Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws, des Doods' Pink van de bedekking ontdaan. Komt er geen vorst meer, dan verwacht men een zeer vroege bloei, zeker drie weken eerder dan verleden jaar. RECLAME. Te Amsterdam. Men heeft veel gesproken -over het geval van een onzer buren den Heer Baaij te Amsterdam. Het deed zich zoo kort in onze nabijheid voor, dat wij denken dat het U- belang zal inboezemen. Misschien kent gij dezen heer persoonlijk, De Heer H. Baaij; wonende Oostenburger Mid denstraat 13, huis, te Amsterdam, meldt ons: Ik kan me niet juist herinnaren, hoelang ik reeds met die verschrikkelijke nierziekte geplaagd werd, doch het is reeds jaren dat'ik hevige steken in de rechterzij en in den rug.Jiad. Ik leed aan een sterk gevoel van uitputting en had zoo dikwijls duizelingen dat ik me niet rneer op straat durfde begeven. De urine was steeds vol bezinksel en bij het wateren had ik een pijnlijk gevoel. Ik had reeds al het mogelijke geprobeerd, doch men zeide mij, dat ik wel te oudj-was om genezing te kunnen verwachten En ofschoon ik acht en zeventig jaar ben. gaven toch de goéde berichten omtrent Foster's Rugpijn Nieren PiUen rne nog moed, hiervan een doos te ontbiedeip' Ik nam ze in en hoe groot was mijn verwondering en blijdschap toen ik reeds na viqr/dagen 'èen beduidende verlichting kon waarnemen JBe beterschap nam van dag tot dag toe en Veertien dagen later was ik geheel en al genezen. Ik bemerk hoegenaamd niets meer van de pijn of duizelingen en de urine komt weer heel gewoon. Ik kan niet nalaten U mijn hartehjken dank te betuigen voor Uw uitstekend middel en geef U hierbij machtiging mijn verklaring te pu- blicéeren, in de hoop daardoor vele menschen ge holpen mogen worden. De pijn die gelijkt op een dolksteek in dë rug spruit voort utf de nieren en duidt aan d#ze erg aangetast zijn. Het urihc-zuur heeft j£h in de nierenfzelfgekristalliseerdfen de bijtende«T snijdende oneffenheden der kristallen verooafneen hevige pijnen. De bestanddeelen wa^ruiUl'^ster's Rugpijn Nieren Pillen samengesteld zijfiflosscn spoedig het urinezuur op en helpen de meren in de afvoering uit het lichaam van dit vergif, welke afvoering plaats grijpt bij het urmeeren Verzeker U dat men U de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de Heer Baaij gehad heeft. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A van de Weg. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel af 1.75 voor één- of f 10.voor zes doozen. „Groene Kruis." Onder voorzitting van Ds J. L. F. de Meyere hield de vereeniging bet «Groene Kruis" Donderdagavond in «de Arend" de eerste leden vergade ring. De belangstelling was zeer groot. De voorzitter opende de vergadering met een korte rede, waarin hij na allen welkom te hebben geheeten, uiteenzette, dat, zoo niet alle voor- teekenen bedriegen, succes verzekerd is. De hoop mag gekoesterd worden dat weldra het Groene Kruis de zoo hoog noodige doelmatige hulp zal verleenen aan velen, die nu moeten tevreden zijn met een misschien alles zins liefdevolle, maar desniettemin gebrekkige verpleging. Reeds thans telt de vereeniging 619 leden. Daarvan hebben er 338 geteekend voor een totaal contributie van f534.02 Indien de overigen slechts de minimum-contributie be talen, dan nog is reeds een inkom sten bedrag van f 689 52 verzekerd Voor de oprichtingskosten is aan vrijwillige bijdragen reeds ontvangen f579 75, zoodat bij matige berekening reeds over I 1269.27 kan worden be schikt. Ook door bet aanviagen van sub sidiën aan onderscheidene lichamen hoopt men de inkomsten te versterken Verschillenden komen daarvan in aan merking, als gemeente- en armbe sturen, door de vereeniging armlasti gen van alle gezindten belangloos helpt. Spr. eindigde mei den wensch, dat het «Groene Kruis" weldra zijn wel daden moge verspreiden, en in den nacht der bezoeking de liefdeszon zijn moge, door de wijsheid ontstoken Zijn wij eenmaal zoover, dan zal de arbeid van het «Groene Kruis" zelve zijn beste programma zijn. Vervolgens werden na langdurige discussie de statuten goedgekeurd behoudens geringe wijzigingen zooals zij door bet bestuur waren ontworpen. Het doel van het Groene Kruis wordt omschreven in art. 3, luidend «Zij stelt zich ten doel de zieken zorg en de bevordering van dén al gemeenen gezondheidstoestand te Amersfoort. Dit doel tracht zij te bereiken 1°. door het beschikbaar stellen, uit een daartoe door baar op te lichten magazijn, van artikelen voor ziekenverpleging. 2°. door verzorging van zieken en gewonden door middel van een of meer wijkverpleegsters, door haar aan te stellen. 3°. door het verspreiden van ken nis omtrent verbandleer, verpleging van moeder en zuigeling, ziekenver zorging enz. door middel van namens haar te geven cursussen. 4°. door bet openen van de ge legenheid tot ontsmetten. 5o. door het steunen en bevorderen van alles wat kan strekken tot ver betering van den gezondheidstoestand zoowel in het huisgezin als in het algemeen." Verder verdienen nog de volgende artikelen vermelding: Art. 4. De vereeniging vei leent hare diensten hetzij om niet, hetzij tegen eene geringe vergoeding, nader bij Huishoudelijk Reglement te re gelen Art. 5. De leden der Vereeniging beslaande uit gewone leden en dona teurs. Donateurs zijn zij, die aan de Ver eeniging schenken eene gift ineens van minstens f25 o( eene jaarlijksc.be bijdrage van tenminste f5. Gewone leden zijn zij, die eene jaar- lijksehe contributie betalen van ten minste f 0 50. Ieder wordt lid door zijn verlangen daartoe aan den Secretaris der Ver eeniging kenbaar te maken. Het lidmaatschap eindigt: a. door overlijden of bedanken, b door vertrek naar elders c. door ver vallen verklaring van het lidmaatschap, een en ander nader te regelen bij Huishoudelijk Reglement. Art. 6 Het Besiuur der Ver eeniging bestaat uit 9 leden, door en uit de leden te kiezen. Hunne werk zaamheden worden nadei bij het Huis houdelijk Reglement gei egeld. Jaarlijks treden drie hunner af, volgens bij loting door hel Bestuur op te maken. De aftredende Bestuursleden zijn aan stonds herkiesbaar. Daarenboven is ieder der te Amers foort gevestigde, geneesheeren van rechtswege adviseerend lid van het Bestuur. Tijdens de discussiën verklaarde de voorzitter, dat niet alleen reeds aanstonds wordt aangevangen met de inrichting van het magazijn, maar ook reeds een pleegzuster wordt aan gesteld. Ten slotte zou de aanvulling der drie bestuursleden met een zestal plaats hebben. De heer H. Tromp van Holst werd bij acclamatie ge kozen. Hij aanvaarde de benoeming. De voorzitter achtte deze benoeming een groote aanwinst voor de ver eeniging daar nu reeds de heer H. Tromp van Holst een groote activiteit had aan den dag gelegd. Daar verschil van gevoelen ontstond over de wijze waarop de overige lieeren moesten worden gekozen, werd de verkiezing uitgesteld tot de vol gende vergadering. Even over half elf werd de zeer geanimeerde vergadering gesloten. Een uitgelezen publiek vulde gisterenavond de groote zaal van A micitia", waardoor mejuiïrouw Marie van Aaken met medewerking van hare jongere zuster Georgine en mejuffrouw Joh. van Linden van den Heuvel] uit den Haag een concert werd gegeven Sedert haar vertrek naar Bei lijn, waai heen zij zich ter voltooiing harer studie begaf, liet onze begaafde voor malige stadgenoote. na in verschillende plaatsen in de laatste dagen conceiten te hebben gegeven, zich voor de eerste maal hier weder hooren. Een zeer gevarieerd programma werd uitge voerd. De concertgeefster zelve bracht slechts vier betrekkelijk kleine solo nummers ten gelioore, in de keuze waarvan zij echter bijzonder gelukkig is geweest en die voldoende gelogen beid gaven om haar fraaien aanslag, technische vaardigheid en muzikale opvatting te doen blijken. Vooral in Chopir.'s Etude in E dur en de 2e Rhapsodie van Joh Brahms voldeed zij ons hel meest. De zeer doorwerkte Sonate in 0 moll voor piano en viool van Eduard Grieg stelt aan de uitvoerders liooge eischen, waaraan evenwel op onberispelijke wijze werd voldaan. Hoezeer mejuf frouw Georgine van Aaken in den laatsten tijd is vooruitgegaan in voor dracht en fraaien toon bleek hpt duide lijkst in de Fantasie appassionata van Vieuxtemps. Mejuffrouw van Linden van den Heu vel beschikt overeen fraai sopraange luid en nam door haar kalme duidelijke voordracht het publiek stormender hand voor zich in. Vooral het «Als uw geluk een bloem was" van Catli. van Rennes en Brandts Buys' Wiege lied klonken overheerlijk schoon. De beide nummers voor zang, viool en piano «Chant Hindou en «Spielmanns Lied" waren door hun heerlijk ensem ble een schitterend slot van den genot vollen avond. De bloemeriliuldeder damesgebraclit was oververdiend Wij zijn overtuigd de tolk te zijn van al hare hoorders op gisterenavond, wanneer wij den wensch uitspreken, dat mejuffrouw M. van Aaken, hetzij bij eene volgende kunstreis of wel wanneer zij metva- cantie in het ouderlijk huis vertoeft, zich met hare beide talentvolle mede werksters, hier nogmaals moge doen hooren. Het hoeft Z. K. II prins Hendrik der Nederlanden behaagd in te teekeneri op het bij den uitgever G. J. Slothouwer alhier verschenen werkje «Vertellingen van den ouden Veldhuis," uit de loopbaan van een Indisch sergeant door de Vroede De le luitenant M. J. Looijen van het le regiment veld-aitillerie alhier, wordt met ingang van 1 April as. overgeplaatst naar Utrecht. Mej. J. van Dam slaagde te Utrecht voor het examen «Nuttige Handwerken." Aan liet postkantoor Amersfoort en de, daaronder ressorteerende, hulp kantoren werd gedurende de maand Februari 1905, in de Rijkspostspaar bank ingelegd f 35052,80, terugbetaa\d f39009,53. Met laatste, door dat kantoor uit gegeven, boekje draagt liet nummer 11259 Heden werd ten Raadbuize ge houden de openbare aanbesteding voor de levering van 80 000 waalstraalklin- kers waar ingeschieven werd als volgt: W van de Kooij. te Amersfoort voor f 1449: Th. W. Bonte, te Amersfoort voor f 1444; firrna Heuft Co., Gorin- chem voor f1440: G. Wassink, te Amersfoort voor f 1431 20C. Ruiten berg, te Amersfoort voor f 1429,50 R. Jansen, te Nijmegen voor f1404: H. de Haas. te Nijmegen voor f 1360 J. G. Arends Co., Wageningen voor f1420 en J. ran den Berg, teAmers foort voor f 1424. De levering is gegund aan J. G. Arends Co., te Wageningen, voor de som van f 1420. -Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, verzonden van het postkantoor te Amersfoort, over de 2e hel ft der maand Februari 1905. Brieven. Mej A. Meb, Amsterdam. Meeser, Arnhem. Briefkaarten. J. Weyers, Amsterdam. Mej. E. L. M. v. Dooi n, W. Slaterus, A. Tonneb, J. Zeisen, J. Buis, Mej. A. Kommoe, Bussum. A. v. d Pol, Ligtvoet, 's Gravenliage. O. Mit, Groningen. J. Meyer, Hoek v. Holland. Tli. Didder, Utrecht. Uit het Buitenland. Bi ieven. Rose Blane, Jewvakand. Hoogland. De gemeenteraad heeft j.l. Dinsdag Mej. Oudraad, onder wijzeres aan eene openbare school le Venloo, benoemd voor de tijde lijke waarneming van de betrek king van den Heer W. Ribbering, die opgeroepen is om zijn militairen dienstplicht te vervullen. Naar wij van betrouwbare zijde vernemen zijn de predikbeurten bij de verschillende kerkgenootschappen op Zondag 5 Maart geregeld als volgt Ned. Ilcrv. Gemeente. SI. Joriskerk. Voorm. '10 uur, Ds. Van Aalst. Lijdentekst 7 en 8: Ev. Juh. 18:1 Namidd. 2 uur, Ds. Ter Haar Romeny. Bediening van den II. Doop. 's Av. 5'/i uur, de heer te Winkel, Cand. t-./d. H. Dienst, 1. Ds. Meiners. Gasthuiskerk. Voorm. 10 uur, K. Teeling, Godsdienstonderwijzer. Evang. Luth. kerk. Voorm. 10 uur, Ds. De Meijere. Reiuonstrantschc kerk. Voormidd. 9'/*, Godsdienstoefening voor jongelieden. Voorm. II uur. Gewone godsdienst oefening voor de gemeente in beide Ds. Hooykaas. Geref'orm. kerk (Langegracht). Voormidd. 10 uur, Ds. Donner. 's Avonds 5'/i uur, Ds. Donner. Beide keeren collecte Em. pred. enz. Gercform. kerk (Zuidsingel). Voormidd. 10 uur, Ds. Teerink. 's Avonds 5'/s uur, Ds Teerink. Beide keeren maandelijksche collecte. Vrije Geref >rm. Gemeente. Voormidd. 9*/i uur, Lezing door 's Avonds 5 uur, ongesteldheid, j In den hooiberg van den land bouwer D. W. van Beusekom, te Hekendorp (bij Oudewa'er), werd dooi de buren 's avonds 9 uur brand ont dekt. Met buitengewone inspanning werd het vuur nog intijds geblnscht. De burgemeester nam de zeventien jarige dienstbode in streng verhoor, en deze bekende ten slotte den brand te hebben geslicht, door met een brandende lamp langs het hooi te sti ijken, en wel uit wraak, doordal baar dienst was opgezegd. De dienstbode is naar Rotterdam vervoerd en aldaar ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. Te Eemnes is in een der tocht- sloolen van den polder het lijk gevon den van den arbeider, die sedert halt December aldaar vermist werd. Van den vermoorden Russisclien grootvorst Sergius weet het Pelit Journal de volgende geschiedenis le vertellen. Sergius wilde er zich eens van vergewissen welke houding sommige Moskouscbe bakkers aannamen tegen over arme lieden. De oom van den Tsaar vermomde zicli ais moejik en ging bij de bakkers om eer.ige kope ken brood bedelen. Overal viel hem dezelfde ontvangst ten deel, overal wees men hem de deur en toen hij bleef aandiingen, dreigde een politie agent op ruwe wijze hem in de ge vangenis te brengen. Het gevolg dezer wandeling was voor do bakkers, dat hun zaken lijdelijk gesloten werden, terwijl de agent streng gestraft werd. Brandstichting De houthandelaar v. D., te Soest, bij wien verleden Za'.eidagnacht twee groote houtloodsen zijn afgebrand, is, onder verdenking van brandstichting, gevangen genomen. Hij is gevankelijk naar Utrecht overgebracht. De nieuwe reuzemliamant Het «Weekblad van den A. N. D. B." bevat liet volgende verhaal van de ontdekking van den Premier-steen. «De wonder-diamant werd geheel toevallig ontdekt rloor den lieer Wells, een mijnwerker. Op Donderdag 26 Januari maakte hij tegen liet vallen van den avond zijn gewone ronde, toen bij in den mijn wand iets zag glinsteren. Hij hechtte daaraan geen bijzonder belang, daai toch nietdiamanlen alleen het zonlicht weerkaatsen. Hij klauter de echter toch naar boven en bekeek liet voorwerp; het was liet smalle eind van den grooten diamant dat uitstak; en het was hem onmiddel lijk duidelijk, dat hij een steen van phenomenaie grootte gevonden had. Hij haalde zijn zakmes voor den dag en begon daarmede koortsachtig den harden grond uit te graven. IIIj trilde iettei lijk van opwinding bij dal werk. doch' slaagde er aanvankelijk niet in den steen los te maken. Door zijn luampaclitige pogingen brak bij zijn mes, toen bij pas twee inches diep gpgraven had. De lieer Wells herinnert zich niet wat daarna gebeurde. Hij verklaart zijn bezinning volkomen verloren te hebben, tot hij zich be vond in het kantoor der mijn. Blijk baar groef hij zoo lang met het ge- bi oken mes, tot hij in staat was den steen los te rukken, om er daarna in blinde opgewondenheid mede te rennen naar liet kantoor. Het belicht van de vondst weid onmiddellijk naar Johannesburg geseind en veroorzaakte den volgenden dag overal ter wereld een enorme sensatie. De Engelsche bladen berichten, dat het plan bestaat een inschi ijving te openen door liet geheele Britsche rijk' en zijn koloniën, ten einde een som van f 6,000,000 bijeen te brengen, om daarvoor den steen te koopen en dien aan koning Eduard VII ten geschenke aan te bieden. Vermoedelijk zal dat plan niet in verwezenlijking gaan. Na korter of langer lijd zal desteen wel hierheen komen om te worden gekloofd en verder verwerkt tot een aantal grootere en kleinere brillanteri BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 24 Februari tot en met. 1 Maart 1905. Geboren: Nicolette Wilhelmina d. v. N. W. van Woudenberg en T. Steinvoorte Gerard Cornelis z. v. E. Tuinstra en J. C. van Bitterswijk. Franciscus z. v. A. Kortes en W. van Beek. Albertus z. v. J. Groenewoud en B. van der Heiden. Arie. v. z. F. van Slooten en E. A. ten Hoore, Johanna Catharina d. v. J. J. Hamers en C. Heinz. Adrianus Cornelis z. v. J. Alma en S. J. Loder. Aris z. v. A. Versteeg en A. van Essen. Wil helmus Gijsbertus z. v. M. A. Ramselaar en S. M. de Munk- Dirk Cornelis z. v. M. Juffer en J. H. van den Brenk. Wilhelmus z- v. J. C. Cappello en A. den Enting. Elbert z, v. W. van Loenen en H. van der Veer. Alijda d. v. P. J. Verheuvel en C. Buijs. Ondertrouwd: J. Oudgenoeg en J. E. Boelhouwer. E. J. Ruitenberg en J. W- van Gelder. N. J. Plemper van Balen en G. Bakker. Getrouwd: D. Schouten en J. van der Born. - L. van Diermen en S. Boon. OverledenGilles Bovee, 4 j. Mar- garetha van Zijl, 16 j., ongeh. Leusden. 24 Februari—3 Maart. Geboren: Jan, z. van Jan van den Broek en Geurtje van Donselaar. Jan, z. van Evert Barten en Johanna Lam- merdina Veenendaal. OndertrouwdCornelis Eijkelkamp en Arrisje van Ravenhorst. Overleden: Willem Hooft, 70 j., wedn. van Antonia Kok. Stoutenburg. 24 Februari 3 Maart. GeborenHendrik, z. van N. van Egdom en Rijkje van der Scheur. Woudenberg. Geboren: 28 Febr. Hendrika, d. van Aart van Veldhuizen en Aartje van Don kelaar. Gijsberta, d. van Jan van den Berg en Jannetje van der Wiel. Ondertrouwd1 Maart. Marinus van Wolfswinkel, 30 j., en Jannigje Schim mel, 29 j. Gehuwd24 Febr. Hendrikus Koudijs, 25 j. en Christina Elizabeth van Dijk, 21 j. 2 Mrt. Jacob van Wolfswinkel, 36 j. en Jacoba van Egdom, 28 j. Aart van Garderen, 34 j. en Wijntje van de Lage- maat, 33 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 3 Maart 1905. Tarwe f 0.Ro^ge I 0.Boekweit f 00 Appelen f 4.a I 8. Peren 10.a f0. Nieuwe aardapp. r 0. a 10. Zandaardapp. f 1.50 a f 1 80 Hoendereieren f3 30 a f 3 GO per 100 st. Eenden r U.a fU.Boter I t.35 a f 1.40 per kilo. Mar- gariue f0a f 0 00 Zoetein. kaas f Kippon f0.90 a ft.30 Kuikens ft a f 1.30 Piep kuikens f 0 00 a f 0.00 Ganzen f0.f0.Eenden f 0.90 a f 1 20 p. st. Jonge fO.OO a f 0 00. Hazen I 0.00 a f 0 Wilde konijnen f 0 PO a f 0.00. Tamme f 0 80 a ft.50 Duiven f0.60 a f 0.70 paar. Magere varkens 116 a f25 Varkens voor export f 0.a fZeugen f40.— f60.Biggen f8a f13.Schrammen I 00.a f00Vette koeien 000.ii f 000.Guste koeien f 00. a fOOO.Kalf koeien f 0.00 A fO.OO Kalf- vaarzen f00.a f00.Os f000.a f000.- Pinkstieren fOOO.— a f000.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet Roggeheet. Boekweit: 50 heet. Appelen 000 heet. Peren; heet. Kleiaardappe- len; 120 heet. Zandaardappelen 60000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendene-eren1200 kilo Hooi- boter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee 30 magere varkens, varkens voor exportslagerijen 180 biggen en 10 zeugen. RECLAME. Die heden blaast is DE INFLUENZA De rouw wordt in verschei dene steden gedragen. De influenza ,doodt ër mannen, vrouwen.,-' kinderen, die voor cenige dagen nog werkten of speelden. De wiiid voert deze kiemen van inflhenza niet zich en .ifaait den dood. Neemt U ijH acJitkWapcnt UI De in fluenza tast alleen de zwak ken aan. De zwakken zijn heden ten dage de candidate!! voor den dood en er zijn zoo vele zwakke lieden. Onder vraagt UVraagt U zeiven a F. of gij wel ?oo sterk zijt a Is gij. HMiesrz*ijnj>f gij zoo'n goede gezondheid' bezit die gij moest bezitten. Als het ,,ja" is, dan Kebt gij niets te vreezen, alsd'het „neen" is neemt u in acfitWordt sterk, hebt eene flinke gezondheid, hebt bloeden wel terstond. De Pink Pillen geven rijk en zuiver bloed^n>et«elkc dosis De Pink Pillen zijn devoD zicnigheid der verzwakten.! Met de Pink Pillen te koopen, koopt gij bloed, kracht, ge zondheid. Stelt U niet bloot te sterven door den prijs van een doos Pink Pillen te be sparen. Tegen de gevolgen der influenza zal een krach tige hersteller alleen de her stelling bevorderen. De Pink j Pillen zijn de krachtigste her- nieuwer van het bloed. Prijs f 1.75 tie doos, f9.per C doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apothe ken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Amersfoort en omstreken bij A. VAN DE WEG drogist, en A. DE VRIES, Kerkstraat 90, Hilversum,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2