BIJVOEGSEL NIEUWE G. 5. Pb. L/pprt. VAN ZATERDAG 3 DECEMBER 1904. Qefporteurs behoorende bij de Plaatselijk Nieuws. BINNENLAND. Advertentiën. S0CIETpL7,IMCITIA". Zao£. Leeraaü Utre; hoek .H G.BRANMp. Amersfoortsche Courant Hoe kan ik mijn zoon een goede toekomst verzekeren. Eenige jaren, als kapitein, bij het Instructie Bataljon te Kampen door gebracht hebbende, trok het mijn aandacht, dat, waar zooveel jonge lieden uit geheel Nederland en vooral uit Holland en Overijssel bij dat bataljon in dienst traden, er van de omstreken van Utrecht en Amersfoort bijna geen vertegenwoordigers aan kwamen. De oorzaak daarvan rnoet aan on bekendheid met die inrichting te wijten zijn, want, ook uit andere deelen van het land, \an waar zich weinig jongens aanmeldden, werd dal getal aanzienlijk grooter, nadat, door dagbladen, de aandacht van do be woners dier streken, eens op het In structie Bataljon was gevestigd. Het Bataljon beoogt, kader op te leiden voor de infanterie en dat het daarin slaagde, blijkt, want het leverde reeds meer dan 18000 jongelieden, in verschillende rangen aan dat wapen. Ruim 2600 daarvan werden officier, maar om zoover te komen moet de jongeling, bij zijn indiensttreding, reeds een aanzienlijke hoeveel weten schap medebrengen, of, door stalen ijver zich in den dienst de kennis eigen maken, om op een van de cursussen, die tot dien rang opleiden, te worden toegelaten. Het grootste deel wordt geen offi cier en het is vooral op hen dat ik de aandacht wensch te vestigen de aandacht van ouders uil den kleinen burgerstand die niet weten hoe zij gemakkelijk en kosteloos hun zonen een eervolle en geziene positie in de maatschappij kunnen doen in nemen. Om tot het Instructie Bataljon te worden toegelaten, moet men eenige stukken overleggen, die ik hier niet zal opnoemen, maar, die men op elk gemeentehuis of op een garnizoens bureel kan te weten komen. Het beste is, den Commandant van het Bataljon per blief om inlichtingen te vragen. Overigens moet men tusschen de de 15'/, 19 jaar zijn, lichamelijk geschikt bevonden worden en eenige ontwikkeling hebben, welke echter elke jongen, die de Lagere School bezocht, bezit. Gewoon lager onderivijs genoten te hebbenis voldoende om toegelaten te worden. Het leven in Kampen, moet iederen jongen bevallen, de dienst is niet vermoeiend, de prachtige cantine ver schaft met zijn biljarts en andere spelen, met zijn couranten en tijd schriften aangename afleiding; tegen bespottelijk lage prijzen zijn er tal van kleine geriefelijkheden te bekomen, terwijl het muziekkorps van het Ba taljon er minstens éénmaal in de week een uitvoering geeft. Om wat te kunnen koopen, heeft men geld noodig, welnu, elke volontair ontvangt minstens 10 cent zakgeld per dag en dat is ruimschoots voldoende. Onverstandig doen de ouders die hun zonen nog geld zenden. Kleeding en alles is kosteloos. De voeding is uitstekend en bestaat uit: voor ontbijt, gort, op het middag uur brood met boter en koffie, 's mid dags gebraden vleesch, gehakt of worst met aardappelen en groente, groente soep of erwtensoep kortom uit een voedzamen maaltijd waai bij, zooveel mogelijk, naar afwisseling wordt ge streefd. Toestemming om van Zaterdag na 12 uur tot Zondagavond (somtijds Maandagmorgen) met verlof te gaan, wordt, den oppassenden jongeling, een paar maal in de maand verleend, boven dien kan hij met de Kerstdagen een dag of 10, met Paschen en met Pink steren een dag of 5, naar huis gaan. De kinderen vervreemden dus niet van het gezin, de band met de ouders blijft bestaan. Een half jaar na aankomst draagt de korporaalsstrepen en krijgt bo vendien 14 dagen verlof om thuis voor familie en kennissen eens met die- eerste ondeischeidingsteekenen te pronken. Binnen 'het jaar is ieder korporaal, toch gaat niemand naar het regiment voor zijn 17de jaar, maar wordt de overblijvende tijd benut om den jonge ling verder te ontwikkelen en een hoeveelheid kennis te geven, die hem bij het regiment spoediger sergeant kan doen zijn. Weinig bekend is het datdejeugdige koiporaal steeds daar in garnizoen komt waar zijn ouders dat wenschen. Een jongen uit Amersfoort heelt recht daar geplaatst te worden, blijft dus voor het huisgezin bespaard en tevens onder het oog der ouders. Heeft hij aanleg voor muziek, dan kan hij bij het muziekkorps van het Bataljon worden opgeleid en menig kranig stafmuzikant dankt zijn tegen woordige positie aan het Instructie- Bataljon. Bij de regimenten en vooral bij dat in Amersfoortis gebrek aan onderofficierenmet een beetje goeden wil, kan elk korporaal binnen het jaar examen voor sergeant doen en heeft hij de gouden strepen, dan behoort hij tot een eervollen stand, waarvan het aanzien, sedert de in voering van den persoonlijken dienst plicht nog belangrijk is toegenomen. Nu staat de weg open om opge leid te worden tot seigeanl majoor- titulair (dienstdoend luitenant te velde) of, mocht het administratieve deel meer aantrekken, tot seigeant majoor-administrateur en adjudant onderofficier, alle drie goed bezol digde betrekkingen, die het mogelijk maken zeer goed een gezin te on derhouden. Is er neiging om den dienst te verlaten, dan heeft ieder na '15 dienstjaren (tellende van af het 16de levensjaar) recht op pensioen. Dat pensioen is natuurlijk bij zoo korten diensttijd niet groot, maar neemt toe met het aantal dienstjaren. Eeu jongen, die op 16 jarigen leeftijd in dienst treedt, beeft al sergeant 31 jaar zijnde, zijn leven lang f180.'sjaars, als sergeant majoor f200.enz. Dat gewezen onderofficieren in de maatschappij gewild zijn is bekend. Een voorbeeld, uit eigen ondervinding wensch ik toch nog aan te halen. Gedurende de 2'/j jaar, die ik als kapitein bij het Instructie-Bataljon doorbracht, verheten van de 8 ser geanten-majoors, die dat korps telt, 4 den dienst met pensioen een als concierge aan de Rijks Hoogere Burgerschool in Zwolleeen als administrateur van de Volksgaarkeu ken Gouda, een op het stadhuis in Kampen en een op een handelskan toor in Amsterdam, alleen de laatste was sergeant-majoor-administrateur Al deze betrekkingen verzekerden hun een tractement van f700en meer boven het rijkspensioen. En hoeveel oud-onderofficieren treft men niet aan bij den postdienst, de belastingen, de spooi wegdiensten om slechts eenige eenvoudige betrekkin gen te noemendat getal wordt elk jaar grooter en er is eene richting merkbaar om in bijna alle passende rijks- en gemeente betrekkingen oud- onderofficieren te plaatsen. Neen ook al wordt men geen officier, Kampen opent het vooruitzicht op een goede toekomst, op uitnemende betrekkingen. Tegenwoordig zijnde bij de ont vangst van den Gouverneur-Generaal Van Healsz, die voor zijn vertrek naar Indië het Instructie Balaljon, waai ook hij als jongeling in dienst trad, nog eens bezocht, tiof mij in de zoo gevoelvolle en haitelijke redevoering van den oud-onderofficier J. II. Solkesz het meest dat deel, waarin hij zich tol de ruim 500 volontairs wendde, «zeggendeGij ziet aan den generaal Van lleulsz hoever een volontair het «in den militairen stand brengen kan, «maar ook al wordt ge geen officier «dau zult gij, even als ik, later dank- «baar aan het Instructie Bataljon «terugdenken. Ook ik heb het niet tot «officier gebracht, maar dat ik een «goede eervolle betrekking in de «maatschappij bekleed, dat heb ik «aan dit Bataljon te danken, waar ik «orde, tucht, plichtsbesef leerde, waar «men mij ontwikkelde en den weg «wees om vooruit te komen in de «wereld, de eerste schreden op dien «weg hielp zetten." Zie dat zijn woorden, die elke huis vader uit deze streken, zoowel de eenvoudige werkman, als de hooger geplaatste moet hooren, dan zal ook hier het Instructie Batljon op prijs gesteld worden, dan zullen velen later hun ouders dankbaar zijn, dat ze naar Kampen mochten gaan. Amersfoort, December 1904 E. G. STAAL, Kapitein der Infanterie. door hem de meest doelmatig geachte instructiën daaromtrent aan de rijks politie-autorileiten gegeven, en is de hulp van zijn ambtgenoot van Binnen- landsche zaken daai bij ingeroepen, ten einde burgemeesters der grensgemeen ten te gelasten onder geene voorwaar de aan dergelijke zwervende benden reic- en verblijfpassen uit te reiken. Luidons nadere rapporten bestaat thans allo reden te verwachten, dat de getrof fen maatregelen het gewenschte resul taat zullen opleveren. In de Remonslrantsche kerk Zondagochtend te half tien godsdienst oefening voor kinderen. In de gods dienstoefening voor de gemeente te 11 uur zal Ds. Hooijkaas voorgaan. Door de afdeeling Amersfoort van den Nederl. Bond van Oud-Onder officieren wordt aan de kinderen van leden en donateurs op St.-Nicolaas- avond een feest bereid. Donderdagmorgen heeft Prins Hendrik zich met zijn gevolg van het Loo per lijtuig met vier schimmels naar Barneveld begeven, tot hel bijwo nen van een jacht op de goederen van Baron Van Nagell. Minister Kuyper heeft zich, naar een telegram uit 's-Gravenhage meldt, te Brussel waar hij thans vertoeft, onder behandeling van een specialiteit gesteld. Het Indische leger. De correspondent van «het Hdlb te Batavia seint: «Gouverneur-Generaal Van Heutsz beoogt vermindering der werving in Nederland tot de helft van hetgeen thans gevraagd wordt, bevordering van het dienstnenien door Indo's en invoering van hetkapitulanteri-stelsel". Algemeen Ncderlandsch Verbond. Te Dordrecht is eene vergadering gehouden van het Alg. Ned Verbond, waarin, na een klein verzet van den Amsterdamschen afgevaardigde over eenkomstig het Hoofdbestuursvoorstel besloten werd het Verbond te ont binden en met ingang van dienzelf den datum een nieuw Verbond op te richten. Daardoor wordt aan moeilijkheden, gevolg van het niet goedkeuren dei statuten door de Regeering, tegemoet gekomen. De nieuwe statuten zullen nu aan de goedkeuring van de Koningin worden onderworpen. Zij luiden ge heel zooals zij in de vorige algemeene vergadering zijn aangenomen. Wering Aan Zigeuners. Bij den minister van justitie zijn in den laatsten lijd uit ver schillemiedeelei. van bet land klachten ingekomen over den over last, disri vooral de plattelands bevolking ondervindt van op Neder- landsch grondgebied binnengedrongen benden Zigeuners. Nadat hij daarvan kennis had genomen zijn onverwijld Het stads-tclephoonnet wordt weldra weer met 6 nieuwe aansluitin gen uitgebreid en wel voor het Gast huis Aldegonde en de heeren rlr J. C Rolandus Hagedoorn, Joh. van der Mei den, jhr. Van Kinschot, F. Sanders (Ileiligenbergerweg) en G. Gerritsen (Langestraat 79). De tram vervoerde in November van ditjaai 5761 betalende passagiers, tegen 6032 in dezelfde maand van 1903 5011 in Slaehtmand 1902 en 5534 in Novemder 1901. De passage-opbrengst was onder scheidenlijk f447 671, f502 35 en f 465.30de totaal-opbrengst f 477.81s, f519.56s en 151905; de opbrengst per dagkilometer f8.85, f9.62 en f9.43 Slechts één Volksfeestavond. Daar worden wederom onzen inge zetenen een paar genotvolle avonden aangeboden door de alhier, en in het geheele land zoo gunstig bekende Volksspreker Frederik Keijzer, van Amsterdam, met zijne altijd zoo actu- eele en fraaie seriën Levende Beelden der Biograph, afgewisseld door be schaafde en boeiende voordracht en bij nevelbeelden, en Muziek en Zang der Zonophonistmachine. De vorige keeren dat genoemde Heer hier met zijne machinerieën op trad (en trouwens overal was zulks het geval, getuige de talrijke gunstige persbeoordeelingen) was het publiek dankbaar en voldaan in ruime mate over het vele goede, wat men in die uitvoeringen te hooren of te zien kreeg, en wijl de heer Keijzer zorgt immei iets nieuws op zijn gebied te hebben, durven wij gerust onze lezers en lezeressen een bezoek aanraden op de datum van 8 Dec. in 't lokaal Eben llaezer Muurhuizen alwaar des namiddags, ten 5'/> ure voor kinderen, en des avonds ten 8 uur voor vol wassen publiek de voorstellingen zul len plaats hebben. De lage entree prijzen zijn voor niemand bezwaarlijk en kunnen ouders gerust hunne kin deren bij de kinderuitvoering zenden, ze hooren en zien er niets dan wal schoon, en veredelend is. Men leze de desbetreffende annonces. In de oplaag van dit nummer vinden de lezers een prospectus van de firma Kaufmann Simon te Hamburg, ingevouwen, betreffende de Hamburger gewaarborgde Loterij Aan het postkantoor Aineisfoort en de, daaronder ressorteerende, hulj kantoren werd gedurende de maai.d November 1904, in de rijkspostspaar bank ingelegd f31293,96 en terug betaald f27813,37. liet laatste, door dat kantoor uit gegeven, boekje draagt het nummer 11036. Aar. den Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik, is e-:n som ge schonken van zevenduizend gulden door denzelfden belangstellenden vriend der vereeniging, die haar reedsvropgei' een zoo aanzienlijke schenking deed toe komen. Wij herinneren aan de groote openbare Vergadering, hedenavond te 7'/, uur in de groote zaal van «Amicitia" te houden, waarin Mr. J. A. Levy van Amsterdam zal spre ken over de voorgestelde wijziging in de Wet op het Lager Onderwijs. Hoogland. In de plaats van den Heer A. van den Tweel, onlangs overleden, is tot lid van den gemeen- tenraad gekozen de lieer J. Hilhorst en tot Wethouder de Heer G. Schoon- derwoud. De Abonn&iffentevoorstelliiigen in het sei zoen 1 '.KJte- zijn als vQJgt geregeld. 15 Ific. Nederl. Tooneafvereeniging, Dir. v,'ï>'. HORST en TI^KNOOY APPEL. 9 Ja£ Kon. vètv-Jtot^NwUrl. Tooneel", ^Jir.-géra^vrTAN KOil),.VA li. 31 Jan^stflet Haarlemsch Tooneel, 'Dfi*"LOUIS BOUWMEE3t£R. ji-' De Seci*eftma. In,'» Amersfoort en-,'Om streken dirafrt flinlr^ CO£'P'OR$OJRS getsjr'aagd., o frèr-BP* prima remfeiitie onder letter V. bureau dezer Courant. Oudeipèufongen mannen srordtde forsten verschenen üejtroondc H uiouwo ogiffive aanbevolen ,yan don I Mod.-Raj|PDr. Muller overI tyeij/jQide cfïffiiuw- en\ meUSpgavo »oKr radical© genozing. Ha^0#rtPangst van 60 cent in post- segela, toezending onder couvort. Curt Röber, Bny ^Benger's fabrikaM jT en^..ufTorgmerk met het oplchrift W. Benger Söhne en onder de hand tekening Prof. Dr. g. Jaeger. AMERSFOORT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 5