BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. slechts over primitieve hulpmiddelen beschikte, om de omgevallen wagons en de locomotief te lichten. Het gekreun van de naar bevrijding en van dorst smachtende gekwetsen was hartverscheurend. Onder de gewonden die pas in de ochtendschemering in het gasthuis zijn opgenomen, ver- keeren enkelen in hopeloozen toe stand. Er zijn, voorzoover men weet geen vreemdelingen onder de slacht offers. De Koningin en de Prins ge bruikten eergister, 1ste Kerstdag, het middagmaal bij de Koningin Moeder. II. M. de Koningin-Moeder kreeg van H. M. de Koningin als Kerstge schenk o. m. eene portefeuille, voor teekeningen en aquarellen. De portefeuille, gioot 85XG5cM., is een kunstig met de hand gesneden en geciseleerde blank kalfslederen band. Op den voorkant eene in goud gekroonde E, omgeven door twee oranje-takken, door een lint gebonden, waarop in goud24 December 4904. Daaromheen een zeer hoog en relief gesneden en gedreven eikenblad ornament op parelfond. Dit vak is weer versierd met een tusschen banden slingerende eikenblad-ver siering, doch als vlak-ornament op dof sterrenfond bewerkt. De achterzijde van den band heeft in 't midden op gekartelleerd fond het wapen van II. M.'s Moeder. De versiering daaromheen is in over eenstemming met du voorzijde doch is eenvoudiger gehouden. Van binnen zijn de schutbladen en kleppen geheel in wit zijden morée antique en afgezet met een breeden goudfilet-rand. II. M. de Koningin belastte den heer Jozef Merckelbagh te Utrecht met dit werk, en deze heeft zich van zijn taak uitnemend gekweten. II. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins gaven Zaterdag ten Paleize een Kerstleest voor dames en heeren der hofhouding en eenige kinderen. E>>n Kerstboom met kostbare ge schenken was daartoe in een der zalen geplaatst. H M. de Koningin-Moeder was bij deze viering tegenwoordig. In de Remonstrantsche kerk wordt Zondag 1 Jan. a.s. te half elf eene Godsdienstoefening voor de Ge meente er. te gelijk voor Jongelieden gehouden. Door wijlen mejuffrouw H. H. Hoefhamer, alhier overleden is opge richt de Hoef hamer-Stichting, welke lot doel heeft ondersteuning van werk lieden die door ouderdom, ziekte of andere oorzaken den kost niet meer kunnen verdienen aPook van hun weduwen. Van liet zeer aanzienlijke kapitaal daarvoor beschikbaar gesteld, mag ook gebruik worden gemaakt voor woningverbetering. Ook instellingen en gestichten zijn bedacht o. a. de diaconie der Ned. Herv. gemeente te Amersfoort f3000, de kerk der Ned. Herv. gemeente te Amersfoort föOOO. Burgerwees huis te Amersfoort f2000.Anna Paulowna school f2000.—, St. Pieter- en BloklamPgasthuis f2000Ned. Bijbelgenootschap f2000.Flehiié Oudheidk. Ver. f200.de Christe lijke school f2000Afdeeling Amersfoort der Vereen, tot verbete ring van het lot der Blinden f 4000. Nederl. Herv. Diaconie te Elburg fGOOONederl. Herv. Diaconie te Nijkerk f OOUO Weesinrichting te Neerbosch f2000.Martha-stich- ting te Alfen a/d. Rijn f 2000.--, Werkinrichting voor Blinden teUtrecht f2000Prins Alexander stichting te Bennekom f 2000.Prins Hen drik-stichting te Egmond f2000. Gustaaf Adolf-vereemging f 4000. »Tesschelschade"f 4000.Doofstom- meninstituut te Gioriingen f4000. «Hoogelarid" te Beekbergen f4000. Vereen, tot Evangelisatie bij zeeva renden te Rotterdam f4000.Hei di inggestichten te Zetten f 10.000. Vereeniging van inwendige zending te Doetinchem f3000 ;Java-comité te Amsterdam f4000. de zen dingsver. te Rotterdam f 5000. de Utrechtsche zendingsvereeriiging te Utrecht f 2000. In de jongste Algemeene ver gadering van de plaatselijke afdeeling i»n «Patrimonium" zjn hei kozenais Bestuurslid D Muizert en H. de Gans, als Bestuurslid van het Ziekenfonds J. C. van Es, en als afgevaardigde voor de Ambachtsschool H. de Gans. De afdeeling besloot, adhaesie te verleenen aan liet adres van de afdee ling Bussum aan de Directie der H. IJ. S. M. om het gebruik der aibeiders- kaarten te vergemakkelijken. Door den Minister van Oorlog is de levering van boter ten behoeve van de soldateninenages alhier gedurende het eerste kwartaal van 1905 weder toegewezen aan den heer IJ. Azijnman voor f 1.28 per Kilo. Bij de aanbesteding voorde leve ring der benoodigde magazijns-goede- ren ten dienste der Gemeente-gas fabriek, gedurende het jaar 1905, in drie perceelen, is ingeschreven door: de firma Stokvis Hzn te Rotterdam, voor perc. 1 f 1628 64'/i; H. Reesink Co., te Zutphen, voor perc. 1 f 1463.101/»firma Smit en Blok, te Amsterdam, voor perc. 1 f 1414.54; W. J. Stokvis, te Arnhem, voor perc. 1 f 1418 82; Peck Co. te Amsterdam, voor peic. 1 f 1463.51, perc. 2 f760.42'/i; D. 11. de Viies, te Amers foort, voor perc. 2 f769 61. De gunning is aangehouden. Voor het leveren en maken van vier schrijflessenaars voor de Gemeente secretarie werd ingeschreven door: E. van der Wart, te Amersfoort, voor f133; L. van den Berg, te Hoogland, voor f140; T. van Hoogevest, voor f 153.90; E. J. Ruitenberg f159; W. Laseur f187; J. C. van Eijbergen f 189J. van Dijkhuizen f 197.20; R. Meester en J. Haanschoten f204, en G. Wassink f 208, allen te Amersfoort. Gegund aan den minsten insein ijver. Tot onderwijzer aan het Instituut P. van der Sluys is benoemd de heer C. Brouwer van 's Gravemoer. Donderdag 29 Dec. a.s. des avonds te 8 uur zal in het gebouw »de Toekomst" Havik no. 20 eene openbare vergadering gehouden wor den, waarin als sprekers zullen optre den J. Huizinga van Kampen en G. van Eikel uit Amsterdam. Het te behandelen onderwerp is: De staking der glasblazers. Gisterenochtend omstreeks half elf geraakte een onder den invloed van steiken drank verkeerend persoon ter hoogte van de Elleboogskerk in de Langegracht. Tamboer Ouwerkerk mot twee kame raden wisten den drenkeling weder op het drooge te helpen en brachten hem naar zijn huis in de Sinl Agatha- straat. Een 19-jarig jongmensch uit Hoevelaken was Eersten Kerstdag naar stad gekomen en had zóo dikwijls aangelegd dat, toen hij legen midder nacht naar huis waggelde, hij uit baldadigheid op de Kampstraat een ruit insloeg bij mevrouw S. Dat vond hij zóo heldhaftig, dat hij het bij den lieer T. D. weer eens probeerde, hier echter met het gevolg, dat hij zich een wond van 7 c.M. toebracht en den polsader doorsneed. Even buiten de voormalige Kamperbuitenpoort viel hij, uitgeput door bloedvei lies, neer. Gelukkig was hij achternagegaan, zoodat hij nu ook spoedig naar het Militair hospitaal kon worden ver voerd, waar dr. Schreuder ruim vijf kwartier bezig was met hem te ver binden. Hij was zeker doodgebloed als men heul niet zóo spoedig had gevonden en naar het hospitaal vervoerd. Den tocht naar de verbandplaats in het Politie-bureau zou hij niet hebben overleefd. Gisteren was zijn toestand redelijk. Een schouwburgbrand heeft Zaterdagavond laat te Londen gewoed het Crouch End Opera House is ge deeltelijk door brand vernield en een groote hoeveelheid décors is daarbij verloren gegaan. Het tooneelgezel- scliap, dat er op 2n Keistdag de pantomime «Sir.dbad de Zeeman" zou spelen, had juist voor de laatste maal gerepeteerd't scherm was na het laatste bedrijf gevallen en de leden van het gezelschap gingen reeds naar hun kleedkamers, toen or «brand" geroepen werd. Een gedeelte van het décors was door onbekende oorzaak in brand geraakt en ineen oogenblik waren het scherm en de draperieën één vlammenzee. De heeren van het gezelschap en anderen die zich in het gebouw bevonden, haastten zich om d§ brandweeilieden in den schouw burg te helpen de bluschtoestellen in werking te brengen. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch weldra bleek, dat niets kon gedaan worden om het tooneel te redden en daarom bepaalden de brandweerlieden hun aandacht tot de toeschouwersruimte. Hierin slaagden zij tot op zekere hoogte, doch niet temin werd door vuur en water groote schade aangericht. In ongeveer een half uur was het geheele nieuwe décors, dat honderden ponden gekost had, verbrand. Gelukkig werd een groot deel van de gardeiobe gered, doch verschillende leden van hel ge zelschap verloren hun eigendom. Een gedeelte der muren aan den achter kant van het gebouw stortte in en toen de brand op het ergst was viel het dak boven het tooneel in. De schade wordt geschat op ver scheidene duizende ponden; de schouw burg was ongeveer zeven jaar geleden gebouwd. Gelukkig werd niemand ernstig gewond. Dank zij het ijzeren brandscherm bleef de toeschouwers ruimte behouden. De oostuums bleven gespaard dooi dat de regisseur er in slaagde de ijzeren deur te sluiten die van het tooneel naar de kleedkamers leidde en die reeds roodgloeiend was. Te Berlijn is de pianofor e-fabriek van L. Neufeld, Frankfurtur Allee 47, door hel vuur totaal vernield. Bij 't blusschingsweik kiegeu verscheidene brandweerlieden door rook vergiftiging; een brandmeester werd door een val zwaar gewond. Oorzaak van den brand is het warm loopen van een as; het vuur dat eerst gesmeuld moet hebben, verbreidde zich met groote snelheid door liet geheele gebouw Overal vond het gretig voedsel. Binnen een uur dacht de brandweer het vuur meester te zijn, maar toen zij naar de kazernes was teruggekeerd werd er weer alarm gemaakt: de piano-fabriek stond voor den tweeden keer in lichtelaaie; maar met nieuwen moed en energie ging de brandweer aan het werk. Desniettegenstaande werd de geheele fabriek in de ascli ge legd. Het bediijf an slechts gedeeltelijk voortgezet worden; binnen eenige weken hoopt men echter de weik- zaamheden in een hulp-fabriek weder geheel te kunnen hervatten. Ook te Bioux City, in den Noord- Amerikaanschen slaat Iowa, heeft een zware biand gewoed. Daar zijn twee groote blokken huizen midden in de handelswijk vernield. De brand brak uit in een winkel, die vol was met menschen, die inkoopen deden voor Kerstmis. Het publiek kon zich nog redden, doch een brandweerman kwam in de vlammen om. De schade is zeer groot. Een drama. In een hotel te Amsterdam arri veerden Donderdagmiddag een jonge man en vrouw, tusschen de 20 en 30 jaren oud, beiden tot den beschaafden stand behoorende en lieten zich in het vreemdelingenboek inschrijven als het echtpaar K. Vrijdagmorgen vei scheen alleen de jonge man aan de ontbijt tafel, ondei hield zich met de andere logeergasten en ging daarna uit om eenige boodschappen te doen. Na zijn terugkomst begaf hij zich onmiddoliijk weer naar de logeerkamer, waar de jonge vrouw was achtergelaten. Den geheelen dag zag of hoorde het hotel personeel mets meer van hen en toen zij om vijf uur nog niet beneden kwa men, ging men aan de deur kloppen van hun kamer Toen er geen antwoord kwam, liet de hotelhouder de kamer deur door een smid openen. Toen vertoonde zich een vreeselijk tooneel. Op den vloer, bij de waschtafel, lagen de man en vrouw geheel gekleed uit gestrekt; beiden hadden den linkerpols doorgesneden met een scheermes, dat tusschen hen in lag en tevens stond naast hen op den vloer een glas. Op de tafel stond een fleschje waarin vergif was geweest, dat zij blijkbaar in het glas hadden uitgestort en daarna inge nomen. Voorts lagen op den vloer twee brieven. Onmiddelijk werd de politie gewaar schuwd en ook de justitie kwam weldra ter plaatse, die de bi ieven opende. Toen bleek dat de brieven waren ge- gericht aan wederzijdsche familiën, waarvan de ongelukkigen, waarbij een inmiddels geroepen geneesheer den dood constateerde, afscheid hadden ge nomen. Vrijdagnacht tusschen twee en drie uur werden de lijken naar het politie bureau in de Warmoesstraat en van daar naar de wederzijdsche familiën vervoerd. De jonge man wasafkomstig uit Rotterdamde vrouw behoorde in de Zaanstreek tehuis. (Tel.) Het in het hartje van Parijs lig gende «Palais Royal" zaf vetanderd worden in een Arnerikaansch waren huis van reu<achtigen omvang De heer Stanton, die vele jaren vertegen woordiger der Anierikaausche pers was, zal van het «Palais Royal" een centraal Arnerikaansch handelsmaga zijn voor Europa maken. Alle in de Vereenigde Stalen gefabriceerde arti kelen zullen daar met nauwkeurige prijsopgaven tentoongesteld en geca talogiseerd worden. De heer Stanton heeft zich met den heer Yves Guyot, den vroegeren minister van publieke werken, die met de Fransehe regeering over den aankoop van het paleis zal onderhan delen, naar Amerika begeven. De hee ren zullen daar trachten het benoo digde kapitaal bijeen te brengen. Het paleis, dat thans voor den handel zal worden dienstbaar gemaakt, werd in het midden der 17e eeuw gebouwd voor kardinaal Richelieu, die het aan de Fransehe kroon vermaakte. De vorige week in de vroegte heeft een juwelier, Auber genaamd, te Burtonon-Treut Engeland een wanhopige worsteling gehad met een inbreker. De juwelier hoorde, toen hij te bed lag, leven beneden in den winkel en ging daarop dade lijk de trap af om te gaan kijken wat er aan de hand was. Hij trof een man aan, die zich juist gereed maakte met een Hinken voorraad gestolen juweelen er van door te gaan. Toen de dief zich betrapt zag, maakte hij zich gereed zich te weer te stellen. De heer Auber haalde daarop eetf zakmes uit zijn zak en een worsteling volgde. Juist toen de dief de overhand kreeg, slaagde de heer Auber er in hem een steek te geven met zijn mes in het gelaal. Een tweede steek tiof den inbrekei in den rug. Maar na een kwartier vechlens wist de dief zijn tegenstander onder een tafel te werpen en snelde daarop de deur uit. Het viel der politie niet moeilijk den vluchteling te vervolgen, daar de bloedsporen duidelijk aanwezen, welken weg hij volgde. Een agent greep ten slotte den dief. Toen ontspon zich een nieuwe worsteling, maar de agent wist zijn arrestant ten laatste te boeien en naar het politiebureau te brengen. Daar bleek het, dat men te doen had met een gevaailijken inbreker, die al heel wat op zijn kerfstok had. Een bekend Engelsch kasteel is door brand vernield. Het is het buiten verblijf van lord Lindsey, Allmgton- house gebeeten en gelegen in een boschrijk gedeelte van Lincolnshire nabij Stanloid. Het huis was gebouwd in de zestiende eeuw, omstreeks den tijd van de landing van Prins Willem van Oranje, onzen stadhouder Willem III, in Engeland en behalve door fraai gebeeldhouwde eiken paneelen en een door Verrio beschilderde tiap was het huis bekend wijl een aantal schil derijen van oude Engelsche meesters daarin waren samengebracht. Alleen de serie, de balzaal en de diensl- bodenvertrekken in den zuidooste lijken vleugel van het gebouw bleven behouden. Wijl de brand in den morgen ont stond, waarschijnlijk door het ont branden van een schuorsteeribalk. kon den een aantal koslburo meubelen, schilderijen en boeken in veiligheid worden gebracht, Lady Lindsey en hare docbteis verloren ecliler al hare juweelen en hunne volledige garderobe. De schade, die vele duizenden ponden bedraagt, wordt, slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Ecu aanhouding. De Arnhemsche politie heeft een goede vangst gedaan. Sedert 17 Decem ber was uit Luik voortvluchtig de directeur der maatschappij Muller en Co. aldaar, die vermoedelijk zich heeft schuldig gemaakt aan fraude gedurende tal van jaren en zich zoodoende een bedrag van 200,000 francs heeft toe geëigend. Het vermoeden bestond dat de voortvluchtige, die naar Weenen was uitgeweken, naar Nederland de wijk zou nemen. Hij had namelijk een telegram ontvangen waarin hem de raad werd gegeven hierheen te komen. Gisteravond werd door twee recher cheurs aan het station bij de aan komst van den trein uit Weenen de verdachte opgemerkt. Hij werd naar zijn hotel gevolgd en hier werd hij door een inspecteur van politie in vei hoor genomen. Na aanvankelijk een valschen naam te hebben opgegeven, kon hij op een vraag om zich te legitimeeren slechts hel telegram vertoonen dat hem uit Nederland was gezonden. Toen inoest hij wel toegeven dat hij Francois Norrenberg heet. Hij is ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Een executie in Nederl. Indië. Wij lezen in het «Bat. Nwbl.": Het publiek van Batavia en Meester Cornells heeft 28 Nov. mogen genieten het schouwspel der terdoodbrenging naar de verouderde leer van het oog om oog, tand om tand van een drietal misdadigers. Een drietal, drie menschenlevens met één slag te zien afgesneden ter wille der gerechtigheid, het was iets buitengewoonsEn het publiek bleek deze buitengewone vertooning naar waarde te schatten. Het was bij duizenden en duizenden vroeg uil de veeren gekiopen. liet maakte queue aan de tram en spoorstations; het vocht om dos a dos, het stelde zich bloot aan levensgevaar, het drong, wrong, verdrong, verdioeg hitte en ongemak om toch goed te kunnen zien. Het was alsof een geheime stem hen opriep naar een Golgotha, die duizenden mannen, vrouwen,kinderen. En de Europeaan, achtbaar pater fa- milias, andeis steeds zijner waardig heid welbewust, stond daar alios te verduren, wachtend op de gebeurtenis, en nevens hem stond een dame, ver langend het moment van emotie, en naast deze de jonge inlandsche moeder, haar zuigeling in den slendang mee dragend, ongeduldig het hoofd, der kleine met een tip van de slendang beschermend tegen de zonnehitte, bang iets van het tooneel te verliezen. En langs alle wegen stroomden ze tue, Europeanen, Chineezen, inlanders: «Komt mee! komt mee! er is wat schoons te zien I" O! het was liaitverhefTend, deze stroom van het publiek als gold het een wilde-beestenspel. Zeven uur: het pleintje voor de gevangenis stond volin drie toegans- wegen golfde de ongeduldige menschen- massa. Alleen om de galg zwart, mas sief, in sombere lijnen uitspringend op den achtergrond van witte gevan genismuren was een ruimte open gelaten. Een compagnie Europeesche sol daten nadeide, de regelmaiige slap ging bijna verloren in het gegons der menigte. De ruimte om de galg werd afgezet; slechts de toegang tot de gevangenis bleef open. De geweien werden geladen de gelederen maak ten naar beide zijden front. Afwachtende stilte Dan een zenuwachtig geloop van politie-personeelgeroep en gedrang. In de verte naderde de adsistent- resident, vergezeld van zijn commies, den schout, inlandsche ambtenaren, allen in groot gala. Het volk, aanvoelend het groote moment, diong naderbij met gerekte halzen. De deur der gevangenis word ge opend Daar traden zij nader, de drie ten doode opgeschrevenen. Drie jonge mannen, in de kracht van het levenjongens bijna nog, van acht tien. twintig jaar. Twee gekleed in het wit, ten teeken dat zij zich ver zoend hadden met het denkbeeld den dood te gemoed te gaande derde iu het gore pak van den dwangar beider. De commies las het vonnis in het Hollandsch de djaksa in het Maleisch de soldaten presenteerden de geweren bij de formule «In naam derKoningiu liet woord was nu aan den beul en zijn knechten. De twee in het wit gekleede veroordeelden beklommen Hink het schavot nergens sprak duide lijker het fanatisme van den inlander dan uit de wijze waarop z(j onverschil lig den dood tegemoet gingen. De derde, in het dwangarbeiderspakje, had nog niet met het leven afgerekend schuw was zijn blik gevestigd op de stroppen geleid, geduwd, voortgesleept kwam ook hij op het schavot; verzette zich zwakjes in verlammende doods angst. De stroppen werden om de halzen gedaan, wat aangetrokken de beul trad ter zijde het luik klapte opende doodstrijd ving aan voor de drie krachtige lichamen, zoo pas nog vol leven. Een kwartier later was alles afge- loopen. Fiat Justitia En de menigte vorspreidde zich, napra tend over het schouwspel. Hoe die zich had gehouden, en de tweede en de derde Hoe de indruk was. Maar geen dacht of sprak van den vreese- lijken ernst van dit gericht; geen voelde mededoogengeen werd met schrik geslagen over zulk een einde.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2