." Gedurende de afwezigheid van den bediende merkt Larchmont als toevallig op: "Wat prachtige juweelen hebt u de bruid gezonden, monsieur le baron! Jessie was er zeer door verrast De baron schijnt ook overweldigd door het gezicht der diamanten." Hij volgt de richting van Larchmont's hand zijn blik blijft rusten op een fraai geëmailleerd doosje met zonderlinge ornamenten, staande naast het fonkelend geschenk; zijn gelaat krijgt een chocolade-kleur met aardbezievlekken, die echter verdwijnen, om een aschkleurige bleekheid achter te laten, zooals alleen zich kan vertoonen bij hen, die Afrikaansch bloed in de aderen hebben. Robert keert terug met de boodschap: "De notaris zal binnen vijf minuten gereed zijn." "Uitstekend!" antwoordt Harry. Baron Montez zegt niets. Zijn gansehe be langstelling schijnt getrokken door het kistje naast dat der juweelen. Zijn oogen verlaten het geen oogenblik. Het schijnt hem te betooveren, gelijk een slang haar prooi. Hij werpt er steelsgewijze een blik naar, een oogenblik staat hij als verlamd. "Laat ons, voor de notaris komt, spreken over het uitzet der bruid," merkt Harry op. "Daar mijn broeder niet sterk is, moet ik voor hem optreden en een uiteenzetting van miss Severn's huwelijksgift doen. De stukken, aandeelen en bescheiden, behoorende tot het vermogen van miss Severn, liggen in deze doos." Hij legt de hand op het geornamen teerde kistje, dat Fernando zulk een schrik heeft aangejaagd. De baron, den man tegenover hem aan ziende, geeft een heescheu kreet; de palmen zijner handen zijn nat van het zweet, zijn vingers bewegen zich zenuwachtig Hij tracht te stamelen»De bruid daar komt zij en hij wil, naar de deur ijlen. "Ho, ho, ongeduldige bruidegom!" lacht Harry. "Gij zijt de dupe van uw verlangen. De bruid is nog wel niet hier, maar toch haar vermogen." Montez denkt aan geen bruid meer hij denkt er alleen maar aan, hoe hij weg kan komen. Larchmont plaatst het doosje op een klein tafeltje naast zich en vervolgt nog altijd even kalm «Wij zullen samen de bewijzen onderzoeken. Neem plaats aan de andere zijde der tafel." Fernando heeft geen oogenblik het doosje uit het gezicht verlorenineengekrompen zoekt hij een plaatsje op de sofa. Harry bemerkt zijn angst en acht hem reeds overwonnen. Op hetzelfde oogenblik hoort men het ge luid van een lichten voetstap, het geruisch van vrouwenkleeren. Montez springt op met den uitroep: "De bruid!" Harry verbleekt. "VervloektJessie Zij doet miju coup geheel mislukken.». Hij herstelt zich echter weer. Niet zoo drif tig Romeo!» lacht hij. "Eerst zaken Wij moe ten deze bewijzen onderzoeken, terwijl wij nog tijd hebben!» »Neen, nu geen zaken,» hijgt Montez nu nu mijn hart geheel en al vreugde is!» Plotseling geeft hij een gil »Ah!" Harry houdt het doosje vlak voor zijn gezicht en steekt den sleutel in het gat. Neen, neen! Nu niet!» schreeuwt hij. »Ik gevoel mij niet wel.» Hij wriDgt zich de han den, yant Harry wil den sleutel omdraaien een tik het deksel is los. »Het is los! Nu de bewijzen van Jessie's vermogen!» vervolgt Harry, den baron scherp in het gelaat ziende. De blauwe oogen zien kalm de donkere oogen rollen van angst, Harry Larchmont opent de doos. Een gehuil van schrik, zoodat de notaris en de andere ambtenaren verschrikt opkijken. Montez grijpt deu arm van Larchmont en schreeuwt heesch: »Om Gods wil, doe haar niet open Bij de Heilige maagd, doe het niet Gij zult mij in stukken laten vliegen! Het is een helsche machine, die mij de lucht in jaagt! Het is dynamiet! het is de dood »Het is hetgeen gij mij hebt gezon den, moordenaar!» roept Harry hem don derend toe, met dreigend gelaat. j Wordt vervolgd].

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1