Gemengd Nieuws. Ingezonden. opdat de onkosten toch maar gering, de baten groot zullen zijn. De repe- titiën op het tooneel zijn met het oog op de kosten zoo weinig mogelijk medewerkers, die door hun bedrijt over groote localiteit beschikken, staan deze af voor repetiiiën. costumes en requisiten worden op allerlei vernuf tige wijzen met geringe kosten ge leverd. En nu gij, Ainersfoortsche burger eerste klasse, weet dat de Lwietle zoo flink de handen uit de mouwen steekt om de derde klasses voor ongevallen te behoeden, wilt gij nu ook niet het sihoone doel van Liefdadigheid steunen en voorkomen dat de kleine burger man, die 's winteis builen schuld achteruitgaat, lot armoede vervalt. Welnu, maak dan van de gelegenheid gebruik dat de inteekeulij-T nogmaals wordt aangeboden of neergelegd en teeken voor een aantal kaarten tegen een prijs van eer. gulden of hooger, en teeken niet alleen, maar wek ook anderen op dit te doen! Het was werkelijk geen bedelpartij, want voor uw geld beloof ik u diie- voudig genothet waardeeren van den geest in de Amersfoorlsche coupe uveede klasse, hel vooi komen van achteruitgang in de derde en ten slotte een aangenamen avond eeiste klasse. J. C. Men verzocht ons plaatsruimte voor het volgende verslag, aan welk verzoek wij gaarne voldoen Donderdag 9 Eebr. des avonds ten 8 uren, hield de Afd. Amersfoort van den Christ. Nat. Werkmansbond haar 7de jaarverslag in het gebouw Eben Haëzer. De vergadering werd geopend door den voorz. met gebed, het zingen van Ps. 65I en het lezen van Luk. 18 van 1 8. De notulen der vorige vergadering werden door den 1ste secr. gelezen en onveranderlijk goedgekeurd. Punten van behandeling waren ver slag 1ste sec -penningmeester van de Aid. het Ziekenfonds en Eigengebouw De Isle Sec. deed een kort verslag van werkzaamheden, waarin hij deed uitkomen dat den Chr. Nat. Werk mansbond het vorige jaar 50 Afd had, thans had de bond 70 Afd. met ruim 10.000 leden, waarvan de Afd. Amersfoort van 180 tot 203 leden was geklommen. En den Christ. Nat Weikmansbond gaat met rassche schreden vooruit, zonder geschreeuw om andere de aandacht te trekken. En hij wenschte dat den leden zouden toonen lid te zijn van den Christ. Nat. Werkmansbond en schou der aan schouder te gaan onder de Vanen voor God, Koningin en Vader land, en hij besloot met een vers van onze oude dichters: Wel hem die steeds getrouw en blij, Als lid der burgermaatschappij, Zijn plichten blijft betrachten. Wat lot Gods wijsheid voor hem koos, Iiij mag in welken stand altoos, Gods hulp vertrouwend wachten. De 1ste penningmeester der Afd. gaf een overzicht van inkomsten en uitgaven. Hij had dit jaar ontvangen f259.46 en uitgegeven f212 90. alzoo een batig saldo van f47 06. De 2de penningmeester van het Ziekenfonds gaf wegens verhindering der 1ste penningmeester een koit verslag van zijn beheer(s) het saldo vorige jaar was 1971.42, aan contri butie had hij ontvangen f 885 65, aan rente f 17.10, alzoo te samen f 1873 65 waarvan hij aan ziekengeld had uit gekeerd f747.85. alzoo een batig saldo van f 1125.78. De penningmeester Eigen gebouw was niet zoo voorspoedig maar kwam toch niet te koit. Deze had nog een batig saldo van f 2 75E. Een bewijs dat er van het gebouw Eben Haëzer nog gebruik wordt gemaakt voor dergelijke philantrofische doeleinden al heeft zij zware lasten. De voorz. bedankte den 1ste sec. en penningmeester van de Afd. het Ziekenfonds en Eigen gebouw voor hunne werkzaamheden. Daarna kwam aan de orde ver kiezing van bestuursleden voor de Afd. werd gekozen A. Hulst (aftr. lid). G. Stam werd gekozen voor Ph. v. d. Pol, en voor het Zieken fonds werd bij acclamatie weder ge kozen B. v. d. Ilazel, welke allen hunne benoeming aannamen. Nog enkele punten besproken te hebben werd de vergadering mei gebed gesloten door B. v. d. Hazel. In het laatst dezer maand, ver moedelijk den 24e en 26e Februari, zullen door het symphonie oi chest »Jubal," wederom uitvoeringen wor- den gegeven. Dat er bij deze ver- eeniging hard gewerkt wordt blijkt daaruit, dat alle nummers van het uit te voeren programma nieuw zijn. Jammer is het dat dezj zoo nuttig werkende vereeniging, die hare leden telt onder alle rangen en klassen der Maatschappij, tot dusverre zoo weinig steun ondervind. De eerste jaren toch zijn voor een orchest, door het aan schaffen van instrumenten en muziek de moeilijkste. Voor een slechts luttel bedrag vei schaft men zich en zijne huisgenooten toegang tot de uitvoerin gen en steunt de vereeniging tevens Tot de concerten van «Jubal 'heb ben toegang: Donateurs 5.met vier huisgenooten. Kunstlievende leden (f 2.50) met twee huisgenooten en niet leden tegen entrée van f 1. Voor de Volksuitvoeringen is de toe gangsprijs wederom op 10 cent ge steld, voor deze uitvoeringen zijn de diploma's als donateur of kunstl. lid niet geldig. Behalve de reeds aangekondigde openbare vergaderingen te houden op initiatief der Vrijzinnige Propa- gaudaclub, zal Zaterdag 18 Febiuari mr. D. E. Lioni uit Amsterdam voor de leden der propagandaclub en der liberale kiesveieeniging, alsmede van veiJero genoodigden spreken over Het program der liberale partij in verband tnel den tegenwooi digen politieke toestand." Tijd en plaats zullen wij nader bekend maken. Wij herinneren aan de heden avond te 8 uur in nAmicitia" te houden openbare vergadering waarin de heer A. H. Gerhard uit Amsterdam zal spreken over: »De Strijd tegen de Onderwijsnovelle." Üp uitnoodiging van de Vrijzini ige Propagandaclub zullen eeilang de heoren Jhr. Smissaerl, G. J. van der Wieier en C. A. Zelvelder hier in openbare vergaderingen optreden. Laatstgenoemde op 24 Februari a.s. Op Donderdag 14 Febr. e. k., des avonds ten 7 uren, hoopt Ds O. Schricke van Enschede, een feestrede te houden voor de Afd. Amersfoort van den Chr. Nat. Werkmansbond, orn doel en strekking uit een te zetten. De toegang is vrij, ti-rwijl het Be stuur de leden der Ned. Her. Ge meente vriendelijk uitnoodigt tegen woordig te zijn, en ook zij die eene uitnoodiging aan huis ontvangen. Wij vernemen dat het bestuur van Amicitia in onderhandeling is met de directie van de Nederl. Tooneelver- eeniging uit Amsterdam ovei de opvoe ring van nAllet zielen". Zeer waarschijn lijk zal dit jongste stuk van Herm. Ueijerrnatis Jun dat overal voor uil- verkochte zalen agaat" in de eerste helft van Maart worden gegeven. Zij, die zich naar elders willen begeven om dit stuk te zien, kunnen dus nog even afwachten. Gezondheidscommissie. Gisterenavond heeft de Gezondheids commissie ouder voorzitting van mr. J. Heyligers in een der zalen van het stadhuis de jaarlijksche openbate ver gadering gehouden. Tegenwoordig waren, behalve de vooizilter, de lieeren L. F. Boekelman, W. A. v. d. Bover.kamp, C. Prinsen de secretaris de heer A. M. E. des Toni be. In deze vergadering had de vast stelling plaats van het jaarverslag een lijvig rapport omtrent de weik- zaamheden der commissie en in ver band met den sanctairen toestand onzer gemeente Het jaarverslag wordt aan den Hoofd Inspecteur der volks gezondheid en aan den Raad gezonden en verschijnt later in het gemeente verslag in druk. „Flehite". In de Donderdagavond in de trouw kamer van het stadhuis onder voor zitting van den heer O. G. H. Hel dring uit Renkum gehouden jaarlijk sche algemeerie vergadering van de Oudheidkundige vereeniging nFlehite" is de heer C. B. Kok, alhier, tot be stuurslid hei kozen. Het jaarverslag door den voorzitter uitgebracht, luidde zeer gunstig. In het ledenaantal kwam nagenoeg geen wijziging. Hel museumbezoek is belangrijk toegenomen en gestegen tot pl.m. 1150 in 1904. Het jaarverslag wordt eerlang den leden in druk toegezonden, wij komen er dan op terug. De rekening en verantwoording sloot in ontvangst en uitgaaf met f 1672,27' met een kassaldo van f 18.49. In de plaats van jhr. mr. B W. Th. Sandberg is tol regent van het gesticht '»de Armen de Poth" benoemd de heer 11. W. van Esveld. Naar wij vernemen zal dooi mejuffrouw M. van Aaken uit Berlijn, in den loop der volgende maand alhier een concert gegeven woideu. RECLAME. Utrecht en Amersfoort. Menigeen lijdt aan de giéren en aan pijn in den rug, doch het ondersfttande bericht' bevestigt onze ineening dat hierAortbij een geneesmiddel daarvoor bestaat, dat rn.-t succes aangewend wordt. Mejuffrouw H. Circkel, wonende Uladslraat 9 te Utrecht, meldt ons/ Sedert geruime»' tijd heb ik veel geleden aan vhevige pijnen in-' den rug en lendenen lïet was een vlijmende pjjn, die mij zeer melancholiek stemde en die gepaard ging met zware hoofdpijp en een algemaë'n gevoel van af gematheid. Langzamerhand Jiad zich hier nog rheumatiek in de beenen hf) gevormd. Toen ik zooveel goede berichten vgniam omtrent Uwe Fos- tei's Rugpijn Nieren. Bitten wenschte ik ook hier mede een pi oef te nemen en ik moet ronduit zeggen dat één dposjo reeds voldoende was oin inij een groote verlichting te bezorgen Ik Z3l thans nog eenigen fjl voortgaan met Uwe krachtige pill n en vertrouw dat ik met het tweede doosje geheel genezen.zal zijn. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande- waar is en machtig U het publiek te makenArp elke wijze die U goed dunkt. De giek ten dern eren zijn te meer ernstig en ellendig, daar zij gewoonlijk niet begrepen worden; het is.-slechts nun weinig menscheu bekend wat de nieten zijii.evv.iir jij zich bevinden en wat hun werking is. Ijfjgcvolg wanneer zich een teeken van nierziekte .Voordoet 9foo.iL rugpijn, tioebel waterf gezwollen voeten en Aanden, blazen onder de OQ^fen enz.) wordt dit zeer SJikwijls voor een andereJTwaa! geh uden wat intusschen de nierziekte lijn geeft zich te ontwikkelen! in rheumatiek, waterzucht, suikerziekte, eiwitvefljes enz. Verzeker U dat ijzen U de echte Jester's Rug pijn Nieren Pillen geeft, dczelfd^éffe Mejuftrouw Circkel gehad ho- ft. Zij zijn Ujffaneisfoort ver krijgbaar bij den Heef A vai^rWeg. Toezending geschiedt franco na van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. 377ste M'AATSLOTEKIJ. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 8 tot 10 Febr. 1905. (2100 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f70. 476 7392 7399 7665 11340 en 20767. Te zamen 6 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1782 1796 1804 6373 6377 6388 6874 6882 6894 6902 6905 7294 7299 7379 7504 7507 7528 7615 7621 7639 7640 7644 7656 7666 11308 11311 11324 11334 11337 11348 11358 11753 13094 16978 18350 18550 20763 20769 en 20778. 377ste STAAT'SI.OTEItlJ. 5de Klasse. Laatste week. Trekking van 6 tot 10 Febr. 1905. Ten kantore van den collecteur te Amersfoort, Groote Bergstraat 15, zijn op de volgende nummers prijzen ge vallen No. 19160 f400.—. No. 5361 flOO.— Prijzen van f 70. 1551 1556 9432 9452 9453 10294 13683 18544 18572 18575 19168 19173 20767 20781 20782 20799. Zonder prijs uitgeloot 1548 1532 1560 1569 1779 1782 1796 1804 5372 5374 9449 10290 10298 10295 10300 10301 13142 13143 13661 13672 13685 18547 18560 18567 18568 19162 19179 20773 20763 20778 20783 20784 20791 20798. Predikbeurten bij de verschil lende gemeenten alhier op Zondag 12 Februari 1905: Ned. Ilerv. Gemeente. St. Joriskerk. Voorm 10 uur, Ds. Scliulte, pred. te Muiden. 1. Ds. Van Aalst. Namidd. 2 uur, Ds. Ter Haar Romeny. 's Av. 5'/» uur, de heer Hoekendijk, Zendeling. I. Ds. Meiners. Coll. v. d. Rotterd. Zend. vereeniging. Gaslliuiskerk. Voorm. 10 uur, K. Teeling, Godsdienstonderwijzer. Evang. Lutli. kerk. Voorm. 10 uur, Ds. De Meijere. Remonstrautsclie kerk. Voormidd. 10'/i uur, Ds Hooykaas. Gereform. kerk (Langegracht). Voormidd. 10 uur, Ds. Donner. 's Avonds 5'/i uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voormidd. 10 uur, Ds. Teerink. 's Avonds 5'/j uur, Ds. Teerink. Vrije Gercforin. Gemeente. Voormidd. 9'/z uur, Lezing door 's Avonds 5 uur, ongesteldheid. Waarschuwing. De burgemeester Van Apeldoorn waarschuwt voor een persoon genaamd Rijk de Ruiter, geb. te Veenendaal, 11 Dec. 1880 inet krullend haar en blond kneveltjp, slank postuur en biulaler; oogopslag, reizende in gezel schap van eene vrouw en jeugdig kind. Hij houdt vei blijf in volksloge- menten en bezocht gegoede ingezetenen alwaar bij onder bedriegeltjke \ooi- wendsels den liefdadigheidvzin tracht op te wekken. Van trein 81 van den Haag naar Vlissingen ontspoorde Maandagmorgen nabij bet station Gouda een personon- wagen, waardoor belang! ijke vertra ging op de lijn ontstond. Alle trei nen moesten op één wissel biunen- loopen en voltrekken. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De uitdrukking »Zoo stom als een visch" heelt geen zin meer. De beer Küllicker, directeur van liet Zoölogisch Ltboialorium te Napels, heeft zich ervan overtuigd, dat de vissollen en de schaaldieren een zekei gegons laten boeren, afwisselend van loon. Door middel van e' n speciaal dooi lieni uitgedachte microplionograaf heeft de geleerde dit feit kunnen constateeren en bestudeeren. Be brand op Marken. Omtrent den hevigen brand, die op liet eiland Marken gewoed beeft, schrijft liet Nieuwsblad: Bijna alle eilanders waren reeds Ier ruste, toen bet onheil werd be merkt. Dour liet luiden van de brand- kluk werden de bewoners gewekt eu liep men in massa naar het bedieigde punt in de Havenbuurt. De in hel vorige jaar aangekochte brandspuit was in een ommezien uit de bergplaats gebaald, doch het duurde ruim een half uur alvorens men haar in wer king had gesteld. Intusschen was de brand in omvang toegenomen, en stonden reeds tal van woningen, meerendeels van bout opgetrokken, in lichtelaaie. De geheele bevolking was op de been en oveial maakte men aanstalte om de huizen te ont ruimen, bevreesd als men was, dal liet vuur zich tot andere buurten zou uitbreiden. De burgemoesterzag weldi a in, dat met de Markerspuit niets tegen de vuurzee was uit te lichten en gal dan ook order hulp te vragen aan Monnikendam. Daar hadden de groote vlammen reeds de aandacht getrokken en telephonisch werd naar den toe stand op het eiland gevraagd, liet ti of zeer ongelukkig, dat de motor boot van Monnikendam juist even te voien uit belangstelling naar Marken was vertrokken, zonder blu-clunatei i- aal mede te nemen, zoodal schipper Simons op het eiland aangekomen, onmiddellijk verzocht werd terug te keeren en aan den vasten wal hulp te halen. Het geheele liuis van den hotel- en caléliouder C. de Jong, in welks bovenwoning de brand scheen ontstaan te zijn, was toen reeds lot leu grond toe afgebrand en liet vuur bad zich daarop uitgebreid tot de oudheidkamer van den welbekenden postsclnpper C. de Waart, die in allerijl zijn kostbare oudheden in vei ligheid trachtte te brengentoch ging nog veel door breken te loor. Te Monnikendam bad men iulus- sclien de spuiten aan den walkant gebracht, om ze terstond na de terug komst van de motorboot te kunnen inladen. Door den steeds dichter wordenden mist was hel voor den schipper zeer bezwaarlijk snel naar Marken terug te keeren. Te ruitn 1 uur werd het eiland bereikt en tegen drieën was inen het vuur meester geworden. Toen waren niet minder dan 13 woningen afgebrand11 huisgezinnen, onder- welke vele kinderen, waren dakloos. De inboedels der buizen had men hier en daar op het land gezet, doch wal gered werd, bekwam nog heel wal schade. Vele Markers waren, hetzij uit een gorldieiistig oogpunt, hetzij uit laks heid en slaafs navolgen van oude ge woonten, niet verzekerd, zoodat tal van alles beroofd zijn. Steun zal den eilanders dan ook zeer welkom zijn Treurig maar waar. In deLandbouwersverslagen 1902—1903, schreef op pag. 42 de Rij kslandbou wieeraar voor Oostelijk Noord-Brabnnt, naar aan leiding van den uitslag van een proef veld, dat ten doel had „een vergelijkende bemestingsproef bij aardappels op klei grond"; De opgeloste Peru-Guano heeft op dit proefveld de beste geldelijke resul taten gegeven. En in dat zelfde ver slag schrijft hij: dat het overweging verdient, ook eens de aandacht te vestigen op het gebruik van superphosphaat en chilisalpeter, omdat die meststoffen bij de opgeloste Peru-Guano niet ver achter staan en men dan tevens beter weet, wat men heeft dan bjj Peru-Guano, die nog al eens van dubieuss afkomst en gehalte kan zijn. Alhoewel de natuurlijke gevolg trekking had moeten luiden: daar de opgeloste Peru-Guano de beste geldelijke resultaten gegeven heeft, moet men deze meststof gebruiken en geen andere, doch daar zij nog al eens van dubieuse afkomst en gehalte kan zijn, moet men bij den aankoop zorgen, dat men goede Peru- Guano krijgt (Ohlendorff'sche opgeloste Peru-Guano of anders echte ruwe Peru- Guano) is het helaas waar, wat de Rijks- landbouwleeraar zei. Het is inderdaad zoo, dat de Peru-Guano wel eens is van dubieuse afkomst er gehaltetreurig maar waar. Daarom moeten de landbouwers dubbel op hun hoede zijn en duidelijk aangeven, wat zij wenschen, zij moeten als eisch stellen, dat hun geleverd worde: echte Peru-Guana. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 2 tot en met 8 Februari 1905. Geboren: Cornelia, d. van H. "VVagt en J. Laseur. Maria Helena, d. van W. van Vulpen en A- Bouwman. Curne- lia d. van G. C. Vieleers en J. M. Gene- faas. Everarda Adriana d. v. W. v. d. Geld on H' Hoksbergen. Johannes Cor nells z. van J. Hendriks en J. H. Peeman. Egbert z. van J- van den Brink en J. Schipper. Teunis, z. van J. van Hoff en G. Wallenburg. Marinus, z. van W. Hofland en B. van Patten. Peter Gerardus, z. van J. van Doornik en J. de Groot. Mijndert, z. van M. van Colmjon en L. van Dijkhuizen. Johan Frederik z. van J. C' Veenendaal en C Reijerse. Aalbert, z, van R. Meester en J. Does burg. Ondertrouwd: W. van der Heiden en H. Poort. F. G. de Jong en E. E. Roosen daal. J. Hoff en P. Poort. Getrouwd: N. M. A. ter Wolbeek en J. W. Los. D. van de Kamp en J. van der Horst. H. Elzenaar en J. de Ros. E. Dekker en K. van Veldhuizen. C. Buddingh H. Vervat. E. de Greef en C. Heeck. E. van Vollenhoven en R. J. van Rood. Overleden: Adrianus Theodorus van der Pol. 22 jaar ongeh. Rikje Kleter, 80 j. wed. van J. Boersen. Cornelia Maria van Ommeren, 19 j., ongeh. Cornelis Josephus Thiessen 55 j. Levenl. aang. kind van het vr. gesl. van H. van Beek en E. Effrink. Maria Heintje van Pla- teringen, 2 jaar. Christiaan Marinus van Doriand, 6 m. Teunis van Daal. 32 j. Evertje Brondijk, 4 jaar- Hoogland. Ondertrouwd: W. van Leyenhorst en H. Kroon. G. van Burgsteden en A. van Beek. Gehuwd: A- van Daatselaar en J. van de Vlasakker. D. vandeBeekenGerritje- Doornekamp. Leusdcn. Van 3—10 Febr. 1905. Geboren: Bart, z. van Johannes Smit en Jannetje Middelaar. Cornelis, z. van Jan Veenendaal en Geertruida van Don selaar. Ondertrouwd: Gijsbertus van Keulen en Jannetje van den Hengel. Stoutenburg. GeborenAntonia, d- van H. Donkelaar en Aaltje ter Horst. OverledenHendrika Smit, oud 16 d. Woudenberg. Geboren3 Febr. Jan, z. van Hendrik Valkenburg en Hendrika van der Woerd. Ondertrouwd: 9 Febr. Rutger Timmer man, 22 j. en Jannigje Wanner, 30 j. 9 Febr. Gerrit van de Lagemaat, 41 j. en Willempje Aarsen, wed. Peter van de Lagemaat, 36 j. 9 Febr. Hendrikus Koudijs, 25 j. en Christina Elizabeth van Dijk, 21 j. Overleden: 2 Febr. Jannetje van Koten, 73 j. ongeh. 6 Febr. Matthijs, Dolron, laatst wedr. van Roelofje van 't Boven eind, vroeger van Jannigje Sukkel, 81 j. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijn. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. il. de R! U zult mij zeker toestaan een klein antwoord te geven op het artikel in de Eembode van 28 Januari j.L over de raad- verkiezing, daar de redactie van de Eem bode wel in het publiek wilt beschuldigen, maar weigert om de beschuldigde zijn verdediging op te nemen. Ook ik denk met weerzin na over deze verkiezing maar van een ander standpunt dan de Eembode. Er wordt ons in woord en geschrift steeds voor gehouden, om de Christelijke beginselen hoog te houden. Kan „Recht en Orde" getuigen dat ook nu gedaan te hebben In een artikel der Eembode van 21 Januari j.l. staat ter verdediging der kiesvereeniging, dat er voor de Chr. par tijen in District I weinig kans van slagen was, hetgeen de herstemming van 24 Januari schitterend heeft weerlegd, indien toen alle Katholieke kiezers hun beginselen getrouw waren gebleven, dan was de candidaat der Chr. partijen gekozen. Als er mochten zijn, die tweespalt wenschen onder de Katholieken, de ondergeteekende beslist niet. „Recht en Orde" steke de hand maar eens in eigen boezem.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2