Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. heeft er in vroegere jaren veel geld voor moeten betalen, dat zij dingen en menscben bij hun waren naam noemde, un chatun chat et Rolin iets anders; zij zou verkeerd doen de waarheid weer te dienen op zulk een dure wijze en ik raad haar daarom aan zich te onthouden van iedere kwa lificatie der handelingen van zulk een geneesheer, als hier aan het werk is. G. W. B. «Ornithophilia". De elfde groote internationale ten toonstelling der vereeniging zal ge houden worden van 23 tot en met 26 December a.s., te Utrecht, in de gebouwen van de fruithal, de handels beurs en de manége. De tentoonstelling zal bestaan uit: zang-, kamer- en volièrevogels, hoen ders, kalkoenen, duiven, watervogels, parelhoenders, pauwen en fazanten, en voorts ook konijnen. De aanmeldingen voor inzending moeten uiterlijk 28 November met het bedrag der inschi ijvingsgelden worden ingezonden aan den secre taris-penningmeester, den heer J. W. Planten, Zadelstraat 23, te Utrecht. Er is voor ee?n gezamenlijk bedrag van f7000 aan klasse-en eereprijzen uitgeloofd. De koude begint de soldaten in Mandschoerije te plagen. De Hoen- rivier zit al dicht, en de Liao, waar van de Japanners voor het vervoer, van voorraden enz. zooveel nut heb ben, zal ook weldra bevroren zijn. En de troepen lijden steeds meer van de ontberingen, die een Mand- schoerijscbe winter meebrengt. Dat de Rus niet zoo gevoelig zou zijn voor de koude, is, merkt een Ame- rikaansch blad op, een praatje. In den winter zit bij in warmgestookte kamers en de arme moejiks liggen op de gloeiende kachelplaten. De beslissende slag is, zoo meent de oorlogscorrespondent van den New York Heraldnu weldra te wachten. De Japanners hebben vooral bij Banga-poetsa sterke verdedigingswer ken opgericht en steeds wordt met grooten spoed munitie naar het front vervoerd. De Russen schijnen wel onaangenaam gestemd te zijn over het voornemen der Japanners, orn ook tijdens de barre koude den veldtocht voort te zetten, 't Is onmogelijk, met den Transsiberischen spoorweg meer dan 300.000 man van het noodige te voorzien. Men heeft moeite om vol doende hout ter verwarming te krijgen en de plaatselijke hulpbronnen zijn veel geringer dan men zich had voor gesteld. Koeropalkin heeft weer niet veel te. vertellen, maar hij seint toch maar wat. Vrijdag vóór zonsopgang, zoo meldt hij, deed een afdeehng vrij willigers een verkenning tot op twee werst ten O. van Baniapoetse. Acht Japansche cavaleristen vluchtten. Er waren twee rijen schansen opgewor pen, die bezet waren door een com pagnie van den vijand. De schan sen werden door de Russen genomen. Daarop kwam dadelijk een bataljon Japanners aangerukt De twee eerste compagnieën trokken teiug voor de Russische salvo's. Toen twee andere Japansche compagnieën een omtrek kende beweging ondernamen, Irok de afdeeling vrijwilligers op haar stel ling terug. Aan Russischen kant sneuvelde een man, een werd zwaar en vier licht gewond. In den loop van den 12den is een zwak artilleriegevecht langs het ge- heele front geleverd. Griezelige statistiek. De jaarlijks gepubliceerde statistiek van door wdde dieren enz. in Biitsch-Indië gedoode menschen geeft ditmaal op: 2G002 personen gedood, waarvan 1,046 door tijgers, 509 door luipaarden, 377 door wolven, 904 door andere wilde dieren en 23,166 door slangen. Men heeft telkens heel wat wilde dieren en slangen gedood Men beweeit echter, dat vele misdaden maar op rekening van de wilde dieren worden ge schreven. Zelfbestuur iu Transvaal. De Daily Express verneemt uit Johannesburg, dat thans het wetsont werp tot invoering van een volks vertegenwoordiging in Transvaal tot in bijzonderheden is uitgewerkt; de Eirgelsche Regeering ontving van Mil- iier telegrafisch bericht daarvan. Koningin Nathalie van Servië heeft aan prins Mirko van Montenegro de nalatenschap van wijlen koning Alexan der, ter waarde van 1,440,000 gul den, aangeboden. Men vreest in Regee- ringskringen te Sofia, dat de goede betrekkingen lusschen Servië en Mon tenegro er onder zullen lijden. Bij het 5e regiment infanterie zijn benoemd: tot kapitein de le luitenant J. F. A. Bischolï, van het 8e reg., en tot reserve-2e luitenant de vaandrig W. G. Blöte, van het korps. Aan den heer J. A. T. H. F. van Rijswijk de Jong is eervol ontslag verleend als kapitein Lij de dd. schut tel ij alhier." Het zal de lezers van ons blad, die met de Drankwet iets hebben uit te staan, zooals tappers en slijters, zeker aangenaam zijn te weten, dat de formulieren benoodigd voor de verlenging of het aanvragen eerier vergunning a 5 cents por stuk (fr. p. p. 6 cents), verkrijgbaar zijn bij den uitgever G. J. Slothouwer, alhier. Goed nieuws. Binnenkort zal bij de Amersfoort- sche Tramweg Maatschappij eene lariefsveilaging worden ingevoerd. De couponboekjes met '10 talons komen te vervallen. Daarvoor in de plaats komen boekjes met 4 coupons, welke 25 cent zullen kosten. Men kan dan dus voor 6'/* cent een rit maken, wat met het oog op den langen afstand een koopje is. De Raadsvergadering van 25 October j.l. In het «Weekblad voor Burgeilijke Administratie" komt een artikel voor van de hand van Jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn over de raadsvergade ring van 25 October 1.1. De conclusie waartoe mr. B. komt is dat de (tweede) vergadering beslist onwettig is. Wij achten dit artikel te belangrijk orn het onze lezers te onthouden, doch plaatsgebrek noopt ons het tot Zaterdag uit te stellen. Wij herinneren aan de reeds vroeger aangekondigde rede van den heer H. Polak over het Arbeidscon tract morgenavond te 8 uur in »De Arend" te houden. Gisterenavond omstreeks half zeven deed het gerucht de ronde, dat achter den Luiaard brand was, later wist men zelfs te vertellen dal de brand gewoed had in de stoomwas- scherij van de firma M. Het bleken onware geruchten. Ook bij de politie was van een en ander niets bekend. Amcrsfoortsche werklieden. In tegenstelling met het door den heer De Steenhuyzen beweerdde in de vergadering van «Handel cn Nij verheid jl. Donderdag, vernamen wij dat jl. Vrijdag een aannemer van grondwerk zich hier ter stede ver voegde om 20 Amersloortschs grond- arbeideis. Het was zijn uitdrukkelijke bedoeling Amersfoorlsche arbeiders te engageeren. Merkwaardig is dat een Arners- foortsch patroon te Zaandam boomen rooyde met een groep Amersfoortsche arbeiders, waarbij tot nog toe geen enkel ongeval en geen beschadiging aan belendende eigendommen plaats bad, terwijl in dezelfde gemeente een andere groep rooyers voortdurend klachten veroorzaakte. Men moest toch wat voorzichtiger zijn met het klakkeloos daarheen wer pen van ongemotiveerde beschuldi gingen. Scherpenzeel 10 November. Hedenavond gaf de zangvereeniging voor gemengd koor «Euphonia" le Scherpenzeel haar 2e uitvoering, welke zeer goed geslaagd mag heeten. Na afloop werd den Directeur den Heer Barendregt, die geheel belange loos zijne krachten aan de vereeniging wijdt, een kantoorstoel aangeboden. Zoo mogelijk wordt omstreeks Februari nog eene uitvoering gegeven. Bij de Ned. Herv. Kerk. te Driel (Oost-Betuwe) is beroepen J. G. Key, candidaat te Scherpenzeel. (G.j Honderdjarige. De wed. Philippens te Valkenburg vierde Zondag haar honderdsten ver jaardag. De werkloosheid in de bouw vakken heeft te Amsterdam onrust barende afmeting aangenomen. Het aantal ledigloopende timmerlieden moet reeds 5000 bedragen. Diefstal van f17.000. Toen Zaterdagavond de heer Stevens, te Schiedam woonachtig, rustig zat te werken op bet kantoor van den heer Crewen, effectenhandelaar te Rot terdam, is hij op brutale wijze aange vallen, terwijl een som van f'17,405 uit de kas werd gestolen. De bediende, die met den heer S. werkzaam was, was even uit om een boodschap te doen. Toen hij terugkwam, vond bij den heer Stevens aan het einde der gang kermend en half bewusteloos op den grond liggen. Een portefeuille en papieren lagen op den grond. Nadat den heer Stevens medische hulp was verleend deelde hij aan de politie mee, dat hem door een langen kerel een zak met peper in het gezicht was geworpen, waarna hem een paar hevige slompen inde maagstieek wer den toegebracht waardoor hij van pijn op don grond viel. Daarna ledigde de kei el een met bank- en muntpa- pier gevulde portefeulle. Den dader heeft men nog niet in handen. Een juffrouw, die hem in gebukte houding den gang van het kantoor zag binnengaan, besclnijft hem als een lange man, gekleed in het zwart of donkerblauw zijn ge laat zag zij niet. De heer Stevens wist, na geneeskundig behandeld te zijn, mee te doelen, dat zijn aanval ler een man van ongeveer 30 jaar is, met rossigen ringbaard en gekleed met blauw boezeroen, zwarte jas en schipperspet. De jutlrouw, die den man heeft gezien, terwijl hij den gang binnen ging verklaart, dat zij door een man, die te voien met een ander op den uitkijk scheen te staan, is aan den praat gehouden. De man hield zich dronken, maar rook heelemaal niet naar sterken drank. Een sport-jubilciuu. De bekende wandelaar, de heer L. C. Dudok de Wit, toonde Maandag, dat hij op zijn 61-jarigen leeftijd nog zijn ouden roem als wereld wandelaar weet te handhaven. Des ochtends om vier uur begon hij zijn 50e wandeling van Breukelen naar Baarm Voor de eerste maal deed hij die wandeling op 2 Juli 1889 en hij herhaalde dien tocht geregeld, een of meer keeren pet jaar om te Baain zijne familie le bezoeken. De tocht naar Baain werd in huiselijke kring aldaar eenigs- zins feestelijk geviei d, te meer omdat het 's heeren Dudok de Wit's laatste wandeling naar Baarn was Hij is namelijk voornemens een andere lichting voor zijn verdere wandelingen te kiezen. De liefhebbers der wandelsport zullen zeker met vreugde vei nemen, hun «voorganger" nog steeds ferm het voorbeeld geeft. Het verdwenen meisje. In verband met het spoorloos ver dwijnen van de vijftienjarige Bertha Brouwer, te Amsterdam, woidt ge meld dat zij kort vóór zij naar de catechisatie zou gaan een ernstige vermaning had gehad van haie moeder. Er waren toch eenige malen prentbriefkaarten voor Ber tha geko men, waarvan de laatste met afbeel dingen en onderschriften als: «Ben je boos moeielijk konden zijn gezonden door een der vriendinnetjes, naai meisjes, zooals Bertha wilde doer, gelooven. Moeder ging eens op verkenning uit bij de juffrouw van de naaischool en deze stelde haar een biief ter hand, haar door Bertha in bewaiing gege ven. Deze brief was afkomstig van een aan de overzijde van de Egelan- tiersgracht wonendqn vijftigjarigen man, die daar een soort boek winkeltje heeft. De juffrouw vertelde ook nog, dat Bertha reeds vroeger twee dergelijke minnebrieven had ontvangen, die zij had verscheurd. Toen Bertha 's avonds thuis kwam, werd zij door haar moeder geducht onder handen genomen en haar onder het oog gebracht, dat moeder toch eerder in het vertrouwen had moeten worden genomen dan de juffrouw van de naaischool. Het meisje zou daarop naar de catechisatie gaan, maar is daar niet geweest en sedert is er nergens een spoor van haar meer ontdekt. De geheele Egelantiersgracht is door de politie afgedregd, doch zon der resultaat. Heden ochtend seinde men ons uit Amsterdam dat het lijk van het meisje uit het water aan de Nassau- kade bij de Raampoort is opgehaald. Het vei toonde geen sporen van ge weld. De moord in de Schcvcuiiigsche Boschjes. De dader van Ueu moord in de Bosciijes is gearresteerd en heeft be kend. Hieronder volgen nog eenige nadere bijzonderheden. De ouders van der. riioordenaar, den 17-jaiigen Arr.oldus Aibertus Marius Brouweis, hebben al van zijn jeugd af heel wat met hern te stellen gehad. Niet dat hij slecht van karakter was, maar hij deed altijd wat vreemdom zijn gestel en aan leg vervreemdde hij ook van zijn medescholieren en deed zelden met hun spel mee. Als hij een enkele maal aan hun spelen deelnam, was hij altijd opgewonden, zooilat zijn makkers maar liever hadden dal hij er buiten bleef. Toen bij nog geen twee jaren was is bij thuis van de trap gevallen en op het hoofd terechtgekomen. Hij zag toen blont en blauw, maar er deden zich geen zóó onrustbarende verschijnselen voor, dat het inroepen van geneeskundigo hulp noodig was. Zijn moeder verleide o. a., dat hij eens, toen by op de school bij den heer Gedeking ging, naar huis gezon den was, omdat hij zijn penhouder niet had medegebracht. Hij is echter niet naar huis gegaan, maar is eerst den volgenden dag bij zijn doodelijk ongeruste ouders teruggekomen. En toen bleek dat hij niet had durven naar huis gaan, omdat hij den penhouder, die een waaide van ééne cent had, had verloren. De knaap heeft toen den geheelen dag rond gezworven en heelt 's nachts - hel was in Maart 1895 en Marius was dus ongeveer 8 jaar oud gesla pen in het Alexandersveld onder den blooten hemel. De politie had den geheelen nacht naar hem gezocht, maar niet gevonden. 11 ij is indei lijd door dr. Van Leyden geopereerd voor een polyp in den neus, die dreigde hooger te gaan, naar de hersenen. Een jaar geleden ongeveer is hij naar Zuul-Dacoia in Amerika ver trokken, om bij een oom het boeren- bediijf te leeren. Daar is hij slechts 9 maanden gebleven. Hij kon liet met al de launlieleden daar goed vinden, behalve met éen hunner, tegen wien hij een onverholen wrok ging koesteren, welke nog steeds voortduurt en dien bij voor zijn oudeis nooit verzwegen heeft. Menigmaal heeft hij zich m brieven, en bij zijn terugkomst mondeling, bitter beklaagd over onrechtvaardige en harde be handeling. Hij moest telkens, naar hij schreef onverdiend hooreu, dat hij lui was, zelfs in 't geheel niet werken wilde. Marius is toen verliefd geraakt op zijn nichtje, dat ongeveer acht jaar ouder is dan hij en die zijn liefde beantwoordde. En deze genegenheid is door het familielid, waartegen Marius een wrok had, stelselmatig en kracht dadig tegengewerkt. Zijn ouders ver klaren, dat hij voor dat nichtje een vereering koestert, die geen gienzen kent, en zij zijn overtuigd, dat hij aan het tobben is geraakt over deze liefde. Hij heeft cenigen tijd geleden zijn vader gesmeekt met hem naar Amerika te gaan, om zijn nichtje le kunnen wederzien, en toen de vader dit moest weigeren, wegens zijn be trekking aan de Broodfabriek, heeft bij later z'if broertje trachten over te balen met hem naar Dacota te gaan. Hun nichtje zou geld zenden. Een dag of veertien geleden heeft Marius vau dat nichtje een met pot lood gesclneven brief ontvangen, dien de ouders zeker weten, dat hij bij zich moet dragen en die ook bij de arrestatie inderdaad in zijn bezit is gevonden. Die brief was in vrij koele termen vervat en maakte den indruk heeft althans op den knaap dien indruk gemaakt dat het meisje hem wilde voorbereiden op een te rugtreden harerzijds althans op ver mindering van genegenheid. De jon gen heelt na de ontvangst van den brief erbarmelijk geweend en is, sedert dien tijd, slecht gaan eten. Uit Amerika is hij koortsig en lijdend aan longtuberculose teruggekomen. Er worden nu natuurlijk allerlei bijzondere gebeurtenissen uit zijn leven opgehaald, die vroeger met zoo zijn opgevallen, doch waaruit men thans de conclusie trekt, dal hij al eenige dagen met moordlustige plannen rondliep. Woensdagmiddag is hij om 3 uur uit huis gegaan en tusschen half vijf en vijf uur terug gekomen (de moord is circa 4 uur gepleegd). Zijn ouders bemerkten toen niets bijzonders aan hem; hij at als gewoonlijk zoo goed als niets, Maar opeens, toen zijn vader inlichting vroeg over een naam, die hem maar niet te binnen kon schieten, begon Marius zóo onbedaailijk te lachen, dal zijn vader dacht dat bij uitgelachen werd tot straf zond hij toen den jongen naar de keuken, 's Avonds was hij weder geheel normaal. Den volgenden dag was er ook verder niets bijzon ders meer aan hem op te merken. Den avond van den moord vroeg hij niet naar de couiant, en toen een der huisgenooten het bericht van den moord voorlas, was de knaap even gewoon als altijd. Toen de moeder, nadat zij bet signalement van den moordenaar gelezen had, geheel on willekeurig, of liever gekscherend, zeide: «Goed, dat jij met in de Scheveningsche Boschjes geloopen hebt, want jij lijkt wel wat op dat signalement, en zc zouden jou licht voor den moordenaar kunnen houden" antwooidde de knaap op volkomen natuurlijken toon«Ja dat zou wel kunnen." Hij was niet gewoon detective- lomans te lezen, slechts nu en dan nam hij op aansporing van zijn ouders een bundel Engelsche of Hollandsche gedichten ter band. Zijne moeder vei klaart nog, dal hij wel meer de neiging had de schuld van een ander op zich te nemen, wat ze zich her innert door een voorval in zijn jeugd. De ouders vinden geen andere ver klaring voor de onbegrijpelijke daad van hun zoon, die ondanks zijn vreemdsoortigheid steeds een zachte, goedaardige en goedhartige jongen bleet, die vaak zijn geheule zakgeld aan arme menschen gaf, dan een in plotselinge tijdelijke razernij overge- geslageu voortdurend lobben over zijn nichlje in Amerika en in 't al gemeen zijn wedei varen daar te lande, een en ander in verband met zijn zenuwlijden en ziekelijkheid. Tegenover deze beschouwing van den toestand door de oudeis van den verdachte, slaat de zeer volledige en iu alle bijzondei lieden afdalende be kentenis van den knaap, die heelt medegedeeld, dat hij alle personen, die aan de politie een soort beschrij ving van den vermoedelijken dader hebben gegeven, dien dag heelt ge zien. Ook andere personen, zooals. kindermeisjes met kinderwagens, agen ten op het ujwel enz. enz., heriiinertt bij zich volkomen, te hebben gezien; alle getuigen, die hem Woensdag in de Boschjes zagen, hebben hem her kend. Hij zegt dat mevr. K. een dame die hij volstrekt niet kende (ook bij zijn huisgenooten is deze dame, noch niemand van bare familie, bekend), hem naar den weg gevraagd heelt. Toen heelt hij als eene wilde, uit onbedwingbaren mooidlust, het feit bedreven, heeft met de eene hand haar hoold vastgehouden en. niet de andere den steek toegebracht.. De aangevallene was zegt hij dadelijk dood. Hij is hard weggeloo- pen en heeft in den vijver van de Waterpartij in de Boschjes, waar hij voorbijging, de handen gewasschen. Zaterdagavond is de gearresteerde tegenover het lijk gebracht, dat hij heelt heikend. Hij was daarbij eerst heel gewoon, gelijk hij ook gebleven is tijdens de geheele voorloopige in structie in het Huis van Bewaring; in de Casuarisslraat. Later werd hij, bleek. Een ontzaglijke menigte had zich Maandagochtend omstreeks 10 uur in den omtrek van het gemeente-zieken huis opgesteld, orn tegenwoordig te zijn bij het vertrekken vau den lijk stoet, die het stoffelijk overschot van mevrouw K. naar de begraafplaats Nieuw Eik-en-Duinen zou overbren gen. De meesten der toeschouwers- ontblootten bij het voorbijgaan vam den lijkwagen, die door een drietal! rijtuigen gevolgd werd, het hoofd1. Velen begeleidden den stoet naar de begraafplaats, waar eveneens eene groote menscnenmassa aanwezig was. De lijkbaar was bedekt met een acht tal kransen. Maandag werden de ouders van M. op hun verzoek in de gelegenheid gesteld hem te spreken. De ontmoeting, was natuurlijk schokkend en M. maakte, den indruk van een volledig gebrokenev Vanochtend heeft ook de gevange nisdokter hem onderzocht met het oog op zijn slechte gezondheid. Het onderhoud met zijn ouders leverde geen ander resultaat dan dat M. verklaarde «zoo raar" m het hoofd te zijn geweest, misschien «gek". Bij alles wat hij vertelde kwam de brief, van het nich'je uit Amerika telkens, weer op den voorgrond.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2