Plaatselijk Nieuws. PREDIKBEURTEN Gemengd Nieuws. Bij de gisteren van 8 tot 's nam. 5 uur in het 1c district (Stadhuis) gehouden stemming voor één lid van den Gemeenteraad, ter voor ziening in de vacature ontstaan door het vertrek naar elders van Mr. J. C. II. Prikken, hebben van de 707 kiesbevoegdcn 486 aan de stem ming deelgenomen. Van de uitgebrachte stemmen verkregen de liccreu S. J. van Duinen 214 II. Koning 172 P. Stijnman 84 stemmen, terwijl 16 biljetten van onwaarde of blanco 'werden inge leverd. Br zal dus Dinsdag 24 Januari ccnc herstemming moeten plaats hebben tussehen de heeren VAN DUINEN en KONING. Wederom is onze gemeente een zijner meest eminente burgers ont allen Na eene korte ongesteldheid stiei I j.l. Zaterdag op bijna 80 jui igen leeftijd de lieer W. A. Croockewit. Zoon eener pati icische Arnsterdam- sche koopmaiislamilie wijdde de ont slapene zich oorspronkelijk aan dei handel en was geruimen tijd hoofd der bekende Amslerdamsche suikei- rafinaderij Op ruim veertigjarigen leeflij trok hij zich uit zaken terug en vestigde zich metterwoon te dezer stede alwaar hij reeds spoedig daarop tot lid van den Gemeenteraad (18(39) werd gekozen ln 1873 benoemde de Raad hem tot Wethouder, welk ambt hij gedurende nagenoeg een kwail eeuw met buitengewone toewijding vervulde en waarin hij tot vele be langrijke verbeteringen het initiatief nam. '25 Juni 1894 legde hij zijn mandaat neer eu bedankte als lid van den Raad om zijne laatste levens- jaien in lust door te brengen Helaas mocht zulks niet in het volle genot eener goede gezondheid geschieden ln tal van andere oflicieele en par ticuliere betiekkingen als: gecom mitteerde van den Slaperdijk, bo- stuurslid der Maatschappij van Wel dadigheid te Frederiksooid, lid der commissie ter aanmoediging en on- deisleuning van den gewapenden dienst, enz. maakte hij zich verdien stelijk, terwijl belangrijke handels ondernemingen mede zijn steun ge noten. Zijn stoffelijk overschot wordt morgenmiddag op de oude begiaaf- plaals ter aarde besteld. Burgemeester en Wethouders biengen ter algemeene kennis dat het S ma 11 e pa d van af de Kleine Koppel tol aan de toegangen van de van Asch van Wijckstraat en van den Soesterweg voor lij- en voertuigen en voetgangers zal gesloten blijven tot 1 Februari a.s. Wij ontvingen een exemplaar van de herdruk der «Inlichtingen aangaande het Instructie-bataljon te Kampen." Het aantal plaatjes in dit fraai uitgevoerd werkje is nog met eenige vermeerderd. Aan alle belangstellenden wordt het op franco aanvrage aan den Commandant van het instructie-batal jon, kosteloos toegezonden. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de 378e Staatsloterij vastgesteld, welke aanvangt '20 Maart en eindigt 9 Juni 1905. De heer A. E. Blok verwierf het brevet als Meester in hetsmedori van de «vereeniging tot veredeling van het ambacht". Van de 7 candidaten, die aan de theoretische en practische examens te Arnhem deelnamen, slaagden er slechts 2 en dat er niet met de toe kenning der diploma's gespeeld wordt, mag wel hieruit blijken dat van de 115 candidaten voor timmeren, schil- deien, smeden, meubelmaken en met selen slechts 13 den Meestertitel en 38 den Gezellentitel behaalden. De boekjes en strooken uitge geven door de Ameisfoorlsclie Trarn- wegmaatschappij vinden flinke afliek. Sinds 1 Januari zijn er 232 strooken en 81 couponboekjes veikocht, dus voor f 108.(32*. Het aantal vervoerde passagiers was rcliter niet liooger dan in hetzelfde tijdvak in 1904 Doch misschien vindt dat zijn oor- z nik in het gunstige weer. Bij Kon. Besluit is de lieer J. C. J. Pels Rijcken, inspecteur der lecistratie en domeinen van de tweede Klasse benoemd tot inspecteur van de eerste klasse in de 33e divisie (Amersfoor^. Do heer N. Opsterbaan, school opziener te Doesburg, zal 6 Maart a.s. een spieekbeurt vervullen voor de Anti-Revolutionaire propagandaclub «Groen van Prinsterer." De «Doopsgezinde Kring" zal Vrijdag avond te half acht een alge mtene vergadering houden in den foyer van de Sociëteit Amicilia De chemische fabriek alhier voot heen Piek, Lange Co. in liqui datie, zal w orden voortgezet onder den naam van Naamlooze Vennootschap «Amersfoort Faib-werk." Maandagmiddag had het ijs ook hiei bijna en slachtofler gekost. Een meisje van ongeveer 16 jaren wilde eens beproeven hoe sterk het ijs al was en bij een steiger aan den Westsingel stapte zij werkelijk het ijs op. Doch aanstonds begon dit te kra ken en het onvoorzichtige kind zonk wpg. Zij poogde nog op liet ijs te klauteren, maar dit brokkelde af. Gelukkig schoot de kleermaker J van Wageningen met een paar voorbij gangers toe en mocht het hun gelukken de kleine meid op den wal te brengen Zij ging direct aan den haal. Voor het flinke gedrag van den redder onze hulde! Door de vele aanvragen heeft zich langzamerhand de behoefte tot uitbreiding van de inrichting tot chris telijke verpleging van bedelaais en landloopers »'t Hoogland" doen gevoe len. Een tweede woning zal moeten worden bijgebouwd. Tot het inzame len van gelden is ook hier ter stede een oemmissie benoemd bestaande uit de heeren: jhr. J. W. A. Barch man Wuyliers, rnr. P. J. F. van Voorst Vader en W. Kleber, die zich gaarne bereid verklaren gelden voot dit hoogst nuttige doel in ontvangst te nemen Lijst van onbestelbare Brieven en Briefkaarten verzonden van het post kantoor te Amersfoort, over de Ie helft van den maand Januari 1905. Mevrouw Verweij, Mej. A. v. d. Berg, Red A. Z. Voorburgwal Zr. W. Verkoop, Wed. L. Jansen, V. Hendriks, A. Kuipers, Anna Verhagen, H. de Lang Wed. A v. Beek, Mej. Rosa, F de Ridder, Wuther, II. Breemer, Amersfooit. Amsterdam. 's Gravenhage, Haag. Rotterdam. Loppersum. Amersfoort. Amsterdam. Laageveld. Rotterdam. Uit Ned -Indië verzonden. Mevr. D. B. Kooien van der Wal, Amersfoort. De toren der R K. keik te Hamersveld, die in 1840 weid vol tooid, is na meer malen te zijn geres taureerd, thans bouvallig verklaard. Men is begonnen de balustrades enz. naar beneden te halen. Ncd. Hcrv. Gemeente. Si. Joriskerk. Woensdag 18 Januari, 's Avonds 6 uur, Ds. Meiners. Donderdag 19 Januari. Nam. 1 uur, Huwelijksinzegening, Ds Van Aalst. Gereformeerde kerk A. Donderdag 19 Januaii. s Avonds 7 uur, Ds. Donner. Gereformeerde kerk U. Woensdag 18 Januari, 's Avonds 7 uur, Ds. Teeiink. 377ste KTAATSEOTEKIJ. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 16 en 17 Jan. 1905. (1400 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f200 op No. 6892. Prijzen van f 70. 471 1783 1786 6370 6891 9649 11755 13087 16979 18552 en 18553. Te zamen 12 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1776 1793 6155 6356 6362 6873 6876 6883 7493 7505 7508 7512 7628 7632 7634 7637 7646 7667 7668 11301 11305 11314 11316 11756 11761 11766 13074 13084 13085 13089 16984 16995 16997 16999 20762 en 20793. GARKIZOENSNIEUWS. Door den kolonel-comman dant van het 5e Regt. Inf. is ter vervanging van den Heer G. K. G. van Aken, kapelmeester bij het regi ment, aangewezen de Heer G. Bik kers thans onder kapelmeester. Mocht het 5e Reg. Inf. en dus ook zeer zeker de kapel zelve, hel heen gaan van den lieer Van Aken bt- treuren, de keuze van den regiments commandant is in alle opzichten een gelukkige daar de lieer Bikkers zeer zeker de aangewezen persoon is, om de oude roem van Van Aken's kapel te handhaven. Zijne benoeming woidt dan ook onverdeeld door eenieder toegejuicht. Bij Kon. Besluit van 28 Decem ber 19(15 No. 17 is de reserve-adj.- onderodicier J C. van Aken van hel 5e Reg. In f met ingang van 1 Januari jl. benoemd en aangewezen lotieserve- tweede-luitenarit hij de Landweer der Infanterie en wel in het 19e Land weer-district, en zulks met toeken ning vari hel bevel over de ie coinp. Hospitaal-soldaten der Landweer. Genoemde reserve-ofliciei is den 14 Januari beëedlgd en ui functie gesteld Kapitein jhr. H. M. van der Goes van het 5e legiment infanterie is te Arnhem gedetacheerd tot het volgen van een tactischen cursus voor den hoofdollicieisraiig. Geduiende do ziekte van den kapitein-kwartiermeester W. Woud stra van het le regiment huzaren, treedt als secretaris van de lioold- adniinistratie van genoemd koips op de le luitenant kwaitiermeester S. J Koster van het 6e legiment infantoiio. Dr. Kuyper's ooraandoening. De Berlijnsche correspondent van de »N. Rott. Crt seint Dr. Kuyper, die hierdoor de bekende specialiteit, prof. Lucae, behandeld wordt, heeft niet in diens kliniek zijn intrek genomen, omdat de behande ling van zijn ooraandoening dit niet noodig maakt. Zij bestaat uit eer hardhoorendheid, een gevolg van een verdikking van het trommelvlies in het oor, welke waarschijnlijk tengevolge van een vroegere influenza veiergerd was, maar wel kans op beterschaj biedt. IJs. De sclieepvaait over de Zuiderzee is door de vorst geheel gestremd. Eenige stoombooten, die getracht had den door het ijs heen te komen, keerden omvenichterzake naar Am sterdam terug. Ook in Fiiesland is de scheepvaart door de vorst gestremd en daar werd reeds schaatsgeieden op landijs en wijken. De vaarten en kanalen zijn lang niet zoo dichtgevroren als vóór eenige dagen. Overal door den wind groote wakken, daartusschen 3 centi meter ijs. Valsche munt. Bij de gebroeders W., van wie één te Vlaardingen en een te Kethe! woont, heeft dezer dagen de politie een onderzoek ingesteld, wijl zij veidacht worden van liet vervaaidigen van valsche munt. Het onderzoek te Kelhel leidde tot de ontdekking van een aantal valsche kwartjes, benevens het gereedschap tot het vervaardigen daarvan, welke alle in beslag zijn genomen. De dader is in verzekerde bewaring gesteld. De huiszoeking te Vlaardingen had lot lieden nog geen gevolg. Dat men in Amerika snel trou wen en vlug weer scheiden kan, was wel bekend, maar heel gauw heeft thans al een vrouw genoeg gekregen van haar man, naar het schijnt. Veertien dagen geleden huwde de weduwe van den rijken bankier Tho- ma-Baily met den directeur van hel New-Yorksche dagblad «The World", den heer John Speed en eergistei eeds heeft mevrouw Speed van de rechtbank in haar geboortestad Gos hen, in den staat Indiana vei kregen, dal haar huwelijk weer ontbonden is Een adelijke oplichter hal zich lezer dagen wegens bedrog voor de Paijsche rechtbank te verantwoorden. Het was de graaf Roger Rossegnier le Miiemont, afstammeling van een oude aanzienlijke adelijke famiilie. Hij had van een oude juffrouw, de Seut- ter geheeten, onder valsche vooi>pic- gelingen en beloften een som van 43.310 fiancs geleend, zonder dat het uitzicht bestond, dat hij liet geld terug kon geven. Hij beweerde met een schatijke vrouw, de Russische prinses Maria Marfa Feodorowna verloofd te zijn, die uit de nalatenschap hirer beide eeiste echtgenoolen overonme telijke sommen te beschikken had. De oude dame liet zich hiurdoor om den tuin leiden, te meer daar graal Roger haar een huwelijkscontiact toonde, waarbij zelfs, indien het huwelijk niet lol stand kwam, aan graaf Roger een schadeloosstelling van 80000 kronen werd vei zeken). Het huwelijk kwam niet tot stand, omdat' zooals Roger verklaarde, de laatste rnan der piinses. dien men al lang dood gewaand had, plotseling weer opgedoken was en zich nu tegen het huwelijk zijner vrouw veizeue Eerst toen gingen jnffiouw dn Snuiter de ongen open: zij deed aangifte en de rechtbank veroordeel de den zwendelaar tol twee jaar gevan genisstraf en terugbetaling van bel g- leeude geld. Automobielen voor zuigelingen. Te Londen is een ondi rneinend man, die specialiteit was in kinderwagens, op het vellichte denkbeeld gekomen liet automobilisme uit te breiden tot de babies. Het automobilisme is nog luxesport hij wil het luxesport laten. Want alleen de babies van de rijken zullen zicli in den kinderauiotnobiel kunnen laien voortbewegen De baker of kinderjuffi ouw wordt niet afgeschaft, dit decorum wil de uilvinder aan de prilste jeugd niet ontnemen. Zelfs den kinderwagen laai hij ze behouden daarvoor is hij kinderwagen-specialiteit. Alleen vooiziet hij den wagen van een motor. De eerste snelheid, door ile begeleidende kinderjuffrouw le rege len, geeft het wagentje een gang van 3 kilometer, het is oen zeer gelijk ma lige vaait, vooral niet ie snel, zooals bijvoorbeeld een rustig-schommelende baker zou aannemen. De tweede snel heid is zes kilometer, de gewone loop pas, wanneer liet wat frisch is buiten en het drentelen wellicht verkeerd zou 'Tjn voor baby Er is een derde en hoogste snelheid van 9 kilometer slechts in te schakelen voor buiten gewone gevallen, het oversteken van diukke straten, het vlugge huiswaai ts keeren bij plotselinge regenbuien, enz. Men heeft zijn oordeel vooralsnog op te schotten over deze uitvinding De practijk. die zooveel leert, zal ook iiier moeten leeren. Maar reeds schijnen zich verschil lende quaesties voor te doen. Zal de politie deze automobielen op de trot toirs dulden, waarvan zij elk ander vehikel onverbiddelijk weert En als er bekeurd moet worden, wie zal dai als chauffeur beschouwd worden, de kinderjuf? of baby? liet is voorloopig een uitvinding, die hoofdschuddend ontvangen moet wor den. En verstandige ouders. Maar zullen moderne moedeis haar babies nog willen laten voortduwen nu de moderne scheppingsgeest den baby-automobiel uitvond? Handelsbl. Op den avond van Nieuwjaars dag was aan een hötel te Weenen een dame afgestapt met een mooi kindje van twee jaar. De dame zeide de grootmoeder van hel kind te zijn en teellende zich in het vreemdelin- genboek als llermine von Marsvitz uit Dresden. Maandagochtend vroeg ging de dame boodschappen doen in de stad, teiwijl zij het kind aan de hoede van een kamermeisje toevertrouwde en zeide spoedig terug te zullen keeren. Tegen den middag telefoneerde een heer, dat de dame nog niet naar liet hóle) kon terugkeeren, daar zij een invitatie had aangenomen; de dame verzocht echter het kind goed te willen verzorgen Toen de dame ook 's avonds niet terugkwam, kreeg men argwaan, die den volgenden ochtend dooreen meik- waardigen brief van de zonderlinge ame bevestigd werd. Zij deelde daarin mee, dat zij niet zou terugkeeren. Zij had echter de politie opgedragen, het kind le komen halen. Tevens zond zij een postwissel ter voldoening van de tekening. In den biief, welken de politie ont ving, stond dat het kind geen vader meer had en door de moeder, door omstandigheden die haardaartoedwon- gen, vei laten was. Men moest het iind, dal Lulu heette en nog niet gedoopt was, maar in een protestantsch weeshuis opnemen. De kleine heeft een Saksisch dialect, is blond en ziet er goed uit Het heeft in het bótel aller harten ge wonnen en de hótelhouder heeft be sloten het kind voorloopig bij zich te houden. De politie heeft ijverige na sporingen gedaan, welke tot dusver vergeefsch zijn gebleven. Suikerbieten op zandgrond. Het is te bezien, dat de landbouwers, die in het bezit zijn van goeden zandgrond, die zich maar eenigszins leent tot den verbouw van suikerbieten dit jaar zeker niet zullen nalaten daarvan party te trek ken en dat land ook zooveel mogelijk met bieten zullen bezaaien. Om aan te toonen, dat het inderdaad mogelijk is van eenigszins goeden grond al is het ook zandgrond, een goeden bietenoogst te ver krijgen, geef ik hierby een kort verslag vaneen bietenproefveld, aangelegd in 1901. Het was een proefveld te Halsteren, in 't Halstersche Laag en werd aangelegd door den heer L. C. Jacobs aldaar, onder toezicht van den betrokken rijkslandbouw- leeraar. Het had totdoelde werking van een kalibemesting op dien bodem te onderzoe ken. Tevens zou worden nagegaan, in wel ken vorm een kalibemesting het best werkte. Het is natuuriykbekend, dat bemesting met kalizouten onontbeerlijk is, bij suikerbieten, op zandgrond). Het gebruikte perceel had een oppervlakte van 34 Aren en was ver deeld in 4 veldjes van gelijke grootte. Het geheele proefveld kreeg per Hectare 55 karren stalmest 500 K.G. superphosphaat van 4 pCt.. en 450 K.CI. silisalpeter. Be halve deze bemesting kreeg het eerste perceel geen kalibemesting; liet tweede perceel 700 K.G. kainiet per Hectare; het derde perceel 160 K.G. choorkali per H.A.; het vierde perceel 300 K.G. patentkali per Hectare. De kalimeststoffen werden in den herfst van 1900 uitgestrooid, de overige mest stoffen in het voorjaar van 1901. Den lön Mei 1901 werd liet proefveld met bieten zaad variëteit Klein Wanzleben be zaaid. Op het eerste perceel bleven de bieten gedurende het geheele jaar zeer achterlijk. Ook was het het aantal planten te gering. Er is reden om aan te nemen, dat deze slechte stand in de eerste plaats een gevolg is van de afwezigheid van kali. Er lag n.l. op denzelfden akker nog een strook grond, buiten het proefveld, dat evenals het eerste perceel behandeld was en waar de bieten zich ongeveer even slecht ontwikkelden. Den 31n October werden de bieten gerooid. Als opbrengsten werden verkregen van perceel I 1,037 kg. met 15,8 pCt. suiker II 2,199 15,9 pCt. III 2,296 16,2 pCt. IV 2,482 16,9 pCt. Kosten van de kalibemesting per perceel, II pl.m. f 1.50. III pl.m. f 1.70. IV pl-m. f 1.85. Zonder verdere berekening blijkt dus naar aanleiding van deze proefneming, dat lo. eene kalibemesting de opbrengst be langrijk heeft verhoogd. 2o. dat de kali magnesia (patentkali) de gunstige uitkom sten heeft opgeleverd, daarna de chloor- kali, dan kainiet. Verder deelt het verslag mede, dat het vorige jaar dezelfde uitkomsten verkregen werden. Uit deze proef blijkt, dat het zeer goed mogelijk is, dat men op goeden zandgrond suikerbieten verbouwt, als men daarby tevens een oordeelkundige bemesting geeft. Daar het nu hoog tijd is de kalimest stoffen op den grond te brengen, als men het nog niet gedaan heeft, zij deze be schrijving een aansporing daartoe. RECLAME. Wij laten uzelf oordeelen. Geloof niet onze woorden, hecht geen waarde aan hetgeen een vreemdeling zegt, doch lees de onderstaande verklaring van een bewoner van Amersfoort en oordeel zelf. De heer D. van Appelen;, wonende Gaslaan 22 te Amersfoort, meldt on?: Vanaf het oogen- blik dat ik met, IJw pill op begonnen ben. is het mij mogen gelukken, ^verlichting te beko men in mijn nierziekte, waarvan ik reeds zes jaren het slachtoffer bei\," geweest. Steeds had ik hevige pijn in den rug en in de zijden. Mijn voeten waren dikwijls opgezwollen en ik kon hierdoor dikwijls geen ^schoenen dragen, ook mijn polsen waren veelal opgezet, daarbij leed ik yeel aan duizelingen/ waarbij mij alles voor de oogen draaide en béd veel hinder van een zsvare hoofdpijn. Ik k£n haast niet slapen en was vermoeia en afgemat, terwijl het mij moei te kostte om iets te eten. Ik had een voort- durenden dqang tot urineeren wat met veel pijn geschiede, jjn al hetgeen hiervoor gedaan was, had niet het minste resultaat opgeleverd. Toen ik Uw Foster's Rugpijn Nieren Pillen begon te gebruiken kon ik reeds bij den derden dag de goede werking waarnemen en twee weken later was er» een algeheele ommekeer in mijn toestand gekomen...Ik gevoel mij nu een geheel ander mensch, ik'do'e met lust mijn werkzaamhe den om heëkwatd geheel en al uit te joeien, ga ik thans nog eénig$n tijd door met/Uw pillen en kan ik ze gjirus^aan iedereen éanbevelen, die mocht tijden, zooals ik voorheen. Ik ondergêteekendè verklaar dat' het boven staande waar is en machtig U hol publiek te m-ken op elke wijze" die U goeddunkt. Zwelling der enkels, i.der voeten 'gn der beenen en blazen onder de o#gen. (Waterzucht) Deze gevaarlijke kwaal dient te worden toegeschre ven aan het overvloéjjig watei^afkomstig uit het bloed, dat doorgedrongen iifiot in het weef sel der huid en dat eftenlijk moeten wor den uitgedreven door filtreepmg, indien de nieren in goeden toestand jpweest waren. Door een groot aantal dS^ikbar&ïienschen werd ons medegedeeld dat derglijke gevallen volkomen genezen werdeüjdooiwoster.s Rugpijn Nieren Pillen. v m Verzeker U dat men U ie echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen g%j& dezelfde die de Heer van Appelen gehad heeft. Zij zijn te Amers foort verkrijgbaar b\j den Heer A. van de Weg. Toezending geschied franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10.— voor zes doozen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2