Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Groote gebeurtenis in een klein dorp. tunnel geboord zou worden, geologisch zoo nauwkeurig mogelijk, ondeizocht. De geleerden berekenden toen reeds, dat er in de tunnel een temperatuur van ongeveer 40 graden Gelsius zou heerschen, een temperatuur, waarbij niet gewerkt kan worden. Deze moeilijk heid werd door wijlen den ingenieur Brandt opgelost door niet één tunnel te graven, maar twee tunnels, die op een afstand van 17 meter parallel naast elkaar liggen. Deze beide tun nels zijn met elkaar verbonden door dwarstunnels, die 200 meter van elkaar liggen en door deuren lucht dicht kunnen worden afgesloten. Bij het werk in de tunnel werden al deze dwarsdeuren gesloten op één na: die, welke het dichtst bij de plaats was, waar gewerkt werd. Reusachtige ven tilators dreven sterke stroomen frissche lucht door de eene tunnel en de dwarstunnel daarheen, en tegelijker tijd werden de warme lucht en de gassen, die zich bij het laten sprin gen van mijnen hadden ontwikkeld, uigedreven. Hoewel de lucht boven dien steeds vochtig gehouden en kunst matig afgekoeld weid, bleef de tem peratuur in de tunnel toch altijd nog betrekkelijk hoog, meestal ongeveer 26 graden Celsius. Door allerlei hygiënische maatrege len, als baden, lange rusttijden, enz. moest voor den gezondheidstoestand van de werklieden gezorgd worden. Er werd gewerkt in ploegen van 500 man voor ieder hunner moest in de minuut drie kubieke meter versche lucht worden toegevoerd. Op deze wijze was het gelukt een der grootste moeilijkheden uit den weg te ruimen Maar telkens deden er zich weer nieuwe voor. Men stootte op steen achtige lagen, die bijna ondoorboor- baar waren elders werden ijzeren bal ken van een halven meter in doorsnee door rotsmassa's afgeknapt als een pijpesteel. Hier moesten geweldige ijzeien pantserplaten worden opgesteld. Ook werden in het eerste jaar al bron nen aangeboord, waarin in de minuut 150 liter water stroomde, liet was een reuzentaak, al deze bezwaren te over winnen. Verleden zomer verwachtte men, dat half October als datum was al genoemd de 13de de werklieden uit het noordelijke en het zuidelijke deel van de tunnel elkaar binnen in het hart van den berg de hand zou den kunnen reiken. Maar korten tijd daarvoor, toen men elkaais hamer slagen reeds hoorde, is het werk nog maals vertraagd geworden doorei nstige moeilijkheden. Het boorwerk is vervol gens alleen hervat in't zuidelijke deel. Het grootsche werk heeft tot dusver bijna 60 millioen mark gekost. RECLAME. Men wordt verzocht dit te onderzoeken. De volgende getuigenis werd ons gegeven door een bewoner van Amersfoort en daar zij veel personen van hun lijden-verlossen kan iu deze stad zullen zij, die hieromtrent meer willen weten, goed doen zich daarnaar te informeeren. De Heer J. van Doorn, woneiide Buiten de Kleine Koppel 21, te Amersfoort, deelt ons mede: Vóór het gebruik/van Uw Foster's Rugpijn Nieren Pillen ben Jk ruim zeven jaren lang op gescheept geweest rnet een nierkwaal. Steeds had ik hevige pyn in den rug enjjm de rechterzij, daarbij kwamen/verschrikkelijke? duizelingen en somtijds leek jiet mij toe, alrof het bloed stil stond, ik moesf mij dan vasthouden om i iet neer te vallen. Hetikwam dikwijls/voor dat ik totaal ongeschikt om bet riln te werk te ver richten en hjêt bed moestJnoaden. Wat ik hier ook tegen aangewend ha/, alles was te vergeefs en ik dach£ dat ik miurgeheele leven op deze wijze zou tfioeten voortsukkelen Men maakte mij attent* o^ Ujji^Pillen, die ik dadelijk lie» komen enjk wars werkelijk ten zeerste verwon derd overjde snelle wijze waarop deze werkten Na een piar dagen gevoelde ik mij enorm veel beter en nadat ik één doosje geledigd had, was ik geheeljjhersteld. Ik had nooit kunnen denken dat er zplk een afdoend middel bestond, daar alle andojge medicijnajj* Wh te vergeefs geweest waren. j? I Ik ondt^e tekende Verklaar dat het boven staande walffns en Drachtig U het publiek te maken op elke wijze me U goed dunkt. Verwaarloos nooit gen pijn in den rug, gij denkt dat het een liqjjbte ongesteldheid is, maar in werkelijkheid zijn iet Uwe nieren. De natuur waarschuwt U op #fcze wijze dat Uwe nieren de belangrijkste jpwer organen zwak zijn en hulp vragen. Öj zijn overladen geworden en kunnen hun vfèrk niet meer voleindigen. Daar de nieren dje verzamelplaatsen van het lichaam zijn, is ftbt hun werk het oloed te filtreeren en schc/den zij ,'0 gram onzuiverheden af per 24 uur. Ifcdien zij hiertoe niet in staat^ zijn. hoopen zicF deze onreinheden op in .hoi gestel, doordnngerf het geheele l chaam ©fiA-er- oorzaken rheumatfek, neuralgie, heuppijn, jicht, lendenpijn, hartzyjakte, schele hoofjjfnjn, llauw- ten enz. Verzeker U dtfV men U djf echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen fgjt&T dezelfde die de Heer Van Doorn gen&TTieeft. Zij zijn te Amers foort verkrijgbaar bij den Heer a. van de Weg Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één- of f'10.voor zes doozen. De opvoering van »M uyke van Sc leveiiingi-ii," j I. Woensdagavond, mag oen beslist succas hebben. De groote zaal van «Amicitia" was stamp vol en het overtalrijlre publiek volgde met aandacht het vroolijke opgewekte spel derScheveningsche vissersmeisjes De hoofdpai tijen van nMaryke en Symen" waren in zeer goede handen, zoowel wat spel als zang betreft. Waren sommige zangers en koren er wel eens «naast," de overweging dat men mei amateurs te doen had die baar vrijen tijd gaven om mede ie werken tot zoon schoon doel, hielp onmiddellijk over het hindei lijke heen, en een welverdiend applaus riep de ver schillende spelers bij open doek meer malen terug. De piano begeleiding door den heer Hendriks was, zooals wij dit van dezen wetuons gewend zijl. uitnemend, terwijl ook de hper Van Eimeren die geheel belangeloos de coillures eu grime bezorgde een woord van lof niet mag worden onthouden. Het kleine voor deze bijzondere gelegenheid expresselijk iu elkaai ge zette orkest kweet zich e veneens zeer goed van zijn taak en had, vooral wat de uitvoering van »Tunaliaü-.er" betreft, meer aandacht verdiend. De woorden van warme dank en waar deering, door den voorzitter van «Lief dadigheid., den heer A. M. Kollewijn bij het eirido der voorstelling tot alle medewerkenden gericht, waren dan ook ten volle verdiend Mogen zij den middenstanders eene aansporing zijn om voort te gaan op zulk eene aangename opwekkende wijze liefdadigheid te betrachten. Zij die eene verbintenis voor adspirant militie officier wenschen aan te gaan worden in herinnering ge bracht, dat deze moet worden ge sloten tussehen 1 en 10 Maart e.k. en dat het daarvoor vereischte examen zoo noodig zal worden afgenomen tussehen 5 en 10 Maart. Zij dienen zich dus al worden zij eerst op een lateren datum inge deeld tijdig ten bureele van den Commandant van het 5e Regiment Infanterie tot het aangaan der hier boven bedoelde vei bintenis aan le melden. Voor een goed bezette zaal hield j I. Donderdagavond Marie Jungius in «Ons Huis" eene voordracht over het ontstaan en den werkkring van het Nationaal Bureau van Vrouwen- ai beid. Ook besprak spr. in velband met het bovenstaande, toestanden die nog steeds heerschende zijn. waardoor onder de vrouwen wordt aangetrollen eenerzijds een beuzelen anderzijds een zwoegen en slaven. Het evenwicht te herstellen, een geregelden producteven arbeid, een innige harmonie van rust en arbeid is liet doel dat het Bureau tracht te bereiken door van alles wat reeds is verkregen of te verkrijgen in een centraal punt te zijn. Ten slotte gaf spr. opgeluisterd door lichtbeelden een kijkje in de omvangrijke werkzaamheden van bet bureau. Een aantal daines gaven zich staande de vergadering als lid op en mochten daarom den dank van spreekster ont vangen. Het Bestuur der Tramweg-maat schappij alhier heeft besloten persoon lijke jaais-abonnementen geldig van 1 Januari tot 1 Januari den dienste der trampassagier uit te geven op schriftelijke aanvraag bij den Admini strateur verkrijgbaar tegen den prijs van f35 per jaar. Het abbonnement kan op den eersten van elke maand aan vangen en zai dan een overeenkomstig gedeelte van dien jaarpiijs in rekening worden gebiacht. Verder brengt zij ter kennis dal de reclame in en op de tramrijtuigen werd uitbesteed aan den beer D Barendse alhier, aan wien men zich in deze aangelegenheid heelt te richten. De Vrijzinnigen en de a.s. Verkiezing. Op uitnoodiging der Vrijzinnige Piopagandaclub heeft de heer C. A. Zelvelder gisterenavond in «De Kei zerskroon" een politieke rede gehou den over bovengenoemd onderwerp. Om juist aan te geven welke de houding is die door de Vrijzinnigen moest worden aangenomen, schetste spr. allereerst den bestaanden toe stand. In 1901 is door omstandigheden voor een groot deel niet de beginselen der kiezers rakende eene regeerings- meorderheid gekregen die zich bij uitstek Christelijk noemt. Zooals Kuyper bel uitdrukte bij bet bt-kend worden van den uitslag der veikieziogen :God allep» moei gedankt, want voor'aan zou Zijne openbaring bet richtsnoer worden der Nederland- schn staatkunde. Het bleek echter al heel spoedig dat die Openbaring voorde toepassing in liet staatsrecht van ons modern westeisch beschaafd land de uitlegging door de Rede niet kon missen. En als toch geregeerd moet vvoi den naar de uitlegging die de Rede van de Openbaring geeft, dan is het de veel gesmade Rede die per slot van rekening regeert. Dit bleek dan ook spoedig toen Dr. Kuyper, in de coalitie met zijn eigen vrienden over dio Openbaiing aan liet kibbelen ging. Spr. toont o. a. uit de eedskwestie aan, hoe mannen als Lobman, Roessingli en Kuyper uit dezelfde Openbaring met bun Rede geheel iels verschillend pulten* Wat de coalitie zeil betreft, de man nen met de dubbele namen waai mee op sociaal gebied niet is op le schieten, de viij-aiiliievolulioiiaiten, de katho lieken, de meest conservatiefste paitij, de christelijk historischen, de geslagen vijanden van vio.ger, ze zijn nu de gezworen vrienden. Hoe Kuyper vroeger over zijn hui dige vrienden dacht weet spr. in liet licht te stellen uit de bekende rede «Volharden bij bel Ideaal". Sinds Dr. Kuyper in de omhelzing door het conservatisme gekeletid ligt beeft hij zijn democratische plunje in bet donkerste boekje van den donkeren zolder verborgen. Vandaar dan ook dat allervvege slechts reactie wordt waargenomen Ja, de staking krijgt de schuld, maar de rest van de tijd is ook niets uitgevoerd. Spr. critiseert uitvoerig de werkzaamheden van dit cabinet en komt tot de conclusie dat geen enkele sociale wet is tot stand ge komen, dan de speetwet, waai bij de vrouw, die door de zoogenaamde eer- biedigeis van het gezin toch in dat gezin behoort, niet alleen oveidag maar ook 's nachts naar de speet- wei kplaats kan worden gedreven. Tegenover de reactie die uitgaat van dit ministerie iri zijn volgzame meerderheid, moet een krachtige actie gesteld worden, een samengaan van alle vrijzinnige partijen. En dit zal ook geschieden Wij kunnen veizekerd zijn dat het met Juni er warm zal toegaan Maar om samen te wei ken moeten de vi ij— zinnigen niet het onderste uit de kan willen hebben. Zonder hun principes prijs te geven, moeten zij een practi- sche politiek voeren, die tracht te oogsten wat reeds r ijp is om te oogsten. In het tweede deel zijner rede zette de heer Zelvelder uiteen, hoe de viij zinnigen tot samenwerking zijn ge komen en een sober doch uitvoei baar program hebben saineti gesteld. Dit program wordt nader toegelicht. Als eindconclusie zegt spr dat front gemaakt moet woiden tegen de huidige regeering en een krachtige actie lot resultaat moet hebben een andere regeei ingsmeerdei lieid die naar de eischen van bet oogenblik het ont- woipen programma weet uit te voeren. Van de gelegenheid tot debat weid gebruik gemaakt doordeheeren Winia, van 't Veer en Stijnman De beer Winia behandelde in hoofdzaak Kuy- pers antithese, de tweede genoemde vroeg, wat de heer Zelvelder bij eerste stemming denkt te doen, als bij voor de keus wordt gesteld tussehen een oud-liberaal en een soc. dein. en de laatstgenoemde vroeg, watde viijzinnig democraten zullen doen, als na vier jaar, wel het blanco artikel wordt ver kregen, doch de uniemannen niet voor alg. stemrecht zijn te vinden. De inleider antwoordde op het door de debaters aangeroerde naar genoegen Te eren voor elven weid de druk bezochte vergadering gesloten. Slechts een klein aantal kunst lievende leden en donateuis was giste renavond opgekomen om het Symfonie orkest «Jubal" te hoeren en toch zoo ooit, dan hadden ditmaal de afwezigen beslist ongelijk De verschillende num mers van het zeer gevarieerde pro gramma werden onberispelijk uitge voerd en getuigden hopzeer dit dilet- tantenorcliest, aangevuurd door den immer jeugdigen ijver van zijn 77-ja- rigen president, onder leiding van zijn bekwamen directeur, in korten tijd is vooruitgegaan. De verschillende nummers afzonder lijk te bespreken ligt niet op onzen weg Wij willen er ons daarom slechts toe bepalen te constateeren dat de viool solo van den heer Vierdagh even als de solo voor piccolo van den lieer Vischer een wanri en vvelveidiend applaus verwierven. Zondagavond half acht volksconcert met hetzelfde programma tegen 10 cent entree. Voor het examen «Fraaie Hand wei keu" slaagde te Breda mejulfiouw A. M E. Damen. Kiezers! Denkt er om, dat vóór of op 1 Maart de achterstallige belasting (dienstjaar 1904) moet betaald wezen. Anders wordt uw naam van do kie zerslijsten geschrapt. OARKIZOEXSMEIJWS. Bij beslissing van liet I) v. O is de reserve 2e Lu t. A II dé Nno. op zijn verzoek met ingang van 1 Maart ovei geplaatst hij liet le Reg. Infanterie in garnizoen te Deventer. De le Luitenant N J ScliaHen- berg der 2e Comp. 2e Bat 5e Reg Inf. is door den koi psCommandant, met ingang van I Maait overgeplaatst bij ile 3e Cotnp van dat bataljon. De le luitenant C. A. Piinsvan liet le regiment veld-ai tillerie wordt van Utrecht naar bier overplaatst. Aan den soldaat R. Pappelen- dam is bij kon. Besluit van 14 Februari j I No. 6, wegens lichaams gebreken, een vooitdurend pensioen toegekend van f150,s'jaars. Predikbeurten bij de verschil lende gemeenten alhier op Zondag 26 Februari 1905: Ned. Ilcrv. Gemeente. SI. Joriskerk. Voorin. 10 uur, Ds. Meiners. Namidd. 2 uur, Ds. Ter Haar Romeny. 's Av. 5uur. Ds. Van Aalst. Inleiding tot de lijdensprediking. Gasthuiskerk. Voorm. 10 uur, K. Teeling, Godsdienstonderwijzer. Evaug. Luth. kerk. Voorm. 10 uur, Ds. De Meijere. Remonstraiitsche kerk. Voormidd. 10'/i uur, Prof. Dr. T. Canne- gieter te Utrecht. Gereform. kerk (Langegraeht). Voormidd. 10 uur, Ds. Uonner. 's Avonds 5'/» uur. Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voormidd. 10 uur, Ds. Teerink. 's Avonds 5'/i uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voormidd. 9Vi uur, Lezing door 's Avonds 5 uur, ongesteldheid. Rijksverzekeringsbank. Naar men aan het »Vad" mede deelt, heeft bet bestuur der Rijksver zekeringsbank dezer dagen bel voor schot van 3 ton, dat door den staat ter bestrijding der kosten in de eerste jaren is verstrekt en dat binnen 5 jaren moest zijn teruggegeven, ten volle afbetaald. liet boertje te Suameer de bekende Friesche wonderdokter, die patiënten uit alle doelen van ons land bij zicli zag om raad, is overleden Te Bazel hebben geheel-onthou ders een openbare vergadering in de war gestuurd, waarin de heer Jos. Weisz, doctor in de medicijnen, een voordracht zou houden tegen huiche larij in de geheel-onthoudersbewe- ging". Toen dr. Reinhobl Günlhrr de ver gadering geopend had en bad dank gezegd voor de talrijke opkomst, deel de hij mee, dat er dien zelfden avond geen debat over de voordracht gehou den zou worden. Dat was rolstrekt niet naar den zin van de aanwezi ge geheel-onthouders. De predikant Ragaz viel den vooizilter in de rede en vei langde debat, in naam der vrij heid. Dadelijk daarop werd er specta- kei gemaakt. Dr. Günttier tracbtie nog een paar maal liet woord te nemen, maar hij weid door de geheelonthou ders overstemd. Toen verlieten hij en dr. Weisz de zaal waarom dr. Blo- cher, een geheel-onthouder, op het podium plaats nam Maar nu zetten de niel-geheel-onthouders hun longen open, dr. Blocher kon ook niet aan 't woord komen. Er ontstond een woest lawaai. Men schold elkander uit en ging ook tot handtastelijkheden over. Het lawaai heeft langer dan een uur geduutd. Toen de menschen ein delijk weer een beetje tot rust waren gekomen, deolde dr. Blocher mee, dat bij inmiddels de zaal had gehuuid voor een gebeel-onihoudersvergadenng. De niet-geheelonthouders zijn toen naar buis gegaan. De «Nat. Zeituiig-' meldt, dat dr. Weisz den moed niet heeft verloren hij stelt zich voor, binnenkort opnieuw een poging te doen om een openbare vergadering uiteen te zetten, water naar zijn oordeel huichelachtigs is in de geheel-onlhoudersbeweging. Van Jammen en Peru-Guano. Men meldt ons: In het oogstoverzicht van 15 Juli 1904 kan men lezen onder de rubriek, a a r d a p p e 1 e n, dat de yroegere eetaardappel bij uitnemendheid de jam, meer en meer door andere soorten, zoo als de Eigenheimers, de zeeuwsche blau wen en boutblauwen vervangen wordt. Daar ik dit vreemd vond, omdat over het algemeen de jammen veel hooger van prijs zijn dan de andere soorten, informeerde ik bij gelegenheid eens naai de reden. Ik vernam toen, dat de jammen in de laatste jaren veel minder opbrach ten, dan zij vroeger gewoon waren te doendat in vele streken de jammen niet meer „willen", zooals de boeren eigenaardig zeggen. Inderdaad de aard appels, die vroeger prachtige oogsten opleverden, „willen" niet meer. Doch, heeft men onderzocht en weet men nu waarom ze niet meer „willen"? Zou de oorzaak misschien gezocht moeten worden in een verkeerde bemesting? Vroeger, toen men aller wege op groote schaal Peru-Guano gebruikte, toen dit de eenige aardappel-mest was, hebben de jammen altijd gewild. Daarom geef ik een ieder den goeden raad: Verander de in de laatste jaren aangewende be mesting en gebruik echte Peru-Guano voor Uw aardappelen en ge zult zien, dat de jammen op nieuw zullen w ill en. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 16 tot en met 23 Februari 1905. GeborenJochem, z. v. L- H. Riezebos en C- van den Berg. Alijda Hendrika, d. v. E. Langras en A. van Barlingen. Hermina, d. v. W. Bleijenburg en H. Keizer Johannes Marinus z. v. J. W. de Vaal en H. G. Surksum. Geertruida Antonia, v. P. Stalenhoef en A. M. Boog. Cornelia Margaretha, d. v. \V. van den Berg en G. Huijskes. Hendrik, z. v. E. van Vonno Wilhelmina Cato, d. v. A. de Vries en A. van Vulpen. Antje, d. van J. Schaap en T. M. van der Put. Jannetje, d. v. G. Zwart en N van Dusschoten. Ondertrouwd: L. van Diermen en S. Boon. C. D. van Nus en C. de Gans. D. Schouten en J van den Bom. Getrouwd: C. de Graaf en E. Adelaar. J van Minnen en H. Venhorst. Overleden: Maria Louise van Es, 4 jr. Levenl aangeg. kind van 't mannelijk gesl. van IJ. Heere en J. M. Blombergen. Johanna van Vonno, 61 jr., wed. van M. Hagenbeuk. Johan Frederik Veenen- daal, 2 w. Isaac, van Doorn, 80 jr., wed. van H. Vonk. Hoogland. GeborenJoannes, z. van W. van Mid delaar en H. van de Burgwal. GehuwdI. van 't Klooster en A. van den Hoven. W. van Leyenhorst en H. Kroon. G. van Burgsteden en A. van Beek. P. van den Hoven en H. van 't Klooster. Overleden: W. van Dijk, 53 j. echtg. van Jacob Bouwhuizen. Leusden. 17—24 Febr. 1905. Gehuwd: Gijsbertus van Keulen en Jannetje van den Hengel. Overleden: Everardus van de Pol, 23j. ongeh. Stouteiiburg. 17-24 Febr. 1905- Overleden: Cornells Floor, 72 j.ongeh. Woudenberg. Geboren19 Febr. Hendrika, d. van Hendrik van Bentum en Janna van Ravenhorst. 20 Febr. Wilhelmina Alida, d. van Gerard van Bruggen en Jannetje Dalron. 21 Febr. Gijsbertje, d. van Güsbert van Voskuilen en Jannigje van de Glint. 22 Febr. Bessel, z. van Bessel Geitenbeek en Bartje van den Heuvel. Gebuwd: 23 Febr. Christiaan Hendrik Roodhart, 21 j. en Brandina Maria Val kenburg, 22 j. 23 Febr. Rutger Timmer man, 22 j. en Jannigje Wanner, 30 j. RECLAME. Een groote gebeurtenis is er voorgevallen in het dorpje Zuna &»meente Wierden, provin cie Overijssel, waar. de familie van Mejuffrouw Johanna Holterbroëk een groote vreugde onder vonden had, zij was gedurende vier jaren erg lijdende geweest, namelijk aan zware hoofd en maagpijnen, veroorzaakt dooiybloedarmoede en in een schrijven dat wij van"haar ontvingen verklaart zij dat zij door hef gebruik der Pink Pillen hiervan geheel en,tTl genezen is gewor den, tot groote vreugde van haar echtgenoot en zoon. Mejuffrouw Johanna Holterhroek Voorheen wis zij steeds treurig en niets kon haar afle&ing geven, zij had een alge meen gevoel ?an onwel zijn over zich, en stelde m

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2