NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecbt. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. DE SCHMELRIJDER. No. 31. Woensdag 19 April 1905. Vier-en-dertigsten jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG E\ ZATERDAG. Amersfoo Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door bet geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J.S LOTIIO U W E R. BureauLangcatraat 77. Telephoning. 69. ADVERTENTIËN: Van 1G regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Omtrent het zoogenaamde «Ka pelhuis" aan hot O. L. Vr. Kerkhof sclirij (t het Amersf. Dagblad het navolgende Voor eenigen tijd werd vernomen, dat het fraaie huisje op den hoek van Krankeledenstraat en O. L. Vrouwe Kerkhof in andere handen was over gegaan en zou verbouwd worden. De nieuwe eigenaar wenschte n 1. het hooger op te trekken om berg ruimte te winnen, zoodat de gevel aan de Krankeledenstraat zou moeten vallen. De rijkscommissie voor de beschrij ving der monumenten van Geschiedenis en kunst, die dezen gevel beschouwde als een der opmerkelijkste voorbeelden van kunstvolle burgerlijke architectuur, welke Amersfoort nog bezit, stelde zich daarop in verbinding mot den eigenaar, om te trachten een zoo belangrijk monument voor ondergang te behoe den. Door een der architecten van het departement van binnenl. zaken liet zij een herstellingsplan ontwerpen en zij slaagde er in den eigenaar voor- loopig te doen afzien van zijn voor nemen tot verbouwing, liet behoud van den gevol is hiermede echter nog niet verzekerd. Want van den eigenaar, die reeds een groot offer zou brengen door van de vergrooting van het perceel al te zien, kon moeilijk gevergd worden dat hij de restauratiekosten (voorden gevel alleen begroot op f800) geheel voor zijne rekening zou nemen, te meer omdat de noodzakelijke herstelling van het overige deel van het perceel toch reeds een vrij aanzienlijk bedrag zou vorderen. Ten slotte wist de Rijkscommissie te verkrijgen, dat de eigenaar zich bereid verklaarde den gevel in den oorspronkelijken stijl te doen herstellen en een verbintenis aan te gaan, voor zich en zijne rechtverkrijgenden, den gevel Dimmer te sloopen of te wijzigen, indien door belangstellenden f 500 in de restauratiekosten worden bijgedragen Te dien einde heeft zicli een comité gevormd, bestaande uit de heeren: Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, W. Croockewit W Azn., mr. J. Ileyli- gers, J. L H. de Jong Schouwenburg, Dr. H. J. Reynders en A. M. Tromp van Holst, om te trachten dit bedrag hijeen te krijgen, en aldus een belang rijk kunst historisch monument, een sieraad der stad Amersfoort voor onder gang te behoeden. De teekoning, die in Valkhofi's boekhandel staat geëxposeerd, en den gerestaureerden toestand weergeeft, is zeker op zich zelf reeds in staat te doen zien, dat men dezen gevel met alle recht eene aantrekkelijkheid voor Amersfoort mag noemen. Onder de weinig mnoie huizen die de stad nog bezit, is dit zeker een der fraaiste Naar do vormen te oordeelen, dag- ieekent liet uit hel einde der XVe of het begin der XVIe eeuw, zoodat het dus ook om zijnen lioogen ouder dom allen eerbied verdient. De Duit- sche hoogleeraar Dr. Gallard schreef hieromtrent in zijn werkGeschichte der ilolliindischen Baukunst: «Voor treffelijk bewaard is een voorbeeld van baksteenbouw aan het O. L Vrouwe- Kerkhof te Amersfoort. De breede trapgevel van dit bouw werk heeft langs de treden dunne, ovei hooksche pijler versterkingen, en kleinere blindbogen vormen hier, met op zichzelf staande en gepaarde segment boogvenster-, de bestanddeelen eener eenvoudige architectuur." Vlechtwerk van baksteen in de blindbogen natuursteeneu bovendor- torpels en blokken langs de dagkanten der vensters, bekroningen der hoek- pilasters, ja zelfs een console en balda kijn, waaronder vroeger een beeldje zal hebben gestaan, al deze onder leden zijn nog vooi handen, zoodat de gegevens voor het herstel geheel voor de hand liggen. Het comité twijfelt dan ook niet, of hunne stadgenooten zullen gaarne met hen willen medewerken, om dit zoo schilderachtig overblijfsel van oude Amersfooi tsche bouwkunst in stand te houden. Te meer waar het kan mededecien, dat de regeering dit gebouwtje van zóó groot belang acht, dat de mogelijkheid eener onder steuning voor deze rcstauiatie van Rijkswege in het vooruitzicht werd gesteld, indien door de bijdragen van Amersfootters zou zijn gebleken, dat men ook ter plaatse belangstelling koeste.it voor het behoud van dit monument. liet comité, zal trachten nog deze week de benoodigde gelden bijeen te krijgen, en hoopt op krachtige mede werking der ingezetenen. 1/Volksonderwijs" Onder voorzitting van Ds. Busch Keizer werd Maandagavond in «de Vergulde Zwaan" een vergadering van bovengenoemde vereeniging ge houden. Aan de orde was de vaststelling van het.huishoudelijk reglement. Door den waam. secretaris de heer W. C Oosterman was een consept ontworpen, hetwelk na geringe wijziging werd goedgekeurd. De prijs van het lidmaatschap werd bepaald op f 1 terwijl donateurs kunnen zijn, zij die een gilt in eens van f50.schenken of jaarlijks f2 50 storten Werklieden kunnen tegen een verminderde conti ibutie van minstens 15 cent als lid wor den toegelaten. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Ds. J. G. Busch Keizer (voorzitter), W. C. Oosteiman, F. Wesseling, M. L. Celosseen A. Bommel. Industrie- en Huishoudschool. Gisterenavond is in «Ons Huis" een goed bezochte vergadering gehouden Ier vereeniging «Amersfooi tsche In dustrie- en Huishoudschool" onder voorzitting van den heer J. Bolk. In dezo zeer belangrijke vergadering werd het jaarverslag over 1904, samen- esteld door den secretaris, de lieei F. Wesseling, voorgelezen en goed gekeurd. Daarin werd een overzicht gegeven van de vele en velerlei werk zaamheden welke hebben plaatsgehad ook ondanks de vele moeielijkheden ile school behouden binnen to brengen. Vervolgens werd hot huishoudelijk reglement, hetwelk den leden in con cept werd uitgereikt vastgesteld. De aanvulling van het Bestuur werd op voorstel van het bestuur voorloopig aangehouden. De begrooting voor 1906 werd als onderstaand vastgesteld. ONTVANGSTEN. 1. Subsidièn van: a. het Hijkƒ3500. b. de Provincie- 1U00. c. de Gemeente- 1750. 2. Jaarlijksche contribution - 550. 3. Schoolgelden- 500. Totaal ƒ7300.— UITGAVEN. Huishuur750. Directrice, lcorares huishouden - 1200. Leerares koken- (500. d 1. o. handvv.-teekenen - 700. strijken- 400. a teekenen- 450. hygiène- 250. o Fiübelen- 300. Inrichting en leermiddelen. -1400. Schoonhouden- 250. Water, vuur en licht- 500. Diversen en onvoorz. uitgaven - 500. Totaal ƒ7300.— Deze begiooting behoeft nagenoeg geen toelichting Alleen blijkt, en hiervan verzoeken wij goede nota te nemen, omdat daardoor onware [.raat jes aangaande de obiefstukschool" zooals zij dooi tegenstanders, die liet w illen doen voorkomen dat de school alleen aan de meer gegoeden voordeel brengt, wel gemeend is, worden te niet gedaan dat de schoolgelden worden geraamd te zullen opbrengen f500. Het schoolgeld wordt prógessicf ge lieven van f6 tot fGO. Indien dus alleen zij die een behoorlijk schoolgeld kunnen betalen van de inrichting zou den kunnen profiteered, dan zou deze post op een veel hooger bedrag kunnen begroot worden. Er is echter rekening mede gehouden dat velen slechts tegen Van Genderen hulde voor de een luttele vergoeding de school zullen bezoeken. De school wordt waarschijnlijk ge vestigd in het gebouw waarin thans het instituut van der Sluys is gevestigd. Prirno Mei wordt de school geopend. Hulde moet zeker gebracht worden aan het volijverig bestuur, dat zoo doortastend en met bekwamen spoed weet te handelen. De Ie luitenant J Kooiman, die wegens zijn plaatsing op de lloogere Krijgsschool, op 1 November a. s., zijn betrekking als secretaris van de Vereeniging tot bevordering der Pluim veehouderij en Konijnenteelt heelt neergelegd, bracht Zaterdag, in de te Utrecht gehouden algetneene ver gadering, voor het laatst het jaar verslag uit. De voorzitter der V. P. N de heer Stort, bracht hem uitstekende diensten aan de vereeniging bewezen, en stelde namens het Dag. Bestuur aan de vergadering voor den heer Kooiman tot eeielid te benoemen. Dit voorstel, met daverend applaus begroet, vond algemeene instemming. Ook op do perrons van het spoorweg-station hier zijn thans man den geplaatst waarin men uitgelezen contanten kan deponeeren, welke aan de verpleegden in het Militair hospi taal worden uitgereikt. Ten behoeve van de vele markt- kramers, kooplieden, enz. die op de marktdagen naar Utrecht zich begeven, zullen door de Nederlandsehe Centraal Spoorweg-maatschappij met ingang van Zaterdag 92 April marktkaaiten worden uitgegeven bij vertrek van den eersten reizigerstrein. Deze marktkaai ten zijn éendaansche plaat-kaarten 3Je klasse voor een reis heen en terug, terwijl afbreken van de reis onderweg niet wordt toegela ten en voor kinderen van 4 tot 10 jaar de volle vrachtprijs moet worden betaald. Oorspronkelijke novelle van Til. STORM, 5) Den omgang te zoeken van hen, met wie hij op de schoolbanken gezeten bad, kwam nooit bij hem opook scheen bet dat deze zich om den droomer even weinig bekreunden. Toen het weer winter was geworden en begonnen was te vriezen, Wandelde bij nog verder dan vroeger den dijk op, totdat de onafzienbare, met ijs bedekte vlakte der Wadden voor bem lug- In Februari bij aanhoudend vriezend weer, werden er aangespoelde lijken gevonden; buiten bij de opening van bet haff hadden zij op de dichtgevroren Wadden gelegen. Een jonge vrouw, die erbij geweest was, toen men ze in het dorp bad gebracht, stond druk pratende voor den ouden Haien. "Meen niet, dat zij er uitzagen als menscben," zeide zij, «neen, als zeeduivelsZulke groote hoofden," en zij hield haar handen met uitge spreide vingers ver van elkaar, «pikzwart en glanzend, als verschgebakken broodEn de krabben hadden er aan geknabbeldde kinde ren schreeuwden luid, toen zij ze zagen Yoor den ouden Haieu was dit nu niets iets bepaald nieuws «Zij hebben waarschijnlijk al sedert November in zee gedrevenzeide bij onferschillig. Hauke stond daar zwijgend bijmaar zoo spoedig hij kon, sloop bij de deur uit en den dijk opwie zou bet zeggen of hij nog naar meer lijken wilde zoeken, of zich aangetrokken ge voelde tot de griezeligheid, die de nu verlaten plaatsen nog moest aankleven. Hij liep al ver der en verder totdat bij geheel eenzaam te midden der wildernis stond, waar nog slechts de wind over den dijk woei, waar geen ander geluid vernomen werd dan de klagende stem men der groote vogels, die snel voorbij scho ten aan zijn linkerhand liet kale, uitgestrekte polderland, aan de andere zijde het onafzien bare strand en de nu van ijs glinsterende vlakte der Wadden; alsof er een witte lijkwade over de geheele wereld was uitgespreid. Hauke bleef boven op den dijk staan, en zijn scherpe oogen zwierven in de verte, maar van lijken was niets meer te bespeuren slechts diiar, waar de onzichtbare waddenstroomingen elkaar kruisten, bewoog de oppervlakte van bet ijs zich in golvende lijnen op en neer. Hij ging naar buis, maar op een der eerst volgende avonden was bij weer buiten. Op die op en neer golvende plaatsen was au liet ijs gebarsten rookwolken stegen uit de scheuren op en boven de geheele Wadden spreidde zich, zoover het oog reikte, een net van nevelen uit, die zich op eigenaardige wijze met de scheme ring van den avond vermengden. Hauke keek met strakke oogen naar dat verschijnselwant In den nevel bewogen zich donkere gestalten op en neer, die hem zoo groot toeschenen als menschen. Statig, maar met zonderlinge, schrik wekkende gebaren, met lange neuzen en hal zen zag hij ze in de verte langs de rookende spleten op en neer wandelden plotseling begon nen ze als gekken spookachtig op en neer te springen, de grooten over de kleinen heen en de kleinen tegen de grooten op; daarna wer den zij al grooter en grooter en verloren ten laatste iederen bepaalde vorm. «Wat willen die daar? Zijn het de geesten der verdronkenen?" dacht Hauke. «Hobihu!" schreeuwde hij luiddedie daar buiten stoor den zich echter niet aan zijn geroep, maar zetten hun wonderlijk spel voort. Daar kwamen hem de vreeselijke Noordsche zeespoken in de gedachten, waarvan een oude zeekapitein hem eens verteld had, dat zij in plaats van een hoofd een vierkanten pol van zeegras op den nek dragendoch hij liep niet weg, maar boorde de hakken van zijn laarzen diep in de klei van den dijk en keek strak naar het zonderlinge, dwaze tuoneel, dat bij de invallende schemering vour zijn oogen werd afgespeeld. «Komt gij bier bij ons ook al?" zeide bij met een luide stem; «mij zult gij niet verdrijven." Eerst toen de duisternis alles bedekte, keerde bij met afgemeten passen huiswaarts. Maar achter hem klonk het als het ruischen van vleugels en vernam hij een galmend gekrijsch. Hij keek niet om, maar liep ook niet har der en kwam eerst laat thuis; nooit evenwel moet hij zijn vader of iemand anders er iets van verteld hebben. Eerst vele jaren later heeft hij eens zijn half onwijs dochtertje, dat Onze Lieve Heer hem tot zijn verdriet geschonken had, omstreeks denzelfden tijd van den dag en het jaar met zich meegenomen naar den dijk, en toen moet zich hetzelfde schouwspel daar buiten op de Wadden vertoond hebben: maar bij beeft baar gezegd dat zij niet bang moest ziju, want dat het maar vischreigers en kraaien waren, die in den nevel zoo angstwekkend groot schenen en die de vissclien uit de open spleten oppikten. «God de Heer weet bet, Mijnbeer!" viel de schoolmeester zich zelf weer in de rede, «er zijn op aarde allerlei dingen, die een eerlijk Cbristenmenseb op den dwaalweg kunnen bren gen maar Hauke was noch een gek, noch een domkop." I W arrit

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1