Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. „Onderlinge Hulp." Onder voorzitting van den heer D. Gerritsen heeft bovengenoemde werk liedenvereniging Maandagavond in de bovenzaal van »de Keizerski oon" haar algemeene vergadering gehouden Blijkens het door den secretaris, den heer L van Achterberg uitge brachte jaarverslag waren er 1 Maait 1905 23 i leden en 111 begunstigers Aan ziekengeld werd f 1231.61 uit gekeerd. Het reservefonds bedraagt op dit oogenblik f2041 40. Na het vertrek van jhr. mr. B W. Th. Sandberg die als penningmeester de vereeniging onschatbare diensten heeft bewezen, werd jhr. Reigersberg Versluys bereid bevonden het penning meesterschap te voeren. De voor- loopige benoeming werd door de vergadering bij acclamatie in een definitieve omgezet terwijl jhr. Sand berg hel eerelidmaatschap werd aan geboden. Jhr. Reigersberg Versluys gaf een uitvoerig overzicht van het gehouden financieel beheer waaruit blijkt dat de inkomsten bedroegen f2417.555, de uitgaven f2176 15, het batig slot f241.40. De penningmeester werd onder dankbetuiging gedechargeerd. Bij de bestuurs verkiezing traden volgens roosters af de heeren dr. H. W. Schreuder, J. Nefkens, J. van Wessum en B. Lockhorsl. Zij werden alle herkozen. Als gecommiteerden werden her kozen de heeren A. M. Tromp van Holst, B. v. d. Water en J. Hol. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken waren besproken werd de ver gadering onder dankbetuiging voor de flinke opkomst gesloten. Bij de j.l. Maandag door de H IJ. S. M. gehouden aanbesteding van de onderboudwerken op de lijnen Amster dam—Utrecht en HilversumAmers foort was voor hel 3e perceel de heer van der Kooij alhier de minste inschrij ver met f1798. In de plaats van den beor H. M. Verhey, die wegens vertrek naar elders zijn functiën moet neerleggen, is tot Secret.-onderbrandmeester der Amers- foortsche Vrijwillige Brandweer geko zen de heer I. Fonteyn. Tot commandeur is benoemd de heer D. Veenendaal. Maandagmiddag had de voerman R van P. het ongeluk, op den Arnhem- schenweg van <len bok te vallen en onder den wagen te geraken. Met gebroken been en zwaar gekneusde borstkas werd hij per brancard naar zijn woning vervoerd. Bij het Zaterdag gehouden toe- laiings-examen voorde Rijks Normaal lessen alhier zijn geslaagd: voor de 1 klasse: Gijsb. Fred. Castein, Corn. Adr. van Esveld, Willi. Jac Heere, Joh. Henr. Hondriks, Corn. El. Men- sing, Jeanette Oosterman, Com. Ant. Jos Reyker, Sophia van Spiegel, Gijsb. Vedder, Rob. de Vries, J. C. van Es, G. J. van Gelder en E. Tuinstravoor de 3e klasse: Geerlr. Joh. van der Horst Bruyn en Cath. Marg. Stef. Rauh. Op de aanbeveling voor de be noeming van een leeraar in de En- gelsche taal, aan het gymnasium en aan de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Leiden komt als no. 1 voor de heer Chr. Kok, leer aar aan de H. B. S. alhier. De Heer H. A. Maas, kapelmeester van het le reg. huzaren te Deventer, die thans verpleegd wordt in het Sanatorium «Oranje Nassau's Oord," heeft een marsch gecomponeerd, ge titeldOranje Nassau's Oord" wel ken hij heeft opgedragen aan H. M de Koningin-Moeder. Het muziekstuk zal ten bate voor het Emma-Fonds in den handel ge bracht worden bij den uitgever P. A. Apken, te Deventer. Maandagmiddag sloeg op den Arnhemschen weg een paard op hol, dat in de Arnhemschestraat tot staan werd gebracht. Ongelukken hadden niet plaats. Den 22e Maart 1860 werd door het Dagel. Bestuur der gemeente de heer L. Kames aangesteld tot portier aan de Koppelpoort, sedert heeft hij onafgebroken trouw zijn plicht als zoodanig vervuld. Aan bewijzen van belangstelling zal het den jubilaris zi ker niet ontbreken. 378ste STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 20 en 21 Maart 1905. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwebek te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f100 op No. 7012. Prijzen van f 20. 1985 7004 7005 7029 7553 7564 7575 8002 8008 8024 8029 8728 8744 8754 8775 13833 13852 13854 15511 15527 20571 20576 20578 20594 en 20601. Te zamen 26 prijzen. De moorden te Amsterdam. De Amsterdamsche correspondent van het Utr. Dbl. schrijft Wat zou Sherlock Holmes genieten tegenwoordig als hij Amsterdammer was! Twee moorden zoo kort achter elkaar, de laatste onder omstandig heden zóó geheimzinnig, dat van een verklaring tot nog toe geen sprake is hoe zouden zijn scherpzinnige hersenen aan het werk zijn achter zijn hoog voorhoofd, hoevele gedaante verwisselingen zou hij in praktijk brengen, hoeveel tabak veirooken; lioe zou hij piekeren en peinzen I Maar ook: hoe gauw zou hij de zaak tot klaarheid gebracht, de daders ge pakt hebben Nu, hij ons ontbreekt, nu we het met onze «Scotland-Yards"- mannefjes af moeten doen, konden we nog wel eens lang op licht moeten wachten. Bitier not ist uns ein Sher lock Holmes! Toch moet gezegd worden, dat onze politie ditmaal niet onfortuinlijk geweest is. Er is een drietal man netjes gepakt als oude kennissen van de justitie werden ze naar aan leiding van deze gehoord en eerst bij hun pertinente weigering de politie in hun huis toe te laten, kiepg men einstige vei denking tegen hen die, ook al zijn ze aan deze moordzaak geheel onschuldig, toch altijd een goede vangst blijven uitmaken. Dit schunnige huishouden in het gore Driehoekstraatje leefde van roof en inbraak, zooals nog zoovele huis houdens in onsGroote Mokum. Pakken gestolen goed, stapels lommerdbriefjes zijn er gevonden en nog steeds vindt men er op de zonderlingste plaatsen, in de kleeren der vrouwen en in de hoeken van het vloei kleed genaaid, waarden of waardepapier. Het politie bureau, waar al het gevonden of op de gevonden briefjes geloste goed wordt heengebracht, ziel er zelf uit als een bank van lcining. Stapels linnen en beddegoed, alles nieuw en waarschijn lijk uit winkels ontvieemd, bedekt er den vloer, doosjes met gouden en zil veren voorwerpen, vooreen deel reeds herkend, staan op tafels en stoelen opgestapeld, hoeden, portemonriaies, en de hemel weet wat nog meer, slin gert overal rond. Dat de gearresteer den, al wordt slechts een klein ge deelte van dit alles door de benadeel den herkend, toch voor een aanzien lijken tijd achter slot zullen raken is dus wel een feit. Maar nu de groote vraag: zijn de gepakten debet aan den moord op de weduwe CerlijuDe politie die zich echter zeer terecht slechts zeer weinig uitlaat, heeft reden om aan te nemen dat, zoo ze het al niet zelf gedaan hebben, ze er toch waarschijnlijk meer van weten. Een zondeiling vieital mannen met een paar vrouwen is Vrijdagnacht in de Driekoningenstraat op wacht gezien en de man die hen zag, meent een van de aangehoudenen daarvan te herkennen. Een beitel, bij hen gevonden, zou op de moeten in het opengebroken meubelstuk, een sleutel op de deur van het moordhuis passen. Ziedaar de rnazen van het net, waarmee men inbrekers omsluiten wil. Men zal moeten toegeven, dat er voorloopig nog alle ruimte voor hen bestaat om er door te glippen! De verborgen schat op den Dam. Het heeft de aandacht getrokken, dat op de verkoopbiljetten van het huis op den Dam, waar het lotery- kantoor van de heeren Cretier en Kramp gevestigd is, en van de huizen in de Kromme-elleboogsteeg vermeld stond, dat wanneer de kooper in het gekochte perceel een schat vond, hij deze niet mocht behouden. Men ging dus uit van de veronder stelling, dat in het loterijhuis een schat verborgen zou kunnen zijn. Die veronderstelling zal wel terug te brengen zijn tot de vaste fabel achtige verhalen tan alloilei geheim zinnigheden, van verborgen trappen en geheime onderaardsche gangen in den grond van Amsterdam. Wat is daarover niet al gefabeldEr zou een klooster gestaan hebben, en bij den Beeldenstorm van 1566 bij het Geuswoiden van Amsterdam in 1578, zouden de kloostei lingen verschillende zilveien en gouden voorweipen in den grond hebben begraven. Er heeft echtoi op die plek nooit een klooster gestaan, en sedert het meer dan anderhalve eeuw aldaar gevestigd zijn van een loterijkantoor,, is er nooit een briefje zoek geraakt of verstopt, waarop de liooge prijs was gevallen. Door een verhaal van den heer Van der Molen, kastelein van den Stadsschouwburg, kan de fabel van «den schal" als voorgoed te niet ge daan beschouwd worden. Eenige jaren geleden was de heer Van der Molen, kastelein van de Sociëteit «Sans-Souci", boven het loterijkantoor. Wijl hij tevens con cierge van het huis was, had hij kamers in hel sous-terrain. Daar, onder de alcoof, was een kelder op den stoenen vloer lag een houten vloer, en daarover een zeil. Toen het zeil eens opgenomen weid, zag men, dat de houten vloer her stelling noodig had. Bij het opnemen van den lossen vloer zag de heer v. d. M. een grooten, blauwen steen rnet een ring. Hij schrikte, want ook hij had wel eens van een schat in den grond aldaar gehoord. Een flauw vermoeden, dat hij hier stond voor het geheimzinnige, rees bij hem op. Hij riep een bediende die tegen woordig zaalbediende is in de koffie kamer van den Stadsschouwburg en zeide «Licht dien steen eens op; wij staan voor het geheim." De zware steen werd met eenige moeite opgelicht. Een benauwde lucht kwam uil een donkere diepte in hunne neusgaten. Beiden zagen elkander zwijgend aan. «Durf je er in?" «Ja. Als we eerst een brandende kaars er in houden en die blijlt branden". De kaars werd gehaald, in den afgrond gehouden, en... de kaais ging uit. Het werd den beiden dapperen akelig le moede Zij spraken niet meer luid. Als echte schatgraiers fluister den zij «Nog eens probeeren." Weer werd de kaars in de diepte gestoken. De kaars bleef branden. «Nu durf ik er in." De bediende haalde een ladder van twaalf sporten. Die ging er in men voelde grond. Zwijgend, met zweetdroppelen van angst op het gelaat, daalde de bediende de ladder af, een lantaarntje met een brandende kaars in de hand. Men was voorzichtig. En wat ziet hij?... Wat ziet hij? Een groote ruimte, als een groote kamer, geheel van steen; zóó hoog, dat hij, de lange bediende, er recht in staan kon. Hij snuffelt en tast overal, of hij den schal zal vinden. Maar... niets, niets is in den kelderLeeg overal. Wat was deze kelder dan? Een vergaarplaats van regenwater, zooals er in vele oude Amsteidamsche huizen nog zijn, en zelfs giooler. De fabel van den schal in den ver borgen kelder was hiermede te niet gedaan. Of zou zij nog weer eens gaan opduiken. (N. v. d. D.) Een vondeling. Zatordagmorgen passeerde op den straatweg tusschen Amersfoort en Zeist een automobiel, die nabij de piramide te Austerlitz stil hield. De straatwegwerkers, op eenigen afstand bezig zijnde, bemerkten dat er een heer uitging, die naast den weg iets neerlei en er toen door werd gereden. Nieuwsgierig wat dit mocht zijn, gin gen zij derwaarts, en zagen toen een pasgeboren zuigeling liggen Aan elk der handjes was een bankbiljet van duizend gulden bevestigd. Het wicht is bij een wegweiker opgenomen. i>St."J Uit Cranenburg, het eerste grensstation aan de lijn Nijmegen Kleef, worden door Nederlandsche vogelvangers dagelijks duizenden zang vogels naar alle plaatsen van Duitsch- land verzonden. «Het is eene schande", schrijft men vandaar aan den Clever- Volks/reund, dat wij met onze strenge wet op de bescherming van voizels, dat straffe loos moiteu aanzien." Bijeen kort doch lievig onweder, dat Zaterdagmiddag tusschen 3 en 3'/, uur boven Zutphen en omstreken woedde, sloeg de bliksem in den nabij don ingang van het dorp Warnsveld gelegen windkoreninolen, die tot den grond toe afbrandde. Het daarnaast gelegen woonhuis vei brandde groo- tendeels. Hagenbeek, de vermaarde die renhandelaar, richt te Hamburg een zeer bijzonder soort van dierentuin in, waar de verschillende dieren niet in hokken en kooien, maar zooveel mogelijk in hun natuurlijke omgeving ie zien zullen zijn. Hij koestert voorts, naar «Daily News" meldt, het plan, een deel der terreinen van het Glazen Paleis le te Londen tot zulk een dierentuin te maken, als hij de noodige hulp van rijke dierenvrienden in Engeland daar voor kan verwerven. Wat hebben de laatste proeven geleerd omtrent het gebruik van Cliilisalpeter op het aardappelland? Ik geloof niet dat er één gewas is, dat op meer verschillende wijzen bemest wordt, dan de aardappelenaardappel- mest (gemengd) Peru-Guano, stalmest, am moniak, superphosphaat, superphosphaat met Cliilisalpeter, en het een of andere kalizout, ziedaar de verschillende, of liever de voornaamste meststoffen, die zooal op de aardappelen gebruikt worden. Ik wil aan geen enkele dezer meststoffen afbreuk doen. Het is best mogelijk, dat op zekere gronden een bepaalde mest stof, om de een of andere ons verborgen oorzaak het best voldoet, maar dat belet niet, dat we toch wel op enkele dier mest stoffen om eenige voor de hand liggende redenen critiek mogen uitoefenen en dat we in geen geval blind mogen zijn voor de talrijke uitkomsten van verschillende proefvelden, die alle op dezelfde uitkom sten wijzen- In sommige streken misschien wel in de meeste is het de gewoonte, de aardappels met niets anders dan stal mest te bemesten. Ik geloof niet, dat op een enkele boeiderij de hoeveelheid stal mest die men maken kan, zoo groot is, dat men genoeg stalmest op den grond kan brengen om de grootst mogelijke opbrengst te verkrijgen, en is dit wel zöö, geeft men inderdaad zooveel stalmest als noodig is, (stalmest of compast) dan lfidt daaronder de smaak der aardappelen zoo danig, dat deze absoluut niet als eetaard- appelen gebruikt kunnen worden. Doch waarom zou men de aardappelen met enkel stalmest willen verbouwen, als half stalmest en half kunstmest beter resul taten geven wat de opbrengst aangaat? De landbouwleeraar van Friesland schrijft naar aanleiding van bemestingsproeven op aardappelen, gehouden op een hoogen zand grond, die in goede bemestingstoestand ver keerde, en waarbij half stalmesten half kunstmest (welke laatste bestond uit 4S0 K. G. kainiet, 380 K.G. thomasslakken en 125 K. G. chilisalpeter) alsook heel kunstmest (het dubbele van het vorige) vergeleken worden de volgende woorden: aangezien men meestal stalmest te kort komt, kan het gebruik van kunstmest niet warm genoeg aanbevolen worden." Op middel matig zwaren kleigrond, werd vergeleken een volledige bemesting van 400 K. G. chilisalpeter, C00 K. G. superphosphaat en 280 K. G- zwavelzure Kalimagnesia met 800 K. G. opgeloste Peru Guano en ook met 800 ammoniak-superphosphaat, waarbij de hoogste opbrengst verkregen werd door het met de genoemde volledige scheikundige meststoffen, bemeste perceel, namelijk 590 gulden per Hectare- Uit deze en tal van andere proefvelden blijkt, dat het gebruik van chilisalpeter in vereeniging met Kali en posphorzuur- bemesting zeer rendeerend is, hetzij dat deze meststoffen alleen, hetzij half aan half met stalmest gegeven worden. Vooral de laatste methode half stalmest half kunst mest, waarbij dan 200 K. G. chilisalpeter per Hectare kan gegeven worden, acht ik, met het oog op de verkregen resultaten der proefvelden de beste. Voor dèn inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansjn-akelij k. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst wordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Geachte Redactie, Beleefd verzoeken ondergeteekenden, liet volgende in de kolommen van Uw blad te willen opnemen. Het hoofdbestuur van de Vereeni ging van Hoofden van Scholen in Nederland verneemt, dal in den laat- sten tijd bij verschillende gelegenheden door de voorsianders van het ontwerp tot herziening van de wet op het lager onderwijs, in hunne discussiën met tegenstanders daarvan, een be roep gedaan wordt op het oordeel van de Vereeniging voornoemd, waarbij dan citaten woiden ontleend aan ar tikelen, door de beide redacteuren van het Nieuive Schoolblad geschreven en met hunne initialen geteekend. Aannemende, dat door de kampioenen voor de onderwijsnovelle te goeder trouw wordt gedwaald en ten einde verdere misvattingen te voorkomen, stelt het Hoofdbestuur er prijs op, hier de verklaring af te leggen, dat bedoelde beschouwingen in het N. S. alleen het persoonlijk gevoelen uit drukken van de beide redacteuren en dus niet op rekening mogen worden gesteld van de Vereeniging van II. v. S. Het Hoofdbestuur, dat volstrekt niet identiek is met de van de Vereeniging onafhankelijke redactie, heelt reeds in November 1964 een adres met een uitvoerige memorie tot de Tweede Kamer gericht, waarin een twintigtal wenschen en bezwaren tegen het wets ontwerp geformuleerd en toegelicht. Het zij den ondergeteekenden vergund, voor aanhef van deze memorie een plaatsje te verzoeken, opdat moge blijken, hoe hunne Vereeniging,evenals trouwens de Redactie van het N. S., beslist positie gekozen heeft legen de onderwijsnovelle «Het Hoofdbestuur der Vereeniging voorn, wenscht, alvorens tot de op somtning van de in zijn adres be doelde wenschen en opmerkingen over te gaan, zijn leedwezen uit te druk ken over het indienen van dit ontwerp tot herziening van de Wet op het Lager Onderwijs, overtuigd als liet is, dat wat er ook aan moge gewijzigd worden, geen verandering aangebracht kan worden in geest en strekking, die beide volgens de meening van bet Hoofdbestuur beslist nadeehg zijn voor de voortgaande ontwikkeling van ons volksonderwijs, voor de in standhouding en bevestiging onzer volkseenheid en daai mede voor het welzijn van den Staat. «Ons openbaar volksonderwijs is nog niet wat het zijn moet, het eischt in meer dan één opzicht nog ver betering; maar het heeft zich vooral sedert 1857 ontwikkeld in de goede richting, het mag zich verheugen in een toenemenden bloei en waar men het Nederlandsche volk om zijn verdraagzaamheid op het gebied van godsdienst en politiek aan vele an dere natiën ten vooi beeld kan stellen, daar zal niemand ontkennen, dat het vooral de openbare volksschool is, die deze verdraagzaamheid heeft ingeprent aan haar leerlingen. «De huidige politieke omstandig heden geven echter geen hoop, dat ile meerderheid der Wetgevendemacht zich met bovenstaande beschouwingen zal vereenigen en dus het ontwerp tot herziening der Wet op het Lager Onderwijs om geest en strekking zal verwerpen; daarom acht het II.B. het plicht, uw aandacht te vragen voor eenige verbetering van technischen aard, die, worden zij aangebracht, het ontwerp voor de voorstanders van goed volksonderwijs wel niet aannemelijk, maar toch minder ver werpelijk zullen maken." Met dank voor de plaatsing, Namens het Hoofdbestuur C. F. A. ZERNIKE, Voorzitter. J. G. NUK, Secretaris. RECLAME. Voor ouden van dagen. Men moet niet denken dat men te oud is ora verlichting le bekompa-ep te worden ge nezen van een ziekte,,zen geëu beter bewijs van de waarheid dez^r bewering-kan geleverd worden dan door dq onderstaande verklaring, die aanduidt dat yérlichting en genezing van ziekten afhangen vpn een oordeelkundig gevolgde behandeling. Mejuffrouw gfe Wed. Hoogland, wonende Breedestraat 9 ie Amersfoort, melcfj onsLange jaren ben ik aangedaan geweest met een nier ziekte, ik hid onophoudelijk pijh in de rug en zijden evenals in de maagstreek. De urine- loozing ge.jéhiede met een sterk, branderig, pijnlijk gefoel en het water wak meestentijds vuil, dra^ig, dik en vol witachtig bezinksel. Vele jaren ben ik onder behaqóeling geweest, doch imnfer bleek dit te vergeefs. Daar ik reeds tachtig jaren oud ben, dacht i£ dat mijn dagen geteld wjiren. Toen men mij grrak van Foster's Rugpijn.'Nieren Pillen, had lk daar niet veel vertrouwen in, doch toen _jk hoorde dat zoo vele mepschen in'mijn ouniiddelijke nabijheid hierdoor volkomen genézen waren, wenschte ik er (och een proef mede te nemen. De uit werking was builen alle verwachting, reeds na een week was mijn toestaad enorm veel beter en veertien dagen later kon ik mijn familie en kennissen mgttedeelen, dat ik lotaal genezen was. ik wéeb'fiiet hoe ik mijn dank hiervoor moet betuigen en ik ben in de wolken van vreugde, dat ik thans ge^n medicijnen behoef in te nemen. Ik ondergeteekende vitfklaar dat het boven waar is en machtig u-'liet publiek te maljgri op elke wijze die U godd dunkt. y' Hoop voor bejaarde'lui. Honderden jfuden van dagen van 70 tot 90jaar zijn radical gene zen van nier- en bl^aszieklen doop Foster's Rugpijn Nieren Pillen» Dit geneesmiddel ver licht en geneest volkpmen merrf van oude, zoowel als van jonge lïi. Het ia^en éénig en speciaal middel voor detnierep Verzeker U dat men G4»«hte Foster's Rug pijn Nieren Pillen geelt, dezelfde die Mejuffrouw Hoogland gehad heeft. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van den Weg. Toezending geschiedt franco de ontvangst van postwissel a f'1.75 voor één of 10.voor zes doozen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2