NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. DE SCHIMMELRIJDER. Plaatselijk Nieuws. flo. 30. Zaterdag 15 April 1905. Vier-en-dertigsten jaargang. h i VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Bjj flit nnmiiier belioort een Bijvoegsel. BUITENLAND. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant i \r ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door bet gebeele Rijk f 1. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephooiino. 09. ADVERTENTIÊN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/t Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slecbts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Maxim Gorki is op het oogenblik te Moskau, zijn gezondheid moet zeer slecht zijn, hij hoest veel en geeft daarbij dikwijls bloed op. De Mos- kausche professoren hebben hem even eens den raad gegeven naar den Krim te gaan, doch wegens zijn proces zou hij daar toch niet den noodigen tijd achtereen kunnen blijven. Het doc torencongres heeft een motie aan genomen, waarbij het zich uitvoerig inlaat met Gorki's ziekte en die toe schreef aan zijn behandeling in de gevangenis. Met algemeens stemmen verklaarde men, dat elke storing van een rustig leven voor Gorki met levens gevaar gepaard zou gaan, welke motie men den minister van Binnenlandsche Zaken heeft doen toekomen. De akte van beschuldiging tegen Gorki luidt als volgt: «Een huiszoeking gedaan op 23 Januari ten huize van advocaat Kedrine leidde tot het in beslag nemen van een handschrift van den beklaagde, waarin de schrijver prins Swiatopolk Mirski en den Tsaar beschuldigt en verantwoordelijk noemt voor beraamde moorden op onschuldige slachtoffers en waarin hij bijgevolg alle Russische burgers aanzet tot een onmiddellijken, algemeenen en hardnekkigen strijd tegen de autocratie. De beklaagde erkende het opstel geschreven te hebben en het voor nemen te hebben gehad het te sturen aan den minister van Binnenlandsche Zaken en de dagbladen. Mitsdien wordt de beklaagde be schuldigd te St.-Petersburg, op 22 Januari, een beroep op het volk te hebben opgesteld, met het doel den bestaanden staatsvorm omver te wer pen, een misdaad voorzien bij art. 132 van het strafwetboek, krachtens hetwelk beklaagde zal terechtstaan voor het gerechtshof van St.-Peters burg, zonder bijvoeging van een jury." Het proces zal op 16 Mei plaats hebben met gesloten deuren. Alleen de vrouw van Gorki zal tegenwoordig mogen zijn. Dc crisis bij Buitenlandsche Zaken. Men schrijft uit Den Haag aan de Midd. Ct: «Over de ruzie Kuyper-Van Heecke- ren-Melvil, één der oorzaken welke geleid hebben tot het Buitenhof-kabaal, gewerd ons uit betrouwbare bron nog de volgende mededeeling, die de verhouding dezer heeren treffend typeert. Zooals bekend, wilde de Minister van Buiten). Zaken, nu ongeveer 1 jaar geleden, onzen gezant te Kopen hagen voor ontslag voordragen, welke zaak natuurlijk onder de bestaande omstandigheden in den Ministerraad ter sprake werd gebracht. Dr. Kuyper pleitte echter verzach tende omstandigheden voor den ge zant, zoodat deze per slot van reke ning bleef. De verantwoordelijke raadsman van de Kioon gaf toe. Dit bracht ecliter geen verandering in den minder aangenamen toon der correspondentie, welke tusschen den Minister en den gezant gevoerd werd in dier mate zelfs dat uit de missieven van den gezant te Kopenhagen bleek dat deze op de hoogte was van het geen in den Ministerraad was be sproken. En toen de heer Melvil van Lynden zich hierover om nadere inlichtingen tot den Minister-president, dr. Kuyper, wendde, kreeg hij van dezen tot be scheid, dat de Minister Kuyper in geenerlei relatie tot den heer van Heeckeren stond, maar wat dr. A. Kuyper aan den heer van Heeckeren geliefde te schrijven niet onder cen suur stond van den heer van Lynden. Het punt in geschil betrof een ont- werptractaat betredende het patent recht van handelsreizigers in Dene marken. Wij gelooven dat hier elke commen taar overbodig is." Naar wij vernemen, zal het plakzegel van 5 cent, voor handels papier en quitantiën, met ingang van 1 Mei a.s. verkrijgbaar worden gesteld aan alle post- en bijkantoren der posterijen Tot heden zijn die zegels, behalve bij de depothouders van postzegels en enkele particulieren, alleen ver krijgbaar bij de post- en hulpkantoren in plaatsen waar geen ontvanger der registratie, met zegeldebiet belast, gevestigd is. De tweede Kamer heeft gisteren de Arbitragetractaten met Denemar ken, Frankrijk en Engeland z. b. s. goedgekeurd.Evenzoo deNoderlandsch- Duitsche overeenkomst betreflende kabelterbindingen. De correspondent te Weenen van de N. R. Ct. maakt melding van het gerucht, dat de Nederlandsche gezant aldaar, jhr. mr. W. M. van Weede de Berencamp, benoemd zou zijn tot minister Buitenlandsche Zaken. Sprankgebrckkige leerlingen. De minister van Binnenlandsche Zaken wenscht ingelicht te worden nopens den omvang, waarin de kwaal der spraakgebrekkigheid hier te lande onder de leerlingen der lagere school voorkomt. Tot dat einde zijn de hoofden der scholen uitgenoodigd vóór 1 Juni e k. op te geven hoeveel stotteraars en stamelaars op hun school voorkomen en in een tweede kolom hoeveel leerlingen met eenig ander spraakgebrek behept zijn. Men meldt uit Utrecht: Van het houden eener tentoonstel ling van voedings en genotmiddelen, zal niets komen. Het voorloopig be stuur der tentoonstelling heeft in een dezer dagen gehouden vergadering hiertoe besloten. Er werd nog voor gesteld om de tentoonstelling op klei nere schaal te doen plaats vinden, doch ook dit is afgesprongen, omdat men vreesde ook dan nog echec te zullen lijden. In eene slechts matig bezochte vergadering heeft Jhr. Smissaert Don derdagavond in «Amicitia" op initiatief der Vrijz. Prop.-club het Ontwerp- Ziekteverzekering besproken. Spr. bracht eerst in herinnering, hoe dr. Kuyper, blijkens uitspraken bij de behandeling der Ongevallenwet, tegenover de sociale wetgeving in het algemeen stond, om daarna liet ont- werp-Kuyper nader te bezien. Na in het kort aangestipt te hebben, wie volgens het ontwerp verzekeringsplich- tig zullen zijn, werden de verschillende soorten organen van verzekering de ei kende, districts-en ondernemers- ziektekosten, de schadeloosstellin gen bij ziekte, kraam en overlijden, bet stelsel der premiebetaling en het toezicht op de naleving der wet uit voerig besproken. De vraag in hoeverre men kan zeg gen dat in dit ontwerp zijn belichaamd de denkbeelden die dr. Kuyper vroeger verkondigde maakte het tweede ge deelte van spr. rede uit, waarin hij wees op het verzet van mannen als prof. Fabius, die niets van dwang wil weten en dit prijsgeven van het anti revolutionair beginsel acht, ds Sikkel en zelfs de anders zoo vooruitstrevende L. Simons, die zelfs sprak van oen onpsychologisch ontwerp. Spr. zelf meende dat de onvoldoendheid van het particulier initiatief is bewezen en daarom dwang zeer zeker geoorloofd is. Intusschen zal door do hooge pre- miën de verleiding tol het oprichten van eigen kassen naast de bestaande districtkassen, niet groot zijn en zooals dr. Burger in het Tijdschrift voor Ge neeskunde aantoonde, de ondernemers- kassen niet kunnen bloeien door de te ruime macht aan de verzekerden toegekend. Zeer bedenkelijk is ook de inscha keling met de Ongevallenwet. Na een resumé van het gesprokene dankte spr. voor het aandachtig gehoor. Daar niemand wenschte te debat- teeren sloot de voorzitter met dank aan den spreker de vergadering. Dinsdag a. s. zal de heer J. Oude geest uit Utrecht in «de Toekomst" aan het Havik spreken over het «ge heime rapport" inzake de Spoorweg staking enz. Naar wij vernemen zal mr. Smeenge eerlang hier ter stede in een openbare vergadering een poli tieke rede houden. Zooals reeds Woensdagmiddag per bulletin door ons werd gemeld hebben de heeren J. W. Jorissen, G. J. Plomp, J. Ger. Kleber en N. Vels- Ileijn ontslag genomen als lid van den Raad. Bij genoemd viertal heeft zich ook de heer A. A. Hamers ge voegd. Ofschoon volgens den laatsten wil van Justus van Maurik al zijn on voltooide manuscripten na zijn dood moesten worden vernietigd, zijn er nog enkele korte schetsen en mono logen gevonden, die nu in een bun deltje vereenigd bij de firma van Holkema 8c Warendort in hare No vellen bibliotheek zijn verschenen. Als bate van de beide avonden door dilettanten op II en 12 Maart in «Amicitia" alhier gegeven ten voordeele van de »Ned. vereeniging voor lupus-lijders" te Rotterdam is aan dr. Bollaan overgemaakt het be drag van f231.10. Bij de aanbesteding voor de verving der militaire gebouwen en werken te 's-Uravenhage was minste inschi ijver de heer J. R. van 't HolT, met f 2639. Oorspronkelijke novelle van TII. STORM, 4) Berst wanneer zijn voeten door het water bespoeld werden, en het schuim hem in het gezicht spatte, retireerde hij een paar voet en bleef dan op nieuw zitten. Hij hoorde noch het loeien der golven, noch het krijschen der meeuwen en strandvogels, die om of over hem heen vlogen en hem met hun vleugels bijna aanraakten; hij zag ook niet hoe vóór hem de nacht zich over de uitgestrekte waterwoestijn uitspreidde hij sloeg den schui menden zoom van het water gade, die als het vloed was, steeds weer op dezelfde plaats den dijk beukte en voor zijn oogen het gras van de steile helling wegspoelde. Na lang staren knikte hij dan soms langzaam met het hoofd of teekende, zonder op te zien, met de hand een lijn in de lucht, alsof hij zoodoende den dijk een zachtere glooiing wilde geven. Werd het zoo donker, dat alle aardsche dingen voor zijn oogen waren verdwenen en alleen de vloed hem in de ooren donderde, dan stond hij op en draafde in zijn halfdoorweekte kleederen naar huis. Toen hij op zekeren avond zoo bij zijn vader in de kamer kwam, die bezig was zijn meetin strumenten op te poetsen viel deze uit; «Wat voer je daarbuiten uit? Je had wel kunnen verzuipen; de golven vreten vandaag een stuk van den dijk op." Hauke keek hem driest aan. «Hoor je mij niet? Ik zeg dat je wel had kunnen verzuipen." «Ja," zeide Hauke, «maar ik ben toch niet verzopen I" «Neen," antwoordde de oude Haien een poosje later, terwijl hij hem aankeek, alsof hij aan geheel iets anders dacht, «ditmaal nog niet." «Maar," zeide Hauke weer, «onze dijken deugen niet." «Wat zeg je, jongen «De dijken, zeg ik!" «Wat doen de dijken «Die deugen volstrekt niet, vader!" ant woordde Hauke. De oude lachte hem in zijn gezicht uit. «Hoe nu, jongen. Je bent toch niet het wonderkind uit Lübeck I" Maar de jongen liet zich niet van zijn stuk brengen. «De waterkant is te stijl," zeide hij, «wan neer het weer nog eens met zooveel kracht komt opzetten, als reeds meer dan eens gebeurd is, kon het best gebeuren, dat wij hier achter den dijk ook verzopen De oude Haien haalde zijn rolletje pruim tabak uit den zak, draaide er een stukje af en stak dit achter zijn kiezen. «En hoeveel krui wagens heb je vandaag gekruid vroeg hij ver drietig, omdat hij wel inzag dat ook het werk aan den dijk den jongen het denken niet had kunnen afleeren. «Ik weet het niet precies, vader," zeide deze «ik denk zoowat evenveel als de anderen! mis schien nog wel een half dozijn meermaar de dijken moeten anders worden." «Nu" meende de vader lachende, «je kunt het misschien nog wel tot dijkgraaf brengeD laat ze dan anders maken!" «Ja vader!" antwoordde de jongen. De oude keek hem aan wilde een paar maal wat zeggen, maar slikte telkens zijn woorden indaarop ging hij de deur uithij wist niet wat den jongen te antwoorden. Ook toen in het laatst van October het werk aan den dijk afgeloopen was, bleef een wandeling naar het haff Hauke Haien's aan genaamste bezigheid. Den in Friesland te recht zoo gevreesden Allerheiligendag, wanneer ge woonlijk de aequinoctiale stormen woeden, zag hij met evenveel blijde verwachting tegemoet als de kinderen het Kerstfeest. Wanneer er een springvloed te wachten was, dan kon men er zeker van zijn, dat hij ondanks storm en regen moederziel alleen buiten aan den kant van den dijk lag, en als de meeuwen snater den, de golven tegen den dijk klotsten en bij het terugrollen geheele stukken der grasbe- kleeding mede in zee sleurden, dan had men Hauke's toornig lachen kunnen hooren. «Gij kunt niets goed doen," schreeuwde hij dan te midden van dat geraas en getier, «evenmin als de menschen het kuunen!" En eindelijk, dikwijls in het donker, verliet hij die eenzame, woeste plek, en draafde den dijk over naar huis, totdat zijn hoogopgeschoten gestalte de lage deur onder zijns vaders rieten dak bereikt had en hij daar onderdoor de kleine kamer binnen sloop. Menigmaal had hij een handvol klei mee gebracht; dan ging hij naast zijn vader zitten, die hem nu stil liet begaan, en vormde bij het schijnsel der dunne vetkaars allerlei modellen van dijken, legde die in een vlakken schotel met water en trachtte daarin de afspoeling door de golven na te bootsen, of hij nam zijn lei en teekende daarop het profiel der dijken Daar den zeekant, zooals het volgens zijne meening zijn moest. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1