M. KAMERLING, maai 25, Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Advertentie n. belangen (scheepvaart, afwatering, waterinlating enz.) overeen te brengen, behouden van bestaande en het aan leggen van nieuwe paaiplaatsen, als mede het instandhouden van de in- heemsche waardevolle vischsoorten, i. het bevorderen van de studie en het wetenschappelijk onderzoek inzake de Zoetwatervisscherij. Dit wetenschappelijk onderzoek zal o. m. omvatten: lo. do levensleer van de voor naamste, inheemsche vischsoorten, 2o. de geschiktheid van onze wateren voor de teelt van de meest waardevolle vischsoorten, 3o. de microflora en -fauna van het vischwater, 4o. de nuttige en schadelijke dieren voor de visscherij, 5o. de ziekten der visschen, 60. de natuurlijke en kunstmatige voeding der visschen, 7o. het verzamelen en uitgeven van statistische gegeven, inzake Zoet watervisscherij. k. AI hetgeen verder kan dienen tot bevordering van Zoetwatervis scherij. Ingevolge art. 5 der Statuten kun nen leden worden aangenomen tegen een jaarlijksche contributie van ten minste f 1. Deze leden hebben dezelfde rechten als de overige leden van de Maat schappij, met dien verstande, dat zij niet ontvangen het tijdschrift der Maatschappij, waarvoor in de plaats een Visscherij-orgaan kan worden verstrekt. De heeren II. J. Boer, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal te Assen en Draisma de Vries te Franeker werden gekozen tot com missaris. De heeren Dudok de Wit en An- derheggen, brachten hulde voor het genomen initiatief, terwijl de voor zitter namens de Heide Maatschappij, dank zeide aan den heer Van Dissel, die in verband met zijn benoeming tot inspecteur van het Staatsbosch- beheer afscheid neemt van de Maat schappij. voor al hetgeen hij voor de Maatschappij heeft verricht. De vergadering werd hierop gesloten. Middenstandscongres. Men verzoekt ons het volgende mede te deelen Van 16 tot 18 Augustus dezes jaars zal te Luik een internationaal congres gehouden worden van den Handel- drijvenden Industrieelen en Landbou wenden Middenstand, welk congres georganiseerd wordt door het in 1903 te Stuttgart opgerichte Internationaal Insituut ter bestudeering van de Mid denstand- vraagstukken. Het programma van het congres bestaat uit twee deelen Het eerste heeft ten doel het ver krijgen van een algemeen overzicht van de wetgeving in de verschillende landen met betrekking tot den Mid denstand. In een reeks van nota's, welke het centraal-comilé van het In stituut op zich beeft genomen bijeen te brengen, zullen achtereensvolgens behandeld worden 1. De geschiedenis en de biliographie der wetgeving; 2. Een kort overzicht der wetten 3 Eene beoordeling van die wetten, wat betreft de gevolgen, toegelicht met statistieken. Deze nota's zullen gedrukt en rond gezonden worden vóór den aanvang van het congres. Er zal geene mondelinge gedachte wisseling plaats vinden omtrent deze nota's, doch hot staat ieder, die zich opgeeft voor het lidmaatschap van het congres, vrij om aanvullende of wijzi gende rtola's in te zenden. Deze zul len vanwege het Congres gedrukt wor den, indien het Comité van organisa tie zulks van belang acht. Daarentegen zijn de na te melden onderwerpen der tweede afdeeling bestemd tot mondelinge gedachten- wisseling, nit een oogpunt van wet geving, staathuishoudkunde, statistiek enz. Deze onderwerpen zijn: 1. Het technisch onderwijs en het vakonderwijs voor den Middenstand 2. De ommekeer in de machinale inrichting der bedrijven, meer bepaald wat betreft de werktuigen en moto ren voor het kleinbedrijf; 3. De organisatie van het credit t vcor den Middenstand, daaronder begrepen het landbouwcrediet. Ieder, die zich als lid voor het Con gres aanmeldt (waarvoor de contribu tie 5 francs bedraagt), heeft het recht in de taal zijner keuze ee.i nota in zenden betreffende een of meer der lovengsnoemde vraagpunten. Het beschermheerschap van het con gres is aanvaard door hunne Exc. den minister van Nijverheid en arbeid. Francotte en den minister van justitie Van den Heuvel, eerwijl het eere-voor- zitterschap is aangenomen door den gouverneur der provincie Luik, Pety de Thozéo en den burgemeester' G. Kleijer. Leden van het Centraal comité van het Instituut zijn voor Nederland de hee ren R. C. J. Tutein Nolthenius te Amsterdam en dr. J. Nouwens te Hees- wijk, die bereid zijn nadere inlichtin gen te verschaffen. De gezondheids-commissie houdt Viijdagavond ten stadhuize een open bare zitting. Wij herinneren er aan dat de openbare vergadering waarin de heer Gerhard de onderwijsnovelle zal be spreken niet zooals vroeger aange kondigd, in »de Arend" doch in sAmicilia" zal plaats hebben. Aanvang 8 uur. De werkzaamheden tot het her stellen van de spoorbrug aan den Koppel zijn geëindigd. Het is haast ongelooflijk dat juist het afbreken der noodbrug het moeielijkste werk was. De verwijdering van een veertigtal ingeheide palen geschiedde door be middeling van een dubbel windas en een peiler. Deze peiler is niet anders dan een stevigen ijzeren buis, waar door een waterstraal wordt geperst Door nu de buis met kracht langs de ingeheide palen te duwen wordt langzamerhand een gat gestoten, zoo als dat geschiedt bij het slaan eener nortonwel. Daar echter de waterstraal een uitweg zoekt wordt het om ringende zand losgeborreld en komt de paal inplaats van in de dichte, vaste aardlaag in het losgewoelde zand te staan. Later wordt dan door mid del van zware windassen de paal om hoog geheschen. De palen waren alle ongeveer zes meter diep ingeheid, bij sommigen was het onmogelijk ze nog een duim dieper in den grond te werken. Men begrijp dat het werk nog al bekijks had. Bij de teraardebestelling van onzen oud-stadgenoot, wijlen den heer W. van Esveld, hoofddirecteur van de Surinaamsche Bank, op 60-jarigen leeftijd te Amsterdam overleden, waren, behahe familieleden, zeer vele vrienden tegenwoordig. Onder deze laatsten rekenen wij ook vertegenwoordigers van groote scheepvaart-, handels- en financieele instellingen, waartoe wijlen de heer Van Esveld in betrekking stond. Want het bleek uit de aan het graf gesproken woorden, dat de over ledene zich in wijden kring veler oprechte genegenheid had verworven Onder de talrijke kransen en bloem stukken, die de baar dekten, waren er van de directie van den Kon. West-Ind. Maildienst, van de Suri naamsche Bank, van de Commissie tot wetenschappelijk onderzoek van Suriname en van de vereeniging »Oost en West" Behalve bestuursleden van de Surinaamsche Bank, waren coin missarissen van den Kon. West-Ind. Maildienst en van de naaml. vennoot schap Curaf.aosche Haven- en Brug- dienst, tot welke colleges ook de over ledene had behoord, aan de groeve tegenwoordig. Mr. C. F. Schoch, lid der directie van de Surinaamsche Bank, ds. Zaal berg, vroeger predikant te Paramaribo, en ds. J H. Bocke, wijden treffende woorden van waardeeting aan het lever, en werken van den overladende. Mr. Schoch schetste, hoe wijlen van Esveld geheel medeleefde met de Suri naamsche Bank, hoe hij de belangen dier instelling gedurende 23 jaar in Suriname bevorderde, zich daaraan geheel gaf, zoodat zijn arbeid niet alleen strekte in het belang der Bank, maar in dat der gansche kolonie, wier geschiedenis Van Esveld niet alleen medeleefde, maar ook mee maakte. Van Esveld was een man n et breeden blik en ruime levensopvatting, die aan elke instelling in Suriname, die zijn hulp noodig had, gaaine steun verleende, vriendelijk en hulpvaardig voor iedereen, die zich tot hem wende. Wie hern leerde kennen, werd bij- zoi.d r getroffen door zijn groote toe wijding aan de zaak, waarvoor hij werkte. Hij gaf er zijn geheele hart aan. Daarom zal hij bij allen, die hem kenden, in dankbare hei innering vooi lieven. Namens zich zelf en namens vele vrienden en vereerders en bewel- dadigden ook, in ons land en in Suriname, hield ds. Zaalberg eene grafrede. De hoofdinhoud daarvan was, dat allen, die Van Esveld leerden kennen in zijn werken en in zijn liefhebberijen, hem leerde nachten en hem ook lief kregen. Men moest hein in Suriname hebben gadegeslagen, om te begrijpen, wat hij voor die kolonie beteekende. Hij was er meer dan bankier, hij was er oen groot burger, die het ge heele leven der kolonie medeleefde, een kolonist, die leefde voor de kolonie, die iedereen gastvrijheid betoonde. Bijzonderen dank bracht hij hem ook namens het Tehuis voor melaatschen op Bethesda. Diep getoerd sprak ds. J. H. Bocke uit naam van de oude viienden, van hen, die Van Esveld gekend hebben, eer hij naar den vreemde trok. Namens die oude vrienden wilde hij getuigen Nooit hebben wij ons door Van Esveld teleurgesteld gezien, nooit ons in hem bedrogen gevoeld. Een familielid dankte voor de be toonde deelneming en belangstelling. De 18 jarige Th. M. is het slachtoffer geworden van het ellendige, om geld kaarten, dat ook hier in Amersfoort bij tal van jongens zoo welig tiert. Zaterdagavond had hij geen geld meer en om toch zijn speelzucht te bevredigen rukte hij in de Koning straat een zinken goot van een der woningen. De goot werd plat ge trapt en in stukken gebroken. Zondag morgen aan een opkooper van oud ijzer verkocht. Doch onze wakkere politie ontdekte al heel spoedig de zaak en het ge lukte haar niet alleen de stukken zink in beslag te nemen doch ook den jeugdigen dief te vatten. Ilij zal nu een geduchte straf niet ontgaan. De 2e luit. der cavalerie van het Indische leger W. Storm van Leeuwen, gedetacheerd bij. het escadron ordon- nancen te Amersfoort, wordt 1 Juni eervol van deze detacheering ontheven. De reeds vroeger aangekondigde gecombineerde vergadering van de afdeeling «Patrimonium," de Anti— Rev. Kiesvereeiiiging «Nederland en Oranje" en de Chr. Jongelingsver- eeniging «Ps. 119 vers "9," inzake de Middernachtzending, wordt op Dinsdag 21 Februari in «Eben Haëzer ge houden. Als spreker treedt op Ds. W. 11. Verhoef! uit Apeldoorn, alg. corr. der Ned. Midd. Ver. Ds. Verhoef! zal spreken over den arbeid der Middernacht zending, mede in verband met de aangekondigde wetsontwerpen, omtrent onderzoek naar het Vaderschap, N. Malthusia nisme, enz. De heer R. S. van der Mark is te Leiden geslaagd als candidaat in de rechten. In de Maandagavond in de Kerkekamer der Geref Kerk A. ge houden vergadering der centrale antirevolutionnaire Kiesvereeniging is het zittend lid der Tweede Karner jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck voor de Junivei kiezingen opnieuw candidaat gesteld. Hedenavond wordt in «Eben Haëzer," door de afdeelingen van de «Chr. Jongelings-vereeniging «Ps. 119:9," «Oefening baart Kunst" en «Looft den Heer" een uitvoering ge geven. Een dienstmeisje van den heer v. D. aan de Westsingel had het on geluk in den kelder te vallen. Haar toestand is zeer ernstig. Aan den gepensionneerden ser geant-majoor M. Boukamp is met ingang van 18 Februari de gouden medaille voor 36-jarigen dienst toe gekend. Hedenavond houdt de voorloopige commissie van voorbereiding van de Amersfoortsche afdeeling van «het Groene Kruis" een vergadering in Ons Huis, ter bespreking van den beste wijze om propaganda te maken voor die vereeniging, welke, als ze flink gesteund wordt, zoovelen ten zegen kan zijn. Bij vonnis van het kantonge recht alhier, van den 6 Febr. 1905, is veroordeeld P. F. K., wonende te S., wegens overtreding van art 455 van het Wetboek van Strafrecht, tot eene geldboe'e van 15 subs. 3 dagen hechtenis. Art. 455' W. v. S. luidt: «Hij, die het vervoer door trek- of last dieren doet plaats hebben op eene noodeloos pijnlijke of kwellende wijze. Het tweede optreden van Speen- hoff's «Vrije Tooneel" is al even succes vol geweest als het eerste. De zaal was geheel uitverkocht, en al wat nog als plaatsje te benutten viel was inge ruimd. Speenholf's optreden gaf weer die eigenaardige bekoring, welke steeds van hen uitgaat en die veroorzaakt wordt door den kunstenaar, die zonder mooi doenerij met zijn humoristische of satyrike maar vooral door zijn diep tragische liedjes weet te geeselen. Wat treffen zij diep, die eenvoudige liedjes als «De broek van Jantje", «Kleine kleuters", «Twee aardige men- schen," zij striemen en schokken. Ook de hekelliedjes als «de gevolgen der nieuwe drankwet" zijn eenig. Zij heb ben het publiek doen lachen en applau- diseeren zonder eind. Geen wonder dat Speenhof! her haalde malen werd teruggeroepen. Mevrouw Speenhol!Prinz, een Vlaamsche, zong een paar van die mooie liedjes, welke op de volks avonden georganiseerd door de man nen van den Taalstrijd zoo enthousiast worden gezongen. Vooral t Kwerelke" en het «Liedje van de Hei" werden allerliefst vertolkt. Het verhinderd zijn van het echtpaar de la Mar was een geweldige teleur stelling, nu kregen wij een zeer ver dienstelijk optreden van den heer en mevr. Bigot te zien, doch wij meenen dat het kader van «Speenhoff's Vrije Tooneel" de la Mar méér dan Bigot past. Toch heeft ook de heer en mevr. Bigot het publiek doen genieten. Het Prinz quai tet was weder uit stekend. De zangerige, klankrijke mu ziek trof zeer. Wij hopen dat «Speenhoff's Vrije Tooneel" nog vaak Amersfoort zal bezoeken. Ingevolge beslissing van het D. v. 0. dd. 31 Januari is de reserve Tweede Luitenant A. H. de Noo op diens verzoi-k overgeplaatst bij het 1 Regement Infanterie met bestem ming voor het 1 Bataljon te Deventer. 377ste :-TAATSr,OTEKlJ. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 6 en 7 Febr. 1905. (2000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwebek te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 70. 473 6895 761S 11307 11333 11339 13073 18352 18544 20781 20782 en 20799. Te zamen 12 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 499 1779 6355 6363 6372 6382 7298 7525 7623 7624 7654 11329 11346 11752 13064 13067 13079 13083 13090 13092 16980 16990 18343 18349 18354 18547 18560 20773 20783 20784 20787 20791 en 20798. Zaterdag omstreeks 4 uur ont stond een uitslaande brand in het station Zoetermeer—Zegwaard, welke binnen enkele uren het geheele ge bouw heeft vernield. De geheele ad ministratie enz. is verbrand, slechts een weinig huisraad van den stations chef is gered en van het geheele gebouw zijn enkele brokstukken dei- muren blijven staan. De fabriek «Nutricia" indeonmid- delijke nabijheid van het station ge legen heeft in het geheel geen schade bekomen, hetwelk mag worden toe geschreven aan de windrichting. De verzendingen zullen dus naar gewoonte kunnen plaats vinden. De Zwitsersche Bondsraad heeft den voormahgen Oostenrijkschen aarts- hei tog Leopold, die. gelijk men weet, na zijn verloving met mej. Adamovitch, den naam Leopold Woffling aannam, het burgerrecht geschonken. Leopold Woffling wordt burger van het stadje Zug, waar hij voor vijftigduizend gul den een villa heeft gekocht. Hij heeft jaarlijksch over een rente te beschik ken van vijftienduizend gulden. Of de Zwitser Wölfling het Oostenrijksche staatsgebied zal mogen betreden, is de vraag. Do rooversbeweging in de Chineesche provincie Kwantung, neemt in omvang toe. De afzonderlijke kleine benden, lie zich er toe bepaalden om nu en dan een kleinen slag uit te voeren, hebben zich vereenigd tot grootere troepen en worden nu dorpen en zelfs kleinen steden gevaarlijk. De roovers of opstandelingen, want zij geven voor zich te verzetten tegen de regeering des rijks, staan onder loiding van den even sluwen als Hin ken Tangpat, op wiens hoofd eenige duizenden dollars gesteld zijn. De ge heele bevolking sympathiseert met dezen man, die tot nog toe aan elke hem gestelde val is ontsnapt ook zeker, omdat niemand in het land recht den lust heeft om het uitgeloofde geld te verdienen. Een belangwekkende eri karak teristieke episode van dezen roover- hoofdman vertelt de «Ostasiatische Lloyd". Tangpat was eenige weken geleden in een groot dorp in de na bijheid van Cin-chao gekomen, van het hoofd tot de voeten in zijde gekleed. Hij gaf zich uit voor een geleerde en woonde in een logement. Geld had blijkbaar geen waarde voor hem hij gaf het in massa uit. Hij richtte feest maaltijden aan, waaraan de autoriteiten der plaats en zelfs de militaire com mandant deelnamen. Niemand her kende hem, of wilde hem her kennen. Eerst den vierden dag van zijn oponthoud kreeg men argwaan. Terstond kregen de mandarijnen be vel den gevreesden Tangpat te om singelen en te boeien, maar de heeren haastten zich niet. Ook kwamen er soldaten van Cin-chao. Toen men echter meende, Tangpat in zijn macht te hebben, was bij spoorloos ver dwenen! RECLAME. Ten voordeele van Amersfoort. Dit zijn geen woorden van een bewoner van Engeland of Duitschland, doch die van een buurman. De Heer J. ter Wolbp^K, wonende Valken straat 14 te Amersfoort meldt ons: Vanaf het oogenblik dat ik met Uw Foster's Rugpijn Nieren Pillen begonnen ben, is het mij mogen gelukken een groove verlichting te bekomen in mijn nierziekte^ die reeds sedert zes jaren het hoofd geboden had aan allerlei genees middelen. Wegens nier- en blaapziekte werd ik afgekeurd uit den dienst van N. Indië. De doctcrs daar zeiden my, dat er niets aan mijn ziekte te doen was en ook in Holland deed ik dezelfde ervaring op. Steeds had ik een ellen dige pijn in dén rug en zijden en in de bont. Het water kwam met een branderig pijnlijk gevoel en elk. oogenblik moest ik hieraan toe geven, het zag er gewoonlijk zeer troebel uit en veelvuldig was er bloed in. Sedert lang had ik allif hoop op heitel opgegeven, doch toen ik hotfrde omtrent J1 de genezingen, door Uw pilleil tot stand .gebracht, wenschte ik hiermede een laatste Broef te nemen. Ik nam ze in en jnoe groot /as mijn verrassing, toen ik reeds_.tna een jdaar dagen een groote ver lichting fcespeufde, ik ging geregeld door en drie vfeken later was ik bijna geheel her steld. Iknieb thans geen pijn meer en gevoel mij een ^geheel ander raensch, ik durf haast zelf niet^ aan mijn genezing gelooven en al mijn vroeger lijden komt mij nu voor als een benauwdqdroom. Ik ben zeer blij dal ikeindelijk een afdopnd geneesmiddel gevonden heb, dat ik met vtertrouj/en a^n alle nierlijders kan aanbevelen**»?*^ Ik ondergeteekende verklaar dat bovenstaande waar is en machtig het publiek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Hebt gij ooit getwijfeld dat Uw nieren de oorzaak Uwer ziekte Aaren? Hebt gij pijn in den rug, in het hoof(^of in de lenden'/ Lijdt gij aan rheumatiek,^-zwakte van het hart of waterzucht? Is Uw 4 te veelvuldig en is steen of bezinksel? moeid, terneergeslagen er eens over na. Verzeker U dat dj Rugpijn Nieren Pilli Heer ter Wolbeek Amersfoort verkrijg] de Weg. Toezending vangst van postwissel* AL f 11). - voor zes doozen." w srineloozing te weinig of isiÏJw water vermengd met ivoelt ge U immer ver en prikkelbaarDenk sn U de echté Foster's i geeft, dezeitde die de had heeft./Zij zijn te bij dejrHeer A. van ichiedj^ranco na ont- '5 voor óén, of Heden overleed te Nijmegen onee geliefde Vader, Behuwd- en Groot vader «Jé Heer C„ NOORDUIJN, in den ouderdom van ruim 72 Jj'aar. P. H. TEENGS— --ï(00edüijn. J. BCfTT. TEENGS. V TEENGS. 3-- Februari 1905. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. ^s, straat AJRTS, is VERHUISD van Bergstraat 4

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2