Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Pluvius heeft Maandag medelijden gehad met St. Nicolaas en is zoo be seheiden geweest alleen dezen het geven van bewijzen van milddadigheid te laten, 't Was gezellig druk op straat. Een gesjor en gesjouw met pakjes van allerlei vorm en afmeting, inhoudend het resultaat van veel gepeins en veel sympathie. Talrijke winkeliers bleken wederom getrouwe dienstknechten van den groo- ten kindervriend, die ookal als het tij verloopt de bakens weet te ver zetten. Trouwens het is lang bekend, dat St. Nicolaas zich van de moderne vervoermiddelen steeds met schitterend resultaat bediend. Zij zijn een uitkomst vooral daar het aantal kinderen het welk hij een blijden dag wil bezorgen jaar op jaar zeer toeneemt. In Nieuw Parijs bad hij zoo'n groote stapelplaats, dat hij het vervoer niet eens aan zijn knechten durfde over te laten, maar met zijn bekend rijtuig de goederen hielp vervoeren. Dat roste en rende tot laat in den nacht, behalve vroolijk gerinkel vrees en angst verspreidend tusschen het jonge volkje dal wel wat laat op straat was. De Moor heeft ook weer flink ge holpen. Hij heeft voor dit jaar zich van een Adlermotor bediend. Die is ook zoo dom niet als hij er uit ziet, maar toch ook niet slimmer dan zijn collega's-chauffeurs die er van schijnen te houden om af en toe aan den weg te gaan zitten, om hun vehikel te laten uitblazen. Die goede zijde van de tuf fende sport heeft onze Moor ook ge noten, tenzij zijn oponthoud bij de fuma Brandsen zoo lang duurde wegens de talrijke bestellingen. Behalve Raden van Beroep heeft men hier al huishoud- raden, die in de etalage van den heer Maarschalkerweerd vergaderen. Of St. Nicolaas er op consult is geweest durven wij niet met zekeiheid te zeg gen, mogelijk kunnen de huismoeders dat aan de haar toegedachte surprises, voorzoover zij niet uit een rommelige tafel, een vuile vloer en de verdere aankleve van de St Nicolaasverras- singen bestaan. Wij herinneren aan de Nuts lezing morgenavond in «Amicitia". Zooals men weet tieedt daarin de heer A. Vogel op. De schermvereeniging E. M. M. A. geeft Zaterdagavond in «Amicitia" een assaut. Als candidaten voorde gemeente raad, vacatuie Mr. Prikken, worden genoemdvan liberale zijde de heer S. J. van Duinen, van anti-rev. zijde de heer II. Koning en van soc-dein. kant P. Stijnman. De stemming zal plaats hebben op 14 Januari as. Sedert jl. Maandag zijn de nieuwe met een paard bespannen tonnen- wagens der gemeente-reiniging in dienst gesteld. Of het lange model in onze dikwerf smalle en korte straten praclisch is, zal wel spoedig blijken. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. kerk in de plaats van Jbr. Mr. B. W. Th. Sandberg, naar Assen ver trokken, is benoemd de heer J. Bolk. Dr. H. W. Schreuder heeft ont slag gevraagd als gemeente-, heel- en verloskundige en zal na I Januari geen geneeskundige hulp meer ver- leenen voor het «Nieuw Ziekenfonds." Op de te Maastricht gehouden Internationale Pluimveetentoonstelling werden door den heer J Kooiman de volgende prijzen behaald: Eereprijs van f '25, uitgeloofd door Z.Ex. den Minister van W., H. en N., voor de schoonste toom hoenders van Nederlandsche rassen. Ie prijs Hollandsche witkuiven zwart 2e prijs Iloll. witk. blauw; le en 2e prijs Holl. witk. witen 2 tweede prijzen Holl. witk. koekoek. 2e prijs Plymouth Rocks: le, twee '2e en 3e prijs Padua's zilverlaken le en 2e prijs Padua's chamois; 2e en 3e prijs Padua's wit. le prijs toornen Holl. witkuiven en 2e pr. toornen zilverlaken Padua's. Luitenant-generaal W. G. F. Snijders, Inspecteur der infanterie, en generaal-majoor A. J. Prins, com mandant der 2e divisie, zijn gisteren alhier aangekomen tot liet bijwonen der krijgsspeloefenirigen bij het 5e regiment infanterie. Zaterdagavond is het danshuis van v. d. 11. weer ontruimd. De politie moest het doen om reu eind* le maken jjjn een vcrh'p Wie een lichtgrijze keeshond vermist, informeere ten poliiiebureele alwaar sinds eenige dagen er een logeert. Het arme beestje is met een wielrijder waarschijnlijk van uit Hil versum meegeloopen. Een lap zwart wasdoek gevonden in de vestibule van het postkantoor alhier, is door den eigenaar terug te bekomen op aanvrage aan het buieel der rebuter 's Gravenhage Parkstraat No. 21. De herstellingen aan de spoor brug aan den Koppel voideren goed. De treinen rijden over de houten nood brug met zeer vertraagde vaart Op het stationsplein is men bezig teel-aarde op te rijden op het gedeelte omringd door den rijweg en bestemd voor bloemperk. Een aantal lantaarns zijn reeds geplaatst, zoodat spoedig ook aan de stadszijde dit plein een fiaaier indruk zal maken. Als nu nog het houten hek geplaatst is, zal men kunnen zeggen dat de entrée geheel gereed is. Windschermen te zetten zou toch veel te kostbaar zijn De brug aan den Dubbelen Sleutel is hersteld en weer geheel voor liet verkeer gereed. Het kruis van vijftienjarigen Ne- derlandschen olficiersdienst is toege kend aan de kapiteins J. Dorré en J. F. A. BischolT van het 5e regiment infanterie. Om den heer Wynia in de gele genheid te stellen zijn bezwaren tegen de openbare school uit een te zetten is hem een openbare debatavond aan geboden. De voorgestelde wijzigingen der Lnger-onderwijswct. Zaterdagavond heeft mr. J. A. Levy in «Amicitia" voor een publiek be staande uit belanghebbenden, belang stellenden en eenige autoriteiten, de voorgestelde wijzigingen der wet op het Lager onderwijs besproken. Mr. Levy was gekomen op verzoek het agitatie-comité uit de besturen van den Bond van Nederl. Onderw. en de afdeeling van het N. O. G. De vergadering werd geleid door den heer J. van der Horst. Mr. Levy zette in een keurige rede het goed recht der openbare school uiteen, de openbare school die recht heeft op aller sympathie, omdat zij het symbool is onzer volkseenheid. Een viertal redenen maken bet tot plicht, nu de openbare school be dreigt wordt, ons ter harer verdediging aan te gorden. VooreerstDe bestaansrechlerlijke. De kiem van het verschil, en geschil tusschen openbare en bijzondere school wordt gevonden tijdens de dertiger jaren der vorige eeuw bij Groen en Thorbecke. Uit de brieven door beide staats lieden gewisseld blijkt zulks zeerduide lijk. Doch behalve dat, blijkt er ook uit hoe aan Thorbecke ten onrechte wordt toegedicht, dat hij in de open bare school wilde streven naar een godsdienstlooze. Door Thorbecke's toe doen is in de Grondwet van 1818 over het onderwijs gesproken en zoo werd van het openbaar ondei wijs gezegd: «Het openbaar onderwijs zal geacht worden te zijn een voorwerp van aan houdende zorg van den Staal"; wat betreft het bijzonder onderwijs werd gezegd: «Het geven van onderwijs is vrij." De schoolwet van 1857 (van der Bruggen) was een gevolg der Grondwet van 1848. Bijde Grondwetsherziening van 1857 deed Schaepman een poging om ook het bijzonder onderwijs tot staatszorg te maken, welke poging in de Tweede Kamer gelukte, doch de Eerste Kamer verwierp dit denkbeeld. Toen door verschillende maatregelen de regeering ook het bijzonder onder wijs belastte, hebben de liberalen ge tracht door mildere bijdragen dat onderwijs niet in zijn bloei te belem meren. Daarioe strekte de pacificatie. De liberalen hebben zich echter in hun goedheid bedrogen gezien, on danks de mooiste beloften hebben de kerkelijken feller dan ooit de strijd aangebonden. Het is spr's. innige overtuiging dat kamerleden, die op do Grondwet den eed van trouw hebben gezworen de thans voorgestelde wijzigingen onmo gelijk kunnen goedkeuien. De tweede reden is een zielkundige. Juist de confessioneelc scholen vallen ile kinderen lastig met theologische vraagstukken en dogma's die voor grooie geesten de selnrpste twist punten zijn. Het jeugdige kind kan onmogelijk een leerstof verwerken die zelfs dooi grooten niet begrepen wordt. De clericalon hebben altijd do open bare school voor godsdienstloos uitge maakt. doch dit is vuige laster. Nog he denavond bevat de Tijd een Ieadings- artikel van den heer Wynen, waarin aan «minister" Thoibscke dingen toe gedicht worden, die heeten geciteerd te zijn uit de «Handelingen" dei Kamer van 1857, doch opdeaangegevon plaats is er niets van te vinden niet alleen, doch Thorbecke was dat jaar niet eens minister. In dat artikel hetwelk van «blunders" wemelt, wordt de oude laster met nieuwe vinnigheid herhaald. Bas is van de hand van prof. Bavinck een werk verschenen«Peadagogische Beginselen" waarvan de Standaard getuigd: «de gids voor het bijzonder onderwijs is er." Doch het geheele werk is niet anders dan de sleutel van ketterjacht en ge wetensdwang. Godsdienst zonder dogma is geen godsdienst zoo klinkt het weer even als vroeger in tijden der vervolging. «Bavinck moest zich schamen die fatale uitspraak te durven vernieuwen." Men wilde openbare school verdringen om de kinderen, die arme kleintjes van 612 jaar dogma's in te pompen over de ingewikkeldste theologische kwesties, enz. Wij wenschon evenals Thorbecke, niet de openbare school godsdienstloos, maar wij verzetten er ons tegen haar te doen zijn confessioneel. De derde bestaansrede is een maat schappelijke. De confessioneele school pleegt óf ketteijacht, óf zelfmoord. Immers de kiein van iedere confessie is haar «a/feenzaligmakende waarheid." Waar moet het heen? Zien wij niet thans reeds de haal en tweedracht, de scheuring van «geloovigen" en «paganisten" hand over hand toe nemen? Zelfs durfde de Standaard schrijven: «Het christelijk element is op de openbaie school zoo goed als uitgestorven." M. a. w. de openbare onderwijzers zijn allen pliclitverzakers. Doch wie verwonden zich nog over bekladding, leugen en laster, als de eerste minister zelf het voorbeeld geeft. Voor ons volk met z'n voor geloofs strijd licht ontvlambaar hart is de confessioneelc school de grootste ramp. De vierde reden is een peadagogische. Het peil van het onderwijs wordt naar beneden gehaald. Iedere belijdenis tracht het centraal punt van allerlei bemoeiingen te zijn en bovendien eriangen de ouders in «hun" school een zeggingsschap die den onderwijzer maakt tot hun onder geschikte. De onderwijzer wordt hun oogendienaar, het onderwijs opgeofferd aan de zuiverheid iri de leer. Wij hebben er leeds voorbeelden van. Een aantal weetnieten, verspreid van Broek op Langendijk tot Zwam- merdam dorst bet te onderstaan een man van groote kunde en hoogen zin, Lobman, uit zijn hoogleeraarsambt te veidrijven. Dat wat het Hooger onder wijs betreft als daar echter zuikedingen kunnen geschieden, wat zal er dan wor den van het Lager onderwijs. Ten slotte bespreekt mr. Levy de middelen die de bijzondere school in het genot der subsidie kan stellen w.o. een aantal van '25 kinderen, een school bestuur en een voor salaris afgegeven kwitantie. Spr. toont het fictieve dezer voor waarden aan. Spr. eindigt met de woorden van Nelson vóór de slag bij Trafalgar: «Engeland eischt dat ieder zijn plicht zal doen." Welnu voorde belaagde openbare school vraagt Neder land van ieder weldenkend inan«Ne derland eischt dat gij uw plicht zult doen." Voor het debat gaf zich op de heer Wynia, onderwijzer aan de christelijke school. Deze ging echter niet in op de rede van mr. Levy maar critiseerde op venijnige manier de door hem als «venijnig" aangemerkte rede. Verder deelde de heer Wynia mede waarvan hij kon spreken maar niet wilde spreken totdat eindelijk het ge duld der vergadering was uitgeput. De meesten gingen heen, anderen hiel den zich met fluiten en tiappen en applaudisseeren onledig. De vergade ring verliep, wat wel voor een groot deel aan de leiding moest geweten worden die niet ter rechter tijd den heer Wynia tot de orde liep. 377e STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 5 en 6 Dec. 1904. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwebek te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f100 op No. 13056. Prijzen van f 30. 474 1777 1780 1788 6387 6390 6889 6903 7492 7511 7520 7630 11322 11353 13086 18348 18531 20761 20766 20771 en 20792. Te zamen 22 prijzen. De Nieuwe Courant maakt melding van een kras staaltje van op lichterij, beter gezegd afpeising, her- inneiend aan de practijken, waardoor eenige jaren geleden te Utrecht Zckeie P. zich berucht maakte. «Dezer dagen" zoo schrijft het blad «meldden zich bij nibViouw P. in de BalLtraat in Den Haag twee knechts van de Oudste Glazen- wasscherij aan, die, aangezien mevrouw P. geabonneeid is bij de Oudste 's Gravenhaagsche Glazenwasscherij, Drie hoekjes 3, verlof kregen hun werk te vei richten. Na afloop daarvan, en dat was vrij snel, presenteerden zij, in plaats van de gebi uikelijke quitantie ad f 1.65 met den naam der firma bedrukt, een quitantie ad f580, ge- teekend H. van Nierop en Co., en nu bleek op den wagen te staan Oudste Glazenwssscherij, Kemper- stiaat 122. Mevr. P. weigerde de som te voldoen, maar bood, na eenig over en weder praten, f 3 aan, welke de menschen verklaarden niet te kun- ken aannemen. Na geruimen tijd voor het huis te hebben vertoeld, zeer lastig en brutaal te zijn geweest en onophoudelijk te hebben gebeld, namen zij ten slotte toch genoegen met het aangebodene en trokken af. Gisterenmorgen meldde zich een vrij behooilijk gekleed werkman, die beweerde te behooien tot de associatie der glazenwasscheis, aan om mevr. P. te spreken. Hij deelde mede zich niet te kunnen neerleggen bij de som, die den vorigen dag was belaalJ en voornemens te zijn meviouw te be klagen; vóór hij daai toe overging, wilde liij echter nog eens daarovei komen spreken, soui mevrouw onaan genaamheid le besparen" en bood aan zijn beklag achterwege te zullen laten, indien nog f 1.50 werd bijbe taald. In den loop van het gesprek bleek intusschen, dat de man zelfs niet wist hoeveel den vorigen dag was betaald; volgens verklaring van juffrouw P., die met deglazenwasschers heelt onderhandeld, was hij ook den vorigen dag niet aan de deur geweest. Natuurlijk werd de gevraagde f 1.50 hem geweigerd en medegedeeld, dal het hem vnj stond zijn beklag in te brengen. Ook een held De uitbreker Richter die zich door den 'S'/t -steen dikken muur van de gevangenis te Utrecht wist heen te werken is nog steeds op vrije voeten, niettegenstaande een heel regiment Rijksveldwachters, aange vuld met de gemeente-pohtie, met aiendsoogen den verren omtrek van Zeist naspeurt, in welker bosschen men veronderstelt dat hij zich op houdt. De vrees voor den beruchten in breker zit er diep in bij de menscheri van Utrecht en omstreken, zoo o.a. bij een echtpaar in de Oosterstiaat, aldaar, waarvan de man (geen held lusschen twee haakjes) den tweeden nacht na de ontvluchting, bibberend van hoofd tot teenen, z'n vrouw wakker maakte mot de ontzettende mededeeling, dat hij geloofde dat er ingebroken werd Ben je bang? vroeg de vrouw des huizes, terwijl ze scherp luisterde naar het regelmatig getik, dat van beneden uit do kamer scheen te komen. Welneen antwoordde het hoofd des gezins. Bang....? ik bang? kan je bpgrijpen! Maar weet je wat je doet, vrouwhier heb je een stevigen slok 'tis misschien die vent die op het Wolvenplein ontsnapt is, die kerel is zoo brutaal je gaat naar be noden en als je wat ziet, dat niet in orde is, dan rammel je d'r maar op los. Als je me noodig mocht hebben dan roep je me maar, hoor en ik ben direct bij je Zoo'n held! Mevrouw behoefde niet naar be neden Want juist kwam Kaatje de meid naar boven met de mededeeling, dat ze óók leven gehoord had, inaar lat meneer en mevrouwzich maarniet ongerust behoefden le maken want dat het sijsje den vorigen avond uit z'n kooi was geraakt en nu zeker aan 't vliegen was gegaan. Amei ikaansche bladert bevatten een roerend verhaal van de flinkheid va i een elfjarigen knaap. De jeugdige Harry Leut uit de New-Yoiksche wijk Broux had zich met zijn schoolkame raad John Wood naar het goederen- station van de New Haven and Hart ford-lijn begeven, met het doel om van daaruit een korte rit als blinde passagier te doen. Toen een trein voorbij kwam, sprong Wood op de treeplank, maar Leut sprong mis en geraakte onderde wielen, zoodat hem beide beenen werden af gereden. De gewonde uitte geen kreet, doch Wood riep zoolang om hulp tot de trein stilhield. Leut werd naar een gasthuis gebracht. Hij gaf geen enkel teeken van smart. Hij vroeg slechts met zwakke stem, dat men zijn af gereden beenen ook naar het zieken huis zou brengen. Spoedig verscheen de door de poli tie ontboden moeder van den knaap in het hospitaal en begaf, zich wee- nend naar het bed. waar haar jon gen lag. Maar ook thans wist de knaap zich volkomen te beheerschen. Hij troostte zijne moeder met de woorden: «Moeder, ween niet! Als de dokter mijne beenen werkelijk niet meer aan kan naaien, goed, dan zal ik houten beenen krijgen en al ben ik dan ook kreupel, ik kan ton min ste luopen". De aanwezigen konden bij het zien van zooveel standvastig heid en flinkheid bij een zoo jong kind hun aandoening niet bedwingen. De vermoorde etroopcr. In zake den te Laag Soeren op den sli ooper R. van den Bi ink gepleeg- den moord zet de justitie nog steeds haar onderzoek voort, doch tot dusver zonder resultaat. Bij de sectie van het lijk van den verslagene is vast gesteld, dat de dood door het schot grove hagel in borst en buik werd ver oorzaakt. Een aantal personen, van wie bekend was, dat zij op vijandigen voet met van den Brink stonden, zijn gehoord, doch hun verklaringen geven geen licht in deze duistere zaak en evenmin die van den metgezel van den verslagene, die den avond van den moord met hem op jacht is geweest De Parijsche politie is er in geslaagd een uit vier leden bestaande inbiekersbende te arresieeren, die zich aan tal van diefstallen had schuldig gemaakt. De bende was in bezit van een automobiel die te Trouville of daar in de buurt gestolen moet zijn. Zij werden gearresteerd toen zij uit een woning in de rue de Malakoff kwamen, die zij leeggeplunderd hadden. Een medeplichtige, die met de auto mobiel in de avenue de la Grande- Armée wachtte, werd eveneens aan gehouden. In de automobiel vond rnen een vol ledig stel inbrekerswerkluigen bene vens eenige dynamietpatronen voor het doen springen van brandkasten. Een Deensch postambtenaar heeft onlangs het voorstel gedaan om liefdadigheidspostzegels uit te geven, die ter gelegenheid van Kerst mis of Nieuwjaar naast de gewone postzegels op brieven en kaartjes zouden kunnen geplakt worden. De opbrengst zou dienen voor een sana torium voor tuberculeuze kinderen. Dit denkbeeld is gunstig opgeno men en er is een commissie gevoimd die, met machtiging van den minister van binnenlandsche zaken, lieidadig- heidszegels zal uitgeven met het op schrift: «Kerstmis 1904." De «Zwolsche Crt." deelt mede, dat de Noor, Harold Hagen, die, eenige jaren geleden, te Zwolle het wereld kampioenschap in het hardrijden won, daar dezen winter, met medewerking van een tweeden kunstrijder, een uit voering in het kunstrijden wil geven. Zij zullen zoodra or ijs is zich naar Zwolle begeven. In verband met de nieuwe drank wet hield een notaris na afloop van een verknoping van riet voor het Ambt van Over Betuwo bij het veerhuis te Doornenburg in zijn rijtuig zitting om het geld te ontvangen. Op het Hattemscbeveld bij Apel doorn is Zondagavond door onbekende oorzaak brand onstaan in de huizinge van den landbouwer v E Een paard, dat brandwonden kreeg, wist zichzelf

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2