BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. dat de industrie- on huishoudschool hare lessen zoude geven gedurende het geheele jaar, terwijl de herhalings school voor meisjes telkens een half jaar stilstaat, en de overige zes maan den, door een lange vacantie in tweëen gedeeld, ten slotte niet meer dan vier en een halve maand voor het her- halingsonderwijsder meisjesoverlaten dat het Bestuur naar het meent voor het overige niet bij vernieuwing in beschouwingen behoeft te treden over het nut der door de vereeniging bedoelde school, wijl dit over en weer reeds bij herhaling afdoende is aan getoond en eenparig erkend dat langer uitstel in deze, onder de gegeven omstandigheden, gelet op verschillende uitlatingen der Regeering, wellicht leiden zou tot algeheel afstel, hetgeen voor de vrouwelijke jeugd der Gemeente ongetwijfeld ten zeerste ware te betreuren dat de kosten volgens het nieuwe plan aanzienlijk minder zullen bedra gen, ook voor de Gemeentekas, dan volgens het aanvankelijke plan was beraamd, en dat de Gemeente ont heven zal zijn van de uitgaven, die thans gedaan worden voor hel her- halingsonderwijs aan meisjes, welke zonder aftrek der restitutiën van het Rijk, dit jaar zeker wel bij de duizend gulden en op den duur ongetwijfeld veel meer zullen bedragen dan aan subsidie voor de industrie- en huis houdschool zoude benoodigd zijn; redenen waarom het Bestuur voor noemd, alvorens verdere stappen te doen, Uwe vergadering eerbiedig ver zoekt: met intrekking van het desbetref fend Raadsbesluit van 27 Juni 1903, thans te besluiten om der vereeniging op den voet eener nader door den Raad goed te keuren definitieve be grooting, van f7000.in ontvangst en uitgaaf en onder nader vast te stellen voorwaarden, voor het jaar 1905 als subsidie uit de Gemeentekas ter beschikking te stellen een totaal bedrag van zeventienhonderd en vijf tig gulden. 't Welk doende, enz." B en W. zeggen in hun toelichting: »Bij Uw besluit van 25 Augustus 1904 (Bijlage No. 1356) werd om advies in onze handen gesteld het hiernevens overgelegd adres van het Bestuur der vereeniging «Amersfoort- rche Industrie- en Huishoudschool" te Amersfoort, houdende verzoek, aan deze vereeniging voor het jaar 1905 een subsidie te verleenen van f1750. Na de uitvoerige behandeling dezer zaak in het jaar 1903 (zie Bijlage No. 928) heeft het standpunt waarop ons College zich toenmaals geplaatst heeft geene verandering ondergaan. Tot motiveering van ons advies meenen wij in 't kort in herinnering te moeten brengen welk dat stand punt was. Uit de gewisselde stukken blijkt o.a. dat wij, bij schrijven van 23 April 1903, No. 3578, aan het Bestuur van bovengemelde vereeniging het volgende te kennen gaven«zoolang althans voor deze streek de levensvatbaarheid van eene groote school nog moet blij ken, is het o i. noodzakelijk, dat op zeer bescheiden schaal een aanvang worde gemaakt"; en aan bet slot van dat schiijven «zooals wij in den aanvang hebben gezegd, vindt Uw plan in t algemeen sympathie bij ons College. Wij zijn dan ook, mits op bescheiden schaal een aanvang worde gemaakt, gaarne bereid, bij den Raad plannen, die naar ons oordeel levensvatbaarheid hebben en overeenkomen met de draagkracht onzer Gemeente, te steunen". Voorts, dat in ons antwoord op de verslagen uwer Afdeelingen(BijlageNo. 3728) o.a. deze zinsnede voorkomt «zooals wij reeds aanvankelijk had den opgemerkt, bestond bij ons Col lege veel sympathie voor deze school alleen waren wij van oordeel, dat deze op beperkte schaal moest worden ingericht." Alleen door het advies van den Inspecteur van het Middelbaar onder wijs, die eene school op beperkte schaal afkeurde, en de tegemoet komende toezeggingen van het Bestuur dei- school, waardoor het van Gemeente wege gevraagde financieele offer aan merkelijk werd beperkt, werden wij schoorvoetend er toe geleid, de uit voering van bet breed opgezet plan n:et tegen te houden. Nu echter, door den loop dien de zaak genomen heeft, het Bestuur van de vereeniging zelf een plan tot op richting en exploitatie van een Indus trie- en Huishoudschool op een meer beperkte schaal heeft ingediend, het welk volkomen beantwoordde aan onze hierboven in herinnering gebrachte zienswijze in het jaar 1903, komt het de meerderheid van ons College voor, dat de tot stand kommg dezer nuttige Instelling krachtig dient te worden bevorderd, weshalve wij U voorstellen, tot wederopzegging, uit de Gemeente kas een jaarlijksch subsidie van f 1750 te vetleenen, waarvan gedeelte, of f1312 50, over hel jaar 1905 onder de voorwaarden vervat in bijgaand ont werpbesluit. Het voorstel luidt: «Overwegende, dat het tot stand komen van eene dergelijke school voor de Gemeente van groot belang is te achten Besluit: a in te trekken het desbetreffend Raadsbesluit van 27 Juni 1903; b. met ingang van 1 Mei 1905 aan deze Vereeniging tot wederopzegging te verleenen een subsidie berekend naar eene som van 1 1750 over het geheele jaar als bijdrage m de kosten van oprichting en exploitatie van eene Industrie- en Huishoudschool, onder de volgende voorwaarden le dat het onderwijs worde gegeven op den grondslag van hel leerplan door het verzoekend Bestuur bij zijn adres overgelegd 2e dat de Gemeente in de gelegen heid worde gesteld, op die school toe zicht uit te oefenen; 3e dat door het Bestuur der ver eeniging jaarlijks de Begrooling voor het volgende jaar en de Rekening van het afgeloopen jaar, zooals die door Zijne Excellentie den Minister van Bmnenlandsche Zaken goedge keurd zijn, aan Burgemeester en Wet houders ter kennisnemiug worden in gezonden en jaarlijks aan den Ge meenteraad een Verslag moet worden overgelegd van zijn beheer over het laatst afgesloten dienstjaar en van de uitkomsten van het aan de school gegeven onderwijs in dat jaar, met statistieke opgaven van het aantal leerlingen die de verschillende cur sussen hebben gevolgd 4e dat voor de vereeniging aan de leerlingen van het Heihalingsonder wijs kosteloos kookonderwijs worde gegeven op de door hel Gemeente bestuur te bepalen dagen en uren 5e dat de tijd en wijze van uitbe taling van het subsidie en de wijze waarop toezicht zal worden uitge oefend door Burgemeester en Wet houders worden bepaald." Door de heeren Hamers, Jorissen, Plomp, van Kalken, Visser, Veis Heyn en Kleber werd het voorstel bestreden. Allereerst werd door den heer Ha mers een voorstel gedaan, hetwelk bij de geheele oppositie steun vond, om de zaak naar de afdeelingen te ver zenden. De heeren Gerritsen, Celosse, van Eek en Oosterveen achtten zulks ongewenscht omdat daardoor het ge heele plan in gevaar wordt gebracht, daar vóór 15 April een beslissing moest worden genomen. Van verschillende zijden werd tegen de late behandeling opgekomen, waarop verzekerd werd dat eerst voor een tiental dagen de definitieve beslissing van den Minister is ingekomen. Het voorstel Hamers werd met negen tegen zeven stemmen verworpen. Tegen stemden de heeren van Duinen, Ger ritsen, Ileyligers, Oosterveen, van Eek, Tromp van Holst, van Esveld, Celosse en van Voorst Vader. Daarna werd het voorstel door de straks genoemde heeren bestreden vooral op grond van den slechten financieelen toestand der gemeente. Sommigen hadden ook het nut niet kunnen inzien, anderen achtten de waarborgen onvoldoende. Door den heer Jorissen werden een drietal voorstellen ingediend juist het negatief vormend van wat B. en W. voorstelden. Ze werden alle met 9 tegen 7 stemmen verworpen. Ten slotte werd na langdurige dis cussie, die vaak het karakter van ob structie aannam en dikwijls het beeld van een Poolschen Landdag gaf, met negen tegen zeven stemmen het sub sidie toegekend. Vermoedelijk kan nu 1 Mei de school in werking treden. Vóór stemden de heeren Gerritsen, van Duinen, Oosterveen, van Esveld, van Voorst Vader, Tromp van Holst, Celosse, Hoyligers en van Eek. Even voor vieren werd na rond vraag de vergadering gesloten. De Vereeniging «Handel en Nij verheid" vergadert Donderdag 13 April a s. des avonds te 8 ure in het Hotel «De Zwaan" ter behandeling van het het Verslag van den Secretaris over den toestand der vereeniging gedu rende het boekjaar 19041905; de Rekening en Verantwoording van den Penningmeester en de verkiezing van vijf Bestuurleden, vier wegens peri odieke aftreding der HeerenS. J. van Duinen |E Klasser, M. R. N. Ooster veen en G. Berns, en één wegens bedan ken van den Heer G G. Veenendaal als Bestuurslid. Door de heeren W. C. Oosterman en F. Faber, resp. voorzitter en secre taris van de afdeeling «Amer-foort van den B. v. N. O." is bij den Raad een adres ingediend inzake «School artsen". In een uitvoerige memorie met talrijke, meerendeels buitenlandsche statistieken wordt het nut van school artsen aangetoond. In de flink bezette zaal van «Amicilia" trad de heer F. van der Goes, de soc-dem. candidaat in dit district, voor de kiezers op, in een vergadering geleid door den heer P. Stijnman. Spr. gaf geen uitvoerig «schuld register van deze regeering, daartoe is nog wel meer de gelegenheid, maar hij betoogde vooral dat de soc.-dem ten opzichte dezer regeering in dezelfde verhouding staan als tegenover elke andere burgerlijke regeering. Voor het begiijpen der socialistische idee is het noodzakelijk in te zien dat het proletariaat als klasse niets te verwachten heeft van de bourgoise, onverschillig welke nuance het roer in handen heeft. Zooals Marx en Engels het reeds in 1848 in het communistisch manifest hebben uil- gedrukt is de geheele bourgoise, niettegenstaande de democratische allures een groote reactionaire massa. Twee vooibeelden kunnen liet duide lijk makenop economisch terrein de liberalen misgunnen den clericalen den «lof' van het onderdrukken der spoorwegstaking en de liberale regee ring liet op stakende Rotterdamsche bootwerkers schieten; op politiek ge bied niet anders. In Amsterdam IX koos het Han delsblad en zijn aanhang de clericaal Bijleveld boven Troelstra in Veeudam de clericalen den viijzinnigdernocraat Schmid eveneens boven Troelstra. Het liberalisme in zijn bloeitijd heeft veel goeds gedaan en dingen in het leven geroepen waar de moderne arbeidsbeweging nog van profiteerd, maar na '70 is alles slechts tot stand kunnen komen uit vrees voor en onder den drang van de aibeiders. Nu streven alle burgerlijke partijen er naar, niet zoo veel mogelijk maar zoo min mogelijk op sociaal gebied te doen. Vervolgens behandelde spr. de ont wikkeling van de partyen in de negen tiende eeuw om lot de conclusie te komen dat de geheele pro'.eciievraag, het opschorten van de kiesrechtvraag enz niet anders is dan een gevolg van de reactionaire burgerlijke behouds- zucht. Spr. toont dit uitvoerig aan bij de kiesrechtquaestie en het arbeids contract Van de gelegenheid voor debat werd gebruik gemaakt tol niet ge ring genoegen van de vergadering door den heer Eggink, die aan den heer van der Goes hulde bracht voor de wijze waarop hij heeft gespioken De voorzitter dankt de heer Eggink er voor dat hij de vrooiijktieid in de vergadering verhoogd heeft en deelde mede dat zijn speech den lieer van der Goes geen reden geeft tot nadere opmerkingen. Naar wij vernemen heeft de Hygiëynische Melkerij »Oud-Bussum" de agentuur voor hare zoogenoemde naluurmelk opgedragen aan onze fabriek van Melkproducten «Amers- fortia." Binnen eenige dagen zal dus ook die melk alhier verkrijgbaar zijn. GARXIZOEX8NIECW». Bij beslissing van den Comm. der 2e Div. Inf. is aan den kleermaker Peters de zilveren medaille toegekend en zulks te rekenen van den 13. April 1905. Bij beslissing van den M. v. S. M. v. O. van 5 April j.l. is de Eerste Luitenant H. Bierman, tijdelijk gede tacheerd bij de Normaal Schietschool, met ingang van 10 April definitief bij die inrichting werkzaam gesteld. In verband hiermede is deze officier overgeplaatst bij den Staf van het Wapen. Door den Inspecteur der Infan terie zijn tot deelneming aan de instructie-serie, welke van 5 tot en met 10 Juni as zal gehouden worden in de Legerplaats bij Harskamp, aan gewezen de Majoors van der Burg en Holland van het 5e Regiment Infanterie. Voor zooverre de belangen van den dienst zulks toelaten zullen voortaan jaarlijks eenige Luitenants-kwartier meester in de gelegenheid worden ge steld het onderwijs in de Comptabi liteit aan de Hoogere Krijgsschool te volgen Evenals zulks ten vorigen jare heeft plaats gehad zal ook dit jaar wederom een cursus gehouden worden ter opleiding tot voorganger in de gymnastiek en wel te 's Gravenhage, Arnhem en Amersfoort van 2 October tot 25 November a.s. De ritmeester jhr. Von Wrange! auf Lindenberg is in de te Arnhem gehouden algeineene vergadering van het Centrale Comité voor de concouis hippiques in Nederland tot bestuurs lid benoemd. De kapitein A. F. Singels en de le luitenant C. A. Prins, beiden van het wapen der artillerie, zijn benoemd tot instructeur bij de Rij- en Iloef- srnidschool en hebben hunne functies aanvaard. De oorlog in het Oosten. «Een der beslissende uren van dezen oorlog nadert" aldus Gaston Leroux in den Matin Deze vrij besliste uit spraak is de conclusie, waartoe de bekwame Petersburgsche correspon dent van het Parijsche blad is ge komen, op grond van de berichten over het passeeren van Singapore door een krachtige Russische vloot. Heeft de Fransche persman het dit maal bij het rechte eind Vermoede lijk zal het wel niet zoo dadelijk tot een zeeslag komen. De redenen, die daartegen pleiten zijn vele en goede, doch in oorlog en liefde nlhe unex pected always happens". Hoe verlei delijk het dan ook moge zijn, zelf de directie van Rodjestwenki's en Togo's vloten over te nemen, en Russische en Japansche zeekasieelen elkaar te gemoet te voeren op door ons zelf te bepalen tijd en plaats, moeten ook wij wachten, wat de telegraaf ons wel zal komen melden. Want, anders dan de oorlog te land, biedt de zee oorlog in de wateren van liet Verre Oosten een zoo oneindige reeks mogelijkheden, dat zelfs het opwer pen van gissingen over de bewegin gen der vloten van de elkaar be oorlogende volken, niet veel meer kan zijn dan ijdel spel. Wachten wij dus: wij zijn het tijdperk dei- verrassingen ingetreden. De berichtgever van een Engelsch blad, die zich in den middag van den 8eu aan de reede van Singapore bevond, geeft de volgende levendige beschrijving van het voorbijvaren der Russische schepen. De vloot bleef ongeveer zes mijl uit ile kust; juist vergenoeg omniet in de territoriale wateren te komen, en toch juist dichtbij genoeg om de kans op een onverhoedschen aan val door den vijand tot een minimum terug te brengen. De Russen stoomden inel een snelheid van slechts achl knoopen vermoedelijk de maximum snelheid der langzaamste booten. Numeriek, was een steiko vloot. De tot kruiseis verbouwde schepen, welke van de Mamburg Amerika- lijn waren gekocht voeren vooraan, daarop volgden de kolenschepen, het hospitaalschip en de transportvaartui gen, tezamen beschermd door een ring van slagschepen, kruisers en torpedo booten. De vloot deed er vijl uur over, de haven voorbij te varen Bijzondere maatregelen waren geno men om alle gemeenschap met den vasten wal te beletten. De heer Roud- nanovsky.de Russische consul te Singa pore, liet zich naar de vloot brengen; hij wilde brieven enz afgeven. Daar toe stoomde hij langszij een der tor pedo-booten en gooide hij de papie ren op het dek van dat vaartuig, 't welk evenwel geen moment zijn snel heid verminderde en ook geen valreep neerliet. Marine-deskundigen, die de vloot zagen passeeren, lieten zich weinig gunstig uit over het eskader. Zeewier, wel een voel lang had zich aan de lompen der schepen vastgehecht. De dekken waren volgestapeld met kulen Slechts een paar nieuwe slagschepen zagen er goed veizorgd en kranig uit; doch hun waarde wordt verminderd door de tali ijke oude, langzame schepen, welke deel uit maken van het eska der. De vloot besloeg een lengte van 10 mijl, toen zij de haven voorbij voer; maar ook toen zij eenmaal gepasseerd, weer dichter opeen gingen varen, duurde het altijd nog wel een uur, voordat alle schepen één gegoven punt voorbij waren. De havenpolitie heeft een Russischen matroos opgepikt, ver moedelijk een deserteur die van een der schepen overboord sprong. Zij bracht hem aan wal, waar hij in arrest werd gesteld En zoo passeerde dan den 8en April 1905 het grootste deel van het Russische Oostzee-eskader Singapore, na een, in de marine-annalen der wereld ongeëvenaarden tocht. Waar gaan zij heen deze vooi bijgaande schepen op helderen dag? Dood en mislukking met eere tegemoet? Dat denken velen; dat denkt ook de Amerikaansche pers Het zuiverst worden de gevoelens der bladen in de Vereenigde Staten geformuleerd door de New-York Times welke schreef: «Met gespannen aandacht, en met ontblooten hoofde, staat de wachtende menschheid. om hulde Ie brengen aan de reeds bij voorbaat veroordeelde helden van een verloren slag. Wij groeten U, gij die sterven gaat De Tweede Kamer gaat aan het einde dezer week uiteen met het voornemen op Dinsdag 2 Mei de weikzaamheden te hervatten en tol het laatst dier maand bijeen te blijven. Vacnntiekaarten. Naar het «Alg. Hbl." verneemt, zal de directie der Staatsspoorwegen op verzoek van het Nederl. comité der tentoonstelling le Luik, de vacantiekaarten voor alle drie klassen, welke anders alleen in Nederland gel dig zijn, dezen zomer ook doen gelden tot Luik. Toen de Japanners Port Arthur in bezit hadden gekregen, zonden een drietal ingezetenen van Winterswijk een briefkaart aan generaal Nogi, om hem met hel behaalde succes geluk te wenschen. Gisteren ontving een der afzenders van dien generaal een dank betuiging in het Duitsch geschreven en door generaal Nogi persoonlijk or.dei teekend. Do 32e Algemeene Vergadering van den Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik, zal dit jaar plaats hebben te Haarlem op Vrijdag 1 Sep tember. Debossching van woeste gemeente gronden. Door den minister van Waterstaat is aan de Gedep Staten van Gelder land, Noord-Brabant en Limburg en aan de Ned. Heidemaatschappij om advies gezonden zijn denkbeeld om van staatswegeden aanleg van bosschen door gemeentebesturen, door het verleenen van geldelijke bijdragen en verstrekking van technische hulp, te ondei steunen. In hoofdzaak komt de regeling hierop neer, dat zoowel technische als financieele hulp aan de gemeenten worden vei schaft voor het bebosschen van haar woeste gronden, waartegen over deze instellingen zich vei binden, het weik voor eigen rekening en in eigen beheer, doch onder staatstoe zicht, uit te voeren. Een vanwege de Ned. Heidemaat- schapgij benoemde commissie, be staande uit de heeren mr. Alphons van Rijckevorsel, voorzitter, G. E. H. Tutein Nolthenius, F B. Löhnis, A. W. J. J. baron van Nagell, jhr. mr. G. L. M. H. Ruijs de Beeren- brouck, mr. M. Tydeman Jr., A. A. Nengorman en E. D. van Dissel, secretaris, heeft over deze denkbeel den van den minister nu een rapport uitgebracht, waaraan wij het vol gende oiitleenen: «Met genoegen constateeren wij, dat de regeering te dezer zake geen wettelijke regeling wenscht, daar dwang opleggen bij de wet de zaak allerminst populair zou maken. De gemeentebesturen moeten zelf om staatshulp vragen, wil een gezonde toestand worden geschapen De regeering wil zoowel technische als financieele hulp verschaflen aan de gemeenten, waartegenover deze zich zouden verbinden, het werk voor- eigen beheer, maar onder staatstoe zicht uit te voeren. Dit voorstel draagt onze volle sym pathie weg, daar wij overtuigd zijn,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2